Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...
Mis mekinjas

#8651 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Mis mekinjas »

Dobro je. :D
duboka_misao

#8652 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

suza81 wrote:Dojim punom parom :) nadoknadjujem hendikep, sta li ;)

p.s. prije nego me pocnete napadati da naglasim da ne mislim da je carski hendikep ;) zezam se zene :)
A ja taman krenula da jezikam pih... A to sto si se tako osjecala nakon poroda su hormoni, ja sam oba puta otplakla histericno,prvi put jer me muz nesto zezao za dojenje a drugi jer sam u bolnici tripovala da su sve sestre witches and bitches koje ne zele da mi dohrane djete,djete mi gladno ljudi ...... Elem nidje veze
julisiz es grant

#8653 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

rosa canina wrote:DOKTORE, molila bih vas za jedan odgovor. Pri porodu, doktor mi se "navalio" na stomak sto sam ja shvatila kao pomoc, nacin da mi olaksa i nije mi bilo strasno (boli, ali nije neizdrzivo). E sad, nekoliko zena koje su imale tu vrstu pomoci, kazu da im je to prestasno, previse bolno, traumaticno... Jesam li ja ovdje jedina blesava? Salu na stranu, jesam li ja to "navaljivanje" dobro shvatila?
Da, to je jedan oblik među ginekolozima čuvenog Kristelerovog hvata. Ja bih ga izbjegao uvijek kad mogu, ali često se mora uraditi, osobito kod prvorotkinja. Imajte na umu da je tih par minuta dok beba izlazi iz zdjelice najkritičniji dio poroda, i da svi tada gledamo da beba iz toga izađe živa i zdrava, svjesni da će se bol zaboraviti. Ja lično ga radim tek kad se glavica ukaže na izlazu, jer ga jedino tada i ima smisla raditi. Sve do tada nastojim da žena bude na boku, da bi se glava izrotirala i sišla do samog izlaza. To je moj recept za izbjegavanje mnogo goreg zahvata - vakuuma. A u tim trenucima kada treba napinjati i izgurati bebu, saradnja i sabranost žene je od najveće važnosti, i najviše od toga zavisi hoću li se morati "navaliti na nju" ili ne.
A to za preglede od strane specijalizantice moraš razumjeti - koleginica tako uči i stiče iskustvo, svi smo tako učili. Mora se pregledati stotine žena dok se ne dođe do tolikog iskustva da sam procjenjuješ i odlučuješ o toku poroda.
manekenka u penziji

#8654 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Meni je taj zahvat došao kao olakšanje. Ne sjećam se da je bolilo, samo se sjećam da sam uz njega bebu istiskala iz 2x, nakon silnog upraznog napinjanja.
Par dana sam imala bolove u rebrima, kasnije samo kad se smijem, a evo danas me ne boli nista.

@julisiz:
Otkako radim Kegelove počela sam primjećivati unutarnje konce koji su blizu stidnih usana i počeli su me bockati. Da li je to do vjezbica ili je normalan slijed dogadjaja poslje sivanja (12 dan od poroda).
Da li da nastavim sa Kegelovim?
rosa canina

#8655 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by rosa canina »

Hvala doktore. I ja sam prvorotkinja. Meni se doktor "navalio" vec kod drugog napona u sali (uporedjujem ovo sad jer vi rekoste da cekate - beli sam se ja u sobi vec spremila do te krajnje faze). Ma razumijem ja to za specijalizante, rekoh vec da i oni moraju peci zanat.
Manekenko, znaci nisam samo ja blesava. I ti si to dozivjela kao olaksanje, a evo i doktor nam objasni. Ma vidim ja da su mene zenice pokusavale isprepadati, a meni to donekle pomoglo jer se bila spremila za :place: , a ono :dajba: .
safran

#8656 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

rosa canina wrote: DOKTORE, molila bih vas za jedan odgovor. Pri porodu, doktor mi se "navalio" na stomak sto sam ja shvatila kao pomoc, nacin da mi olaksa i nije mi bilo strasno (boli, ali nije neizdrzivo). E sad, nekoliko zena koje su imale tu vrstu pomoci, kazu da im je to prestasno, previse bolno, traumaticno... Jesam li ja ovdje jedina blesava? Salu na stranu, jesam li ja to "navaljivanje" dobro shvatila?

