Ulje ćurekota

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#101 Re: Ulje ćurekota

Post by PipiDugaDevetka »

despina wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Samo da se tuspasim da sam i ja kupio ulje ćurekota u apoteci. Uvoz iz Alžira. Uvoznik neka firma iz Travnika.
Liječi ''milion'' boleština od kojih ja patim. Barem tako piše na uputstvu.
:-D

koliko para, koliko mililitara ?

hvala :D
Poznato je da su svi proizvodi u apotekama skuplji. Ipak tu rade osobe koje su školovanije od većine kupaca. Tako i treba biti.
10KM za 250 ml.
Napominjem da u istoj apoteci gazda i gazdarica daju posebnu pogodnost penzionerima da lijekove i ostalo kupuju ''na teku'', tako da ja tu pogodnost nagrađujem svojom vjernošću i kupujem skoro sve što se kupuje u apoteci kod njih.
Apoteka ''Al Hana''- 1 u Pejtonu.
Naravno, oko 5-tog u mjesecu kada legne penzijica umirovljenička, razdužim se redovno,...Al' sve do jednom,...Ili kada ne bude penzije, ili kada preselim,...
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#102 Re: Ulje ćurekota

Post by KenCo »

10 km za 250 ml je bas malo :?
kemalba
Posts: 305
Joined: 04/04/2009 21:51

#103 Re: Ulje ćurekota

Post by kemalba »

Dobio sam ulje ćurokota iz turske na poklon, cijena 18 TL = 18 KM za 250 ml. Tako da su cijene koje mi ovdje plaćamo normalne, u Butik bademu 16 KM, u Robotu 2x250ml za 30 KM itd.
marakes
Posts: 183
Joined: 06/09/2011 13:51

#104 Re: Ulje ćurekota

Post by marakes »

U Robotu je 35 km pola litra, a 20 KM je 250 ml., sta znam meni moze dugo biti jer mijesam sa medom, pola litra sam uzela za Ramazan i evo sad je vakat da kupim
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#105 Re: Ulje ćurekota

Post by Trebam te »

Imam osjecaj da se vi u Bosni bespotrebno krhate lijekovima i svacim sto se pojavi na marketu malo i bez potrebno :sad:
User avatar
despina
Posts: 492
Joined: 16/02/2009 13:13

#106 Re: Ulje ćurekota

Post by despina »

Trebam te wrote:Imam osjecaj da se vi u Bosni bespotrebno krhate lijekovima i svacim sto se pojavi na marketu malo i bez potrebno :sad:
ovo ulje nije sintetički lijek, to bi bilo isto da kažeš da je maslinovo ulje "lijek". ćurekot nije ništa drugo nego crni kim.
kemalba
Posts: 305
Joined: 04/04/2009 21:51

#107 Re: Ulje ćurekota

Post by kemalba »

Trebam te wrote:Imam osjecaj da se vi u Bosni bespotrebno krhate lijekovima i svacim sto se pojavi na marketu malo i bez potrebno :sad:
O ulju ćurekota
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term ... a%20sativa
eden
Posts: 7
Joined: 08/03/2006 10:29

#108 Re: Ulje ćurekota

Post by eden »

O sjemenu nigela sativa kao i o corokotovom ulju moze se dosta korisnog procitati na sledecm linku

http://www.portanaturae.com/?p=75
novikorisnik
Posts: 204
Joined: 11/09/2008 23:01

#109 Re: Ulje ćurekota

Post by novikorisnik »

Ima li gdje nabaviti "egipatsko" ulje. Imali smo jednu flasicu 50ml i kad se popilo, kupim u b. bademu. Razlika je drasticna, jer je ovo iz "badema" ko motorno u odnosu na ono "egipatsko". Ono je nekako bilo "mekse" i normalnijeg ukusa. A ovo iz "badema" se skoro ne moze piti. Natjeram se uzeti jednu kasiku sedmicno i to samo iz razloga sto smo svi u kuci progledali na oci otkako koristimo to ulje. Al fakat ne znam kolko cemo jos izdrzati.
leo_
Posts: 632
Joined: 02/06/2011 23:11

#110 Re: Ulje ćurekota

Post by leo_ »

novikorisnik wrote:Ima li gdje nabaviti "egipatsko" ulje. Imali smo jednu flasicu 50ml i kad se popilo, kupim u b. bademu. Razlika je drasticna, jer je ovo iz "badema" ko motorno u odnosu na ono "egipatsko". Ono je nekako bilo "mekse" i normalnijeg ukusa. A ovo iz "badema" se skoro ne moze piti. Natjeram se uzeti jednu kasiku sedmicno i to samo iz razloga sto smo svi u kuci progledali na oci otkako koristimo to ulje. Al fakat ne znam kolko cemo jos izdrzati.
mislis dobro je za vid? :D
User avatar
Dr.Cuddy
Posts: 2532
Joined: 09/12/2006 22:48
Location: House's Office

