trudnoća

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#76 Re: trudnoća

Post by encian »

Pera Trta wrote:
kiki-miki wrote:Zanima me kad se kod nas daju one inekcije,ne znam je li se zovu zaštitne ili kako već,u slučaju kad je trudnica Rh-?
Rhogam, anti-D imunoglobulin. Daje se u trudnoći RhD negativnim trudnicama, samo ukolko imaju visok titar antitijela koja bi mogla ugroziti plod (pozitivan Coombsov test), što je u praksi dosta rijetko. Takođe se obavezno (ukoliko žena ne odbije) daje RhD negativnim majkama najkasnije 72 sata od rođenja RhD pozitivnog djeteta, ili do 72 sata nakon pobačaja kod RhD negativnih majki.
a zasto bi Rh negativna majka odbila Rhogam?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#77 Re: trudnoća

Post by Pera Trta »

Svako ima svoje razloge. Nije se jednom desilo da pacijent odbije terapiju. Moje nije nikome da sudim niti da morališem. Desi se da majka ne želi da primi Rhogam i na to je niko ne može prisiliti, niti treba da ga zanimaju njeni privatni razlozi za to.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#78 Re: trudnoća

Post by modesti »

A kakve efekte ima drip (oksitocin) na zdravlje bebe? Kažu da je jako opasan, ja ga dobila u obje trudnoće. :?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#79 Re: trudnoća

Post by Pera Trta »

modesti wrote:A kakve efekte ima drip (oksitocin) na zdravlje bebe? Kažu da je jako opasan, ja ga dobila u obje trudnoće. :?
Pošto pojačava kontrakcije materice, zbog čega se i daje, smanjuje protok krvi kroz posteljicu i zato može dovesti do hipoksije (nedostatka kisika) ploda. Ukoliko se porodilja koja prima oksitocin pažljivo nadzire, posebno CTG, koji može pokazati prve znage asfiksije bebe, i ukoliko se u skladu sa time oksitocin dozira, tada nema opasnosti.
Nije poznato da ima dugoročnih efekata na bebu.
Svaki lijek može biti opasan ukoliko onaj ko ga daje ne zna zašto ga daje, kako ga daje, kakve su mu kontraindikacije i koji su mu neželjeni efekti.
User avatar
McMoy
Posts: 3871
Joined: 20/09/2009 22:11
Location: tu i tamo

#80 Re: trudnoća

Post by McMoy »

Sve najbolje trudnicama, budućim mamama (naravno i očevima :D )!!
Vidjeh na početku ove teme da su već ponudjeni neki korisni linkovi za buduće roditelje, a i da imate stručnu pomoć na samom forumu.
Predlažem, za one koji solidno znaju engleski, još jednu korisnu stranicu koja se bavi ovim pitanjima:
http://www.babycenter.com
a ukoliko se zelite pretplatiti (besplatno), onda se registrujte na
https://www.babycenter.com/login.htm
i isti će vam svake sedmice slati mail-ove u kojima cete dobiti niz korisnih savjeta i ujedno saznati kako vaša beba raste iz sedmice u sedmicu...
Sretno! :thumbup: :mrgreen:
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#81 Re: trudnoća

Post by semmy »

Pera Trta wrote:
modesti wrote:A kakve efekte ima drip (oksitocin) na zdravlje bebe? Kažu da je jako opasan, ja ga dobila u obje trudnoće. :?
Pošto pojačava kontrakcije materice, zbog čega se i daje, smanjuje protok krvi kroz posteljicu i zato može dovesti do hipoksije (nedostatka kisika) ploda. Ukoliko se porodilja koja prima oksitocin pažljivo nadzire, posebno CTG, koji može pokazati prve znage asfiksije bebe, i ukoliko se u skladu sa time oksitocin dozira, tada nema opasnosti.
Nije poznato da ima dugoročnih efekata na bebu.
Svaki lijek može biti opasan ukoliko onaj ko ga daje ne zna zašto ga daje, kako ga daje, kakve su mu kontraindikacije i koji su mu neželjeni efekti.

