obrezivanje-sunećenje u SA

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

oksso
Posts: 15
Joined: 28/12/2009 21:43

#1 obrezivanje-sunećenje u SA

Post by oksso »

Molim vaša iskustva u vezi sa obrezivanjem djeteta,gdje je to najbolje uraditi,šta je prethodno potrebno,kome da se obratim-djetetu je 8 mjeseci? Hvala
o.b.
Posts: 66
Joined: 11/07/2010 01:01

#2 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by o.b. »

i mene zanima isto.
ja sam bila odlucila da to odradimo na kosevu na dj. hirurgiji, pa smo odveli dijete na pregled. medjutim, ja se gore vise ne vracam! klaonica! par slucajeva sto sam vidjela i sto sam u cekaonici cula su uzasni.
jedna majka ceka u holu (ne daju roditeljima prisustvovati), malac vristi, dusu pusta, traje to..., a onda izlazi sestra: "hajte udite, ovo je uzas!!!" place malac i dalje... izlazi majka nosi ga, njemu 3-4 godine, crven ko rak, kosa mokra, uske hlacice uredno obucene, ko da mu nista nisu radili, obuva ga na krilu. ja se zbunih pa pitam:" a sta su mu radili?" kaze mama: "sunetili" - uh majko moja. a placa se (ne znam tacno koliko) ali puna cijena, kao da radis estetsku operaciju usiju. znaci, osiguranje nista.
moje je dijete veliko, 2 god. i nesto, to bi bila prava trauma. uzmu ga neki nepoznati ljudi i nesto mu rade :!:

iz sanase imam nekoliko veoma zadovoljnih prijatelja. najprije da cemo tamo, ali rado bih cula vasa iskustva.
i dvoumim se oko anestezije, lokalna ili totalna (posto je moj sin veci). kod njih je nesto oko 200KM i 300KM, zavisno od anestezije i u to ulazi sve, cak i nalazi i kontrole. tako sam cula.
User avatar
Cyber-harambashica
Posts: 967
Joined: 17/07/2010 20:16
Location: NBG

#3 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Cyber-harambashica »

Imam i ja jedno pitanje. Zar ne moze da se to odradi i malo kasnije? Sa 15, 16?
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Truba »

valjda boli
User avatar
Cyber-harambashica
Posts: 967
Joined: 17/07/2010 20:16
Location: NBG

#5 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Cyber-harambashica »

pa valjda je bol intenzivniji sa 2,3 god....
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#6 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Tvrtko II Kotromanić »

ja sam se sunetio sa 6 godina (u hitnoj).. i da boli.. jako boli; al et isplatilo se u vidu peskesa raznog :D
zlatanko
Posts: 331
Joined: 24/03/2009 16:26

#7 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by zlatanko »

Tvrtko II Kotromanić wrote:ja sam se sunetio sa 6 godina (u hitnoj).. i da boli.. jako boli; al et isplatilo se u vidu peskesa raznog :D
I ja sa 6. Nista ne boli, barem se ne sjecam. Spav'o sam ko zaklan, poslije Slovencima pokazivao kako treba cuna da izgleda. :mrgreen: :mrgreen: :sax:

I da, u Sloveniji su me obrezivali, doduse nas doktor, bosanac. Profesionalno. :lol:
ja2
Posts: 300
Joined: 13/07/2010 19:41

#8 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by ja2 »

najbolje na privatnoj klinici i to kod dr. Karabega. Moguc dogovor da djete bude pod anestezijom. Roditelji cekaju ispred klinike dok se na zavrsi, a postupak traje par minuta. Najprije treba popricati sa dejcijim pedijatrom i uraditi sve nalaze i kontrole, a potom naci i hirurga koji ce to obaviti sto strucnije.
Inace je najbolje to sto prije uraditi jer se djete nece sjecati i nece imati traumu, a i na mladjoj kozit to brzo zaraste. Kazu da se to moze uraditi i odmah po rodjenju, tako da to zaraste taman dok otpadne pupak i onda rahat.

