Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
TotalnoNebitno
Posts: 89
Joined: 01/01/2014 23:42

#9251 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by TotalnoNebitno »

Hi :) 05.10. mi je termin, juce prvi put u toku trudnoce a i u zivotu izmjeren pritisak 140/90 pa nedugo poslije 150/100. Bila kod interniste, sve uredu, ali mi dala da pijem Methyldopa. Pijem. Danas opet 140/90. Je li imao neko slicna iskustva? Inace su me htjeli zadrzati prvo juce na GAK-u, pa ipak se doktor predomisli. Kaze da uradim nalaze pa dodjem u ponedjeljak. Dobila sam dosad 22-23 kg, rekoh da mozda nije od debljine, inace se dobro osjecam i nije me strah, niti sam nesto puno uzbudjena.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#9252 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Mis mekinjas »

Vjerovatno ti je tlak pred kraj trudnoce skocio od dobivenih kilograma. Nije rijedak slucaj.
Methyldopa djeluje 4-6 sati nakon konzumiranja. On nece znacajno spustiti tlak, vise se daje da odrzi tlak, pa i malo povisen, jer su oscilacije gore od povvisenog tlaka i siguran je za bebe.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#9253 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by zvrk »

julisiz es grant wrote:
zvrk wrote: mozete li argumentovati stav da od lezanja nema koristi posto ne znam da se iko normalan moze dobro osjecati ako lezi 70 dana...ali ako ljekar naredi - sto se mora, mora se.

hvala unaprijed
Williams Obstetrics, cijenjeni američki udžbenik porodiljstva, 23. izdanje (2010.)
Poglavlje o spontanom pobačaju (str. 221):
There are no effective therapies for threatened abortion. Bed rest, although often prescribed, does not alter its course.
A potom se, u poglavlju o prijevremenom porodu, navodi čitav niz studija, od kojih nijedna nije ustanovila koristi od ležanja radi spriječavanja prijevremenog poroda, ali dvije jesu našle komplikacije takvog postupka. Citiraću taj dio u cjelosti (str. 823):
Bed Rest
This is one of the most often prescribed interventions during pregnancy, yet one of the least studied. In 1994, Goldenberg and colleagues reviewed the available literature on bed rest in pregnancy and concluded that they could find no evidence supporting or refuting the benefit of either bed rest or hospitalization in women threatening preterm delivery. More recently, Sosa and associates (2004) searched the Cochrane Database for randomized trials done to assess the efficacy of bed rest at home or with hospitalization. They concluded that the available evidence neither supported nor refuted the use of bed rest to prevent preterm birth. Goulet and colleagues (2001) randomized 250 Canadian women to either home care or hospitalization after treatment of an acute episode of preterm labor and also found no benefits.
Yost and colleagues (2005) attempted a randomized study at Parkland Hospital but terminated the study after 6 years due to low recruitment. In this study, bed rest in the hospital compared with bed rest at home had no effect on pregnancy duration in women with threatened preterm labor before 34 weeks. Bed rest was not enforced—that is, women were permitted ambulation ad lib either in the hospital or at home.
Kovacevich and associates (2000) reported that bed rest for 3 days or more increased thromboembolic complications to 16 per 1000 women com-pared with only 1 per 1000 with normal ambulation. Promislow and co-workers (2004) observed significant bone loss in pregnant women prescribed outpatient bed rest.
Na sajtu The Fetal Medical Fondation, velike fondacije koju je osnovao K.Nicolaides (da bi ste shvatile njegov značaj, da kažem da je čovjek uveo, između ostalog, mjerenje nuhalnog nabora za procjenu rizika za trisomije, što je danas neizostavni dio kontrole trudnoće), a koja se bavi i edukacijom ginekologa iz ultrazvuka, jasno stoji:
No benefit in reducing the risk of recurrence (misli se na ponavljanje prijevremenog poroda kod žena koje su ga već imale-op.jsg) has been shown for the following strategies:


Bed rest in hospital or at home is widely recommended for the prevention of preterm birth but there is no scientific evidence to support this practice. Indeed, randomized studies in twin pregnancies showed that bed rest increases the risk of preterm delivery. Bed rest may also have some adverse effects for women, including increased likelihood of venous thrombosis, muscle atrophy and stress.


