Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
safran

#7551 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran » 21/01/2014 11:02

Mama Mu wrote:Citam i pratim ovu temu odavno i dosao je vakat da se i ja aktivno ukljucim :)

Trudna sam 17 nedjelja i preporucena mi je amniocinteza (ovo mi je druga trudnoca i 37 mi je godina), pa me zanimaju vasa iskustva, drage mame. Koja je procedura? Da li postoje neki obavezni nalazi koje treba pripremiti prije samog postupka amniocinteze?

Obzirom da je i doktor aktivan na ovoj temi, molim ga za misljenje,

Mjerenja nuhalnog nabora i ostalih parametara radjenih u 12. nedjelji su ok. Nema zabiljezenih slucaja Downovog sindroma u porodici.

Jedini razlog zbog kojeg mi moja doktorica preporucuje amniocintezu su godine.
Sta vi mislite, doktore?
Što se tiče pripreme dobićeš uputstva od ljekara koji će vršiti postupak.
Ja sam drugo dijete rodila sa skoro 39 godina. Očekujući da će mi biti preporučena amniocenteza u 12. sedmici (pri mjerenju NT) sam se konsultovala sa dr. tražeći alternativu. Ponuđen mi je double test (test prvog trimestra) koji predstavlja procjenu rizika i na tome sam se zaustavila. Amniocenteza mi se nije radila iz više razloga. Najvažnije od svega je što rezultate dobijaš u poodmaklom stadiju trudnoće kada si već uveliko formirala emocionalnu vezu sa plodom. Ja nisam bila ni psihički ni emocionalno u stanju razmišljati o mogućnost svjesnog prekida trudnoće. Ali zato sam do trećeg trimestra nosala starije dijete, radila u bašti, pljevila, okopavala i naravno išla na posao do pred porod - uzdajući se u prirodnu selekciju i nadajući se najboljem.
Činjenica je da rizik od hromosomopatija raste sa starošću majke ali je isto tako činjenica da dobar ultrasoničar sa dobrim ultrazvučnim aparatom može puno toga izdiferencirati i na osnovu morfoloških karaktera (statičkih i dinamičkih). Ja sam bila samo kod dr. Šlaković i znam da je ona jedna od takvih (na osnovu komentara njenih kolega - ne mog laičkog mišljenja).
Eto, nadam se da ti moje iskustvo barem nije odmoglo u donošenju odluke.

safran

#7552 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran » 21/01/2014 11:07

JanuaryJones wrote:Kupila sam i ja šeširiće, ali ne pomažu sekunde. Takodje što je manji razmak izmedju podoja to bradavice brže trnu, recimo za 10 tak minuta...i pobijele. Ima li doktor kakvu mudru na ovu problematiku?

Sent from my iPad using Tapatalk
Šeširiće ili silikonske bradavice? Meni su šeširići pomagali a imala sam prave ragade. Nakon podoja bih bradavice namazala uljanim AD kapima, stavila šeširić a u šeširić one blaznice za dojenje. Šeširići dođu ko panciri i štite od dodira veša pa i AD mogu duže da djeluju.

salle_eh1986

#7553 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by salle_eh1986 » 21/01/2014 11:38

safran wrote:Čuj, nisam svjesna - a šta ti misliš odakle meni sva ova mudrost :lol: pa poslije prvog poroda sam plačući nazvala legendarnu Azru Sisu "meni su grudi ogoooomne i ništa ne izlazi na pumpicu a moje dijete je glaaadnoooooo - buhuuuuu!"
Nego, vidjeh da mijenjaš dojke pri dojenju. Preporuka je da se ne nudi druga dojka dok se prva ne isprazni. Ja sam poslušala i tada mi se činilo da stvarno ima efekta
hahahahahhaha e da te jos priupitam dali je tvoja beba bila nemirna meni je doslo da placem po cijelu noc se zali presvucena je i sita ali opet nece da spava , ne znam koloko se ovaj tempo ne spavanja moze izdrzati , jer osim bebe imam i muza :lol: pa oko njega i bebe po danu a oko bebe po noci ,dali ce se ona brzo navici na po par sati izmedzu jela , jer ona bi po cijelu noc dojila , kada ne doji place i to je samo po noci preko dana je dobra 8-)

