Sinusi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#326 Re: Sinusi

Post by freelancerBIH »

drug_profi wrote: 21/09/2022 20:50 Otkud ti to? Da nije kakav zubar napravio zijan?
Nemam pojma otkud to tu. Ja sam njemu dosao ,ispricao kako mi bol dolazi sa lijeve strane glave, a magnet mozga uredan, i da sta je god u toj lijevoj strani sinusa da mi to pravi temperaturu i strasan pritisak/glavobolju, kao da mi neko kuca ekser u glavu, i to sve prati temperatura do 37-37.1 (moja normalna je oko 36.5).

I eto na kraju pregleda kaze vidio je neko strano okostano/kalcificirano tijelo koje ne bi smjelo biti tu.

Kaze da sam ja ovo imao godinama tu alj da se mozda aktiviralo tom bakterijskom upalom sinusa koju sam imao.

Nije htio nista dati kao zakljucak jer kaze mora dati vise radiologa da pregledaju, ali da u zivotu nikad nista slicno nije vidio.


Sad od cega je to tu Bog dragi zna, nadam se da je to uzrok i da ga mogu rijesit, jer muku mucim i placem skoro svaki dan jer mi ne prolazi ovo, a svi moguci nalazi koje sam radio su uredu.

Ako to bude moram pod noz, ili endoskop...


Jesu li opasne te operacije maksilarnih sinusa? Ako dodje do te operacije toga me najvise strah :(
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#327 Re: Sinusi

Post by drug_profi »

Ma nije to nista. Maltene ambulantno. Ispod usana a iznad zuba se uđe.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#328 Re: Sinusi

Post by freelancerBIH »

drug_profi wrote: 22/09/2022 13:41 Ma nije to nista. Maltene ambulantno. Ispod usana a iznad zuba se uđe.
Jel se to radi pod lokalnom anestezijom ili ovom sto te uspava?

Strah me tih anestezija, nisu me nikad u zivotu uspavljivali :?
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#329 Re: Sinusi

Post by drug_profi »

freelancerBIH wrote: 22/09/2022 13:48
drug_profi wrote: 22/09/2022 13:41 Ma nije to nista. Maltene ambulantno. Ispod usana a iznad zuba se uđe.
Jel se to radi pod lokalnom anestezijom ili ovom sto te uspava?

Strah me tih anestezija, nisu me nikad u zivotu uspavljivali :?
E mislim da to zavisi od pacijenta. Ako je jako uplasen ici ce se na uspavljivanje, a to onda nije pametno raditi u ambulantnim uslovima, jer tu treba anesteziolog i sva ostala oprema za ozivljavanje.
Nije mi struka tako da ti dajem odgovore iz druge ruke. Raspitaj se kod ljekara vise.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#330 Re: Sinusi

Post by freelancerBIH »

Mali update, imam upalu zuba tog neizraslog umnjaka, to mi izgleda svo vrijeme pravi temperaturu.

Zub probio, odnosno korijen tog zuba probio maksilarni lijevi sinus i sa desne strane gdje ga je probio postoji upalni sadrzaj.

Sutra idem kod Halida Sulejmanagica oralnog hirurga/maksifacijaliste da rijesim to.


Jel jos neko mozda isao kod Sulejmanagica za ovakve stvari ,jel on provjeren?
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#331 Re: Sinusi

Post by freelancerBIH »

Raja molim vas za savjet,

operisao sam zub (umnjak koji mi je bio probio lijevi maksilarni sinus)


Krvarenje iz usta mi je stalp, medjutim sad imam krvarenje iz lijeve nosne supljine.

Doktor mi kaze da ce to potrajat par dana, evo 3. dan otkako sam operisan, ali mi i dalje iz te lijeve nosnice izlazi gusta tamna krv pomjesana sa sluzi iz nosa....



Pod antibioticima sam jos par dana..


Zna li neko molim vas kada bi mogao ocekivat da mi stane ova krv iz sinusa?

