Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
Magarece_godine

#6976 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Magarece_godine » 08/11/2013 00:38

Kolko se stavi u kovertu doktorima ? Stoja, dvije, tri ? Da se pripremim. Ja sam licno protiv mita i poklona, čak sam plaćao veće kazne jer policiji nisam htio dati na kafu ... Al u situaciji kada će moja supruga postati majka, dajem sve što imam samo da njoj bude što lakše i da ima što bolju njegu ...

Itakoto

#6977 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Itakoto » 08/11/2013 07:00

e j*bi ga sada :roll:

otherside

#6978 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by otherside » 08/11/2013 07:02

Magarece_godine wrote:Kolko se stavi u kovertu doktorima ? Stoja, dvije, tri ? Da se pripremim. Ja sam licno protiv mita i poklona, čak sam plaćao veće kazne jer policiji nisam htio dati na kafu ... Al u situaciji kada će moja supruga postati majka, dajem sve što imam samo da njoj bude što lakše i da ima što bolju njegu ...
pitaj julisiz :lol:
btw, julisiz jesi ti na kosevskoj ginekologiji, obs,dz?
koga preporucujes od kolega?

manekenka u penziji

#6979 Re: Odg: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji » 08/11/2013 07:42

Magarece_godine wrote:Kolko se stavi u kovertu doktorima ? Stoja, dvije, tri ? Da se pripremim. Ja sam licno protiv mita i poklona, čak sam plaćao veće kazne jer policiji nisam htio dati na kafu ... Al u situaciji kada će moja supruga postati majka, dajem sve što imam samo da njoj bude što lakše i da ima što bolju njegu ...
Onda je najbolje da se negdje privatno porodi. Nesto ja ne vjerujem u te koverte. Ne govorim ja ovo radi forumasa ili da me neko ocjeni kao moralnu vertikalu. Doktori imaju svoj posao i platu za to. Ako im treba da ih i ja još finansiram da rade svoj posao, neće od mene hljeba vidjeti.
@Magarece godine, nemoj mi uzeti za zlo, ali stavovi kao sto su tvoji su osnovni krivci za mito i korupciju. Doduše, ne možeš ti sam nista promijeniti ne davajući kovertu, ali treba uticati na svijest naroda kako bi se izbio ovaj obostrani lopovluk.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

radenska

#6980 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska » 08/11/2013 07:52

Evo postavicu post i ovdje i na bebe jer bih zaista zeljela da cujem vase misljenje. Moj djecak ima 9 i po mjeseci. Primio je sve vakcine do sada ( o kojima sam ja citala na internetu, jer pedijatrica mi nije nikad ni spomenula koje vakcine ce mi dijete primiti). Posljednju je primio 23. septembra, to je ona sto ide sa 6 mjeseci, i jos jednu sto nisu imali na zalihama a trebao je primiti nekad u martu. Bilo je 5 zena barem u cekaonici koje su odbile da vakcinisu djecu. Ja sam taj dan bila jedina koja je pristala na vakcinu. One se boje, govore da vakcina nije dobra, da mogu naskoditi djeci. Znam i ja jedan primjer. Evo prije par minuta citam drugi na internetu. I ne znam sta da radim. Treba da primi MMR/MPR sad 26. novembra, i tad ce biti star 10 mjeseci i par dana.
Kako doktori znaju da beba nije alergicna na neki sastojak te vakcine. To ispade kao ruski rulet, sta se potrefi i kako bude. Zasto sve vise roditelja odustaje od vakcine.

bizet

#6981 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bizet » 08/11/2013 08:48

radenska wrote:Evo postavicu post i ovdje i na bebe jer bih zaista zeljela da cujem vase misljenje. Moj djecak ima 9 i po mjeseci. Primio je sve vakcine do sada ( o kojima sam ja citala na internetu, jer pedijatrica mi nije nikad ni spomenula koje vakcine ce mi dijete primiti). Posljednju je primio 23. septembra, to je ona sto ide sa 6 mjeseci, i jos jednu sto nisu imali na zalihama a trebao je primiti nekad u martu. Bilo je 5 zena barem u cekaonici koje su odbile da vakcinisu djecu. Ja sam taj dan bila jedina koja je pristala na vakcinu. One se boje, govore da vakcina nije dobra, da mogu naskoditi djeci. Znam i ja jedan primjer. Evo prije par minuta citam drugi na internetu. I ne znam sta da radim. Treba da primi MMR/MPR sad 26. novembra, i tad ce biti star 10 mjeseci i par dana.
Kako doktori znaju da beba nije alergicna na neki sastojak te vakcine. To ispade kao ruski rulet, sta se potrefi i kako bude. Zasto sve vise roditelja odustaje od vakcine.
zato se ceka pola sata nakon vakcine, u slucaju alergije da mogu doktori brzo odreagovati

kako vakcina sa 10 mjeseci, zar ta ne ide sa punih godinu?

