Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#10676 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funky_baby »

DMagnificent wrote:drage tudnice,

evo da se i ja tuspasim kao jedna od vas :-D sada sam 11+3, danas basa radila nuhalni, 1,4... po meni apslutno u redu, cak nisam (ko sto to cesto cujem) stara porodilja :sad: , imam 27 godina. Doktorica u ambulanti mi rekla ako zelim da mogu raditi duble test. Njega moram uraditi u roku od 24 sata od nuhalnog. Na dipu nema reagensa, mogu samo privano raditi. Puno sam citala, i pouzdanost tog testa je jako mala... moj privatni doktor mi rekao nuhalni je skorz uredu, a duble je "šaša" ako zelim prave testove da on zna koje moram raditi bla bla...

sta vi misliti da li raditi ili ne? pomagajte :? :? :? :? :? :shock:
ako se odlucis prolab je najjeftiniji, 90KM. cula sam da se moze refundirati u zzo, treba ti racun i nalaz iz privatne lab, i onda odes na DIP tamo ti daju potvrdu da nema reagensa za tu pretragu i sa tim ides u socijalno, gdje se popuni formular i valjda je to to. ja nisam jos uvijek trazila novac natrag pa ne znam da li funkcionira, ali eto da znas u svakom slucaju.
ja sam ga uradila i u prvoj, a evo i u drugoj trudnoci, doduse starija sam od tebe.
DMagnificent
Posts: 12
Joined: 10/03/2016 14:06

#10677 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DMagnificent »

funky_baby wrote:
DMagnificent wrote:drage tudnice,

evo da se i ja tuspasim kao jedna od vas :-D sada sam 11+3, danas basa radila nuhalni, 1,4... po meni apslutno u redu, cak nisam (ko sto to cesto cujem) stara porodilja :sad: , imam 27 godina. Doktorica u ambulanti mi rekla ako zelim da mogu raditi duble test. Njega moram uraditi u roku od 24 sata od nuhalnog. Na dipu nema reagensa, mogu samo privano raditi. Puno sam citala, i pouzdanost tog testa je jako mala... moj privatni doktor mi rekao nuhalni je skorz uredu, a duble je "šaša" ako zelim prave testove da on zna koje moram raditi bla bla...

sta vi misliti da li raditi ili ne? pomagajte :? :? :? :? :? :shock:
ako se odlucis prolab je najjeftiniji, 90KM. cula sam da se moze refundirati u zzo, treba ti racun i nalaz iz privatne lab, i onda odes na DIP tamo ti daju potvrdu da nema reagensa za tu pretragu i sa tim ides u socijalno, gdje se popuni formular i valjda je to to. ja nisam jos uvijek trazila novac natrag pa ne znam da li funkcionira, ali eto da znas u svakom slucaju.
ja sam ga uradila i u prvoj, a evo i u drugoj trudnoci, doduse starija sam od tebe.
Rekla mi je doktorica da se to moze u Prolabu, jos se mislim da li da radim! Iako sam vise za opciju da ne radim. Jer smatram da nema bas potrebe i sve i da dobijem lose podatke, necu nista poduzimati, djaba sebi stres stvarati a ne mora znaciti da mi dijete ima tu neku bolest. A za tu proceduru povrata znam vec :) ali hvala u svakom slucaju. :*
DMagnificent
Posts: 12
Joined: 10/03/2016 14:06

#10678 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DMagnificent »