Moj rodjak se sunetio sa 12 godina i ni tada ne bi da nije imao problema i dobio upalu. A to je mnogo teze i komplikovanije, a da ne govorim o traumi.
User avatar
DoctorSa
Posts: 135
Joined: 29/04/2010 20:42

#9 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by DoctorSa »

Jao što ova gore kuka oko sunecenja. Pa dajte kako smo se mi prije kod berbera i brica cvikarili hahahaha.
A sta cekate toliko, sto manje dijete, beba, to bolje. Nista se ne sjecas haja.
Cuj 15 godina. I onda kažete doktori grozni. Pa VIIIIIIIIII ste grozni, jer tako stvarate traume djeci!

Da mi je naći u turskoj kako djecu sunete, to prava zabava. sjede u krugu i lik ih reže. a sad neku pompu dižete.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#10 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Tvrtko II Kotromanić »

*JA* wrote: P.S. U krscanskoj Americi se djeca sunete drugi dan nakon rodjenja. U istocnim saveznim drzavama Amerike procenat djece koja se sunete je iznad 80%.
prij bi rekao da se krscanska djeca u Americi obrezuju a ne sunete, al et, izadje to na isto :D
User avatar
Cyber-harambashica
Posts: 967
Joined: 17/07/2010 20:16
Location: NBG

#11 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Cyber-harambashica »

valjda imam pravo da pitam, samo me interesovalo. Nisam muslimanka, nit zivim u hriscanskoj americi
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4835
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#12 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Tvrtko II Kotromanić »

*JA* wrote:
ja2 wrote:a da ne govorim o traumi.
Ma daj ba kakva trauma. :?
Jesi kada cuo koliko djeca vriste kada treba izvaditi ili popraviti zub?

Sunecenje je jednostavan medicinski zahvat koji iza sebe ne ostavlja nista vecu traumu od bilo kakve druge manje operacije. Dakle, djeca se samo uplase, sto je normalno, ali nema tu nikakve ozbiljne traume!
ja fkt ne znam onda sta su meni radili, valjda je to bilo do "samo" lokalne anestezije, bjez ba, boli vopra ba xD
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#13 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by kokuz_sa »

ama ne znam sta komplikujete sa tim bolnicama privatnim klinikama i tako cim..

od BIRVAKTILE su poznate 2 porodice koje se bave tim poslom..tzv BERBERI a to su SKAKA i DAUT

95% ljudi u sarajevu je osuneceno kod njih..ja licno kod dauta..
dosao lik kuci imas otac te cuva daut rezne stavi sta treba i za pola sata kad oplaces trcis po livadi :D
User avatar
Cyber-harambashica
Posts: 967
Joined: 17/07/2010 20:16
Location: NBG

#14 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Cyber-harambashica »

Kopiram mejl moje druarice koja zivi u Arizoni:

Ja citam na baby center diskusijama , rasprele zene raspravu o obrezivanju muske djece pa se skoro za vratove pohvatale. Amerikanke i dalje tvrde kako je to iz medicinskih razloga, te zbog higijene. Jer ne obrezani jel te mnogo smrde, i onda dobiju svakakve infekcije i boleshcure. E jebemu misa, onda bi vecini nasih muskaraca one stvarke do sad il otpale od infekcija i bolesti, il ne bismo s njima mogle zivjet od smrada. A najbolji argument je kad kazu, pa necu da izgleda drugacije od tate kako cu mu to objasnit. I onda ja pitam Mirka, reko majke ti dok si odrasto jeste'l ti i tata redovno uporedjivali alatke da vidite jel isto izgledaju? Mislim stvarno, ko to radi?
djana h
Posts: 39272
Joined: 06/08/2009 18:23

#15 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by djana h »