i ja sam primila drip pri prvom porodu, malom je sada 10 godina i nema nikakvih problema..kao sto Pera Trta rece sve zavisi od onoga ko ti daje i kako ti daje...mene je tada porodio dr.masic u vojnoj i sve pohvale ovom covjeku :thumbup:
mare 28
Posts: 50
Joined: 23/03/2009 17:13

#82 Re: trudnoća

Post by mare 28 »

Pozdrav svima,

Ovdje sam nova trudnica (prva trudnoća), pa imam mnogo pitanja... Hvala svima koji su postavili korisne stranice. Mene zanimaju vaša iskustva: da li je neka vježbala tokom trudnoće (naravno prilagođeni sistem vježbi za trudnice); koliko ste dobile kg tokom trudnoće (tek sam na početku, sedma sedmica, ali mi se apetit već mijenja :) ); šta ste koristile od krema i kremica protiv strija, ako jeste, ima li nešto jako efikasno u borbi protiv tih prugica, trenutno pijem folnu kiselinu, je li to uobičajeno za sami početak trudnoće...?
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#83 Re: trudnoća

Post by medaaa »

mare 28 wrote:Pozdrav svima,

Ovdje sam nova trudnica (prva trudnoća), pa imam mnogo pitanja... Hvala svima koji su postavili korisne stranice. Mene zanimaju vaša iskustva: da li je neka vježbala tokom trudnoće (naravno prilagođeni sistem vježbi za trudnice); koliko ste dobile kg tokom trudnoće (tek sam na početku, sedma sedmica, ali mi se apetit već mijenja :) ); šta ste koristile od krema i kremica protiv strija, ako jeste, ima li nešto jako efikasno u borbi protiv tih prugica, trenutno pijem folnu kiselinu, je li to uobičajeno za sami početak trudnoće...?
ovdje stara trudnica :D (ulazim u 42. sedmicu, tolko sam prosisala) :)
-ja sam isla na vjezbe u Skerlica, pa pored vjezbi za trudnice odrze i predavanja, bude korisno i lijepo, pa preporucujem ako si u Sarajevu, il blizu da dodjes...
-tokom trudnoce sam dobila oko 20kg :shock: :shock: najvise poslije 6.mjeseca, posle su se samo lijepit... valjda cu se vratit na normalu :) :)
-sto se tice krema za strije, meni je moja ginekologinja preporucila bademovo ulje, ja nasla u apoteci.. da je pomoglo 100%, nije :)
-folnu kiselinu koristis nekad do 3.mjeseca, prelazis onda na prenatal, u kojem isto imas folnu...

nego, sretno ti bilo, sve najbolje i tebi i bebi :-D
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#84 Re: trudnoća

Post by melb26sa »

Peni wrote:
A kakve efekte ima drip (oksitocin) na zdravlje bebe? Kažu da je jako opasan, ja ga dobila u obje trudnoće.
Oksikodon?
Ne moze biti oksikodon - to je jedna vrsta narkotika koja je stepenicu ispod heroina. Nece to davati rodilji.

Edit - drip je umjetni oksitocin - kad ga se daje previse i trudovi su pojacani i dolaze cesce nego prirodni - cak i dok se beba jos nije spustila do kraja niz usce. Ima o tome na roda.hr vise.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#85 Re: trudnoća

Post by Pera Trta »

Peni wrote:
A kakve efekte ima drip (oksitocin) na zdravlje bebe? Kažu da je jako opasan, ja ga dobila u obje trudnoće.
Oksikodon?
Oksitocin, hormon zadnjeg režnja hipofize, koji podstiče kontrakcije materice. Farmakološki se koristi u sintetičkom obliku, pod nazivom Syntocinon.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#86 Re: trudnoća

Post by encian »

