Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#26 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by Michun »

Imam onu kutiju od cizama punu lijekova :D Moglo bi se i prebrat pa pobacat sto je rok istekao.
Nismo neki sto cesto pijemo lijekove ali eto nek se nadje. Zivim sa dr. u kuci pa uvijek pitam sta bi popila ako nisam sigurna. Antibiotike mi haman nikad ne da a i da kucnem nema potrebe.
Uvijek u tasni imam Ketonal...zene, bla bla.
Prvu pomoc nemam onu klasicnu kutiju ali imam sve sto je potrebno za isto i znam to odraditi.
Pijem redovno (4-5 sedmicno jer su mi na poslu na stolu) vitamin E i C, royal jelly. Sve strano, kupljeno vani. Nasi vitamini i rojali su preskupi, kolicine male, pa mi vazda neko kupi vani ili narucim na ebay.
User avatar
zvrzgana
Posts: 285
Joined: 23/01/2009 22:02

#27 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by zvrzgana »

Takodje imam zadovoljavajucu kucnu apoteku. Tu se nalaze svi lijekovi koji su mi potrebni preko godine. Za alergije su Flonidan i Rinasek, za glavobolju Caffetin, za grlo Tantum Verde sa pumpicom, za grceve u zelucu Buscopan, za prehladu Paracetamol i jedan univerzalni lijek za sve a to je OKI. Kada je nestasica necega od navedenog onda OKI uskoci kao zamjena. Ipak ga najcesce koristim za jace bolove, temprature i za menstrualne bolove. OKI rules :!:
:bih:
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#28 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by suncica24 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Kod mene magicna rijec se zove Aspirin. Mislim da bez Aspirina i zene ne bih mogao funkcionisati. :D

http://www.aptekaslonik.pl/images/prod/ ... rinC20.jpg
Ja cu samo da ovaj dio "i zenom" zamjenim dijelom "i ........" i potpisem tvoj post :D

Kao osoba koja je slucajnoscu sudbine rodila se u ljekarskoj familiji, od malih nogu sam naviknuta na lijekove, sto je kulminiralno nekad u godinama studiranja. Naime, tada sam bila "navucena" na Ketonal, koji mi je razorio zeludac, btw., pa sam iz tog razloga uzimala Ulcolaks, pored svega Analgin i Kofadon su mi bili ko bombone, polako sam dosla i do Brufena... i tu vise nisam imala kud.
Antibiotici su me, do prije skoro tri godine, pratili redovno, propisivali su mi i nosala sam po torbi Xiclav i Orbenin, pa jos 5 vrsta kojih ne mogu ni da se sjetim, a Paracetamol i Ercefuril sam komotno i sama mogla propisivati drugima.

Onda sam odlucila da NECU BITI BOLESNA cijelu godinu! I nisam! Tacnije, jesam, bolne ciste su pucale, uhvatila me gripa cak dva puta, zeludac je i dalje ponekad zavristao, ali... ja nisam bila bolesna! Bez lijekova sam oduzimanjem i dodavanjem hrane smirila zeludac, reikijem sam psihicki ublazila bolove, a gripu i prehladu sam satrala navedenim Aspirinom C, cajem, limunom i vocem. Jos uvijek pronalazim nacine da se borim protiv kronicne upale sinusa, i cak sam jednom posrnula i popila tabletu, ali... dohakat cu ja i tome nekako vec. :)

Znaci, mislim da NISAM BOLESNA i odbijam lijekove ako bas ne puzem po podu od nemoci i bolova i namjeravam da tako i ostane bar jos par godina.
User avatar
bellisperennis
Posts: 98
Joined: 13/04/2009 13:40

#29 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by bellisperennis »

suncica24 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Kod mene magicna rijec se zove Aspirin. Mislim da bez Aspirina i zene ne bih mogao funkcionisati. :D

]http://www.aptekaslonik.pl/images/prod/ ... rinC20.jpg
Ja cu samo da ovaj dio "i zenom" zamjenim dijelom "i ........" i potpisem tvoj post :D

Kao osoba koja je slucajnoscu sudbine rodila se u ljekarskoj familiji, od malih nogu sam naviknuta na lijekove, sto je kulminiralno nekad u godinama studiranja. Naime, tada sam bila "navucena" na Ketonal, koji mi je razorio zeludac, btw., pa sam iz tog razloga uzimala Ulcolaks, pored svega Analgin i Kofadon su mi bili ko bombone, polako sam dosla i do Brufena... i tu vise nisam imala kud.
Antibiotici su me, do prije skoro tri godine, pratili redovno, propisivali su mi i nosala sam po torbi Xiclav i Orbenin, pa jos 5 vrsta kojih ne mogu ni da se sjetim, a Paracetamol i Ercefuril sam komotno i sama mogla propisivati drugima.

