Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#9776 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by jedna tamo »

Margita81 wrote:
LieToMe wrote:
Margita81 wrote:Nezgodno je jer se inace super osjecam a onda kad hocu ustati ko neka baba sam :cry:

Inace..trudnocu vodim u Suncu kod dr. Taib Delic..dosad zadovoljna jer je sve prilicno rutinski uz to sto imam slobodu da pitam milion pitanja koja mi se vrte po glavi, jako je ljubazan :) e sad..zanima me kako kad dodje vrijeme za porod, kako to hoda dakle trudnoca privatno pa onda porod jezero?
Sto se tice vodjenja trudnoce tj poroda u drzavnim bolnicama tebi niko ne brani da ti odes i prije ali ako vodis privatno tvoj ce se doktor s tobom oprostiti kad udjes u 9ti mjesec i onda lijepo uz uputnicu ces otici na jezero i tamo ces vec odabrati nekog doktora, dolazices na ctg kad te naruce i kako se budes blizila porodu tj terminu ctg ce biti ucestaliji, trebalo bi da ti urade i briseve i ginekoloski pregled...

Nemam iskustva sa jezerom, prvu trudnocu sam vodila u Drzavnoj (OBS) a sad i u drugoj ce aBd biti ista kombinacija doktora :mrgreen:

Hvala na odg, ja se jos mislim izmedju jezera i opste bolnice...jos cu se posavjetovati sa doktorom da cujem sta on misli.
I ja sam vodila kod dr.Taiba, on je super što se tiče nekog odnosa sa pacijentom, fino sve objasni, međutim ja sam na kraju otišla razočarana, jer sam mislila da će mi nekoga preporučiti, nazvati za porođaj a on kao sretno i to je to, pa reko gdje ću ja sad? kaže gdje god dobri su ginekolozi itd....ja htjela carski, kao nema potrebe i tako to, niko neće uraditi carski ako ne mora....
a meni nije rekao ni jezero ni vojna, tako da ja sad idem na jezero i čekam porod....
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9777 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Ne znam ništa o dotičnom kolegi, ali čovjek je nastupio pošteno i profesionalno i svaka mu čast.
F&N
Posts: 4002
Joined: 17/10/2010 23:24
Location: od Ciglana do Podhrastova, od Breke do Mejtasa including Jezero...

#9778 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by F&N »

Pozdrav trudnjacama i porodiljama,kao i doktoru :-D
Pisem sa suprugovog profila,da ne bude cudno,ne mogu da iscekam aktivaciju :roll:
Za pocetak odmah pitanje doktoru :
20 sam nedjelja trudnoce i vec od 18 sigurno osjecam pojacane bolove u krstima,pritisak na donji dio stomaka,posebno na stidne kosti,jako cesto mokrim i za neki standard prvorotki ja sam bebu pocela osjecati vec u 17 nedjelji. Doktorica mi je na samom poetku utvrdila blage kontrakcije uterusa i propisala apaurin p.p i magnezij direkt,te blago mirovanje.
Ove bolove koji podsjecaju na menstrualne koje kako vidim dosta trudnica prestane osjecati vec u toku prvog tromjesecja,ja osjecam cijelu trudnocu,ne svakodnevno ali jako cesto.
Sad da vidim,ima li mjesta panici,u smislu da se otvaram ranije,ili da je cervix skracen,i da li trebam insistirati da se to posebno pregleda na sljedecem terminu ?

Hvala :)
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#9779 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by nera18 »

Evo jos jednom, obzirom da sam sve uplasenija. Bebi je mjesec i pol, slucajnim brisom otkrivena mrsa u nosicu bebe. Ukljucen gentomicin kapi 5 dana i novi bris i to je sve. Nema nikakve bubuljice po tijelu, ne desava se nista, kapamo redovno kapi. Svaki dan iscitavam sve ruznije i ruznije tekstove, ne znam uopste kako treba da se ponasamo . Dojim ga, ne znam kako ni po pitanju dezinfekcije je najbolje da se ponasam, sta da ocekujem. Prvi put sam mama i ovo je za mene nesto strasno. Molim mame za slicna iskustva i informacije. Moj bris i usta i nosa a i dojke uredan za sada
dona868
Posts: 90
Joined: 26/06/2011 13:41