suza81 wrote:
Zer0 wrote:
julisiz es grant wrote:Jako mi je žao, na ovakve sam stvari ukazivao nebrojeno puta na ovoj temi, ali vjerovatno sam ispadao zavidan, ovakav-onakav i kakav sve ne.
Nažalost, sada imamo dokaz crno na bijelo.
Ne kažem da i ja savršeno izmjerim, ali bar mi se nikada nije desilo da nešto što zaista nema nikakve veze proglasim za nuhalni nabor. Kad bi nuhalni nabor bio ovako lako vidljiv, svako bi ga znao izmjeriti. Meni je mjerenje NT-a najteži pregled, teži i od skena na anomalije u 5. mjesecu, a jako je uzak vremenski okvir u kome se može uraditi, zato mu ja pristupam krajnje ozbiljno. Kad beba nije okrenuta kako treba ne "izmišljam" ga, nego kažem ženi da dođe kasnije ili sutradan, kad se beba fino okrene da tad izmjerimo.
Ovo otvara drugi problem. A to je problem drugih žena koje su kod istog doktora radile ovu pretragu i validnost njegovog nalaza. Ovo je toliko gruba greška, koja se "iz aviona" vidi (čak si i ti sama primijetila da nešto nije kako treba) da se nažalost mora konstatovati da taj dr jednostavno NE ZNA ni kako izgleda, a kamoli kako se mjeri NT. A onda to povlači i pitanje valjanosti ostalih pregleda itd. Nažalost, ja znam da ima svašta i da se radi bez ikakve kontrole, ali šta mogu. Kad progovorim, ispadne da mi je krivo što neko zarađuje a ja ne i sl. Zarađuj ti brate, ali pošteno. Ako se jednom zidaru kuća sruši nakon što je "napravio" i to se pročuje, niko ga više neće zvati da mu radi. Meni je ovo u rangu s tim, mada posljedice ne moraju biti odmah vidljive (a u tvom slučaju nadam se da ih neće ni biti).
Hvala jos jednom na detaljnom objasnjenju. Uradila sam jos jedan pregled danas kod drugog doktora i hvala Bogu pa je sve u granicama normale i nije bilo jos kasno da se pregled ponovi.
A bas tako i ja sad mislim koliko zena je dobilo ovako isto pogresnu dijagnozu i lijepo otislo kuci sa osmijehom bez da dovode u pitanje koliko je to sve zaista uredu.
Sto se tice tog "zracenja" citala sam malo o tim stetnim utjecajima ultrazvuka pa eto nije sad da je bas bezazleno posebno ako se cesto i dugo radi zbog toplotnih i mehanickih efekata. Koliko sam shvatila radjeni su testovi na misevima i ustanovljeno je da ima neki los utjecaj na mozak. I da ga neki povezuju sa povecanim brojem autisticne djece u svijetu. Pa sad sta je tu ispravno ne znam ali mi je krivo sto sam morala opet raditi nesto sto je neko trebao da prvi put uradi kako treba a radije bi da nisam. da ne pricam o tome da je mogao taj nuhalni biti nenormalan a ja o tome ne bi nista ni znala..
Uglavnom moj savjet drugim trudnicama da se malo informisu prije pregleda da ne bi bilo kasnije pojeo vuk magarca i da provjere svoje nalaze.
O kojem ginekologu se radi?

i mene sada jako zanima koji je doktor u pitanju???
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10679 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Doktor je bio na odmoru, što kod mene podrazumijeva i odmaranje od interneta, tako da me nije bilo neko vrijeme na temi :)
Manekenko, nadam se da je sve u redu.
DMagnificent, doktor ti je vjerovatno pokušao "uvaliti" novi "hit", skupi Nifty test, koji ne daje konačnu dijagnozu, kao ni dobri stari double test, već samo vjerovatnoću da hromozomska anomalija postoji ili ne. Razlika je što za svaki urađeni Nifty test, doktor koji ga je preporučio dobije fin novčani iznos od proizvođača (kao i za matične ćelije, na koje su jedno vrijeme masovno "navlačili" žene, ne znam kako je sad).
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#10680 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Donnie Smith »

julisiz es grant wrote:Doktor je bio na odmoru, što kod mene podrazumijeva i odmaranje od interneta, tako da me nije bilo neko vrijeme na temi :)
Manekenko, nadam se da je sve u redu.
DMagnificent, doktor ti je vjerovatno pokušao "uvaliti" novi "hit", skupi Nifty test, koji ne daje konačnu dijagnozu, kao ni dobri stari double test, već samo vjerovatnoću da hromozomska anomalija postoji ili ne. Razlika je što za svaki urađeni Nifty test, doktor koji ga je preporučio dobije fin novčani iznos od proizvođača (kao i za matične ćelije, na koje su jedno vrijeme masovno "navlačili" žene, ne znam kako je sad).
A oni moji tamo na prethodnoj strani nalazi? :koluta:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10681 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Donnie Smith wrote:
julisiz es grant wrote:Doktor je bio na odmoru, što kod mene podrazumijeva i odmaranje od interneta, tako da me nije bilo neko vrijeme na temi :)
Manekenko, nadam se da je sve u redu.
DMagnificent, doktor ti je vjerovatno pokušao "uvaliti" novi "hit", skupi Nifty test, koji ne daje konačnu dijagnozu, kao ni dobri stari double test, već samo vjerovatnoću da hromozomska anomalija postoji ili ne. Razlika je što za svaki urađeni Nifty test, doktor koji ga je preporučio dobije fin novčani iznos od proizvođača (kao i za matične ćelije, na koje su jedno vrijeme masovno "navlačili" žene, ne znam kako je sad).
A oni moji tamo na prethodnoj strani nalazi? :koluta:
Preskočio sam cijelu tu stranu, sorry :)
Pa kako su ti i rekli, estradiol je nizak, ali ne mora ništa da znači...ja ga nekada i ne radim. Najbitniji su FSH, testosteron, prolaktin, a oni su u redu.
Svakako, kako je i savjetovano, neka suprug uradi spermogram, da se on eliminiše kao uzrok, prije nego se krene u dalje, skuplje i bolnije pretrage za ženu ;)...to je pravilo kod steriliteta u braku.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#10682 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Donnie Smith »

