Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#2676 Re: kad doktori "fule" pol bebe

Post by safran »

nas cijeli svijet wrote: sto se tice bebe zdrava je i prava ali nesto ne bi voljeli iznenadjenja prilikom poroda..jesu li vam se desavale slicne prognoze doktora??
Dešavalo se meni sa drugom bebom ali meni je bilo važno samo ovo boldirano. Pripremila ime za obje varijante i bavila se drugim stvarima. A upoznala sam i 2 mame koje su baš na porodu doživjele iznenađenje. Opusti se i uživaj u trudnoći - ako je ovo sve što te brine onda baš možeš uživati.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#2677 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaCici »

Sta ste odmah napale zenu. :roll: Naravno da brine i o zdravlju bebe ali ako je sve ok zasto ne bi razmisljala i o tome kojeg je spola beba!? I ja sam jedva docekala da mi se kaze da znam kako da joj pricam, i da kupujem stvarcice.
Sto se tice toga da dr nije siguran, ja bih na tvom mjestu potrazila i drugo misljenje ako ne mozes cekati.
nas cijeli svijet
Posts: 21
Joined: 20/03/2012 15:02

#2678 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by nas cijeli svijet »

Boze dragi cudnog naroda,pa zar su svi tako isfrustrirani da jedva cekaju neku svadju ili raspravu,da nekog omalovazavaju,ismijavaju i slicno...pa naravno da je bitno svakoj majci da je zdravo i normalno ali brate dragi mislim da nema te osobe koja ne bi voljela znati i pol bebe..koga ne interesuje i kome je smijesno pitanje,glupo i sl..pa zar nije lakse odmah preskociti i zadrzati svoje misljenje za sebe..nisam pitala za misljenje vas svadjalice i pametnjakovicke,filozofke brate dragi,kuci pa pametujte kome ste navikle..pitam ljude koji su imali slicna ili ista iskustva..eto vazda vas ima pametnih da nam pricate kako je pitanje smijesno,zalosno,glupo,da pisete o gramatici i sl...cccc kakav je vas zivot kada ste na prvu odmah spremne na svadju..hvala ko odgovori a ove svadjalice samo ignore,nema lijeka za njih.. :-) nazalost !!! neka vam je Bog na pomoci...
User avatar
mericak
Posts: 298
Joined: 10/05/2008 19:33

#2679 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by mericak »

ja pokusavala dugo zanijeti i nako 6 godina uspijem i kad sam pitala inekologa kojeg je spola beba, ona me napala! Kao u smislu da tako dugo cekam na dijete, bitno je da je zdravo...Kako me nije sram pitatu za spol itd. u jednom trenutku me je stvarno postidjela, bi me sramota, kao ja sam losa osoba...Ali zaboga, samo sam bila znatizeljna???
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#2680 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

Ja bih isto sad voljela znati heheh....najgore je sto se meni kupuju te stvarcice za bebu ali je preeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerano :lol: :lol: :lol:
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#2681 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

nas cijeli svijet wrote:Boze dragi cudnog naroda,pa zar su svi tako isfrustrirani da jedva cekaju neku svadju ili raspravu,da nekog omalovazavaju,ismijavaju i slicno...pa naravno da je bitno svakoj majci da je zdravo i normalno ali brate dragi mislim da nema te osobe koja ne bi voljela znati i pol bebe..koga ne interesuje i kome je smijesno pitanje,glupo i sl..pa zar nije lakse odmah preskociti i zadrzati svoje misljenje za sebe..nisam pitala za misljenje vas svadjalice i pametnjakovicke,filozofke brate dragi,kuci pa pametujte kome ste navikle..pitam ljude koji su imali slicna ili ista iskustva..eto vazda vas ima pametnih da nam pricate kako je pitanje smijesno,zalosno,glupo,da pisete o gramatici i sl...cccc kakav je vas zivot kada ste na prvu odmah spremne na svadju..hvala ko odgovori a ove svadjalice samo ignore,nema lijeka za njih.. :-) nazalost !!! neka vam je Bog na pomoci...
Ja se samo nadam da je ovaj ispad posljedica promijenjenog hormonalnog statusa. U protivnom, neka je Bog na pomoći svima oko tebe.

