Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#4551 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by otherside »

Cholina_Lokica wrote:Oki :)
Ma ne napadjte me odmah i ovdje i na pp :D ne planiram jos uvijek, samo sam isto 1001 zasto, 1001 zato, i padne mi na pamet ovako nest i nije mi isto citati clanke o tome i kad ovako zene ispricaju sta imaju. A volim da znam sve sta me moze cekati u procesu, jer sam hem teska na hrani, hem pun klinac alergija imam, pa kad sve to sastavi... :)
dobro de, smiri se...moras biti stalozena jer kad djeca dodju :lol:
ista sam...teska na hrani, ne volim meso, alergija k'o u prici, veci dio godine smrckam...vise se i ne pitam od cega :D
ali u trudnocama sam bila k'o zmaj :D nista me nije mucilo, cak sam jela neke stvari koje evo sad opet, kad nisam trudna, ne bih ni pomirisala.
sjecam se jednom, u prvoj trudnoci, krenula ja na posao i trebam proci kroz neki park...i kako prilazim vidim ja tek radnici pokosili travu, one lepecuhe u zraku, ima ih milijarda...kontam, evo sad cu umrijeti garant :D
i krenem ja, haman zazmirila, ne disem...cekam da krenu suze, kihanje, kasljanje, gusenje i naravno umiranje :D
kad ono nista...ali bas nista.
ali to je samo u trudnoci, poslije sve isto :roll:
affidavit
Posts: 352
Joined: 25/05/2012 23:16

#4552 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by affidavit »

otherside wrote:
Cholina_Lokica wrote:Oki :)
Ma ne napadjte me odmah i ovdje i na pp :D ne planiram jos uvijek, samo sam isto 1001 zasto, 1001 zato, i padne mi na pamet ovako nest i nije mi isto citati clanke o tome i kad ovako zene ispricaju sta imaju. A volim da znam sve sta me moze cekati u procesu, jer sam hem teska na hrani, hem pun klinac alergija imam, pa kad sve to sastavi... :)
dobro de, smiri se...moras biti stalozena jer kad djeca dodju :lol:
ista sam...teska na hrani, ne volim meso, alergija k'o u prici, veci dio godine smrckam...vise se i ne pitam od cega :D
ali u trudnocama sam bila k'o zmaj :D nista me nije mucilo, cak sam jela neke stvari koje evo sad opet, kad nisam trudna, ne bih ni pomirisala.
sjecam se jednom, u prvoj trudnoci, krenula ja na posao i trebam proci kroz neki park...i kako prilazim vidim ja tek radnici pokosili travu, one lepecuhe u zraku, ima ih milijarda...kontam, evo sad cu umrijeti garant :D
i krenem ja, haman zazmirila, ne disem...cekam da krenu suze, kihanje, kasljanje, gusenje i naravno umiranje :D
kad ono nista...ali bas nista.
ali to je samo u trudnoci, poslije sve isto :roll:
Znaci od moje ljubavi prema rostilju nista nakon trudnoce? :D Kad sam mami rekla da jedem sudzukice reakcija je bila- sta ti to treba, sigurno si poslije cijeli dan povracala, jer sam kao dijete znala povracati nakon sto bi me natjerali da pojedem malo mesa :D Sada mi crveno meso izgleda tako njam, njam. :-D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#4553 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica »

otherside wrote:
Cholina_Lokica wrote:Oki :)
Ma ne napadjte me odmah i ovdje i na pp :D ne planiram jos uvijek, samo sam isto 1001 zasto, 1001 zato, i padne mi na pamet ovako nest i nije mi isto citati clanke o tome i kad ovako zene ispricaju sta imaju. A volim da znam sve sta me moze cekati u procesu, jer sam hem teska na hrani, hem pun klinac alergija imam, pa kad sve to sastavi... :)
dobro de, smiri se...moras biti stalozena jer kad djeca dodju :lol:
ista sam...teska na hrani, ne volim meso, alergija k'o u prici, veci dio godine smrckam...vise se i ne pitam od cega :D
ali u trudnocama sam bila k'o zmaj :D nista me nije mucilo, cak sam jela neke stvari koje evo sad opet, kad nisam trudna, ne bih ni pomirisala.
sjecam se jednom, u prvoj trudnoci, krenula ja na posao i trebam proci kroz neki park...i kako prilazim vidim ja tek radnici pokosili travu, one lepecuhe u zraku, ima ih milijarda...kontam, evo sad cu umrijeti garant :D
i krenem ja, haman zazmirila, ne disem...cekam da krenu suze, kihanje, kasljanje, gusenje i naravno umiranje :D
kad ono nista...ali bas nista.
ali to je samo u trudnoci, poslije sve isto :roll:
:lol: :lol: :lol: :lol:
Sta bona stalozena, vidi problema svakakvih :lol:
Sto je to super... Zamisli 9 mjesci bez fleka, osipa, kihanja, smrcanja... Tita mi isto san :lol:
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#4554 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Gospoda Ministarka »

