Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
ilkbahar

#9401 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by ilkbahar » 31/10/2014 01:01

Maybach wrote:
ilkbahar wrote:Zamolila bih za iskustva mama koje su svoje prve bebe dobile nakon tridesete godine. Interesuje me koliko vam je dugo trebalo da ostanete u drugoom stanju, da li ste morale raditi one testove DNK-a zbog mogucnosti daunovog sindroma, kako ste podnijele trudnocu, da li ste imale problema sa kicmom, pritiskom, srcem, zubima i slicno. Znam da tridesete i nisu neke velike godine za ostati u drugom stanju, ali eto ako je u pitanju prvo dijete obicno zene u tim godinama budu deklarisane kao "Stare prvorotke" sta got da to znacilo.
Sad se ja osjecam glupo poslije ovog posta.Starije prvorotke su sve iznad 25 u bolnici.ali koga uopste briga za to sta ko misli.i ne znam otkad su 30-te velike godine za dijete.mozda su bile u doba kada je neudata cura od 22 godije bila "stara" cura....

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne znam zasto se tako osjecas? imas neko iskustvo za podijeliti?
Htjeli mi to ili ne, ipak zena sa 22 i zena sa 32 se razlikuju. Sa 22 je mnogo plodnija nego sa 32, do kaada se vjerovatno zena susrela sa raznoraznim infekcijama, cistama, hormonalnim problemima i sl. Isto tako fizciki imas mnogo vise snage sa 22 nego sa 32, mladji si, poletniji. Ja evo vec osjecam bolove u krstima od sjedenja, imam i probleme sa aritmijom, a i pjesak u bubrezima je prisutan. Isto tako imala sam problema i sa cistama na jajnicima i hormonalnim problemima. Sa 22 nisam imala nikakvih zdravstvenih problema.
Znaci sve to ima svoje, tridesete i nisu neke velike godine kao sto sam rekla, al ja licno osjecam razliku, tj. promjene na svom tijelu u posljednjih 10 godina.

Mis mekinjas

#9402 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Mis mekinjas » 31/10/2014 08:01

ilkbahar wrote:Zamolila bih za iskustva mama koje su svoje prve bebe dobile nakon tridesete godine. Interesuje me koliko vam je dugo trebalo da ostanete u drugoom stanju, da li ste morale raditi one testove DNK-a zbog mogucnosti daunovog sindroma, kako ste podnijele trudnocu, da li ste imale problema sa kicmom, pritiskom, srcem, zubima i slicno. Znam da tridesete i nisu neke velike godine za ostati u drugom stanju, ali eto ako je u pitanju prvo dijete obicno zene u tim godinama budu deklarisane kao "Stare prvorotke" sta got da to znacilo.
Ostala trudna sa 33. Doslovno se prvi metak uhvatio. :D Dijabeticar. Radila triple test. Imala ciste od 23. godine, na porodu su mi takodjer izvadili cistu koju nitko nije primijetio u trudnoci. Ostala trudna iz prvog pokusaja. Do tad sam se borila sa escherichiom coli. 3 mjeseca prije trudnoce popila e-kapi i jos uvijek nemam tu bakteriju niti sam je imala u trudnoci. Nisam imala mucnine, nije me boljela kicma, noge mi nisu otekle niti jednom. Bila sam savrseno kontrolirana u trudnoci, slusala doktore i sve proslo sjajno. Tlak konstantan 110/60, takav mi je uvijek. U trudnoci dobila skolski 11kg, 11 mjeseci nakon poroda imam 6kg manje nego kad sam ostala trudna. Dijete se rodilo, djecak, savrseno zdrav i prav. Lud ko kupus, nasmijan, veseo i divlji. :D
Dok sam lezala redovno u bolnici vidjela sam curu od nekih 21. godinu, s cijim djetetom nesto nije bilo ok. Sjecam se da su spominjali los triple test i na UZV je bila sa surugom i majkom. Vrlo stresno. Doktor je rekao:" razmislite sta cete."
Tako da downow sindrom vjerovatno moze biti izrazeniji kod nas starijih ali i ne mora biti tako.

JanuaryJones
Has thanked: 121 times
Been thanked: 83 times

#9403 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones » 31/10/2014 09:01

@mis negdje je neko napis'o da je to zbog uzorka jer se sve starije žene manje više testiraju a mladje ne pa se nemaju skupni podaci za žene mladje od 30.