Pera Trta wrote:Svako ima svoje razloge. Nije se jednom desilo da pacijent odbije terapiju. Moje nije nikome da sudim niti da morališem. Desi se da majka ne želi da primi Rhogam i na to je niko ne može prisiliti, niti treba da ga zanimaju njeni privatni razlozi za to.

hvala :). na trenutak pomislih da postoji neki opravdan razlog.
mare 28
Posts: 50
Joined: 23/03/2009 17:13

#87 Re: trudnoća

Post by mare 28 »

medaaa wrote:ovdje stara trudnica (ulazim u 42. sedmicu, tolko sam prosisala)
-ja sam isla na vjezbe u Skerlica, pa pored vjezbi za trudnice odrze i predavanja, bude korisno i lijepo, pa preporucujem ako si u Sarajevu, il blizu da dodjes...
-tokom trudnoce sam dobila oko 20kg najvise poslije 6.mjeseca, posle su se samo lijepit... valjda cu se vratit na normalu
-sto se tice krema za strije, meni je moja ginekologinja preporucila bademovo ulje, ja nasla u apoteci.. da je pomoglo 100%, nije
-folnu kiselinu koristis nekad do 3.mjeseca, prelazis onda na prenatal, u kojem isto imas folnu...

nego, sretno ti bilo, sve najbolje i tebi i bebi
Hvala puno, i sretno na porodu :) .
mamica24
Posts: 1
Joined: 03/11/2009 09:30

#88 Re: trudnoća

Post by mamica24 »

Molim vas za savjet ako neko nešto zna. JA sam u 18 sedmici trudnoće. Stala sam na ekser i ginekolog mi rekao da primim
vakcinu protiv tetanusa. Drugi ginekolog mi govori da je to kardinalna greska i da nisam trebala primiti.

Ja bih trebala na revakcinaciju sad za 8 dana i ne znam koga da slusam.

Posljednji put sam se vakcinisala u srednjoj školi tj. prije nekih 5-6 godina.

Hellpp plssss :sad: :sad: :sad: :sad: !!!
User avatar
neko_ime
Posts: 52
Joined: 19/03/2009 20:12

#89 Re: trudnoća

Post by neko_ime »

[Kariogram muža i žene može prije trudnoće otkriti mejotičko nerazdvajanje u kariotipu, kao najveći rizik i značajnu mogućnost dobivanja ploda sa Downovim sindromom. Ne znam da li je moguće kod nas to raditi, jer to rade genetičari. Nadam se da neko zna (ima ovdje raje koja studira biologiju-genetiku).[/quote]

Jeste da je ovo napisano prije 15ak dana, ali ne mogu da ne reagujem :)
Da, moguće je kod nas (bar u Sarajevu) uraditi kariotipizaciju. Koliko god to nevjerovatno zvučalo i mi imamo genetičare koji rade svoj posao:p
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#90 Re: trudnoća

Post by encian »

mamica24 wrote:Molim vas za savjet ako neko nešto zna. JA sam u 18 sedmici trudnoće. Stala sam na ekser i ginekolog mi rekao da primim
vakcinu protiv tetanusa. Drugi ginekolog mi govori da je to kardinalna greska i da nisam trebala primiti.

Ja bih trebala na revakcinaciju sad za 8 dana i ne znam koga da slusam.

Posljednji put sam se vakcinisala u srednjoj školi tj. prije nekih 5-6 godina.

Hellpp plssss :sad: :sad: :sad: :sad: !!!
ja koliko pronadjon na internetu kazu sljedece:

1. da tetanus moze biti smrtonosan i za majku i za bebu
2. da se vakcina daje ako koristi premasuju rizik
3. da nema klinickih ispitivanja vakcina kod trudnica ali da nema ni nekih indikacija da je vakcina stetna


ovo je sto je laicka pretraga nasla. iskreno, savjetujem ti da kopas i trazis sama i da se ne oslanjas previse na nase doktore. mnogo njih ne prati nova istrazivanja, a poneki je iskompleksiran pa negira sve sto drugi kazu. meni se desilo da sam svom doktoru u bolnici referisala o svojoj dijagnozi...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#91 Re: trudnoća

