Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#826 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by minderpuza »

niko_niko_kao_ja wrote:
Felidae wrote:
niko_niko_kao_ja wrote:ma i pritisak i svi nalazi su super, sve hvala Bogu savrseno, jedem uglavnom sve neslano jer ne volim, gazirano popijem jednom u 100 godina, setnja kao sto vec rekoh ne pomaze, poslije svake setnje ili nekog napora meni su noge jos vise otecene, setam i krecem se stvarno puno, ali nista, obuca mi je sva udobna. doduse od kad znam za sebe cirkulacija mi je losa i nikad i nicim je nisam uspjela popraviti, ruke su mi znale biti led ledeni usred ljeta. :-) i da cudno mi je kako mi ruke ne oticu, samo noge, ruke su mi totalno "ispuhale", cak mi i burma spada, pa je zbog toga ne mogu nositi. :lol:
koja si sedmica?
za trudnice je normalno da im noge i ruke oticu u 8 i 9 mjesecu. mozes preventivno djelovati sa vjezbama za noge koje poticu cirkulaciju i sprecavaju nastanak otoka, pravo su jednostavne i treba ih praktikovati ujutru prije nego sto izadjes iz kreveta i eventualno navecer prije spavanja. i naravno pokusaj da ti noge sto manje vise, znaci digni ih makar na tabure dok si kuci.
22. sedmica, pa mi nesto rano da oticu, mada su mi oticale i prije trudnoce, ali ne kao sad.
a kakve su te vjezbe mozes li mi pojasniti ili dati neki link?! :D
Dizi noge i ne brini :D :D :D
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#827 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Felidae »

pokusala sam ti naci link, ali nisam uspjela, pa cu ti pokusati objasniti.
sjednes na pod pruzenih nogu ispred sebe, naslonis se rukama (dlanovima) o pod, znaci malo se zavalis unazad,samo da se oslonis. tabane istezi prema naprijed toliko da osjetis zatezanje u butinama, pa onda prema sebi, i tako neizmjenicno desetak puta. koljena moraju biti na podu za to vrijeme, znaci samo istezes ligamente i ubrzavas cirkualciju. onda ovu istu vjezbu radis tako sto jednu nogu istezes dok drugu vuces prema sebi, ponovis isto desetak puta. sljedeca je da prste nogu skupis sto je vise moguce, kao da pokusavas da uhvatis nesto sa prstima i to jako, drzis par sekundi i pustis.
ima ih jos, ali predugo za objasnjavati. ove vjezbice radi polako, jer ako zuris mozes dobiti grceve u nogama.
a ako si u Sarajevu, uopste ti nije rano da podjes i na vjezbe za trudnice, pusti se price da nesto moras cekati 25. sedmicu, uopste nema pravila, osim ako ti doktor nije rekao da ne smijes (mada ove vjezbe koje sam ti objasnila su 100% sigurne da ih rade sve trudnice). tamo gdje ja idem dolaze trudnice i koje ne smiju vjezbati, radi korisnih savjeta koji se cuju od babice.
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#828 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by niko_niko_kao_ja »

Felidae wrote:pokusala sam ti naci link, ali nisam uspjela, pa cu ti pokusati objasniti.
sjednes na pod pruzenih nogu ispred sebe, naslonis se rukama (dlanovima) o pod, znaci malo se zavalis unazad,samo da se oslonis. tabane istezi prema naprijed toliko da osjetis zatezanje u butinama, pa onda prema sebi, i tako neizmjenicno desetak puta. koljena moraju biti na podu za to vrijeme, znaci samo istezes ligamente i ubrzavas cirkualciju. onda ovu istu vjezbu radis tako sto jednu nogu istezes dok drugu vuces prema sebi, ponovis isto desetak puta. sljedeca je da prste nogu skupis sto je vise moguce, kao da pokusavas da uhvatis nesto sa prstima i to jako, drzis par sekundi i pustis.
ima ih jos, ali predugo za objasnjavati. ove vjezbice radi polako, jer ako zuris mozes dobiti grceve u nogama.
a ako si u Sarajevu, uopste ti nije rano da podjes i na vjezbe za trudnice, pusti se price da nesto moras cekati 25. sedmicu, uopste nema pravila, osim ako ti doktor nije rekao da ne smijes (mada ove vjezbe koje sam ti objasnila su 100% sigurne da ih rade sve trudnice). tamo gdje ja idem dolaze trudnice i koje ne smiju vjezbati, radi korisnih savjeta koji se cuju od babice.
Felidae hvala ti puno na detaljnom objasnjenju i trudu, srce si. :-D a razmisljam da krenem na ove vjezbe za trudnice. gdje si ti isla? je li bolje u skerlicevoj ili u kumrovcu? i kad su termini? izvini sto gnjavim, ali ove bivse trudnice oko mene nisu isle na te vjezbe, a mene interesuju iskustva iz prve ruke. :D
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#829 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by niko_niko_kao_ja »

