Parkinsonova bolest

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

aanneessaa
Posts: 5
Joined: 22/12/2012 01:08

#26 Re: Parkinsonova bolest

Post by aanneessaa »

Pozdrav svima,

moja mama boluje od Parkinsonove bolesti vec deset godina. Kao i svima trebalo je dugo da ustanove o kojoj se bolesti radi. Nakon tog saznanja svi smo pali u depresiju a ona najvise. Sve manje je izlazila, ljudi su postali znatizeljni... Nekoliko puta je bila u bolnici na istrazivanjima kako bi joj nasli adekvatnu terapiju ali nije bilo pomoci. Od prirodnih lijekova sve smo pokusali, sta god bi neko rekao mi bi ulagali nade i hvatali se za slamku. Godine su prolazile a mi smo mjenjali slamke za koje se cuvamo. Odlucili smo da odemo u Sloveniju u potrazimo njihovu pomoc. Sve to puno kosta ali se isplatilo. Osjecala sam se kao na drugoj planeti a ne u drugoj drzavi. Mi u BiH nismo navikli na ljubaznost nego da se vrata trebaju nogom otvarati kako bi dobio zeljene informacije. Bili su sokirani saznanjem da je mama prosla toliko pregleda a da joj nisu dali osnovni lijek za njenu bolest a to je MADOPAR ( LEVODOPA). Odmah je djelovao, nakon samo 10 min moja mama je bila kao prije dosta godina ZDRAVA, ja sam bila u soku, vise puta sam to sanjala pa sam mislila da je to jos jedan od snova. Ovo je bila stvarnost. Mami su ukljucili terapiju koja joj djeluje vec cetiri godine. Mi svake godine skupimo pare i idemo u Sloveniju na kontrolu i kosultacije. Ona sada pije Requip-Modutab od 8mg 3 tablete i Madopar 1,5 mg po potrebi oko 6 tableta dnevno. Ljudi znam kako je svim bolesnicima, znam kako je i onima koji se brinu o njima jer sam i ja jedna od takvih. Volila bi da postoji udruzenje pa da mozemo razgovarati. Pozdrav
terremoto
Posts: 387
Joined: 03/07/2012 19:28

#27 Re: Parkinsonova bolest

Post by terremoto »

Dali neko zna dali ima u Bosni Stalevo levodopa ili kako se vec zove,koliko kosta na recept i bez recepta? Dali je neko koristio flastere Neupro zajedno sa Stalevo,daje odlicne rezultate.
aanneessaa
Posts: 5
Joined: 22/12/2012 01:08

#28 Re: Parkinsonova bolest

Post by aanneessaa »

Levodopa = Madopar, postoji u BiH i moze se uzimati na recept. Moja mama ga koristi, roze tabletice od 8mg u staklenoj bocici. Mislim da ima i bijeli Madopar ali njoj nije odgovarao ili je bio od manje mg nisam sigurna. Pozz
terremoto
Posts: 387
Joined: 03/07/2012 19:28

#29 Re: Parkinsonova bolest

Post by terremoto »

Znam za Madopar,moj muz je to kao prvu terapiju koristio,pa Requip i Stalevo zajedno,pa poslije Sinemet -Nakom,pa Sirio i Tasmar i na kraju je ponovo poceo uzimati Stalevo zajedno sa flesterom i jako je efikasno,cak je citav dan na nogama i dobro se osjeca i svi ostali se bolje osjecamo :) Pitala sam za Stalevo u Bosni iz tog razloga sto zivimo na relaciji Bosna-Italija pa ponekad nam ovdje zatreba tableta a neznam dali ih ima.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#30 Re: Parkinsonova bolest

Post by badalpur »

