Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#1 Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

Image

Tradicija naših porodica je između ostalog, uvijek podrazumjevala jednu ladicu u onim glomaznim smeđim regalima- ispunjenu lijekovima i ljekovitim preparatima...Posebno porodice sa više sredovječnih, starijih ili hroničnih bolesnika.

Lijekovi su za nas , posebno oni protiv bolova i uznemirenosti(analgetici i sedativi), maltene sastavni dio kućnog inventara, a prilikom kupovine u apotekama još je lakše i običnije - tablete u sjajnim alu-pakovanjima "tablama" stoje tik do "šube" u staklenim zdjelama, a ljubazne tete apotekarke ih prodaju kao bombone.

Privatna praksa i zakonski haos u regulaciji tržišta, te korumpirana inspekcija, omogućili su zadnjih godina- već od 98-99-e skoro neometano kupovanje većeg broja lijekova za koje je pretežno potreban recept ili specijalni nalaz ljekara.

Tako je već niz godina slučaj sa podzemnim tržištem lijekova , gdje se za smiješne sume kupuju hormoni(testosteron, za upropaštavanje naivnih body-buildera),

Image

narkotički analgetici (tramadol, fortral, metadon), i jaki analgetici(analgin)

Image

Image

psihotropni lijekovi(sedativi, antipsihotici, antidepresivi) i bezbroj neprovjerenih proizvoda sa navodno "odličnim" efektom.

Posebno je raširena zloupotreba nekolicine lijekova : Diazepam(apaurin,valium, bensedin), Lexillium, Lexaurin, Xanax, Prozac(Oxetin), Akineton(biperiden), Artane (hexiphen)- posljednja dva, uz Trodon, su omiljeni kod narkomana i narkofila , a Trodon(tramadol, tramal) je pravi hit na ulici već nekih 7-8 godina.

Nakon njih, najviše se , u velikim količinama, troše antireumatici (ibuprofen - brufen, diklofenak - voltaren) koji se u zadnje vrijeme reklamiraju kao da su slatkiši :oops:

Image

Toliko o zloupotrebi zasada, a vas bih htio pitati o svjesnom i običajnom kupovanju lijekova i dodataka prehrani.

Koje lijekove najčešće trošite i mislite da ih morate imati u kući? Da li poznajete razlike u tvorničkim (reklamnim) nazivima lijeka i njihova prava (hemijska imena) barem donekle?.To su oni nazivi ispisani sitnijim slovima ispod fabričkog imena na kutiji...
Da li smatrate da posjedujete osnovno znanje o lijekovima, dovoljno da sami uzimate ili preporučujete lijek?

Često imam osjećaj da ljudi gutaju tablete po navici, a o rasporedu i pravilnosti uzimanja nema ni govora...
Da li imate osjećaj koliko lijekova unesete u organizam u jednom periodu?

Šta mislite inače o kvaliteti i načinu prodavanja lijekova i njihovim cijenama..??
User avatar
bellisperennis
Posts: 98
Joined: 13/04/2009 13:40

#2 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by bellisperennis »

jel ovo neka vrsta ankete? :-D
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#3 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by 2407 »

Osim Analgina, nista drugo ne konzmiram, a i njega popijem kada se navece skrsim pa ujutro ustanem a glava za mnom ide :mrgreen:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#4 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

bellisperennis wrote:jel ovo neka vrsta ankete? :-D
Nije , volio bih čuti do koje mjere su ljudi skloni da kupuju i troše lijekove kao da je to sasvim normalno i bezopasno..jesmo li skloni gomilanju lijekova...

Navedeni lijekovi, nezavisno od proizvođača, su masovni hit i troše se u zastrašujućim količinama..
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#5 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by zelenashica »

dr.gog wrote:
Koje lijekove najčešće trošite i mislite da ih morate imati u kući? Da li poznajete razlike u tvorničkim (reklamnim) nazivima lijeka i njihova prava (hemijska imena) barem donekle?.To su oni nazivi ispisani sitnijim slovima ispod fabričkog imena na kutiji...
Da li smatrate da posjedujete osnovno znanje o lijekovima, dovoljno da sami uzimate ili preporučujete lijek?

Često imam osjećaj da ljudi gutaju tablete po navici, a o rasporedu i pravilnosti uzimanja nema ni govora...
Da li imate osjećaj koliko lijekova unesete u organizam u jednom periodu?