Post by Pera Trta »

neko_ime wrote:[Kariogram muža i žene može prije trudnoće otkriti mejotičko nerazdvajanje u kariotipu, kao najveći rizik i značajnu mogućnost dobivanja ploda sa Downovim sindromom. Ne znam da li je moguće kod nas to raditi, jer to rade genetičari. Nadam se da neko zna (ima ovdje raje koja studira biologiju-genetiku).
Jeste da je ovo napisano prije 15ak dana, ali ne mogu da ne reagujem :)
Da, moguće je kod nas (bar u Sarajevu) uraditi kariotipizaciju. Koliko god to nevjerovatno zvučalo i mi imamo genetičare koji rade svoj posao:p[/quote]
Znam ja dobro da mi imamo genetičare, čak neke i sam imao (mlade i perspektivne) priliku da upoznam. Ali isto tako znam da nemamo pare, a nauke bez para nema. :)
User avatar
neko_ime
Posts: 52
Joined: 19/03/2009 20:12

#92 Re: trudnoća

Post by neko_ime »

Para nema, to se zna ;-)
A bice ih jos manje sve dok se bude mislilo da se određene analize ne mogu uraditi u BiH i dok nasi sugradjani budu (finansijski) "jačali" nauku susjednih država.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#93 Re: trudnoća

Post by modesti »

neko_ime wrote:Para nema, to se zna ;-)
A bice ih jos manje sve dok se bude mislilo da se određene analize ne mogu uraditi u BiH i dok nasi sugradjani budu (finansijski) "jačali" nauku susjednih država.
Šta sugrađani imaju sa ovim? Lijepo ti čovjek kaže da imamo ljude za to ali nemamo para. Čitaj: nemamo mogućnosti da kupimo vjerovatno sve moguće potrebne instrumente, reagense i štatijaznamveć šta treba za genetsku analizu. I sada kao ti trebaš uraditi tu vrstu genetske analize i šta ćeš? Donirati 100.000 KM Klinici da bi oni kupili to šta treba kako bi ti se uradilo tebi ili meni?

Osim toga, meni je ovoga lažnog patriotizma na vrh glave. Dosadašnje iskustvo mi je pokazalo da oni koji se busaju "kupujmo domaće" ne idu u Neum na ljetovanje a ni euri im nisu baš mrski. A onda kupuju Milke umjesto bivšeg Sarabona.

Ovo nije problem "naših sugrađana" već raspodjele para iz budžeta i PDV-a.
P.S. Izvini ako sam te pogrešno shvatila, zvučalo mi je kao da su ljudi krivi što plaćaju analize u Hrvatskoj. (ovo za svaki slučaj :wink:
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#94 Re: trudnoća

Post by zili »

encian wrote:
mamica24 wrote:Molim vas za savjet ako neko nešto zna. JA sam u 18 sedmici trudnoće. Stala sam na ekser i ginekolog mi rekao da primim
vakcinu protiv tetanusa. Drugi ginekolog mi govori da je to kardinalna greska i da nisam trebala primiti.

Ja bih trebala na revakcinaciju sad za 8 dana i ne znam koga da slusam.

Posljednji put sam se vakcinisala u srednjoj školi tj. prije nekih 5-6 godina.

Hellpp plssss :sad: :sad: :sad: :sad: !!!
ja koliko pronadjon na internetu kazu sljedece:

1. da tetanus moze biti smrtonosan i za majku i za bebu
2. da se vakcina daje ako koristi premasuju rizik
3. da nema klinickih ispitivanja vakcina kod trudnica ali da nema ni nekih indikacija da je vakcina stetna


ovo je sto je laicka pretraga nasla. iskreno, savjetujem ti da kopas i trazis sama i da se ne oslanjas previse na nase doktore. mnogo njih ne prati nova istrazivanja, a poneki je iskompleksiran pa negira sve sto drugi kazu. meni se desilo da sam svom doktoru u bolnici referisala o svojoj dijagnozi...