Mojoj mami je sve gore, trenutno pije Madopar+Mirapexin, a probala je Stalevo, Requip, Nacom, Hofcomant---Stvar je u tome što ona uopce ne reaguje na antiparkinsonike, stanje joj se rapidno pogoršava, vrlo malo je samostalna..hodati skoro nikako ne moze. Pocinjemo sumnjati u pogresnu dijagnozu jer obicno oboljeli od PB reaguju na levodopu dobro...Bili smo kod najmanje 15 neurologa, ali oni samo prepisuju jedni od drugih :? ...Sad trazimo novog. Imate li neku preporuku, neko ko je bash strucan za PB?
terremoto
Posts: 387
Joined: 03/07/2012 19:28

#31 Re: Parkinsonova bolest

Post by terremoto »

bitno je odabrati odgovarajuci mix svih tih lijekova,mora se mnogo terapija promijeniti da bi se dobio pozitivan rezultat,i vazno je imati jednog doktora koji ce pratiti pacijenta tako ce biti najbolje upoznat
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#32 Re: Parkinsonova bolest

Post by badalpur »

babyline wrote:uz PB neki pacijenti imaju i progresivnu nuklearnu paralizu
Upravo sam citala o ovoj nuklearnoj paralizi i shvatila da moja mama ima sve simptome. Hvala ti sto si mi ukazala na ovo.
User avatar
Cabadahija
Posts: 280
Joined: 11/05/2010 18:27
Location: Na sigurnom

#33 Re: Parkinsonova bolest

Post by Cabadahija »

Otrovan organizam je jako podložan stvaranju parkinsonove bolesti.

Potrebno je prije svega tijelo očistiti od otrova i toksina, povaditi amalgamske plombe iz zubi (ako ih ima), pokušati naći nejodiranu sol, 100% izbaciti pojačivače ukusa tipa MSG E612, vegete i ostale bljuvotine, pokušati uglavnom jesti svježu hranu (voće i povrće itd), a tek onda krenuti sa hemijskim lijekovima, jer oni uglavnom uklanjaju samo posljedice i sami nisu 100% učinkoviti.
aanneessaa
Posts: 5
Joined: 22/12/2012 01:08

#34 Re: Parkinsonova bolest

Post by aanneessaa »

Ja se izvinjava što tek sada odg, ne znam ima li Stalevo kod nas. Interesantno je koliko je vaš muž koristio terapija. Moja mama postaje imuna na Madopar i djeluje joj jedna tableta 1 h pa ih dnevno pije 10. Njoj je Madopar sa Reqipom prva terapija koju konzumira več 4 god. Ne znam je li to previše, dali treba još nešto dodati uz tu terapiju? Koji doktor vodi vašeg supruga i koliko več boluje od PB? Mislim da je mojoj mami vrijeme da promjeni terapiju a čula sam da Stalevo daje odlične rezultate. Pozz
terremoto
Posts: 387
Joined: 03/07/2012 19:28

#35 Re: Parkinsonova bolest

Post by terremoto »

aanneessaa wrote:Ja se izvinjava što tek sada odg, ne znam ima li Stalevo kod nas. Interesantno je koliko je vaš muž koristio terapija. Moja mama postaje imuna na Madopar i djeluje joj jedna tableta 1 h pa ih dnevno pije 10. Njoj je Madopar sa Reqipom prva terapija koju konzumira več 4 god. Ne znam je li to previše, dali treba još nešto dodati uz tu terapiju? Koji doktor vodi vašeg supruga i koliko več boluje od PB? Mislim da je mojoj mami vrijeme da promjeni terapiju a čula sam da Stalevo daje odlične rezultate. Pozz
Mi smo vani,nismo u Bosni,ja nisam doktor ali ono sto mogu reci iz iskustva pomoci cu,kao sto rekoh prije ne reaguje svako na isti lijek isto,moj muz je dobio PB sa 42 godine,a sad ima 49,i kod njega je bolest napredovala,ja imam obicaj reci ide 100 na sat,sto i jeste.Zato je mijenjao dosta terapija,a i mlad je,jos radi i u pokretu je,nikad se nije predao,dodju momenti i njemu kad jednostavno klone ali ima jak karakter i bori se.Sto se tice tableta bitne su i doze (mg),recimo on sada uzima Stalevo od 325mg(100 mg levodopa,25mg carbidopa,200mg entacapone) i uz Stalevo ima flaster od 8 mg,koji mijenja svakog jutra,znaci i nocu ga drzi sto mu olaksava ustajanje nocu.Flaster je kao zamjena za Reqip i puno je efikasniji od tableta,bar njemu.On uzima dnevno 5 tableta Staleva i flaster,po potrebi moze uzeti i sestu tabletu,ali bolje da ne uzima.Cim uzme previse tableta ima tzv.tikove (nekontrolisane pokrete glave).Mogla bi vam pisati danima,Doktor ce to najbolje znati,ako ste u Bosni nadam se da majka ima dobrog doktora,trazite slobodno da joj promijeni terapiju,nisam sigurna da ima kod nas Stalevo,ja mislim u Srbiji i Hrvatskoj da ima.LP.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#36 Re: Parkinsonova bolest

