Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
A_R

#10051 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by A_R » 02/04/2015 17:59

Maybach wrote:Raspadam se :( boli me sve,kamen u mokracnom kanalu i stent u bubregu,krv u urinu,i masa nekih cudnih bolova ispod stomaka.Jedva cekam da se porodim pa da vidim sta me vise i od cega boli,a bojim se jer snage slabo imam,jedva se mogu i kretat,da li cu imati snage za porod,to se najvise bojim.
Ima li sta novo? Moja princeza stigla u petak, prosli smo bolje nego sto sam zamisljala :)

zero8

#10052 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by zero8 » 03/04/2015 23:03

Kakva je trenutno situacija s doktorima i samim porodjajem u Opcoj (Vojnoj) bolnici?

S obzirom da su certificirani kao bolnica prijatelj beba, da li to ima kakvo prakticno znacenje (da li je odnos prema trudnicama i porodiljama bolji nego na npr. Jezeru)?

Imate li nekog doktora tamo za preporuciti, po mogucnosti nekog koji se sto vise zalaze za prirodni porodjaj?

Da li ikako i kako funkcionira porodjaj na stocicu tamo?

Da li je neka od Vas otisla s planom poroda i kako je proslo?

Znam da je puno pitanja, ali pokusala sam istraziti prije nego ih postavim ovdje, ali sve sto sam nasla je ili staro ili nije relevantno.

Hvala unaprijed.

julisiz es grant

#10053 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 03/04/2015 23:19

zero8 wrote:Kakva je trenutno situacija s doktorima i samim porodjajem u Opcoj (Vojnoj) bolnici?

S obzirom da su certificirani kao bolnica prijatelj beba, da li to ima kakvo prakticno znacenje (da li je odnos prema trudnicama i porodiljama bolji nego na npr. Jezeru)?

Imate li nekog doktora tamo za preporuciti, po mogucnosti nekog koji se sto vise zalaze za prirodni porodjaj?

Da li ikako i kako funkcionira porodjaj na stocicu tamo?

Da li je neka od Vas otisla s planom poroda i kako je proslo?

Znam da je puno pitanja, ali pokusala sam istraziti prije nego ih postavim ovdje, ali sve sto sam nasla je ili staro ili nije relevantno.

Hvala unaprijed.
1. Ima značenje to da ti već nakon 2 sata od prirodnog poroda (nakon što prvi put ustaneš pomoću sestre, odeš u wc i sl.) donesu bebu na dojenje, pokazuju kako treba i ohrabruju te da dojiš. Beba je stalno sa tobom. Nakon carskog, bebu takođe donose nakon prvog ustajanja (nekoliko sati od operacije), jer nema one gluposti kao na GAK-u da žena poslije normalnog nekomplikovanog carskog leži na intenzivnoj i tek nakon 24 sata vidi svoju bebu.
2. Svi su dobri i svi su za prirodan porod, kada je on moguć. Preporuke nemaju smisla, jer će te porađati onaj ko bude dežurni kada se budeš porađala, a to se ne može predvidjeti ko i kada će biti. Najvažnije je da (barem još) nisu iskvareni korupcijom, kao na GAK-u.
3. Kažeš da želiš stočić, i kada dođe vrijeme za napinjanje (na samom kraju poroda), oni ti ga donesu i ti sjedneš i napinješ.
4. Ne postoji "plan poroda", jer porod ne može planirati u većini slučajeva čak ni doktor, bar ne dok isti ne započne. Svaki je porod priča za sebe i, kao oficir u toku bitke, ljekar mora da odlučuje "u hodu" šta i kako će uraditi, ovisno od toga kako porod teče, a uzevši u obzir tri glavna elementa poroda: stanje ploda, porođajnog puta (koliko je grlić otvoren, ima li suženja zdjelice i sl) i kontrakcija.

zero8

#10054 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by zero8 » 04/04/2015 00:40

Hvala puno na odgovoru.