#9780 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dona868 »

Samo polahko i bez panike......mi smo imali eserihiju u pupku i koristili gentamicin kremu i nakon terapije tom kremom sve bilo OK...a pupak se inficirao nakon sto je otpao....ti samo doji i koristi te kapi i naravno obavezno ponoviti bris nakon terapije......ali provjerite je li treba odmah ili se ipak nakon terapije treba cekati par dana da ne bi bris pokazao lazne rezultate...mislim u smislu da kapi djeluju
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#9781 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by triple mama »

Sto se tice vodjenja trudnoce tj poroda u drzavnim bolnicama tebi niko ne brani da ti odes i prije ali ako vodis privatno tvoj ce se doktor s tobom oprostiti kad udjes u 9ti mjesec i onda lijepo uz uputnicu ces otici na jezero i tamo ces vec odabrati nekog doktora, dolazices na ctg kad te naruce i kako se budes blizila porodu tj terminu ctg ce biti ucestaliji, trebalo bi da ti urade i briseve i ginekoloski pregled...

Nemam iskustva sa jezerom, prvu trudnocu sam vodila u Drzavnoj (OBS) a sad i u drugoj ce aBd biti ista kombinacija doktora :mrgreen:[/quote]


Hvala na odg, ja se jos mislim izmedju jezera i opste bolnice...jos cu se posavjetovati sa doktorom da cujem sta on misli.[/quote]

I ja sam vodila kod dr.Taiba, on je super što se tiče nekog odnosa sa pacijentom, fino sve objasni, međutim ja sam na kraju otišla razočarana, jer sam mislila da će mi nekoga preporučiti, nazvati za porođaj a on kao sretno i to je to, pa reko gdje ću ja sad? kaže gdje god dobri su ginekolozi itd....ja htjela carski, kao nema potrebe i tako to, niko neće uraditi carski ako ne mora....
a meni nije rekao ni jezero ni vojna, tako da ja sad idem na jezero i čekam porod....[/quote]

Po mom skromnom mišljenju doktor Delić je sasvim korektno i etički postupio, odn. 'ogradio se' od bilo kakve preporuke (što je mogao, jer je bivši uposlenik GAK-a dok je još bila u bivšoj staroj očnoj klinici), a vjerovatno je mogao objeručke preporučiti neke do svojih bivših radnih kolega ili kolegica, koji uzimaju lopatom i bez stida...za to smo svi podjednako krivi, i mi i oni, ali to nije sad tema :) Moj Vam je savjet da, u svakom slučaju, Vaš izbor bude Opća bolnica. Prvo, jer ima duplo manje, a možda i više od toga - porodilja. Iz iskustva, to je zaista važno. Nemojte tražiti da Vam rade carski rez, ako medicinski nije neophodno. Možda Vam, u tom trenutku, to izgleda bezbolniji metoda, ali kasniji oporavak puno duže traje. Ako želite više djece - nije svejedno to što je materica rezana. Mnogi se odlučuju za Jezero jer 'Opća bolnica nema neonatologa vikendom, iza 16h ili sl.' - ne sjećam se tačno...možda to i jeste tako, ali Vi idete sa nadom i ubjeđenjem ad će sve proći ako Bog da u najboljem redi i neće Vam njegova pomoć uopće trebati, ali i ako bude trebala pa nije Jezero klinika preko bijela svijeta, tamo su kola za 10min...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9782 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

F&N wrote:Pozdrav trudnjacama i porodiljama,kao i doktoru :-D
Pisem sa suprugovog profila,da ne bude cudno,ne mogu da iscekam aktivaciju :roll:
Za pocetak odmah pitanje doktoru :
20 sam nedjelja trudnoce i vec od 18 sigurno osjecam pojacane bolove u krstima,pritisak na donji dio stomaka,posebno na stidne kosti,jako cesto mokrim i za neki standard prvorotki ja sam bebu pocela osjecati vec u 17 nedjelji. Doktorica mi je na samom poetku utvrdila blage kontrakcije uterusa i propisala apaurin p.p i magnezij direkt,te blago mirovanje.
Ove bolove koji podsjecaju na menstrualne koje kako vidim dosta trudnica prestane osjecati vec u toku prvog tromjesecja,ja osjecam cijelu trudnocu,ne svakodnevno ali jako cesto.
Sad da vidim,ima li mjesta panici,u smislu da se otvaram ranije,ili da je cervix skracen,i da li trebam insistirati da se to posebno pregleda na sljedecem terminu ?