Post by badalpur »

Stalevo se, svakako, ima kupiti u BiH, odnosno, znam da ima u Sarajevu. Poprilicno je skup i za jedan mjesec dođe oko 400 KM, ako ne i vise.
terremoto
Posts: 387
Joined: 03/07/2012 19:28

#37 Re: Parkinsonova bolest

Post by terremoto »

badalpur wrote:Stalevo se, svakako, ima kupiti u BiH, odnosno, znam da ima u Sarajevu. Poprilicno je skup i za jedan mjesec dođe oko 400 KM, ako ne i vise.
Iovdje je 100 eura kutija,ali na recept se ne placa.
User avatar
vicious21
Posts: 81
Joined: 03/04/2013 23:53

#38 Re: Parkinsonova bolest

Post by vicious21 »

Ako ima neko strucan za savjet,,naime komsinica koja boluje od PB je pala na ulici i slomila obje ruke i potpuno je vezana za krevet, i u besvjesnom je stanju vecinom sa halucinacijama i dementivnim simptomima...sad me zanima jel to besvjesno stanje normalno za parkinsonovu bolest jer sin je drzi zakljucanom i ne zeli je voditi ljekaru, pa sumnjam da joj daje neke tablete za spavanje(inace nisu u dobrim odnosima) :?:
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#39 Re: Parkinsonova bolest

Post by badalpur »

Već dugo niko nije pisao na ovoj temi. Nadam se da su oni s dijagnozom koliko-toliko dobro i da ne daju bolesti da prevlada. Moja mama, nazalost, nije vise s nama vec sedam i pol mjeseci. Iako su nas ljekari uvjeravali da se od PB ne umire, ona je otisla nakon svega tri godine, njeno stanje se rapidno pogorsavalo i ni u jednom trenutku nije osjećala poboljsanje. Ostaje kajanje sto nismo isli van BiH traziti pomoc i drugo, treće, peto, deseto misljenje :(
Amrushka
Posts: 12
Joined: 21/10/2014 13:23

#40 Re: Parkinsonova bolest

Post by Amrushka »

Zdravo svima,

Budući da svi pišete da je trebalo mnogoo vremena da se bolest dijagnosticira, interesuje me može li neko preporučiti dobrog neurologa u Sarajevu? Nekoga ko je stvarno stručan na tom polju?

Na osnovu nekih doktorskih nagađanja i klasičnih simptoma, izgleda da i moja mama ima Parkinsonovu. Slijedeći pregled joj je CT glave, kao da bi se to potvrdilo, ali pročitala sam da ni to nije baš relevantno, pa me interesuje na koji se način to može tačno dijagnosticirati da ne gubimo više vremena ako to zaista jeste to. I naravno svaki drug savjet je dobrodošao. Ona je još uvijek pokretna, iako mnogo manje nego prije recimo godinu dana. Budući da se radi o progresivnoj bolesti, ne mogu da vjerujem da je kod nje tako brzo uznapredovala, jer su se svi simptomi pojavili u roku od pola godine. Bukvalno preko noći je postala izuzetno spora, troma, kad hoda uopće ne miče rukama, ukočena je, pogrbljena i depresivna. Povrh svega toga, već 20 godina se bori sa hipertireozom, pa smo svi misli da su i ovi simptomi rezultat nekog poremećaja hormona. Međutim, izgleda da nije tako.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#41 Re: Parkinsonova bolest