Niko nije reagovao na tvoju želju da znaš spol djeteta već na
nesto ne bi voljeli iznenadjenja prilikom poroda
. Naime, porod sa sobom može donijeti brojna iznenađenja a spol bebe je najmanje važan od svih. Niti jedan odgovor nije bio svađalački, omalovažavajući i ismijavajući, osim tvog.
nas cijeli svijet
Posts: 21
Joined: 20/03/2012 15:02

#2682 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by nas cijeli svijet »

mericak wrote:ja pokusavala dugo zanijeti i nako 6 godina uspijem i kad sam pitala inekologa kojeg je spola beba, ona me napala! Kao u smislu da tako dugo cekam na dijete, bitno je da je zdravo...Kako me nije sram pitatu za spol itd. u jednom trenutku me je stvarno postidjela, bi me sramota, kao ja sam losa osoba...Ali zaboga, samo sam bila znatizeljna???
Hvala Bogu dragom pa vam je podario dijete..a naravno da postoji znatizelja,pa to je normalno kod svih.. :)
nas cijeli svijet
Posts: 21
Joined: 20/03/2012 15:02

#2683 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by nas cijeli svijet »

radenska wrote:Ja bih isto sad voljela znati heheh....najgore je sto se meni kupuju te stvarcice za bebu ali je preeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerano :lol: :lol: :lol:
danas vecina doktora sama od sebe odmah kaze pol bebe..meni nije bitno sta je,samo sam htjela da znam da li je neko imao iskustva s tim da pogrijese doktori pol bebe,da govore jedno,pa zatim drugo i sl..svejedno je dali je djecak ili djevojcica..samo me zanimaju takva iskustva,cula sam price da se rano moze vidjeti jedino muski pol,malo prije 12 nedjelje doktor mi je tako rekao..i onda kao sto sam vec i napisala..samo sam htjela misljenje o takvim iskustvima ali uvijek se nadje neko da pametuje i izvlaci rijeci iz konteksta..sve neki filiozofi,pitam se samo mogu li jos kome pametovati cim su ovdje na prvu spremni da se bez potrebe za bilo cim dokazuju,a nisu imali ni slicna iskutva o kakvom ja pisem..ali zaboga oni su prepametni..
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#2684 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad »

I doktori su ljudi a niko nije nepogresiv. Meni su u prvoj trudnoci rekli da je zensko u 20. sedmici a u drugoj rekli da je musko u 13. sedmici. Moja drugarica ginekolog koji se specializira na UTZ kaze da je vrlo tesko odrediti spol u 13. sedmici jer skoro isto izgleda muski spolni organ i zenski klitoris. Tako da bih ja vjerovala prije doktoru koji odredi spol sto kasnije. Mojoj rodici rekli u devetom mjesecu da je zensko a sve do tada joj tvrdili da je musko. I bi zensko :-D .
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#2685 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

Vala ovo bas drugo stanje.Pusem se ko balon, nonstop gladna, jos ove tablete pijem, pa i vrucina pritisla :D
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#2686 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by otherside »

ja teglim ovo svoje dijete pocesto (cca 13 kg) a trenutno sam u 7.mjesecu.
nesto po netu nisam nasla informacija koje bi me zabrinule ali svaki put kad je podignem pomislim da to mozda i nije pametno...
pitala sam divanovica, on kaze da cu dobiti herniju :D
vecina starijih zena se ibreti kad me vidi da sa stomacinom nosim dijete.
fakat nisam pametna... ne mogu je ni pustiti da place kad joj prahne da je nosim a ni to tegljenje mi nije bas prijatno.
imati li kakvih prijedloga, savjeta... mozete me i napasti, nema veze :D
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#2687 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Zar ona nije tatina princeza? :lol: Nigdje bez tate! Šalu na stranu, i sama znaš da nosanje može dovesti do određenih komplikacija. Probaj da sjedneš kad je uzmeš u ruke (ako mlada dama tada već ne počne da se pentra po stomaku). Odmorite malo pa onda šetnja do sljedeće pauze. Poješće ti to vremena ali moraš se malo rasteretiti.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#2688 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

radenska wrote:Vala ovo bas drugo stanje.Pusem se ko balon, nonstop gladna, jos ove tablete pijem, pa i vrucina pritisla :D
Ti ono još u prvom trimestru? Hajd, još malo pa u četvrti mjesec, barem ćeš prodisati. I ta glad će još malo doći na svoje - sad barem ima svježeg voća i povrća. I vrućine će popustiti još malo - već se može po noći spavati. Još samo malooooooo .....
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#2689 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by beautyfool »

otherside ja ne znam sta bih ti rekla, moja prijateljica isto kad je bila trudna sve je nosala svog sina kojem je oko 4 godine i nije imala nikakvih problema :cry: ja ne vjerujem da bih se usudila da nosam dijete u toku trudnoce.