JanuaryJones

#6982 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones » 08/11/2013 08:49

Ima li kod nas kupiti detedženta za strojno pranje baby robice, nešto sensitive ili non bio ili nešto slično?

Sent from my iPad using Tapatalk

Alhemicarkaa

#6983 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa » 08/11/2013 08:53

January, pogledaj u DM čini mi se da oni imaju. Ona njihova robna marka.

JanuaryJones

#6984 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones » 08/11/2013 08:54

Alhemicarkaa wrote:January, pogledaj u DM čini mi se da oni imaju. Ona njihova robna marka.
Hoću, odmah danas ;) u Konzumu i Interexu nisam našla.

Sent from my iPad using Tapatalk

LeeLooSA

#6985 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LeeLooSA » 08/11/2013 10:37

Necu komentarisati prethodne postove, samo cu reci - mene ceka treci carski i umirem od straha od momenta kad sam saznala da sam trudna. Carski i oporavak od carskog ne bih nikome pozeljela. A tek strahove koje prozivljavam svaki put kad idem na kontrolu :( strasno.

Molila bih julisiz es grant da mi preporuci neku normalnu doktoricu na GAKu, moze i na pp.

Vezano za prethodno pitanje vakcine: ne bih mogla ne vakcinisati dijete, posebno ne sada kada vidimo da se te neke bolesti protiv kojih se djeca vakcinisu, vracaju. Al to je svakome na njegovu savjest. Moje oboje je redovno vakcinisano.

vanad

#6986 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad » 08/11/2013 12:37

Ne zivim u BiH, rodila djecu vani, doktorici zahvalila sto me je porodila jer je prvi bio zeznut porodjaj. Ovoj drugoj nisam ni zahvalila jer sam se bukvalno porodila sama jer nije vjerovala da se poradjam i ostavila me pola sata na ctg (bio je ponedeljak pola pet ujutro, cekala zena smjenu). Kad sam izlazila iz porodilista odnjela sestrama bombonijeru da podijele.
Nije obicaj davati koverte i vjerovatno bi bio problem da sam nekome gurala pare a ovdje te ionako poradjaju specijalizanti jer iskusni doktori uljecu samo ako je neki problem. Normalan covjek ne moze doci tek tako do toga da mu oni vode trudnocu. Trudnoca se vodi po ambulantama. U bolnicu se prelazi u 38. sedmici i ide sa na ctg, doktor svaki put drugi.
Na carski se ide prema preporuci doktora a panicni strah isto moze biti razlog ali ti treba potvrda psihijatra.
To sto se u BiH placa je greska i ljudi i doktora koji su vise tako navikli...ali sad je prije pitanje kako to zaustaviti jer je i moja mama isla sa kovertom da se porodi...znaci to nije problem danasnjice nego generacijski je to tako.

krompir i riza

#6987 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by krompir i riza » 08/11/2013 13:12

julisiz es grant wrote:
safran wrote:
krompir i riza wrote: Muškarci su mi tu najmanje pozvani da išta komentarišu, kad znamo bi ih bar pola tražilo epiduralnu dok kaki.
:thumbup:
Uvedimo zabranu za muškarce da se bave porodiljstvom :oops:
Takvima kao što si ti bi i trebalo.

