Dobri čajevi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Modest Musorgski
Posts: 1022
Joined: 26/07/2012 20:08

#826 Re: Dobri čajevi

Post by Modest Musorgski »

kOmpir wrote:
Pripravnica wrote:Kako postici temperaturu od 80C za caj?
Teško je znati kada je voda tačno 80 C ukoliko se ne koristi kuhinjski termometar. Vremenom sam razvio neke svoje metode za postizanje temperature za zeleni čaj:

- presipanjem proključane vode uz dvije posude sa određene visine (30-50 cm, 10-15 puta), nakon inicijalnog zagrijavanja posuda pada temperatura vode a nadalje se hladi i preko zraka, te je tada na nekih 80-85 C
- posmatranjem mjehurića, kada krene konstantni tok sitnih mjehurića (par mm) sa dna prema površini tada je voda ugrubo 80 C
- sipanjem 250 ml ključale vode u posudu od borosilikatnog stakla (tj. čajniku - vidi blog) pri sobnoj temperaturi, nakon 4 minute (pri otvorenoj posudi) voda je tačno 80C (mjereno kuhinjskim termometrom)

Nadam se da će nešto od ovoga biti od pomoći :)
može i ovako:

http://www.ebay.com/itm/New-Digital-Coo ... 1c3a04d622

ili nešto skuplja varijanta:

http://www.ebay.com/itm/Breville-BKE820 ... 1c3743811c
Pripravnica
Posts: 22
Joined: 13/09/2013 18:16

#827 Re: Dobri čajevi

Post by Pripravnica »

Hvala svima na odgovorima :)
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#828 Re: Dobri čajevi

Post by Sanchez22 »

Moze se izmjeriti i "od oka" :lol: :lol:
User avatar
glossyB
Posts: 207
Joined: 17/03/2013 13:50
Location: Sarajevo

#829 Re: Dobri čajevi

Post by glossyB »

kOmpir wrote:
Zna li neko gdje se tačno mogu uzeti Julius Meinl čajevi? Svaki put kada navratim u Sarajevo sve ih je teže i teže naći. Prije par dana u koju god trgovinu sam zavirio - nema ih.
Ja sam nasla u Merkatoru nije ih bilo puno, ako hoces mogu vidjeti ima li ih jos ? :)
User avatar
madridist
Posts: 1043
Joined: 07/07/2012 22:34
Location: Middle Earth

#830 Re: Dobri čajevi

Post by madridist »

Marka "Sonnentor" čaj ,ako je neko naišao kod nas neka napiše gdje ima rado kupujem odmah,probao sam sa limunovom travom neka mješavina,odličan čaj.
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#831 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

madridist wrote:Marka "Sonnentor" čaj ,ako je neko naišao kod nas neka napiše gdje ima rado kupujem odmah,probao sam sa limunovom travom neka mješavina,odličan čaj.
Ako se ne varam viđao sam ih u DM-ovim trgovinama...
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#832 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

glossyB wrote:
kOmpir wrote:
Zna li neko gdje se tačno mogu uzeti Julius Meinl čajevi? Svaki put kada navratim u Sarajevo sve ih je teže i teže naći. Prije par dana u koju god trgovinu sam zavirio - nema ih.
Ja sam nasla u Merkatoru nije ih bilo puno, ako hoces mogu vidjeti ima li ih jos ? :)
U kojem Merkatoru tačno? Ako ti je usput pogledaj šta imaju pa javi :)
User avatar
glossyB
Posts: 207
Joined: 17/03/2013 13:50
Location: Sarajevo

#833 Re: Dobri čajevi

Post by glossyB »

Na Socijalnom, nema u Alti ;) Pogledat cu nije mi daleko :D
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#834 Re: Dobri čajevi

Post by jaxxx »

Raja, ako može pomoć da se ne peglam po stranicama...gdje se može uzeti turski čaj u SA?

Image
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#835 Re: Dobri čajevi

Post by de facto. »

Ljudi,treba mi pomoć.Kupila sam korijen sladića da pijem,međutim ovo je meni baš preslatko,pa me zanima da li može uticati ikako na porast kilaže,što jelte ni u kom slučaju ne želimo.Čitam na netu da je 30 do 50 puta slađi od šećera.
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#836 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

de facto. wrote:Ljudi,treba mi pomoć.Kupila sam korijen sladića da pijem,međutim ovo je meni baš preslatko,pa me zanima da li može uticati ikako na porast kilaže,što jelte ni u kom slučaju ne želimo.Čitam na netu da je 30 do 50 puta slađi od šećera.
Sladić ima oko 350 kcal na 100 gr, znači ne više od 5-10 kcal po šoljici.
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#837 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

jaxxx wrote:Raja, ako može pomoć da se ne peglam po stranicama...gdje se može uzeti turski čaj u SA?