Sto se spola tice, meni je dr. prvi put rekla na kontroli oko 16 sedmice ali je rekla da nije sigurna 100% i da cemo vidjeti i na slijedecem pregledu....uglavnom pogodila je :D
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#2690 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

safran wrote:
radenska wrote:Vala ovo bas drugo stanje.Pusem se ko balon, nonstop gladna, jos ove tablete pijem, pa i vrucina pritisla :D
Ti ono još u prvom trimestru? Hajd, još malo pa u četvrti mjesec, barem ćeš prodisati. I ta glad će još malo doći na svoje - sad barem ima svježeg voća i povrća. I vrućine će popustiti još malo - već se može po noći spavati. Još samo malooooooo .....
ma evo u cetrnaestoj sam, a cini mi se da me ove kontrakcije ne popustaju, da me ujutro pregledaju tacno bi me ostavili ponovo u bolnici
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#2691 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

jede mi se marcipan, mirise cijelo jutro djubre jedno
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#2692 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LieToMe »

Ja samo da se pohvalim da sam u subotu nasla i pantalone i trenerku za tjudnice (otvorena pijaca otoka) :D i jutros sam lijepo upakirala svoj maleni stomacici u pantalonice :D sad sam prava tjudnica :lol:
A kupili smo i fine robice za bebu u merkuru na zadnjem spratu (prodavnica pored astre mislim da se zove zeko) pa sam praaavoooo happy :D (ali moram priznati najvise zbog pantalona :lol: )
Mi jos uvijek ne znamo sta smo (za 3 dana je uzv pa mozda i saznamo) nije nama to toliko bitno sve smo do sad kupovali neutralne boje garderobice, krevet i kolica ce biti bez, ali eto, da bih voljela znati voljela bih. Mislim, kad vec postoji ta sansa da se zna spol, sto da ne, ali isto tako nece mi biti strasno ako se ne bude moglo vidjeti. Bitno je da sve kako treba i da pupa raste :D
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#2693 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by otherside »

safran wrote:Zar ona nije tatina princeza? :lol: Nigdje bez tate! Šalu na stranu, i sama znaš da nosanje može dovesti do određenih komplikacija. Probaj da sjedneš kad je uzmeš u ruke (ako mlada dama tada već ne počne da se pentra po stomaku). Odmorite malo pa onda šetnja do sljedeće pauze. Poješće ti to vremena ali moraš se malo rasteretiti.
ihhhh...pa ode tata na posao ujutru a dodje kasno popodne. ja se vracam ranije s posla i onda krene dreka i pentranje po meni :D a da ne spominjem da ako necu da je uzmem koristi perfidne metode penjanja po stolici za hranjenje, trpezariskom stolu i sl. pa je na kraju moram uzeti jer se bojim da se ne povrijedi :roll:
@beautyfool- i ja sam kontala da nikad nista teze od par kila ne bih podigla u trudnoci ali nuzda zakon mijenja :D
User avatar
mericak
Posts: 298
Joined: 10/05/2008 19:33

#2694 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by mericak »

Uh, ovo su trenuci kad sam zahvalna sto ce mi razlika izmedu djece biti 6 god. U principu mi se ne svida tako velika razlika, al oba puta sam na trudnocu cekala po 5,5 godina...Bilo mi zao, ali vise nije, ima ko pelene mijenjati, ha, ha... :lol:
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#2695 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

