Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
affidavit
Posts: 352
Joined: 25/05/2012 23:16

#6126 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by affidavit »

JUcer smo ponovo bile kod pedijatra, za 7 dana bebica je dobila 300 gr. :) :) :) , tako da je dobila i vakcinu protiv hepatitisa, nju joj nisu dali u porodilistu jer se ne daje ako dijete nije tesko bar 2500 gr. Jest da je ovaj sistem hranjenja jako naporan, ali sve se to zaboravi kad dodju rezultati, nadam se da cemo i da nastavimo ovako.
Danas smo bile i cesto na siki, jest da ona zna sisati i po sat vremena, jer se cesto odmara, i treba joj malo vremena dok krene dojiti, ali valja raditi na tome, nema nam druge.
Takodjer su poceli i grcevi. Pedijatrica mi je rekla da mogu koristiti espumisan kapi. Malo me zbunjuje nacin doziranja, ispadne da i dojencad i djeca do 6 godina mogu uzimati po 25 kapi prije obroka. To mi je nekako previse, ne znam mozda grijesim, ipak su ovo bebe, sa svilenkastim crijevima. Da li je neko koristio espumisan, i da li je koristio ovako kako pise u uputstvu? :? Na jednom forumu sam nasla da je neki pedijatar nekome preporucio desetak kapi prije obroka za novorodjence.
MOja beba sad ima 2500 gr., zaboravila sam pitati pedijatricu da li da jos uvijek koristim pre hipp ili da predjemo na hipp 1. Izvinite, javljam se ovako kao padobranac sa gomilom pitanja, ali trudim se da saberem sve sto me interesuje i pitam vas u jednom logovanju. :-D
Jos jednom vam hvala za podrsku i savjete, nadam se da cemo uskoro da se javimo i kazemo da se hranimo samo sikom.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#6127 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vazi »

duboka_misao wrote:
Lounge Act wrote:Ja jucer dobila strasne hemoroide :( osjetim ih stalno i strasno me bole i kad lezim iako nista ne radim. muz mi je uzeo faktu mast i malo mi na par sati ublazi bol, ali bol se opet vrati, a hemoroidi nisu nista manji. pise da se maze 2-3 puta dnevno. ja sam vec namazala 3 puta do sad kad su bolovi postali prejaki. zna li neko jos kakav preparat koji bi mogao pomoci? :cry:

hemopip krema na prirodnoj bazi bash za trudnice i dojilje.
meni se cini da je umje curekota efikasno protiv hemoroida.

edit: dobro je i za nadolazenje mlijeka:

http://www.priroda-leci-sve.com/kim.htm

"Kada su zene u pitanju umiruje grceve materice, pospesuje menstruaciju, olaksava bolove prilikom porođaja i sam porođaj, zenama za vreme dojenja obezbeđuje mleko. "
Last edited by vazi on 06/06/2013 22:04, edited 1 time in total.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#6128 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Lounge Act »

<
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:19, edited 1 time in total.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#6129 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Ma odlične ste, super to ide, vidjećeš da će ona sve bolja biti kako jača. Espumisan sam koristila ali nisam toliko - davala sam manju dozu. Probaj sa pola doze pa vidi kako ide. Je li pomagalo? Jeste. Jesu li grčevi potpuno prestali? Nisu. Uglavnom - probaj pa ćeš vidjeti.
Ja je ne bih prebacivala na Hipp 1 jer sadrži skrob. Moji klipani su bili na Hipp Pre do trećeg mjeseca. Osim toga, mislim da je Hipp pre bolja varijanta uz dojenje.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#6130 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Lounge Act wrote:Hvala vam, jos su tu, ali sasvim malo bole. i jucer i danas dan sam provela na kuhanim suhim sljivama, sensia jogurtima i supama, ali od odlaska u wc nista. i kad budem morala ne znam kako cu otic :cry:

savjet buducim porodiljama: redovno odlazite u wc
ja nisam otisla 10 dana nakon poroda, nastojala sam prehranom rijesiti problem, ali nisam uspjela. da sam znala kroz sta cu proci odmah bi se naoruzala kakvim sirupom za probavu.sutra moram do dr pa cu traziti nesto
Aiiiii, pa što odmah to ne reče. Ti samo hemoroide spomenu. Dakle - čepići na bazi kantariona, kamilice i sl. - koristiti redovno. A za zatvor u tvom slučaju solidna doza Portalac-a. Ne resorbuje se tako da može uz dojenje.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#6131 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

dupli - sinoć padao server više puta
Last edited by safran on 07/06/2013 14:49, edited 1 time in total.
seyo_84
Posts: 129
Joined: 26/10/2011 18:21

#6132 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by seyo_84 »

Drage moje trudnice,a i porodilje :)...