#111 Re: Ulje ćurekota

Post by Dr.Cuddy »

Može li neko sumirati lokacije, cijene i vrstu ćurekotovog ulja da ne hodam po gradu ko muha bez glave? Hvala

Badem, apoteke (koje), samostalni prodavači (tipa djevojke u Robotu, Merkatoru na Ilidži). U BBI-u kod one tete što prodaje med i matičnu mliječ nema ovog ulja.
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#112 Re: Ulje ćurekota

Post by KenCo »

Dr.Cuddy wrote:Može li neko sumirati lokacije, cijene i vrstu ćurekotovog ulja da ne hodam po gradu ko muha bez glave? Hvala

Badem, apoteke (koje), samostalni prodavači (tipa djevojke u Robotu, Merkatoru na Ilidži). U BBI-u kod one tete što prodaje med i matičnu mliječ nema ovog ulja.

ja kad sam obilazio, cijene u apotekama su bile iste- 50 ml oko 10 maraka (koja marka gore dolje). onda sam otkrio ulje u Bademu koje je 16 maraka 250 ml. to koristim vec mjesecima. nije neki ukus, ali koliko se sjecam isti je kao ono ulje iz apoteka.
KenCo
Posts: 337
Joined: 25/12/2008 02:47

#113 Re: Ulje ćurekota

Post by KenCo »

novikorisnik wrote:Ima li gdje nabaviti "egipatsko" ulje. Imali smo jednu flasicu 50ml i kad se popilo, kupim u b. bademu. Razlika je drasticna, jer je ovo iz "badema" ko motorno u odnosu na ono "egipatsko". Ono je nekako bilo "mekse" i normalnijeg ukusa. A ovo iz "badema" se skoro ne moze piti. Natjeram se uzeti jednu kasiku sedmicno i to samo iz razloga sto smo svi u kuci progledali na oci otkako koristimo to ulje. Al fakat ne znam kolko cemo jos izdrzati.

mozes nesto vise reci o efektima koristenja curekotovog ulja iz svog iskustva ?
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#114 Re: Ulje ćurekota

Post by male_okice »

citam u zadnje vrijeme dosta o ovom ulju i voljna sam ga probati. ali imam jedno pitanje: da li se ovo ulje smije koristiti u trudnoci? Naime negdje pise da ne smije a negdje ga navode kao dobar lijek protiv jutarnjih mucnina. Pa ako neko zna pouzdano zasto smije/ne smije neka podijeli :D
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#115 Re: Ulje ćurekota

Post by Brus Lee »

Evo malo o curokotu sa Wikipedije, suma sumarum od strane FDA je odobreno koristenje u 5 patenata (oboljenja) i u Engleskoj u jednom. Kako, koliko dugo za pojedino oboljenje, koja koncentracija, kontraefekti i nus pojave, to ne pise. Nigella sativa je latinski naziv za curekot, pa ko voli neka dalje istrazuje.

The Turkish name çörek otu literally means "bun's herb" from its use in flavouring the çörek buns. Such braided-dough buns are widespread in the cuisines of Turkey and its neighbors (see Tsoureki τσουρέκι). In Bosnian, the Turkish name for Nigella sativa is respelled as čurekot. The seed is used in Bosnia, and particularly its capital Sarajevo, to flavour pastries (Bosnian: somun) often baked on Muslim religious holidays.
Nigella sativa has a pungent bitter taste and smell. It is used primarily in confectionery and liquors. Peshawari naan is, as a rule, topped with kalonji seeds. Nigella is also used in Armenian string cheese, a braided string cheese called Majdouleh or Majdouli in the Middle East.
The earliest written reference to N. sativa is thought to be in the book of Isaiah in the Old Testament, where the reaping of nigella and wheat is contrasted (Isaiah 28: 25, 27). Easton's Bible dictionary states the Hebrew word ketsah refers to N. sativa without doubt (although not all translations are in agreement). According to Zohary and Hopf, N. sativa was another traditional condiment of the Old World during classical times; and its black seeds were extensively used to flavor food.[4]
Nigella sativa oil
[edit]Scientific research