Sent from my iPad using Tapatalk

Maybach

#9404 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Maybach » 31/10/2014 09:29

Mis mekinjas wrote:
Ostala trudna sa 33. Doslovno se prvi metak uhvatio. :D Dijabeticar. Radila triple test. Imala ciste od 23. godine, na porodu su mi takodjer izvadili cistu koju nitko nije primijetio u trudnoci. Ostala trudna iz prvog pokusaja. Do tad sam se borila sa escherichiom coli. 3 mjeseca prije trudnoce popila e-kapi i jos uvijek nemam tu bakteriju niti sam je imala u trudnoci. Nisam imala mucnine, nije me boljela kicma, noge mi nisu otekle niti jednom. Bila sam savrseno kontrolirana u trudnoci, slusala doktore i sve proslo sjajno. Tlak konstantan 110/60, takav mi je uvijek. U trudnoci dobila skolski 11kg, 11 mjeseci nakon poroda imam 6kg manje nego kad sam ostala trudna. Dijete se rodilo, djecak, savrseno zdrav i prav. Lud ko kupus, nasmijan, veseo i divlji. :D
Dok sam lezala redovno u bolnici vidjela sam curu od nekih 21. godinu, s cijim djetetom nesto nije bilo ok. Sjecam se da su spominjali los triple test i na UZV je bila sa surugom i majkom. Vrlo stresno. Doktor je rekao:" razmislite sta cete."
Tako da downow sindrom vjerovatno moze biti izrazeniji kod nas starijih ali i ne mora biti tako.
Kakve su to e-kapi? :)
Elem da i ja onda napisem,pokusavala ostat godinama trudna a zatrudnila u 31,prirodno.Prolaps na srcu,eserihiju,kicmu,sinuse,vene itd vucem odavno tako da to nema veze sa godinama.mozda bi u 20-tim imala vise snage za nespavanje oko bebe i tako to al sad imam vise pameti,valjda :-D

Sent from my iPhone using Tapatalk

orange

#9405 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by orange » 31/10/2014 13:02

Pozdrav mame, evo da se i mi tuspasimo, stigao nam je djecak nas :)
Sve je proslo super hvala Bogu, obzirom da je bio CR, proslo je puno lakse nego sto sam ocekivala, vec sada 10 dana nakon poroda rez osjecam samo prilikom sjedanja i ustajanja, steznik (onaj malo meksi) sam pocela nositi cetvrti dan poslije poroda nakon sto mi je sestra u bolnici rekla da bi trebala poceti. Bebach je super, fino doji, pajki, slusa nas... Zasad nam ide super hvala Bogu, nadam se da ce ovako ostati sto duze...
Porodila sam se u OBS, dr. Nakas je naravno sve odradio besprijekorno, ostali smo tacno 5 dana i sve u svemu super sve proslo, sad idemo dalje u nove bebeche pobjede :) :)

Samo da se brzinski nadovezem na ovu pricu o starijim porodiljama, meni je 35 i ovo mi je prva beba, nisam imala nekih vecih problema do trudnoce osim operacije mioma prosle godine, koji je uklonjen uspjesno i poslije nije bilo nikakvih posljedica i problema. Ostala sam trudna nepunu godinu poslije, trudnoca je prosla, mogu slobodno reci savrseno, bez velikih mucnina, povratila sam maksimalno tri puta, bez bolova u ledjima, oticanja nogu, bilo je doduse malo zgaravice ali dao Bog bademe koji su super pomagali :) sve testove i nalaze koje je doktor sugerisao sam uradila osim amniocinteze, nakon sto su double i triple bili ok, nisam htjela da se opterecujem sa amnio i drago mi je sto nisam. Udebljala se 15 kg vec sam sad izgubila nekih 5-6, mozda i vise nemam pojma, ali i to ce doci na svoje. Svakome bih pozeljela takvu trudnocu. Porod tj. cR sam podnijela super, cimerka u bolnici je 10 puta losije od mene podnijela i anesteziju, i bolove reza, fasovala mastitis odmah treci dan, a 28 joj je godina i vec ima dijete od 6 godina. Ispade da sam ja kao dobro starija prvorotka prosla puno bolje od ove mlade drugorotke, koja bi kao trebala da ne osjeti ni polovinu onoga sto sam ja.

