Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
orange

#9751 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by orange » 20/01/2015 11:52

Dragi nas doktore, izgleda da ste vi na ovoj temi zaradili vise sevapa nego sto bi ikad pomislili :mrgreen: super sto vas imamo ovdje, nadam se da nas necete napustiti jos zadugo ;-)

Drage mame dojilje, da li vi pijete kakve dodatne vitamine? Ja sam u trudnoci pila prenatal i omega 3 natal, nakon poroda patronazna mi je savjetovala da nastavim sa prenatalom, tako da njega i sada pijem a omegu sam prestala. Trudim se da fino i redovno jedem, pijem tekucine puno, vodu, cajeve, kompote itd. al eto nesto kontam da li imaju neki posebni vitamini samo za dojilje ili je dovoljno da jos neko vrijeme nastavim sa prenatalom?

Hot Mamma

#9752 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Hot Mamma » 20/01/2015 12:56

orange wrote:Dragi nas doktore, izgleda da ste vi na ovoj temi zaradili vise sevapa nego sto bi ikad pomislili :mrgreen: super sto vas imamo ovdje, nadam se da nas necete napustiti jos zadugo ;-)

Drage mame dojilje, da li vi pijete kakve dodatne vitamine? Ja sam u trudnoci pila prenatal i omega 3 natal, nakon poroda patronazna mi je savjetovala da nastavim sa prenatalom, tako da njega i sada pijem a omegu sam prestala. Trudim se da fino i redovno jedem, pijem tekucine puno, vodu, cajeve, kompote itd. al eto nesto kontam da li imaju neki posebni vitamini samo za dojilje ili je dovoljno da jos neko vrijeme nastavim sa prenatalom?
Ja sam po preporuci pila HIPP vitamine za mame,kao sokic su.A mozes nastaviti i sa tim,mislim da su sasvim ok :)

Baba_Droga

#9753 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Baba_Droga » 20/01/2015 20:31

Ja samo da se prijavim da pratim i pratim temu. Ja sam ona što se nekad u novembru javila sva panična jer sam u tom periodu za pet dana: saznala za trudnoću (tada bila 7 sedmica trudnoće), diganosticirali mi prijeteći spontani, počela vaginalno koristiti utrogestan, primati inekcije...itd...i sl.

Da ne bi bilo da se javljam samo kad "dođe zuta minuta" ipak da kažem da sam, pardon SMO :) dobro i zdravo..u 17 sedmici ...sve ide školski. Moje tijelo, kao i ja sama se navikavamo na promjene, ali eto sve je dobro dok te promjene spadaju pod "normalne"

Eto, samo naprijed zene moje drage :)...samo hrabro...i tu sam kao podrška
Sve vas toplo zagrlim, a doktora posebno pozdravim ;)
:thumbup:

LaFleur

#9754 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaFleur » 21/01/2015 12:48

Drage moje... prvi put sam na ovoj temi iako sam vec u devetom mjesecu. Citala sam dosta o caju od listova maline, pa bih vas zamolila ako imate iskustva s tim da to podjelite - tj. da li stvarno utice na lakse otvaranje? Ili nesto drugo, sto je vama pomoglo? Imam fobiju od sporog otvaranja... :lol:

kerima1
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

#9755 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kerima1 » 21/01/2015 12:57

LaFleur wrote:Drage moje... prvi put sam na ovoj temi iako sam vec u devetom mjesecu. Citala sam dosta o caju od listova maline, pa bih vas zamolila ako imate iskustva s tim da to podjelite - tj. da li stvarno utice na lakse otvaranje? Ili nesto drugo, sto je vama pomoglo? Imam fobiju od sporog otvaranja... :lol:
Caj od vrkute (lat. Alchemilla vulgaris) je najbolji za trudnice radi lakseg otvaranja i poroda.
Last edited by kerima1 on 21/01/2015 13:34, edited 1 time in total.

LaFleur

#9756 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaFleur » 21/01/2015 13:24

kerima1 wrote:
LaFleur wrote:Drage moje... prvi put sam na ovoj temi iako sam vec u devetom mjesecu. Citala sam dosta o caju od listova maline, pa bih vas zamolila ako imate iskustva s tim da to podjelite - tj. da li stvarno utice na lakse otvaranje? Ili nesto drugo, sto je vama pomoglo? Imam fobiju od sporog otvaranja... :lol:
Caj od vrkute (at. Alchemilla vulgaris) je najbolji za trudnice radi lakseg otvaranja i poroda.
Hvala na informaciji, potrazit cu ga u biljnoj apoteci... :-D

Jos nesto, da li je ijedna od vas imala problema sa infekcijom mokracnih kanala, i da je s tim otisla na porod - smeta li icemu? Nekako me strah bolova bubrega, onog osjecaja pritiska na mjehur i sl. Od sedmog mjeseca uocen mi je prosiren bubrezni kanal na desnom bubregu, i iako sam pila 2x antibiotike ... poslije opet nalaz urina los (valjda se ta infekcija vraca) - leukociti, okrugle bakterije, cak i bjelancevine opal... Sa terapijama sve super (urin sterilan), poslije dva-tri dana opet isto, tako da mi je dr objasnio da je to jednostavno tako od trudnoce i pritiska bebe, pa sam na cajevima zasad (brusnica, josif pancic) i situacija je uglavnom pod kontrolom... nije sjajno ali dosta bolje.