Koliko sam shvatila iz prethodnih postova Vi ste doktor, pa stoga mi Vas odgovor ima dodatnu vrijednost.. :)

Ja sam se vec odlucila za Opcu bolnicu, samo bih voljela cuti par iskustava novijeg datuma, kako bih bila sasvim sigurna u odluku. Sto se tice izbora doktora, mislila sam na preporuku za onog kod kojeg cu voditi trudnocu na samom kraju, trenutno sam 22. sedmica i idem privatno, a koliko znam u 9. mjesecu bih trebala otici tamo gdje se namjeravam poroditi?

Za stocic iskreno nisam sigurna zelim li ili ne, ali znam da zelim polozaj koji ce meni u tom trenutnku najvise odgovarati, pa bilo to stajanje, cucanje, lezanje, sta god... Ne bih voljela biti "prikovana" za krevet u nekom polozaju koji ni meni ni bebi nije prirodan i odgovarajuci... Zbog ovog, voljela bih cuti neku zenu koja je rodila na stocicu... Ili cak u vodi, ne znam ni sama... :)

Za plan poroda, sasvim ste u pravu, svjesna sam da je dosta toga nepredvidivo, ono sto sam ja mislila je komad papira na kojem cu u navesti svoje zelje koje ce se postovati ukoliko to ne ugrozava ni bebu ni mene.. Primjer takvog plana sam nasla ovdje, pa mozete pogledati ukoliko zelite http://www.roda.hr/article/read/plan-porodaja.

CherryLips

#10055 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips » 04/04/2015 08:41

Iskreno,previše se opterećuješ i to rano...uživaj dok možeš..

julisiz es grant

#10056 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 04/04/2015 11:16

Kako će porod teći određuje onaj koji je odgovoran, moralno, profesionalno i pred zakonom, za njegov ishod, a to je samo i isključivo ljekar na porodu, a ne feminističke udruge. A i ljekar se pri tome prilagođava situaciji, a ne svom nahođenju. Koliko god mi mislimo da vodimo porod, toliko i porod "vodi" nas.
Opusti se, zaboravi planove poroda i vjeruj profesionalcima. Pogotovo ne pokazuj taj papir nikome u bolnici, nikad. Vjeruj mi, znam zašto to govorim. Sretno.

Mis mekinjas

#10057 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Mis mekinjas » 05/04/2015 00:01

Ovim rodama svega mi treba zabraniti zakonom ikakvu djelatnost.

Margita81

#10058 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 05/04/2015 00:17

Sekta.

dona868

#10059 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dona868 » 05/04/2015 09:46

Ide li iko od trudnjaca na vjezbe i gdje......prije je bilo i u Kumrovcu na Otoci ali obzirom da se renovira zna li neko gdje su se premjestili i eventualno termine

manekenka u penziji

#10060 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji » 05/04/2015 12:07

Mis mekinjas wrote:Ovim rodama svega mi treba zabraniti zakonom ikakvu djelatnost.

Amin!

CherryLips

#10061 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips » 05/04/2015 20:19

dona868 wrote:Ide li iko od trudnjaca na vjezbe i gdje......prije je bilo i u Kumrovcu na Otoci ali obzirom da se renovira zna li neko gdje su se premjestili i eventualno termine
Ja sam išla u Skerlicevu,ponedeljkom i srijedom poslijepodne a petkom prijepodne

dance_mom

#10062 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dance_mom » 05/04/2015 20:43

Mis mekinjas wrote:Ovim rodama svega mi treba zabraniti zakonom ikakvu djelatnost.
+1

Kneesaa

#10063 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Kneesaa » 05/04/2015 21:10

sorry - jel ovo znači da mogu tužiti bolnicu jer prije 5 godina, ta ista bolnica koja je i tad bila "prijatelj beba" i ti isti moralni profesionalni doktori, su "toliko" bili zaposleni u po bijela dana, jedne martovske srijede, da su me jedva pregledali, bili ljuti što sam tražila da me pregledaju jer po meni nešto nije bilo u redu (31 sedmica trudnoće), i onda u šoku da sam "otvorena" 10 prstiju, poslali me bez gaća (doslovno) sanitetom na porod na koševo.

