Dobri čajevi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
RoastedPumpkin
Posts: 112
Joined: 19/06/2012 14:11

#876 Re: Dobri čajevi

Post by RoastedPumpkin »

da li je normalno da na soljici ostaju mrlje od zelenog caja, i to poprilicno tvrdokorne?
iako nisam ljubitelj cajeva odlucila sam dati sansu zelenom, ali mi se nekako ne svidja ovo sto vidim :-)
uzela sam od teekanne, onaj u zelenoj kutiji, u filter vrecicama.
vi koji se razumijete u to bolje od mene - koji zeleni je najbolji koji se moze kupiti u Sa? jer nisam bas toliko zagrijana za caj da bi narucivala :mrgreen:
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#877 Re: Dobri čajevi

Post by Ciprol »

RoastedPumpkin wrote:da li je normalno da na soljici ostaju mrlje od zelenog caja, i to poprilicno tvrdokorne?
iako nisam ljubitelj cajeva odlucila sam dati sansu zelenom, ali mi se nekako ne svidja ovo sto vidim :-)
uzela sam od teekanne, onaj u zelenoj kutiji, u filter vrecicama.
vi koji se razumijete u to bolje od mene - koji zeleni je najbolji koji se moze kupiti u Sa? jer nisam bas toliko zagrijana za caj da bi narucivala :mrgreen:
Ako si u Sa, onda prošetaj do f&s i pitaj Adnana da ti šta preporuči :)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#878 Re: Dobri čajevi

Post by I am Happy »

Da, barem tamo imas izbora :-D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#879 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

RoastedPumpkin wrote:da li je normalno da na soljici ostaju mrlje od zelenog caja, i to poprilicno tvrdokorne?
iako nisam ljubitelj cajeva odlucila sam dati sansu zelenom, ali mi se nekako ne svidja ovo sto vidim :-)
uzela sam od teekanne, onaj u zelenoj kutiji, u filter vrecicama.
vi koji se razumijete u to bolje od mene - koji zeleni je najbolji koji se moze kupiti u Sa? jer nisam bas toliko zagrijana za caj da bi narucivala :mrgreen:
Vidim da su neki već preporučili F&S, pa da se onda ja dotaknem ovih mrlja koje spominješ. Mrlje u šolji su naslage tanina koje se stvore ako se posuda u kojoj se prirpremao čaj odmah ne opere. Probaj natopiti šolju sa ključalom vodom i limuntosom, i nakon 5-10 bi mrlja trebala lako spasti uz pomoć spužvice.
User avatar
RoastedPumpkin
Posts: 112
Joined: 19/06/2012 14:11

#880 Re: Dobri čajevi

Post by RoastedPumpkin »

Hvala svima na savjetima! :)
User avatar
Sanchez22
Posts: 1254
Joined: 23/08/2012 16:02

#881 Re: Dobri čajevi

Post by Sanchez22 »

Nesto ste se usutili :)
Da li je neko probao ovaj caj:
http://www.iherb.com/Harney-Sons-Genmai ... =null&ic=6
Idem za koji dan izvaditi karticu pa naruciti.Mislio sam da ce Franz&Sophie pokrenuti neku online trgovinu ali nista.
Plantago mi je vec dosadio :lol:
Takodje je li neko narucivao s ove stranice,salju li u BiH?
http://www.svijetcaja.com/default.aspx
User avatar
JoeBonaWho
Posts: 85
Joined: 03/08/2014 02:31
Contact:

#882 Re: Dobri čajevi

Post by JoeBonaWho »

Zalfija, koja se obicno priprema na pogresan nacin. Staviti litru vode da prokljuca, dodati kasiku usitnjenih suhih listova zalfije, pustiti da kljuca 3 minute, zatim skinuti i dodati (koliko se moze uzeti izmedju tri prsta) kantarion, i mint. Pomaze obnovi kostane srzi, koja stvara bijela krvna zrnca (imuni sistem). Rock on good ppl!
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#883 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