bebana12

#7554 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bebana12 » 21/01/2014 12:10

salle_eh1986 wrote:drage mame imam veliki problem , naime moja beba nece da doji , doji prvih deset minuta i onda jednostavno nece , najgore je to sto osjetim da mi se mlijeko smanjuje , a jutros sam joj morala dati bocicu i popila je cijelu dozu :hm: imam mlijeka toliko da mi zalije odjecu , i zaista me ovo brine a pedijetar mi je na GAK-U jasno dao do znanja da ona ne smije biti gladna jer je rodzena krupna,zaista mi nije jasno o zasto doji 10 minuta a onda nece nikako mada promijenim dojku , ne zelimje prestati dojiti tek joj je 11 dana :( pa me zanima dali je iko imao slicno iskustvo i kako se borio sa tim problemom
Draga nista se ne brini,mlijeka imas sigurno.Moj bebac ima 4 mjeseca i sad zna da doji po 10-15 min plafon nakon toga okrece glavu njemu je dosta.Ja sam bila na pocetku zabrinuta jer mi je patronazna rekla da treba da doji pola sata,ali svaka beba ima svoj ritam.Vazno je da ti dajes kad zatrazi,zaboravi sat moj je znao jesti svako pola sata,nekad svako dva.Sve ce to doci na svoje,a flasicu iskljuci jer nema potrebe samo ces sebi problem napraviti.Jos je to frisko nista se ne brini samo je nastavi dojiti jer sto vise bude jela to ce mlijeko vise dolaziti.Meni se cinilo da po citav dan samo doji...Cim imas mlijek ada ti zalije odjecu sve je jasno,tebi se cini da ti se mlijeko smanjuje.Kad se uspostavi ponuda i potraznja mlijeko ti nece curiti na sve strane cinice ti se da su ti se sise ispuhale tako treba da bude nemoj da se uplasis...sretno sa dojenjem..

bebana12

#7555 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bebana12 » 21/01/2014 12:15

JanuaryJones wrote:Kupila sam i ja šeširiće, ali ne pomažu sekunde. Takodje što je manji razmak izmedju podoja to bradavice brže trnu, recimo za 10 tak minuta...i pobijele. Ima li doktor kakvu mudru na ovu problematiku?

Sent from my iPad using Tapatalk
Meni je to proslo samo od sebe bolilo me jedno vrijeme,pobijelile bradavice nisam se mogla peskirom obrisati nakon kupanja.Ni sama ne znam zbog cega je to tako bilo ali da vas utjesim proslo je samo od sebe,prije toga sam imala zacepljene kanalice ne znam ima li to veze jedno sa drugim.To sam rijesila tako da prije podoja sam stavljala toplu oblogu a nakon podoja hladnu da zaustavi dalji dotok mlijeka a malog sam stavljala stalno na siku...

bebana12

#7556 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bebana12 » 21/01/2014 12:18

salle_eh1986 wrote:
safran wrote:Čuj, nisam svjesna - a šta ti misliš odakle meni sva ova mudrost :lol: pa poslije prvog poroda sam plačući nazvala legendarnu Azru Sisu "meni su grudi ogoooomne i ništa ne izlazi na pumpicu a moje dijete je glaaadnoooooo - buhuuuuu!"
Nego, vidjeh da mijenjaš dojke pri dojenju. Preporuka je da se ne nudi druga dojka dok se prva ne isprazni. Ja sam poslušala i tada mi se činilo da stvarno ima efekta
hahahahahhaha e da te jos priupitam dali je tvoja beba bila nemirna meni je doslo da placem po cijelu noc se zali presvucena je i sita ali opet nece da spava , ne znam koloko se ovaj tempo ne spavanja moze izdrzati , jer osim bebe imam i muza :lol: pa oko njega i bebe po danu a oko bebe po noci ,dali ce se ona brzo navici na po par sati izmedzu jela , jer ona bi po cijelu noc dojila , kada ne doji place i to je samo po noci preko dana je dobra 8-)
Meni je tako bilo na pocetkuprvih mjesec dana sad navecer samo jede i nastavi spavati.Moj je imao grceve pa nije htjeo da zaspi samo je plakao,grcio se i vristao mislila sam da cu poluditi,onda sam ukljucila caj od komorace i grcevi su prestali... :) Mozda i tvoja beba ima grceve..

