Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
JanuaryJones

#7226 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones » 02/12/2013 21:26

safran wrote:
JanuaryJones wrote:@manekenka

Ja ne bih nijednoj ženi poželjela probleme sa kičmom, vratom, osipom ispod grudi, znojenjem...zarad bujnog poprsja. Sutra bih potpisala srednju trojku nego ovu probujalu peticu, koja će za mjesec dana biti sedmica.

Sent from my iPad using Tapatalk
Hear you sister! :thumbup: U odgovor na tvoje pitanje - ja sam prije, uh, skoro 2 godine, u prodavnici prekoputa OB (blizu onog parkinga iznad Vrazove), kupila pamučni solidne veličine. Samo se nadam da je prodavnica još tu.
Što se tiče tog osipa - vlaga + toplota = raj za kandidu - nisatatin mast bi to trebala brzo riješiti. Ako preferiraš prirodne proizvode - pomaže ulje čajevca. Međutim, u ovom slučaju bih se ja opredjelila za nistatin - farmakološki učinak znatno bolje ispitan. Konačno, savjetujte se sa svojim ginekologom ili farmaceutom. :-D

EDIT: sad vidjeh ovaj manekenkin post za Liscine grudnjake - vidim da se mogu naručiti online. Super izgledaju ali manekenka očito nije dojilja pa to imaj na umu. Problem je ovaj obrub koji vrši pritisak na kanale i može dovesti do začepljenja. Savjetujem ti da se ipak naoružaš sa nekoliko komada onih sa Sirana. Izgledaju bezveze ali će te spasiti prvih mjesec-dva dok se opet ne vrate na razumnu mjeru.
Ima jedna radnja tamo, u izlogu imaju čarapa i papa, pretpostavljam da je ta u pitanju :) otići ću i pitati baš ;) hvala. A za nistatin znam, imam već tubicu. Išla sam na hirurške konsultacije oko redukcijske mamoplastike pa mi je rekao čika doktor dok završim sa rađanjem pa ću biti idealan kandidat.

sposa0408

#7227 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by sposa0408 » 03/12/2013 12:25

Mozeli jedno pitanje za naseg doktora julisiz?
Ja sam u 34. sedmici trudnoće i od jucer osjećam oštre bolove u donjem desnom dijelu stomaka. Isprva sam pomislila da to nije ozbiljno jer mi je djelovalo kao da mi je pritisnut mokraćni mjehur od bebe, međutim, beba se pomjerala, a ja sam i nakon toga i provedene noći ujutro osjetila isto. Posebno jako zaboli kad dodirnem to mjesto ili kad se prevrnem u krevetu dok ležim, ako sjedim pa krenem ustajati i sl . Kod doktora ponovo mogu tek sutra, naruceno, a bas sam jucer bila na GAK na pregledu i doktor nije nista primjetio, rekao je da je sve u redu. Pravo sam zbunjena, nisam ranije ovo osjetila nikada. Znate li sta bi moglo biti u pitanju?? Da nisu neke kontrakcije? Hvalaaa

DaCo_sa

#7228 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa » 03/12/2013 13:27

Sta pijete od vitamina u trudnoci i jeli istina da je zabranjen prenatal u apotekama ? Ja na preporuku dr. pijem Orthomol natal ali se pitam dali su one stvarno tako dobre s obzirom na cijenu ili je to vise farmaceutski marketing :-?

manekenka u penziji

#7229 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji » 03/12/2013 13:35

Ja prenatal kupila u apoteci nekidan. 28 KM 100 tableta. Koliko su tvoje? Odkud sad to da je zabranjen? Doduše, na kutiji pise da u slučaju trudnoće, dojenja i sl.treba konsultovati doktora prije upotrebe, sto me je odmah na početku zabrinulo. Istina, ne pise da je trudnicama zabranjeno ali ne pise ni da je pogodno...

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

DaCo_sa

#7230 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa » 03/12/2013 13:46

manekenka u penziji wrote:Ja prenatal kupila u apoteci nekidan. 28 KM 100 tableta. Koliko su tvoje? Odkud sad to da je zabranjen? Doduše, na kutiji pise da u slučaju trudnoće, dojenja i sl.treba konsultovati doktora prije upotrebe, sto me je odmah na početku zabrinulo. Istina, ne pise da je trudnicama zabranjeno ali ne pise ni da je pogodno...