Hvala :)
Mjesta panici sigurno nema, pogotovo ako bolovi nisu česti i jaki. Ipak, kad god mi se žena iza 20. sedmice trudnoće požali da ima neke bolove, ja izmjerim dužinu grlića i vidim je li kanal otvore i umirim i nju i sebe, i mislim da ne griješim u tome. Evo primjera: jednom sam ženi koja je bila 23. NG i žalila se tek na blagi pritisak ispod trbuha vaginalnom sondom otkrio da je grlić skraćen na svega 3 mm (normalno je više od 15 mm), da se trudnoća bukvalno drži na dlaci. Pravovremeno smo reagovali i trudnoća se uspjela održati do 8. mjeseca, rodila je živo i zdravo dijete. Da ne pogledah, ona bi otišla kući, nastavila raditi sve što i do tada, i možda bi se porodila u 6. mjesecu, kada su šanse da dijete, i ako preživi, bude normalno, vrlo tanke.
Poslao sam sliku tog grlića FMF, referentnoj svjetskoj ustanovi za ultrazvuk u trudnoći, i dobio "certificate of competence" iz pregleda grlića (još 2 čovjeka iz BiH ga imaju).
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9783 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Bravo, triple mama :thumbup:
Vidi se da ste "triple", iskustvo govori iz Vas :wink:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9784 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Imam JA jedno pitanje za mame u radnom odnosu sa područja Kantona Sarajevo:
Gdje uzimate doznake za TRUDNIČKO BOLOVANJE, kod nadležnog ginekologa iz Zavoda (obično su u sklopu domova zdravlja) ili kod doktora porodične/opšte medicine u ambulanti u kojoj imate svoj zdravstveni karton?
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#9785 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa »

Trudničko ili porodiljsko? Obično to dvoje mješaju.
Trudničko bolovanje do 42 dana otvara se u ambulanti porodične medicine i oni daju doznake. Obično priznaju nalaz privatnog ginekologa. Preko 42 dana ideš na komisiju i tada ti treba preporuka za mirovanje ginekologa iz Zavoda, tj doma zdravlja, ne priznaju nalaz privatnika. Ali ti nalaz privatnika priznaje ginekolog u Zavodu pa ga samo prepiše - apsurd našeg sistema, izmaltretiraj trudnu ženu koja mora mirovati.
Porodiljsko otvara ginekolog iz zavoda.
Hot Mamma
Posts: 58
Joined: 02/08/2014 23:55

#9786 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Hot Mamma »

julisiz es grant wrote:Imam JA jedno pitanje za mame u radnom odnosu sa područja Kantona Sarajevo:
Gdje uzimate doznake za TRUDNIČKO BOLOVANJE, kod nadležnog ginekologa iz Zavoda (obično su u sklopu domova zdravlja) ili kod doktora porodične/opšte medicine u ambulanti u kojoj imate svoj zdravstveni karton?
Mogu obadvije opcije.Ja sam uzimala od dr. opste prakse na osnovu nalaza privatnog ginekologa.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9787 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Možda se nisam dobro izrazio. To o čemu vi pričate je bolovanje kao i svako drugo, zbog komplikacija u trudnoći, to je jasno. Mislio sam na bolovanje koje se otvara svim trudnicama najranije 28 dana prije termina i traje DO jedne godine nakon poroda (ja ga zovem trudničko, jer ga većina žena otvori prije samog poroda, ali to je "vaše" porodiljsko :) ). Zanima me gdje uzimate doznake za TO bolovanje, je li mora kod ginekologa ili može i kod porodičnog ljekara?
krauter
Posts: 34
Joined: 11/03/2014 13:58

