Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
julisiz es grant

#7451 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 04/01/2014 23:18

salle_eh1986 wrote:
vanad wrote:ako si bila otvorena dva prsta vjerovantno su ti odradili Hamilotonov pokret (ne zamjeri, nemam pojma kako se kaze na nasem) - to si morala osjetiti na pregledu jer nije nimalo prijatno ali zna pokrenuti porodjaj bez medikamenata. Tako je moj drugi porodjaj krenuo. Prvi je bio medikamentima induciran jer sam bila u 42. sedmici a nista drugo nije pomagalo.
vjerovatno da jesu :) jer su mi nocas pocele kontrakcije nisu me danas ostavili gore ali su mi rekli da pratim bolove jer nisu jos ceste ali istina je bas me je bolio taj pregled,posto vidim da si i ti prosla slicno molim te objasni mi kako ti je dalje isao porod dali su ti stavljali gel i dali si i ti imala jake bolove :brblja: :)
Ne zamaraj se time puno već spavaj dok još možeš. Trebaće ti, vjeruj mi. Sretno, i kada mogneš javi nam kako je prošlo.

safran

#7452 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran » 04/01/2014 23:51

salle_eh1986 wrote:
vanad wrote:ako si bila otvorena dva prsta vjerovantno su ti odradili Hamilotonov pokret (ne zamjeri, nemam pojma kako se kaze na nasem) - to si morala osjetiti na pregledu jer nije nimalo prijatno ali zna pokrenuti porodjaj bez medikamenata. Tako je moj drugi porodjaj krenuo. Prvi je bio medikamentima induciran jer sam bila u 42. sedmici a nista drugo nije pomagalo.
vjerovatno da jesu :) jer su mi nocas pocele kontrakcije nisu me danas ostavili gore ali su mi rekli da pratim bolove jer nisu jos ceste ali istina je bas me je bolio taj pregled,posto vidim da si i ti prosla slicno molim te objasni mi kako ti je dalje isao porod dali su ti stavljali gel i dali si i ti imala jake bolove :brblja: :)
Vanad ti spava a nadam se i ti, ali evo još jedna od mene. Moj prvi porod je trebao biti induciran gelom i već sam ga bila kupila ali su u toku noći krenule kontrakcije pa sam obavila bez toga ali tek oko 4 poslije podne. Ako već nisi, poslušaj julisiza i prihvati se jastuka. Ja sam spavala sa tajmerom u ruci. Spavam, probudi me kontrakcija, predišem, pogledam koliko je minuta je prošlo, resetujem i nastavim spavati. Kupi Snickers - obavezno! Nakon poroda ti treba - izgubiš puno energije u kratkom vremenskom roku i uhvati te drhtavica. Ništa te tako brzo ne ugrije ko Snickers - meni pola bilo dovoljno da me vrati u život.

leptirica_x

#7453 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by leptirica_x » 05/01/2014 00:27

pozdrav trudnicama, nadam se da me primate u veselo drustvo.:)
Imam jedno konkretno pitanje, da li na ovoj temi postoje zene koje su rodile prirodno nakon carskog i kako je to sve izgledalo? I posto vidim da na temi imamo i doktora, zamolila bih ga najljepse da mi kaze da li je u svojoj praksi do sada imao ove slucajeve, kako su izgledali, da li su bili uspjesni ili ne? Posebno me zanima koliko ue taj vbac moguc ako se procjenjuje da ce beba na porodu biti oki 4,200kg? Da bih priblizila situaciju, prvi porod sam imala prije pet godina, beba od 4kg, induciran porod na inicijativu doktorice, maksimalno otvorena, beba se nije spustala, na glavici se poceo stvarati naduv i zavrsila sam na hitnom carskom. Sada sam kod druge doktorice i rekla je da cemo pratiti debljinu reza i procijeniti kako da dovrsimo porod. Trenutno sam 38.sedmica trudna, na kontrolu idem ponovo iducu subotu, ali jako me muci ta tezina bebe i da li je prevelik rizik pokusati prirodno sa tolikom bebom! U isto vrijeme to zarko zelim, a i bojim se da ne ugrozim bebu ili sebe. Oprostite na opsirnom opisu i hvala na razumijevanju i odgovorima.

