Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
aariel +

#8126 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by aariel + »

Drage moje,evo jos jedne trudnice kraj 32-e sedmice na Jezeru me vodi dr.Nikulin e sada sam u dvojbi posto patim od OKP-a i anksioznosti i gadim se na krv ne znam da li mi je bolje ici na carski ili vaginalni porod?Ima li neko da zna da li odvajaju trudnice na kontroli i obicne kontrole jer su im carsafi stalno umazani ni papir ti ne stave? :izet: Dole gdje se radi uz
banana1

#8127 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by banana1 »

beautyfool wrote:I ja sam radila test iz krvi, imas double i tripl test, ali nista ti to nije 100 posto pouzdano, vec onako omjeri, a uvijek mogu fuliti, nuhalni nabor ti je ok, on bi po nekom pravilu trebao biti ispod 3, koliko se sjecam, kod tebe je sasvim ok.
I sto se tice ovih testova iz krvi neki dr. preporucuju da se radi iako je nuhalni ok, a neki govore da nema potreba, tako da sve zavisi od doktora.
ja sam radila samo double,kao da dr. bude 100% siguran da je sve uredu...Samo me malo buni ovo u 11+3 je bio NT 2.5mm i ono vjerovatnoca katastrofa, a sa 12+3 NT 2.7mm i sve ok... :?
beautyfool

#8128 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by beautyfool »

banana1 wrote:
beautyfool wrote:I ja sam radila test iz krvi, imas double i tripl test, ali nista ti to nije 100 posto pouzdano, vec onako omjeri, a uvijek mogu fuliti, nuhalni nabor ti je ok, on bi po nekom pravilu trebao biti ispod 3, koliko se sjecam, kod tebe je sasvim ok.
I sto se tice ovih testova iz krvi neki dr. preporucuju da se radi iako je nuhalni ok, a neki govore da nema potreba, tako da sve zavisi od doktora.
ja sam radila samo double,kao da dr. bude 100% siguran da je sve uredu...Samo me malo buni ovo u 11+3 je bio NT 2.5mm i ono vjerovatnoca katastrofa, a sa 12+3 NT 2.7mm i sve ok... :?
Pa zato sto je sedmica visocija a nuhalni nabor se povecao samo 2mm, zato je vjerovatnoca manja.
julisiz es grant

#8129 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

banana1 wrote: Ja sam u 12nedelje i 6 dan...Mjerenje vratnog nabora sam radila sa 11+3 i tad mi je dr. izmjerio 2.5mm,rekao mi je da dodjem ponovo za 7 dana ali tad mi je vjerovatnoca za trisomiju 21 bila 1:369.Opet mi je mjeren sa 12+3 i tad je NT bio 2.7 mm,a vjerovatnoca za trisomiju je bila 1:1155,sto uopste po njemu nije sad opasno,ali me poslao da izvadim krv u roku 24h.Rezultati trebaju biti ovih dana.. Pa me zanimalo da li je neko imao slicno iskustvo....A meni je tek 23 godine.A sto se tice bebe,beba je super hvala Bogu...nosna kost prisutna,nepce,zeldac,srce,glava sve ok... :?
Osim što je neznalica, doktor ti je i lopov.
A što se trudnoće tiče, nemaš razlog da brineš. Ali "stručnjak" ti je to trebao reći već sa 11+3 sedmica, a ne "dođi mi za 7 dana".
Mamicu mu namazanu...
Tigar1

#8130 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Tigar1 »

Pozdrav raja.

Imam pitanje. Supruga mi je 27.02. carskim rezom na svijet donijela prekrasnu curicu.
Beba je dobro Elhamdulillah a i mama većinom. Beba doji i dobija na kilaži, jučer smo išli na vakcinu.

Ponekada ima glavobolje, 7-i dan nakon dolaska iz bolnice je imala jaku glavobolju, tako već dan-dva. Malo je listala forume i čitala tematiku vezano konkretno za njenu boljku.

Da li je neko od vas imao slične simptome, i kako ste se nosile sa tim? Da li je bilo dodatnih analiza, vađenja krvi radi nalaza, eventualno kakave anemije?
safran

#8131 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Tigar1 wrote:Pozdrav raja.

Imam pitanje. Supruga mi je 27.02. carskim rezom na svijet donijela prekrasnu curicu.
Beba je dobro Elhamdulillah a i mama većinom. Beba doji i dobija na kilaži, jučer smo išli na vakcinu.

Ponekada ima glavobolje, 7-i dan nakon dolaska iz bolnice je imala jaku glavobolju, tako već dan-dva. Malo je listala forume i čitala tematiku vezano konkretno za njenu boljku.

Da li je neko od vas imao slične simptome, i kako ste se nosile sa tim? Da li je bilo dodatnih analiza, vađenja krvi radi nalaza, eventualno kakave anemije?
Glavobolja može imati brojne uzroke od anemije, nespavanja, nekog ranijeg stanja nevezanog za trudnoću i porod ali i kao posljedica anestezije. Najbolje da se obrati svom ljekaru, ništa od ovakvog nagađanja.
Tigar1

#8132 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Tigar1 »

safran wrote:
Tigar1 wrote:Pozdrav raja.

Glavobolja može imati brojne uzroke od anemije, nespavanja, nekog ranijeg stanja nevezanog za trudnoću i porod ali i kao posljedica anestezije. Najbolje da se obrati svom ljekaru, ništa od ovakvog nagađanja.

Hvala lijepo. Mislim da ima ''udrobljeno'' svašta od navedenog.