Post by badalpur »

Amrushka wrote:Zdravo svima,

Budući da svi pišete da je trebalo mnogoo vremena da se bolest dijagnosticira, interesuje me može li neko preporučiti dobrog neurologa u Sarajevu? Nekoga ko je stvarno stručan na tom polju?

Na osnovu nekih doktorskih nagađanja i klasičnih simptoma, izgleda da i moja mama ima Parkinsonovu. Slijedeći pregled joj je CT glave, kao da bi se to potvrdilo, ali pročitala sam da ni to nije baš relevantno, pa me interesuje na koji se način to može tačno dijagnosticirati da ne gubimo više vremena ako to zaista jeste to. I naravno svaki drug savjet je dobrodošao. Ona je još uvijek pokretna, iako mnogo manje nego prije recimo godinu dana. Budući da se radi o progresivnoj bolesti, ne mogu da vjerujem da je kod nje tako brzo uznapredovala, jer su se svi simptomi pojavili u roku od pola godine. Bukvalno preko noći je postala izuzetno spora, troma, kad hoda uopće ne miče rukama, ukočena je, pogrbljena i depresivna. Povrh svega toga, već 20 godina se bori sa hipertireozom, pa smo svi misli da su i ovi simptomi rezultat nekog poremećaja hormona. Međutim, izgleda da nije tako.
CT glave se radi kako bi se isključile druge neurološke bolesti, on ne može dokazati PB. Moja mama je, npr, imala uredan nalaz CT-a. Nažalost, ne postoje specifične metode dijagnostike kojima bi se dokazala bolest, već se to radi isključivo na osnovu simpotoma. Mi smo dosta dugo lutali od neurologa do neurologa i nismo našli nijednog stručnog. Iz vlastitog iskustva ti mogu preporučiti dr. Momira Šmitrana zbog pristupa i temeljitosti.

Bitno je da što prije upostavite dijagnozu i počnete s terapijom, jer se levodopa pokazala dobro kod klasične PB. Oboljeli dosta dugo ostanu pokretni i mogu govoriti. Nažalost, i opet se vraćam na slučaj moje mame, to kod nas nije bilo tako, jer je ona imala taj neki najgori i najteži oblik.
Amrushka
Posts: 12
Joined: 21/10/2014 13:23

#42 Re: Parkinsonova bolest

Post by Amrushka »

Hvala mnogo na prijedlogu :) CT smo završili, čekamo rezultate, uputiću je na dr. Šmitrana da vidimo kako će proći. Iskreno, toliko sam se u prvi mah uspaničila kad mi je to rekla, ne znam šta da radim. Ali toliko je ona depresivna da ja baš i nemam taj luksuz, moram nju nekako da trznem, a tačno ne znam kako. Samo da konačno dođemo do dijagnoze i valjda će bti dobro.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#43 Re: Parkinsonova bolest

Post by badalpur »

Amrushka wrote:Hvala mnogo na prijedlogu :) CT smo završili, čekamo rezultate, uputiću je na dr. Šmitrana da vidimo kako će proći. Iskreno, toliko sam se u prvi mah uspaničila kad mi je to rekla, ne znam šta da radim. Ali toliko je ona depresivna da ja baš i nemam taj luksuz, moram nju nekako da trznem, a tačno ne znam kako. Samo da konačno dođemo do dijagnoze i valjda će bti dobro.
Kako je mama? Imate li kakvih konkretnijih saznanja?
Amrushka
Posts: 12
Joined: 21/10/2014 13:23