vanad

#7454 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad » 05/01/2014 11:31

salle_eh1986 wrote:
kod mene je bio pregled u podne, cijeli dan nista, fino legla, spavala, u 4 ujutro me probudi snazni udarac bebe, onda drugi, i osjetim kako fino krenu voda iz mene. Poslije par minuta prva kontrakcija, odmah na pet minuta...trk u porodiliste, u 5:45 dijete se rodilo :-). Ali to je bio meni drugi porodjaj koji je uglavnom mnogo brzi i manje bolniji.

Nadam se da si ti vec u porodilistu i sve ide svojim tokom. Sretno!!!

vanad

#7455 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad » 05/01/2014 11:32

leptirica_x wrote:pozdrav trudnicama, nadam se da me primate u veselo drustvo.:)
Imam jedno konkretno pitanje, da li na ovoj temi postoje zene koje su rodile prirodno nakon carskog i kako je to sve izgledalo? I posto vidim da na temi imamo i doktora, zamolila bih ga najljepse da mi kaze da li je u svojoj praksi do sada imao ove slucajeve, kako su izgledali, da li su bili uspjesni ili ne? Posebno me zanima koliko ue taj vbac moguc ako se procjenjuje da ce beba na porodu biti oki 4,200kg? Da bih priblizila situaciju, prvi porod sam imala prije pet godina, beba od 4kg, induciran porod na inicijativu doktorice, maksimalno otvorena, beba se nije spustala, na glavici se poceo stvarati naduv i zavrsila sam na hitnom carskom. Sada sam kod druge doktorice i rekla je da cemo pratiti debljinu reza i procijeniti kako da dovrsimo porod. Trenutno sam 38.sedmica trudna, na kontrolu idem ponovo iducu subotu, ali jako me muci ta tezina bebe i da li je prevelik rizik pokusati prirodno sa tolikom bebom! U isto vrijeme to zarko zelim, a i bojim se da ne ugrozim bebu ili sebe. Oprostite na opsirnom opisu i hvala na razumijevanju i odgovorima.
Znam ja nekoliko slucajeva, stvarno nije nemoguce, u svakom slucaju slusaj doktore oni bi trebali procijeniti situaciju.

leptirica_x

#7456 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by leptirica_x » 05/01/2014 12:23

vanad wrote:
leptirica_x wrote:pozdrav trudnicama, nadam se da me primate u veselo drustvo.:)
Znam ja nekoliko slucajeva, stvarno nije nemoguce, u svakom slucaju slusaj doktore oni bi trebali procijeniti situaciju.
hvala na odgovoru, nadam se da ce ih biti jos. :wink:

julisiz es grant

#7457 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 05/01/2014 12:32

Naravno da je bilo slučajeva da se žena porodi prirodno nakon carskog reza i da sve bude u redu. Ali da se pusti takva žena u prirodan porod, mora se steći nekoliko uslova, već sam pisao o tome: prvo da nema disproporcije, tj da beba nije prevelika ili zdjelica žene preuska, potom da je beba u normalnom položaju glavom, da nema drugih komplikacija u trudnoći i da je žena motivisana za prirodan porod.
U tvom slučaju ovaj prvi uslov baš i nije zadovoljen. Ja lično nikada ne bih ženu koja je imala carski rez a procijenjena težina bebe je preko 4000 gr puštao u prirodan porod. Ne znači da ne bi sve možda i prošlo u redu, ali po meni je to prevelik rizik da bih se oslonio na to "možda".
Nije mi cilj bio da te prepadnem, nego kad si već pitala...ali, opet, tvoj doktor najbolje zna tvoj slučaj, pa sigurno zna i šta radi.

