Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
Alhemicarkaa

#5376 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa » 13/02/2013 15:11

Za povraćanje samo broji dane do 4. mjeseca kad bi trebale popustiti (mada se nekima mučnine javljaju do kraja trudnoće). Meni su pasale kokice.
A za pregled najbolje se posavjetuj sa svojim ginekologom, možda on ima neki prijedlog, ja sam se državnom ginekologu javila onaj dan kad sam se trebala poroditi, mada, ja sam izuzetak :D tako da ne znam tačnu proceduru oko toga, javiće se već neke koje znaju. Sretno.

safran

#5377 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran » 13/02/2013 17:10

Ovako - ako već nisi - odmah počni uzimati folnu kiselinu i nastoj da je ne povratiš. Valjda ima neko doba dana kad su mučnine slabije.
Kod ginekologa nemaš šta tražiti negdje do 7-8. sedmice tj. 2-3 sedmice nakon izostale menstruacije - tada oni već računaju da si 7-8. sedmica u blagoslovenom stanju. Ali nejse - početnička greška - drugi put ćeš znati. Ovako samo konstatuju možebitnu trudnoću ali realno ništa ne mogu vidjeti.
Ako ideš privatno ginekologu onda ništa - idi i dalje kad ti rekla da dođeš.
Ako ideš državnom (ja tako išla) onda idi odmah da te naruče - naglasi da je trudnoća u pitanju - sestra će ti naći termin u nekom razumnom roku samo budi fina. Dalje će te dr. uputiti - dobićš uputnice za nalaze krvi, urina .... i upute kad ponovo doći na pregled. Jako ti je bitno da se u 12. sedmici uradi ultrazvuk na dobrom aparatu - mjerenje nuhalnog nabora. Ako je sve OK onda ti sljeduje pregled svako 6-8 sedmica do 36. sedmice kada se počinje razmatrati mjesto poroda. Do tada živi bili pa vidjeli - neko vrijeme su svi hrlili u Opću bolnicu a u zadnjih godinu dana je izgleda popularnije Jezero. Dalje upute ćeš dobiti što od dr što na forumu. U zdravlje i sretno.
Da - za mučnine zaista pomažu slane kokice sa manje masnoće. Neka ti muž pravi kokice - nek i on nešto doprinese trudnoći.

bizet

#5378 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bizet » 13/02/2013 18:59

o @acinoc, sto se to sve mora zapeci kad je sve dugotrajno?
jesi mi nasmigala sa ovim receptom, sutra u kupovinu po suho voce i bademe...ja sam to znala onako izmjesati i ostaviti u zdjelu na stol kako bi muz dok igra igrica uz komp imao sta pri ruci za grickati, nikad nije volio voce, niti nesto posebno zdravu hranu, ovo je bio nacin da ga navucem da sta zdravo pojede...a sad bi to vidis mogla zbog sebe, samo se treba pokusati ograniciti, a pekmez sto na krisku sto u strudlu :)

nego zar smokve ne otvaraju?...cini mi se da ste o tome nekad pricale...dobro ih jesti pred porod, kao i ananas i hurme?

Artemida84

#5379 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Artemida84 » 13/02/2013 22:31

Sunculish wrote:Uporaba peršinovog toksičnog eteričnog ulja je zabranjena jer može izazvati teške posljedice za zdravlje čovjeka, naročito iritira gastrointestinalni trakt, izaziva masnu degeneraciju jetre, aritmije srca, halucinogeno djelovanje, a kod trudnica pobačaj.http://alternativa.yuku.com/topic/438/t/PER-IN.html
Nemojte se upuštati u avanture sa peršunom barem prije nego se posavjetujete sa svojim ljekarom.
Ja sam na preporuku svojeg doktora kupila tablete Natal Ortho koje su izuzetno skupe, nekih 95 KM/kut. i kad sam rekla drugom ginekologu kod kojeg odem samo na konsultacije rekao mi je da je to čisto bacanje para i da ne postoji neka razlika izmedju njih i Prenatal-a od Natural Welth-a osim ogromne cjenovne razlike. Ono što je najbolje,kaže, jeste miks povrca, cijedjenje, mada se i tu treba malo pripaziti. Cula sam da se sama cvekla ne smije piti, zaboravila sam zašto, ali je nabolje miksati je sa mrkvom i jabukom. Isto tako se ne smije piti sama mrkva vec u miksu sa jabukom. Helem, sve smo internetizirane pa ne škodi povremeno proguglati o tome šta se smije a šta ne, ipak je ono što nosimo u našim tibama najveće naše blago i odgovornost.
Eto, a što se mene tiče kad 5 koraka pređem dok šetam vec me sve kosti počnu boljeti i bole dok ne krenem na spavanje. Nevjerovatno kako šetnja utiče, mada nisam zbog obaveza i vremenskih prilika puno šetala a znam da samoj sebi skacem u stomak. Ono što mi je najsimpaticnije u trudnoci, pored javljanja moje malene, jeste to da kad sretnem neku trudnicu u gradu, onako se u prolazu pogledamo, pa se odmjerimo, procijenimo.. To mi je super! :D
Hej draga, nisam cula da se cvekla ne smije piti sama, ja pijem i u kombinaciji sa mrkvom i jabukom ali i svjezi sok sa vodom. Ako se sjetis zasto se ne bi smjela piti please napisi, mozda nesto radim krivo a ne znam..... :sad:
Unaprijed ti hvala :thumbup: :thumbup:

acinoc

#5380 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by acinoc » 14/02/2013 07:15

@bizet zasto se mora zapeci iskreno ne znam, mozda ima veci ucinak :? :?
a sto se tice smokava i hurmi ja sam jela tokom trudnoce i nisam imala nikakvih problema naravno ne u velikim kolicinama cak sam ananas dobro tamanila radi oticanja jer je dobar diuretik.
ja sam jela i samljevene ljesnjake i pomijesane sa medom i to je dobro za zeljezo, pa sam kombinovala kad pojedem teglicu suhog voca onda se bacim na med i ljesnjake, a uzimala sam i svako jutro po kasiku pekmeza od bijele repe.
uh kad se sjetim sta sam sve jela i pila, imala sam jutarnji ritual :lol: :lol:

bizet

#5381 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bizet » 14/02/2013 08:21

@acinoc, uh kad te cujem sta si sve jela i pila, sem tog pekmeza od bijele repe, nasmiga mi sr
mozda se zapece samo radi boljeg sjedinjenja
danas cu otici po suho voce, bez smokvi, samo grozdjice, crne i bijele, i brusnica i nesto orasastog voca bice dovoljno
necu mijesati sa pekmezom, sjetim se nekad sebi namazati krisku
ne znam zasto ali med izbjegavam...imam pripravaka kuci za jacanje imuniteta te protiv bronhitisa, hvala Bogu jos me nije safatao bronhitis, inace sam hronicni...ali to stoji i tjeram muza da koristi za svoj imunitet...ma u jednom ima polena a ja nisam sigurna da li sam alergicna...sad da nisam trudna ja bih to papala pa sta bude, ali sad se ne usudjujem...i zbog toga mi je i med postao stran
bebe dok su u stomaku mogu li razviti alergije ili je takvo nesto nemoguce?

vrijeme je za drugu turu soka od cvekle...ali sad u medjuvremenu ja pijem kupovni, solo, i ne vidim zasto ne bih smjela

me_mery

#5382 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by me_mery » 14/02/2013 10:13

Havala vam puno za odgovre, probat cu to sa kokicama definitivno a i ovaj savjet oko doktora mi je dobro dosao. Hvala vam jos jednom :D

Sunculish

#5383 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Sunculish » 14/02/2013 10:13

"Najbolje iskorišteni sastojci iz cvekle su, kada se pravi prirodan sok od cvekle. Sama cvekla bi bila dosta žestoka za sok, pa se obično dodaju jabuka, šargarepa itd. Može se razblažiti i sa vodom, jer je 100% cveklin sok pretežak za želudac." (Mislila sam da je ovo ali nisam bila sigurna)
"Osobe kod kojih postoji mogućnost da dobiju kamen u bubregu, treba oprezno da konzumiraju cveklu jer ona sadrži oksalnu kiselinu koja stvara kamen. "www.bebac.com
"Umesto sirćeta obavezno koristiti sok iz limuna. Vitamin C sprečava da se eventualni nitrati prilikom konzumacije pretvore u kancerogene nitrosamine. "www.bebac.com
Ja sam je cijedila i pila par puta dok ovo nisam pročitala pa sam postala malo opreznija.
Sinoc smo bili na kontroli, i hvala dragom Bogu sve je super. U ponedjeljak smo punih 8 mjeseci aBd iliti 32 hefte!
Mala se jutros probudila kad i ja i vrlo je aktivna, nekad me toliko udara da se jedva suzdržim da ne vrisnem i ne zasmijem se. Radujem joj se svaki put kad je osjetim.
Pozdrav za sve trudnice i mamice i poljubac za bebice.