minderpuza wrote:Dizi noge i ne brini :D :D :D
poslusah, odmah mi bolje :lol: :lol:
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#830 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Felidae »

gdje je bolje neznam, moze se razlikovati samo sala u kojoj se vjezbe odrzavaju, mada je i to " u pet deka"
ja idem u Kumrovac na vjezbe jer mi je blize, termini su : ponedeljak 16:30 (sestra Berina)i petak 10:30 (sestra Natasa), i mogu ti reci da se nezna koja je bolja od njih dvije, pristupacne su, strucne i mozes ih pitati sta god te interesuje.
a ti mozes naravno izabrati gdje ces ici, ima jos u Skerlicevoj i negdje na Vojnickom...koliko ja znam.
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#831 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by niko_niko_kao_ja »

Felidae wrote:gdje je bolje neznam, moze se razlikovati samo sala u kojoj se vjezbe odrzavaju, mada je i to " u pet deka"
ja idem u Kumrovac na vjezbe jer mi je blize, termini su : ponedeljak 16:30 (sestra Berina)i petak 10:30 (sestra Natasa), i mogu ti reci da se nezna koja je bolja od njih dvije, pristupacne su, strucne i mozes ih pitati sta god te interesuje.
a ti mozes naravno izabrati gdje ces ici, ima jos u Skerlicevoj i negdje na Vojnickom...koliko ja znam.
ok, hvala puno :-D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#832 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

pitanje mamama : ove vjezbe disanja iskreno jel vam sta pomoglo na porodu ?
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#833 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

duboka_misao wrote:pitanje mamama : ove vjezbe disanja iskreno jel vam sta pomoglo na porodu ?
Kad se sjetim :-)

Ja sam disala, disala.... nijednog vriska, bila sam tako uzorna trudnjaca i na kraju zavrsim na carskom :lol:
Imala sam kontrakcije cijelu noc i cijeli dan kod kuce (nepravilne, svako 5 min. do pola sata), neke su bile blage, neke jace... uglavnom svaku sam predisala i mjerila vrijeme.

U vojnu primljena oko 15 h, carski uradjen oko ponoci... dakle jos 9 sati bolova, 2 gela, 2 indukcije, ali bebi nece da izadje. Od kontrakcija me je vise bolio doktorov vaginalni pregled kad mjeri koliko sam otvorena. Doduse nisam dozivjela taj trenutak kad bebi izlazi, ali dosta mi je prijateljica reklo da kad krenu naponi bolovi skoro pa prestanu.

Sad ne znam je li mene nije boljelo zato sto sam disala ili sam imala blaze kontrakcije nego druge zene... mislim da je to disanje bitno i da bi se ocuvala snaga, jer treba izdrzati, u mom slucaju, 30-ak sati bolova.

Voljela bih da moj naredni porod bude vaginalni, da to sve kompletno dozivim :-D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#834 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

ma i kod mene slicno iskustvo, djabe ti svo disanje kad sam 24 sata imala kontrakcije na 5 minuta a beba ne izlazi,zamisli nisu vidjeli na ultrazvuku da djete ima skoro 6 kila :D poslali me na hitni carski, da je moglo ja bi radije vaginalno jer onih 5 dana lezanja u bolnici ne bih opet ponovila .
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#835 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

nasla sam par stvari koje su nam ostale viska pa ako neko zeli da mu poklonim sljedece :

1 kutija magnezij direkt naceta fali jedna kesica od 20
2 x Banecin tj Bivacin prasak za pupak novi neotvoreni
uzorci masti i balzama za bolne bradavice Bioclin 19 komada
pola boce pjene A Derma protiv tjemenjace kod beba (nama pomoglo iz dva puta,odlicna stvar ali skupa)
1x Bethagen krema neotvorena valjda za ekceme i kozne promjene nije nam trebala
otvoren borax rastvor za mazanje bebinih usta protiv krupice
sve je u roku

Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#836 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

samo da kazem, ako se ko zaleti da uzme bethagen - bethagen je kortikosteriod i nikako ga se ne smije koristiti za bebu bez izricitog naloga pedijatra!
inace, hvale vrijedna ponuda, d_m :wink:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#837 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

pise na njemu da nije za djecu ispod 12 godina , na dermatologiji nam propisali procitala sam kontraindikacije, sta bi oni budale dali maloj bebi, elem novo neotpakovano ako treba nekoj odrasloj osobi steta da propadne.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#838 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

duboka_misao wrote:pise na njemu da nije za djecu ispod 12 godina , na dermatologiji nam propisali procitala sam kontraindikacije, sta bi oni budale dali maloj bebi, elem novo neotpakovano ako treba nekoj odrasloj osobi steta da propadne.
ama, poznata sklonost nasih ljekara da musice ubijaju pucnjima iz VBR-a :roll:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#839 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

sve otislo sa slike :D ako ima jos mama koje zele nesto podjeliti : stare odjece za trudnice,odjece za bebe, vitamina, trudnickih tableta (Dabroston etc ) sve je dobrodoslo .
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#840 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

trudnice i porodilje kako ste znale za ste spremne za 1 bebu?
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#841 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Felidae »

mogu reci za sebe, da sam cekala da fol budem spremna za bebu, bog sami zna kad bi se odlucila da sirim porodicu :D
a trenutno sam pred sam kraj trudnoce i spremna sam. spremna sam i da porod pocne i spremna sam da upoznam to malo bice koje se vrpolji u meni. to zenama jednostavno dodje, priroda se pobrinula da bude tako, instinkti su cudo :-D
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#842 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by juli84 »

male_okice wrote:trudnice i porodilje kako ste znale za ste spremne za 1 bebu?
Mislim da nikad ne možemo reći da smo 100% spremne na ono što nas čeka. Svaka trudnica je barem jednom u toku trudnoće za vrijeme nesnosnih mučnina ili žgaravice pomislila što meni ovo treba, svaka mama je vjerovatno nekad pomislila isto kad joj beba neutješno plače već tri sata uz sve njene napore da je smiri, sve one koju su to prošle znaju o čemu govorim.
Ali priroda se pobrinula da se odmah nakon takvih situacija sjetimo da smo posebne jer smo majke, da nakon samo jednog bebinog "udarca" u trbi osjetimo olakšanje ili da se nakon dječijeg osmjeha osjetimo najsretnijim na svijetu.
Znači ne postoji "pravi tajming" za bebu, to je sve individualno.
Ja sam nedavno ugledala svoj drugi plusić i presretna sam zbog toga, pa se mogu i zvanično prijaviti na ovu temu.
Pozdrav svim trudnjačama i trudilicama :)
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#843 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaCici »

Maloprije dosla s pregleda, sad sam velika trudnjaca, poceo mi je pregled preko pupe. :D I po prvi put sam vidjela bebaca kako treba, u pravom obliku i kako mase rukicama. I dr nam je odobrio putovanje. :dance:
E sad pitanje za one koje su vec isle na neki dalji put u trudnoci, imate li neki savjet, koliko cesto treba odmarati, sta jesti da ne bude previse muka...?
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#844 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Felidae »

LaCici wrote:Maloprije dosla s pregleda, sad sam velika trudnjaca, poceo mi je pregled preko pupe. :D I po prvi put sam vidjela bebaca kako treba, u pravom obliku i kako mase rukicama. I dr nam je odobrio putovanje. :dance:
E sad pitanje za one koje su vec isle na neki dalji put u trudnoci, imate li neki savjet, koliko cesto treba odmarati, sta jesti da ne bude previse muka...?
cestitam, ja nikad necu zaboraviti momenat kad sam vidjela kako je moj bebac poceo poprimati oblik bebe :D
ja sam pred kraj 6. isla na more, nije nesto dug put, ali me napatio jer je bilo strasno vruce.
radi truckanja, trebalo bi se voziti znatno sporije, odmaraj kad god osjetis potrebu za to, kad ti se noge ukoce, utrnu i pogotovo ako ti stomak nije ok. ja sam mislila da su tebi vec faze mucnina prestale....ili mislis radi auta mucnine.
uglavnom je bolje manje jesti (ako je zbog auta), ne da gladujes, ali ne i da ti zeludac radi punom parom :D
krekeri i ostale suhe namirnice inace ne izazivaju mucninu i sretno!!
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#845 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaCici »

Nisam ja ni imala neke pretjerane mucnine, nego kontam zbog truckanja da se ne pojave. Mada u sustini je problem samo izaci iz BiH, onda vise nema truckanja, sve je autoput. Nista, obezbijedit cu se grickalicama i vodom i polako, jer je u pitanju malo duzi put, ali je opet i prednost jer nije vruce i nemam jos stomak koji bi mi mogao smetati. Hvala Felidae. :wink:
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#846 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blufonka »