LieToMe wrote:Ja samo da se pohvalim da sam u subotu nasla i pantalone i trenerku za tjudnice (otvorena pijaca otoka) :D i jutros sam lijepo upakirala svoj maleni stomacici u pantalonice :D sad sam prava tjudnica :lol:
A kupili smo i fine robice za bebu u merkuru na zadnjem spratu (prodavnica pored astre mislim da se zove zeko) pa sam praaavoooo happy :D (ali moram priznati najvise zbog pantalona :lol: )
Mi jos uvijek ne znamo sta smo (za 3 dana je uzv pa mozda i saznamo) nije nama to toliko bitno sve smo do sad kupovali neutralne boje garderobice, krevet i kolica ce biti bez, ali eto, da bih voljela znati voljela bih. Mislim, kad vec postoji ta sansa da se zna spol, sto da ne, ali isto tako nece mi biti strasno ako se ne bude moglo vidjeti. Bitno je da sve kako treba i da pupa raste :D
Jesi nasla malo laganije,ljetne hlace ili su malo deblje? Ja ljetne imam,voljela bih kakve za ovog prelaza da nadjem,neku noc mi se guza smrzla u ovim ljetnim hlacama vani:) Kakve su inace cijene na otoci trudnicke garderobe,nisam otisla dole sto godina... :) I ne znam sta bih uopste uzimala za jeseni i zime od odjece,jaknice neke sto navece obucem ne mogu skopcati,mantilici su takodje otpisani...
Ni mi jos ne znamo pol bebe,ja se nadam aBd da cemo znati na sljedecem pregledu ako beba ne bude stidna:) mada sam ubijedjena da je djecak al eto vidjecemo:)
I da pitam ove mame sa iskustvom,je li zaista neophodno da beba bude u istoj sobi sa nama? Ovo pitam iz razloga sto se necu imati gdje okrenuti ako u spavacu ubacimo krevetic,a jedna sobica stoji prazna koja je idealna za djeciju sobicu...
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#2696 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaCici »

Ja svoju bebicu drzim pored sebe jer se najvise bojim bljucanja, ne daj Boze da mi aspirira sadrzaj. Zato mislim da ti je pametnije da je pored tebe da mozes reagovati brze u slucaju da se zagrcne. Pa barem prvih nekoliko mjeseci.
User avatar
mericak
Posts: 298
Joined: 10/05/2008 19:33

#2697 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by mericak »

Mozes staviti dijete u drugu sobu sa onim cudom sto ti omogucava da cujes bebu... (ne znam kako se zove) :lol:
Ja licno sam svoju kcerkicu drzala uza se u minijaturnoj sobici, ali je ona imala probleme sa disanjem, vracali smo je iz mrtvih bar 5-6 puta, ali to je sad druga tema da te ne prepadam...Tako da smo bili u stisnutoj sobici skupa i to mi je ostala navika. Evo je tek sad sa skoro 6 god.selim u posebnu skolsku sobicu a beba ce opet sa nama, ovaj put u dnevnu. Ja sam paranoicna, radije cu je drzati u prometnoj dnevnoj da mi je na oku nego sa sekom u sobi. I ovu stariju svakako obilazim svako malo, ako nista da je pokrijem. Onako mi je bila na ruku, te pokrij, te cuj ako place u snu, trazi vodu ili ruzno sanja...Meni je bilo prakticnije i ja sam bila mirnija. Al opet ponavljam, mi smo se 2 mjeseca borili za njen zivot, nijedan pedijatar u Sarajevu nije mogao odgonetnuti sta joj je, razni EKGovi, EEGovi, lumbalne punkcije, UZ, RTGovi i brdo drugih stvari mi nisu pomogli, tako da sam ja malo protektivna vise u odnosu na druge mame.
Last edited by mericak on 30/07/2012 13:27, edited 1 time in total.
User avatar
mericak
Posts: 298
Joined: 10/05/2008 19:33

#2698 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by mericak »

LaCici wrote:Ja svoju bebicu drzim pored sebe jer se najvise bojim bljucanja, ne daj Boze da mi aspirira sadrzaj. Zato mislim da ti je pametnije da je pored tebe da mozes reagovati brze u slucaju da se zagrcne. Pa barem prvih nekoliko mjeseci.
Za bljuckanje...Moja beba je i taj problem imala jako izrazen - nerazvijen sfinkter izmedu jednjaka i zeluca pa je vracala barem 50% onog sto je pojela, ti je savjet: nagni malo dusek, onaj dio gdje je glavica, za nekih 30ak, kod mene je bilo i vise stepeni, poturis kakav jastuk ili dekicu ispod njega, to ce zadrzati hranu u bebi. Naravno, ako previse nakosis, moras i smotat dekicu ispod njenih nozica da ti ne sklizne. To cak dr.Lutvo u knjizi koju sam procitala, savjetuje za svu novorodencad, ne samo za onu sa problemom.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#2699 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