saia1604

#5384 Re: Trudnjače online

Post by saia1604 » 14/02/2013 10:43

[quote="suza81"]Tema mi dosla kao narucena :) 6. mjesec, prva trudnoca, mnostvo upitnika iznad glave, tek sto sam predeverala i apsolvirala trudnicku odjecu, mucnine u 2. i 3. mjesecu, na red dolazi mnostvo pitanja oko porodjaja, odjece za bebu, krevetac, kolica... gdje kupiti, sta kupiti??? Turbulentan period :) Da je prelijep podrazumijeva se :)

Srecom, zbog stalnog radnog odnosa nemam strahova oko otkaza, ali se moja primanja nakon porodjaja umanjuju za vise od 50 %, a nema predstavu oko toga hoce li mi se potrebe povecati zbog bebe. Stalne kalkulacije tipa je li bolje ranije se vratiti na posao (iskljucivo zbog primanja, naravno) i placati zenu i sl. nam ne dozvoljavaju da uzivamo u potpunosti u ovom blazenom stanju :(

draga suza81 nemoj previse razbijati glavu oko tih stvari kako ce porod proci, ali imam jedan savjet odi na vjezbe za trudnice, ne znam iz kojeg si grada ali sigurno u svakom gradu ima centar ili dom zdravlja koji drzi vjezbe.
to je jako korisno, tu dobijes neke informacije koje ce ti pomoci pri samom porodu, dojenju i brizi o bebi.
Vjeruj mi ako ti finansije dozvoljavaju ostani sa bebom do 1 rodendana, jer taj period je za dijete najvazniji,i tad mu treba najvise mama, a nijedna teta te nece zamijeniti u tom pogledu vjeruj mi.
A auto sjedalica je prava stvar, ne brini one su tako dizajnirane da su ustavri kopija bebinog polozaja u stomaku u toku trudnoce, one su najbolje i najsgurnije i za hranjenje iz flasice a NARAVNO OBAVEZNE U VOZNJI...
aKO VAM JOS NEKA INFORMACIJA TREBA SLOBODNO PITAJTE TU SAM DA VAM POMOGNEM...

saia1604

#5385 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by saia1604 » 14/02/2013 11:32

leki_4you wrote:Eh sad bih ja da nemam već zakazan carski za kraj mjeseca što zbog mene što zbog bebe :roll: sad sam se isprepadala i zapravo ne znam šta u slučaju da krene prirodan porod prije zakazanog carskog :shock: :?
ODES KOD DOKTORA AKO DOBIJES BOLOVE CAK I ONE JAKO MALE, JER JE SA MNOM LEZALA ZENA KOJA JE NARUCENA NA CARSKI, ALI DOBILA BOLOVE I NIJE SE PUNO OTVORILA A RADILI SU JE NA CARSKI. AKO SI VEC NARUCENA A DOBILA SI BOLOVE SPAKUJ TORBU I NALAZE ZA CARSKI I LAGANO U BOLNICU,..

Sunculish

#5386 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Sunculish » 14/02/2013 11:36

[quote][/quote]Tema mi dosla kao narucena :) 6. mjesec, prva trudnoca, mnostvo upitnika iznad glave, tek sto sam predeverala i apsolvirala trudnicku odjecu, mucnine u 2. i 3. mjesecu, na red dolazi mnostvo pitanja oko porodjaja, odjece za bebu, krevetac, kolica... gdje kupiti, sta kupiti???

Ove stvari sam ja baš u tom periodu počela kupovati. Kupila sam prvo kolica, polovna; krevetac 170 KM-polovan preko PIK-a (isti takav je 270KM bez madraca na Pofalicima pored Mone), autosjedalicu-polovnu, eh, ono što ide do bebine kože (garderobica, posteljina, flašice, cucle i dr.) sam kupila sve novo i prilično kbvalitetno-čitaj skupo.
Moja mama je bila protv kupovine polovnih stvari za bebu, posebno jer je prva bebica u pitanju, ali sam ja uštedjela oko 500-600 KM, minimum, kupujući dobro očuvane polovne stvari.
U Njemačkoj u radnji Chicco mi je prodavačica rekla da svu garderobicu koju sam kupila obavezno preperem barem
3-4 X zbog sigurnosti i da ne stavljam omekšivače.
Ono što me je posebno iznenadilo je kad mi je ista rekla da je čak i najbolje da uzimam već nečiju korištenu robu zbog svog pranja i otkuhavanja. :roll:
E sad, svako neka se pokrije onoliko koliko mu je jorgan dugačak.
Što se tiče primanja, meni se neće smanjiti aBg, ali se troškovi svakako povećavaju sa dolaskom bebice. Tu su pelene , hrana, apoteka, pedijetar i ostale potrepštine kojima nas deru.
Ženu koja će mi čuvati bebicu moram nabaviti i ja i tu će mjesečno otići najmanje 400 KM.
Suma sumare ode jedna prosječna BH plata!

