Sinusi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#226 Re: Sinusi

Post by Last December »

Hvala. Vidiš nisam znao za olinth da se otvara, ova moja mi je odmah dala najskuplji izgleda, taj Quixx košta oko 10 KM, što mi je nebulozno precjenjeno za običnu posoljenu vodu.

Prvi put čujem i za neti pot. Možda i to probam, mada su meni sinusi čisti uglavnom, nisam nikad imao problema s njima, nego baš zastoj na izlazu iz sinusa u nosnicu gdje je septum previše blizu. Tu se nakupljaju bakterije i vracaju se u grlo tako da imam konstantu upalu grla. Zbog toga mi preporučuju operaciju nosa a i da redovno ispiram i ispuhujem nos. Mislim da mi je sprej sasvim dovoljan za to, mada ću probati naliti da vidim kao djeluje malo veća količina tečnosti.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#227 Re: Sinusi

Post by Idemedosumom »

I ja odavno imam problema sa sinusima i kosinusima :D

Uglavnom sam većinu ovdje navedenih preparata/metoda isprobao i ništa nije dalo značajan rezultat. Sada trenutno pokušavam s bosiljkom, to jest, inhaliranjem isparavanja od bosiljka. Već nakon 5 minuta dubokog inhaliranja kroz nos, sve se pročepi, i punim kapacitetom mogu disati kroz nos. Međutim, ovo ne traje dugo, nakon nekih pola sata mi se opet začepi, a sekret počne u grlo silaziti.

Pošto stalno izlazim napolje na hladno, nisam bio u mogućnosti ovu metodu do kraja istestirati (jer nakon inhaliranja pare ne treba na hladan zrak ići). Trebalo bi 3 puta dnevno po 10 minuta inhalirati i tako barem 7 dana.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#228 Re: Sinusi

Post by epik »

Kapi divljeg krastavca, nevjerovatni rezultati, bar kod mene. Obicno me zaboli glava malo iznad obrva, kada ustanem kao da mi mravi gamizu kroz nos iz cela, kihao sam po 20 puta uzastopno....Prije par dana sam kupio kapi divljeg krastavca i zadovoljan sam rezultatom u ova dva-tri dana. Nasao sam ih na fejsu https://www.facebook.com/lijecenje.sinusa/

Bocica kosta 35,00 KM + postarina.
missko
Posts: 11433
Joined: 22/02/2008 13:22

#229 Re: Sinusi

Post by missko »

epik wrote:Kapi divljeg krastavca, nevjerovatni rezultati, bar kod mene. Obicno me zaboli glava malo iznad obrva, kada ustanem kao da mi mravi gamizu kroz nos iz cela, kihao sam po 20 puta uzastopno....Prije par dana sam kupio kapi divljeg krastavca i zadovoljan sam rezultatom u ova dva-tri dana. Nasao sam ih na fejsu https://www.facebook.com/lijecenje.sinusa/

Bocica kosta 35,00 KM + postarina.
Koji nacin placanja
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#230 Re: Sinusi

Post by epik »

missko wrote:
epik wrote:Kapi divljeg krastavca, nevjerovatni rezultati, bar kod mene. Obicno me zaboli glava malo iznad obrva, kada ustanem kao da mi mravi gamizu kroz nos iz cela, kihao sam po 20 puta uzastopno....Prije par dana sam kupio kapi divljeg krastavca i zadovoljan sam rezultatom u ova dva-tri dana. Nasao sam ih na fejsu https://www.facebook.com/lijecenje.sinusa/

Bocica kosta 35,00 KM + postarina.
Koji nacin placanja
Klasika, po primanju paketica brze poste.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#231 Re: Sinusi

Post by Idemedosumom »

Probavao sam taj divlji krastavac, čovjek iz Sarajeva prodaje. Jako je skupo, s obzirom da je smiješno kolišna bočica dođe za navedene pare. Mislim da čak manje od 10ml lijeka dođe. A meni nije pomoglo, nimalo. Doduše ja imam hroničnih problema sa sinusima.
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#232 Re: Sinusi

Post by epik »