Neko mi kaze 2-3 dana ,neko 1 sedmicu a neko i do mjesec dana :(


Jel se iko susretao sa ovim?
komsinica_s_drugog
Posts: 699
Joined: 23/12/2018 19:16

#332 Re: Sinusi

Post by komsinica_s_drugog »

Ova tema zamrla, zar nikog ne muce sinusi :D Osim mene :mrgreen:
Bas uzeh terapiju, trecu ove sezone, drugi antibiotik. Meni nije bolje 🙄 Nakon sumameda rtg sinusa. Doktori se ibretili. Jaka upala. Poslije toga evo drugi set lijekova, nos curi, glava boli, usi zigaju, zacepljaju se, sliva mi se slajm niz grlo, utusi. Kasljem opet dosta iako se jedno vrijeme kasalj bio dosta smanjio.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#333 Re: Sinusi

Post by drug_profi »

Otkako kapu nosim preko cela i usiju nemam problema. Pocnem cim sidje ispod 10 stepeni.
U toku godine prskam i usmrkavam otopinu morske soli.
Poprilicno sam se popravio sa time.
User avatar
konektovan
Posts: 40651
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#334 Re: Sinusi

Post by konektovan »

komsinica_s_drugog wrote: 16/12/2023 07:09 Ova tema zamrla, zar nikog ne muce sinusi :D Osim mene :mrgreen:
Bas uzeh terapiju, trecu ove sezone, drugi antibiotik. Meni nije bolje 🙄 Nakon sumameda rtg sinusa. Doktori se ibretili. Jaka upala. Poslije toga evo drugi set lijekova, nos curi, glava boli, usi zigaju, zacepljaju se, sliva mi se slajm niz grlo, utusi. Kasljem opet dosta iako se jedno vrijeme kasalj bio dosta smanjio.
Evo ja od jucer muku mucim...upalilo, glava boli, nos curi,..kihavica, moracu izgkeda antibiotike.
Ovo sto drug profi kaze, kapa zakon, ali ja nemam tu naviku, pokvaricu frizuru :mrgreen: i onda svake godine isto...otprilike u isto vrijeme.
Je li neko kiristio sta od prirodnih preparata, pomaze li ista?? Bar da se malo.simptomi ublaze?!
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#335 Re: Sinusi

Post by Ludzak »

Mene ne muče, srećom sinusi, ali imam česti problem začepljenosti nosa kada spavam i kada je topao i suh zrak. Zato uz sebe uvijek nosim kapi za nos. Kažu stvaraju ovisnost, ma nek stvaraju ako mi pomažu.
User avatar
konektovan
Posts: 40651
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#336 Re: Sinusi

Post by konektovan »

Ma ja kapi uvijek imam kod sebe,.....hebga, sto alergije proljece/ ljeto, sto ovako sinusi...ne mogu bez njih.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#337 Re: Sinusi

Post by nekome »

nisu kapi nego sprej
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#338 Re: Sinusi

Post by Sanjarko »

Kako mi je stara davno pala, udarila se u nos i oko, od tada je muče sinusi i oči.

Suze joj oči, a nos joj curi. Ne vjerujem da je u pitanju alergija.

Ništa nažalost ne radi po tom pitanju. Pod nož da ide u skoro 70-toj godini radi ovoga teško da će se to desiti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#339 Re: Sinusi

Post by Sanjarko »

konektovan wrote: 17/12/2023 16:43 Ma ja kapi uvijek imam kod sebe,.....hebga, sto alergije proljece/ ljeto, sto ovako sinusi...ne mogu bez njih.
Kako djeluju? Olakšaju li išta? Pošto se kreću i koje koristite?
User avatar
konektovan
Posts: 40651
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#340 Re: Sinusi

Post by konektovan »

Sanjarko wrote: 17/12/2023 18:15
konektovan wrote: 17/12/2023 16:43 Ma ja kapi uvijek imam kod sebe,.....hebga, sto alergije proljece/ ljeto, sto ovako sinusi...ne mogu bez njih.
Kako djeluju? Olakšaju li išta? Pošto se kreću i koje koristite?
Oko 10 KM,..olynt h+, kapi za nos
User avatar
Sanjarko
Posts: 23295
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#341 Re: Sinusi

Post by Sanjarko »

konektovan wrote: 17/12/2023 19:27
Sanjarko wrote: 17/12/2023 18:15
konektovan wrote: 17/12/2023 16:43 Ma ja kapi uvijek imam kod sebe,.....hebga, sto alergije proljece/ ljeto, sto ovako sinusi...ne mogu bez njih.
Kako djeluju? Olakšaju li išta? Pošto se kreću i koje koristite?
Oko 10 KM,..olynt h+, kapi za nos
+1 Hvala.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#342 Re: Sinusi