Cholina_Lokica wrote:Sto je to super... Zamisli 9 mjesci bez fleka, osipa, kihanja, smrcanja... Tita mi isto san
Baci se na posao, zeno. Bar ces 9 mjeseci biti rahat. :D :kiss:

Veliki pozdrav i cestitke svim trudnjacama i novopecenim mamama.
acinoc
Posts: 39
Joined: 05/12/2012 10:11

#4555 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by acinoc »

@Cholina_Lokica - nista se ne brini, majka priroda uradi svoje :) ja isto nisam voljela nesto pretjerano meso, uvijek me ruzili zbog toga, ali u trudnoci mi se toliko osladilo da sam znala i tavu tako lijepo ocistiti hljebom :lol:
a i alergije mi prestale, vjecito sam imala crvene fleke po licu, od kaslja nisam mogla spavati bukvalno po tri mjeseca, ove godine nista :) ljepota
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#4556 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Cholina_Lokica wrote: Tita mi isto san :lol:
:razz: OK, sad si se odala! Bacaj se na posao dok te onaj sat biološki ne potjera. :lol: :lol: :lol:
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#4557 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by krompir i riza »

Vidi Dileta :D . Neka, neka, baš fino..dobrodošla :) .

Ministarko, zaboravih ti reći da je ona stranica suuuper, app ću odmah skinuti. :thumbup:
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#4558 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Gospoda Ministarka »

krompir i riza wrote:Vidi Dileta :D . Neka, neka, baš fino..dobrodošla :) .

Ministarko, zaboravih ti reći da je ona stranica suuuper, app ću odmah skinuti. :thumbup:
Drago mi je. Mozes pratiti rast i razvoj kroz sedmicu, i svake sedmice kaze kolike ti je otprilike velicine beba, da savjete sta raditi i odgovara na neka od pitanja.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#4559 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by otherside »

je li to ono na baby centru? ili nesto drugo?
ja sam se prijavila na BabyCenter.com i svake sedmice mi slali taj izvjestaj o rastu i razvoju bebe na mail.
porodila se ja i zaboravila na njih kad ono opet: vasa beba je stara 1 sedmicu, 2 sedmice,... :lol:
@Ministarko, gdje ti nestade zeno? :?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#4560 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica »

safran wrote:
Cholina_Lokica wrote: Tita mi isto san :lol:
:razz: OK, sad si se odala! Bacaj se na posao dok te onaj sat biološki ne potjera. :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol:
jacilija
Posts: 2
Joined: 12/09/2009 14:58

#4561 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by jacilija »

safran wrote:
jacilija wrote:Zdravo, pokusavam da nadjem rjesenje svoje situacije pa nikako da odgonetnem vec danima.
Ako neko slucajno zna ili je bio u slicnoj situaciji da mi odgovori ako moze.Planiram se poroditi u inostranstvu pa me zanima za porodiljsko odsusutvo , kako se to izvodi posto za vrijeme bolovanja ne mogu boraviti u inostranstvu...ne kontam kako to srediti.Ima li neko neko rjesenje ili barem da mi kaze koju instituciju da nazovem da pitam.Zavod za zdravstveno mozda ili...???
Da i jos nesto u pitanju je drzavna institucija i jersam tamo zaposlena tako da niko nece praviti problem samo me zanima kakoje to izvodiljivo...hvala unaprijed :)
Hmmmmm - tehnički ne bi trebalo biti bitno gdje se porađaš. Porodiljno se može otvoriti prije poroda pa ti to može obaviti ljekar ovdje. Problem je što ti za ostvarivanje naknade treba rodni list bebe a ne znam koliko će ti trebati da to dobiješ u inostranstvu. A to je bitno jer se za ostvarivanje naknade trebaš prijaviti Službi za socijalni rad u opštini stanovanja nakon poroda a za to postoji zakonski rok koji nije baš dug - manje od mjesec dana čini mi se.
Mislim da se trebaš raspitati u Službi za soc. rad i u MIP-u za način dobivanja rodnog lista bebe rođene u inostranstvu.