Idemedosumom wrote:Probavao sam taj divlji krastavac, čovjek iz Sarajeva prodaje. Jako je skupo, s obzirom da je smiješno kolišna bočica dođe za navedene pare. Mislim da čak manje od 10ml lijeka dođe. A meni nije pomoglo, nimalo. Doduše ja imam hroničnih problema sa sinusima.
Da, dodje mala bocica moze biti 20 dana po 8 kapi dnevno. Vjerovatno je to sve individualno. Kod mene su sinusi, narocito desna strana od 13. Godine slabije prohodni. Kad se upale uh, ne mogu pertle da zavezem koliko udara u celo. Uglavnom, par dana koristim ove kapi, gorke su i smrde, a i grlo poboljeva, ali za 15-tak minuta osjetim slupljanje sekreta iz supljina, e sad koliko ce to drzati cemo da vidimo.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#233 Re: Sinusi

Post by Idemedosumom »

Osjetio sam i ja kako sekret silazi niz grlo, ali sinusi su ostali začepljeni/neprohodni. Kao što sam ranije naveo, jedini momentalni efekat od prirodnih lijekova sam osjetio udisanjem pare od prokuhanog bosiljka.
scolic
Posts: 11
Joined: 11/01/2011 20:20

#234 Re: Sinusi

Post by scolic »

Pozdrav. Ne znam gdje da pise pa evo da pokusam. Imam dva mjeseca problem sa upalom vestibularnog zivca i polozajnom vrtoglavicom. Isla sam neurologu i ORL i pijem Betaserc i Mometazon sprej koristim. Uzasno mi ke u glavi pritisak i u usima. Imam preoblem sa rinitisom i uvijek mi se slijeva sluz sto dr vidi kao najveci problem. Da li je netko imao ovo i koliko traje. Help
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#235 Re: Sinusi

Post by epik »

scolic wrote:Pozdrav. Ne znam gdje da pise pa evo da pokusam. Imam dva mjeseca problem sa upalom vestibularnog zivca i polozajnom vrtoglavicom. Isla sam neurologu i ORL i pijem Betaserc i Mometazon sprej koristim. Uzasno mi ke u glavi pritisak i u usima. Imam preoblem sa rinitisom i uvijek mi se slijeva sluz sto dr vidi kao najveci problem. Da li je netko imao ovo i koliko traje. Help
Mislim da bi trebala novu temu, pa mozda neko od nasih forumasa vidi tvoj problem, posto je ocito kod tebe veci problem od upale sinusa...brzo nam ozdravi :)
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#236 Re: Sinusi

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 28/06/2016 21:21, edited 1 time in total.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#237 Re: Sinusi

Post by agent_zero »

Kažu moraš roniti duboko, svaki dan tokom kupanja. Ništa ispiranje, samo duboko i često ronjenje.

Ja sam obično miran u maju, meni je kriza oktobar/novembar i januar/februar.

Što se tih tableta tiče, ja nisam primjetio da su mi pomogle. Jedino što pomogne je antibiotik i avamys sprej.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#238 Re: Sinusi

Post by developer10 »

Unazad par godina a tokom posljednjih 10-12 mjeseci imam stalno probleme sa sinusima. Tokom zimskog perioda bude mi nos začepljen i imam glavobolje ali evo čak i ovih proljetnih i ljetnih mjeseci javlja se glavobolja i smanjena prohodnost nosa.

Koristio sam sprej Operil a u posljednje vrijeme koristim SeptaNazal. Oba a pogotovo ovaj drugi su efikasni - za par minuta osjetim djelovanje, sekret se slijeva niz grlo (što je i cilj - da sluz iscuri iz sinusa). Mana im je (svima) što se nakon nekoliko dana upotrebe mora prestati na neki period.

Kod mene je najčešće blagi oblik ali mislim da je postalo hronično. Hladan zrak a klima pogotovo mi naredni dan uzrokuju malaksalost, umor, pomutnju u glavi, a nerijetko i glavobolju.

Prije nekih 10 dana sam probao držati komadiće vate u nosnicama jer mi je u stanu radni sto odmah uz hladan zid. Čak evo i ljeti osjetim i tu najmanju hladnoću (nekih 0,5 m udaljenosti pri radu) i za 2 dana sam "navukao" sinusitis. Vata otežava disanje ali bih rekao da je bilo manjeg pomaka, manje udahnem hladnog zraka na nos, više dišem na usta.