Svim trudnicama zelim, bar priblizno, porod kao moj. Ja nisam dozivjela traumu (bolno jeste) i o tome mogu govoriti sa blazenim izrazom lica, bez grca i straha. Ako Bog da i drugi put neka bude isto (a trudnocu bih malo laksu :trep: ).
:kiselavoda: :sleep: :ginisovac:
Obje bebe su mi od strane dr. "ispaljene" na taj način - jednom od dr. Mišeljića a drugi put od dr. Mašića. Prvi put me uhvatila panika jer nisam bila upoznata sa tim vidom asistencije i možda jeste u momentu bilo "traumatično", ne previše bolno, ali kad sam napravila rezime poroda, bilo je više nego opravdano. Ja sam, da prostiš, zeznula stvar, nisam znala da se porađam :roll:
Drugi put sam bila pripremljena i toliko zabrinuta za bebu da nisam ni primijetila kad ga je Mašić ispalio. Samo sam čekala da proplače. Porod nije bio baš ko kod drugorotke i strašno me plašila mogućnost vakuuma.
kadinica

#8657 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kadinica »

Joj sad sam se sjetila priče jedne mame:

Porađam se ja, hoću dušu da ispustim, kreten mi priđe i naleže na stomak. A ja jadna zadnjim atomima snage ga odgurnem, vrisnem na njega, valjda proradio onaj majčinski instikt da spasim dijete. I tako jedva preživimo i ja i on, zamalo da ubije dijete u meni, zato se nikad nisam odlučila na drugo :lol:

Još je bilo detalja, monolog je trajao desetak minuta, ja otvorenih usta slušam i ne vjerujem.

Sreća pa rodih troje, mogu misliti koliko je žena isprepadala. A žena je (formalno) obrazovana, ima internet. Dijete je rodila prije 6 godina, i trauma joj je tako svježa i puna detalja, nije jadnica preradila. Porod je definitivno subjektivan doživljaj....

I najbolje mi je ono: nisam ja otišla gore da se neko dere na mene, a ona urliče, baca se, ne sarađuje, svađa se, niko joj ne valja...
Alhemicarkaa

#8658 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa »

Evo fakat ne kontam (možda je do mene) šta tu ima biti traumatično i više bolno? Boli svakako.

Mojoj prijateljici je doktor koji je prisustvovao porodu bio sav izgubljen i negdje u po frke kaže ona njemu pa pritisnite doktore, kaže on a gdje? :lol:
_turpija_

#8659 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by _turpija_ »

manekenka u penziji wrote:Mislim da suza81 zaista nije imala namjeru da ikoga uvrijedi, vise je na svoj račun gledala da se našali. Bar ova tema zrači podrskom, savjetima i dobrim namjerama.

Svim trudnicama želim lagan porod, još brzi oporavak i da vam dom ugrije jedna živa i zdrava bebica kao sto je meni.
Ljubimo vas moja princeza i ja :kiss:

Draga znaci nista nije pomoglo hurme, ulje i to?
Skoro sam procitala da si pocela to jesti i piti, pa odlucih i ja sebi da uvedem, kontam tj.nadam se da bi ove moje princeze laksr izletile...
orange

#8660 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by orange »

Jedno pitanje za doktora julisiza: da li miomektomija (uklonjen subserozni miom od 3.5 cm, radjena konverzija) moze biti indikacija za carski rez? Operacija je radjena prije tacno godinu dana a termin porodjaja bi mi trebao biti 27.-29.10.

Hvala :)
manekenka u penziji

#8661 Re: Odg: Trudnjače i porodilje online

_turpija_ wrote:
manekenka u penziji wrote:Mislim da suza81 zaista nije imala namjeru da ikoga uvrijedi, vise je na svoj račun gledala da se našali. Bar ova tema zrači podrskom, savjetima i dobrim namjerama.

Svim trudnicama želim lagan porod, još brzi oporavak i da vam dom ugrije jedna živa i zdrava bebica kao sto je meni.

Skoro sam procitala da si pocela to jesti i piti, pa odlucih i ja sebi da uvedem, kontam tj.nadam se da bi ove moje princeze laksr izletile...
Ma ja sam se super brzo otvarala, a beba se poprilično spustila. U prijemnoj ambulanti sam bila u pola 1 (otvorena 4/5 a vodenjak pukao u 23:45), u salu ušla prije 2 (otvorena 5/6), znam da sam ubrzo bila otvorena 7/8 kad je druga doktorica došla i uključila mi drip a da me i ne pogleda. Porodila sam se u 4:17.