#9788 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by krauter »

Meni nije dala porodicna doktorica; uputili su me iz lokalne ambulante u dom zdravlja na Otoci gdje mi je ginekolog otvorio porodiljsko.
Hot Mamma
Posts: 58
Joined: 02/08/2014 23:55

#9789 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Hot Mamma »

julisiz es grant wrote:Možda se nisam dobro izrazio. To o čemu vi pričate je bolovanje kao i svako drugo, zbog komplikacija u trudnoći, to je jasno. Mislio sam na bolovanje koje se otvara svim trudnicama najranije 28 dana prije termina i traje DO jedne godine nakon poroda (ja ga zovem trudničko, jer ga većina žena otvori prije samog poroda, ali to je "vaše" porodiljsko :) ). Zanima me gdje uzimate doznake za TO bolovanje, je li mora kod ginekologa ili može i kod porodičnog ljekara?
Aaaa,eh to mora kod ginekologa.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9790 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Hot Mamma wrote:
julisiz es grant wrote:Možda se nisam dobro izrazio. To o čemu vi pričate je bolovanje kao i svako drugo, zbog komplikacija u trudnoći, to je jasno. Mislio sam na bolovanje koje se otvara svim trudnicama najranije 28 dana prije termina i traje DO jedne godine nakon poroda (ja ga zovem trudničko, jer ga većina žena otvori prije samog poroda, ali to je "vaše" porodiljsko :) ). Zanima me gdje uzimate doznake za TO bolovanje, je li mora kod ginekologa ili može i kod porodičnog ljekara?
Aaaa,eh to mora kod ginekologa.
Nisam siguran da li je to po zakonu ili je samo "običajno pravo" i nadam se da će se javiti i neko sa drugim iskustvom, jer sam iz nekih ranijih postova (koje sada ne mogu naći) stekao dojam da su neke od žena sa teme uzimale doznake za porodiljsko kod porodičnog ljekara.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#9791 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica »

Napisah post koji nestade.
za doznake, moja dr iz porodicne kaze da mora imati nalaz drzavnog ginekologa da bi dala doznake... znaci moze, ali ne sa nalazom privatnika

kad sam vec tu, zadnjih dana me nekoliko puta dnevno zaziga stomak i kao u grlicu negdje unutra, 15 sedmica sam, i bas mi nesto ovih zadnjih dana pocesto se javi, nije jak bola, onak tupi je. Doduse, jesam bila dosta aktina ovih dana, dosta hodanja itd. Moram li kod dr odmah, ili mogu pricekati kintrolu sljedece hefte, ili da ne panicim bezveze :D
Hot Mamma
Posts: 58
Joined: 02/08/2014 23:55

#9792 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Hot Mamma »

julisiz es grant wrote:
Hot Mamma wrote:
julisiz es grant wrote:Možda se nisam dobro izrazio. To o čemu vi pričate je bolovanje kao i svako drugo, zbog komplikacija u trudnoći, to je jasno. Mislio sam na bolovanje koje se otvara svim trudnicama najranije 28 dana prije termina i traje DO jedne godine nakon poroda (ja ga zovem trudničko, jer ga većina žena otvori prije samog poroda, ali to je "vaše" porodiljsko :) ). Zanima me gdje uzimate doznake za TO bolovanje, je li mora kod ginekologa ili može i kod porodičnog ljekara?
Aaaa,eh to mora kod ginekologa.
Nisam siguran da li je to po zakonu ili je samo "običajno pravo" i nadam se da će se javiti i neko sa drugim iskustvom, jer sam iz nekih ranijih postova (koje sada ne mogu naći) stekao dojam da su neke od žena sa teme uzimale doznake za porodiljsko kod porodičnog ljekara.
To ti vec ne bih znala reci,mozda ko je trudnocu vodio u drzavnim ustanovama tj. kod drzavnog ginekologa :-? Ja sam je vodila kod privatnog dok. i nisam mogla uzeti doznake od dok. opste prakse. Barem su meni rekli da ne moze,a i meni se sa trbuhom do zuba nije dalo maltretirati istrazivanjem dali ja imam to pravo ili ne. :roll:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9793 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Cholina_Lokica wrote:Napisah post koji nestade.
za doznake, moja dr iz porodicne kaze da mora imati nalaz drzavnog ginekologa da bi dala doznake... znaci moze, ali ne sa nalazom privatnika