Maybach

#9757 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Maybach » 21/01/2015 23:25

Ja cu na porod izgleda otic sa stentom u bubregu koji mi je hitno ugradjen.Tako da ako kome bude zatrebala informacija o tome neka se javi.Ugradjeno zbog pokrenutog kamena i pijeska i bubreg se zacepio i poceo da zadrzava mokracu i otice.ko tu bol bubrega i mjehura nije iskusio nek se smatra sretnom osobom.

LaFleur

#9758 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaFleur » 22/01/2015 12:12

Maybach, zao mi je zbog toga kroz sta prolazis... a sto se tice stenta, mislim da se skida oko 37. sedmice... Koja si sedmica, i da li postoji sansa da te zbog toga posalju na carski?

Maybach

#9759 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Maybach » 22/01/2015 17:41

29.Ne znam za vrstu poroda.Znam jednu osobu koja se porodila prirodno sa stentom a izvadila ga je nakon par sedmica od poroda.Neko kaze da se moze izvadit prije,neko poslije.Uglavnom sto misljenja ima.Ako doktor procita pa moze nam napisati svoje misljenje oko toga.

Kal El
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

#9760 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Kal El » 22/01/2015 23:33

Sestra mi se porađa :D Koja glupost što ni mužu ne daju tamo biti(Jezero)

manekenka u penziji

#9761 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji » 23/01/2015 00:08

Daju, kako ne daju. Samo sto ti predloze da odes kuci da bezveze ne cekas, a zovu svakako cim prinova stigne.
Javi nam se sa sretnim vijestima, da sve hairli prode :)

Margita81

#9762 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 23/01/2015 00:22

Pozdrav svima, posebno dobrom doktoru :)

Da se tuspasim..20a sedmica..sve uredno,druga trudnoca..jedan problem samo a to su jaki bolovi u preponama koji se pojacaju ako sam imalo aktivnija i vise u pokretu...jos neko ima slicno iskustvo?
Dok kaze da smanjim kretanje,maternica mi je na ledjima pa kao otud bol...ne znam kako ce onda biti kad budem sa stomacinom...?

Cholina_Lokica

#9763 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica » 23/01/2015 09:52

Margita81 wrote:Pozdrav svima, posebno dobrom doktoru :)

Da se tuspasim..20a sedmica..sve uredno,druga trudnoca..jedan problem samo a to su jaki bolovi u preponama koji se pojacaju ako sam imalo aktivnija i vise u pokretu...jos neko ima slicno iskustvo?
Dok kaze da smanjim kretanje,maternica mi je na ledjima pa kao otud bol...ne znam kako ce onda biti kad budem sa stomacinom...?
Meni je isto materica skroz zavaljena nazad i ne bole me prepone od toga... Doduse ja sam 14 sedmica mozda ce poslije kad junior jos naraste, ne znam. Mene znaju zaboliti ali ja sam operisana prije malo jace od godinu i obe prepone mi rasjecene skroz, ali to me znalo i prije trudnoce zabolii pogotovo kad dobijem

Margita81

#9764 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 23/01/2015 12:57

Nezgodno je jer se inace super osjecam a onda kad hocu ustati ko neka baba sam :cry:

Inace..trudnocu vodim u Suncu kod dr. Taib Delic..dosad zadovoljna jer je sve prilicno rutinski uz to sto imam slobodu da pitam milion pitanja koja mi se vrte po glavi, jako je ljubazan :) e sad..zanima me kako kad dodje vrijeme za porod, kako to hoda dakle trudnoca privatno pa onda porod jezero?

neoxxx

#9765 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by neoxxx » 23/01/2015 13:47

Mene su u drugoj trudnoci takodjer strasno boljele prepone i tako je negdje i pocelo iza 18. sedmice. Bilo je prilicno nezgodno ustati i poceti hodati, a bol bi se smanjila ili prestala nakon sto se zagrijem. I meni je zavaljena maternica, ali nisam sigurna da to ima neke veze. Kako god, nije nikakav razlog za brigu ako uz to nemas nekih drugih problema :wink:
Sto se tice poroda, ako je sve ok, mislim da se ne trebas gore ni javljati prije 36., 37. sedmice.