Onda sam odlucila da NECU BITI BOLESNA cijelu godinu! I nisam! Tacnije, jesam, bolne ciste su pucale, uhvatila me gripa cak dva puta, zeludac je i dalje ponekad zavristao, ali... ja nisam bila bolesna! Bez lijekova sam oduzimanjem i dodavanjem hrane smirila zeludac, reikijem sam psihicki ublazila bolove, a gripu i prehladu sam satrala navedenim Aspirinom C, cajem, limunom i vocem. Jos uvijek pronalazim nacine da se borim protiv kronicne upale sinusa, i cak sam jednom posrnula i popila tabletu, ali... dohakat cu ja i tome nekako vec. :)

Znaci, mislim da NISAM BOLESNA i odbijam lijekove ako bas ne puzem po podu od nemoci i bolova i namjeravam da tako i ostane bar jos par godina.
Big like :thumbup: mislim da bi većina nas tako trebalo :mrgreen:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#30 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

SanskiBiser wrote:U vezi sa Analginom, prijatelj mi je farmaceut pa mi je davno pricao, posto ja koristim analgin tako negdje 3 Table godisnje Alkaloid Skoplje :lol: , kako se analgin zabranjuje vani za prodaju bez recepta a cak u nekim slucajevima se samo primjenjuje u medicinskim ustanovama dakle ne moze ni na recept da se dobije. Ne samo zato jer je jak analgetik vec zato sto ima niz nuspojava i narocito ako se dugo i cesto uzima moze da uzrokuje velike probleme npr. sjecam se price o "Apple" anemiji neki oblik autoimunog oboljenja, hemoliticka anemija, a koju uzrokuje analgin. Ako ko zna vise nesto o ovome molio bih da prokomentarise... :?
Baš ću se potruditi da iskopam nešto više...

Znam sigurno(gledao sam) da je u njemačkoj vojsci zabranjen za davanje kao klasični analgetik.Postoji u kombinaciji sa B vitaminima (Neuralgin) kao INJEKCIJA za ublažavanje bolova kod išijasa.Kupovanje nije moguće nigdje u EU bez recepta.
Poznato mi je da snižava krvni tlak, te da u kombinaciji sa diazepamom , preko infuzije(ili ponekad oralno) smanjuje bolove uzrokovane apstinencijom.

Ovo prepisuje poznati sarajevski ljekar specijalista za ovisnosti, u sklopu "vitaminske kure".
Šta je vic u priči sa Analginom među vitaminima :D ?

U infuziju od 500ml se dodaje ampula Analgina(metamizol, tj.nor-aminofenazon-mesilat-natrijum) u dozi od 2.500 miligrama( 5ml ampula ima "snagu" 5 tableta od 500 mg,jel..).Zatim se dodaje Beviplex amp.(mix B vitamina), C vitamin amp. i ampula Diazepama od 10 mg kao sedativ za prvih par puta...

Ovakve "vitaminske bombe" su odavno upitne djelotvornosti, što danas zna i laički informiran čovjek koji prati osnovne zdravstvene informacije o kvaliteti hrane i djelovanju vitamina.Doze su ogromne i besmislene, i ja od cijenjenog doktora i jednog mu kolege neurologa, ne dobih logičko i jasno objašnjenje svrhe vitamina u tom obliku.Tradicija, "jačanje", "neće štetiti", "placebo efekat se ne smije zanemariti "...

Kraj vica je izražen u cijeni od 50- 100 maraka koliko mnogi naivni pacijenti dubljeg džepa i neurednog života na kraju izvale za "koktel" :D .Ukoliko je poenta duža terapija (mjesec, dva -tri), svaka dalja infuzija je "tričavih" 20 maraka.

Da saberem- analgin, beviplex, c vitamin, diazepam, infuzija i pribor zajedno ne koštaju više od 15 km i to u slučaju da ih kupujete na malo u apoteci.Naravno, nijedan ljekar nije lud da privatno troši pare na maloprodajnim apotekama, a sama infuzija fiziološke otopine ili Ringer u Srbiji npr. ne koštaju više od 1 km na veliko( karton).

Drugi vic je prodaja samih vitamina, od kojih je nabolesnije vidjeti kutijice sa šumečim tabletama uredno naslagane sa puterom, jajima, salamom, colom, cigarama i riomare, u kolicima nekakvog Interexa ili Konzuma :D .

Hladnokrvno sam kupio jedno pakovanje biofarmovih šumeČih i ustanovio da imaju dozu od 1.000 mg(1 gram). :D
Priča o korisnosti jednog GRAMA je naprimjer prodata našim najdražim djevojkama, ženama itd, od strane kozmetičkih supermagazina i web- kozmetičarskih savjetodavaca prije nekih 5 godina.

Zdravom organizmu , nezavisno od dobi, prosječno je potrebno 60-100 MILIGRAMA vitamina C dnevno.U stanjima bolesti tipa prehlade, čak se i doza od klasičnih 500 mg nemože opravdati nijednim medicinskim argumentom.
Jednostavno, te silne , čak i hemijski kvalitetne mješavine, ne djeluju bez odgovarajućih uslova prehrane i opšte zdravstvene higijene i njege...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#31 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by arzuhal »

Goge, haj mi vako reci...

Ima, evo, hefta kako sam prehlađen (nos curi, stvara se šlajm, kašljem + cigare i to..)...I udarim po c-vitaminu (natural wealth i šumeće tabete, BIOFAR, 1000 mg) jer znam da mi je zadnji put pravo dobro djelovalo, bez ikakvih drugih pomagala...Pročitam neki dan negdje na netu da se sa c-vitaminom ne može pretjerati (u takvim okolnostima i inače), jer sve što organizam ne apsorbuje od c-vitamina, samo ga izbaci, izluči, itd. Jedino, vele, može (najčešće kod djece) izazvati proliv, itsl.
Može li se pretjerat ili ne?
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#32 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by Cholina_Lokica »

Aura Perez wrote:Posto vidim da neki od vas piju tablete protiv alergija, da ne otvaram novu temu. Ja imam jake alergije na polen i prasinu, imam i alergijski konjunktivitis tokom cijele godine, zaboravila sam u postu navesti da nigdje ne idem bez Alomide kapi. Pila sam Flonidan, ali ih ne podnosim, antihistaminici, ubiju me u pojam, lijepo se osjecam drogirano. Ima li neko iskustva sa drugim tabletama? Moja doktorica ludi jer sam odustala od svakih tableta koje mi je preporucila (lostop i jos neke). Sad posljednji put kad sam bila, pokazala mi je brosuru xysal ili ovako nesto, nisam sigurna, radi ga Medis. I navodno, imaju neki novi antihistaminik sa kojim se moze normalno funkcionisati. Iko ista?