Sanchez22 wrote:Nesto ste se usutili :)
Da li je neko probao ovaj caj:
http://www.iherb.com/Harney-Sons-Genmai ... =null&ic=6
Idem za koji dan izvaditi karticu pa naruciti.Mislio sam da ce Franz&Sophie pokrenuti neku online trgovinu ali nista.
Plantago mi je vec dosadio :lol:
Takodje je li neko narucivao s ove stranice,salju li u BiH?
http://www.svijetcaja.com/default.aspx
Ljeto, pa nikome nije do čaja, barem ne toplog :roll:
Probao sam Keemun od Harney & Sons, nafurao sam se preko njihove knjige koje sam nabavio pa da probam. Čaj je onak', popio sam ga u relativno kratkom roku ali pio sam i kvalitetnije. Ukratko: koliko para toliko muzike :D Pretpostavljam onda da je i Genmaicha negdje u tom rangu, ukoliko si pio taj čaj prije onda znaš šta možeš očekivati. Ako ti je do Genmaicha ova je izvanredna:http://dobricajevi.blogspot.com/2012/12 ... sa-en.html
Orbit_girl
Posts: 62
Joined: 06/03/2012 21:26

#884 Re: Dobri čajevi

Post by Orbit_girl »

Da li je moguce biti alergican na caj macinu travu?
Ima li ko iskustva s tim cajem? :)
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#885 Re: Dobri čajevi

Post by GaRGa »

dobio sam na poklon ovaj caj i neobican mi je, mada se ja uopste u cajave ne rezumijem i prvi put cujem za bijeli caj i to jos od nara :D

Image
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#886 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

Milloni wrote:
GaRGa wrote:dobio sam na poklon ovaj caj i neobican mi je, mada se ja uopste u cajave ne rezumijem i prvi put cujem za bijeli caj i to jos od nara :D

Image
Divan poklon.
Ovaj čaj bi trebao biti jednako ukusan i kada ga konzumiraš kao ledeni čaj.
Inače bijeli čaj je odavno poznat u kineskoj medicini kao eliksir ljepote i mladosti, pun je antioksidansa. Pa ti vidi :)
Pij ga pij, nemoj da propadne :)
Čaj nije OD nara već je aromatiziran eteričnim uljima nara i eventualno uz komadiće istog. Ukratko, piješ bijeli čaj koji ima jaku asocijaciju na nar. :D
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#887 Re: Dobri čajevi

Post by GaRGa »

pravio sam caj i vrlo je blag jer samo 3 minute treba kesica da stoji u vodi da ne bi dobio "metalni ukus", bar su tako meni rekli i nekakav je rijedak to jest blag ukusom ne znam kao da to opisem.. ko voda je skoro
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#888 Re: Dobri čajevi

Post by GaRGa »

Milloni wrote:Na koliko stepeni ti je voda bila?
prokljucala voda, znaci oko 100 stepeni
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#889 Re: Dobri čajevi

Post by Op3r4t0r »

GaRGa wrote:
Milloni wrote:Na koliko stepeni ti je voda bila?
prokljucala voda, znaci oko 100 stepeni
Bijeli caj se pravi sa vodom temperature 75-80 stepeni
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#890 Re: Dobri čajevi

Post by jaxxx »

Sanchez22 wrote:Nesto ste se usutili :)
Da li je neko probao ovaj caj:
http://www.iherb.com/Harney-Sons-Genmai ... =null&ic=6
Imam njihov Chocolate & Mint, zamiriše čitava soba od njega, ali ukus je...pa kao što reče kOmpir, probao sam i bolje :D

Helem, dobio sam nedavno par pakovanja nekakvog aromatizovanog čaja od Jasmina iz Vijetnama ja mislim... Pošto je u vrećici nisam se bog zna čemu nadao, ali sam bio prijatno iznenađen okusom:

Image Image

Ako neko zna vijetnamski ili kineski, koji god da je ovo jezik bujrum nek' prevede :D

Nažalost nemam ga više, ovo mi je zadnja vrećica, ali kOmpir druže, pošto si ti glavni ovdje ( :D ), ako si zainteresovan, poslao bih ti ovu zadnju da probaš? :)
GaRGa
Posts: 2759
Joined: 25/02/2009 15:00

#891 Re: Dobri čajevi

Post by GaRGa »

Op3r4t0r wrote:
GaRGa wrote:
Milloni wrote:Na koliko stepeni ti je voda bila?
prokljucala voda, znaci oko 100 stepeni
Bijeli caj se pravi sa vodom temperature 75-80 stepeni

nema cime izmjeriti temperaturu a rekli su mi da samo 3 minute drzim kesicu u vodi, jel to bar tacno ?
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#892 Re: Dobri čajevi

Post by jaxxx »