#44 Re: Parkinsonova bolest

Post by Amrushka »

badalpur wrote:
Amrushka wrote:Hvala mnogo na prijedlogu :) CT smo završili, čekamo rezultate, uputiću je na dr. Šmitrana da vidimo kako će proći. Iskreno, toliko sam se u prvi mah uspaničila kad mi je to rekla, ne znam šta da radim. Ali toliko je ona depresivna da ja baš i nemam taj luksuz, moram nju nekako da trznem, a tačno ne znam kako. Samo da konačno dođemo do dijagnoze i valjda će bti dobro.
Kako je mama? Imate li kakvih konkretnijih saznanja?
Nevjerovatno koliko je vremena prošlo. Hvala na pitanju, kasnim godinu dana sa odgovorom, ali tek se sad neke stvari raspetljavaju. Ispostavilo se da mama nema Parkinsonovu. Imala je seriju malih moždanih udara koji su doveli do Parkinsonizma, dakle, simptomi Parkinsonove, ali trebalo bi biti bez progresivnosti. Međutim, situacija je grozna. Ona se jedva kreće, kompletan organizam je usporen, od samog kretanja, do probave i žena je očajna Potpuno je potonula, i u tom silnom očaju hvata se za svaku slamku - znate ono kad svaki dobronamjerni poznanik kaže "Jao, znam ja nekoga kome se baš to ISTO desilo..." i onda krenu savjeti od oraha u medu, do hidžame. A ja ludim jer me ništa ne sluša.

Promijenila je mnogo doktora, bila je kod dr. Šmitrana, veoma je razočarana, kaže, više je on meni pričao kako je njemu teško, nego što sam ga ja interesovala. Bila na KCUSu na neurologiji, oni su joj isoravno dijagnosticirali stanje, ali je ona bila toliko luda da je preskočila treću kontrolu kad su joj trebali prepisati terapiju, a da ja nisam ni znala jer ne mogu da upratim više gdje ide, a gdje ne.

Uglavnom, još uvijek tražim kvalitetnog neurologa, mislim da će to i biti dr. Subašić na KCUS koja je.to.dijagnosticirala, a tražim i način da objasnim.svojoj mami da nema tog napitka od kojeg će ozdraviti preko noći i da je to dugotrajan proces. Z am da su situacije drugačije, ali, ima.li iko ikakav savjet, jako se teško nosimo sa svim ovim.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#45 Re: Parkinsonova bolest

Post by KatarinaKosaca »

aanneessaa wrote:Levodopa = Madopar, postoji u BiH i moze se uzimati na recept. Moja mama ga koristi, roze tabletice od 8mg u staklenoj bocici. Mislim da ima i bijeli Madopar ali njoj nije odgovarao ili je bio od manje mg nisam sigurna. Pozz
Znam osobu kojoj su pogrešno dijagnosticirali navoni početak Parkinskonove bolesti i prepisali madopan. Pila je to i navukla se kao narkoman, ponašala slično, Parkinson se nije pojavio. Zato oprez i sa dijagnozama (uvijek tražiti bar dva mišljenja, posebice ako je navodni početak), i sa tabletama, jer koristiti ih ako nemaš Parkinsonovu bolest je isto kao droga.
Amrushka
Posts: 12
Joined: 21/10/2014 13:23

#46 Re: Parkinsonova bolest

Post by Amrushka »

KatarinaKosaca wrote:
aanneessaa wrote:Levodopa = Madopar, postoji u BiH i moze se uzimati na recept. Moja mama ga koristi, roze tabletice od 8mg u staklenoj bocici. Mislim da ima i bijeli Madopar ali njoj nije odgovarao ili je bio od manje mg nisam sigurna. Pozz
Znam osobu kojoj su pogrešno dijagnosticirali navoni početak Parkinskonove bolesti i prepisali madopan. Pila je to i navukla se kao narkoman, ponašala slično, Parkinson se nije pojavio. Zato oprez i sa dijagnozama (uvijek tražiti bar dva mišljenja, posebice ako je navodni početak), i sa tabletama, jer koristiti ih ako nemaš Parkinsonovu bolest je isto kao droga.