Ja sam danas bila na pregledu,37.sam sedmica i BPD mi je vec 98mm.Mene zanima dali je jos nekoj trudnici bio veliki BPD,znaci preko 100,a da se prirodno porodila ? Nama su na vjezbama rekli da je BPD preko 100 indikacija za carski rez,pa me zanimaju vasa iskustva?
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#6133 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kadinica »

Nemam pojma o čemu se radi, prvi put čujem da to ima veze sa carskim rezom.

Koliko znam, BPD je razmak između dvije tjemene kosti i maksimalno iznosi 100, ako se trudnoća dovede do kraja, tj. 40. sedmica i dalje.

Jesi li sigurna da je ovo u pitanju? Možda je neka druga skraćenica?
seyo_84
Posts: 129
Joined: 26/10/2011 18:21

#6134 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by seyo_84 »

kadinica wrote:Nemam pojma o čemu se radi, prvi put čujem da to ima veze sa carskim rezom.

Koliko znam, BPD je razmak između dvije tjemene kosti i maksimalno iznosi 100, ako se trudnoća dovede do kraja, tj. 40. sedmica i dalje.

Jesi li sigurna da je ovo u pitanju? Možda je neka druga skraćenica?
Ne,radi se o BPD i doktor kaze da je veca glava za 3 sedmice,i da znam da on tek treba u 40 sedmici da bude 98,a 100 je tek u 41-42,ali kod mene je na pocetku 37 sedmice evo 98mm :(
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#6135 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kadinica »

Šta to ima veze, nemoj se brinuti, ti si već u 9. mjesecu trudnoće, možeš se poroditi svaki dan.

I dalje ne mislim da je to razlog za carski rez, zavisi i od građe majke, premjeriće te u porodilištu kad dođeš (visina, težina, kukovi, karlica i sl.).
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#6136 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Lounge Act »

<
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:19, edited 1 time in total.
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#6137 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by yellow cat »

Jesu ti mjerili obim karlice?
seyo_84
Posts: 129
Joined: 26/10/2011 18:21

#6138 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by seyo_84 »

kadinica wrote:Šta to ima veze, nemoj se brinuti, ti si već u 9. mjesecu trudnoće, možeš se poroditi svaki dan.

I dalje ne mislim da je to razlog za carski rez, zavisi i od građe majke, premjeriće te u porodilištu kad dođeš (visina, težina, kukovi, karlica i sl.).
E hvala ti,umirila si me malo,jer stvarno imam zelju da se prirodno porodim :)
seyo_84
Posts: 129
Joined: 26/10/2011 18:21

#6139 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by seyo_84 »

yellow cat wrote:Jesu ti mjerili obim karlice?
Ne,nisu koliko ja znam :) Znam samo da mi je doktor u 35.sedmici rekao da po ovom planiramo prirodan porod,ali cemo jos vidjeti jer je beba velika i jos ce rasti. Danas nije nista komentarisao,samo rekao da dodjem sljedece sedmice da vidi da li se otvaram.
User avatar
max07
Posts: 270
Joined: 28/01/2010 22:32

#6140 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by max07 »

seyo_84 wrote:Drage moje trudnice,a i porodilje :)...

Ja sam danas bila na pregledu,37.sam sedmica i BPD mi je vec 98mm.Mene zanima dali je jos nekoj trudnici bio veliki BPD,znaci preko 100,a da se prirodno porodila ? Nama su na vjezbama rekli da je BPD preko 100 indikacija za carski rez,pa me zanimaju vasa iskustva?
Ne brini, ne mora uopste biti da je bebici promjer glave toliki, ultrazvuk odn. onaj koji ocitava snimak :D zna jako cesto pogrijesiti. Mene su plasili ogromnom bebom s velikom glavom - u 36.sedmici je beba navodno vec imala sve parametre 40. i 41.sedmice - od BPD-a pa nadalje, a rodila se jedna sasvim normalna bebica s lijepom malom glavicom.