Šta mislite inače o kvaliteti i načinu prodavanja lijekova i njihovim cijenama..??
Uf dokore dragi ti mene navuče na prebiranje po vitrini....evo otvorih svoju vitrinu pa da vidim šta to sve imam :D Andol,Almacin,Xiclav kapsule,Bactrim,Tylolhot pediatric i Tylolhot za mene :D ,Cold3 daleron,Afloderm,Pantexolkrema,Difen(kad malo ufati),Voltaren rapid(kad žešće ufati :D )Belosalic mast,Flonidan,Ranobel,Hepatil,Paracetamol,Dalsy sirup,Vitaminski sirup,Autan sprej....I naravno sterilne gaze,par zavoja,flastere,rivanol i alkohol,kantarion vaginalete,kantarion ulje.....uf al i ja nađo svašta u kutiji,mogu ti reći da sam se sad malo zabrinula :?
Sad' o znanju lijekova solidno znam...a kako ih uzimam pa u biti antibiotike kad krenem da pijem ne ostavljam ih nikad ne dovršene,imam par kutija Almacina uvijek u zalihi i bar jedan Xiclav kao danas :roll: ,Analgina i Paracetamola uzimam uvijek kao kusur u apotekama jer to mi je osnovno sredstvo i u biti znaaaaaaaaam ali mjesečno popijem nekih 10-ak analgina :D.....
ps.čajeve ne bi pisala ode mi pola stranice :lol:
pss.ovo boldirano je sve bez recepta....... :sad:
Last edited by zelenashica on 29/03/2010 20:23, edited 2 times in total.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#6 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by Cholina_Lokica »

alergicna na veicnu lijekova, oni na koje nisam, samo je pitanje dana kad cu postati :D tako ne konzumiram nista :D vise vjerujem prirodnim lijekovima u vidu raznih rakija travarica, viskija, vina i slicnih stvari :mrgreen:
User avatar
bellisperennis
Posts: 98
Joined: 13/04/2009 13:40

#7 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by bellisperennis »

Uh iako znam "sve" o neželjenim efektima uvijek imam gomilu lijekova, mada ih većina stoji eto onako za "nedaj Bože". Uglavnom uvijek moram imati Neofen protiv menstrualnih bolova. a kad sam bolje pogledala u ladicu zaista imam silu nagomilanih lijekova :lol: između ostalog Xiclav, paracetamol. Tylolhot, Flexofen(koji treba bacit jer mu je garant prošao rok trajanja), Lysobact, Enterofuryl (zaostao od kad sam imal crijevnu infekciju), Lyncocyn (koji vjerovatno nikad neću upotrijebiti), Polibevit, Volteran (zaostao od kad sam imala problema sa umnjakom) Hiramicin (nisam ni znala da ga imam :? ) Canesten krema, Linex. wow čitava apoteka... :skoljka:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#8 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by chuchumbamayumbe »

Moja omiljena boba je Diclofenac duo, posto nerijetko imam problema sa ledjima, a na prelazu zima-proljece i jesen-zima i sa zglobovima.
Caffetin-e, analgine i ostale bobe protivU bolova zaista veoma rijetko konzumiram, mozda jednom u svakih nekoliko godina.
I uvijek imam Fervex u shteku, ako bude kakve prehlade i slicno.
To je sto se mene licno tice.
Sto se tice djece, uvijek imamo Lupocet (pu pu pu, dabogda nam nikada vise ne zatrebao), jer nam se on pokazao kao najbolji kao pomoc pri temperaturi kod klinaca.
A sto se tice supruge, cini mi se da je ona glavni konzument u nasoj kuci, tako da, zahvaljujuci njoj, imamo solidnu kucnu apoteku, nesto slicno zelenasici, samo ne bas u tolikom obimu.
I da, mati nam redovno zgotivi ulje od kantariona (za opekotine i kojekakva stanja) i nekakvih melema, i te domace stvari su i najefikasnije.
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#9 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by melb26sa »

Advil, Aleve, Tylenol (tu je sve otprilike - ibuprofen), DayQuil, NyQuil (za prehlade), Benadril - alergije i ubodi insekata, peptobismol (povracanje, stomacni problemi),

Enterofuryl, seldiar (loperamide) - kad ne pomaze ni 10 enterofuryla i umires

Bactrim (dosad ne iskoristen, moram uzeti novu zalihu u SA) - ovdje ne daju antibiotike bez recepta.
Jomelop E - za oziljke, opekotine.