putujucidzindas

#9406 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by putujucidzindas » 31/10/2014 13:49

Godinu dana nakon odstranjivanja komplet jednog jajnika zatrudnila cim sam odlucila, sa 33. Sve proslo super, osim +25 kg koje sam navukla :) Da ne bi trbuha, ko da nisam ni bila trudna, a kako je porod bio carskim rezom ,ja fino objasnim da ne znam ni kako je biti trudan niti kako je poroditi se. Triple bio dobar, amniocentezu nisam radila.
Oko mene su sve neke +30 zene, il trudne, il firsko rodile il sitna djeca :D
Ja vidim da je jedina razlika u energiji, optimizmu, prioritetima i tome slicno, kod ovih mama od 20 i ovih starki :P

jenky79

#9407 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by jenky79 » 31/10/2014 15:28

Evo i mene pitanje za dr.,u 26 sam nedjelji i bila na UV imam bolove u dnu stomaka i stalno mokrim,on kaže beba se okrenula glavica joj u kanalu i pritišće.Nije bas nesto pricljiv pa mi sad nije jasno jeli to normalno ili ne.Neko kaže da se sprema da izađe,zar to nije rano za taj položaj?

julisiz es grant

#9408 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 31/10/2014 15:34

jenky79 wrote:Evo i mene pitanje za dr.,u 26 sam nedjelji i bila na UV imam bolove u dnu stomaka i stalno mokrim,on kaže beba se okrenula glavica joj u kanalu i pritišće.Nije bas nesto pricljiv pa mi sad nije jasno jeli to normalno ili ne.Neko kaže da se sprema da izađe,zar to nije rano za taj položaj?
Može biti više razloga, možda je to što on kaže, možda je urinarna infekcija, možda je to što taj "neko" kaže, a što bi bio najgori ishod.
Više puta sam rekao, uvijek kad se žena žali na jače bolove i/ili pritisak podno stomaka, prvo treba vaginalnim ultrazvukom pogledati grlić, izmjeriti mu dužinu i vidjeti je li kanal grlića zatvoren. Ja uvijek to uradim, pa onda pričam, jer je sve bez toga mačak u vreći.

jenky79

#9409 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by jenky79 » 31/10/2014 16:11

Mjerio je grlić i bilo je nesto 50x27 ako sam ga dobro shvatila,prokomentarisao je nesto kao nije strasno i u slučaju jačih bolova da se odmah javim ljekaru.

julisiz es grant

#9410 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 31/10/2014 16:32

jenky79 wrote:Mjerio je grlić i bilo je nesto 50x27 ako sam ga dobro shvatila,prokomentarisao je nesto kao nije strasno i u slučaju jačih bolova da se odmah javim ljekaru.
Mjeri se samo dužina grlića, tako da to "x27" ne može biti. Grlić je rijetko duži od 4 cm, a ne bi smio biti kraći od 2 cm u tolikoj trudnoći.

jenky79

#9411 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by jenky79 » 31/10/2014 17:02

Onda sam ja pogrešno shvatila.

Alhemicarkaa

#9412 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa » 31/10/2014 19:45

pitanje za doktora: rana trudnoća, tek sedam dana kasni i žena je uradila rtg kičme. Obavezan prekid ili?

Mis mekinjas

#9413 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Mis mekinjas » 31/10/2014 20:13

@Maybach
E-kapi su ovo http://ekapi.org/
Za njih sam cula od prijateljice koja nije mogla od escherichie ostati trudna, i kad je isla na umjetnu i ostala trudna, ginekolog joj rekao da ovo jedino preporucuje u trudnoci.
Ja sam godinama se mucila, zapravo od rodjenja. Spasile su me. Sta je, ne znam, ali su mi pomogle. :)

julisiz es grant

#9414 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant » 31/10/2014 20:53

Alhemicarkaa wrote:pitanje za doktora: rana trudnoća, tek sedam dana kasni i žena je uradila rtg kičme. Obavezan prekid ili?
Doza zračenja ispod 5 rada smatra se bezopasnom. Prekid trudnoće preporučuje se tek ako je primljena doza zračenja bila iznad 10 (a po nekim autorima iznad 25) rada. Orjentacije radi, većina rendgenskih pretraga, pa tako i RTG kičme, je u dozama koje se mjere u miliradima. Iz toga je jasno da je rizik da je došlo do oštećenja ploda minimalan, ako uopšte i postoji.