Post by nivla »

za alergije u vezi sa sinusima
flonidan 1x10mg, alegrodill spreje 2x1 prskanje u obje nosnice, plus ove gluposti na bazi fizioloske otopine( najbolje fizioloska otopina), plus propolis sprej
ako ne pomaze flonidan probati alternativu u vidu lordesa, alerixa, lavrene a ostalo ostavit isto
za glavobolju obicni defrinol, ako ne pomaze jedan popit dupli ili kupiti defrinol forte(koji ispadne skuplje kutija od kutije obicnog , a dvije tablete obicnog su ko jedna forte)
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#343 Re: Sinusi

Post by Altsa »

konektovan wrote: 17/12/2023 09:55
komsinica_s_drugog wrote: 16/12/2023 07:09 Ova tema zamrla, zar nikog ne muce sinusi :D Osim mene :mrgreen:
Bas uzeh terapiju, trecu ove sezone, drugi antibiotik. Meni nije bolje 🙄 Nakon sumameda rtg sinusa. Doktori se ibretili. Jaka upala. Poslije toga evo drugi set lijekova, nos curi, glava boli, usi zigaju, zacepljaju se, sliva mi se slajm niz grlo, utusi. Kasljem opet dosta iako se jedno vrijeme kasalj bio dosta smanjio.
Evo ja od jucer muku mucim...upalilo, glava boli, nos curi,..kihavica, moracu izgkeda antibiotike.
Ovo sto drug profi kaze, kapa zakon, ali ja nemam tu naviku, pokvaricu frizuru :mrgreen: i onda svake godine isto...otprilike u isto vrijeme.
Je li neko kiristio sta od prirodnih preparata, pomaze li ista?? Bar da se malo.simptomi ublaze?!
Meni ovo pomoglo.

Image
komsinica_s_drugog
Posts: 699
Joined: 23/12/2018 19:16

#344 Re: Sinusi

Post by komsinica_s_drugog »

konektovan wrote: 17/12/2023 09:55
komsinica_s_drugog wrote: 16/12/2023 07:09 Ova tema zamrla, zar nikog ne muce sinusi :D Osim mene :mrgreen:
Bas uzeh terapiju, trecu ove sezone, drugi antibiotik. Meni nije bolje 🙄 Nakon sumameda rtg sinusa. Doktori se ibretili. Jaka upala. Poslije toga evo drugi set lijekova, nos curi, glava boli, usi zigaju, zacepljaju se, sliva mi se slajm niz grlo, utusi. Kasljem opet dosta iako se jedno vrijeme kasalj bio dosta smanjio.
Evo ja od jucer muku mucim...upalilo, glava boli, nos curi,..kihavica, moracu izgkeda antibiotike.
Ovo sto drug profi kaze, kapa zakon, ali ja nemam tu naviku, pokvaricu frizuru :mrgreen: i onda svake godine isto...otprilike u isto vrijeme.
Je li neko kiristio sta od prirodnih preparata, pomaze li ista?? Bar da se malo.simptomi ublaze?!
Ja sam dobila sprej za nos (kortikosteroid) i nakon par dana nos suh, ali ruzno suh, smeta. Nije normalno kao kad si zdrav. 15 dana da koristim dva puta dnevno, pa 15 jednom, sinoc zaboravila, a jos su mi ovi dani kad trebam dva puta. Evo jutros k'o odvrnuta cesma :mrgreen:
Spominju se Defrinol, njega sam ispila, i Laverna, to sad pijem. Ispila Sumamed, koristila Snup sprej za nos, Bronhobos sirup za kasalj, Sinolpan forte tablete, Flavamed sumece tablete i sad sam jos na Doksiciklinu. Dzaba sve.
Otkad sam na temi procitala da je kapa obavezna ne izlazim iz kuce bez nje. Ni bez carapa, sto mi je bila praksa u svim godisnjim dobima.
Ali dobro nije.
User avatar
Filter
Posts: 8051
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#345 Re: Sinusi

Post by Filter »

sa sinusima muku mucim cijeli zivot :roll: fakat nervira, vazda maramice moram nositi. odem na skijanje ko protocni bojler. kad sam na toplom nema problema, njonja suha ko barut. slikao sam sinuse, sve ok, uredni. al corba tece i tece.
kad se prehladim najbolje mi pomazu propolis kapi, al je zeznuto u tri majcine. valjda alkohol iz propolisa ujede, oplacem uvijek ali propusem ventile.
Post Reply