evo šta sam ja iskopala na netu:

# Pregnant women. Tetanus toxoid and Td are safe to get during pregnancy. Women who have been fully immunized should have a Td booster if it has been more than 10 years since their last dose. If they have a wound that could be contaminated, they should have a booster if it has been more than five years since the last dose. Optimally, if a pregnant woman is not fully immunized against tetanus, she should receive two doses of tetanus toxoid or Td four weeks apart. In order to provide sufficient time for the mother to make antibodies and transfer them to her baby across the placenta, she needs to have received both doses at least two weeks before she gives birth.

Which vaccines can I receive while I am pregnant?

The following vaccines are considered safe to give to women who may be at risk of infection:

* Hepatitis B--Pregnant women who are at high risk for this disease and have tested negative for the virus can receive this vaccine. It is used to protect the mother and baby against infection both before and after delivery.
* Influenza--This vaccine can prevent serious illness in the mother during pregnancy, but should be received after the mother has been pregnant for more than 14 weeks. If you have a serious medical condition that can lead to flu-related complications, you can receive the vaccine at any stage of your pregnancy.
* Tetanus/Diphtheria--This combination of vaccines are routinely recommended for pregnant women, both those who have never been immunized and those who have not received a booster in 10 years.


evo šta kaže svjetska zdravstvena organizacija (WHO):

neonatal tetanus can be prevented by immunizing women of childbearing age with tetanus toxoid, either during pregnancy or outside of pregnancy.


po svemu ovome, mislim da nemaš razloga za brigu. sad još samo trebaš otići i spucati po šamar svakom o ta dva ginekologa što su te ovoliko iznervirali
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#95 Re: trudnoća

Post by Pera Trta »

Pošto nije živa vakcina (tj. ne sadrži u sebi žive oslabljene mikrobe), već toksoid (toksin bacila tetanusa, sa uklonjenim toksičnim svojstvima) ana -te se smatra sigurnom vakcinom za davanje u trudnoći. Nema sigurnih dokaza da šteti plodu (kao ni za većinu lijekova, uostalom).
User avatar
neko_ime
Posts: 52
Joined: 19/03/2009 20:12

#96 Re: trudnoća

Post by neko_ime »

Šta sugrađani imaju sa ovim? Lijepo ti čovjek kaže da imamo ljude za to ali nemamo para. Čitaj: nemamo mogućnosti da kupimo vjerovatno sve moguće potrebne instrumente, reagense i štatijaznamveć šta treba za genetsku analizu. I sada kao ti trebaš uraditi tu vrstu genetske analize i šta ćeš? Donirati 100.000 KM Klinici da bi oni kupili to šta treba kako bi ti se uradilo tebi ili meni?

Osim toga, meni je ovoga lažnog patriotizma na vrh glave. Dosadašnje iskustvo mi je pokazalo da oni koji se busaju "kupujmo domaće" ne idu u Neum na ljetovanje a ni euri im nisu baš mrski. A onda kupuju Milke umjesto bivšeg Sarabona.

Ovo nije problem "naših sugrađana" već raspodjele para iz budžeta i PDV-a.
P.S. Izvini ako sam te pogrešno shvatila, zvučalo mi je kao da su ljudi krivi što plaćaju analize u Hrvatskoj. (ovo za svaki slučaj :wink:[/quote]

Pogrešno si me shvatila, a i ja sam se nedovoljno jasno izrazila ;) Čitam ja šta mi "čovjek lijepo govori", ali i ja pokušavam nešto da kažem. Nemam običaj da se javljam ako u nešto nisam 100% sigurna, ali to se ne može zaključiti iz moja dva posta, isto kao ni to koliko je iskren moj patriotizam, koju čokoladu jedem ni gdje ljetujem.