kad sam vec tu, zadnjih dana me nekoliko puta dnevno zaziga stomak i kao u grlicu negdje unutra, 15 sedmica sam, i bas mi nesto ovih zadnjih dana pocesto se javi, nije jak bola, onak tupi je. Doduse, jesam bila dosta aktina ovih dana, dosta hodanja itd. Moram li kod dr odmah, ili mogu pricekati kintrolu sljedece hefte, ili da ne panicim bezveze :D
Ovako kako opisuješ, liči mi na tegobe koje navode većina trudnica te gestacijske dobi. I razumljivo je, materica tek tada počinje izlaziti iz zdjelice, zatežu se ligamenti koji je drže, pomalo pritišće na okolne strukture... Tako da, svakako nema mjesta panici :)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#9794 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica »

E hvala, zabrinuh se posto nisam znala koliko cesto se to javlja, znam da treba boliti, ali ne i koliko :lol:
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#9795 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LieToMe »

julisiz es grant wrote:
Hot Mamma wrote:
julisiz es grant wrote:Možda se nisam dobro izrazio. To o čemu vi pričate je bolovanje kao i svako drugo, zbog komplikacija u trudnoći, to je jasno. Mislio sam na bolovanje koje se otvara svim trudnicama najranije 28 dana prije termina i traje DO jedne godine nakon poroda (ja ga zovem trudničko, jer ga većina žena otvori prije samog poroda, ali to je "vaše" porodiljsko :) ). Zanima me gdje uzimate doznake za TO bolovanje, je li mora kod ginekologa ili može i kod porodičnog ljekara?
Aaaa,eh to mora kod ginekologa.
Nisam siguran da li je to po zakonu ili je samo "običajno pravo" i nadam se da će se javiti i neko sa drugim iskustvom, jer sam iz nekih ranijih postova (koje sada ne mogu naći) stekao dojam da su neke od žena sa teme uzimale doznake za porodiljsko kod porodičnog ljekara.

Evo da se ja javim posto sam imala iskustva i sa bolovanjem do 42 dana i preko 42 dana (komplikacije u trudnoci, beba krupna, nisko i grlica nije bilo od 7mog mjeseca) a kasnije porodiljsko.

Ja sam bolovanje (znaci obicno bolovanje) do 42 dana otvorila kod svog doktora porodicne medicine uz nalaz privatnog doktora koji je konstatovao da se grlic skratio (jer je od pocetjka trudnoce imao pravu tendenciju skracivanja). Kako se blizilo isticanje 42 dana,prvo sam otisla kod doktora u OBS pa onda i privatno i oba su konstatovala isto: da grlica nikako nema (ja tek negdje 7mi mjesec), da sam otvorena 2 prsta i da od prekida bolovanja nema nista. Sa njihovim nalazima je suprug otisao doktoru porodicne medicine (posto su meni rekli strogo mirovanje i pila sam ginipral i apaurin). Doktorica je suprugu dala uputnicu za komisiju, otisao je na komisiju (Dom zdravlja na Otoci) i oni su mi dali bolovanje bukvalno do dana poroda bez da sam morala ikako dolaziti vise na komisju (ponio je nalaze i jednog i drugog doktora). Na posao sam donosila doznake samo od doktrora porodicne medicine.

Kad sam se porodila, suprug je otvorio porodiljsko u Domu zdravlja. Uputnica za porod (ona velika A4 formata) uzima se se isto u domu zdravlja uz uputnicu doktora porodicne medicine (prvo doktorica porodicne medicine da uputnicu za dom Zdravlja a onda oni daju uputnicu za porodiliste - nema mi logike ovolika prepiska ali jednostavno tako fercera).