julisiz es grant wrote:
Donnie Smith wrote:
julisiz es grant wrote:Doktor je bio na odmoru, što kod mene podrazumijeva i odmaranje od interneta, tako da me nije bilo neko vrijeme na temi :)
Manekenko, nadam se da je sve u redu.
DMagnificent, doktor ti je vjerovatno pokušao "uvaliti" novi "hit", skupi Nifty test, koji ne daje konačnu dijagnozu, kao ni dobri stari double test, već samo vjerovatnoću da hromozomska anomalija postoji ili ne. Razlika je što za svaki urađeni Nifty test, doktor koji ga je preporučio dobije fin novčani iznos od proizvođača (kao i za matične ćelije, na koje su jedno vrijeme masovno "navlačili" žene, ne znam kako je sad).
A oni moji tamo na prethodnoj strani nalazi? :koluta:
Preskočio sam cijelu tu stranu, sorry :)
Pa kako su ti i rekli, estradiol je nizak, ali ne mora ništa da znači...ja ga nekada i ne radim. Najbitniji su FSH, testosteron, prolaktin, a oni su u redu.
Svakako, kako je i savjetovano, neka suprug uradi spermogram, da se on eliminiše kao uzrok, prije nego se krene u dalje, skuplje i bolnije pretrage za ženu ;)...to je pravilo kod steriliteta u braku.
Hvala :thumbup:
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#10683 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LolaLola »

julisiz es grant wrote:
Donnie Smith wrote:
julisiz es grant wrote:Doktor je bio na odmoru, što kod mene podrazumijeva i odmaranje od interneta, tako da me nije bilo neko vrijeme na temi :)
Manekenko, nadam se da je sve u redu.
DMagnificent, doktor ti je vjerovatno pokušao "uvaliti" novi "hit", skupi Nifty test, koji ne daje konačnu dijagnozu, kao ni dobri stari double test, već samo vjerovatnoću da hromozomska anomalija postoji ili ne. Razlika je što za svaki urađeni Nifty test, doktor koji ga je preporučio dobije fin novčani iznos od proizvođača (kao i za matične ćelije, na koje su jedno vrijeme masovno "navlačili" žene, ne znam kako je sad).
A oni moji tamo na prethodnoj strani nalazi? :koluta:
Preskočio sam cijelu tu stranu, sorry :)
Pa kako su ti i rekli, estradiol je nizak, ali ne mora ništa da znači...ja ga nekada i ne radim. Najbitniji su FSH, testosteron, prolaktin, a oni su u redu.
Svakako, kako je i savjetovano, neka suprug uradi spermogram, da se on eliminiše kao uzrok, prije nego se krene u dalje, skuplje i bolnije pretrage za ženu ;)...to je pravilo kod steriliteta u braku.