otherside wrote:
safran wrote:Zar ona nije tatina princeza? :lol: Nigdje bez tate! Šalu na stranu, i sama znaš da nosanje može dovesti do određenih komplikacija. Probaj da sjedneš kad je uzmeš u ruke (ako mlada dama tada već ne počne da se pentra po stomaku). Odmorite malo pa onda šetnja do sljedeće pauze. Poješće ti to vremena ali moraš se malo rasteretiti.
ihhhh...pa ode tata na posao ujutru a dodje kasno popodne. ja se vracam ranije s posla i onda krene dreka i pentranje po meni :D a da ne spominjem da ako necu da je uzmem koristi perfidne metode penjanja po stolici za hranjenje, trpezariskom stolu i sl. pa je na kraju moram uzeti jer se bojim da se ne povrijedi :roll:
@beautyfool- i ja sam kontala da nikad nista teze od par kila ne bih podigla u trudnoci ali nuzda zakon mijenja :D
a da je malo pustis da dreci? Mislim pohvalno je to sto ti toliko letas oko nje ali opet u tvom stanju...pokusaj joj objasniti i govori joj da mama ne moze sad da je nosi...tako je radila moja kolegica mali je bio 2 godina kad je ona zatrudnila i objasnjavala mu je odmah od pocetka da ga mama ne moze nositi jer ce je boliti stomak i svasta nesto a nekad je boga mi i oplako ali sta ces...malo joj previse popustas bez uvrede ali postace stvarno previse razmazena a nece svako letati na svaki njen mig u buducnosti...ohani malo i ti i ona...a na kraju krajeva neka se penje i po stolu kad jednom padne nece joj vise pasti na um.
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#2700 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LieToMe »

CherryLips wrote:
LieToMe wrote:Ja samo da se pohvalim da sam u subotu nasla i pantalone i trenerku za tjudnice (otvorena pijaca otoka) :D i jutros sam lijepo upakirala svoj maleni stomacici u pantalonice :D sad sam prava tjudnica :lol:
A kupili smo i fine robice za bebu u merkuru na zadnjem spratu (prodavnica pored astre mislim da se zove zeko) pa sam praaavoooo happy :D (ali moram priznati najvise zbog pantalona :lol: )
Mi jos uvijek ne znamo sta smo (za 3 dana je uzv pa mozda i saznamo) nije nama to toliko bitno sve smo do sad kupovali neutralne boje garderobice, krevet i kolica ce biti bez, ali eto, da bih voljela znati voljela bih. Mislim, kad vec postoji ta sansa da se zna spol, sto da ne, ali isto tako nece mi biti strasno ako se ne bude moglo vidjeti. Bitno je da sve kako treba i da pupa raste :D
Jesi nasla malo laganije,ljetne hlace ili su malo deblje? Ja ljetne imam,voljela bih kakve za ovog prelaza da nadjem,neku noc mi se guza smrzla u ovim ljetnim hlacama vani:) Kakve su inace cijene na otoci trudnicke garderobe,nisam otisla dole sto godina... :) I ne znam sta bih uopste uzimala za jeseni i zime od odjece,jaknice neke sto navece obucem ne mogu skopcati,mantilici su takodje otpisani...
Ni mi jos ne znamo pol bebe,ja se nadam aBd da cemo znati na sljedecem pregledu ako beba ne bude stidna:) mada sam ubijedjena da je djecak al eto vidjecemo:)
I da pitam ove mame sa iskustvom,je li zaista neophodno da beba bude u istoj sobi sa nama? Ovo pitam iz razloga sto se necu imati gdje okrenuti ako u spavacu ubacimo krevetic,a jedna sobica stoji prazna koja je idealna za djeciju sobicu...
Ja sam uzela malo deblje (laganih hlaca imam i to one na gumu) ove su vise za prelaza ali boga mi mogu i za zimu posluziti ako ne nadjem neke deblje zimske, bile su 35 KM, odlicne, ja prezadovoljna. Ja sam uzela i trenerku (ali izgleda kao hlace) ona je bila 30 KM. Nema sta plaho puno standova za trudnice (2 ili 3 sve skupa) barem na onom otvorenom dijelu, ali se da probrati garderobe. Meni su hlace bile bas ono primarne jer ne mogu svakakva na posao. U subotu cu trknuti po jos jedan primjerak za svaki slucaj.
Ne znam sta cu i kako za zimu (sto se tice kaputa) mislim da cu potraziti neku pelerinu kad dodje vrijeme. Imam jos fore da se "zamaram" s tim, a imam i tunika, dzempera i majica koje su bas ono komotne pa ce mi moci kad pupa poraste :lol:
Post Reply