Inače je supruga tip koji voli ujutro odspavati, a i kad s posla dođemo, ručak malo sređivanje po kući i onda spavanac najmanje dva sata - tako je funkcionisala prije poroda. Sad se sve promijenilo, bebač diktira tempo ''života'' a može puno guckati kad je stavi na hranjenje tako da supruga isprekida svoj san (što je i normalno).

Možda je uzrok i anestezija ali nećemo ništa prejudicirati, čim mogne doktoru pa da vidimo šta je. Prije poroda je pila tot'hemu za poboljšanje željeza.
Anelicha

#8133 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Anelicha »

Termin mi za vikend i nekako bih radije isla na carski... Jel to ok,moze li uopce da se odluci za carski bez konsultacija s dr,bez 'probanja' prirodnog poroda? Bol ne podnosim nikako,ni onaj najmanji :$$$$$
suza81

#8134 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

Anelicha wrote:Termin mi za vikend i nekako bih radije isla na carski... Jel to ok,moze li uopce da se odluci za carski bez konsultacija s dr,bez 'probanja' prirodnog poroda? Bol ne podnosim nikako,ni onaj najmanji :$$$$$
Naravno, 500 KM.
DaffyDuck

#8135 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaffyDuck »

To stvarno tako, ne pokriva zdravstvo?
duboka_misao

#8136 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

DaffyDuck wrote:To stvarno tako, ne pokriva zdravstvo?
Ne ako je elektivno,ako postoje indikacije za carski onda pokriva
princess Leia

#8137 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by princess Leia »

meni je danas doktor rekao (posto sam operisala dioptriju (-8)) da cu sigurno ici na carski rez. ali da prvo treba da prodjem komisiju. pa ako oni kazu na osnovu nalaza oftamologa da trebam na carski rez, onda zdravstvo pokriva. :)
Cholina_Lokica

#8138 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica »

Anelicha wrote:Termin mi za vikend i nekako bih radije isla na carski... Jel to ok,moze li uopce da se odluci za carski bez konsultacija s dr,bez 'probanja' prirodnog poroda? Bol ne podnosim nikako,ni onaj najmanji :$$$$$
A mislis da te carski nece boliti poslije i to puno duze nego prirodni sto bi?
DaffyDuck

#8139 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaffyDuck »

Mene interesuje, je li iko isao u inostranstvo da rodi? Je li postoji nacin da to zdravstveno pokrije? Ono kao zadesis se "tamo" :D
Anelicha

#8140 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Anelicha »

suza81 wrote:
Naravno, 500 KM.

:shock:
eto,samo 500? Ccc... Ne znam jel ovo strah od poroda il sta vec al ... Uhhh
duboka_misao

#8141 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

Cholina_Lokica wrote:
:kiss: znas da nece ba, ne boli nakon operacije ni kad ustanes,sjednes,legnes,kihnes,kasljes pogotovo ne boli kad odes na prvi istovar u wc :run: ma ja bi sad opet ! Napravicu neku anketu....
DaffyDuck

#8142 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaffyDuck »

duboka_misao wrote:
Cholina_Lokica wrote:
:kiss: znas da nece ba, ne boli nakon operacije ni kad ustanes,sjednes,legnes,kihnes,kasljes pogotovo ne boli kad odes na prvi istovar u wc :run: ma ja bi sad opet ! Napravicu neku anketu....
Imala sam jedan porod, prirodni. ABd kad bude drugi put, odmaaah potpisujem da to bude carski.
Cholina_Lokica

#8143 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica »

duboka_misao wrote:
Cholina_Lokica wrote:
Znam da bi, k'o luda si bez toga :kiss:
duboka_misao

#8144 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

princess Leia wrote:meni je danas doktor rekao (posto sam operisala dioptriju (-8)) da cu sigurno ici na carski rez. ali da prvo treba da prodjem komisiju. pa ako oni kazu na osnovu nalaza oftamologa da trebam na carski rez, onda zdravstvo pokriva. :)
Nemas tu nikakve komisije,jedan doktor k na pregledu, dash nalaze koje si vec povadila,ekg nalaz anesteziologa pita te sta je indikacija ti kazes da si bivsa chora i pita te doktor koji datum ti odgovara.
vanad

#8145 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad »

DaffyDuck wrote: Imala sam jedan porod, prirodni. ABd kad bude drugi put, odmaaah potpisujem da to bude carski.
Drugi prirodni je neuporedivo laksi i brzi od prvog. Vjeruj mi...
DaffyDuck

#8146 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaffyDuck »

joj @vanad, necu da pisem zbog @aneliche :D

Fakat me interesuje ono za porod u inostranstvu, je li iko cuo za slican slucaj?
DaCo_sa

#8147 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa »

suza81 wrote:
Naravno, 500 KM.
Kakve su vam to info ??? Gdje vi nadjoste cjenovnik na kojem pise da je " carski po zelji " 500 KM ?? Drugo je sto su kovertasice odlucile da cušnu tu cifru doktoru da im izmisli indikaciju za carski ...
suza81

#8148 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

Negdje sam procitala da je to bas po cjenovniku, uplacuje se na racun bolnice.
Mis mekinjas

#8149 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Mis mekinjas »

Cholina_Lokica wrote:
Cut ti.
Carski je super. I to nista ne boli. Ni za vrijeme ni poslije poroda. :D
manekenka u penziji

#8150 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Razumijem ironiju za poslje poroda, ali ovo za vrijeme poroda mi nije jasno??? Kako je moguće da za vrijeme poroda CR boli?
Post Reply