Komplet kucna apoteka - gaze, alkohol za ciscenje, peroksid za rane, toplomjeri...
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#10 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by encian »

moja prosjecna godisnja upotreba lijekova svede se na 15tak malih neofena zbog menstrualnih tegoba i 2-3 glavobolje. u "ljekovitoj" kutiji od vazecih imam jos tabletice za proljev zaostale od puta u maleziju i kremu za ujede komaraca.

mene jednako kao samostalno uzimanje lijekova brine i lakoca kojom ih doktori izdaju. jednom je muz otisao u ambulantu zbog bolnog grla koje je pratilo prehladu i vratio se sa 7 razlicitih lijekova. ja mu dozvolila samo da pije sirup i uzme trenutno tabletu za glavobolju. pripazila ga cajevima, mlijekom sa turmerikom, malo posebne hrane, malo med i biber, prekosutra ko nov. nisam mu dala da pije ni antibiotike ni tablete za skidanje temperature a ni ostala 3 koja nemam pojma sta su bila. svima je dosad prosao rok. vise ne ide ni po sirup :D
User avatar
Better Man
Posts: 16690
Joined: 01/10/2006 20:10

#11 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by Better Man »

Ne koristim nikakve lijekove. Ustvari koristim prirodne, a to su jabuke, banane, naranče i drugo voće, povrće, med, čajevi itd. Protiv sam kljukanja raznim hemikalijama i sve prehlade i slično koje se mogu izliječiti prirodnim lijekovima ne treba koristiti raznorazne tablete i slično.
*mima*

#12 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by *mima* »

Ja u kuci jedino imam kafetin .....i mnostvo nekakvih vitamina.
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#13 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by -Romeo- »

aspirin 500, nešto za dezinekciju rana (hidrogen i sl.), paracetamol i to je to.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#14 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by LaCici »

Letrox (za stitnu zlijezdu) i lexillium su mi obavezni pored kreveta i u torbi :-D
*mima*

#15 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by *mima* »

Sad imam i caffetin gold......al je dobar....
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#16 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by swirl »

Kod mene u kutiji za lijekove imaju samo Caffetin, Bayer aspirin, B-complex i Bactrim (mama mi je alergicna na pencilin). Caffetin koristim za menstrualne bolove i glavobolje. Veliki sam protivnik pijenja antibiotika, kod nas se neko malo nakaslje i trci u apoteku da uzme antibiotik :shock: To mi nikako nije jasno, hajde sto se odrasli kljukaju antibioticima, ali sto djeci svako malo daju, katastrofa. Sto sam starija, sve sam veci ljubitelj prirodnog - bijeli luk, cajevi, itd.
kamilica.ba
Posts: 69
Joined: 06/10/2009 13:23

#17 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by kamilica.ba »

ja nemam nesto puno lijekova,samo coffadon za glavobolju i menstrualne bolove,kad imam gripu paracetamol obicni,limun,med,caj...e cajeva imam dosta,i to domacih,koje svakodnevno pijem,a najdraza mi je kamilica :P ,nju pijem uvijek pred spavanje,za bolji san,za razliku od nekih ljudi koje poznajem koji kljuknu jedan lexilijum pred spavanje i kaze spava ko beba...nesto ne mogu to da shvatim,hajd razumijem kad moja nana ne moze da spava,al mladi ljudi :-)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#18 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by pustopoljina »

imam dvije kutije...aspirin C i aspirin komplex. aspirin komplex mi je ostao poslije gripe,a aspirin C mi je za dvije indikacije: upalu misica i protiv glavobolje (jedne odredjene vrste glavobolje).
imam cajeva puno...
gospin plast,mentu,melisu,lipa,bazga..bijeli, zeleni,crni...rooibos..neku ayurvedsku mjesavinu za zene...djumbir...
Fuzio
Posts: 35
Joined: 15/01/2010 16:27

#19 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by Fuzio »

Antibiotike ne uzimam osim kad mi ih doktor propiše, što je bilo zadnji put prije 5-6 godina kad sam imao upalu pluća - Sumamed. Kad sam prehladjen ili imam gripu popijem bocicu kapi Immunal - biljni ekstrakt, na nogama prebolujem. Ako imam temperaturu da ne mogu o sebi ili me gadno bole leđa popijem Cofadon. To je što se boba tiče, osim toga još pijem i Natural Wealth ABC+. Ježim se kad vidim kako ljudi gutaju analgetike, antireumatike ONAKO, kad su nezgodno spavali pa ih zaboli nešto, a antibiotike čim malo grlo zapara, o benzodiazepinima i inim antidepresivima da ne govorim... :run:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#20 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

Sve bolje od boljeg :D ..zezam se..i ja se iznenadim kad pogledam u kutiju od Ledo sladoleda(bash tu drzim lijekove :-) )..