Nadam se da sam pomogla.
dance_mom
Posts: 87
Joined: 05/05/2014 08:53

#9796 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dance_mom »

LieToMe wrote:
Evo da se ja javim posto sam imala iskustva i sa bolovanjem do 42 dana i preko 42 dana (komplikacije u trudnoci, beba krupna, nisko i grlica nije bilo od 7mog mjeseca) a kasnije porodiljsko.

Ja sam bolovanje (znaci obicno bolovanje) do 42 dana otvorila kod svog doktora porodicne medicine uz nalaz privatnog doktora koji je konstatovao da se grlic skratio (jer je od pocetjka trudnoce imao pravu tendenciju skracivanja). Kako se blizilo isticanje 42 dana,prvo sam otisla kod doktora u OBS pa onda i privatno i oba su konstatovala isto: da grlica nikako nema (ja tek negdje 7mi mjesec), da sam otvorena 2 prsta i da od prekida bolovanja nema nista. Sa njihovim nalazima je suprug otisao doktoru porodicne medicine (posto su meni rekli strogo mirovanje i pila sam ginipral i apaurin). Doktorica je suprugu dala uputnicu za komisiju, otisao je na komisiju (Dom zdravlja na Otoci) i oni su mi dali bolovanje bukvalno do dana poroda bez da sam morala ikako dolaziti vise na komisju (ponio je nalaze i jednog i drugog doktora). Na posao sam donosila doznake samo od doktrora porodicne medicine.

Kad sam se porodila, suprug je otvorio porodiljsko u Domu zdravlja. Uputnica za porod (ona velika A4 formata) uzima se se isto u domu zdravlja uz uputnicu doktora porodicne medicine (prvo doktorica porodicne medicine da uputnicu za dom Zdravlja a onda oni daju uputnicu za porodiliste - nema mi logike ovolika prepiska ali jednostavno tako fercera).

Nadam se da sam pomogla.
Na sve ovo još samo da dodam, nema više komisije. Trudnice samo doktoru porodične medicine donosi mišljenje ginekologa kod kojeg vodi trudnoću, a onda ovaj na osnovu toga piše doznake...i tako sve do poroda :)
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#9797 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LieToMe »

dance_mom wrote:
LieToMe wrote:
Evo da se ja javim posto sam imala iskustva i sa bolovanjem do 42 dana i preko 42 dana (komplikacije u trudnoci, beba krupna, nisko i grlica nije bilo od 7mog mjeseca) a kasnije porodiljsko.

Ja sam bolovanje (znaci obicno bolovanje) do 42 dana otvorila kod svog doktora porodicne medicine uz nalaz privatnog doktora koji je konstatovao da se grlic skratio (jer je od pocetjka trudnoce imao pravu tendenciju skracivanja). Kako se blizilo isticanje 42 dana,prvo sam otisla kod doktora u OBS pa onda i privatno i oba su konstatovala isto: da grlica nikako nema (ja tek negdje 7mi mjesec), da sam otvorena 2 prsta i da od prekida bolovanja nema nista. Sa njihovim nalazima je suprug otisao doktoru porodicne medicine (posto su meni rekli strogo mirovanje i pila sam ginipral i apaurin). Doktorica je suprugu dala uputnicu za komisiju, otisao je na komisiju (Dom zdravlja na Otoci) i oni su mi dali bolovanje bukvalno do dana poroda bez da sam morala ikako dolaziti vise na komisju (ponio je nalaze i jednog i drugog doktora). Na posao sam donosila doznake samo od doktrora porodicne medicine.

Kad sam se porodila, suprug je otvorio porodiljsko u Domu zdravlja. Uputnica za porod (ona velika A4 formata) uzima se se isto u domu zdravlja uz uputnicu doktora porodicne medicine (prvo doktorica porodicne medicine da uputnicu za dom Zdravlja a onda oni daju uputnicu za porodiliste - nema mi logike ovolika prepiska ali jednostavno tako fercera).