Ja svoju mamu nisam vidjela nekih mjesec dana, bila je kod svoje snahe, pa na moru kod prijateljice, i sinoć je došla, ja imam osjećaj da je u roku od mjesec dana došlo do rapidnog pogoršanja situacije. Od sinoć plačem, ne mogu sebi da dođem, ne znam šta da radim. Potpuno me panika savladala, imam osjećaj da mi žena pred očima propada. Sad sam upala u ponore interneta gdje sama dijagnosticiram šta bi moglo biti, sve gore od goreg, od vaskularnog parkinsonizma do MSA i tek sam sad shvatila ustvari da šta god da je od svih mogućih varijanti, njoj nema lijeka i stanje se neće popraviti, može samo biti gore.
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#47 Re: Parkinsonova bolest

Post by badalpur »

Amrushka wrote:
KatarinaKosaca wrote:
aanneessaa wrote:Levodopa = Madopar, postoji u BiH i moze se uzimati na recept. Moja mama ga koristi, roze tabletice od 8mg u staklenoj bocici. Mislim da ima i bijeli Madopar ali njoj nije odgovarao ili je bio od manje mg nisam sigurna. Pozz
Znam osobu kojoj su pogrešno dijagnosticirali navoni početak Parkinskonove bolesti i prepisali madopan. Pila je to i navukla se kao narkoman, ponašala slično, Parkinson se nije pojavio. Zato oprez i sa dijagnozama (uvijek tražiti bar dva mišljenja, posebice ako je navodni početak), i sa tabletama, jer koristiti ih ako nemaš Parkinsonovu bolest je isto kao droga.

Ja svoju mamu nisam vidjela nekih mjesec dana, bila je kod svoje snahe, pa na moru kod prijateljice, i sinoć je došla, ja imam osjećaj da je u roku od mjesec dana došlo do rapidnog pogoršanja situacije. Od sinoć plačem, ne mogu sebi da dođem, ne znam šta da radim. Potpuno me panika savladala, imam osjećaj da mi žena pred očima propada. Sad sam upala u ponore interneta gdje sama dijagnosticiram šta bi moglo biti, sve gore od goreg, od vaskularnog parkinsonizma do MSA i tek sam sad shvatila ustvari da šta god da je od svih mogućih varijanti, njoj nema lijeka i stanje se neće popraviti, može samo biti gore.
Sve isto sam radila, čak sam doktorima govorila da nije ALS, da nije MS, pa i vaskularni parkinsonizam...stalno sam visila na netu i iščitavala, izludjivala se, a ona je samo propadala...Bash nista joj nije pomoglo, posebno je bilo teško zadnjih godinu dana gdje je od polupokretne osobe i koristenja hodalice, dosla do nekog ko vise nije mogao nikako na noge, nije sa stola mogla uzeti neku stvar...

P.S. poslala sam vam PP
tetkili
Posts: 1
Joined: 13/12/2015 18:32

#48 Re: Parkinsonova bolest

Post by tetkili »

Da li je ovaj forum jos aktivan?DHtjela bih podijeliti iskustva sa oboljelim od Parkinsonove i sa clanovima njihove obitelji.naime moj tata boluje od te bolesti,simptomi su razliciti od dana do dana,kao i njegovo stanje.On bi stalno spavao,usporen je totalno,nekada ne moze govoriti ili govori nerazgovjetno.Voljela bih s nekim popricati o tome.
Vazno pitanje:poznajete li u Sarajevu dobrog specijalistu za Parkinsonovu bolest?
Moj tata pije COMTAN

Nestrpljivo cekam da mi se neko javi

Hvala
User avatar
KID
Posts: 607
Joined: 10/03/2007 20:29

#49 Re: Parkinsonova bolest

Post by KID »