I da, je li se od Flonidana samo meni jede sve zivo ili nisam izrod :D ?
nisi jedina, i ja sam ti isto k'o drogirana od tih antialergijskih :D meni dobro bude :lol: ja ih moram uzimati, jer imam Hebene reakcije na sve i svasta, tako da je bolje da budem drogirana nego da padam u shokove :D ako probas taj novi javi :D jer ja u sustini ne smijem ni voziti kad popijem npr. flonidan :mrgreen:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#33 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by SanskiBiser »

dr.gog wrote:
SanskiBiser wrote:U vezi sa Analginom, prijatelj mi je farmaceut pa mi je davno pricao, posto ja koristim analgin tako negdje 3 Table godisnje Alkaloid Skoplje :lol: , kako se analgin zabranjuje vani za prodaju bez recepta a cak u nekim slucajevima se samo primjenjuje u medicinskim ustanovama dakle ne moze ni na recept da se dobije. Ne samo zato jer je jak analgetik vec zato sto ima niz nuspojava i narocito ako se dugo i cesto uzima moze da uzrokuje velike probleme npr. sjecam se price o "Apple" anemiji neki oblik autoimunog oboljenja, hemoliticka anemija, a koju uzrokuje analgin. Ako ko zna vise nesto o ovome molio bih da prokomentarise... :?
Baš ću se potruditi da iskopam nešto više...

Znam sigurno(gledao sam) da je u njemačkoj vojsci zabranjen za davanje kao klasični analgetik.Postoji u kombinaciji sa B vitaminima (Neuralgin) kao INJEKCIJA za ublažavanje bolova kod išijasa.Kupovanje nije moguće nigdje u EU bez recepta.
Poznato mi je da snižava krvni tlak, te da u kombinaciji sa diazepamom , preko infuzije(ili ponekad oralno) smanjuje bolove uzrokovane apstinencijom.

Ovo prepisuje poznati sarajevski ljekar specijalista za ovisnosti, u sklopu "vitaminske kure".
Šta je vic u priči sa Analginom među vitaminima :D ?

U infuziju od 500ml se dodaje ampula Analgina(metamizol, tj.nor-aminofenazon-mesilat-natrijum) u dozi od 2.500 miligrama( 5ml ampula ima "snagu" 5 tableta od 500 mg,jel..).Zatim se dodaje Beviplex amp.(mix B vitamina), C vitamin amp. i ampula Diazepama od 10 mg kao sedativ za prvih par puta...

Ovakve "vitaminske bombe" su odavno upitne djelotvornosti, što danas zna i laički informiran čovjek koji prati osnovne zdravstvene informacije o kvaliteti hrane i djelovanju vitamina.Doze su ogromne i besmislene, i ja od cijenjenog doktora i jednog mu kolege neurologa, ne dobih logičko i jasno objašnjenje svrhe vitamina u tom obliku.Tradicija, "jačanje", "neće štetiti", "placebo efekat se ne smije zanemariti "...

Kraj vica je izražen u cijeni od 50- 100 maraka koliko mnogi naivni pacijenti dubljeg džepa i neurednog života na kraju izvale za "koktel" :D .Ukoliko je poenta duža terapija (mjesec, dva -tri), svaka dalja infuzija je "tričavih" 20 maraka.

Da saberem- analgin, beviplex, c vitamin, diazepam, infuzija i pribor zajedno ne koštaju više od 15 km i to u slučaju da ih kupujete na malo u apoteci.Naravno, nijedan ljekar nije lud da privatno troši pare na maloprodajnim apotekama, a sama infuzija fiziološke otopine ili Ringer u Srbiji npr. ne koštaju više od 1 km na veliko( karton).

Drugi vic je prodaja samih vitamina, od kojih je nabolesnije vidjeti kutijice sa šumečim tabletama uredno naslagane sa puterom, jajima, salamom, colom, cigarama i riomare, u kolicima nekakvog Interexa ili Konzuma :D .

Hladnokrvno sam kupio jedno pakovanje biofarmovih šumeČih i ustanovio da imaju dozu od 1.000 mg(1 gram). :D
Priča o korisnosti jednog GRAMA je naprimjer prodata našim najdražim djevojkama, ženama itd, od strane kozmetičkih supermagazina i web- kozmetičarskih savjetodavaca prije nekih 5 godina.

Zdravom organizmu , nezavisno od dobi, prosječno je potrebno 60-100 MILIGRAMA vitamina C dnevno.U stanjima bolesti tipa prehlade, čak se i doza od klasičnih 500 mg nemože opravdati nijednim medicinskim argumentom.
Jednostavno, te silne , čak i hemijski kvalitetne mješavine, ne djeluju bez odgovarajućih uslova prehrane i opšte zdravstvene higijene i njege...
e most serious adverse effect of Analgin is on the bone marrow. It depresses the bone marrow activity which results in a decrease of protective white blood cells (agranulocytosis). This adverse effect occurs on the second or repeated exposure to the drug due to the formation of antibodies against it. Once these are formed, a subsequent use produces an allergic effect which can be fatal. The incidence of this adverse effect has been approximately 0.8% in UK and 0.01% in erstwhile West Germany. The figures for India are not available as no attempt has ever been made to record the incidence of its adverse effects.
Other adverse effects include irritation of the stomach which is considerably more than that caused by aspirin. Prolonged use may prove to be toxic to the kidneys. Skin rashes and asthma can also be caused due to allergy.


http://www.pharmamedics.com/Metamizol-n ... r-467.html

Brz prevod...