A onda sam počeo mali eksperiment. Odavno imam švedsku grenčicu (Schwedenbitter), nije tečna, već kao neka krema boje senfa. Prvo sam blago namazao iznutra nosnice da vidim hoće li mi udisanje takvog miksa tih ljekovitih trava pomoći. Osjetio sam blago poboljšanje i onda odlučio idućeg dana da unesem malo veću količinu (na vrh prsta) u obje nosnice i onda jako udahnem. Definitivno potiče curenje sluzi i time djeluje kao sprej ali vjerujem bez štetnih efekata koje sprejevi imaju.

Image

Evo nekih 7-8 dana nisam imao niti jednom potrebe da koristim sprej a "ušmrkavam" grenčicu tek 1-2 dnevno.

Poređenja radi, put od 4,5h i isto toliko nazad pri vrlo malo rada klime u autu mi je donosio 2 dana praktične nesposobnosti za iole mentalno zahtjevan rad. Juče sam cca 2h vozio na more, predveče nazad a klima puno jače radila (nisam bio sam u autu). Danas osjetim sasvim malo tegoba, primijenio do sada 2 puta grenčicu - ekstra pomaže. Istina, juče sam bio na moru a ne u Mostaru (taj duži put) ali opet, vjerujem da grenčica jako blagotvorno djeluje na sinusitis.

Volio bih kada bi neko s jednakim ili sličnim simptomima (glavobolja, umor, malaksalost, dekoncentracija) nakon izloženosti klimi ili hladnom zraku proba isto ovo tokom 2-3 dana i vidi hoće li mu pomoći. Ovo sam nabavio u apoteci za cca 8 KM a ima 250 ml - za ovu svrhu može biti sigurno više od godine dana (ne znam rok trajanja). Takođe, lično sam se uvjerio da drastično ubrzava zacjeljivanje rana.
LikoZeko
Posts: 56
Joined: 26/08/2014 17:25

#239 Re: Sinusi

Post by LikoZeko »

Naime, ustanovljena mi je devijacija, alergija na grinje i otecenost sluznice od alergije. Nos mi je prohodan, osjetim malo slijevanja niz grlo, pospanost, blage glavobolje. Poceo sam da koristim aerius i flixonase.
Da li je neko uspio slicnu situaciju staviti pod kontrolu i KAKO?
Koliko vremena treba provoditi terapiju da bi se osjetila poboljsanja.

Unaprijed zahvalan na pomoci.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#240 Re: Sinusi

Post by aurora313 »

U plastičnu bočicu sa sprejom ili malim otvorom (radi boljeg mogućnosti ušmrkavanja) staviti vode i kašikicu soli. Ako imate kod kuće još i ulje od origana ili tea-tree, stavite 2 - 3 kapi u tu smjesu i dobro promućkajte prije svake upotrebe. Ispirajte nos 4-6 puta dnevno s tim da mlaz ide do sinusa. Garant da će zaustaviti gnojnu upalu.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#241 Re: Sinusi

Post by agent_zero »

developer10 wrote:A onda sam počeo mali eksperiment. Odavno imam švedsku grenčicu (Schwedenbitter), nije tečna, već kao neka krema boje senfa. Prvo sam blago namazao iznutra nosnice da vidim hoće li mi udisanje takvog miksa tih ljekovitih trava pomoći. Osjetio sam blago poboljšanje i onda odlučio idućeg dana da unesem malo veću količinu (na vrh prsta) u obje nosnice i onda jako udahnem. Definitivno potiče curenje sluzi i time djeluje kao sprej ali vjerujem bez štetnih efekata koje sprejevi imaju.

Image

Evo nekih 7-8 dana nisam imao niti jednom potrebe da koristim sprej a "ušmrkavam" grenčicu tek 1-2 dnevno.
U kojoj apoteci si nabavio grenčicu kao kremu?

Sve što sam ja vidio je bilo u potpuno tečnom obliku.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#242 Re: Sinusi

Post by developer10 »

agent_zero wrote:
developer10 wrote:A onda sam počeo mali eksperiment. Odavno imam švedsku grenčicu (Schwedenbitter), nije tečna, već kao neka krema boje senfa. Prvo sam blago namazao iznutra nosnice da vidim hoće li mi udisanje takvog miksa tih ljekovitih trava pomoći. Osjetio sam blago poboljšanje i onda odlučio idućeg dana da unesem malo veću količinu (na vrh prsta) u obje nosnice i onda jako udahnem. Definitivno potiče curenje sluzi i time djeluje kao sprej ali vjerujem bez štetnih efekata koje sprejevi imaju.