Nadam se da sam pomogla.
Na sve ovo još samo da dodam, nema više komisije. Trudnice samo doktoru porodične medicine donosi mišljenje ginekologa kod kojeg vodi trudnoću, a onda ovaj na osnovu toga piše doznake...i tako sve do poroda :)
Aha znaci sad na mjesecnoj bazi se ide ginekologu po nalaz pa onda doktoru porodicne medicine. Znaci promjenilo se dosta toga u odnosu na posljednje 2 godine :roll: hvala za info :kiss:
Jel i dalje ostalo isto sto se tice uputnice za porod? Do duse ja cu se nekad na jeto poroditi mogu oni jos sotosta izmodati i uvesti :lol:
dance_mom
Posts: 87
Joined: 05/05/2014 08:53

#9798 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dance_mom »

LieToMe wrote:
dance_mom wrote:
LieToMe wrote:
Evo da se ja javim posto sam imala iskustva i sa bolovanjem do 42 dana i preko 42 dana (komplikacije u trudnoci, beba krupna, nisko i grlica nije bilo od 7mog mjeseca) a kasnije porodiljsko.

Ja sam bolovanje (znaci obicno bolovanje) do 42 dana otvorila kod svog doktora porodicne medicine uz nalaz privatnog doktora koji je konstatovao da se grlic skratio (jer je od pocetjka trudnoce imao pravu tendenciju skracivanja). Kako se blizilo isticanje 42 dana,prvo sam otisla kod doktora u OBS pa onda i privatno i oba su konstatovala isto: da grlica nikako nema (ja tek negdje 7mi mjesec), da sam otvorena 2 prsta i da od prekida bolovanja nema nista. Sa njihovim nalazima je suprug otisao doktoru porodicne medicine (posto su meni rekli strogo mirovanje i pila sam ginipral i apaurin). Doktorica je suprugu dala uputnicu za komisiju, otisao je na komisiju (Dom zdravlja na Otoci) i oni su mi dali bolovanje bukvalno do dana poroda bez da sam morala ikako dolaziti vise na komisju (ponio je nalaze i jednog i drugog doktora). Na posao sam donosila doznake samo od doktrora porodicne medicine.

Kad sam se porodila, suprug je otvorio porodiljsko u Domu zdravlja. Uputnica za porod (ona velika A4 formata) uzima se se isto u domu zdravlja uz uputnicu doktora porodicne medicine (prvo doktorica porodicne medicine da uputnicu za dom Zdravlja a onda oni daju uputnicu za porodiliste - nema mi logike ovolika prepiska ali jednostavno tako fercera).

Nadam se da sam pomogla.
Na sve ovo još samo da dodam, nema više komisije. Trudnice samo doktoru porodične medicine donosi mišljenje ginekologa kod kojeg vodi trudnoću, a onda ovaj na osnovu toga piše doznake...i tako sve do poroda :)
Aha znaci sad na mjesecnoj bazi se ide ginekologu po nalaz pa onda doktoru porodicne medicine. Znaci promjenilo se dosta toga u odnosu na posljednje 2 godine :roll: hvala za info :kiss:
Jel i dalje ostalo isto sto se tice uputnice za porod? Do duse ja cu se nekad na jeto poroditi mogu oni jos sotosta izmodati i uvesti :lol:
Sve isto, osim ovog dijela s komisijom...što je po meni i dobra stvar. ako već trudnica mora mirovati, dovoljno je to što ode svom doktoru, još treba da se igra odlascima na komisiju...ali, što kažeš, do ljeta ko zna čega se sve mogu sjetiti :)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9799 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Sve ste mi rekli, izuzev najvažnije stvari :) : Od koga uzimate doznake za porodiljsko, od porodičnog doktora li ginekologa? Dakle, porodile ste se, ne radite tri mjeseca, šest mjeseci, godinu (ovisno od firme), ali svaki mjesec idete po doznake da bi odnijeli u firmu i socijalno. Nagradno pitanje :D : GDJE idete po TE doznake?
PS. Za bolovanje preko 42 dana ide se na komisiju, jer se ta bolovanja vode kao i sva druga, a da bi se izbjegle manipulacije (kojih nije da nema).
krauter
Posts: 34
Joined: 11/03/2014 13:58

#9800 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by krauter »

Kao sto napisah gore, ginekolog samo, porodicni ljekar ne.

Edit: ne dostavljam svaki mjesec te doznake vec samo jednom, kada se porodiljsko otvori.
Post Reply