Los ucinak Analgina na kostanu srz, smanjuje aktivnost ucinkovitost kostane srzi sto utice na smanjenje odbrambenih bijelih krvnih zrnaca (agranulocitoza). Ovaj los ucinak javlja se na drugoj ili ponovljenoj dozi lijeka jer se stvaraju antitjela protiv njega. Jednom kad su formirana, naredna upotreba uzrokuje alergijski efekat koji moze biti FATALAN.
Javljanje ovog alergijskog efekta je u 0.8% slucajeva u Velikoj Britaniji i 0.01% u Njemackoj. Za Indiju ne postoje podaci posto niko nije vodio statistike. Druge nuspojave su nadrazaj stomaka, a produzena upotreba moze biti toksicna za bubrege. Osipi na kozi i astma takodje mogu biti posljedice alergije na Analgin.

Nimalo naivno ili bezazleno :shock:
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#34 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by Rauber »

Analgin pod moranje, kad me glava zaboli nema necu piti tabletu ili cekat cu da me mozda samo prodje, otprilike 1-2 mjesecno da popijem.
Hemofarmov Ranitidin isto pod moranje, njega nosim u novcaniku, on mi je spas, kad se sjetim da sam nekad nosao sodu bikarbonu sa sobom fuj, pakovanje od 10 sumecih mi bude otprilike mjesec - mjesec i po dana.

U ladici imam jos nekih lijekova a koje ne koristim, imam Xiclav koji nisam ni otovrio, pumpice Ventolin i Flixotide koje isto ne koristim, Imam flonidan pola table, popio pola i vidim nikakvog hajra i prestanem piti, imam za nos Flixonase od kojeg me strasno bolila glava tako da sam ga na svoju ruku prestao piti, imam paracetamol koji mi zatreba jednom godisnje, nekakav Panodil - ovo nije moje :)

Od dodataka prehrani koristim samo kvalitetne Omega 3 koje s vana narucujem, a koje me opet dodju jeftinije nego ove natural wealth sto se kod nas prodaju, pred more ide Beta Karoten zbog alergije na sunce i to je to.
Mislim da nije strasno
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#35 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

arzuhal wrote:Goge, haj mi vako reci...

Ima, evo, hefta kako sam prehlađen (nos curi, stvara se šlajm, kašljem + cigare i to..)...I udarim po c-vitaminu (natural wealth i šumeće tabete, BIOFAR, 1000 mg) jer znam da mi je zadnji put pravo dobro djelovalo, bez ikakvih drugih pomagala...Pročitam neki dan negdje na netu da se sa c-vitaminom ne može pretjerati (u takvim okolnostima i inače), jer sve što organizam ne apsorbuje od c-vitamina, samo ga izbaci, izluči, itd. Jedino, vele, može (najčešće kod djece) izazvati proliv, itsl.
Može li se pretjerat ili ne?
Sa svim se može pretjerati...Organizam zaista nema mehanizma po kojem nepogrešivo prepoznaje višak bilo čega, i bez ikakvih posljedica izbacuje isto svaki put kad se konzumira.Pravilo konzervativne medicine je umjerenost, i to već decenijama kroz udžbenike,pa i dalje kroz istoriju medicine.
Ozdravljenje od prehlade je uvijek i samo spontano i rezultat je borbe organizma sa vrlo "ljepljivim" i promjenjivim virusima čijih podtipova ima na desetine(koji opet neprekidno mutiraju).Postoje lijekovi u obliku spreja koji u ograničenom smislu ZAISTA skrate trajanje prehlade direktnim djelovanjem, ali od objave(prije tri-četiri godine) nisu nikad pušteni u proizvodnju niti klinički čvrsto pozicionirani kao LIJEK ZA PREHLADU.

Vitamin C je kiselina, koja kao i svaka druga u prehrani, mijenja kiselinsko-bazni sastav krvi i npr. urina.Kiselost-baznost tjelesnih tekućina i tkiva je jedan od najvažnijih biohemijskih pokazatelja u kliničkoj medicini(iz brojnih razloga čije bi objašnjavanje uzelo previše mjesta ovdje).
Ako je čvrsto utvrđena prosječna dnevna potreba, čak i za određena zanimanja, stepen stresa, sklonost bolestima itd. i ako se ta vrijednost samo neznatno mijenja od udžbenika do udžbenika ili medicinske škole( SAD-Evropa) već dugi niz godina, onda je normalno da se zapitamo ko koga tu "uzima" ...

Međuprostor za farmaceutsku zaradu na našim malim apotekama u regalima je činjenica da su "potrebe povišene u stanjima prehlade i gripa" :D :D :D (sic!).dakle, kupite Tylol ili MaxFlu ( koji su sve samo ne bezazlena mješavina lijekova, posebno satojak koji skuplja krvne žile nosa i laže organizmu da je prehlada "popustila").

Image

Kupite kutiju Tylola za 11 KM umjesto 7 kg kvalitetnih narandži za iste pare...