Nisu sugrađani krivi, baš ni najmanje. Ono što ja pokušavam da kažem je da imamo i ljude i potrebne instrumente i reagense i sve što treba. U Sarajevu postoje 2 institucije (Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju i Centar za genetiku) koje rade analize koje je spominjao Pera Trta. U pitanju su bili kariogrami, koji su manje-više rutinska analiza, ništa se tu novo ne izmišlja. Dakle, ne trebaju im nikakve donacije, a pod određenim uslovima troškove (nisam sigurna da li sve ili djelomicno) pokriva i zdravstveno osiguranje. Šta misliš šta se više isplati i sugrađanima i nauci?

Ono što mene ljuti je neinformisanost i nezainteresovanost ili sta već i doktori koji govore ljudima da je nešto što se kod nas radi već dugi niz godina, moguće obaviti samo npr u Zagrebu :x

Izvinjavam se svim trudnicama što im pokvarih temu, ova rasprava je malo off topic. Namjera je bila da dam informaciju koja nekima možda bude i korisna.
User avatar
McMoy
Posts: 3871
Joined: 20/09/2009 22:11
Location: tu i tamo

#97 Re: trudnoća

Post by McMoy »

Evo malo romantike; jedna lijepa slika za buduće mamice i tatice/babuke...

Image
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#98 Re: trudnoća

Post by safran »

modesti wrote:
neko_ime wrote:Para nema, to se zna ;-)
A bice ih jos manje sve dok se bude mislilo da se određene analize ne mogu uraditi u BiH i dok nasi sugradjani budu (finansijski) "jačali" nauku susjednih država.
Šta sugrađani imaju sa ovim? Lijepo ti čovjek kaže da imamo ljude za to ali nemamo para. Čitaj: nemamo mogućnosti da kupimo vjerovatno sve moguće potrebne instrumente, reagense i štatijaznamveć šta treba za genetsku analizu. I sada kao ti trebaš uraditi tu vrstu genetske analize i šta ćeš? Donirati 100.000 KM Klinici da bi oni kupili to šta treba kako bi ti se uradilo tebi ili meni?

P.S. Izvini ako sam te pogrešno shvatila, zvučalo mi je kao da su ljudi krivi što plaćaju analize u Hrvatskoj. (ovo za svaki slučaj :wink:
Covjek kaze ali covjek ne raspolaze svim informacijama. Analiza kariotipa iz kultivisane krvi se u Institutu za humanu genetiku Medicinskog fakulteta u Sarajevu radi vec brat-bratu 20 godina. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju u Sarajevu to također radi nekih 10-ak godina. Kada je analiza indicirana troškove snosi zdravstveno osiguranje. Indicirana je u slučajevima pozitivne porodične anamneze na hromosomske aberacije, u slučajevima bračne neplodnosti ili neobjašnjenih pobačaja.
Analiza kariotipa iz kultivisanih amniocita radi se u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Troškove, kada je analiza indicirana, također snosi zdravstveno osiguranje ali ne znam u kolikoj mjeri. Indikaciju daje ginekolog. Pretpostavljam da sama starost roditelja nije dovoljna indikacija, mislim, ako su uz parametri OK. Možda ovdje Pera može da nam pojasni.

A kako je mušterija uvijek u pravu - u svakoj od ovih institucija imate pravo da za sopstvene pare uradite analizu po slobodnom izboru - bez obzira na indikacije.
Mislim da u BiH postoje još barem dvije laboratorije koje mogu raditi kariogram iz krvi - čini mi se u Tuzli i Mostaru a nešto bih rekla da ima i Zenici - vrijedi provjeriti. Ova metoda je davno savladana, laboratorijski zahtjevi nisu tako veliki, i ne zahtijeva tako velika ulaganja.

Potpuno je drugo pitanje kada je potrebno odn. kada vrijedi uraditi ove analize.

S obzirom na to kako je postavljeno pitanje stekla sam dojam da forumašica i njen partner žele neki vid garancije da će beba biti 100 % zdrava. Takvih garancija nema nigdje na planeti. Savršeno ispravan kariogram roditelja nije garancija da se beba neće roditi sa Down sindromom. Kariogram iz amniocita, kakav rade u Kliničkom, isključuje samo veće strukturne promjene kariotipa.