sarajevo_84

#7557 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by sarajevo_84 » 21/01/2014 14:34

salle_eh1986 wrote:Jedno pitanje :)
Muž bi trebao uskoro da ide prijaviti bebicu, opština Centar je u pitanju (jer je beba rođena na Jezeru)
Eh sad sam načula o JMBG-u da se on kao treba NEGDJE preuzeti i donijeti da i njega upišu u opštini. ???
Opština stanovanja je Ilidža.

Prvo u Opštini uzeti rodni list, pa onda u CIPS po JMB, a onda ponovo u Općinu radi daljnje procedure. :-)

sarajevo_84

#7558 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by sarajevo_84 » 21/01/2014 14:38

kakavdanakneiskustvu wrote:koji način poroda je lakši,bolji,sigurniji,prirodni ili carski rez?
U vašem slučaju, svakako treba ići na carski rez! Bez dileme!
Al ipak se posavjetujte sa doktorom koji vodi trudnoću.

_turpija_

#7559 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by _turpija_ » 21/01/2014 15:30

Pozz :)

Imam pitanjce za dr. na temi ili nekog ko zna, u 16 nedelji sam - blizanci, na proslom pregledu mi je dr. rekla da je jedna posteljica postavljena sprijeda, a druga straga :? :? i to je sve sto je rekla... Jel to moze biti sta lose?

salle_eh1986

#7560 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by salle_eh1986 » 21/01/2014 17:08

Mama Mu wrote:Citam i pratim ovu temu odavno i dosao je vakat da se i ja aktivno ukljucim :)

Trudna sam 17 nedjelja i preporucena mi je amniocinteza (ovo mi je druga trudnoca i 37 mi je godina), pa me zanimaju vasa iskustva, drage mame. Koja je procedura? Da li postoje neki obavezni nalazi koje treba pripremiti prije samog postupka amniocinteze?

Mjerenja nuhalnog nabora i ostalih parametara radjenih u 12. nedjelji su ok. Nema zabiljezenih slucaja Downovog sindroma u porodici.

Sta vi mislite, doktore?
mila moja i meni je doktor preporucio aminocintezu ali ja sam je odbila ne mogu sebi oprostiti sto sam uopce radila i double test , na UZ nuhalni nabor mi je bio uredan isto ,ja imam 33 godine imala sam rizicnu trudnocu i kada sam se informisala upravo preko ovog naseg foruma :) odbila sam taj postupak jer je opasnost od spontanog velika a to je rizik koji ja nisam spremna uciniti , prije 13 dana rodila sam svoju djevojcicu pravu i zdravu koja je tezila 5 kg i 50 grama , ponosno kazem da sam je rodila prirodno , ti ucini kako ti zelis ali ja mislim da ce se vecina sloziti da oni tim testovima nas jos vise izludzuju , hehehehhehe pa sta ako smo prekardasile tridesetu :lol: ne brini i uzivaj u svojoj trudnoci