leptirica_x

#7458 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by leptirica_x » 05/01/2014 13:18

zaista sam zahvalna na odgovoru, doktore.

vazi

#7459 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vazi » 05/01/2014 13:22

julisiz es grant wrote:
Naravno da je bilo slučajeva da se žena porodi prirodno nakon carskog reza i da sve bude u redu. Ali da se pusti takva žena u prirodan porod, mora se steći nekoliko uslova, već sam pisao o tome: prvo da nema disproporcije, tj da beba nije prevelika ili zdjelica žene preuska, potom da je beba u normalnom položaju glavom, da nema drugih komplikacija u trudnoći i da je žena motivisana za prirodan porod.
U tvom slučaju ovaj prvi uslov baš i nije zadovoljen. Ja lično nikada ne bih ženu koja je imala carski rez a procijenjena težina bebe je preko 4000 gr puštao u prirodan porod. Ne znači da ne bi sve možda i prošlo u redu, ali po meni je to prevelik rizik da bih se oslonio na to "možda".
Nije mi cilj bio da te prepadnem, nego kad si već pitala...ali, opet, tvoj doktor najbolje zna tvoj slučaj, pa sigurno zna i šta radi.
Lijepi nas doktore, kako je lijepo sto odgovaras na pitanja na forumu :thumbup:

a jos je ljepse sto nisi neki "bezveze, napuhani doktor" vec su ti odgovori tako strucni, pametni i iznad svega ljudski , svaka cast :thumbup:

julisiz es grant

#7460 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 05/01/2014 21:20

vazi wrote:d

Lijepi nas doktore, kako je lijepo sto odgovaras na pitanja na forumu :thumbup:

a jos je ljepse sto nisi neki "bezveze, napuhani doktor" vec su ti odgovori tako strucni, pametni i iznad svega ljudski , svaka cast :thumbup:
Hvala puno na lijepim riječima! :) :oops: :thumbup:

Oslobodjenje

#7461 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Oslobodjenje » 07/01/2014 16:39

Pozdrav,

jedno pitanje - nigdje na netu ne mogu naći da li na području općine Novo Sarajevo postoji zavod/ambulanta, bilo šta, gdje se može voditi trudnoća (znači, preko zdravstvenog osiguranja). Vidim da ima Zavod za zdravstvenu zaštitu žena i materinstvo na Otoci, Vojničkom, Ilidži, Vogošći, Centru i S.Gradu, ali nijedan dispanzerski centar na području općine N. Sarajevo.

Nisam mogla dobiti nikoga na tel. u O.Maslić da vidim ima li kod njih ginekološka služba, a na stranici ne piše da je imaju.

Pa rekoh, da probam ovdje na forumu :)

Tnx

duboka_misao

#7462 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao » 07/01/2014 18:44

Oslobodjenje wrote:Pozdrav,

jedno pitanje - nigdje na netu ne mogu naći da li na području općine Novo Sarajevo postoji zavod/ambulanta, bilo šta, gdje se može voditi trudnoća (znači, preko zdravstvenog osiguranja). Vidim da ima Zavod za zdravstvenu zaštitu žena i materinstvo na Otoci, Vojničkom, Ilidži, Vogošći, Centru i S.Gradu, ali nijedan dispanzerski centar na području općine N. Sarajevo.

Nisam mogla dobiti nikoga na tel. u O.Maslić da vidim ima li kod njih ginekološka služba, a na stranici ne piše da je imaju.

Pa rekoh, da probam ovdje na forumu :)

Tnx
Koliko znam omer maslic nema gin sluzbu vec sa uputnicom te salju u kumrovec na otoci.