Škola ne folira jer ne smije da folira, klasična medicinska, pa i klasična farmakološka škola, i nigdje ni u jednoj skripti, udžbeniku se ne može naći da ljudskom biću treba 1 gram vit.C dnevno pod bilo kojim uvjetima pa čak ni u slučaju skorbuta(avitaminoze C).

Osim toga, biohemijska je činjenica da taj najkupovaniji vitamin ne djeluje sam u organizmu, a posebno u vještačkom izolovanom obliku bez ikakvih dodataka koji bi ciljano usmjerili njegovo djelovanje na bakterije ili viruse npr..

Notorna je istina također, da ne postoji niti jedan nama dostupan preparat čije djelovanje opravdava cijenu ili masovno nuđenje preko reklama.Znajući cijenu proizvodnje, prodaja jedne smeđe flašice hvaljenog natural wealtha ili Sun, pharmamed, centrum bajalica za 20, 25 ili čak po 30 maraka, je čisto otimanje i posredno slabljenje prirodnog imuniteta i zdravlja konzumenata koji ionako nezdravo žive.

Princip je jasan:

Prodati bezbroj fino spakovanih i izreklamiranih preparata po što većoj cijeni, ciljnoj grupi ljudi koji žive u stresu, neuredno i loše se hrane(ishrana pitama, ćevapima i pecivima na "poslu"),i naprosto ne poznaju najosnovnije( a ipak dostupne) informacije iz domena djelovanja lijeka/ preparata.Ljudi svjesno kupuju instant zdravlje koje nikako do kraja da se "stabilizuje".

Vitaminski vic broj 2:

Pakovanje najcjenjenijeg vitaminskog preparata , jednog od tri poznate svjetske marke koje se hvale "tačnošću" sastava( jer u međusobnim svađama optužuju jedni druge za zakidanje i netačnost sastava) u sarajevskim apotekama je 25 maraka.Postoji verzija za "dummies" koji baš pojma nemaju, a to je "kids" verzija, "senior" verzija,"silver" verzija itd..do one "pregnant" za trudnice..

Isti taj hvaljeni dodatak sa vitaminima košta zapravo 6 dolara(9 maraka) NA MALO u jednom od najpoznatijih PX-ova NATO ere u Sarajevu.Istog PX-a odakle se proteini za imbecilne bildere kupuju po 40 a prodaju po 120 maraka u jednom Protein shopu u strogom centru Sarajeva :D .Legendarni logo koji američkim instant vojnicima omogućava da kupe lošu cocacolu i vitamine, proteine diljem svojih misija po svijetu, uz nezaobilazne Leviske za 33 dolara za kojima je vladala jagma godinama( a koje su se raspadale brže nego sandžački Esbi na Emini Jahović)

Image

omiljeni izvor naivnih bosanaca za američke džidže i kvazilijekove

Igrom slučaja sam saznao da je osnovna marža za te stvari u px-u(za američkog poslodavca naravno, ne za naše uposlenike koji irgetuju za sasvim prosječne pare) čak 10-20 %, tako da hvaljeni supervitamin košta zapravo svega 5-6 maraka...
Da ne bi bilo zabune, ja sam ih kupovao i temeljito provjeravao originalnost...

Vic o Noniju , sinu Aloje Vera

Image

Policu ispod se uvijek prodavao NONI sok, jedna od najvećih ubleha nakon Aloa Vera euforije, po cijeni od 11,50 dolara za bocu, dok je u Sarajevu 0,75 l istog havajskog soka koštalo 70-100 KM.(prevarom jednom uvaljeno mojoj majci, nakon čega jedva vratih isti- sok naime izaziva jake imunološke reakcije koje oboljelima od malignih oboljenja mogu "skratiti" patnju prijevremenim krahom imunosistema a da osoba toga nije svjesna)

Ljudi su, vjerovali ili ne, dolazili preko "veze" da ušetaju u PX, i preko nekog od vojnika kupe nekoliko boca ...dolazili su npr. iz Tuzle :roll: (lično sam sreo posjetioca).

Za prodaju tog soka vođena je jedna od najbezobraznijih reklama u američkom stilu, sa sve promocijama i pamfletom u obliku "novine" u kojem se tvrdilo da sok liječi i pomaže za desetine oboljenja.Cijena - 100 KM boca, više boca popust, preporučite prijateljima- dobijate dalji popust i mogućnost da bidnete distributer akviziter :D


Tik do Nonija, složeni ADvil (odnosno najobičniji brufen-ibuprofen

Image

mada se ljudi kunu da je Advil bolji :D ) i sijaset preprata za prehladu- za dan i za noć :D , za djecu i za starije :D ..

O ovim prehlada- čarolijama , pisaću kasnije..
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#36 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

Samo kratko da napomenem- ne sporim trenutne pozitivne efekte tih preparata i pomoć koju predstavljaju prilikom bolova ili prehlade i slično...Trudim se saznati koliko je raja podložna da vjeruje reklamama i tradiciji gomilanja lijekova, i koliko se zapravo bez razmišljanja konzumiraju ti preparati koji nam iz novčanika izbijaju velike pare.

Drugi dio mog pametovanja :D u postovima je činjenica koja je strašna- lijekovi se prodaju kao sredstva za skoro "sve" probleme i time se daje lažna nada ili čak dodatno svjesno upropaštava zdravlje.