Uhhh nasla sam se u glupoj sitauciji, ma izvod iz maticne knjige ce dobiti tu gdje je rodjeno jer moramo vaditi pasos u toj zemlji jer dijete ne moze preko granice bez odgovarajuce isprave.Zvala sam zavod oni kazu da ne bi trebalo biti problem jer kao smijes tokom bolovanja boraviti u inostranstvu i da bi to mozda mogao da najbolje uputu doktor porodicne medicine..moram se jos raspitivivati, a ne znam ni odakle da pocenm...hvala na odgovoru :)
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#4562 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

melody wrote:Zna li neko tačno kojim danima i u koje vrijeme se održavaju vježbe za trudnice u dispanzeru u Vancaševoj?
Treba li se nešto najavljivati, prijavljivati i to? :-D
Hvalaaa
Ponedeljkom i srijedom u 16.30, petkom u 11 sati. Nikakva prijava ni slicno,samo se pojavis :)
mp3problem
Posts: 414
Joined: 09/08/2012 19:01

#4563 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by mp3problem »

.
Last edited by mp3problem on 17/04/2014 23:01, edited 1 time in total.
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#4564 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

Eh ovako, mi sinoc isli malo razgledati sta ima u ovim prodavnicama, i ugl. uspjeli smo obici cetiri. Molim da mi pomognete.

1) Prodavnica 1 - onaj baby land u interexu. Sve skupo prilicno, kvalitet bezveze.

2) Prodavnica 2 - beba centar u koreji ( prodaju one adax proizvode). Cini mi se da smo tu nasli krevetac, kosta oko 270 KM, bez madraca i postaljine. E sad, zanima me da li da kupim onu postaljinu ( dodje ogradica, jorgan i neki kao nadmadrac) i to kosta 150 KM. Kazu da se onaj jorgan i ne koristi bas mnogo. A sto jest, lijepo izgledaju. :lol:

3) Prodavnica 3 - ona na socijalnom kod mone, ista kao i ova druga

4) Amko na mojmilu - tu gledali graco (valjda se ovako pise) kolica, kostaju oko 450 KM.

Znaci, moje pitanje je da li uzimati cijelu ovu postaljinu ili samo ogradicu (ona je 50) i kakva su ova kolica od 450 KM.
U prethodnim prodavnicama bukvalno nema kolica ispod 1500 KM. Imaju bolje amortizere nego na golfu 2 :lol: . A pravo receno ne daju mi se tolike pare samo za jednu stvar. Eto svasta sam vam napisala.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#4565 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by otherside »

ako ces se poroditi sad nekad, u zimu, kupi kolica na proljece. svakako ih po ovom minusu neces koristiti.
ja sam kupila ogradicu sa posteljinom ali fakat taj jorgan i jastucnicu ne koristim tako da ti to sigurno nece trebati prvih par godina. radje kupi vrecu za spavanje i samo ogradicu.
Bumblebee
Posts: 72
Joined: 27/05/2010 12:48

#4566 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Bumblebee »

@radenska

Vezano za posteljinu. Mi kad smo kupovali krevetac isto smo kupili tu posteljinu u "punom" sastavu. Carsaf, jastucic, ogradica, jorgan. I iskreno, bacili pare. Ma kako to stvarno lijepo izgledalo.
Jorgan nam stoji u krevetu, zapakovan, nikad koristen. Jastucic je dobio noge, isto nije nikad upotrebljen.
Ogradicu smo jos i koristili, ali je i ona vremeno postala neprakticna, jer je nas mali gospodin vremenom skidao.
Poslije smo upravo u Adax-u kupili samo ogradicu (dosta je veca, tj dublja od standardnih), pa smo nju stavljali, a na kraju smo i krevetic zamijenili. Drveni smo sklonili i ubacili putni, tako da nam ni ogradice vise nije trebala.
Sad ta sva posteljina stoji za neka bolja vremena :-D
Nas djecak ne voli vrucinu, pa samim tim i pokrivanje. Zimi je u vreci, ljeti ni u cemu :)
Moj savjet, ne zalijecite se s posteljinom. Jer tih 150 KM je ipak bolje dati za nesto drugo (npr. kupiti vrlo dobru autosjedalicu).
Bolje je uzeti pojedinacno te elemente. I ogradica se moze naknadno uzimati, jer kad je bebica skroz mala ne treba ti svakako.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#4567 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by otherside »

slazem se sa bumblebee. moj muz je ipak od prvog dana insistirao na ogradici jer njemu uvijek "puse" u stanu pa ogradica stiti bebu :D ma nigdje nema puhanja, ja provjeravala al' eto :lol:
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#4568 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Bumblebee wrote:Jer tih 150 KM je ipak bolje dati za nesto drugo (npr. kupiti vrlo dobru autosjedalicu).
Bolje je uzeti pojedinacno te elemente. I ogradica se moze naknadno uzimati, jer kad je bebica skroz mala ne treba ti svakako.
Ili kafez za bebu (onu tzv. igraonicu) - :lol: :lol: :lol: :lol:
Ozbiljno, ogradica ti treba vrlo kratko - kad počnu da se prevrću da ne lupaju glavom o zid krevetića. Onda počnu da se dižu na noge, grabe za ogradicu i vrlo brzo je počupaju pa je skineš.
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#4569 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