a da nije bilo te "feminističke sekte" ja ne bih znala gdje mi je dijete, jer gle, ti isti moralni profesionalni doktori su "zaboravili" porođenoj ženi (meni) reči da mi je dijete prebačeno sa koševa na jezero. ta ista "feministička sekta" mi je tri dana proslijeđivala informacije o djetetu za koje moralni i profesionalni doktori nisu znali gdje je - zaboravili pogledati u papir, zaboravili reči majci, zaboravili da trebaju biti moralni profesionalni i odgovorni. i ljudi.

prema tome, dok ovdje ne bude 100% odgovornosti prema ženama koje trebaju da se porode kao prema ljudskim bićima, a ne kravama (jer se tako osjećamo poslije poroda, poslije svega što prođemo) treba se uzdati u SVE informacije, i potrebne i nepotrebne, i naoružati se beskrajnim strpljenjem i saburom.

i imati spisak kontakata, nako, da se nađe, da je pri ruci kad sistem padne, ili kad se moralni i profesionalni doktori jednostavno izgube.

i da - umalo da zaboravim - ta ista feministička sekta je cijelo vrijeme bila tu uz mene, pružala mi podršku, dolijetala i donosila izdajalicu, dok me je ljubazno osoblje šikaniralo i tražilo zdravstvenu knjižicu, i smatralo da lažem dok sam odgovarala da sam prebačena iz jedne bolnicu u drugu, jer je ljekar koji me je uputio - onako vjerovatno zaboravio da nazove bolnicu i kaže da "imamo slučaj", i što umjesto da mi kažu gdje mi je dijete - pritiskali me kad će mi doći uputnica, knjižica šta sve ne. kao što nije nazvala ni šefica odjela na kojem sam ležala, koja je to isto jutro na viziti pitala "jel moguće da se porađa" dok su joj drugi profesionalci odgovarala "neeeee....", kao što nikad nije ni nazvao ljekar koji me je vodio... a imao je i moralnu, i profesionalnu i kolegionalnu obavezu.

toliko o moralnosti, profesionalnosti.
JA se uzdam u feminističke sekte. toliko.
julisiz es grant wrote:Kako će porod teći određuje onaj koji je odgovoran, moralno, profesionalno i pred zakonom, za njegov ishod, a to je samo i isključivo ljekar na porodu, a ne feminističke udruge. A i ljekar se pri tome prilagođava situaciji, a ne svom nahođenju. Koliko god mi mislimo da vodimo porod, toliko i porod "vodi" nas.
Opusti se, zaboravi planove poroda i vjeruj profesionalcima. Pogotovo ne pokazuj taj papir nikome u bolnici, nikad. Vjeruj mi, znam zašto to govorim. Sretno.

Margita81

#10064 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 05/04/2015 23:30

Pa cemu onda postavljanje pitanja ovdje kad imas tu armiju vrhunski obavjestenih i strucnih sektasa?
Drama oko svega im je zastitni znak.

Ja sam rodila vec jednom i to na Kosevu, sa djetetom se naaaalezala sto gore sto u vojnoj i to godinama i niko se prema meni nije ponasao kao da sam zivotinja. Jbg de odvadite malo...

radenska

#10065 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska » 06/04/2015 09:04

Ma sve je to individualno. Ja sam se porodila sredom decembra i super prosla. Moja rodica sedam dana prije jedva ziva ostala, zaboravili joj posteljicu izvaditi. Na otpusnom sve uredu, ona kuci preko 40 temperaturu, hitna je vozila nazad na GAK. Poznanica i njena beba pred novu godinu MRSU dobile.
Isto bliska rodica se prije 7 godina porodila, nazalost mrtvo dijete, isto zaboravljena posteljica.
Sa mnom je lezala zena na patologiji koja je izgubila jednu bebu 3 dana pred termin, ndruga trudnoca blizanci. Tu zenu je toliko bilo strah i stalno je plakala, ali je osoblje nije razumjelo, jos su je i vrijedjali, valjda jer nije imala nikog svog u Sarajevu.
Moja najbolja prijateljica prenijela 20 dana, pustili je da se pati cijeli dan i noc (da bi na kraju njena mama nasla vezu, i sama je ljekar, pozvala svog kolegu iz rodnog grada ) koji je dosao i napao ih da li su normalni, hoce da im zena umre na stolu jer nije mogla da se otvori, i naravno hitan carski.