Šta reći... teška bolest.. baš teška... preteška..
moj stari je obilio i ne znam kome je teže.. njemu ili mami koja je po čitav dan uz njega..
Mom starom je sve teže i teže... svakih par mjeseci nakon kontrole, doktor mu pojačava dozu..
Teško hoda, desna noga mu ne skoro pa ukočena, skroz ne-razgovjetno priča..
Vrlo je svjestan i inteligentan... ali sve mu je teže i teže...bolest je jako progresivna..
Trenutno koristi MIRAPEXIN tablete 0,5 mg koje su jako skupe kod nas u BiH jer mu treba par kutija mjesečno..
Pored Mirapexina koristi Nakom, Seroxat, Aspirin, Bilobil, fizikalni tretman..
Mislim da Kutija Mirapexin-a od 0,25mg košta 30 KM..
Čuo sam da u Srbiji ista kutija košta 10 KM...

da li neko zna... ???? da li je to istina...
gdje nabavljate tablete i po kojoj cijeni....
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#50 Re: Parkinsonova bolest

Post by and »

Ovo mi izgleda interesantno.Jedna od vodećih svjetskih klinika,a imaju predstavništvo u sarajevu.ne znam imaju li kakav ugovor s našim fondom,a ako nekom mogu biti interesantne ove informacije,bujrum.

http://www.medicalparkbosnia.com/lukovi ... va-bolest/
Najnovije metode u lijecenju Parkinsonove bolesti

By Medical Park 02 Ara, 2014 poslednja vest
Parkinsonova bolest, noćna mora starijih osoba, hronično je neurološko oboljenje koje je uzrokovano smanjenjem razine tvari zvane dopamin u mozgu. Oboljenje je posljedica smanjenja ili povrede cerebralnih stanica koje luče dopamin, usljed starenja.

Parkinsonova bolest, također poznata kao ‘’bolest starih’’, a kolokvijalno poznata kao ‘’drhtavi potres’’, više nije neizlječiva, zahvaljujući mogućnosti upotrebe lijekova i neurosimulatora (mali baterijski uređaj). Navodeći da je Parkinsonova bolest hronični poremećaj, a učestalost je 1/300 za ljude starije od 65 godina, neurohirurški odjel grupacije Medical Park bolnica u Turskoj obavijestio nas je o noćnoj mori starijih osoba, Parkinsonovoj bolesti:

Što je Parkinsonova bolest?

Parkinsonova bolest kronično je neurološko oboljenje koje nastaje uslijed smanjenog nivoa supstance zvane dopamin u mozgu. Uzrokovana padom ili ozljedom stanica mozga koje luče dopamin uslijed starenja, bolest vodi do poremećaja motorike i refleksnih pokreta. Bolest se najčešće manifestira podrhtavanjem u rukama i nogama, usporenjem pokreta, krutošću i nestabilnosti hoda.

BITAN UTJECAJ NA DRUŠTVENI ŽIVOT

Parkinsonova bolest povezana je sa sporošću pokreta (bradikinesia), što rezultira nemogućnošću obavljanja poslova neovisno i samo uz pratnju i ovisnost o drugima u svakodnevnim rutinskim aktivnostima. Dakle, pacijenti su prinuđeni izolirati se od poslovnog i društvenog života na početku i intermedijalnim stadijima bolesti, dok bi trebali imati podršku drugih kako bi preživjeli u poodmaklom stadiju bolesti. Ti problemi vode do negativnih učinaka po emocionalno zdravlje, zatvorenosti u sebe ili depresije kod pacijenata koji već pate od usporenosti pokreta i drhtavosti.