Betamimetics given prophylactically.


Life style interventions, such as decrease in manual labor, increase in visits to antenatal clinics, psychological support, or diet supplementation with iron, folate, calcium, zinc magnesium, vitamins, or fish oil.

hvala mnogo na pojasnjenjima, zaista. lijepo je vidjeti da neko prati i novije rezultate nauke, iako sluzbeno ocito jos nece doci do preuzimanja ovih stavova.
vidjet cemo kako cu ja proci sa svojim lezanjem, vec sam na pragu da me proglase nekretninom :mrgreen:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9254 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

TotalnoNebitno wrote:Hi :) 05.10. mi je termin, juce prvi put u toku trudnoce a i u zivotu izmjeren pritisak 140/90 pa nedugo poslije 150/100. Bila kod interniste, sve uredu, ali mi dala da pijem Methyldopa. Pijem. Danas opet 140/90. Je li imao neko slicna iskustva? Inace su me htjeli zadrzati prvo juce na GAK-u, pa ipak se doktor predomisli. Kaze da uradim nalaze pa dodjem u ponedjeljak. Dobila sam dosad 22-23 kg, rekoh da mozda nije od debljine, inace se dobro osjecam i nije me strah, niti sam nesto puno uzbudjena.
Ja se držim preporuka "zagrebačke škole". Oni ne uključuju Metildopu dok je pritisak ispod 150/110. Možda ti i @Mis mekinjas ovo potvrdi ako je imala iskustva. Uglavnom, ni ja ne dajem Metildopu na pritisak od 150/100, uz naravno brižljivu kontrolu istog i kontrolu bjelančevina u urinu. Do sada nisam imao komplikacija sa takvim načinom rada. Sve tako praćene trudnice sretno su iznijele trudnoće i rodile živu djecu.
TotalnoNebitno
Posts: 89
Joined: 01/01/2014 23:42

#9255 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by TotalnoNebitno »

Znaci tek ako bude 150/100 pritisak? Nadam se samo da nema proteina u urinu :)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9256 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

TotalnoNebitno wrote:Znaci tek ako bude 150/100 pritisak? Nadam se samo da nema proteina u urinu :)
Ako je VEĆI od 150/100, i ako se to ponavlja u narednim mjerenjima.
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#9257 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blugirl »

Ima li neko iskustva sa NIFTY testom? Vidim da je pozdanost iznad 99%, za neke anomalije malo manja. Koliko je to pametno raditi UMJESTO amniocenteze?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9258 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

blugirl wrote:Ima li neko iskustva sa NIFTY testom? Vidim da je pozdanost iznad 99%, za neke anomalije malo manja. Koliko je to pametno raditi UMJESTO amniocenteze?
Taj test ne može ZAMIJENITI amniocentezu, jer nije DIJAGNOSTIČKI već SKRINING test. Skrining testovi (kao što je mjerenje nuhalnog nabora, double i triple test, sada i NIFTY) govore nam koliki je RIZIK za pojavu neke od hromosomskih aberacija, ali definitivnu DIJAGNOZU daju samo biopsija horionskih resica (kod nas se ne radi) i amniocenteza. Vrijednost skrininga je da se, ukoliko pokaže mali rizik, amniocenteza može zaobići, ali i dalje se može roditi dijete sa hromosomoratijom (čak i ako je rizik 1:10 000). Jedino ako je kariogram (koji se dobija samo na jedan od dva gorepomenuta načina, oba invazivna) uredan, tada smo 100% sigurni da nema hromosomopatija.
no_sikiriki
Posts: 17310
Joined: 11/12/2012 13:21