Najpogubniji efekat ovakvog "liječenja" je zaboravljanje osnovnih principa preventivne medicine, odn. najvažnijeg segmenta komplet medicinske nauke- prevencije, nakon koje uvijek mora da slijedi aktivna EDUKACIJA stanovništva, a ne njihovo pretvaranje u "ovce" pred "šubama" u apotekama.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#37 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by shape of despair »

@dr.gog mozes li mi objasniti djelovanje pseudoefedrina(valjda se tako zove) koji se nalazi u TylolHOT-u.Moze li se taj efedrin povezati sa efedrinom koji se koristi (ilegalno) kao doping.
TylolHOT,kada sam ga koristio,bi mi odlično zaistavio curenje nosa,temperaturu i sl.,ali bih i dalje osjećao bolest.Zapravo,simptomi prehlade i gripe bi nestajali ali bi se pojavljivali novi:začepljenost ušiju i ekstremna pospanost.Desilo mi se,nakon konzumiranja ovoga lijeka,da mi se na predavalju toliko spavalo da sam se zamal unesvijestio.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#38 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

shape of despair wrote:@dr.gog mozes li mi objasniti djelovanje pseudoefedrina(valjda se tako zove) koji se nalazi u TylolHOT-u.Moze li se taj efedrin povezati sa efedrinom koji se koristi (ilegalno) kao doping.
TylolHOT,kada sam ga koristio,bi mi odlično zaistavio curenje nosa,temperaturu i sl.,ali bih i dalje osjećao bolest.Zapravo,simptomi prehlade i gripe bi nestajali ali bi se pojavljivali novi:začepljenost ušiju i ekstremna pospanost.Desilo mi se,nakon konzumiranja ovoga lijeka,da mi se na predavalju toliko spavalo da sam se zamal unesvijestio.
Nisam kompetentan da objasnim hemijsku razliku koja je, po mom saznanju, sasvim mala.Uglavnom, ono što je interesantno a vezano za Efedrin (nekad je kod nas bio prepisivan kao apotekarske,pravljene kapi sa maslinovim uljem nakon operacija nosa kako bi se smanjio postoperativni otok sluznice nosa), je činjenica da je iz njega vrlo lako ,kućnom "laboratorijom" pripraviti jednu od najzlokobnijih narkotičkih supstanci amfetaminskog tipa.
Da ne širim, efedrin je JOŠ u upotrebi, ali pod jakim ograničenjima.

Kod nas je, još nekoliko godina unazad, zloupotreba bila nepoznata za hronično "neobavještene " apotekare.
Efedrin je , do negdje 1999-e, 2000-e, bio standardni sastojak sirupa protiv prehlade, kombinovan sa paracetamolom i vočnim sokom u malim bočicama od 100 ml, raznih naziva.

Radoznala raja, posebno mlađi, su kupovali po dvije-tri bočice, posebno po apotekama u RS.Doza od jedne supene kašike je obično dovoljna da zaustavi curenje nosa i smanji temperaturu.Zloupotreba se sastojala u ispijanju čitave ili najmanje pola boce, nakon čega je nastupao efekat sličan ecstasiju, no daleko toksičniji i opasniji.
Nisam siguran ko je prvi donio zakone o sprečavanju ovog zla, EU ili SAD, ali znam da su u SAD hiljade ljudi osjetili teške posljedice prekomjerne upotrebe efedrina(posebno gojazniji i inače hronični bolesnici sa plućnim i srčanim bolestima).U SAD su također otkrivene stotine kućnih laboratorija, paradoxalno, najviše po provincijama i malim gradovima.

Efedrin naime, kao i pseudoefedrin, spada u dekongenstante- sužava usljed prehlade ili alergije proširene krvne sudove unutar nosa.
Marketing farmaceuta je reagovao ne edukacijom, već zvučnim natpisom na kutijama "EPHEDRA FREE!!", sastojak je modifikovan i oslabljen ali je u principu ostao isti.
Ta hemijska supstanca "oslobađa" začepljen nos naglo i "silovanjem" prirodne cirkulacije u sluzokoži, što se odražava i na druge , unutarnje organe na dosta složen način.Prekomjernom upotrebom kod osjetljivih osoba, ili oboljelih od plućnih i srčanih oboljenja, te npr.glaukoma, može doći do težih poremećaja.

Lični osjećaj djelovanja Tylola i sličnih čarolija(maxflu, colderon, bla bla) je impresivan.Curenje nosa prestaje, lakše se diše, a paracetamol u kombinaciji snižava temp. i umiruje bolove, što daje osjećaj "nestanka" gripa ili prehlade dok viroza zapravo i dalje divlja.Masovnom upotrebom, što je logično, sve češće se prijavljuju podmukle upale pluća koje su bile zamaskirane ovim snažnim kombinacijama u obliku "ukusnih toplih napitaka" :D .Razlog je trivijalan: ljudi u žurbi ne idu na bolovanja ili preglede(najobičnije "slušanje" pluća stetoskopom ili rtg od 10 km), već pokušavaju riješiti vidne simptome na brz način.
Najčešće, srećom, sve prođe ok, ali uvijek postoji tegobna mogućnost da je temperatura,kašalj i curenje nosa uzrokovano BAKTERIJAMA na koje lijekovi za prehladu nemaju NIKAKVO djelovanje.

U narodu se to naziva "prebolovati na nogama", a na RTG snimcima godinama ostaju tragovi i ožiljci prebolovanih upala pluća ili hronični "problemi sa sinusima"...

Kod nas je pseudoefedrin sada normalni lijek izbora za prehladu, u svim tim preparatima, dok amerikanci imaju dosta verzija u kojima umjesto pseudoefedrina koriste antihistaminike blažeg djelovanja.Prodaja je održana tako što su tu kombinaciju predstavili kao "dvije muhe jednim udarcem"- protiv ALERGIJSKOG curenja nosa i kihanja, i simptoma prehlade.Kombinacije su kako rekoh, brojne...

