Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
vazi

#7376 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vazi »

DaCo_sa wrote:
julisiz es grant wrote:
DaCo_sa wrote:Jeli u 20-toj sed pozeljan 4D UZ i gdje ga privatno raditi a da ne kosta 200 KM ( to mi nekako puno ) :-?
A zbog čega? 'nako?
Ne budite naivni i ne dajte da vas privatnici varaju za debele pare. Dobar ultrasoničar će uraditi uspješan "anomaly scan" i 2D ultrazvukom. Ako znaš šta trebaš gledati (a to je nekih 6-7 stvari), KAKO gledati i ako imaš iole pristojan aparat (ne treba biti "zvijer"), onda ćeš i na 2D vidjeti da nešto nije u redu. Ako nisi siguran i treba neke stvari izdiferencirati, onda ćeš uključiti 3D opciju. U stvari, to i jeste normalni postupak, 3D/4D nikako nije (i ne treba biti) rutinski dio pregleda. Mislim da je to sa stanovišta struke, a sa stanovišta biznisa je drugačije.
Pa nije bas " nako " vec bas zbog tog anomaly scan vjerovatno se sve bolje vidi na 4D ili 3D nego na obicnom ? Mrzim kad cujem da pojedini doktori ( i oni sto vaze za strucne ) za razne propuste na pregledu svale sve na nekvalitetan UZ pa eto reko zbog toga bih na ovaj " bolji" cisto radi neke sigurnosti :-?
naravno ako na obicnom UZ ima ikakve sumnje da treba ici na 3D pa to pobiti ili potvrditi ali je najnormalnije da roditelj trazi pojasnjenje i da ne moze ostati na nejasnim odgovorima. Ako je jasno na klasicnom UZ da ima neka anomalija znaci , zavisno od tezine iste, roditelj treba donijeti odluku o nastavku trudnoce, znaci prije donosenja odluke mora se to sve potvrditi svim raspolozivim aparatima/sredstvima.

U svakom slucaju @daco zelim sve najbolje i sretno!
DaCo_sa

#7377 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa »

Slazem se s s dr Julisiz da je strucnost najvaznija i djaba sva najnovija tehnika ultrazvucnih aparata kad nasi " strucnjaci" i pored takvih prave kardinalne greske i ako me icega vise strah to je od takvih " dr" a nisu ni svjesni koji stres pruze roditeljima zbog svog ne znanja i ovo kazem zbog nedavnog dogadjaja koji se desio mojim bliskim prijateljima na jezeru gdje im dr. na redovnoj kontroli uz saopstava da beba koja treba da se uskoro rodi ima znatno kracu nogu ... Naravno otisli su po drugo misljenje u jednu pvt polikliniku gdje im drugi dr pomocu 4D uz negira bilo kakav deformitet sto po skorasnjem rodjenju bebe se i ispostavljanja tacnim :)
funky_baby

#7378 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funky_baby »

imam ja jedno pitanje za dr. posto cu kod svog tek u cet.
naime kad sam prije dva mjeseca radila nalaze imala sam snizen TSH (prije trudnoce), kad sam saznala da sam trudna opet sam isla kod dr i on mi je rekao da ponovo uradim TSH, T3 i T4 i da se javim endokrinologu. e sad sam ja uradila te nalaze i hvala Bogu svi hormoni su između referentnih granica, da li ja trebam ici kod endokrinologa ili ne?
i jos da napomenem da nikad ranije nisam imala problema sa stitnom i tad kad mi je bio nizak TSH imala sam jako stresan period u zivotu pa ne znam ima li to veze...
Anelicha

#7379 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Anelicha »

Jel ok otkucaj srca 102 :S
inace imam nizak pritisak, i prije trudnoce i sad... upravo izmjeren 109/62
julisiz es grant

#7380 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

funky_baby wrote:imam ja jedno pitanje za dr. posto cu kod svog tek u cet.
naime kad sam prije dva mjeseca radila nalaze imala sam snizen TSH (prije trudnoce), kad sam saznala da sam trudna opet sam isla kod dr i on mi je rekao da ponovo uradim TSH, T3 i T4 i da se javim endokrinologu. e sad sam ja uradila te nalaze i hvala Bogu svi hormoni su između referentnih granica, da li ja trebam ici kod endokrinologa ili ne?
i jos da napomenem da nikad ranije nisam imala problema sa stitnom i tad kad mi je bio nizak TSH imala sam jako stresan period u zivotu pa ne znam ima li to veze...
Mislim da ne trebaš ako su hormoni ok.
julisiz es grant

#7381 Re: Trudnjače i porodilje online

Anelicha wrote:Jel ok otkucaj srca 102 :S
Do 100 je normalno.
Anelicha

#7382 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Anelicha »

julisiz es grant wrote:
Do 100 je normalno.