Nigella sativa oil (black cumin seed oil) contains nigellone, which protects guinea pigs from histamine-induced bronchial spasms[5] (perhaps explaining its use to relieve the symptoms of asthma, bronchitis, and coughing). The presence of the sterol beta-sitosterol lends credence to its traditional use to treat abscesses and tumors of the abdomen, eyes, and liver.[6] N. sativa oil has been reported to be effective in treating opioid dependence.[7] N. sativa also has been reported to reduce calculi formation in rats' kidneys.[8] The oil contains melanthin, nigilline, damascenine and tannins. Melanthin is toxic in large doses and nigelline is paralytic, so this spice must be used in Thymoquinone and pancreatic cancer treatment
Researchers at the Kimmel Cancer Center at Thomas Jefferson University in Philadelphia have found that thymoquinone from an extract of N. sativa seed oil, blocked pancreatic cancer cell growth and killed the cells by enhancing the process of programmed cell death (apoptosis) acting as an HDAC inhibitor. While the studies are in the early stages, the findings suggest thymoquinone may eventually have some use as a preventative strategy in patients who have gone through surgery and chemotherapy or in individuals who are at a high risk of developing cancer.[9]
[edit]Patents
Nigella Sativa currently has five FDA separate patents in the U.S. and one in the UK for the treatment of:
Diabetes (US 6,042,834)
Inhibition of cancer cell growth (US 5,653,981)
Improvement of the Immune System (US 5,482,711)
Viral Infections (US 6,841,174)
Psoriasis (US 6,531,164)
Asthma (UK - EP1709995)
kemalba
Posts: 305
Joined: 04/04/2009 21:51

#116 Re: Ulje ćurekota

Post by kemalba »

male_okice wrote:citam u zadnje vrijeme dosta o ovom ulju i voljna sam ga probati. ali imam jedno pitanje: da li se ovo ulje smije koristiti u trudnoci? Naime negdje pise da ne smije a negdje ga navode kao dobar lijek protiv jutarnjih mucnina. Pa ako neko zna pouzdano zasto smije/ne smije neka podijeli :D
ne znam pouzdano, ali na svim bočicama koje sam ja do sada koristio pisalo je da se ne smije koristiti u trudnoći...drži se sigurne strane
marakes
Posts: 183
Joined: 06/09/2011 13:51

#117 Re: Ulje ćurekota

Post by marakes »

Pocitaj malo po netu, ali koliko sam ja upucena, ne smije se piti samo u prva tri-cetiri mjeseca trudnoce, jer ovo ulje toliko podize imunitet, da je moguce da organizam odbaci strano tijelo ( zato se ne preporucuje osobama sa transplatiranim organima). Inace u kasnijoj trudnoci, posebno nakon poroda se caki preporucuje, jer pomaze zidovima materice da se vrate u normalno stanje i pojacava lucenje mlijeka. takodjer reguliše hormone.....e sad, dobro se raspitati o tome, nista na svoju ruku, jer se nije igrati s tim.
Dr Gabriel
Posts: 3
Joined: 26/02/2012 14:54
Contact:

#118 Re: Ulje ćurekota

Post by Dr Gabriel »

Predlažem da pogledate našu FB stranicu i naše proizvode od čorokota, ali i dr. prirodnih materija! :)))

http://www.facebook.com/pages/Dr-Gabrie ... 0657481364
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#119 Re: Ulje ćurekota

Post by muniza »

Poprilično zbunjujuće preporuke forumaša ovdje :)
Do sad sam par puta uzimao ulje iz badem butika i mislio sam fakat da je ok, bar sudeći po ukusu ali vidim da ih mnogi prozivaju da je kod njih većim djelom obično maslinovo ulje, što bi moglo imati smisla. Kod ovog Gabrijela mi se s druge strane ne sviđa preporučena količina (3 supene kašike dnevno) i po njoj zaključujem da ni to nije čisto ulje ćurekota, nisam probao samo kažem na osnovu toga.

Molio bih nekog sa malo više iskustva da preporuči ulje za koje je siguran (koliko je to moguće jel) da je 100% ćurekotovo i da je hladno cijeđeno. Nekako mislim da tražim previše pa se nadam da se varam :)
User avatar
fosil
Posts: 2478
Joined: 14/12/2006 03:46
Location: dje me naka nostalgija vuce...

#120 Re: Ulje ćurekota

Post by fosil »

Da li se pri upotrebi ovog ulja i sjemenki mora paziti na dnevnu kolicinu koju unosis i da li se treba praviti neka pauza? Recimo uzimas 2 hefte, pa odmoris jednu i slicno.