#9259 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

pitanje za doktora: uskoro cu da razmisljam o prvom djetetu, pa me interesuje vase misljenje - zadnjih 6 godina imam light spotting svaki mjesec (nekad 7, nekad 5, nekad 10, nekad 3 dana prije menstruacije, varira), rekla mi je doktorica da je vjerovatno manjak progesterona u pitanju. Uskoro cu ici na pregled itd. ali me interesuje da li mislite da cu moci prirodnim putem zatudniti/ostati trudna ili cu odmah od pocetka morati uzimati neke tablete progesterona i sl? Hvala puno na odgovoru.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9260 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

no_sikiriki wrote:pitanje za doktora: uskoro cu da razmisljam o prvom djetetu, pa me interesuje vase misljenje - zadnjih 6 godina imam light spotting svaki mjesec (nekad 7, nekad 5, nekad 10, nekad 3 dana prije menstruacije, varira), rekla mi je doktorica da je vjerovatno manjak progesterona u pitanju. Uskoro cu ici na pregled itd. ali me interesuje da li mislite da cu moci prirodnim putem zatudniti/ostati trudna ili cu odmah od pocetka morati uzimati neke tablete progesterona i sl? Hvala puno na odgovoru.
Da li ćeš moći spontano zatrudniti niko ti ne može reći sa sigurnošću, ni tebi niti bilo kojoj ženi koja ima matericu (a ima ih koje se rode bez nje, idu od doktora do doktora, a nijedan ne skonta u čemu je problem) i bar jedan zdrav jajnik.
Ja bih pristupio opušteno, i kako nauka i praksa preporučuju: dati rok od godinu dana redovnih polnih odnosa da se zatrudni, pa ako tada ne uspije onda tržiti problem (ovo se ne odnosi na slučajeve gdje je već uočen ozbiljan problem, tada ne treba čekati, ali kod tebe ne vidim da je to slučaj).
no_sikiriki
Posts: 17310
Joined: 11/12/2012 13:21

#9261 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Hvala Vam puno na odgovoru. Citala sam dosta o tome, imam redovnu ovulaciju itd. koliko vidim ali sam citala da manjak progesterona uzrokuje spontane pobacaje tako da me je i toga strah i ako zatrudnim, ali bice sta bude, kako kazete :)
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#9262 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blugirl »

julisiz es grant wrote:
blugirl wrote:Ima li neko iskustva sa NIFTY testom? Vidim da je pozdanost iznad 99%, za neke anomalije malo manja. Koliko je to pametno raditi UMJESTO amniocenteze?
Taj test ne može ZAMIJENITI amniocentezu, jer nije DIJAGNOSTIČKI već SKRINING test. Skrining testovi (kao što je mjerenje nuhalnog nabora, double i triple test, sada i NIFTY) govore nam koliki je RIZIK za pojavu neke od hromosomskih aberacija, ali definitivnu DIJAGNOZU daju samo biopsija horionskih resica (kod nas se ne radi) i amniocenteza. Vrijednost skrininga je da se, ukoliko pokaže mali rizik, amniocenteza može zaobići, ali i dalje se može roditi dijete sa hromosomoratijom (čak i ako je rizik 1:10 000). Jedino ako je kariogram (koji se dobija samo na jedan od dva gorepomenuta načina, oba invazivna) uredan, tada smo 100% sigurni da nema hromosomopatija.
Hvala Vam. Zbog toga se ja i pitam da li da ga radim. Radi se o tome da mi ne ponudjen kao alternativa amniocentezi, odnosno ako se pokaze pozitivnim, tj.ako se pokaze high risk, onda radim amnio. Cak i ta firma koja izvodi test pokriva troskove. Ali sta se desi sa ipak mogucim laznim rezultatima? Da li da mozda ipak insistiram na amnio, bez obzira na rizik? Kandidat sam zbog godina, imam 35. Jeste li Vi vec radili na nekome taj test?
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#9263 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

kad ste vec kod tiih testova, uvijek me nesto zanimalo...koje su opcije zenama kojima amnio pokaze neku hromosomopatiju? To je vec visoka trudnoca koju ne mozes prekinuti, ne moze se lijeciti (ili grijesim?)

Ja sam oba puta odbila raditi triple test.. ja i muz imali po 29 godina, u familiji nema genetskih anomalija, ne znam ni zasto mi je gin spominjao da ga radim. Odlucila sam roditi i zadrzati to dijete bilo ono zdravo ili ne i svi ti testovi su mi se cinili samo kao dodatni, nepotrebni stres u periodu kad trebam samo uzivati. Pretjeruje li se sa preporucivanjem tih testova?
orange
Posts: 129
Joined: 27/05/2003 00:00

#9264 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by orange »