Osnovno je izbjegavanje dugog i stalnog korištenja što je, ruku na srce, naznačeno na svim tim preparatima, ali redovito ignorisano i potopljeno jakim reklamama i apotekarskom pohlepom - te naivnošću pacijenata.

Lično mislim da takve lijekove ne treba uzimati duže od dan-dva :roll:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#39 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by arzuhal »

Znači: limun i med :) grejp, tu i tamo...i koji šapat Liječniku ;-)
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#40 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by starii »

ovo su najbolje tablete koje treba imati kod kuce..odmah opuste covjeka :-)
Image
Image
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#41 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by Loulou »

-Romeo- wrote:zaboravio sam reći, biljne kapi za smirenje.
:thumbup:
Image
ali ja ga ovdje ne nađoh... :-?

@dr.goŽe, zanimljiv mi je ovo u vezi s TylolhotOM. Nedavno sam bila jako prehlađena i raspravljala se s ljudima uvjeravajući ih da to ne želim piti. Ne može biti dobro nešto što djeluje na principu "k'o rukom odnešeno" (jer nije niti nastalo "iz vedra neba").

BTW, koji je najblaži analgetik?
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#42 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by shape of despair »

Hvala dr.gog na iscrpnom postu.Izgleda da je najbolje odležati nekoliko dana uz dosta bijelog luka i vitamina iz voća.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#43 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

Final glede lijekova za ublažavanje prehlade:
strogo ograničeno korištenje,zdravorazumski rečeno- onih dan dva kad je prehlada na vrhuncu,ovi lijekovi su nužna prva pomoć ako ste prisiljeni na rad.U istoriji farme bijahu nekad poznati kao "kombinovani prašak" najčešće sa već odavno zabranjenim fenacetinom u sastavu,dok je to danas paracetamol uz pseudoefedrin i kofein kao pojačivač-razni shitovi tipa kofadona i kafetina.
Dakle,kratko korištenje.Ukoliko neko ima problema sa krvnim ili očnim tlakom,bolje je kloniti se ovih mixeva...
Logikom sastava,oko 75 mg kofeina u "miješanim tabl.za sve bolove",je faktor rizika za krvni tlak,posebno ako se dnevno popije par kafa!!.
Loulou,najblaži analgetik je mirovanje tijela i odmor u čistom i mirnom okružju bez stresa ,onoliko dugo koliko prilika dopušta.

Konzervativna medicina u blaže analgetike svrstava acetilsal.kiselinu,acetaminophen-paracetamol,te antireumatike cox1 grupe(diklofenak,ibuprofen,ketoprofen i sl.),sa različitim primjenama i doziranjem...
Plavuša
Posts: 13
Joined: 19/03/2010 16:49

#44 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by Plavuša »

caffetin - u određenim danima u mjesecu ali i da se nadje i
rupurut - za nedaj Bože
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#45 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by ljubav_aha »

zelenashica wrote:
dr.gog wrote:
Koje lijekove najčešće trošite i mislite da ih morate imati u kući? Da li poznajete razlike u tvorničkim (reklamnim) nazivima lijeka i njihova prava (hemijska imena) barem donekle?.To su oni nazivi ispisani sitnijim slovima ispod fabričkog imena na kutiji...
Da li smatrate da posjedujete osnovno znanje o lijekovima, dovoljno da sami uzimate ili preporučujete lijek?

Često imam osjećaj da ljudi gutaju tablete po navici, a o rasporedu i pravilnosti uzimanja nema ni govora...
Da li imate osjećaj koliko lijekova unesete u organizam u jednom periodu?

Šta mislite inače o kvaliteti i načinu prodavanja lijekova i njihovim cijenama..??
Uf dokore dragi ti mene navuče na prebiranje po vitrini....evo otvorih svoju vitrinu pa da vidim šta to sve imam :D Andol,Almacin,Xiclav kapsule,Bactrim,Tylolhot pediatric i Tylolhot za mene :D ,Cold3 daleron,Afloderm,Pantexolkrema,Difen(kad malo ufati),Voltaren rapid(kad žešće ufati :D )Belosalic mast,Flonidan,Ranobel,Hepatil,Paracetamol,Dalsy sirup,Vitaminski sirup,Autan sprej....I naravno sterilne gaze,par zavoja,flastere,rivanol i alkohol,kantarion vaginalete,kantarion ulje.....uf al i ja nađo svašta u kutiji,mogu ti reći da sam se sad malo zabrinula :?
Sad' o znanju lijekova solidno znam...a kako ih uzimam pa u biti antibiotike kad krenem da pijem ne ostavljam ih nikad ne dovršene,imam par kutija Almacina uvijek u zalihi i bar jedan Xiclav kao danas :roll: ,Analgina i Paracetamola uzimam uvijek kao kusur u apotekama jer to mi je osnovno sredstvo i u biti znaaaaaaaaam ali mjesečno popijem nekih 10-ak analgina :D.....
ps.čajeve ne bi pisala ode mi pola stranice :lol:
pss.ovo boldirano je sve bez recepta....... :sad:

zelenashica,bas si me slatko nasmijala,iako je tema prilicno gorkog okusa

licno:ibuprofen , i to je ujedno sve,oh da ,hansplast ,alokohl i sterlna gaza
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#46 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by ljubav_aha »

arzuhal wrote:Goge, haj mi vako reci...