I ako bi neko mogao napisati koliko se mljevenih smjemenki stavi u 1kg meda?

Hvala
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#121 Re: Ulje ćurekota

Post by muniza »

fosil wrote:Da li se pri upotrebi ovog ulja i sjemenki mora paziti na dnevnu kolicinu koju unosis i da li se treba praviti neka pauza? Recimo uzimas 2 hefte, pa odmoris jednu i slicno.

I ako bi neko mogao napisati koliko se mljevenih smjemenki stavi u 1kg meda?

Hvala
Ja sam poprilično istraživao po netu, na našim, engleskim, njemačkim stranicama i većinom preporučuju 1-2 ČAJNE kašike dnevno. U nekim ekstremnim slučajevima i ovisno od tjelesne mase preporučuje se i do 3 čajne dnevno ali mislim da je to puno.
E sad, džaba nam sve to ako nam niko ne može preporučiti neko ulje za koje je siguran da je 100% ćurokotovo... Ova sa većim preporučenim dozama su predpostavljam sa manje ćurokotovog ulja u sebi.

A terapija treba trajati 3-6 mjeseci svakodnevnog uzimanja i onda slijedi pauza, efekti se većinom osjete tek nakon mjesec/dva.
Ibrahim1
Posts: 1
Joined: 28/08/2013 07:02

#122 Re: Ulje ćurekota

Post by Ibrahim1 »

Pozdrav svima. U BiH postoje 2 ili 3 proizvodjaca corokotovog ulja. Hakim i Porta Naturae (Nigellus) a mislim ali nisam siguran da i Badem licno proizvodi ulje. Ukoliko se u medjuvremenu nista nije promijenilo svi ostali koji ga prodaju su "punjaci" to znaci da ulje kupuju negdje u buradima i onda ga presipaju u flase koje prodaju kao svoje proizvode ili kupuju gotovo ulje iz drugih zemalja.
Preporuka za doziranje ulja nema nikakve veze sa kvalitetom doticnog ulja. Tu se cisto radi o iskustvu jer se doziranje od 2-3 kasike dnevno za odrasle osobe pokazalo kao najucinkovitije. Sto se tice kvaliteta ulja, svako ulje iz sjemena koje raste u toplijim krajevima bi trebalo biti ok s tim sto je ulje egipatskog i sirijskog porijekla (vjerovatno zbog duge tradicije upotrebe kao i iz vjerskih razloga, jer se radi o blagoslovljenoj oblasti Shama) najcjenjenije na trzistu. Osim toga ulje cijedjeno iz egipatskog ili sirijskog sjemena ima i najljepsi ukus, za razliku od recimo etiopijskog ili indijskog sjemena koje je izrazito ljuto. Ljutina takodjer nije nista negativno u zdravstvenom pogledu nego naprotiv moze biti pozitivno jer ukazuje na visok procenat etericnih ulja u ovom sjemenu, tako da su ljuca ulja vjerovatno pogodnija za ljude sa disajnim problemima (npr. astma) jer sadrze veci procenat Nigellona, substance koja sprecava suzavanje bronhija.

Svako dobro
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#123 Re: Ulje ćurekota

Post by graue_maus »

ima li ko da je napravio 6-mjesecni tretman , moze li svoja iskustva napisat ..........
User avatar
indijana dzons
Posts: 73
Joined: 09/06/2009 19:12

#124 Re: Ulje ćurekota

Post by indijana dzons »

Vidim da s enije dugo ovdje pisalo :)

ali da ipak podijelim svoja iskustva u vezi čurekota,

koristila sam ga 6mjeci, pa napravila pauzu, pa opet 6 mjeseci....i mogu reći da sam primjetila fantastične rezultate

koža lica mise vratila u normalu, iščistila se--nemam više apsolutno nikakvih problema sa aknama,
probava je postala -k'o švicarski sat :D :D ne sjećam se kad sam zadnji put imala gripu, bila bolesna niti kad sam se osjećala malaksalo....i prije nego što sam ga koristila imala sam problema sa mjesečnim ciklusima (neredovni, i godinama sam muku s tim mučila ) međutim nakon prvih 6 mjeseci korištenja ulja, ciklusi su mi se ustabilili i postali REDOVNI :)

tako da ga preporučuje zaista svima, jer su efekti koje čurekot ulje ima na naš organizam zaista fantastični
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#125 Re: Ulje ćurekota

Post by petunija »

@indijana, odakle je ulje koje si koristila, iz badem butika ili...?
Takođe me zanima ovo za čišćenje kože, koju dozu si uzimala?
Hvala
Post Reply