julisiz es grant

#6988 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 08/11/2013 15:45

vanad wrote:Ne zivim u BiH, rodila djecu vani, doktorici zahvalila sto me je porodila jer je prvi bio zeznut porodjaj. Ovoj drugoj nisam ni zahvalila jer sam se bukvalno porodila sama jer nije vjerovala da se poradjam i ostavila me pola sata na ctg (bio je ponedeljak pola pet ujutro, cekala zena smjenu). Kad sam izlazila iz porodilista odnjela sestrama bombonijeru da podijele.
Nije obicaj davati koverte i vjerovatno bi bio problem da sam nekome gurala pare a ovdje te ionako poradjaju specijalizanti jer iskusni doktori uljecu samo ako je neki problem. Normalan covjek ne moze doci tek tako do toga da mu oni vode trudnocu. Trudnoca se vodi po ambulantama. U bolnicu se prelazi u 38. sedmici i ide sa na ctg, doktor svaki put drugi.
Na carski se ide prema preporuci doktora a panicni strah isto moze biti razlog ali ti treba potvrda psihijatra.
To sto se u BiH placa je greska i ljudi i doktora koji su vise tako navikli...ali sad je prije pitanje kako to zaustaviti jer je i moja mama isla sa kovertom da se porodi...znaci to nije problem danasnjice nego generacijski je to tako.
Neka svi pročitaju ovaj post, ovo je praksa u normalnom svijetu i tako bi trebalo biti i kod nas (i bilo bi da nije kvazi-stručnjaka i kovertaša sa obe strane).
@Branko Ćopić, da ću ti ja porađati ženu, ne bi ti trebao ni pfening, a na GAK-u ulijeći kome god hoćeš, sa lopovlukom se izgleda ne vrijedi boriti. Samo nemoj više pisati da je neko ukro toliko i toliko, da je neko nekog potplatio, da nam država ne valja i sl.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#6989 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by KatarinaKosaca » 08/11/2013 15:52

krompir i riza wrote:Takvima kao što si ti bi i trebalo.
>KOje glupe predrasude. Pa svaka žena koju znam preferira muškarca ginekologa nego ženu.

krompir i riza

#6990 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by krompir i riza » 08/11/2013 15:59

KatarinaKosaca wrote:
krompir i riza wrote:Takvima kao što si ti bi i trebalo.
>KOje glupe predrasude. Pa svaka žena koju znam preferira muškarca ginekologa nego ženu.
Joj, Katarina, i ti k'o padobranac :roll:

julisiz es grant

#6991 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 08/11/2013 16:01

otherside wrote:
Trudnoću vodiš u DZ ili privatno.
Ako je sve kako treba, u 9. mjesecu prvi put odeš u bolnicu na CTG.
Porodi te onaj doktor u čijoj se smjeni porađaš.
To je jedini ispravan, legalan i legitiman put.

otherside

#6992 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by otherside » 08/11/2013 17:25

julisiz es grant wrote:
otherside wrote:
Trudnoću vodiš u DZ ili privatno.
e kad si nam sve tako fino objasnio, jos reci hoce li tvoja zena ici/isla istim tim putem - jedinim ispravnim, legalnim i legitimnim?
I nisi odgovorio gdje radis ali nije frka ni ako neces, nije pod moranje :D

putujucidzindas

#6993 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by putujucidzindas » 08/11/2013 20:39

julisiz es grant wrote: Trudnoću vodiš u DZ ili privatno.
evo ja trudnocu vodila privatno, u nekoj 33. sedmici moj ljekar kaze - idi kod masica na pregled, dogovori se s njim. ja odem u opcu bolnicu, najnormalnije zakazem termin za pregled, nadjem se s njim, dogovorim da bih prirodan porod, ako mogu birati - u vodi, sve ok. vratim se svom doktoru, on mi u 34. kaze da ce beba biti prekrupna, a posto sam izgubila prije jedan jajnik, on ne bi da rizikuje i insistirao bi na craskom, i napise takav nalaz. ja odem kod prijateljice isplacem se, jer to ne zelim. odem opet kod masica (kao i prvi put) na pregled, masic se slozi s mojim doktorom i beba izadje van u 36. sedmici. ja u bolnici poludepresivna sto lezimo 4 dana tu, ko da nesto nije ok, sto nismo kuci s muzem, sto ovo, sto ono. Danas sam sretna sto smo tu, sto smo zivi i zdravi i bas mi je svejedno na koji nacin.

Ovo se bas i ne uklapa u tvoju normalnu proceduru. Kako je onda moguce da ja prodjoh ovako bez koverti, bez ganjanja ovog ili onog doktora i sestara?

edit: zaboravih napomenuti da je cijela trudnoca bila uredna, bez apsolutno ikakvog malog problema

julisiz es grant

#6994 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 08/11/2013 20:49

putujucidzindas wrote:
julisiz es grant wrote: Trudnoću vodiš u DZ ili privatno.
evo ja trudnocu vodila privatno, u nekoj 33. sedmici moj ljekar kaze - idi kod masica na pregled, dogovori se s njim. ja odem u opcu bolnicu, najnormalnije zakazem termin za pregled, nadjem se s njim, dogovorim da bih prirodan porod, ako mogu birati - u vodi, sve ok. vratim se svom doktoru, on mi u 34. kaze da ce beba biti prekrupna, a posto sam izgubila prije jedan jajnik, on ne bi da rizikuje i insistirao bi na craskom, i napise takav nalaz. ja odem kod prijateljice isplacem se, jer to ne zelim. odem opet kod masica (kao i prvi put) na pregled, masic se slozi s mojim doktorom i beba izadje van u 36. sedmici. ja u bolnici poludepresivna sto lezimo 4 dana tu, ko da nesto nije ok, sto nismo kuci s muzem, sto ovo, sto ono. Danas sam sretna sto smo tu, sto smo zivi i zdravi i bas mi je svejedno na koji nacin.