Svaki pregled na jezeru je trajao nepune 2 minute sa popunjavanjem nalaza. Ja isla gore, ubjedjivala da nisam dobro, da me boli glava, da mi se nesvjesta, oni nece pritisak da mi izmjere, ja samam moram ici privatno da mi se terapija odredi.
Kad sam se porodila s prvim djetetom, muz bio na putu i bas kasno bilo oko ponoci. KORICU LJEBA (toliko sam trazila) niko mi nije htio donijeti. Kad sam izlazila iz bolnice onesvijestila se u holu gdje se slika s bebama koje izlaze iz porodilosta.

Moja sestra ziviu inostranstvu, kad se je porodila, dodju i pitaju je hoce li dojiti ili AD, ako doji pokazu joj kako se doji. Donesu joj tople deke, jelovnik sta ce da naruci da jede. POred kreveta ima mali frizider da se napije ako nesto hoce, fotelja na razvlacenje ako ce joj biti prijatnije da neko dodje od porodice par sati da bude s njom.

Ja opet kazem, hvala Bogu super sam prosla, prije svega zahvaljujuci dr. Hadzismailovic i nekoj bas prijatnoj sestri na prijemnom. I jednoj predivnoj sestri na odjelu poslije poroda.

palestinka

#10066 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by palestinka » 06/04/2015 14:06

a
Last edited by palestinka on 22/04/2015 16:03, edited 1 time in total.

palestinka

#10067 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by palestinka » 06/04/2015 14:19

v
Last edited by palestinka on 22/04/2015 16:03, edited 1 time in total.

Margita81

#10068 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 06/04/2015 15:45

Ja maloprije od doktora ;) Rece mi da za svaki slucaj imam kod sebe spremne briseve grla, nosa i vaginalni bris jer nekim trudnicama to traze kad se jave na porodjajnu kliniku. Mrsa i folovi...

Converse

#10069 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Converse » 07/04/2015 13:13

Evo mene u 10-toj sedmici, radila sam nalaze krvi i urina i imam dosta bakterija u urinu i leukcita i bjelancevina...uglavnom dr. mi propisala antibiotike u uvin caj da pijem. Antibiotik efox od 500mg dva puta dnevno . Toliko me strah nesto, ne znam sta bih, molila bih doktora da kaze svoje misljenje i ostale trudnice koje su imale slicna iskustva. Hvala :(

JanuaryJones

#10070 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones » 07/04/2015 13:14

Zar se smije uvin čaj piti u trudnoći?

dance_mom

#10071 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dance_mom » 07/04/2015 13:19

JanuaryJones wrote:Zar se smije uvin čaj piti u trudnoći?
Meni se čini da ne smije...dvije trudnoće, u obje mi doktorica bukvalno zabranila da pijem uvin čaj

Margita81

#10072 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 07/04/2015 13:21

Ja sam u prvoj tr. na pocetku imala jaku upalu i pila antibiotik. I puuuuuuuno caja/soka od brusnice. Trudnoca i porod bili uredni a ja dobila zdravu djevojcicu :)

Uvin caj nikako-bar je meni tako rekao dr Mehmedbasic. Samo brusnica.

Converse

#10073 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Converse » 07/04/2015 13:24

Hvala vam na odgovorima i ja sam citala za uvin caj da se ne smije, i namjeravala sam piti brusnicu samo.

Ma.Le.Na

#10074 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Ma.Le.Na » 07/04/2015 13:35

Meni je najbolji bio čaj od dr Josif Pančića ...čaj 85...kod bakterija u mokraći za djecu i trudnice...tako se zove
Extra stvar...meni preko vikenda smanjilo bakterije kad sam bila trudna
Kupila ga u apoteci onoj na ulazu u merkator socijalno
Oko 6,5km

Converse

#10075 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Converse » 07/04/2015 14:01

Ma.Le.Na wrote:Meni je najbolji bio čaj od dr Josif Pančića ...čaj 85...kod bakterija u mokraći za djecu i trudnice...tako se zove
Extra stvar...meni preko vikenda smanjilo bakterije kad sam bila trudna
Kupila ga u apoteci onoj na ulazu u merkator socijalno
Oko 6,5km
Hvala, probat cu i to :)

Post Reply