saia1604

#5387 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by saia1604 » 14/02/2013 11:45

Arminaa wrote:Hvala ti draga otherside na rijecima ohrabrenja i podrske, kupili smo espumisan suspenziju, danas sam mu davala dva puta, masiram i stomacic, toplu krpicu mu nisam stavljala jer mu pupak nije fino otpao pa smo to morali sredjivati, nije se smio ni kupati, ne znam kakva je to HIPP-ova mjesavina za grceve, potrazicemo sutra u apoteci.
Interesuju me mame koje su imale problema sa ranom, koliko vremena je trebalo da ista zaraste, da se konci istope, jesu li sta stavljale.
Ja imam 22 konca, jos uvijek ne sjedim, a rana boli kao vrag, koristim samo vodu i stavljala sam obloge od rivanola, ne znam trebam li ici doktoru da pogleda ranu, nesto mi se oduzilo ovo zarastanje. A opet kad pomislim na ideju da mi bilo ko gleda dole nakon svega sto sam prosla :run:
DRAGA JA SAM IMALA ISTO TEZAK POROD I PUNO KONACA, ALI DOBRO SE CUVAJ SAD DOBRO PROCITAJ STA CU TI PISATI...NA KONTROLU OTIDZI AKO TI JE NESTO SUMNJIVO, DR CE SAMO POGLEDATI KONCE NECE TE NISTA GLEDATI UNUTRA...I NEMOJ NI SLUCAJNO POKUSAVATI SJEST AKO TE I MALO BOLI KAD POKUSAS, POREMETIT CES SEBI KONAC PA TI NECE ZARASTI FINO...JA SAM SJEDILA ODMA I NAPRAVILA SEBI PROBLEM, PA SAM SE NAMUCILA DOK JE ZARASLO. PUSTI GOSTE DA SJEDE TI DRAGA LEZI I NEDAJ DA TI NOSAJU DIJETE, KAD ONI ODU KUCI TEBI RUKE ODTPADOSE...A I BEBA CE BITI SRETNIJA KAD CUJE GLASOVE A NE VALJAJU JE PO RUKAMA...

Landa

#5388 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Landa » 15/02/2013 12:43

ne moras se derati, saia, cujemo mi tebe i kad malim slovima pises :D :D

blufonka

#5389 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blufonka » 16/02/2013 12:41

:angry:

juli84

#5390 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by juli84 » 16/02/2013 14:06

41. sedmica, a nikakvih naznaka poroda :sad:

vanad

#5391 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad » 16/02/2013 21:22

dugacke setnje, stepenice, vruca kupka, crno vino, sex....pa ti redom :D

CherryLips

#5392 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips » 16/02/2013 22:01

Krenuce,ne sekiraj se,i ja sam se u 41 sedmici porodila,nekoliko sati prije i na pregledu bila i nikakvih naznaka,kad dosla kuci nedugo zatim prokrvarila,torbu u ruke i na jezero...znas kako kazu ni u kom nije ostalo:) samo hrabro i sretno:)

The Realist

#5393 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by The Realist » 16/02/2013 23:13

Pitanje. Treba li nekome kutija Utrogestana (30 kapsula, 100mg)? Imamo jednu kutiju i nama više ne treba. Znam da nije sada nešto skup (15.20 KM), ali i znam da nije svakome lako dati, pogotovo ako više dnevno mora uzimati.

Eto, ako nekome treba, ili zna nekome kome treba, neka pošalje pm. Lokacija je u SA, naravno.

Lounge Act

#5394 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Lounge Act » 16/02/2013 23:50

.)
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:32, edited 1 time in total.

safran

#5395 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran » 17/02/2013 16:31

Moja druga beba je do podne spavala pa smo pri kraju i po dva puta morali na CTG a poslije podne je kretao dernek pa do neka doba. Da te utješim - bio je beba za poželiti presvuci, nahrani i spusti, odličan spavač ...... a onda je prohodao tj. protrčao ......

Alhemicarkaa

#5396 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa » 17/02/2013 20:59

Ja sam rijetko morala ponavljati ctg, iako je beba bila dosta lijena. Ali imala sam položaj na koji se ona uvijek bunila.
I moja beba je kao kod šafran bila za poželjeti dok nije propuzala.