Ma ja, zato sam i kontala da to ne kupujem, bas mi skupo to nesto 150 KM (iako se rastopis kad vidis kako je sve divno sareno ). Mozda je bolje da kupim 2 postaljine ( ono standardno sa carsafom) po 20 KM imaju u amku, nego da dajem pare za to.
Ma svasta treba, nikako da pohvatam sve. Sutra trebam kupiti nesto odjece za bebce, najradije bih da ne moram, nikako da skuzim sta i koliko treba. Ja kontala da dokupim jos 4 bodija ( imam nekih 6-7 vec), 2-3 odjelceta, 2 kapice, rukavice, carapice imam, mozda jos onu trenerkicu sa nogavicama ( ne znam drugaciji naziv).
affidavit
Posts: 352
Joined: 25/05/2012 23:16

#4570 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by affidavit »

melody wrote:Zna li neko tačno kojim danima i u koje vrijeme se održavaju vježbe za trudnice u dispanzeru u Vancaševoj?
Treba li se nešto najavljivati, prijavljivati i to? :-D
Hvalaaa
Btw, da li se vjezbe odrzavaju samo ovdje ili postoji jos negdje? U kojem mjesecu trudnoce se moze poceti sa vjezbama?
acinoc
Posts: 39
Joined: 05/12/2012 10:11

#4571 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by acinoc »

@radenska

Ja isto nisam kupovala jorgancic jer mislim da mi nece biti bas nesto potreban, kupila sam dekicu samo malo deblju za svaki slucaj. Uzela sam jednu ogradicu za krevetic u beba centru na koreji, platila je 30 km.

Ja i suprug smo isto gledali gracova kolica i najvjerovatnije da cemo ih i uzeti, raspitivali smo se i kod roditelja koji ih imaju kazu da su zadovoljni i da nisu losa, a i cijena nam odgovara :) i da ista ta gracova kolica smo vidjeli na dobrinji u jednoj radnji, preko puta dm, ne znam tacno kako se zove i kostaju 410 km - kolica + autosjedalica.
mi smo mislili uzeti kolica na proljece, termin nam je za 10 dana i ne vjerujem da cu ih sad nesto pretjerano koristiti, nadam se da ce im cijena ostati ista :-D
sretnoooo
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#4572 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by niko_niko_kao_ja »

affidavit wrote:
melody wrote:Zna li neko tačno kojim danima i u koje vrijeme se održavaju vježbe za trudnice u dispanzeru u Vancaševoj?
Treba li se nešto najavljivati, prijavljivati i to? :-D
Hvalaaa
Btw, da li se vjezbe odrzavaju samo ovdje ili postoji jos negdje? U kojem mjesecu trudnoce se moze poceti sa vjezbama?
vjezbe se odrzavaju jos i na Otoci u domu zdravlja, a cini mi se da ima i na Vojnickom i u Vogosci, po jedan ili dva termina sedmicno. sa vjezbama je najbolje poceti cini mi se od 20 sedmice, ako je trudnoca uredna, ako ne onda se mogu slusati samo predavanja.
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#4573 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad »

ja koristim kolica maksimalno - od 14 dana starosti djeteta svaki dan bar na sat izadjemo. jedina prepreka je bolest djeteta ili temperatura vani ispod -5 i iznad 30 :-D . kako se ovaj moj komira u kolicima kad je hladno, ne mozes ga 3 sata probuditi...
affidavit
Posts: 352
Joined: 25/05/2012 23:16

#4574 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by affidavit »

niko_niko_kao_ja wrote:
affidavit wrote:
melody wrote:Zna li neko tačno kojim danima i u koje vrijeme se održavaju vježbe za trudnice u dispanzeru u Vancaševoj?
Treba li se nešto najavljivati, prijavljivati i to? :-D
Hvalaaa
Btw, da li se vjezbe odrzavaju samo ovdje ili postoji jos negdje? U kojem mjesecu trudnoce se moze poceti sa vjezbama?
vjezbe se odrzavaju jos i na Otoci u domu zdravlja, a cini mi se da ima i na Vojnickom i u Vogosci, po jedan ili dva termina sedmicno. sa vjezbama je najbolje poceti cini mi se od 20 sedmice, ako je trudnoca uredna, ako ne onda se mogu slusati samo predavanja.
Ok, hvala! :)
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#4575 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by juli84 »

Pozz svima, je li neka od vas imala problema sa aknama u trudnoći?
Mene izluđuju, u prvoj trudnoći se javile tek pred porod, a sad poranile, 31. sam sedmica i imam osjećaj da mi ni jedna krema ne odgovara.
Ako imate kakav savjet rado ću probati :-D
Post Reply