LieToMe

#9766 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LieToMe » 23/01/2015 14:59

Margita81 wrote:Nezgodno je jer se inace super osjecam a onda kad hocu ustati ko neka baba sam :cry:

Inace..trudnocu vodim u Suncu kod dr. Taib Delic..dosad zadovoljna jer je sve prilicno rutinski uz to sto imam slobodu da pitam milion pitanja koja mi se vrte po glavi, jako je ljubazan :) e sad..zanima me kako kad dodje vrijeme za porod, kako to hoda dakle trudnoca privatno pa onda porod jezero?
Sto se tice vodjenja trudnoce tj poroda u drzavnim bolnicama tebi niko ne brani da ti odes i prije ali ako vodis privatno tvoj ce se doktor s tobom oprostiti kad udjes u 9ti mjesec i onda lijepo uz uputnicu ces otici na jezero i tamo ces vec odabrati nekog doktora, dolazices na ctg kad te naruce i kako se budes blizila porodu tj terminu ctg ce biti ucestaliji, trebalo bi da ti urade i briseve i ginekoloski pregled...

Nemam iskustva sa jezerom, prvu trudnocu sam vodila u Drzavnoj (OBS) a sad i u drugoj ce aBd biti ista kombinacija doktora :mrgreen:

LaFleur

#9767 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaFleur » 25/01/2015 15:53

Ja sutra ulazim u 37. sedmicu, a u srijedu sam narucena na kontrolu ( hoce li to biti ginekoloski pregled? :D ) .. gdje cu dobiti i uputnicu. Eh, sad... da li to znaci da ostale preglede idem na Jezero i da napustam Skerlicevu? (dosad sam na Jezeru radila samo kljucne kontrole) ...

Margita81

#9768 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 25/01/2015 21:25

Evo i ovdje pitanje u nadi da neko ima info :

Ostat cu bez zdravstvenig za neka dva mjeseca a nuzno je da budem osig. jer mi je termin porodjaja u 6om mjesecu. Imam li uopce ikakve opcije (dosad osig. bilo na suprugu) ?

Hvala :)

Margita81

#9769 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 25/01/2015 21:28

LieToMe wrote:
Margita81 wrote:Nezgodno je jer se inace super osjecam a onda kad hocu ustati ko neka baba sam :cry:

Sto se tice vodjenja trudnoce tj poroda u drzavnim bolnicama tebi niko ne brani da ti odes i prije ali ako vodis privatno tvoj ce se doktor s tobom oprostiti kad udjes u 9ti mjesec i onda lijepo uz uputnicu ces otici na jezero i tamo ces vec odabrati nekog doktora, dolazices na ctg kad te naruce i kako se budes blizila porodu tj terminu ctg ce biti ucestaliji, trebalo bi da ti urade i briseve i ginekoloski pregled...

Nemam iskustva sa jezerom, prvu trudnocu sam vodila u Drzavnoj (OBS) a sad i u drugoj ce aBd biti ista kombinacija doktora :mrgreen:

Hvala na odg, ja se jos mislim izmedju jezera i opste bolnice...jos cu se posavjetovati sa doktorom da cujem sta on misli.

CherryLips

#9770 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips » 25/01/2015 21:45

Margita81 wrote:Evo i ovdje pitanje u nadi da neko ima info :

Ostat cu bez zdravstvenig za neka dva mjeseca a nuzno je da budem osig. jer mi je termin porodjaja u 6om mjesecu. Imam li uopce ikakve opcije (dosad osig. bilo na suprugu) ?

Hvala :)
Mogla bi plaćati dobrovoljno zdravstveno osig. ako si u mogucnosti

Margita81

#9771 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 25/01/2015 21:53

To je nesto mjeaecno? O kojem iznosu se otprilike radi?

Margita81

#9772 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Margita81 » 25/01/2015 22:00

Ako mislis na ono osig koje nudi npr Sunce ili Uniqa..koliko sam shvatila to je dopuna osnovnom oaiguranju. A ja cu ostati bez tog osnovnog..ima li smisla da to pitam svoju.doktoricu opce prakse?

Maybach

#9773 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Maybach » 26/01/2015 00:20

Ako se odmah nakon sto ga izgubis prijavis na biro,biro bi ti trebao placati zdravstveno kao nezaposlenoj osobi,mozda.raspitaj se.

LaFleur

#9774 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaFleur » 26/01/2015 07:33

Prvo pitanje, kako je suprug osiguran? Ako je u radnom odnosu (koji ce prestati za ta dva mjs) onda ce on na biro a tebe prijaviti ponovo kao clana porodice. Druga opcija je da te neko prijavi u radni odnos barem na nekoliko dana, zatim odjavi, cime stices pravo na zdravstveno preko biroa. Zadnja opcija je prijava preko centra za soc rad. A to dobrovoljno je isto rjesenje (ostvaruje se u Zavodu zdr osig) uplacuje se u jednakim mjesecnim ratama (oko 67 KM) s tim sto kad se prijavljuje potrebno je uplatiti unazad 6 mjs i tekuci... onda mjesecno redovno uplacivati... (ovo se konktetno odnosi na zdk al vjerujem da je isti princip i u ks)

Cholina_Lokica

#9775 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica » 26/01/2015 08:14

Najbolje ti je da odes u zdravstveno i pitas, prije je bila neka opcija da trudnice i djeca ne mogu ostati bez zdravstvenog ne znam kako je sad to regulisano. Mada vjerujem da ima opcija da se prebacis na biro i tako dobijes osiguranje

Post Reply