..Sastav kucnih apoteka je bio ocekivan.U uvodnom postu sam, vodjen vlastitim saznanjima, naveo neke od najozloglasenijih lijekova koji se - najcesce svjesno- zloupotrebljavaju, i od cijeg prometa i neometane trgovine ovisi debeli dio profita pojedinih apoteka u "obadva" Sarajeva.Sistem sa onim manje opasnim lijekovima je ipak isti.Veoma malo apotekara vodi racuna ko je ispred pulta i zbog cega mu treba lijek koji trazi, a vise se gleda da ponudjeni proizvod ima odredjenu cijenu i bude prodat.
Veliki dio ljekara, kao i u Njemackoj naprimjer(belivornot) je meta obilazaka komercijalista raznih farmaceutskih kompanija, koji ih stimulišu za prepisivanje i navođenje pacijenta na nabavku određenog preparata.
U mojoj lokalnoj ambulanti porodične medicine odomaćeni su predstavnici Belupa...no to nije nužno i negativno i protivzakonito.Na koncu , ipak je dobro napomenuti da svako zaista mora da se informiše o najosnovnijim karakteristikama i imenima lijekova zbog par razloga :

Vecina nas je izgleda sklona da , zlu ne trebalo, kod kuće ima zalihu lijekova.Lično mislim, po onom što sam učio, da je mnogo važnije imati klasični komplet prve pomoći ili barem nešto zavoja.

Dva tri "Prva zavoja", klasični zavoji sa porubljenom ivicom u dvije tri veličine, nešto sterilne gaze, te sredstvo za dezinfekciju tipa joda i rivanola- sve komplet ne više od 10-15 maraka.Primjetio sam u mnogim domovima svojih prijatelja da nemaju čak ni flaster, dok je kolekcija Lexaurin- analgin-ranisan uvijek prisutna :oops: .

Osim toga, kod dosta ljudi ,zalihe lijekova su stare, pakovanja oštećena, a posebno je smiješno primjetiti isti lijek pod tri različita imena :) .
Ista situacija sa stihijskim korištenjem bez prijeke potrebe je i sa već notornim Vitaminima i Mineralima za Ovo i Ono, na kojima se obrće strahovit profit, a koji pokazuju relativno slabo djelovanje na ukupno zdravstveno stanje.
Razlog je marketing lijekova, pomiješan sa ljudskom željom za stabilnim zdravljem bez puno muke, te apotekarska dovitljivost i slatkorječivost.
O vitaminima ću ipak u nekom kasnijem postu.

Eh, interesuje me fakat, koliko raje ima klasičnu prvu pomoć i zavoje, flastere i sredstva za dezinfekciju i da li ih znate primijeniti kao sto znate otvoriti Ladicu i otpakovati tablete? :)
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#21 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by melb26sa »

Imamo klasicnu prvu pomoc - komada dva - jedan paket je veci i sa rokom trajanja do sredine 2011 a druga ima rok trajanja do kraja 2010.

Bas sam neki dan bacila Neosporin mast - muz nasao neku do pola iskoristenu i samo ostavio na stolu - pogledam rok trajanja - 2006!
Ovdje redovno imaju kuponi pocetkom februara - snizenje za flastere, kremice - i fino naznaceno da se provjere datumi kada isticu lijekovi koje imas u kuci.

Prvu pomoc znam kao i AED primjenu i davanje umjetnog disanja - AED i disanje firma platila za certifikaciju.
dinosaur
Posts: 248
Joined: 10/06/2008 13:27

#22 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dinosaur »

I kod mene svega,ali u malim količinama:
Tylolhot,Pylomid, Omezol,Naklofen,zatim ona mast na bazi mentola za djecu -za inhalaciju i masazu ,caffetin, analgin,Bosaurin ,bronhitol,bronchobos (sirupi) a vecinom stoje za "svaki slučaj" ,hvala bogu pa se ne troše baš često.
User avatar
-Romeo-
Posts: 1185
Joined: 14/10/2009 09:45
Location: Ni na nebu, ni na zemlji, tj. u čardaku

#23 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by -Romeo- »

zaboravio sam reći, biljne kapi za smirenje. otkrio sam ih za vrijeme studentskih dana i još uvjek ih koristim, po potrebi naravno.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#24 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kod mene magicna rijec se zove Aspirin. Mislim da bez Aspirina i zene ne bih mogao funkcionisati. :D

Image
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8696
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#25 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by SanskiBiser »

U vezi sa Analginom, prijatelj mi je farmaceut pa mi je davno pricao, posto ja koristim analgin tako negdje 3 Table godisnje Alkaloid Skoplje :lol: , kako se analgin zabranjuje vani za prodaju bez recepta a cak u nekim slucajevima se samo primjenjuje u medicinskim ustanovama dakle ne moze ni na recept da se dobije. Ne samo zato jer je jak analgetik vec zato sto ima niz nuspojava i narocito ako se dugo i cesto uzima moze da uzrokuje velike probleme npr. sjecam se price o "Apple" anemiji neki oblik autoimunog oboljenja, hemoliticka anemija, a koju uzrokuje analgin. Ako ko zna vise nesto o ovome molio bih da prokomentarise... :?
Post Reply