AMH i FSH najbitniji nalazi.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#10684 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Sve je uredu doktore, hvala! :)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10685 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

manekenka u penziji wrote:Sve je uredu doktore, hvala! :)
:thumbup:
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#10686 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Koliko je opasna visednevna temperatura u trudnoci? Varira od 37-37,7.
Imam bolove u uhu, osjetljiv zeludac, uzasno napuhan stomak i kasalj koji traje vec 12 dana, s tim sto tek sad izbacujem slajm.
Temperaturu sam imala i prosle sedmice, trajala je 3 dana i evo opet se javila u ponedeljak-utorak.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10687 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

manekenka u penziji wrote:Koliko je opasna visednevna temperatura u trudnoci? Varira od 37-37,7.
Imam bolove u uhu, osjetljiv zeludac, uzasno napuhan stomak i kasalj koji traje vec 12 dana, s tim sto tek sad izbacujem slajm.
Temperaturu sam imala i prosle sedmice, trajala je 3 dana i evo opet se javila u ponedeljak-utorak.
To su sve simptomi koji upućuju na virozu. Sama povišena temperatura nije opasna po plod. Trebalo bi se javiti porodičnom ljekaru da posluša pluća, za svaku sigurnost.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#10688 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Bila sam kod porodicnog, ima neka upala. To pokazuju leukociti i crp. Dobila sam Cefaleksin ali meni temperatura bas i ne spada. Moram obavezno piti paracetamol. Uho i glava me uzasno bole, ako malo duze stojim kicma mi se pocinje odvajati od tijela i napuse mi se stomak pa onda i on boli.

Nisam, doduse, pisala na prošlom pregledu da je doktor primjetio da je uterus u kontrakciji.

Ne znam da li su ovi bolovi u kicmi i stomaku posljedica prehlade ili pojačanih kontrakcija?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10689 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

manekenka u penziji wrote:Bila sam kod porodicnog, ima neka upala. To pokazuju leukociti i crp. Dobila sam Cefaleksin ali meni temperatura bas i ne spada. Moram obavezno piti paracetamol. Uho i glava me uzasno bole, ako malo duze stojim kicma mi se pocinje odvajati od tijela i napuse mi se stomak pa onda i on boli.

Nisam, doduse, pisala na prošlom pregledu da je doktor primjetio da je uterus u kontrakciji.

Ne znam da li su ovi bolovi u kicmi i stomaku posljedica prehlade ili pojačanih kontrakcija?
Može imati veze temperatura, bolovi u stomaku i kontrakcije, kao i lab. nalazi povišenih leukocita (preko 12 000 u trudnoći), može ukazivati to sve na infekciju plodove vode, tzv. horioamnionistis. Ali ne bih da te prepadam i mislim da nije to, jer imaš druge simptome koji upućuju da je upala respiratornog porijekla.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#10690 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Valjda je sa plodovom vodom sve OK. Kičma i stomak s vremena na vrijeme zabole, najcesce kada stojim.
Meni je tek danas spala temeperatura, 4. dan od koristenja antibiotika.


Uho i dalje boli a i sinusi, tako da se nadam da upala nije nigdje dalje isla.

Leukociti 2-3
CRP 103 (mislim da pored pise mg/l )
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10691 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

manekenka u penziji wrote:Valjda je sa plodovom vodom sve OK. Kičma i stomak s vremena na vrijeme zabole, najcesce kada stojim.
Meni je tek danas spala temeperatura, 4. dan od koristenja antibiotika.


Uho i dalje boli a i sinusi, tako da se nadam da upala nije nigdje dalje isla.

Leukociti 2-3
CRP 103 (mislim da pored pise mg/l )
To je dobro.
Ma nije upala plodove vode, to je više bio uopšten odgovor na pitanje da li sve te stvari imaju veze. Da je ne daj Bože to, ne bi do danas više bila na nogama.
Znam da je gadan osjećaj, ali drži se :thumbup:
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#10692 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Baba_Droga »