Vec duze vrijeme namjeravam na napisem post na ovu temu i evo napokon danas to i stigoh! Mama sam vec godinu dana i ukratko cu s vama podijeliti svoja iskustva vezana za trudnocu, porod i ovu najljepsu godinu u mom zivotu do sad. Prvi znak moje trudnoce bile su vrlo gadne mucnine i povracanje i to me pratilo sve do kraja 5. mjeseca. Nije bilo nimalo lako ni ugodno ali sve se to lakocom prezivi. Kad su nestale mucnine lagano su poceli bolovi u kukovima i ledjima da bih na kraju 8. mjeseca pocele da mi oticu noge i to je trajalo sve do poroda. Ostalih kompikacija ni problema nisam imala :-D Porod je krenuo u 4h ujutro pucanjem vodenjaka (4 dana prije termina) a negdje oko 6h sam bila na porodjajnom stolu i tada sam pocela dobivati i prve kontrakcije. Prednost koju sam ja imala je epiduralna anestezija tako da je sam porod za mene protekao vrlo ugodno, bez bolova i stresa i ako sam svoju bebu radjala punih 13 sati ( zapravo toliko je trajalo otvaranje karlice) sam cin poroda se zavrsio za 20-tak minuta! Moje muke su nastupile poslije jer sam drugi dan imala problem sa grudima i mlijekom a beba nije htjela ili nije mogla da doji. Posto sam bila jako motivirana da je hranim svojim mlijekom narednih mjesec dana sam se mucila sa pumpicom i dalje pokusavala dojiti ali jednostavno nije islo, ona se vec navikla na flasicu i povratka nije bilo. Nastavila sam sa adaptiranim mlijekom i tu se prica zavrsila na moje veliko razocarenje! Danas klopa sve sto joj dodje pod ruku :lol: hoda i prilicno je nestasna i glasna :dance: Naravno da tu ima jako puno detalja (od testova i raznih nalaza koje sam radila tokom trudnoce, ultrazvuka, pregleda kod ljekara svaki mjesec, raznoraznih konsultacija) pa da mi post ne bi bio kilometar napisala sam samo osnovno a ukoliko vas nesto interesuje slobodno pitajte! Na kraju vas sve pozdravljam i cestitam buducim i sadasnjim majkama :)
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#847 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by niko_niko_kao_ja »

LaCici wrote:Maloprije dosla s pregleda, sad sam velika trudnjaca, poceo mi je pregled preko pupe. :D I po prvi put sam vidjela bebaca kako treba, u pravom obliku i kako mase rukicama. I dr nam je odobrio putovanje. :dance:
E sad pitanje za one koje su vec isle na neki dalji put u trudnoci, imate li neki savjet, koliko cesto treba odmarati, sta jesti da ne bude previse muka...?
drago mi je da je sve super, sretan put i uzivaj :-D
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#848 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by niko_niko_kao_ja »

juli84 wrote:
male_okice wrote:trudnice i porodilje kako ste znale za ste spremne za 1 bebu?
Mislim da nikad ne možemo reći da smo 100% spremne na ono što nas čeka. Svaka trudnica je barem jednom u toku trudnoće za vrijeme nesnosnih mučnina ili žgaravice pomislila što meni ovo treba, svaka mama je vjerovatno nekad pomislila isto kad joj beba neutješno plače već tri sata uz sve njene napore da je smiri, sve one koju su to prošle znaju o čemu govorim.
Ali priroda se pobrinula da se odmah nakon takvih situacija sjetimo da smo posebne jer smo majke, da nakon samo jednog bebinog "udarca" u trbi osjetimo olakšanje ili da se nakon dječijeg osmjeha osjetimo najsretnijim na svijetu.
Znači ne postoji "pravi tajming" za bebu, to je sve individualno.
Ja sam nedavno ugledala svoj drugi plusić i presretna sam zbog toga, pa se mogu i zvanično prijaviti na ovu temu.
Pozdrav svim trudnjačama i trudilicama :)
cestitam :-D
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#849 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaCici »

@niko_niko_kao_ja Jesi li ti isla danas, kako je proslo?
Redd
Posts: 139
Joined: 29/06/2011 20:42

#850 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Redd »

Sorry ako je malo off topic, ali imam nekoliko kutija Dabrostona, Folacina i Utrogestana za pokloniti (naravno sa validnim rokom upotrebe), pa ako kome treba nek se javi. Bujrum.

I sretno svima koje uskoru očekuju prinovu. :)
Post Reply