Prokuhaš vodu i ostaviš jedno 5-6 minuta i ohladiće se na jedno 75-80 stepeni.
Nisam stručnjak ali mislim da bijeli čaj može izdržati i duže vrijeme u vodi koliko ja znam, zavisi od ukusa.
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#893 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

jaxxx wrote:
Sanchez22 wrote:Nesto ste se usutili :)
Da li je neko probao ovaj caj:
http://www.iherb.com/Harney-Sons-Genmai ... =null&ic=6
Imam njihov Chocolate & Mint, zamiriše čitava soba od njega, ali ukus je...pa kao što reče kOmpir, probao sam i bolje :D

Helem, dobio sam nedavno par pakovanja nekakvog aromatizovanog čaja od Jasmina iz Vijetnama ja mislim... Pošto je u vrećici nisam se bog zna čemu nadao, ali sam bio prijatno iznenađen okusom:

Image Image

Ako neko zna vijetnamski ili kineski, koji god da je ovo jezik bujrum nek' prevede :D

Nažalost nemam ga više, ovo mi je zadnja vrećica, ali kOmpir druže, pošto si ti glavni ovdje ( :D ), ako si zainteresovan, poslao bih ti ovu zadnju da probaš? :)
Kako je zadnja, onda može :D Čujemo se na PM. BTW, ako ti nije mrsko slati pošiljke možda bi bio zainteresovan za razmjene čajeva na nivou ex-Yu? Ustvari, pozivam sve zainteresovane za razmjene čajeva u Facebook grupu.
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#894 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

GaRGa wrote:nema cime izmjeriti temperaturu a rekli su mi da samo 3 minute drzim kesicu u vodi, jel to bar tacno ?
Imaš soluciju da uzmeš digitalni kuhinjski termometar na eBay za nekih 5$ pa da 'u bocu' mjeriš temperaturu, ili možeš isprobati neku od predloženih metoda čekanja iznad. Ja ipak preferiram rashlađivanje vode kroz par porculanski posuda, par puta prespeš vodu i otprilike je na 80C.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#895 Re: Dobri čajevi

Post by Kataklinger »

Pozdrav,

Vidjeh u Heljiću raznoliku garnituru čajeva, onaj poseban štand ispred kase, posvećen njima. Samo cijene nekih su haos, ali vjerovatno i opravdavaju cijenu? Želim kupiti za poklon neki od tih skupljih, pa ako može preporuka. Nebitan okus, samo da je highstream :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#896 Re: Dobri čajevi

Post by kOmpir »

Ovako, odlučio sam da se riješim većeg dijela čajeva, vremenom sam nakupio svega i svačeg. Nakon sortiranja i bacanja onog što ne pijem niti mislim da bi iko drugi htio piti ostala mi je određena količina za koju mislim da bi mogla pronaći mjesto kod nekih drugih čajoljubaca.Dakle, spreman sam slati poštom čajeve na bilo koju adresu u BiH, u nekoj količini od oko 200gr po osobi.

Kako ne namjeravam ostvariti profit na ovome isto tako ne želim biti na gubitku tako da bi osoba kojoj šaljem platila poštarinu (ne više od 5 KM, plaćanje pouzećem). Od vrsta čajeva imam bijeli, zeleni, oolong, crni i Pu Erh, i vrlo malo biljnih i voćnih. Ako mi ne bude mrsko napisaću ovdje listu čega imam (u editu), a za sve detalje (čega, koliko, kad) možete i na PP, da ne spamamo :D

P.S.
Za zainteresovane sa područja Mostara čajeve mogu i lično uručiti.
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#897 Re: Dobri čajevi

Post by Kinaski »

gdje kupiti ove twinings cajeve kod nas ?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#898 Re: Dobri čajevi

Post by SmokingMan »

Upravo pijem,i jako je ugodnog okusa.Naravno ovo sam dobio u sklopu poklona od prijateljice.Uvijek čajeve konzumiram bez dodatka šećera.

Image
User avatar
SmokingMan
Posts: 18508
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#899 Re: Dobri čajevi

Post by SmokingMan »

Još jedan koji mi se jako svidio,sa blagim okusom čokolade,i nije ga potrebno šećeriti.

Image
Sporders
Posts: 47
Joined: 03/06/2010 11:31

#900 Re: Dobri čajevi

Post by Sporders »

Društvo, od dosta ljudi čujem priče da je slatki pelin čaj, zajedno sa kombinacijom čajeva od petrovca (ili ranjenika) i dupčaca dobra kombinacija za virusne upale. Velika je potražnja zadnjih dana po apotekama, jer sam neki dan u jednoj apoteci kupio, i rekoše mi radnice.
Post Reply