Mi za sutra imamo rezervirano za ljetovanje :)
Zadnjih 5-6 dana ja sve govorim: joj da hoću dobiti da rahat odemo na more i da se iskupam. (Kod mene vazda nešta kasni menstruacija po nekoliko dana, zbog toga nisam obraćala pažnju)
Tek jutros sam malo ozbiljnije razmislila i pogledala kalendar. Kupim ni manje ni više tri testa 8-) Nestrpljivo uradila dva, na oba pokazale dvije linije, od toga ona druga (oba puta) je bila blijeda.
Onaj treći test čeka sutra jutro...
Bole me krsta....zigucaju jajnici....osjećaj kao da ću dobiti.
More možda otkazemo...da ne rizikujemo. Da ne navučen sa nogu ;)
Ali mene zanima da li je itko imao na testu drugu liniju blijedu?! Tu je, postoji ali bljedunavo se nadzire.
Znam da je rano (prošla menst. bila 24.jula) al eto....
S da doktora pitam, da li za nalaz krvi i utvrđivanje trudnoće mi treba uputa ginek. ili to radi dokor opste praxe?!
Jel rano da se potvrdi UZ-om?
Hvala unaprijed!
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10693 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Baba_Droga wrote:Mi za sutra imamo rezervirano za ljetovanje :)
Zadnjih 5-6 dana ja sve govorim: joj da hoću dobiti da rahat odemo na more i da se iskupam. (Kod mene vazda nešta kasni menstruacija po nekoliko dana, zbog toga nisam obraćala pažnju)
Tek jutros sam malo ozbiljnije razmislila i pogledala kalendar. Kupim ni manje ni više tri testa 8-) Nestrpljivo uradila dva, na oba pokazale dvije linije, od toga ona druga (oba puta) je bila blijeda.
Onaj treći test čeka sutra jutro...
Bole me krsta....zigucaju jajnici....osjećaj kao da ću dobiti.
More možda otkazemo...da ne rizikujemo. Da ne navučen sa nogu ;)
Ali mene zanima da li je itko imao na testu drugu liniju blijedu?! Tu je, postoji ali bljedunavo se nadzire.
Znam da je rano (prošla menst. bila 24.jula) al eto....
S da doktora pitam, da li za nalaz krvi i utvrđivanje trudnoće mi treba uputa ginek. ili to radi dokor opste praxe?!
Jel rano da se potvrdi UZ-om?
Hvala unaprijed!
Za UZ je rano. Ja ne bih samo zbog mora radio beta HCG, ali ako ti je baš stalo javi se ginekologu i zamoli da ti da uputnicu. Vjerujem da će imati razumijevanja :)
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#10694 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Bila blijeda, da ne moRe blijeđa a evo pišulji haman 7 mj nazdravlje :)
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#10695 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Baba_Droga »

julisiz es grant wrote: Za UZ je rano. Ja ne bih samo zbog mora radio beta HCG, ali ako ti je baš stalo javi se ginekologu i zamoli da ti da uputnicu. Vjerujem da će imati razumijevanja :)
Do mene je, ja sam uvijek nestrpljiva da saznam , a za ovakve stvari je bas potrebna strpljivost. A hvala Bogu imam ginekologa koji je bas razuman i strpljiv (bar je takav bio tokom moje prosle trudnoce...valjda se nije promjenio :D ) tako da se nadam da nece biti problema.
Hvala doktore, i ti si nam super :thumbup:
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#10696 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Baba_Droga »

JanuaryJones wrote:Bila blijeda, da ne moRe blijeđa a evo pišulji haman 7 mj nazdravlje :)
Ma i ja sve nesta kontam: To je to! ali eto...nesta me ta bljedunavost zbuni, a i ja se nesta sva zapetljala kao da mi je prvi test :)
Hajd eto moram ja u ovo dan-dva da uradim test krvi da znam, posebno jer me nesta ziguca sa svih strana.
Hvala JJ
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10697 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

JanuaryJones wrote:Bila blijeda, da ne moRe blijeđa a evo pišulji haman 7 mj nazdravlje :)
:thumbup:
Ma čim se ona imalo ukaže, trudnoća je. Samo je pitanje kakva, ali za odgovor je u navedenom slučaju prerano. Ali uvijek ići sa mišlju da je sve ok, i misliti pozitivno..i samo opušteno :wink:
Ja bih savjetovao još jednom da se ode na more, pa na UZ poslije ;-)
Al kažem Babi Drogi opet, ako je do nestrpljenja, sutra mu se javi...mislim da neće biti problema :-D
Al imaj na umu da će se nalaz možda morati ponoviti za 2 dana.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#10698 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Nek je sa srećom i more i bebče a vala i doktoru, nafakali je baš ;)
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#10699 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Baba_Droga »

JanuaryJones wrote:Nek je sa srećom i more i bebče a vala i doktoru, nafakali je baš ;)
:kiss: hajd samo da hajrli bude!
hvala pa javim svakako detalje cim bude sta konkretnije.
Do tada idemo ako nista da zrak promjenimo :run:
Doktor jos malo neka odmori od mene i mojih hormona :-) ;-)
Hvala JJ, hvala Doktore (nafakali i te kako hihih)
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#10700 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

E doktore, usput pitanje i od mene. Smijem li davat krv ako dojim?
Post Reply