safran

#9415 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran » 31/10/2014 21:47

Evo da se i ja tuspasim - prvo dijete rodila sa 33, bez puno truda. Drugo dijete sa blizu 39 - za njega je trebalo više gimnastike ali bilo je stresova što na poslu što kući (mlađi se stalno patio sa upalama uha). Obje trudnoće bez mučnina vrijednih pomena, bez dana bolovanja zbog trudnoće, bez kontrakcija, bolova i sl. U prvoj trudnoći oticala samo zadnje dvije sedmice kad su prosječne dnevne temperature bile iznad 30, u drugoj trudnoći nešto više. Pritisak bio OK unatoč višku kg. Oba puta rađeno mjerenje NT a u drugoj trudnoći, pošto sam znala da će mi sugerisati amnio koja mi se nije radila, uradila sam double. Porodi u 42. sedmici, malcima se nikako nije izlazilo napolje.
Kad se osvrnem - kalendarski jesam bila stara ali def nisam bila spremna za majčinstvo sa 33 - glupo zvuči, znam ali tek kad sam dobila drugo dijete mislim da sam postala mama kako treba. A imam prijateljice koje su sa 26 godina bile prave mame. Tako da - nije sve do tijela ima nešto i u glavi.

Alhemicarkaa

#9416 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa » 31/10/2014 22:08

hvala doktoru na odgovoru :)

Alhemicarkaa

#9417 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa » 31/10/2014 22:10

I ja da se tuspasim, prvo rodila sa 32., trebalo par godina gimnastike, ali to nije imalo veze sa godinama. Trudnoća prošla uredno, bez ikakvih problema, od pretraga radila samo nuhalni, doktor rekao pošto je on dobar, da ne radim ostale pretrage i ne stresam se bez veze. Rodila bez većih problema pravu i zdravu curicu :-D

PurpurHazel

#9418 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by PurpurHazel » 01/11/2014 09:55

Pozdrav generaciji! :kiss:
s 33 godine dobila bebu, prvu izgubila malo ranije (oba puta zatrudnjivanje ko od šale :-D), nakon toga dokazana mi trombofilija, što nema veze s godinama nego s familijarnom genetikom; te kao što @Miš kaže, u ovoj trudnoći slijedila sve doktorove upute i rodila divno zdravu bebicu, apgara 10/10. Nikakve testove u trudnoći nisam htjela raditi (osim što gin.sam mjeri nuhalni na početku) jer sam smatrala da želim roditi tog anđela koji mi je namjenjen kad sam se već odlučila na trudnoću, pa kakav god ishod bude, moj je i meni će biti sve na svijetu. Od ostalih tegoba ništa, sve prošlo bez problema, krvna slika, šećer, tlak - uredno (naginjao više ka nižem po običaju), zubi super, mučnina tek nekoliko puta, više večernje nego jutarnje. U bolnici mahom žene naših godina s prvim bebama, tako da nisam imala dojam da sam nešto tako stara prvorotkinja, iako znam da je to standardna bolnička klasifikacija u "ovim godinama", ali koga briga. :D.

Hot Mamma

#9419 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Hot Mamma » 01/11/2014 22:19

orange wrote:Pozdrav mame, evo da se i mi tuspasimo, stigao nam je djecak nas :)
Sve je proslo super hvala Bogu, obzirom da je bio CR, proslo je puno lakse nego sto sam ocekivala, vec sada 10 dana nakon poroda rez osjecam samo prilikom sjedanja i ustajanja, steznik (onaj malo meksi) sam pocela nositi cetvrti dan poslije poroda nakon sto mi je sestra u bolnici rekla da bi trebala poceti. Bebach je super, fino doji, pajki, slusa nas... Zasad nam ide super hvala Bogu, nadam se da ce ovako ostati sto duze...
Porodila sam se u OBS, dr. Nakas je naravno sve odradio besprijekorno, ostali smo tacno 5 dana i sve u svemu super sve proslo, sad idemo dalje u nove bebeche pobjede :) :)