Dobro jutro drage zene, imam jedno pitanje za zaposlene mame koje su otvarale trudnicko/porodiljsko bolovanje.
Meni to nekako nije bas najjasnije, da li je to ista stvar ili ima razlike? Ja sam trenutno 37 sedmica i od prosle sedmice ne radim, s tim da koristim 2 sedmice godisnjeg odmora koji mi je ostao neiskoristen a onda bih otvorila bolovanje u Skerlica. Kad sam zvala gore da pitam kakva je procedura, sestra mi rece da dodjem bas na taj dan kad se bolovanje treba otvoriti tj. 6.10. i da ne dolazim prije iako je termin poroda 21.10.
Je li to to, bojim se da nema neke razlike izmedju trudnickog i porodiljskog bolovanja pa da nesto ne uprskam sto se tice toga. Kako ste vi to regulisale?
Oslobodjenje
Posts: 21
Joined: 07/12/2006 13:10

#9265 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Oslobodjenje »

orange wrote:Dobro jutro drage zene, imam jedno pitanje za zaposlene mame koje su otvarale trudnicko/porodiljsko bolovanje.
Meni to nekako nije bas najjasnije, da li je to ista stvar ili ima razlike? Ja sam trenutno 37 sedmica i od prosle sedmice ne radim, s tim da koristim 2 sedmice godisnjeg odmora koji mi je ostao neiskoristen a onda bih otvorila bolovanje u Skerlica. Kad sam zvala gore da pitam kakva je procedura, sestra mi rece da dodjem bas na taj dan kad se bolovanje treba otvoriti tj. 6.10. i da ne dolazim prije iako je termin poroda 21.10.
Je li to to, bojim se da nema neke razlike izmedju trudnickog i porodiljskog bolovanja pa da nesto ne uprskam sto se tice toga. Kako ste vi to regulisale?
Ima razlika, jer porodiljsko NIJE bolovanje, već odsustvo. A trudničko JESTE bolovanje :)
Porodiljsko odsustvo otvaraš najkasnije 28 kalendarskih dana prije utvrđenog termina. Možeš i ne moraš, do tebe je (u zakonu je jasno navedeno tako "da se može otvoriti")...
Kako vidim, ti si ušla u tih 28 dana i jedino možeš otvoriti odsustvo, ne trudničko bolovanje, te odsustvo ti teče od toga dana. Onaj dan kad odeš u Skerlićevu, dat će ti malu potvrdu o otvaranju porodiljskog, upisat će ti datum u knjižicu, te dati (ako već nemaš) veliku uputnicu za bolnicu. I to je to.
Sretno!
orange
Posts: 129
Joined: 27/05/2003 00:00

#9266 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by orange »

Oslobodjenje wrote:
orange wrote:Dobro jutro drage zene, imam jedno pitanje za zaposlene mame koje su otvarale trudnicko/porodiljsko bolovanje.
Meni to nekako nije bas najjasnije, da li je to ista stvar ili ima razlike? Ja sam trenutno 37 sedmica i od prosle sedmice ne radim, s tim da koristim 2 sedmice godisnjeg odmora koji mi je ostao neiskoristen a onda bih otvorila bolovanje u Skerlica. Kad sam zvala gore da pitam kakva je procedura, sestra mi rece da dodjem bas na taj dan kad se bolovanje treba otvoriti tj. 6.10. i da ne dolazim prije iako je termin poroda 21.10.
Je li to to, bojim se da nema neke razlike izmedju trudnickog i porodiljskog bolovanja pa da nesto ne uprskam sto se tice toga. Kako ste vi to regulisale?
Ima razlika, jer porodiljsko NIJE bolovanje, već odsustvo. A trudničko JESTE bolovanje :)
Porodiljsko odsustvo otvaraš najkasnije 28 kalendarskih dana prije utvrđenog termina. Možeš i ne moraš, do tebe je (u zakonu je jasno navedeno tako "da se može otvoriti")...
Kako vidim, ti si ušla u tih 28 dana i jedino možeš otvoriti odsustvo, ne trudničko bolovanje, te odsustvo ti teče od toga dana. Onaj dan kad odeš u Skerlićevu, dat će ti malu potvrdu o otvaranju porodiljskog, upisat će ti datum u knjižicu, te dati (ako već nemaš) veliku uputnicu za bolnicu. I to je to.
Sretno!
E super, najljepse hvala na detaljnom objasnjenju, sad je sve jasno. :thumbup:
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#9267 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

kakav je sad zakon, da li se mora kao prije 6 mjeseci prije termina biti prijavljen da bi se ostvarilo pravo na porodiljsko, ili je usvojen ovaj novi zakon o 12 mjeseci
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#9268 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blugirl »

suza81 wrote:kad ste vec kod tiih testova, uvijek me nesto zanimalo...koje su opcije zenama kojima amnio pokaze neku hromosomopatiju? To je vec visoka trudnoca koju ne mozes prekinuti, ne moze se lijeciti (ili grijesim?)