Mis mekinjas

#7561 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Mis mekinjas » 21/01/2014 18:02

salle_eh1986 wrote:drage mame imam veliki problem , naime moja beba nece da doji , doji prvih deset minuta i onda jednostavno nece , najgore je to sto osjetim da mi se mlijeko smanjuje , a jutros sam joj morala dati bocicu i popila je cijelu dozu :hm: imam mlijeka toliko da mi zalije odjecu , i zaista me ovo brine a pedijetar mi je na GAK-U jasno dao do znanja da ona ne smije biti gladna jer je rodzena krupna,zaista mi nije jasno o zasto doji 10 minuta a onda nece nikako mada promijenim dojku , ne zelimje prestati dojiti tek joj je 11 dana :( pa me zanima dali je iko imao slicno iskustvo i kako se borio sa tim problemom
Beba od 10 dana popije 50ml ujutro. Moj djecak je tako pio. Po danu 15-20ml. Inace 15ml je mala sprica od injekcije. Nisam doktor, ali ne panicari. Pij bar 2l vode dnevno. Meni su babice u bolnici rekle da pijem divku sa mlijekom. Ne znam zasto. Nama isto ispocetka nije uspijevalo 10 i 10 min. Doslo je vremenom. A ako ti je mlijeko krenulo nisi ostala bez njega. Probaj se izdojiti i jedi puno supe i pij tekucine. Ja na sebi vidim da to zaista pomaze.

salle_eh1986

#7562 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by salle_eh1986 » 22/01/2014 18:27

ehh kupih i ja pumpicu i odmah se bacm na posao da vidim koliko imam mlijeka,tamam poslije dva sata nakon sto je moja princeza jela ja sam izdojila mlijeko i na zalost u obadvije dojke imam samo po 30 mililitara nekako dam uspjela navuci 70 ml iz obadvije dojke jer moja malena toliko pojede po obroku danas joj je na zdravlje i na dug vijek 14 dan ali ona zaista ima apetit i moze jesti , sa razlogom je bio zabrinut pedijatar na GAK-u kada mi je rekao da ce biti problem nju hraniti :-) kao sto znate to je krupmna bebica 5 kg po rodzenju i jedino sto me tjesi je to sto ne gubi na tezini a to je dobar znak

julisiz es grant

#7563 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 22/01/2014 18:34

_turpija_ wrote:Pozz :)

Imam pitanjce za dr. na temi ili nekog ko zna, u 16 nedelji sam - blizanci, na proslom pregledu mi je dr. rekla da je jedna posteljica postavljena sprijeda, a druga straga :? :? i to je sve sto je rekla... Jel to moze biti sta lose?
Naravno da ne može biti ništa loše. Čak je i dobro kada svaki fetus ima svoju posteljicu, jer su komplikacije rjeđe (npr. određene teške komplikacije javljaju se samo kod monohorijalnih, tj blizanaca sa zajedničkom posteljicom).

julisiz es grant

#7564 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 22/01/2014 18:38

Sta vi mislite, doktore?
Izvinjavam se što kasno odgovaram, nisam odavno bio na temi. Uglavnom se slažem sa onim što su vam druge forumašice već odgovorile. Čitava ideja kombinovanog skrininga (NT i double/triple test) jeste da se uoče trudnice sa niskim rizikom za trisomije i da se kod njih izbjegne amniocenteza. Ako je double test+NT pokazao rizik niži od graničnog, onda možete biti prilično mirni. Ipak, ako želite da budete 100% sigurni, odluka je vaša hoćete li uraditi AC ili ne.

encian

#7565 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by encian » 22/01/2014 18:49

@salle, pumpicom neces nikad istjerati sto beba moze posisati, pa ne brini puno oko kolicine :). a pumpanje je takodjer nesto sto se poboljsava praksom, tako da definitvno ne uzimaj tu prvu dozu zdravo za gotovo.

moj je sin bio mala mrvica ali je jeo 3 puta prosjeka pa se ni na te komentare pedijata ne obaziri puno :) (prepadnuta i opsjeduta, ja sam vagala upiskene pelene dok se nisam uvjerila da mi dijete jede dovoljno :D ). ti samo bebi daj da doji koliko hoce i kad hoce i mlijeka ce biti dovoljno. zene doje blizance bez problema, moze siguno i jedna velika beba.