Ovo se bas i ne uklapa u tvoju normalnu proceduru. Kako je onda moguce da ja prodjoh ovako bez koverti, bez ganjanja ovog ili onog doktora i sestara?

edit: zaboravih napomenuti da je cijela trudnoca bila uredna, bez apsolutno ikakvog malog problema
Kako se ne uklapa u normalnu proceduru? Čovjek ti vodio cijelu trudnoću i uputio te u bolnicu malo ranije, jer je skonto da bi moglo biti komplikacija u porodu. E sad, to što je preporučio baš Mašića, vjerovatno mu je haver, pa zato.
Samo ne kontam kakve mu je veze imalo to što nemaš jedan jajnik (ne mislim kakve veze za tebe, da pogrešno ne shvatiš, nego za ginekologa, čovjeka, pretpostavljam, od struke i nauke)?
I, primijetiste li da OBS nisam pominjao u kontekstu koverti, što i ne znači da je i tamo sve bajno, dapače.

putujucidzindas

#6995 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by putujucidzindas » 08/11/2013 20:57

julisiz es grant wrote:

Kako se ne uklapa u normalnu proceduru? Čovjek ti vodio cijelu trudnoću i uputio te u bolnicu malo ranije, jer je skonto da bi moglo biti komplikacija u porodu. E sad, to što je preporučio baš Mašića, vjerovatno mu je haver, pa zato.
Samo ne kontam kakve mu je veze imalo to što nemaš jedan jajnik (ne mislim kakve veze za tebe, da pogrešno ne shvatiš, nego za ginekologa, čovjeka, pretpostavljam, od struke i nauke)?
I, primijetiste li da OBS nisam pominjao u kontekstu koverti, što i ne znači da je i tamo sve bajno, dapače.
Ne znam u kakvom je odnosu s Masicem, meni ga je preporucio kao najelokventijeg kolegu :) :) Manjak jajnika - pitanje je u kakvom je stanju drugi i da li cu opet uspjeti zatrudniti i kad, a vec sam u 35. godini. Ako vec imamo bebu, daj da je imamo :) Ja sam licno cula da je dosta zena trazilo da se porode carskim upravo zbog velicine bebe, ali im to nije uzeto u obzir. Moja beba bila 3800 u 36. sedmici, akd se rodila, znaci bila bi pokrupna. Mnogo zena rodilo i vece bebe prirodno. Svi ti razlozi za carski su prilicno individualni - ima zena koje ce od silnog straha i panike od poroda, na samom porodu napraviti problem i zavrsiti carskim. Ja glasam za regularno placanje carskog - znaci, na blagajni, u bolnici, uz racun, ukoliko zena insistira na tom.

Znaci - Opca? :D

julisiz es grant

#6996 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 08/11/2013 21:08

putujucidzindas wrote:
julisiz es grant wrote:

Ne znam u kakvom je odnosu s Masicem, meni ga je preporucio kao najelokventijeg kolegu :) :) Manjak jajnika - pitanje je u kakvom je stanju drugi i da li cu opet uspjeti zatrudniti i kad, a vec sam u 35. godini. Ako vec imamo bebu, daj da je imamo :) Ja sam licno cula da je dosta zena trazilo da se porode carskim upravo zbog velicine bebe, ali im to nije uzeto u obzir. Moja beba bila 3800 u 36. sedmici, akd se rodila, znaci bila bi pokrupna. Mnogo zena rodilo i vece bebe prirodno. Svi ti razlozi za carski su prilicno individualni - ima zena koje ce od silnog straha i panike od poroda, na samom porodu napraviti problem i zavrsiti carskim. Ja glasam za regularno placanje carskog - znaci, na blagajni, u bolnici, uz racun, ukoliko zena insistira na tom.