RAZGOVOR S BOLESNIKOM TJEKOM OPERATIVNOG ZAHVATA

Cilj ‘’snimanja uz pomoć mikro-elektrode i tehnike simulacije’’, koji nam omogućavaju ‘’slušanje električne aktivnosti jednog neurona (moždane ćelije)”, je identificirati stanice koje su uključene u proces i anatomske strukture koje okružuju promatranu stanicu. U tu svrhu, pacijent treba biti budan tijekom operacije i intraoperativno razgovaramo s njim. Elektrodu s dvomikronski debelim vrhom unosimo u mozak pod vodstvom računala i elektroda je spojena na kompleks krugova; dakle, možemo slušati električnu aktivnost jednog neurona ili možemo promatrati reakciju pacijenta na niske simulacije. Prema tome, mjerimo reakcije pacijenta i lakše je dosegnuti ili identificirati područja djelovanja. Pacijent je budan tijekom prvih 3-4 sata operacije i sarađujemo s pacijentom međusobno. Ova tehnologija, nazvana “snimanje uz pomoć mikro-elektrode i tehnike simulacije”, omogućava nam da postıgnemo naš cilj. Zahvaljujući ovom sistemu koji je povezan sa stopom pogreške od 80 mikrona, možemo identificirati problematične neurone i anatomske strukture oko njih. Potom, primjenjujemo lasersku metodu koja je nešto poput spaljivanja lezije i zatim se ugrađuje neurosimulator.



POTPUNO SLOBODAN ŽIVOT UZ POMOĆ NEUROSIMULATORA

Implantacija neurostimulatora predstavlja postavljanje dvije elektrode na regije uključene bilateralnom operacijom. Baterija slična srčanom simulatoru, postavlja se na potkožni sloj prsnog koša i žice za proširenje provedene su kroz podkožni sloj i tako su elektrode spojene na bateriju. Sistem nije vidljiv. Možete vidjeti ili osjetiti ispupčenje (ili otok) na prsnom košu. Zatim, pomoću računalnog sistema možemo podesiti frekvencije i parametre stimulacije, koji su korisni za pacijenta. Pacijent bi često trebao dolaziti na kliniku tijekom postoperativne 2-3 sedmice. Normalne svakodnevne aktivnosti mogu se nastaviti nakon optimalnog prilagođenja sistema. Pacijenti će imati impresivno poboljšanje i mogli bi se u postoperativnom periodu vratiti normalnom svakodnevnom životu.

NEUROSTIMULATOR ELIMINIRA DRHTANJE U PROCENTU OD 90 POSTO UKOLIKO JE ODOBRAN PRAVI PACIJENT

Uspješna operacija može vratiti sat natrag u prvu ili drugu godinu stanja kod pacijenta, koji ima Parkinsonovu bolest 10 godina, ako je izabran pravi pacijent. Moguće je da se u potpunosti eliminira podrhtavanje barem u jednom ruci (desnoj ili lijevoj polovini tijela) po stopi od 85-90 posto. Iako postoje varijacije među pacijentima, klinička stopa poboljšanja je oko 80% u bolesnika s distonijom, ili drugim riječima, kod 20% pacijenata sa distonijom nema odgovora na liječenje.

MEDICAL PARK – 65% PACIJENATA PUTUJE IZ ZALJEVA

65% međunarodnih pacijenata kojima je dijagnosticirana Parkinsonova bolest putuju u Tursku iz Zaljeva da ugrade “Implant neurosimulacije za Parkinsonovu bolest” u Medical Park grupaciji bolnica.

Medical Park grupacija bolnica, jedna od vodećih igrača u sektoru, napravila je veliki napredak u medicinskom turizmu u posljednjih nekoliko godina i počela da ima veliki broj zahtjeva tretmana od međunarodnih pacijenata širom svijeta, uključujući Bliski Istok.

Medical Park privlači najveći broj međunarodnih pacijenata nudeći kompletnu uslugu za svoje međunarodne pacijente od dolaska u Tursku do povratka natrag u svoje zemlje, brinući se za svaki detalj, kao što su njihov prijevoz, transfere, smeštaj, smjernice za liječenje i lijekovi.
Post Reply