Ja sam oba puta odbila raditi triple test.. ja i muz imali po 29 godina, u familiji nema genetskih anomalija, ne znam ni zasto mi je gin spominjao da ga radim. Odlucila sam roditi i zadrzati to dijete bilo ono zdravo ili ne i svi ti testovi su mi se cinili samo kao dodatni, nepotrebni stres u periodu kad trebam samo uzivati. Pretjeruje li se sa preporucivanjem tih testova?
Ukoliko se anomalija dokaze amniocentezom, dozvoljen je prekid trudnoce iza 10. sedmice. Tj.tako je u Hr, gdje ja vodim trudnocu. Zbog toga i vaznost tih testova. Nifty se radi 11.-14. sedmice, dok dobijes rezultat 2-3 sedmice. Ako pokaze visok rizik radis amnio i ako nalaz ne valja, stigne se uradit abortus. Naravno, u slucaju da to trudnica zeli.

Mislim da se triple radi kasnije, ne znam tacno, ali sigurno da i on ima svoju svrhu, pored sto nasekira trudnicu
TotalnoNebitno
Posts: 89
Joined: 01/01/2014 23:42

#9269 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by TotalnoNebitno »

Evo na nalazu urina kojeg sam danas radila pise bjelancevine:opal. To znaci da ih ima, ili? Zglobovi nozni su mi otekli danas nakon hodanja, povuklo se poslije mirovanja. I imala sam visok pritisak neki dan, malo se spustio, pijem Metildopu, danas bio 130/90. Preeklampsija? :sad:
EliasVeskot
Posts: 785
Joined: 16/05/2007 11:02

#9270 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by EliasVeskot »

Jel neko skoro radio na DIP-u test HbA1C? Za koliko budu gotovi nalazi?
orange
Posts: 129
Joined: 27/05/2003 00:00

#9271 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by orange »

EliasVeskot wrote:Jel neko skoro radio na DIP-u test HbA1C? Za koliko budu gotovi nalazi?
Radila sam ja prije mjesec dana, zajedno sa nalazom fruktozamina, nalaz bude gotov odmah sutradan (sto me je zacudilo, da budem iskrena).
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#9272 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Ma.Le.Na »

radenska wrote:kakav je sad zakon, da li se mora kao prije 6 mjeseci prije termina biti prijavljen da bi se ostvarilo pravo na porodiljsko, ili je usvojen ovaj novi zakon o 12 mjeseci
Zar se ovo ne odnosi samo na primanje 50% place, ukoliko radni odnos nije zasnovan prije vise od 6 mjeseci?
A pravo na porodiljske imaju svakom slučaju ?
:?
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#9273 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by nera18 »

imal neko info vezano za tu porodiljsku...kao jedan os uslova je da se nije mijenjalo prebivaliste u okviru 12mj? ja to nigdje nisam nasla...al dobih info
Oslobodjenje
Posts: 21
Joined: 07/12/2006 13:10

#9274 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Oslobodjenje »

Vezano za porodiljsko, reguliše se na kantonalnom nivou i odnosi se na naknadu.
Ne znam koji je propis, ali evo ovdje je npr. tačno naznačeno da se u općini Centar mora ima prebivalište godinu dana:

http://www.centar.ba/upload/documents/obrasci/12-05.pdf

I imam i ja jedno pitanje - zna li iko kakav je dr. Kozarić u Općoj bolnici?
nera18
Posts: 1563
Joined: 27/09/2009 13:35

#9275 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by nera18 »

sto se pregleda tice, odlican, detaljan, ljubazan, krasan...hvalim ga na sav glas
Post Reply