Samo misli pozitivno i kako ces uskoro na svijet donijeti jednu finu slatku bebicu bez po' muke :D
Last edited by max07 on 07/06/2013 15:09, edited 1 time in total.
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#6141 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by yellow cat »

seyo_84 wrote:
yellow cat wrote:Jesu ti mjerili obim karlice?
Ne,nisu koliko ja znam :) Znam samo da mi je doktor u 35.sedmici rekao da po ovom planiramo prirodan porod,ali cemo jos vidjeti jer je beba velika i jos ce rasti. Danas nije nista komentarisao,samo rekao da dodjem sljedece sedmice da vidi da li se otvaram.
e pa onda nemoj svoju glavicu opterećavati s tim. :) I nemoj zaboraviti da to nisu baš 100% tačna mjerenja.
affidavit
Posts: 352
Joined: 25/05/2012 23:16

#6142 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by affidavit »

Zenama koje imaju problem sa stolicom mozda pomognu cepici glicerola za odrasle, Glisulax, to su preporucivali zenama na vjezbama za trudnice, nisu stetne i trebalo bi pokusati s njima, mozda treceg dana po porodu ukoliko se ne desi stolica.
Meni se cini da espumisan u slucaju moje bebe pomaze, ne mogu biti bas sigurna, moram malo pratiti, ali jutros sam joj dala 7 kapi prije hranjenja i u naredna dva sata nije bilo problema.
Nadam se da su ovo u pitanju grcevi, obicno se probudi sat nakon hranjenja i pocne grcevito plakati, jadnici sva kosa postane mokra, zacrveni se i skuplja nogice prema stomaku, nakon desetak minuta takvog placa obicno zaspi. Bojim se da je nesto ne boli, ali nema temperaturu i jede, rekli su mi da su to dvije stvari koje trebam pratiti kod novorodjenceta.
Sto se tice soka od drenjka, gdje se moze kupiti? Nasla sam na netu da bakina tajna ima sok od drenjka, ali se tesko moze naci u DM-u i supermarketima.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#6143 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Sok od drenjka bio u Merkatoru - one široke flaše sa klik-klak čepom.
affidavit
Posts: 352
Joined: 25/05/2012 23:16

#6144 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by affidavit »

safran wrote:Sok od drenjka bio u Merkatoru - one široke flaše sa klik-klak čepom.
Hvala, danas saljem muza u potragu.
Da li je neko imao problema sa nosicem kod novorodjenceta. Zvuci kao da joj je nosic pun slina, ali ih ja ne vidim. Kupila sam u DM-u pumpicu za nos, ali su joj premale nosnice, uspijemo ispumpati nesto malo. Patronazna sestra mi je pokazala kako napravite valjuske od gaze,pa onda isprovocirati kihanje koje ce istjerati sline, ali ni to ne pomaze. Ne znam, malo me to brine, da li je u pitanju samo nosic ili prehlada.
Ovo se desilo od kako smo dosle iz porodilista, u pocetku je bio malo zatvoren nos i imam osjecaj da joj nije puno smetalo, ali sad bas nije tako, bas joj to smeta i dok spava, imam osjecaj da je to razlog stalnog budjenja po noci.
Temperatura u prostoriji mi je malo veca od one koja je u cijelom stanu, valazim zrak i zracim prostoriju, ali nista ne pomaze. Kupila sam kapi sunce moje malo, to mi je savjetovala patronazna sestra, ali imam osjecaj da ni one nesto puno ne pomazu.
Bas mi je zao jer joj to bas otezava hranjenje...
User avatar
max07
Posts: 270
Joined: 28/01/2010 22:32

#6145 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by max07 »