Znaci da se zabrinem...
manekenka u penziji

#7383 Re: Odg: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Anelicha wrote:
julisiz es grant wrote:
Do 100 je normalno.

Znaci da se zabrinem...
Ja se ne bih brinula na tvom mjestu. Ipak je to u granicama normale, a srce u trudnoći svakako brze kuca. Ja sam na početku imala aritmije pa je i to prošlo. Ne sikiraj se.
Anelicha

#7384 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Anelicha »

manekenka u penziji
citam po portalima da je ok, tek preko 120 da se obrati doktoru
julisiz es grant

#7385 Re: Trudnjače i porodilje online

Anelicha wrote:
manekenka u penziji
Kod trudnica se povećava volumen krvi, dolazi i do anemije kako trudnoća odmiče, područje koje treba snabdjeti krvlju se povećava...sva to dovodi do ubrzanog rada srca. Sve je to ok i ne osluškujte previše svaku promjenu na sebi. Nije džabe nazvano "drugo stanje" :)
affidavit

#7386 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by affidavit »

julisiz es grant wrote:
Anelicha wrote:
manekenka u penziji
Kod trudnica se povećava volumen krvi, dolazi i do anemije kako trudnoća odmiče, područje koje treba snabdjeti krvlju se povećava...sva to dovodi do ubrzanog rada srca. Sve je to ok i ne osluškujte previše svaku promjenu na sebi. Nije džabe nazvano "drugo stanje" :)
Iskreno meni je "drugo stanje" bilo najbolje stanje u kojem sam ikad bila. Prvih sedmica sam bila malo umorna ali je ostatak bio super. NIkada se nisam tako dobro osjecala. Cak su mi i ljudi na poslu govorili da blistam. Ne znam da li je to zbog vitamina koje sam uzimala u trudnoci ili je to sve bilo u mojoj glavi. Steta samo sto se trudnoca zavrsila puno ranije. Bez obzira, sada bih pristala ponovo da cijeli zivot budem trudna. :D
julisiz es grant

#7387 Re: Trudnjače i porodilje online

Super! :thumbup:
Takve se trudnice odmah poznaju, već pri prvom kontaktu. Ima nažalost i onih koje svoju trudnoću nose kao kaznu, čak i kada ne možeš naći organski razlog njihovih tegoba. Ah...sto ljudi, sto ćudi.
duboka_misao

#7388 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

julisiz es grant wrote:Super! :thumbup:
Takve se trudnice odmah poznaju, već pri prvom kontaktu. Ima nažalost i onih koje svoju trudnoću nose kao kaznu, čak i kada ne možeš naći organski razlog njihovih tegoba. Ah...sto ljudi, sto ćudi.
Sto zena, dvjesto sisa jedva cekam da muskarci mogu nositi djecu, bi nam se natalitet sunovratio.
safran

#7389 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Ih, još da nisi bila super trudnica pa da te čovjek ozbiljno i shvati. Mada, u principu si u pravu. Svog samo zamislim u 2. stanju i :run:
Alhemicarkaa

#7390 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa »

Zamišljam svog, to bi bila kazna ne samo za njega, već za sve one koji dolaze u dodir sa njim. Tako ja zamišljam pakao :D Zato kažem, hvala Bogu pa ne mogu biti trudni :skoljka:
Joj ja sam imala hiljadu tegoba, ali sam to sve nekako shvatala kao nagradu. Znam kad sam šepala jer mi je beba sjela na živac, bolilo to mene a ja sve govorila vidi kako mi je moje zlato sjelo na živac, duša mamina, meni je to sve bilo slatko. Ali dobro, pošto sam inače izrod, bolje da šutim, da mi ne bi ove nemajke našopale djete smokijem i m&m bobama :razz: :D
Anelicha

#7391 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Anelicha »

Moj suprug svakako ima vise nekih zahtjeva nego ja xD jede mu se ovo, jede mu se ono... ove pantalone mu male, ova majca uska postala ... pa ja svako malo govorim, ko je ovdje trudan, ja il ti xD
A kad ga zamislim trudnog, :lol: :lol: :lol: :lol: to bi izgledalo odprilike ovako... lezi na krevetu, daljinski tu i senzacija :D i zanovijeta oko jela ( inace jaaaako izbirljiv po tom pitanju -_- ) i taj zasigurno ne bi puno hodao..
manekenka u penziji

#7392 Re: Trudnjače i porodilje online

Mi smo danas bile kod doktora i masAllah napredujemo fino. Ne možemo se još vratiti na posao, ali je bitno da smo zdrave :) :) :) mojoj sreći kraja nema.
Anelicha

#7393 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Anelicha »

manekenka u penziji wrote:Mi smo danas bile kod doktora i masAllah napredujemo fino. Ne možemo se još vratiti na posao, ali je bitno da smo zdrave :) :) :) mojoj sreći kraja nema.

