Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mery83
Posts: 21
Joined: 28/01/2010 19:46

#426 Re: Trudnjače online

Post by mery83 »

Za buduće mame evo jedna lijepa pričica :)

PRVO PISMO MOJOJ MAMI

Proslo je tek nekoliko dana kako smo se upoznali. U stvari, kad bolje razmislim, nase upoznavanje pocelo je mnogo, mnogo ranije. Vec devet meseci nepogresivo osecamo jedno drugo: ti moje pokrete, a ja tvoju zabrinutost, nezadovoljstvo, ljutnju, srecu, spokojstvo.
Sada kada smo se konacno sreli. Da li te je susret sa mnom pomalo razocarao? Priznajem, ja nisam bucmasta, plavooka i plavokosa beba koja se vidja na televizijskim ekranima. Nisam takva, ali sam tvoja beba i od sada zapocinjemo zivot zajedno.
Vreme je da pocnemo da se upoznajemo.Pred nama je dug period tokom koga cemo otkrivati jedno drugo. Oboje moramo biti strpljivi. Ponekad neces razumeti moj plac. Mozda ces se ljutiti. Ponekad ces se osecati i krivom, jer nisi u stanju da me odmah razumes. Molim te, imaj strpljenja. Da bi se dve osobe srele i odgonetnule jedna drugu potrebni su dani, meseci, godine...........
Ja cu tebe upoznavati preko topline koja zraci iz tvojih ruku, narucja, glasa. Preko tebe cu upoznavati svet. Zato nemoj cutati dok mi prilazis. Tepaj mi, govori nezne, lepe reci. Pevusi. Sve to potrebno mi je isto toliko koliko i hrana koju mi budes davala, cista posteljina i provetrena soba.
Prvih meseci bices ceo moj svet. Ako me uzmes u narucje da bi me podojila, cini to toplo i prisno. Nemoj biti nestrpljiva. Nekim bebama potrebno je desetak minuta da utole glad, drugima mnogo, mnogo vise. Upoznaj moj ritam. Kratak predah na tvojim grudima znaci mi isto koliko i mleko koje mi dajes. Ako me hranis na kasicicu, nemoj mi je davati kroz ogradu kreveta. Mozda je tako jednostavnije i brze, ali meni si potrebna bas ti-toplina koja zraci iz tvog narucja.
Kad podjemo kuci, tih prvih dana bice puno ljudi oko nas. Narocito zena koje oko beba znaju vise. Ali, bez obzira na to, dopusti muskarcu koji mi je otac da bude pored mene. Mozda je on nespretniji u povijanju od drugih, ali veruj mi, to mi nece smetati. Mnogo je vaznije da me i moj TATA upozna vec tih prvih dana i da svi sto pre postanemo porodica.
Ako me kod kuce ceka jos jedno malo bice, to naravno komplikuje stvari. Narocito tebi koja ces morati da se boris sa ljubomorom, nezadovoljstvom, besom. Ljubomora je tesko iskustvo i ne moze se razresiti preko noci. Potrudi se da brigu oko mene podelis sa tim malim bicem. Poslive oko mene radite zajedno. Bice to sporije, iscrpljujuce za tebe, ali to je jedini nacin da nas priblizis jedno drugom i omogucis da se prihvatimo i zavolimo.
Bice tu mnogo problema. Niko nikada nije ucio kako da bude dobar i uspesan roditelj. A to je nesto sto svako zeli. Prvi korak u tom ucenju je tvoja spremnost da me cujes, upoznas i prihvatis.
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#427 Re: Trudnjače online

Post by Felidae »

a sto me rasplaka.. :) ima vec par dana kako se beba gura u mojoj tibi, pa sam postala preosjetljiva na ovakve stvari, a ne mogu docekati da mi doktor dodje sa godisnjeg odmora. pozeljela sam se vidjeti bebu na onom monitoru a i da nam napokon kaze hocemo li dobiti curu ili momka :D :D
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#428 Re: Trudnjače online

Post by niko_niko_kao_ja »

samo da se tuspasim, evo jos jedna trudnjaca u klubu. :-D tako sam happy, danas smo bili kod doktora i sve super. :-D samo ove vrucine nikako ne prijaju. :roll:
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#429 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

niko_niko_kao_ja wrote:samo da se tuspasim, evo jos jedna trudnjaca u klubu. :-D tako sam happy, danas smo bili kod doktora i sve super. :-D samo ove vrucine nikako ne prijaju. :roll:
:-D čestitke.. koja sedmica?
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#430 Re: Trudnjače online

Post by niko_niko_kao_ja »

yellow cat wrote:
niko_niko_kao_ja wrote:samo da se tuspasim, evo jos jedna trudnjaca u klubu. :-D tako sam happy, danas smo bili kod doktora i sve super. :-D samo ove vrucine nikako ne prijaju. :roll:
:-D čestitke.. koja sedmica?