Sto se tice prenatala ja juce cula od jedne poznanice kao ona negdje cula da su ih zabranili , eh sad , nit je to provjerena info , niti sam ja pitala kako i zasto , niti to mora znaciti da je uopste istina a ako si ih vec kupila bez problema onda mislim da nema mjesta za brigu . Ja ove platila 98 KM a u nekoj apoteci na Cengic V. su 150 KM i traju mjesec dana sto znaci da svaki mjesec ode stoja :-) Imal onog doktora ovdje nek nam on koju pametnu baci u vezi ovog ? :)
Last edited by DaCo_sa on 03/12/2013 14:34, edited 1 time in total.

manekenka u penziji

#7231 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji » 03/12/2013 14:01

Ja se nadam da ti je poznanica mislila na ginypral. Valjda ce doktor doći da nas obidje na ovoj temi :)

blondina

#7232 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blondina » 03/12/2013 14:50

Da li je neka od trudnica radila test na antitijela,ja sutra treba da tadim taj test pa interesuje kako to ide.

JanuaryJones

#7233 Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones » 03/12/2013 15:09

manekenka u penziji wrote:Ja se nadam da ti je poznanica mislila na ginypral. Valjda ce doktor doći da nas obidje na ovoj temi :)

Vizita mu je oko 7 ;)

vanad

#7234 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad » 03/12/2013 18:51

blondina wrote:Da li je neka od trudnica radila test na antitijela,ja sutra treba da tadim taj test pa interesuje kako to ide.
izvade ti krv, ako je prva trudnoca, velika vjerovatnoca je da nece nista naci. Ja sam u prvoj trudnoci primila antitijela poslije porodjaja kad se ustanovilo da curica ima RH+. U drugoj trudnoci su mi vec preventivno dali antitijela u 28. sedmici, drugu su trebali poslije porodjaja ali posto se ustanovilo da mali ima RH-, nisam primila.

LeeLooSA

#7235 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LeeLooSA » 03/12/2013 20:15

ne mogu da vjerujem da tako skupo placate vitamine. ja sam u prvoj trudnoci pila prenatal, u drugoj mi nije godio, a sad u trecoj pijem dmove mama a-z 30 boba oko 6 km. super mi pasu, a ja svejedno mislim da suplementi nisu neophodni ako je ishrana uravnotezena

CherryLips

#7236 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips » 03/12/2013 20:41

Ja te vitamine uopste nisam pila,samo redovno konzumirala voce,cjedila sokove,nastojala sto zdravije jesti. Uopste nisam pobornik tih boba.

julisiz es grant

#7237 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 03/12/2013 21:14

JanuaryJones wrote:
manekenka u penziji wrote:Ja se nadam da ti je poznanica mislila na ginypral. Valjda ce doktor doći da nas obidje na ovoj temi :)

Vizita mu je oko 7 ;)

Vjerovatno je mislila na Gynipral. Prenatal je generičko ime preparata koji su mješavina minerala, vitamina i još kojekakvih sastojaka potrebnih u trudnoći. Ima ih od različitih proizvođača, pa se i cijene samim tim razlikuju. Ja propisujem one za koje u tom trenutku imam gotove recepte (čisto radi uštede vremena, nikakve ja materijalne koristi od toga nemam što pišem tablete jednog ili drugog proizvođača), a na ženi je da uzme taj ili neki koji joj cijenom više odgovara.

julisiz es grant

#7238 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 03/12/2013 21:28

sposa0408 wrote:Mozeli jedno pitanje za naseg doktora julisiz?
Ja sam u 34. sedmici trudnoće i od jucer osjećam oštre bolove u donjem desnom dijelu stomaka. Isprva sam pomislila da to nije ozbiljno jer mi je djelovalo kao da mi je pritisnut mokraćni mjehur od bebe, međutim, beba se pomjerala, a ja sam i nakon toga i provedene noći ujutro osjetila isto. Posebno jako zaboli kad dodirnem to mjesto ili kad se prevrnem u krevetu dok ležim, ako sjedim pa krenem ustajati i sl . Kod doktora ponovo mogu tek sutra, naruceno, a bas sam jucer bila na GAK na pregledu i doktor nije nista primjetio, rekao je da je sve u redu. Pravo sam zbunjena, nisam ranije ovo osjetila nikada. Znate li sta bi moglo biti u pitanju?? Da nisu neke kontrakcije? Hvalaaa
Može svašta biti, nezahvalno je bez pregleda govoriti o čemu se radi. U tako visokoj trudnoći već se CTG-om mogu bilježiti kontrakcije, ali ni na GAK-u ni u OBS ne koriste sondu za bilježenje kontrakcija, što je nonsens.
Ipak, uvijek kada mi se trudnica čija je trudnoća starija od 20 nedjelja žali na bolove, uradim jedno (ili češće oboje) od ovoga: pregledam u spekulima i palpatorno da vidim da li ima znakova krvarenja i da napipam da li je grlić očuvan i zatvoren, i, još bolje, izmjerim grlić transvaginalnom sondom i vidim oblik unutrašnjeg ušća. Ginekolog koji tako ne postupi po meni je a) neznalica ili b) nemaran (što je još gore od ovog pod a).
Zato se ja ljutim kada kolege iz bolnica pregledaju u dežurama kordon pacijentica (sa muževima i kesama), jer u takvoj situaciji nemaju ni vremena ni koncentracije da posvete problemu dužnu pažnju, već se sve svede na "aha tu je glava, tu je guzica, muško/žensko, srce kuca, sve u redu". Valjda vam je sada jasnije da nisam kritikovao ovakav neredovan put radi neke ljubomore, već samo zato što iz iskustva znam da takav pregled jednostavno NE MOŽE biti kvalitetan, ni kada je sve u redu, a kamoli kada se javi problem.