sretno!

safran

#7566 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran » 23/01/2014 01:08

salle_eh1986 wrote:ehh kupih i ja pumpicu i odmah se bacm na posao da vidim koliko imam mlijeka,tamam poslije dva sata nakon sto je moja princeza jela ja sam izdojila mlijeko i na zalost u obadvije dojke imam samo po 30 mililitara nekako dam uspjela navuci 70 ml iz obadvije dojke jer moja malena toliko pojede po obroku danas joj je na zdravlje i na dug vijek 14 dan ali ona zaista ima apetit i moze jesti , sa razlogom je bio zabrinut pedijatar na GAK-u kada mi je rekao da ce biti problem nju hraniti :-) kao sto znate to je krupmna bebica 5 kg po rodzenju i jedino sto me tjesi je to sto ne gubi na tezini a to je dobar znak
Opet tornado :lol: E gledaj sad - dva sata nakon što je madam jela bilo je vrijeme da madam opet jede. Čemu pumpica? Nemoj se opterećivati time koliko si ti uspjela izvući pumpicom - beba je efikasnija, vjeruj mi, a i ti nisi vična korištenju iste. Pumpica služi, prije svega, da ti održavaš dojke u "ispravnom" stanju. Dakle, ako mlijeko nadolazi više nego što beba izvlači, ako su prepune i imaš osjećaj nelagode, ako se formira kvržica (to se mora odmah razbiti). Pa onda, doći će i tzv. skokovi u rastu kad po cijeli dan ne radiš ništa drugo nego dojiš. Pa možda bude i štrajk dojenja. Sve su to normalne stvari. Kao što si i sama rekla, ne gubi na masi, a tek joj je 2 sedmice - to je odlično. A za ono nespavanje - ih, tek ste počele, biće tebe još na ovoj temi. :-D

Alhemicarkaa

#7567 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa » 24/01/2014 08:28

safran wrote:
salle_eh1986 wrote:ehh kupih i ja pumpicu i odmah se bacm na posao da vidim koliko imam mlijeka,tamam poslije dva sata nakon sto je moja princeza jela ja sam izdojila mlijeko i na zalost u obadvije dojke imam samo po 30 mililitara nekako dam uspjela navuci 70 ml iz obadvije dojke jer moja malena toliko pojede po obroku danas joj je na zdravlje i na dug vijek 14 dan ali ona zaista ima apetit i moze jesti , sa razlogom je bio zabrinut pedijatar na GAK-u kada mi je rekao da ce biti problem nju hraniti :-) kao sto znate to je krupmna bebica 5 kg po rodzenju i jedino sto me tjesi je to sto ne gubi na tezini a to je dobar znak
Opet tornado :lol: E gledaj sad - dva sata nakon što je madam jela bilo je vrijeme da madam opet jede. Čemu pumpica? Nemoj se opterećivati time koliko si ti uspjela izvući pumpicom - beba je efikasnija, vjeruj mi, a i ti nisi vična korištenju iste. Pumpica služi, prije svega, da ti održavaš dojke u "ispravnom" stanju. Dakle, ako mlijeko nadolazi više nego što beba izvlači, ako su prepune i imaš osjećaj nelagode, ako se formira kvržica (to se mora odmah razbiti). Pa onda, doći će i tzv. skokovi u rastu kad po cijeli dan ne radiš ništa drugo nego dojiš. Pa možda bude i štrajk dojenja. Sve su to normalne stvari. Kao što si i sama rekla, ne gubi na masi, a tek joj je 2 sedmice - to je odlično. A za ono nespavanje - ih, tek ste počele, biće tebe još na ovoj temi. :-D
Koje te učine nenormalnim :D

granita

#7568 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by granita » 26/01/2014 22:38

Drage mame,

ja sam evo u 11. sedmici i sve je nekako bilo OK, ali zadnjih par dana svi simptomi su mi se pojacali. Svaki dan mi je muka (prije mi je bilo malo, ali nisam jos nijednom povratila), vrti mi se, uhvate me periodi slabosti i uzasno mi se opet gadi hrana (a bilo je prestalo).