8 sedmica. :-D

cestitke i tebi yellow cat, vidim da si i ti svjeza trudnica. :-D valjda cemo prezivjeti ove vrucine. :-)
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#431 Re: Trudnjače online

Post by niko_niko_kao_ja »

kakavdanakneiskustvu wrote:je li preporučljivo trudnicama ići na more,izlagati se suncu,pretpostavljam da nije?

meni doktor rece da radim sve sto mi prija, i da plivam, ali da ne pretjerujem. odnosno da ne divljam, da ne skacem bas sa Starog mosta, i td. :-D bitno je samo da je voda cista, da nije bas bara, zbog infekcija. a sto se tice sunca ne bi trebala dugo biti izlozena suncu, a i taj kratki period bi trebalo koristiti odgovarajucu zastitu. :)
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#432 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

kakavdanakneiskustvu wrote:je li preporučljivo trudnicama ići na more,izlagati se suncu,pretpostavljam da nije?
ako trudnoća nije rizična i ako se ne mora čuvati, nema razloga da se ne ide na more! Čak šta više, preporučljivo je, naročito plivanje! Ja sam išla i bilo mi je super! Sunce nikako ne može naškoditi bebi, jer je ona dobro zaštićena, ali da trudnica ne bi dehidrirala ili joj pozlilo (što se može desiti u prvom tromjesečju trudnoće), suncu se bolje kratkotrajno izlagati. Sretan put! :)
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#433 Re: Trudnjače online

Post by niko_niko_kao_ja »

kakavdanakneiskustvu wrote:
niko_niko_kao_ja wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:je li preporučljivo trudnicama ići na more,izlagati se suncu,pretpostavljam da nije?

meni doktor rece da radim sve sto mi prija, i da plivam, ali da ne pretjerujem. odnosno da ne divljam, da ne skacem bas sa Starog mosta, i td. :-D bitno je samo da je voda cista, da nije bas bara, zbog infekcija. a sto se tice sunca ne bi trebala dugo biti izlozena suncu, a i taj kratki period bi trebalo koristiti odgovarajucu zastitu. :)



vjerovatno se ne preporučuje dalek put po vrućinama?
pa to vec ovisi kako trudnica podnosi ove vreline. ali kao sto yellow cat rece ako trudnoca nije rizicna sve je dozvoljeno. samo treba unositi puno tecnosti da ne bi dehidrirala.
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#434 Re: Trudnjače online

Post by minderpuza »

kakavdanakneiskustvu wrote:sad čitamo nalaz od ginekologa i piše,plod:glava,zadak,kosipoprečni,dvojke;šta znači ovo dvojke?
:shock: valjda dvojke :D blago tebiiiiiiiiiiiiiiiiiii cestitam ja sam uvijek imala zelju na dvojke ako je to to :-D
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#435 Re: Trudnjače online

Post by niko_niko_kao_ja »

kakavdanakneiskustvu wrote:
minderpuza wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:sad čitamo nalaz od ginekologa i piše,plod:glava,zadak,kosipoprečni,dvojke;šta znači ovo dvojke?
:shock: valjda dvojke :D blago tebiiiiiiiiiiiiiiiiiii cestitam ja sam uvijek imala zelju na dvojke ako je to to :-D



ako je to to
pa sta vam je ginekolog rekao? valjda je rekao nesto. :shock:
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#436 Re: Trudnjače online

Post by otherside »

ne vjerujem da bi bilo koji ginekolog na spec.nalazu napisao "dvojke", eventualno blizanacka trudnoca ili dg na latinskom...dvojke mi zvuci kao neka babica sa sela :D uostalom, valjda bi vam to i rekao. je li pisan nalaz rukom ili na komp? mozda pise nesto sasvim drugo.
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#437 Re: Trudnjače online

Post by Felidae »

u svakom slucaju Cestitam............ :D
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#438 Re: Trudnjače online

Post by djana h »

Moje cestitke novim trudnjacama :)
User avatar
cordial
Posts: 98
Joined: 22/04/2011 13:56