Istina da drip ubrzava otvaranje, ali sam ja i bez toga se brzo otvarala. Jela sam i hurme, radila kegelove a pred kraj pila i maslinovo ulje.

Drugi par opanaka je to sto: kao prvo niko nije mene tj.bebu pregledao kako treba u toku trudnoće (GAK), i kao drugo to sto sam trebala na carski jer je beba za moje proporcije bila prevelika a adekvatnim pregledom bi se to dalo na vrijeme zaključiti.
julisiz es grant

#8662 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

manekenka u penziji wrote: @julisiz:
Otkako radim Kegelove počela sam primjećivati unutarnje konce koji su blizu stidnih usana i počeli su me bockati. Da li je to do vjezbica ili je normalan slijed dogadjaja poslje sivanja (12 dan od poroda).
Da li da nastavim sa Kegelovim?
Vjerovatno se već odvajaju vanjski dijelovi konaca, jer se konac resorbuje, pogotovo ako su koristil "rapid" vycril. Nije sigurno od vježbi.
manekenka u penziji

#8663 Re: Trudnjače i porodilje online

Kamen mi sa srca pade. Zahvalna na odgovoru kao i inače :)
orange

#8664 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by orange »

manekenko, kad si pocela jesti hurme? Cula sam da one pomazu ali da se ne smiju jesti ranije u trudnoci, a nigdje nisam nasla kad da se pocnu jesti... kad si ti pocela i koliko si ih dnevno jela?
manekenka u penziji

#8665 Re: Trudnjače i porodilje online

Ne znam da se ne smiju ranije jesti ali sam se ja uvijek vodila time, sto puno jaca imunitetet da ostavim za druga dva tromjesečja.

Sad ne mogu sa sigurnošću reci da sam bas u 6. mjesecu počela da ih jedem ali sam ih jela 7 dnevno.
orange

#8666 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by orange »

ma ja, to i zvuci logicno, ja cu onda jos malo pricekati... ustvari nije da se ne smiju, to sam se ja lose izrazila nego bas sto kazes zbog tog jacanja imuniteta ne bi trebalo ih jesti u pocetku trudnoce.
Eto taman ce i Ramazan uskoro, pa ce ih biti svjezih i finih na svakom koraku...
blondina

#8667 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blondina »

orange wrote:ma ja, to i zvuci logicno, ja cu onda jos malo pricekati... ustvari nije da se ne smiju, to sam se ja lose izrazila nego bas sto kazes zbog tog jacanja imuniteta ne bi trebalo ih jesti u pocetku trudnoce.
Eto taman ce i Ramazan uskoro, pa ce ih biti svjezih i finih na svakom koraku...
Evo da ti i ja pomognem,ja sam procitala da ih je dobro jesti zadnje cetiri nedjelje trudnoce,tako sam i ja krenula i to 10 dnevno.
Meni termin danas a nista od poroda,beba jos uvijek visoko...i svaki dan na CTG moram ici...
Ma.Le.Na

#8668 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Ma.Le.Na »

zamolila bih doktora da mi se javi na PP
orange

#8669 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by orange »

blondina wrote:
orange wrote:ma ja, to i zvuci logicno, ja cu onda jos malo pricekati... ustvari nije da se ne smiju, to sam se ja lose izrazila nego bas sto kazes zbog tog jacanja imuniteta ne bi trebalo ih jesti u pocetku trudnoce.
Evo da ti i ja pomognem,ja sam procitala da ih je dobro jesti zadnje cetiri nedjelje trudnoce,tako sam i ja krenula i to 10 dnevno.
Meni termin danas a nista od poroda,beba jos uvijek visoko...i svaki dan na CTG moram ici...

hvala blondina, definitivno cu se baciti na hurmice kad dodje vrijeme ako Bog da... tebi sretno i amin Boze da sve prodje hairli, brze i lakse nego sto se nadas! :)
rosa canina

#8670 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by rosa canina »

Sretno Blondina, neka ti je Dragi Bog na pomoci. Javi nam se sa sretnim vijestima. :)
Orange, ja sam jela hurme negdje pred kraj, nekih mjesec dana prije poroda i evo vidis, moja prica iz porodjajne je pozitivna. Jela sam ih 5-7, nekad vise, ali ne svaki dan jer ih bas i ne volim.
_turpija_

#8671 Re: Odg: Trudnjače i porodilje online

Post by _turpija_ »

manekenka u penziji wrote:
_turpija_ wrote:

Ma ja sam se super brzo otvarala, a beba se poprilično spustila. U prijemnoj ambulanti sam bila u pola 1 (otvorena 4/5 a vodenjak pukao u 23:45), u salu ušla prije 2 (otvorena 5/6), znam da sam ubrzo bila otvorena 7/8 kad je druga doktorica došla i uključila mi drip a da me i ne pogleda. Porodila sam se u 4:17.