Je li to normalno da se tako pogorsa ili...? Pls, taman sam se ponadala da je gotovo kad ono :roll:

blugirl

#7570 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blugirl » 27/01/2014 00:13

Pozdrav!
Ima li koja od vas zena iskustva sa implantacijskim krvarenjem? Bilo kakvim krvarenjem u ranoj trudnoci?
Bilo bi od velike pomoci zabrinutoj Blu :trema:

radenska

#7571 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska » 27/01/2014 07:30

Imala sam ja blu, u 12.toj sedmici. Bilo je toliko obilno da su me svi doktrori otpisali kad su me pregledali. Bio je jako velik rascjep posteljice. Dragi Bog i moja dr. su mi pomogli da iznesem trudnocu do kraja. To je veoma stresan period i najbitnije je slusati upute doktora. Ja sam pila po 10 tableta dnevno, dobivala progesteron koji je kazu bio najbitniji. I moras imati pozitivan stav.

manekenka u penziji

#7572 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji » 27/01/2014 10:30

Drage moje ima li i jedna ikakav savjet za mene. Od sinoć mi je stao želudac nakon večere. Prvo me uhvatila groznica pa sam nakon par sati jedva uspjela da povratim. To povraćanje popraćeno prolivom se proteglo na citavu noć. Popila sam u 3h jedan apaurin ali kao da nije ni djelovao. Imam užasne bolove u svim mogućim zglobovima na tijelu. Jutros popijem malo čaja sa keksom i jedan paracetamol i sve to povratim. Ne znam više sta da radim. Ni vode se ne mogu napiti a da je ne izbacim. Ima li i jedna ikakav alternativni lijek za moje stanje, jer sam ograničena na korištenje apaurina i paracetamola.
Trebala sam popiti i dabroston jutros, ali cu ga samo povratiti.

blugirl

#7573 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blugirl » 27/01/2014 11:17

radenska wrote:Imala sam ja blu, u 12.toj sedmici. Bilo je toliko obilno da su me svi doktrori otpisali kad su me pregledali. Bio je jako velik rascjep posteljice. Dragi Bog i moja dr. su mi pomogli da iznesem trudnocu do kraja. To je veoma stresan period i najbitnije je slusati upute doktora. Ja sam pila po 10 tableta dnevno, dobivala progesteron koji je kazu bio najbitniji. I moras imati pozitivan stav.
Hvala radenska. Nije kod mene obilno i nije svjeza krv. Tek 5.sedmica. Trudim se zadrzat pozitivan stav ali mi dolaze samo najgore misli

blugirl

#7574 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blugirl » 27/01/2014 11:21

manekenka u penziji wrote:Drage moje ima li i jedna ikakav savjet za mene. Od sinoć mi je stao želudac nakon večere. Prvo me uhvatila groznica pa sam nakon par sati jedva uspjela da povratim. To povraćanje popraćeno prolivom se proteglo na citavu noć. Popila sam u 3h jedan apaurin ali kao da nije ni djelovao. Imam užasne bolove u svim mogućim zglobovima na tijelu. Jutros popijem malo čaja sa keksom i jedan paracetamol i sve to povratim. Ne znam više sta da radim. Ni vode se ne mogu napiti a da je ne izbacim. Ima li i jedna ikakav alternativni lijek za moje stanje, jer sam ograničena na korištenje apaurina i paracetamola.
Trebala sam popiti i dabroston jutros, ali cu ga samo povratiti.
Vjerovatno si pokvarila stomak. Probaj uzet linex ili prolife, to smijes. Ako imas gdje drenjaka, skuhaj caj, to je sjajno za zaustavljanje dijareje

Post Reply