vanad

#7239 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad » 03/12/2013 22:12

Ma meni je cudno (sad ja ovo kao laik) ako je kontrakcija pa ne bi bas mogla da napipa mjesto koje je boli. Kad je kontrakcija dodje do grcenja cijele materice. Ja sam imala laznjake od sestog mjeseca i to je tako karakteristicno da se tesko moze zamjeniti sa nekim drugim bolom. Ali meni je palo na pamet slijeo crijevo jer znam slucaj zene koja je imala problem sa slijepim crijevom. Isto tako su mene cesto bolile u trudnoci tetive koje su upravo tako u dnu stomaka.

julisiz es grant

#7240 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 03/12/2013 22:17

vanad wrote:Ma meni je cudno (sad ja ovo kao laik) ako je kontrakcija pa ne bi bas mogla da napipa mjesto koje je boli. Kad je kontrakcija dodje do grcenja cijele materice. Ja sam imala laznjake od sestog mjeseca i to je tako karakteristicno da se tesko moze zamjeniti sa nekim drugim bolom. Ali meni je palo na pamet slijeo crijevo jer znam slucaj zene koja je imala problem sa slijepim crijevom. Isto tako su mene cesto bolile u trudnoci tetive koje su upravo tako u dnu stomaka.
Najčešće to i ne budu kontrakcije, samo kažem kako ih ja najradije isključim. Svaki nalaz treba objektivizirati kad god je moguće.

kadinica

#7241 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kadinica » 03/12/2013 22:33

Može li jedno pitanje za doktora?

Za šta služi CTG?

Ako me išta nervira, onda je to ovaj pregled, odnosno komadić papira, koji se samo potpiše. Ako je cilj slušati otkucaje srca bebe, onda je bolja metoda ona truba na stomaku.
CTG na porodu mi je strašno smetao, stalno mi se gubio "signal", sestra namješta između kontrakcija, a ja ne kontam zašto?
Pogotovo što sad vidim da pomoću njega "ne vide" kontrakcije.

vanad

#7242 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad » 03/12/2013 22:39

koliko ja znam, kod nas su pratili otkucaje srca kod djeteta, kontrakcije i koliko se dijete mice u stomaku...tri linije bile a meni bilo dosadno tih pola sata pa pricala sa sestrama :-)...sta cu kad sam djecu prenosila pa na kraju svaki dan isla

manekenka u penziji

#7243 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji » 04/12/2013 12:38

Je li iko od vas radio triple test u skorije vrijeme na DIP-u i koliko se čekaju rezultati. Meni rekoše 7 dana, a evo prošlo je 10 i nisu gotovi.

radenska

#7244 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska » 04/12/2013 15:52

evo ko ima bebu mladju od 9 mjeseci moze da preda kopiju clanske karte BIHAMNKA I rodni list djeteta pa da dobije besplatnu. Nove su autosjedalice. AKo nista mozete nekome pokloniti :D kome je potrebna

JanuaryJones

#7245 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones » 04/12/2013 15:59

radenska wrote:evo ko ima bebu mladju od 9 mjeseci moze da preda kopiju clanske karte BIHAMNKA I rodni list djeteta pa da dobije besplatnu. Nove su autosjedalice. AKo nista mozete nekome pokloniti :D kome je potrebna
Zar se ne moraju vratiti nakon godinu dana? Ono ugovor i fazoni?

radenska

#7246 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska » 04/12/2013 16:01

ne bih rekla ne pise na ovom portalu aa ima i br tel koga zanima.