Kada je riječ o autizmu - on spada u kategoriju kompleksnih oboljenja i nauka se još uvijek bori da determiniše udio genetičkih i negenetičkih faktora.

Što se tiče slanja analiza kariotipa u Zagreb - ja sam mislila da se barem sa tim prestalo prije nekih 5-6 godina. Koliko vidim, informacije još uvijek teško nalaze put i do onih koji bi njima prvi trebali raspolagati. Šta reći za pacijente - valjda smo se toliko navikli oslanjati na tuđu pamet da kada nam ljekar kaže nema opreme ili nema obučenih ljudi to prihvatamo zdravo za gotovo.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#99 Re: trudnoća

Post by modesti »

safran wrote: Šta reći za pacijente - valjda smo se toliko navikli oslanjati na tuđu pamet da kada nam ljekar kaže nema opreme ili nema obučenih ljudi to prihvatamo zdravo za gotovo.

:shock: sada sam šokirana :shock:

Mislim, ako ću i za takve informacije morati sama da se prethodno dobro raspitam a onda eventualno (ne)uvažiti mišljenje naših doktora, odoh da se ubijem. Ili da apliciram da dobijem diplomu medicine onako, na lijepe oči i na more informacija koje sam morala savladati do sada kako bih znala da li je normalno da mi beba od 9 mjeseci ima manje trombocita nego što je "normalno" ili da idem u Savjetovalište na detaljne pretrage. Ovo o genetskoj analizi roditelja sam čula do sada od dva doktora (da naši ne rade, da se sve šalje u Zagreb). Bože sačuvaj! Sram ih bilo! Zašto ih niko ne prijavi jer daju lažne informacije? Zašto niko ne povuče postupak protiv njih? Meni nije trebala ovakva analiza ali su mi rekli onako, jer sam ih pitala, interesovalo me.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#100 Re: trudnoća

Post by encian »

da ne bi zamrla ovako lijepa tema:

DODACI FOLNE KISELINE POVEZANI SA ASTMOM

preporucena doza folne kiseline za zene koje zele zatrudniti i one u prvom trimestru je 400 mikrograma dnevno. medjutim, dodaci folne kiseline u zadnjim mjesecima trudnoce povecavaju rizik od razvitka alergijske astme kod djece u dobi 3 do 5 godina. nije pokazano da prirodna folna kiselina iz namirnica ima ovakav uticaj.

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 111735.htm


novo i staro o dojenju: BEBE DOJITI U ISTO VRIJEME KAD SE I MLIJEKO LUCI

nove studije pokazuju da se sastav majcinog mlijeka znacajno mijenja tokom dana prateci bebine trenutne potrebe. na primjer, mlijeko koje se luci tokom noci ima mnogo supstanci koje bebu uspavljuju. druge supstance koje se luce tokom dana promovisu bebinu aktivnost i na drugi nacin udovoljavaju njenim trenutnim potrebama. zbog toga nije dobro istiskati mlijeko i davati ga bebi u drugo doba dana.

koristi dojenja: svjetska zdravstvena organizcija kaze da je majcino mlijeko najbolja hrana bebama te da ga ne bi trebali mijenjati dodacima buduci da je dovoljno za sve bebine potrebe tokom prvih 6 mjeseci. bebu stiti protiv mnogih bolesti kao sto je prehlada, proljev, sindrom iznenadne smrti, ali takodjer djeluje preventivno protiv buducih bolesti kao sto su astma, alerije i gojaznost, te pomaze intelektualnom razvoju.
i majke imaju koristi od dojenja. zene koje doje izgube kilograme nakupljene tokom trudnoce brze, dojenje pomaze prevenciji protiv anemije, visokog krvnog pritiska i postnatalne depresije. osteoporoza i rak dojke su takodjer manje ucestali kod zena koje su dojile svoju djecu.

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 091757.htm
Post Reply