Znaci - Opca? :D
Faktor godina mi nije bio poznat :D
Naravno da pripremljenost žene znatno utiče na to kakav će porod biti...a težina bebe je samo jedan od faktora...drugi su širina porođajnog kanala i jakost i učinkovitost kontrakcija. Naravno da se MNOGO teže bebe rode prirodno, ako se ovo troje posloži...lični rekord: 5100 gr, drugorotka, izašlo sad-pa sad, bez vakuuma, bez loma klavikule, pareze brahijalisa i rupture međice :D

suza81

#6997 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 » 08/11/2013 21:45

Kad ste vec tu doktore, molim za savjet. Druga trudnoca, uredna za sada, 33 god, prva prije 2,5 god. zavrsila hitnim carskim. Da mi vi vodite trudnocu, kakav porod bi mi ovaj put preporucili i u slucaju da preporucujete carski, kojeg doktora da izaberem. Napominjem da sada za razliku od prvog puta imam dosta straha od prirodnog poroda, zbog prethodnog loseg iskustva.

radenska

#6998 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska » 08/11/2013 21:58

Ja rodila djecaka gotovo 5 kg, za dva sata i bolovi i porod. Na kontroli 7 dana pred porod otvorena 5 prstiju a da me nije nista boljelo. Jeste da sam popucala strasno, mjesec dana nisam ni pomislila da sjednem i pritom izgubila mnogo krvi. Onesvijestila se kad sam izlazila iz bolnice na hodniku.

julisiz es grant

#6999 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 08/11/2013 22:38

suza81 wrote:Kad ste vec tu doktore, molim za savjet. Druga trudnoca, uredna za sada, 33 god, prva prije 2,5 god. zavrsila hitnim carskim. Da mi vi vodite trudnocu, kakav porod bi mi ovaj put preporucili i u slucaju da preporucujete carski, kojeg doktora da izaberem. Napominjem da sada za razliku od prvog puta imam dosta straha od prirodnog poroda, zbog prethodnog loseg iskustva.
Ja lično: Prirodan porod nakon carskog u slučaju da se slože sve okolnosti, npr. procijenjena težina bebe 3000 gr ili manje, normalan položaj, stav i namještaj bebe, odsustvo drugih komplikacija (kao npr. visoki krvni pritisak, diabetes i sl.) i motiviranost žene za prirodan porod. Ako nedostaje samo jedan od ovih faktora-završavam porod operativno čim je dijete gestacijski i ultrazvučno zrelo.
Obzirom da je u nas praksa da se pri elektivnom carskom (nažalost), prvo nađe doktor a tek onda ide na komisiju, koja samo aminuje njegovu dijagnozu, na GAK-u i nema ljudi o kojima imam posebno lijepo mišljenje, što ne znači da ih nema izvanrednih, dok su u OBS svi u pet deka, manje ih ima, pod neposrednijim su nadzorom i niti za jednog ne mogu reći da je loš, ni kao čovjek ni kao stručnjak.
I ne, ne radim u OBS, kako neki misle :D

suza81

#7000 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 » 08/11/2013 22:50

julisiz es grant wrote:
suza81 wrote:Kad ste vec tu doktore, molim za savjet. Druga trudnoca, uredna za sada, 33 god, prva prije 2,5 god. zavrsila hitnim carskim. Da mi vi vodite trudnocu, kakav porod bi mi ovaj put preporucili i u slucaju da preporucujete carski, kojeg doktora da izaberem. Napominjem da sada za razliku od prvog puta imam dosta straha od prirodnog poroda, zbog prethodnog loseg iskustva.
Ja lično: Prirodan porod nakon carskog u slučaju da se slože sve okolnosti, npr. procijenjena težina bebe 3000 gr ili manje, normalan položaj, stav i namještaj bebe, odsustvo drugih komplikacija (kao npr. visoki krvni pritisak, diabetes i sl.) i motiviranost žene za prirodan porod. Ako nedostaje samo jedan od ovih faktora-završavam porod operativno čim je dijete gestacijski i ultrazvučno zrelo.
Obzirom da je u nas praksa da se pri elektivnom carskom (nažalost), prvo nađe doktor a tek onda ide na komisiju, koja samo aminuje njegovu dijagnozu, na GAK-u i nema ljudi o kojima imam posebno lijepo mišljenje, što ne znači da ih nema izvanrednih, dok su u OBS svi u pet deka, manje ih ima, pod neposrednijim su nadzorom i niti za jednog ne mogu reći da je loš, ni kao čovjek ni kao stručnjak.
I ne, ne radim u OBS, kako neki misle :D
Ahaa... dakle, radite na GAK-u :)

Hvala na odgovoru, od tih faktora vec sada nedostaje moja motiviranost, ako se do kraja nesto drugo jos ne isprijeci.

Post Reply