JanuaryJones

#7247 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones » 04/12/2013 16:14

radenska wrote:ne bih rekla ne pise na ovom portalu aa ima i br tel koga zanima.
OK ;) hvala

max07

#7248 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by max07 » 04/12/2013 16:19

Na njihovoj stranici stoji da su autosjedalice koristene, ali nebitno, nadam se da ce doci u prave ruke i biti valjano iskoristene
http://bihamk.ba/index.php?option=com_c ... Itemid=107

A evo i linka sa informacijama za dodjelu: http://www.svezabebe.ba/beba/novosti/pr ... osjedalice

kadinica

#7249 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kadinica » 04/12/2013 19:08

Mi smo dobili iz Bihamka sjedalicu, na korištenje.

Sjedalica je polovna, ali dobro očuvana, bolja od ove koju smo imali, a nije nam se kupovala nova, jer je nećemo mnogo koristiti, a već imamo raznih veličina (kad beba počne sjediti), tj. na ljeto aBd.

Ponese se kopija rodnog lista djeteta i kopija članske kartice, odmah se preuzme i vraća se kad je dijete preraste (potpiše se neka izjava). Uglavnom, riječ je o nekoj donaciji iz Austrije od 300 komada, marka Romer.

julisiz es grant

#7250 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 04/12/2013 21:07

kadinica wrote:Može li jedno pitanje za doktora?

Za šta služi CTG?

Ako me išta nervira, onda je to ovaj pregled, odnosno komadić papira, koji se samo potpiše. Ako je cilj slušati otkucaje srca bebe, onda je bolja metoda ona truba na stomaku.
CTG na porodu mi je strašno smetao, stalno mi se gubio "signal", sestra namješta između kontrakcija, a ja ne kontam zašto?
Pogotovo što sad vidim da pomoću njega "ne vide" kontrakcije.
CTG ne služi za prosto "slušanje" kucaja čedinjeg srca (KČS, kako struka skraćeno kaže), već analizom njegovog zapisa možemo ustanoviti stanje bebe, jer ona na razne nepovoljne događaje u materici koji za rezultat imaju smanjen dotok kisika reaguje promjenom frekvencije srca, ili odnosom pojedinih otkucaja među sobom, a sve se to "čita" na onom papiru. Obično u normalnim trudnoćama žene u 9. mjesecu počinju dolaziti na CTG. Prema mom stavu koji sam revidirao nakon određenog iskustva, dovoljno je da žena, čija trudnoća nije ugrožena (npr. visokim pritiskom, kao najčešćom opasnosti u visokoj trudnoći) ode na CTG prvi put 7-10 dana prije termina, a kada termin prođe svaka 2 dana da ide na CTG.
U porodu je druga priča, tu je doprinos CTG-a nemjerljiv, jer se tada najčešće i dešavaju stvari koje ugrožavaju bebu, zbog kontrakcija ionako opada dotok kisika, pa, ukoliko bebina "rezerva" nije dovoljna, to će se pokazati na CTG-u kao jedan oblik pada frekvence otkucaja. E sad, tu dolazi onaj problem sa nekorištenjem sonde za kontrakcije, jer se karakter tih deceleracija (pada frekvence) ogleda prvenstveno njihovim odnosom prema kontrakcijama, tj. tako vidimo da li su normalna reakcija bebe na kontrakcije, ili su znak ugroženosti bebe i upozorenje da porod moramo hitno dovršiti. Bio sam svjedok nepotrebnih carskih rezova, jer svi se mi prepadnemo kada čujemo ono zlokobno padanje tonova, ali pored slušanja, moramo i gledati, papir ili makar ženinu reakciju (da bi znali je li tog momenta ima trud ili ne).
U akušerstvu treba mnogo znati da bi se malo radilo, rekao je veliki njemački porodničar Širembel, iz čije knjige i danas učimo neke praktične stvari koje vrijede, iako ih je pisao prije pola stoljeća ili više. I zaista, treba znati ogromnu količinu materije da bi to sveo na nekoliko bazičnih stvari i postupao prema njima, ali su za to neophodne pored znanja i dvije stvari koje su po meni bar dijelom urođene, a to su: klinički način razmišljanja i stari dobri "common sense" (pišem na engleskom, jer smatram da naš prevod "zdrav razum" nije adekvatan).

Post Reply