Samo da se brzinski nadovezem na ovu pricu o starijim porodiljama, meni je 35 i ovo mi je prva beba, nisam imala nekih vecih problema do trudnoce osim operacije mioma prosle godine, koji je uklonjen uspjesno i poslije nije bilo nikakvih posljedica i problema. Ostala sam trudna nepunu godinu poslije, trudnoca je prosla, mogu slobodno reci savrseno, bez velikih mucnina, povratila sam maksimalno tri puta, bez bolova u ledjima, oticanja nogu, bilo je doduse malo zgaravice ali dao Bog bademe koji su super pomagali :) sve testove i nalaze koje je doktor sugerisao sam uradila osim amniocinteze, nakon sto su double i triple bili ok, nisam htjela da se opterecujem sa amnio i drago mi je sto nisam. Udebljala se 15 kg vec sam sad izgubila nekih 5-6, mozda i vise nemam pojma, ali i to ce doci na svoje. Svakome bih pozeljela takvu trudnocu. Porod tj. cR sam podnijela super, cimerka u bolnici je 10 puta losije od mene podnijela i anesteziju, i bolove reza, fasovala mastitis odmah treci dan, a 28 joj je godina i vec ima dijete od 6 godina. Ispade da sam ja kao dobro starija prvorotka prosla puno bolje od ove mlade drugorotke, koja bi kao trebala da ne osjeti ni polovinu onoga sto sam ja.
Evo prvo da cestitam na bebacu :) E s obzirom da si sad radila carski i to kod Nakasa,a i ja planiram kod njega,mozes li me molim te uputiti u detalje. Kad lijezes,sta nosis,nakon koliko ti vade kateter,kad smijes jesti,dok. kakav je,jel pristupacan za trudnice sa 1001 pitanjem itd. E i glavno priprema za operacionu,kako ide? :kiss:

Hot Mamma

#9420 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Hot Mamma » 01/11/2014 22:20

Mis mekinjas wrote:
Za e-kapi.Da li imaju u ljekarnama ili se preko neta porucuju?

radenska

#9421 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska » 01/11/2014 23:19

kod mene beba zauzima neki skroz cudan kosi polozaj, stomak mi ima oblik pravougaonika :D Osjetim da pokusava da se okrene (to i dr kaze) ali joj ne uspijeva. Kolike su sanse da iz takvog polozaja dodje u normalan, dosad je bila zatkom sve. Ja ovo zbog carskog pitam, inace skoro kraj osmog mjeseca

safran

#9422 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran » 01/11/2014 23:26

radenska wrote:kod mene beba zauzima neki skroz cudan kosi polozaj, stomak mi ima oblik pravougaonika :D Osjetim da pokusava da se okrene (to i dr kaze) ali joj ne uspijeva. Kolike su sanse da iz takvog polozaja dodje u normalan, dosad je bila zatkom sve. Ja ovo zbog carskog pitam, inace skoro kraj osmog mjeseca
50:50 :lol:
hajd ba mineralna, jedno prirodno, jedno na carski, taman da nam ovdje možeš komparativni pregled napraviti - iz prve ruke
šifjela!
je li opet momak?

radenska

#9423 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska » 02/11/2014 08:51

safran wrote:
radenska wrote:kod mene beba zauzima neki skroz cudan kosi polozaj, stomak mi ima oblik pravougaonika :D Osjetim da pokusava da se okrene (to i dr kaze) ali joj ne uspijeva. Kolike su sanse da iz takvog polozaja dodje u normalan, dosad je bila zatkom sve. Ja ovo zbog carskog pitam, inace skoro kraj osmog mjeseca
50:50 :lol:
hajd ba mineralna, jedno prirodno, jedno na carski, taman da nam ovdje možeš komparativni pregled napraviti - iz prve ruke
šifjela!
je li opet momak?
e nije :D sad je curica :D :lol: :lol: :lol:

dona868

#9424 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dona868 » 02/11/2014 13:42

Zna li neko gdje u Sarajevu imaju da se kupe trudnicke stramplice, da su od 50 dena pa vise

dona868

#9425 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dona868 » 02/11/2014 13:44

Ja sam se porodila u 32...trudnoca protekla extra, sve super bilo i na kraju porod, ako se za porod moze reci da je lagan, bio super. Radila sam i double i triple test, a u drugoj trudnoci aBd ne mislim sigurno raditi triple...double eventualno mogu

Post Reply