@ affidavit - To je dosta uobicajeno kod novorodjencadi i ne radi se uvijek o prehladi. I moj mali je imao isti problem i nista nije pomagalo. Sta god da smo uradili, uvijek bi ostalo ono hroptanje. A cistila sam mu nos cak i sa onim nastavkom za usisivac... To ce vjerovatno prestati samo od sebe. Vi u medjuvremenu pokusajte da izvucete slinice ukoliko ih ima i kapajte joj fiziolosku (moze i sunce moje malo).
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#6146 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Lounge Act »

<
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:19, edited 1 time in total.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#6147 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bizet »

ola mile moje :kiss:

Edit: nalazi su uredni, hvala Bogu

tu sam ja, guramo polako
na pocetku 30. sedmice bili na ultrazvuku...bebica ok masala, fino napreduje
danas bila samo na vaginalnom pregledu, stanje nepromijenjeno hvala Bogu, UU zatvoreno
jedino sto me svrbi koza i to sam danas prijavila te dobila da vadim jetrene nalaze....izvadila sam odmah i znacu poslijepodne kakvi su, a nadam se dobri...razmisljam da me noge svrbe od brijanja, a torzo od razvlacenja koze

od proslog mjeseca sam se pocela drasticno debljati, pa sam sad prilicno velika, jako tesko se krecem, jos teze kako sam se ulezala, totalna atrofija...muz mi je par puta dobacio da sam velikih gabarita :twisted:

mi smo danas u 31+5...ja svaki dan pogledam sike i prizeljkujem da krene iz njih teci mlijeko/kolostrum, sta li je...totalno sam ih prepustila gravitaciji, ne mogu nositi grudnjak ma kako ugodan bio, kako se sire rebra i disanje je tesko ne pada mi na pamet da imam bilo sta oko rebara, ma nek se otrombolje ako hoce, ako nece ne moraju

mirovanje do kraja prve sedmice u julu, kad ulazimo u 9. mjesec, ako Bog da docekacemo, a onda skidanje sa lijekova, jedva cekam, i laganje setnje

eto, nadam se da ce ovi nalazi biti uredni i da cemo se, a hocemo, strpiti bar jos 3 sedmice

@LA, imas :kiss:
@affidavit, pusa bebici...tako se dobro brines za nje da je ona vec stigla svoje vrsnjake rodjene u terminu, samo tako i nastavi :)
seyo_84
Posts: 129
Joined: 26/10/2011 18:21

#6148 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by seyo_84 »

Zasto nema nikog danima? Da se nije neka porodila,neka zatrudnila?
Ja sam u 38.sedmici i svaki dan cekam,mislim mogla bih se poroditi.
Prije 3 dana sam bila na kontroli,doktor kaze omeksala,skratio se grlic i 25% uloziva :)
Eto,to valjda znaci da polako napredujem :)
User avatar
sposa0408
Posts: 308
Joined: 09/09/2007 10:04
Location: SARAJEVO
Contact:

#6149 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by sposa0408 »

Evo mene.... Već smo 10-ta sedmica, lijepo napredujemo, bebica ima neka 2 cm :) A ja svako jutro pratim neke promjene na sebi, vagam se i gledam hoce li "skociti" tiba :) :) :)
Od simptoma ne osjecam apsolutno nista, niti mucninu, niti razdrazljivost, samo osjecam umor ko nikad i spavala bih 18 sati dnevno. Nisam se ni udebljala (nekako mi to drago) :-D :-D :-D
seyo_84
Posts: 129
Joined: 26/10/2011 18:21

#6150 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by seyo_84 »

sposa0408 wrote:Evo mene.... Već smo 10-ta sedmica, lijepo napredujemo, bebica ima neka 2 cm :) A ja svako jutro pratim neke promjene na sebi, vagam se i gledam hoce li "skociti" tiba :) :) :)
Od simptoma ne osjecam apsolutno nista, niti mucninu, niti razdrazljivost, samo osjecam umor ko nikad i spavala bih 18 sati dnevno. Nisam se ni udebljala (nekako mi to drago) :-D :-D :-D
Super ! A sto se tice spavanja,samo spavaj koliko god mozes :) Kad udebljas neces se moci namjestiti,sve ce te boljeti,nista od spavanja.
A za debljanje ima vremena,ja sam prvu kilu dobila u 14 sedmici,a sad sam na +16kg :)
Zelim ti da trudnocu sto lakse izneses do kraja :)
Post Reply