#439 Re: Trudnjače online

Post by cordial »

Hvala:). Imam pitanje - po drugi put postajem mama, a u medjuvremenu smo zbog muzevog posla dosli u Mostar. Ima li iko ovdje na forumu iskustva sa porodjajem u Mostaru, gdje itd..? Takodjer mi treba preporuka za ginekologa u Mo.
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#440 Re: Trudnjače online

Post by maajaa »

Cordial, saljem ti PP.
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#441 Re: Trudnjače online

Post by djana h »

cordial wrote:Hvala:). Imam pitanje - po drugi put postajem mama, a u medjuvremenu smo zbog muzevog posla dosli u Mostar. Ima li iko ovdje na forumu iskustva sa porodjajem u Mostaru, gdje itd..? Takodjer mi treba preporuka za ginekologa u Mo.
Ja sam se poradjala u Centru za majku i dijete u Brankovcu.Profesionalni su i sasvim uredu.Imam samo pozitivna iskustva sa osobljem :)
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#442 Re: Trudnjače online

Post by Felidae »

zanima me kad se treba poceti sa onim vjezbama koje se izvode po ambulantama, ono psihofizicka priprema trudnica za porod??
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#443 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

Felidae wrote:zanima me kad se treba poceti sa onim vjezbama koje se izvode po ambulantama, ono psihofizicka priprema trudnica za porod??
zar i to ima? :-D
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#444 Re: Trudnjače online

Post by Felidae »

ma ima, vidjela sam to u Kumrovcu a vala i u Skerlicevoj.trudnice se tamo valjaju u onoj sali :-) predpostavljam da te uce pravilnom disanju i slicne stvari,da bi porod bio laksi, ne vjerujem da je sad to tamo pilates, ali eto, ako podlijeze mom zdravstvenom osiguranju hocu da iskoristim. :-D
a na svim internet stranicama sam vidjela da vec trebam uvesti neke lagane vjezbe, tipa joge ili tako nesto, radi balansa a i da ne pocnem hodati ko patka :-D prije vremena.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#445 Re: Trudnjače online

Post by suza81 »

http://www.gugu.ba/novost/674/psihofizi ... a-za-porod

Moze doci bilo ko... osiguran, neosiguran, ne treba nikakav dokument... preporucujem! Nauci se i cuje dosta korisnih stvari!
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#446 Re: Trudnjače online

Post by Felidae »

ovo je super, ja se vodim u Skerlicevoj, ali zivim na C.Vili, tako da mi je ovaj na Otoci mnogo blizi, mada predpostavljam da je onaj u Skerlicevoj lijepse uredjen. eh sad, kad inace treba poceti sa ovim vjezbama? mislim ja vjezbam kuci pomalo, ali koliko sam vidjela tamo idu zene uglavnom sa velikom tibom...pa predpostavljam da je meni onda jos rano.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#447 Re: Trudnjače online

Post by suza81 »

Felidae wrote:ovo je super, ja se vodim u Skerlicevoj, ali zivim na C.Vili, tako da mi je ovaj na Otoci mnogo blizi, mada predpostavljam da je onaj u Skerlicevoj lijepse uredjen. eh sad, kad inace treba poceti sa ovim vjezbama? mislim ja vjezbam kuci pomalo, ali koliko sam vidjela tamo idu zene uglavnom sa velikom tibom...pa predpostavljam da je meni onda jos rano.
Koliko se sjecam od 5. mjeseca, a neke vjezbe su zabranjene trudnicama u 9. mj!
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#448 Re: Trudnjače online

Post by Felidae »

super, hvala na odgovoru, ja bi znaci trebala krenuti :-D
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#449 Re: Trudnjače online

Post by minderpuza »

Vjezbam svaki dan po kuhinji :D satrah se ziva (vazda sam gladna) :D
User avatar
Felidae
Posts: 695
Joined: 02/08/2010 09:41

#450 Re: Trudnjače online

Post by Felidae »

hahahah, i meni je bilo tako na pocetku, mislila sam da cu biti k'o trokrilni ormar, stalno imala mucnine a stalno nesto zvakala :D a moguce je da je to bilo i jer sam prestala pusiti, poznato je da organizam trazi zamjenu za cigaru, uglavnom u vidu hrane.
a sad u petom mjesecu sam skontala da uglavnom moram jesti svaka 4 sata od prilike :-) i onda super
Post Reply