Istina da drip ubrzava otvaranje, ali sam ja i bez toga se brzo otvarala. Jela sam i hurme, radila kegelove a pred kraj pila i maslinovo ulje.

Drugi par opanaka je to sto: kao prvo niko nije mene tj.bebu pregledao kako treba u toku trudnoće (GAK), i kao drugo to sto sam trebala na carski jer je beba za moje proporcije bila prevelika a adekvatnim pregledom bi se to dalo na vrijeme zaključiti.

Hvala ti na brzom odgovoru, kako se blizi vrijeme sva moja optimisticnost "MA ja cu to sad pa sad" nekako lagano nestaje... i sve kontam sta bih moglla raditi da porod prodje sto lakse, sto zbog beba, tako i zbog sebe..
Ako Bog da sve ce to biti ok.,
manekenka u penziji

#8672 Re: Trudnjače i porodilje online

Samo se ne sikiraj. Ja sam tako smireno otišla u bolnicu kad mi je pukao vodenjak, nista me nije iznerviralo. Cak ni auto koje nije htjelo upaliti :lol:
Muzu sam davala smjernice kako i sta da uradi, jer je on već počeo paniciti. Iskreno, ja sam cak osjetila i blagu euforiju kada mi je par dana prije izletio sluzavi čep, ustvari komad istog.
Sve ce biti dobro ako Bog da.

A ti ideš prirodno sa blizankama?
Nek ti je sa srećom!

Gdje nam je blondina? Možda se porodila :)
DaCo_sa

#8673 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa »

Porodih se i ja 08.05 na svijet dodje slatki djecacic od 3750 i 53 cm :D Porod carskim putem u spinalu i samo da kazem da je to nezaboravno iskustvo i moja preporuka za sve koje moraju na carski da biraju spinal :izet: Manekenko cestitam od srca , nek ti je djevojcica ziva i zdrava skupa sa svojim roditeljima :) Pitanje za mame , kako pomoci novorodjencetu sa problemom grceva ( vjetrovi i ucestala stolica praceni vriskom ) ? :(
blondina

#8674 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blondina »

manekenka u penziji wrote:Samo se ne sikiraj. Ja sam tako smireno otišla u bolnicu kad mi je pukao vodenjak, nista me nije iznerviralo. Cak ni auto koje nije htjelo upaliti :lol:
Muzu sam davala smjernice kako i sta da uradi, jer je on već počeo paniciti. Iskreno, ja sam cak osjetila i blagu euforiju kada mi je par dana prije izletio sluzavi čep, ustvari komad istog.
Sve ce biti dobro ako Bog da.

A ti ideš prirodno sa blizankama?
Nek ti je sa srećom!

Gdje nam je blondina? Možda se porodila :)
Tu sam...jos uvijek nista...cak i nemam neki osjecaj da cu se porodit.Sutra cemo na snimanje CTG pa cemo vidjeti.Mada od juce osjecam dole kao malu bol,malo peckanje..ne zanam kako bi to opisala...a mala je danas nesto pravo zivahna,bas se rita pravo.
rosa canina

#8675 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by rosa canina »

DaCo_sa wrote:Porodih se i ja 08.05 na svijet dodje slatki djecacic od 3750 i 53 cm :D Porod carskim putem u spinalu i samo da kazem da je to nezaboravno iskustvo i moja preporuka za sve koje moraju na carski da biraju spinal :izet: Manekenko cestitam od srca , nek ti je djevojcica ziva i zdrava skupa sa svojim roditeljima :) Pitanje za mame , kako pomoci novorodjencetu sa problemom grceva ( vjetrovi i ucestala stolica praceni vriskom ) ? :(
Cestitam! Da ste zivi i zdravi. Mirisi bebaca. :plavaruza:
Post Reply