Image
Imaš uzeti nekoliko vrsta crnog Caykur čaja u trgovini turske robe (Bakkal) kod Sebilja.
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#838 Re: Dobri čajevi

Post by jaxxx »

kOmpir wrote:Imaš uzeti nekoliko vrsta crnog Caykur čaja u trgovini turske robe (Bakkal) kod Sebilja.
Zahvaljujem na informaciji :thumbup:
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#839 Re: Dobri čajevi

Post by Sanchez22 »

Potpuno se navukao na zeleni caj.Poslije vecere obavezno :-D
Trenutno pijem plantagov,dok ne dodjem u Sarajevo.Onda cu opustositi Franz&Sophie : :lol:
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#840 Re: Dobri čajevi

Post by de facto. »

kOmpir wrote:
de facto. wrote:Ljudi,treba mi pomoć.Kupila sam korijen sladića da pijem,međutim ovo je meni baš preslatko,pa me zanima da li može uticati ikako na porast kilaže,što jelte ni u kom slučaju ne želimo.Čitam na netu da je 30 do 50 puta slađi od šećera.
Sladić ima oko 350 kcal na 100 gr, znači ne više od 5-10 kcal po šoljici.
Hvala.A šta je sa ostalim čajevima,imaju li oni kalorija,npr zeleni?
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#841 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

de facto. wrote:
kOmpir wrote:
de facto. wrote:Ljudi,treba mi pomoć.Kupila sam korijen sladića da pijem,međutim ovo je meni baš preslatko,pa me zanima da li može uticati ikako na porast kilaže,što jelte ni u kom slučaju ne želimo.Čitam na netu da je 30 do 50 puta slađi od šećera.
Sladić ima oko 350 kcal na 100 gr, znači ne više od 5-10 kcal po šoljici.
Hvala.A šta je sa ostalim čajevima,imaju li oni kalorija,npr zeleni?
Imaju još manje, oko 1-2 kcal, osim ako nisu miješani sa nekim voćem, krupnim šećerom (rock sugar).
User avatar
de facto.
Posts: 3077
Joined: 10/07/2011 18:49
Location: ...jer me more uvik spasi,život krade,more vrati,vrime prođe,al' stoje sati.Tu san dite,to me hrani.

#842 Re: Dobri čajevi

Post by de facto. »

Hvala puno. :)
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#843 Re: Dobri čajevi

Post by jaxxx »

Jeste li probali Dilmah cajeve, filter vrecica ili u rinfuzi? Kontam nabaviti za kafeteriju pa ne znam da li su bas toliko dobri kao sto kazu?
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#844 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

jaxxx wrote:Jeste li probali Dilmah cajeve, filter vrecica ili u rinfuzi? Kontam nabaviti za kafeteriju pa ne znam da li su bas toliko dobri kao sto kazu?
Solidni su, probao sam ih nekoliko u rifuzi i u vrećici. Ako smijem da pitam, odakle bi ih dobavio, i gdje (u BiH ili inostranstvu)?
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#845 Re: Dobri čajevi

Post by jaxxx »

kOmpir wrote: Solidni su, probao sam ih nekoliko u rifuzi i u vrećici. Ako smijem da pitam, odakle bi ih dobavio, i gdje (u BiH ili inostranstvu)?
Dobavio bi ih u Gračanicu - BiH, a dobio sam broj od nekog komercijaliste koji te čajeve radi, mislim da ih iz Hrvatske uvozi. Planiram ga nazvati za dan-dva pa ti mogu onda mogu javiti šta i kako ukoliko te interesuje.
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#846 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

jaxxx wrote:
kOmpir wrote: Solidni su, probao sam ih nekoliko u rifuzi i u vrećici. Ako smijem da pitam, odakle bi ih dobavio, i gdje (u BiH ili inostranstvu)?
Dobavio bi ih u Gračanicu - BiH, a dobio sam broj od nekog komercijaliste koji te čajeve radi, mislim da ih iz Hrvatske uvozi. Planiram ga nazvati za dan-dva pa ti mogu onda mogu javiti šta i kako ukoliko te interesuje.
Čisto me informativno interesuje, pratim malo i ponudu na tržištu a nisam čuo da ima Dilmah ni u Hrvatskoj. Ja sam te čajeve naručivao preko interneta i dobivao u razmjenama čajeva sa ljudima iz inostranstva.
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#847 Re: Dobri čajevi

Post by jaxxx »

Cisto informativno, Dilmah prodaje firma Marcaffe iz Kiseljaka, ali su im komercijaliste uzas zivi i neprofesionalni, tako da sam odustao od njih, a cijena je oko 6 KM kutija filter vrecica, nemaju u rinfuzi.
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#848 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

jaxxx wrote:Cisto informativno, Dilmah prodaje firma Marcaffe iz Kiseljaka, ali su im komercijaliste uzas zivi i neprofesionalni, tako da sam odustao od njih, a cijena je oko 6 KM kutija filter vrecica, nemaju u rinfuzi.
Skupo... Da ja biram odabrao bih Julius Meinl. Najbolje što možeš dobiti u vrećici do 5 KM po kutiji.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#849 Re: Odg: Dobri čajevi

Post by manekenka u penziji »

kOmpir wrote:
jaxxx wrote:Raja, ako može pomoć da se ne peglam po stranicama...gdje se može uzeti turski čaj u SA?

Image
Imaš uzeti nekoliko vrsta crnog Caykur čaja u trgovini turske robe (Bakkal) kod Sebilja.
Ima i u badem butiku pa vidi koji ti vise odgovara. Meni ide na živce sto se nadje dosta "trunja", pogotovo kada se dodje pred kraj vrećice, pa se onda mora kroz cjediljku provlačiti. (Ovo je iskustvo iz Badema)
Krasotica
Posts: 53
Joined: 17/05/2013 17:43

#850 Re: Dobri čajevi

Post by Krasotica »

Da li neko zna gdje kod nas ima ne mljevenog rogaca? Nigdje to ne mogu naci, imaju jedino mljeveni, ili u prahu i te gluposti, a meni treba cijeli.. :-D
Post Reply