Lounge Act

#5397 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Lounge Act » 17/02/2013 22:22

.
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:32, edited 1 time in total.

affidavit

#5398 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by affidavit » 18/02/2013 08:40

Lounge Act wrote:zene, koliko cesto ste vi osjetile ili i sad osjetite bebu u stomaku?
ja sam je osjetila dosta rano i uglavnom samo navecer kad ja legnem da gledam tv ili da spavam ona suta na sve strane :lol: ali zadnjih dana cini mi se po citav dan da je aktivna, kao da nikad ne spava i kako god da sjednem ili legnem cini mi se da joj ne odgovara. kad sam prvi put bila trudna jedva da sam ista osjetila i beba je bila dosta mirna, vise se kao protezala i pokreti su joj bili prilicno lagani, a ova sad lopuzica kao da ima sad kakvu boksersku vrecu unutra pa vjezba :-)
Jutrooooooooo trudnice! Kako stomačići?
@Lounge Act, ja pokrete svoje bebe osjetim dosta često, u 21. sedmici sam osjetila pravi "udarac", bilo je tu nekih tumbanja po stomaku, ali sam ja uvijek mislila da su to crijeva, pošto su aktivna od početka trudnoće. Sada sam u 23. sedmici i osjetim je skoro uvijek poslije jela, poslije velike šolje mlijeka obavezno :-D , nisam sigurna da pokreti imaju veze s tim da njoj nešto ne odgovara unutra, da ne može da se namjesti ili slično, jel' bar ja tako volim da mislim :D . Ne znam kako će kasnije da izgledaju udarci, ali ovo sada je baš slatko, javi se s vremena na vrijeme, podsjeti da je tu, to je jedna od stvari koje mi se u ovom kako kažu drugom stanju mnogo sviđa. :)

Sunculish

#5399 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Sunculish » 18/02/2013 10:20

[/quote]
Jutrooooooooo trudnice! Kako stomačići?
@Lounge Act, ja pokrete svoje bebe osjetim dosta često, u 21. sedmici sam osjetila pravi "udarac", bilo je tu nekih tumbanja po stomaku, ali sam ja uvijek mislila da su to crijeva, pošto su aktivna od početka trudnoće. Sada sam u 23. sedmici i osjetim je skoro uvijek poslije jela, poslije velike šolje mlijeka obavezno :-D , nisam sigurna da pokreti imaju veze s tim da njoj nešto ne odgovara unutra, da ne može da se namjesti ili slično, jel' bar ja tako volim da mislim :D . Ne znam kako će kasnije da izgledaju udarci, ali ovo sada je baš slatko, javi se s vremena na vrijeme, podsjeti da je tu, to je jedna od stvari koje mi se u ovom kako kažu drugom stanju mnogo sviđa. :)[/quote]

E, i ja sam svoju otprilike u isto vrijeme osjetila i bila je svaki dan aktivna do neke 29-30 sedmice. Tada je nisam osjetila skoro citavu sedmicu i nazove mm dr. koji mi vodi trudnocu i hitno odemo kod njega na CTG i UZ i, hvala Bogu, sve je ok. Zna se, ove zadnje 2-3 sedmice, malo ulijeniti i taman kad odlucim da odem na CTG ona se javi. :-)
Affidavit, vidjeces aBd kasnije kako su sa rastom bebe intenzivniji i jaci udarci. Kad krene da udara jedva se suzdržiš da se ne nasmiješ ili vrisneš. Jasno vidiš kako ti stomak poskakuje... Divan osjećaj :)
Od ove sedmice polazim u školu za trudnice aBg pa se nadam da cu naučiti barem nešto što će mi vrijediti za kasnije...
Pozdrav.

bizet

#5400 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bizet » 18/02/2013 11:13

mi smo u 15-toj sedmici i ja cu jos malo pricekati sa osjecanjem bebinih pokreta, a jedva cekam, cini mi se da to trudnocu vodi na drugi nivo :) ali hej i sama pomisao da u meni raste moje dijete je uh :)

@safran, Jomelop losion sam kupovala muzu prosle godine kad se ispekao na suncu...pitala sam u apoteci i rekose mi da imaju samo taj za opekotine i ne znam sta jos, oziljke ako nije...je li to taj losion ili ih ima vise vrsta?

uzasno me svrbi koza...mislim da je to od razvlacenja...ja sam u ovih 15 sedmica dobila 10kg...tusiram se svaki drugi dan, mazem se bademovom kremom i volim je, ali bi da ukombinujem jos nesto...da, jeste li vi mazale ruke? ...ja ih ne mazem ali kao da placu i vape za kremom, koza mi je suhlja nego sto je bila

Post Reply