Obrezivanje se vrsi prvenstveno iz higijenskih razloga,ali i ako nije obrezan spolni organ ne znaci da je inficiran i sl.vec jednostavno lakse je obrezan ud odrzavati cistim :)
Dalje,mnogo je bolje uraditi obrezivanje dok je dijete mladje,brze zaraste i manje su komplikacije ,pod uslovom da je strucno uradjeno,nego kad je dijete vece.
Moj brat je imao problema sa govorom,mislili smo da je iz straha i dugo se roditelji nisu mogli odluciti da ga obrezu,mislili su da ce time da mu stvore jos novih trauma.Obrezan je tek kad je imao sest godina i sjecam se da je danima sjedio,u suknjici.Medjutim,kod mojih poznanica koje su djecu obrezale dok su u pelenama samo kazu da je bol trajao vrlo kratko i da za dan-dva nikakavih bolova nema.
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#16 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Alkos »

kokuz_sa wrote: dosao lik kuci imas otac te cuva daut rezne stavi sta treba i za pola sata kad oplaces trcis po livadi :D
:mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=jDinmCEEJcA
User avatar
demetra22
Posts: 209
Joined: 22/06/2009 15:59

#17 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by demetra22 »

Procitala sam ja dobro misljenje negdje na internetu. Kaze:

"U Bosni se sunete djeca jer po rodjenju imaju prangije pa im krate :) :) :). Ja sam po sunecenju dobio oko 800KM, sta bi dao da se mogu opet sunetiti :) ."
o.b.
Posts: 66
Joined: 11/07/2010 01:01

#18 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by o.b. »

demetra22 wrote:Procitala sam ja dobro misljenje negdje na internetu. Kaze:

"U Bosni se sunete djeca jer po rodjenju imaju prangije pa im krate :) :) :). Ja sam po sunecenju dobio oko 800KM, sta bi dao da se mogu opet sunetiti :) ."
e ova dobra pravo!!! :thumbup:
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#19 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by encian »

zar nije preopasna totalna anestezija na malo dijete?!
o.b.
Posts: 66
Joined: 11/07/2010 01:01

#20 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by o.b. »

encian wrote:zar nije preopasna totalna anestezija na malo dijete?!
naravno da nosi odredjene rizike, to bih uradila samo po preporuci/procjeni doktora. al u slucaju lokalne mora neko od nas dvoje prisustvovati! zbog djeteta.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#21 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by pustopoljina »

Cyber-harambashica wrote:Imam i ja jedno pitanje. Zar ne moze da se to odradi i malo kasnije? Sa 15, 16?
hm :P
imas li ti djecaka tih godina?
imaju neki prakticni problemi s ovim uzrastom...razne tete u novinama,komsinice,drugarice u skoli...jutarnji problemcic...
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#22 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by ljubav_aha »

pustopoljina wrote:
Cyber-harambashica wrote:Imam i ja jedno pitanje. Zar ne moze da se to odradi i malo kasnije? Sa 15, 16?
hm :P
imas li ti djecaka tih godina?
imaju neki prakticni problemi s ovim uzrastom...razne tete u novinama,komsinice,drugarice u skoli...jutarnji problemcic...
pustopoljina :thumbup:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#23 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by ljubav_aha »

Cyber-harambashica wrote:valjda imam pravo da pitam, samo me interesovalo. Nisam muslimanka, nit zivim u hriscanskoj americi
naravno,samo pitaj :-D

obreziavnje je poceli u hirscnastvu,kasnije su poceli jevreji,a zatim muslimani

obrezivanje je ritual,nista drugo,a danas je business
User avatar
Pikaboo
Posts: 737
Joined: 28/08/2009 12:18
Location: In the moment.

#24 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by Pikaboo »

Nista od obrezivanja.Neka rolke
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#25 Re: obrezivanje-sunećenje u SA

Post by gurabija78 »

pustopoljina wrote:
Cyber-harambashica wrote:Imam i ja jedno pitanje. Zar ne moze da se to odradi i malo kasnije? Sa 15, 16?
hm :P
imas li ti djecaka tih godina?
imaju neki prakticni problemi s ovim uzrastom...razne tete u novinama,komsinice,drugarice u skoli...jutarnji problemcic...
mislim da se radi o 15-16 mjeseci :roll:
Post Reply