LeeLooSA

#7463 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LeeLooSA » 08/01/2014 08:22

omer maslic nema gin sluzbu, a ti mozes ili u kumrovec ili u skerlicevu. ja sam u istoj opstini a karton sam otvorila u skerlicevoj i tamo vodila trudnocu. preporucujem ti dr. vanesu dujso ili dr. nerminu kulenovic. obje su super. uputnica ti ne treba jer tamo otv aras poseban karton

Oslobodjenje

#7464 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Oslobodjenje » 08/01/2014 12:27

Hvala puno na pomoći!

sposa0408

#7465 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by sposa0408 » 08/01/2014 17:58

Molim Vas za jedno pitanje, hitno mi je... Trebam slijedece sedmice na hospitalizaciju na GAK zbog CR, povadila sam sve potrebne nalaze osim pregleda interniste gdje me nisu htjeli primiti zbog kraceg radnog vremena i ko zna zbog cega jos (meni nepoznatih razloga). Zanima me, zna li neko od vas ima li na GAK-u internista za pregled trudnica pred operaciju? Hvalaa.

julisiz es grant

#7466 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 08/01/2014 20:07

sposa0408 wrote:Molim Vas za jedno pitanje, hitno mi je... Trebam slijedece sedmice na hospitalizaciju na GAK zbog CR, povadila sam sve potrebne nalaze osim pregleda interniste gdje me nisu htjeli primiti zbog kraceg radnog vremena i ko zna zbog cega jos (meni nepoznatih razloga). Zanima me, zna li neko od vas ima li na GAK-u internista za pregled trudnica pred operaciju? Hvalaa.
Ne samo da ima, već sve pacijentice koje trebaju biti operisane pregleda na dan prijema isključivo NJIHOV internista, tako da ti nalaz interniste iz druge ustanove nije potreban, samo poneseš sve prikupljene nalaze i tamo će te pregledati njihov internista i anesteziolog.

sposa0408

#7467 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by sposa0408 » 08/01/2014 20:55

Hvala puno doktore julisiz... Sad mogu biti mirna i nastaviti pakovanje za bolnicu. :))

salle_eh1986

#7468 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by salle_eh1986 » 09/01/2014 02:38

Otprilike pola sata prije ponoći na svijet je došla još jedna "mala" beba.
5.050 grama teška i 57 cm duga, haman pa u predškolsko može odma :D
Supruga se odlično osjeća, velika hvala prvo dragom Bogu a zatim Dr.Rovčaninu na prekrasnom poklonu...

Tesla10

#7469 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Tesla10 » 09/01/2014 03:45

salle_eh1986 wrote:Otprilike pola sata prije ponoći na svijet je došla još jedna "mala" beba.
Supruga se odlično osjeća, velika hvala prvo dragom Bogu a zatim Dr.Rovčaninu na prekrasnom poklonu...
Čestitam babo :) :) .

safran

#7470 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran » 09/01/2014 10:22

Čestitam oboma. Mašala bebana - sretno i sve najljepše.

vanad

#7471 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad » 09/01/2014 10:39

cestitamo mami i tati, nego da mi samo reci jesu li joj provocirali porodjaj? Prosto ne mogu da vjerujem da je takvog momcinu prirodno rodila :shock:

manekenka u penziji

#7472 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji » 09/01/2014 11:29

MasAllah bebare, da ste živi i zdravi. Pridružujem se cestitkama !

DaCo_sa

#7473 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa » 09/01/2014 13:36

salle_eh1986 wrote:Otprilike pola sata prije ponoći na svijet je došla još jedna "mala" beba.
Masalla :) Nek vam je ziva i zdrava " mala " bebica :thumbup:

julisiz es grant

#7474 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 09/01/2014 15:30

Čestitam!
Prirodan porod?

vanad

#7475 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad » 09/01/2014 16:25

doktore, koja je vasa teoria zasto se u danasnje vrijeme cesto radjaju krupne bebe? Znam da je bila neka teorija da je to radi raznih suplemenata sto zene tokom trudnoce uzimaju ali ja sam dokaz da to i nije bas neko pravilo. Citavu trudnocu sam pila Femibion i djeca 3.2 i 3.4 kg.

Post Reply