Da nam ostanete tako sretne i do kraja :D pusti posao, uzivaj s tim malenim stvorenjem koje nosis :D
manekenka u penziji

#7394 Re: Trudnjače i porodilje online

Hvala, zelim i tebi i svim našim trudnjacama svo zdravlje, sreću, laku trudnoću i još lakši porod.
vazi

#7395 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vazi »

manekenka u penziji wrote:Mi smo danas bile kod doktora i masAllah napredujemo fino. Ne možemo se još vratiti na posao, ali je bitno da smo zdrave :) :) :) mojoj sreći kraja nema.
:thumbup: sto bi rekli, Boze podrzi :D
BambiGZ

#7396 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by BambiGZ »

Zene drage, oprostite sto ovako ulijecem k'o padobranac, ali molim vas za hitnu pomoc. Hitno mi je potrebna informacija da li u Sarajevu i gdje ima kupiti onaj Nivea ruksak sa kompletnom kozmetikom?
manekenka u penziji

#7397 Re: Odg: Trudnjače i porodilje online

vazi wrote:
:thumbup: sto bi rekli, Boze podrzi :D
hvala vazi!
funky_baby

#7398 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funky_baby »

BambiGZ wrote:Zene drage, oprostite sto ovako ulijecem k'o padobranac, ali molim vas za hitnu pomoc. Hitno mi je potrebna informacija da li u Sarajevu i gdje ima kupiti onaj Nivea ruksak sa kompletnom kozmetikom?
bilo je to prije u apotekama, sad stvarno ne znam ima li jos...nisam bas nesto pomogla :)
bosnianwoman

#7399 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bosnianwoman »

affidavit wrote: Iskreno meni je "drugo stanje" bilo najbolje stanje u kojem sam ikad bila. Prvih sedmica sam bila malo umorna ali je ostatak bio super. NIkada se nisam tako dobro osjecala. Cak su mi i ljudi na poslu govorili da blistam. Ne znam da li je to zbog vitamina koje sam uzimala u trudnoci ili je to sve bilo u mojoj glavi. Steta samo sto se trudnoca zavrsila puno ranije. Bez obzira, sada bih pristala ponovo da cijeli zivot budem trudna. :D
I meni! Dugo smo cekali bebu (12 godina!) pa sam s obzirom na moje godine, ocekivala da cu lose podnijeti trudnocu... Hvala Bogu, trudnoca je bila za 10! (ako izuzmem hematom koji sam imala na pocetku i zbog kojeg sam prokrvarila u 6-oj sedmici, ali zahvaljujuci jednom mladom dobrom doktoru na GAK Jezero, sve je to uspjesno prevazidjeno!)
Tako sam bila raspolozena, nista mi nije bilo tesko, i meni su svi govorili da blistam i da mi godi trudnoca, radila sam do posljednjeg dana. Trudnoca je bila nesto najbolje sto mi se desilo u zivotu! Naravno, bolje od toga je sto sada imamo svoje cedo i fakat uzivamo u svakom trenutku.... ne znam kako sam zivjela bez nje citavo ovo vrijeme?? :)
jexy

#7400 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by jexy »

affidavit wrote:
manekenka u penziji wrote:Sta vi koristite protiv strija? Ja sam koristila obično niveino mlijeko za tijelo i bilo mi je OK. Prije par dana dobijem dm-ovo namjensko ulje babilove i imam osjećaj da njega koza bas i ne upija već se prije obrise o odjeću i posteljinu...
Ja sam koristila Hippov Mama Butter cijelu trudnocu, nakon tusiranja svaki dan sam ga nanosila na stomak i butine i danas nemam ni jednu striju. Paralelno s tim sam za ostatak tijela koristila Hippovo Mama ulje. Iskreno, ovo je jos uvijek moja kozmetika za tijelo. :-D S druge strane, ako je koza podlozna strijama, postoji vjerovatnoca da se pojave bez obzira na kreme koje se koriste, bar tako tvrdi dosta zena.
Gdje se mogu kupiti ti Hipp proizvodi za njegu?
Post Reply