Image

Evo nekih 7-8 dana nisam imao niti jednom potrebe da koristim sprej a "ušmrkavam" grenčicu tek 1-2 dnevno.
U kojoj apoteci si nabavio grenčicu kao kremu?

Sve što sam ja vidio je bilo u potpuno tečnom obliku.
Jedna lokalna u Bihaću. Mada vjerujem da i u drugim gradovima ima, samo pitaj.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#243 Re: Sinusi

Post by Bluemore »

Vidi u dmu
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#244 Re: Sinusi

Post by graue_maus »

Image
ljetos sam slucajno kupila , kad sam bila prehladjena............. super stvar, drzi nos slobodan ,nije jak kao wick vaporub , od njega samo placem :D ...... ne treba ga puno, ja jos imam pola teglice :thumbup: , mada ga mazem kad god mi naumpadne ili kad osjetim da ce mi se nos zacepiti ili grlo ....stoji da je bez konzervansa i da su tri prirodna ulja sastavni dio kreme : eukaliptus , metvica i kamfer( nemogu naci koja je to biljka na nasem jeziku)....
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#245 Re: Sinusi

Post by amar1994 »

Vozdra raja :thumbup: , trebam malu pomoc . Isao sam kod raznih doktora i svi daju istu dijagnozu "sinusi" :-) .

A moj problem je sljedeci , stalno mi se slijeva sekret u grlo , ne prestaje osim kad odem na more par dana :-) . Probao antibiotike razne i kapi , nista opet isto :( . Ponekad me zaboli glava od njih , vecinom kad je promjena vremena. Niti mi curi nos , niti udara u oci , nista , samo se slijeva u grlo :twisted: :(
Ovo traje nekih 5 godina :run:


Imate li vi neku preporuku za kapi ili neka druga cuda . Hvala :)
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#246 Re: Sinusi

Post by Ductus Holedocus »

Ćao.
Moze li mi neko iskustveno reci kako bole sinusi?

Vec par dana imam neku cudnu bol u oku(ne znam je opisati), zacepljenu nozdrvu,bol u sljepocnici i cini mi se😁polovina cela.
Na pritisak u podrucju obrve osjetim bol(ne znam je li od jačine pritiska ili je stvarna bol usljed sinusitisa).

Nadam se da ce se neko javiti, da ne tragam za drugim dijagnozama :skoljka: :skoljka: :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 128608
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#247 Re: Sinusi

Post by muha_sa »

Ductus Holedocus wrote: 24/03/2020 15:14 Ćao.
Moze li mi neko iskustveno reci kako bole sinusi?

Vec par dana imam neku cudnu bol u oku(ne znam je opisati), zacepljenu nozdrvu,bol u sljepocnici i cini mi se😁polovina cela.
Na pritisak u podrucju obrve osjetim bol(ne znam je li od jačine pritiska ili je stvarna bol usljed sinusitisa).

Nadam se da ce se neko javiti, da ne tragam za drugim dijagnozama :skoljka: :skoljka: :mrgreen:
Davno sam imo problema sa maksilarnim sinusima i operisan sam--imao sam bolove iznad ociju, nisam mogo brže hodat a kamli potrcat da ne osjetim bol i kao da mi nešto mucka u frontalnom djelu cela.

ako sam ti malo pomogo bit ce mi drago.
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#248 Re: Sinusi

Post by Ductus Holedocus »

Hvala
User avatar
Dinostula
Posts: 3599
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#249 Re: Sinusi

Post by Dinostula »

Ductus Holedocus wrote: 24/03/2020 15:14 Ćao.
Moze li mi neko iskustveno reci kako bole sinusi?

Vec par dana imam neku cudnu bol u oku(ne znam je opisati), zacepljenu nozdrvu,bol u sljepocnici i cini mi se😁polovina cela.
Na pritisak u podrucju obrve osjetim bol(ne znam je li od jačine pritiska ili je stvarna bol usljed sinusitisa).

Nadam se da ce se neko javiti, da ne tragam za drugim dijagnozama :skoljka: :skoljka: :mrgreen:
Ne bi ja rekao da su to sinusi oni dodju negdje izmedju dva oka o boli taj prednji dio cela.Kao dijete sam imao velikih problema sa tim i dan danas mi nos curi ali samo kad jedem.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#250 Re: Sinusi

Post by drug_profi »

Image
Post Reply