Ima, evo, hefta kako sam prehlađen (nos curi, stvara se šlajm, kašljem + cigare i to..)...I udarim po c-vitaminu (natural wealth i šumeće tabete, BIOFAR, 1000 mg) jer znam da mi je zadnji put pravo dobro djelovalo, bez ikakvih drugih pomagala...Pročitam neki dan negdje na netu da se sa c-vitaminom ne može pretjerati (u takvim okolnostima i inače), jer sve što organizam ne apsorbuje od c-vitamina, samo ga izbaci, izluči, itd. Jedino, vele, može (najčešće kod djece) izazvati proliv, itsl.
Može li se pretjerat ili ne?

ne moze arzulah,kad letim preko okeana,kad mi opadne imuno sistem,uzmem 800% vitamina C na dnevnoj bazi,znaci 8 puta jaca doza :-D
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#47 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by saga »

hm, ja pijem paracetamol za sve i linex po potrebi
sad sam vidjela ima puna kutija lijekova, a bune me po 3 neotvorene kutije antibiotika koje sam nekad zbog neceg pila, ima masa nekih protiv bolova, to sve mamino, neki koji ne znam za sta su Ketonal, Metrozol, a tu je i Lexilium, ccc
sto se tice one prve pomoci, ima samo gaze i flastera, i rakije...
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#48 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

ljubav_aha wrote:
ne moze arzulah,kad letim preko okeana,kad mi opadne imuno sistem,uzmem 800% vitamina C na dnevnoj bazi,znaci 8 puta jaca doza :-D
Dobro, 800% je 540 mg.Zamisli da na našim pakovanjima piše kao na američkim "300%,800%".Još jedan psihološki vic američke farma-reklame,zaboravih.

...Nego jel ti fakat vjeruješ da ti od 540 mg vit.C postaneš odjednom otpornija na iscrpljenost od putovanja, ili misliš na imunitet od dobijanja infekcije?

Jel ti logičnije popiti tabletu sa samo jednim sintetskim sastojkom ,vjerujući da djeluje, ili naprimjer pojesti obrok koji sadrži "300%" dnevne potrebe vitamina C - i uz to dobiti i ono što vitaminu C OMOGUĆAVA da bude pravilno iskorišten, tj. sijaset ostalih aktivnih sastojaka hrane.Vjerovala ili ne, obrok ne bi bio gajba limuna ili kanister limunade kao što lažu na flajerima i oglasima za vitamine...
Klasika...srednje pečen komad kvalitetnog mesa ,može i riba, porcija salate od svježeg kupusa začinjena limunom(ili rotkvice uz svježu papriku), malo krompira, dvije šnite crnog kruha.Kolač, čaša soka od narandže, možda kafica(kraća, jer u dužoj ima više za put bespotrebnog kofeina).Negdje možda u sred toga zalomiti jedan kiwi..

Evo računam i sračunam da bi tako (uz kiwi) dobila preko 250 mg ...Mislim, to je OBROK koji ionako moraš uzeti- mora se jesti.
Zašto ne kombinovati hranu da se dobije potrebno - vitamin C ili neki drugi, umjesto da se jede usput s nogu uz tabletu vještačkog vitamina kao desert??

Ne znam , meni je šega kad skontam da je 10 tableta 0,80 pfeninga u apoteci.5 grama čistog vitamina C košta 80 pfeninga...a isti je to vitamin C(hemijski identičan) kao i onaj u pakovanju koje malo sjaji i ima billboard ,a košta 25 maraka...Kako god skontam, lovu nam uzimaju bezveze, što na veliko, što na malo..

I opet se sjetim jedne od najbolesnijih manipulacija u reklamama : "Da podmirite potrebe u vitaminima, morali bi ste uzimati ogromne količine svježeg voća i povrća svaki dan!"...i onda slika velike korpe voća koja se rastura...i bojim se da pravo puno ljudi lako povjeruje da je to zaista istina..
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#49 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by dr.gog »

saga wrote:hm, ja pijem paracetamol za sve i linex po potrebi
sad sam vidjela ima puna kutija lijekova, a bune me po 3 neotvorene kutije antibiotika koje sam nekad zbog neceg pila, ima masa nekih protiv bolova, to sve mamino, neki koji ne znam za sta su Ketonal, Metrozol, a tu je i Lexilium, ccc
sto se tice one prve pomoci, ima samo gaze i flastera, i rakije...
Pregledaj datume nesrećo :D ...otvorene kutije od antibiotika bacaj u smeće..

Od te kutije vjerovatno samo gaza i rakija imaju vječnu efektivnost :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#50 Re: Koje lijekove najčešće koristite? -kućna apoteka

Post by arzuhal »

ljubav_aha wrote:
arzuhal wrote:Goge, haj mi vako reci...

Ima, evo, hefta kako sam prehlađen (nos curi, stvara se šlajm, kašljem + cigare i to..)...I udarim po c-vitaminu (natural wealth i šumeće tabete, BIOFAR, 1000 mg) jer znam da mi je zadnji put pravo dobro djelovalo, bez ikakvih drugih pomagala...Pročitam neki dan negdje na netu da se sa c-vitaminom ne može pretjerati (u takvim okolnostima i inače), jer sve što organizam ne apsorbuje od c-vitamina, samo ga izbaci, izluči, itd. Jedino, vele, može (najčešće kod djece) izazvati proliv, itsl.
Može li se pretjerat ili ne?

ne moze arzulah,kad letim preko okeana,kad mi opadne imuno sistem,uzmem 800% vitamina C na dnevnoj bazi,znaci 8 puta jaca doza :-D
:arrow: :!: :?:

:mrgreen:
Post Reply