Prehlada, Temperatura, Propuh???

Sve o zdravlju...
king kong

#26 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by king kong » 16/01/2009 11:00

otherside wrote:
king kong wrote:mislim da su odgovori na pitanja postavljena u ovoj temi jako subjektivne prirode i gotovo 100% ovise o individui...objašenjenje nećeš naći niti u medicini, niti u psihologiji niti u bilo kojoj drugoj nama poznatoj znanosti...zašto? zato što je svaki ljudski organizam, koliko god ličio jedan na drugi sa svim svojim "elementima", ipak jedinka za sebe...

ili još jednostavnije....kako neko ko je pušio i pio cijeli život, doživi 100 godina, a neko dobije rak pluća ili doživi infarktu 40-toj godini ? kako neko ko živi zdravo i hrani se zdravo, bavi se sportom itd. umre od posljedica iznenadnog moždanog udara?

...kad odgovoriš na ova pitanja možda ćeš biti bliže odgovorima na pitanja "kakav efekat ima propuh na ljudski organizam" ili "da li se upala uha može dobiti od kapljice vode koja je zalutala u slušni kanal"...

do tada savjetujem ti da se ne zamaraš time da li je zdravo izaći na hladnoću mokre kose ili hodati bos po hladnom asfaltu...radi onako kako misliš da tebi paše, a priroda će već odraditi svoje...
pa dobro ljudi sta je ovo? :D
mislim fakat....zatjeraste medicinu u parapsihologiju, zonu sumraka i x files :D
rak pluca se ne dobija SAMO od konzumacije cigareta, infarkt i mozdani udar nisu posljedica SAMO nezdravog zivota.
vecina malignim oboljenja imaju u svojoj etiologiji i nasljednu komponentu, aerozagadjenje je takodje rizikofaktor za karcinom bronha/pluca, srcane mane uzrokuju mozdani udar, urodjene malformacije mozda i srca mogu imati za posljedicu infarkt. ne zavaravajte se da je ljudski organizam jednostavna masinerija cije se reakcije mogu predvidjeti...
o ne, nije tako....ni blizu....jer da jeste, dosad bi se svakoj bolesti naslo lijeka, tj. ne bi ljudi ni bolovali, sve bi se to preveniralo na vrijeme.

...imam osjećaj da nisi dobro pročitao/la ovo što sam napisao...gdje sam naveo da je organizam jednostavna mašinerija? gdje da se rak dobija isključivo od cigareta? da ne spominjem upitnu riječ KAKO, u kojoj je sadržano sve ovo navedeno u tvom postu...

bez obzira, mislim da se suvišno zamarati se time šta će se desiti ako izađeš napolje mokre glave i slično....ako ti se izlazi izađi, ako ti se puši puši, ako ti se pije pij, ako ti se jede masno jedi, ako ti se sjedi u kući sjedi....priroda će već obaviti svoje a posljedice trpi svako ponaosob...

otherside

#27 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by otherside » 16/01/2009 11:08

king kong wrote:...imam osjećaj da nisi dobro pročitao/la ovo što sam napisao...gdje sam naveo da je organizam jednostavna mašinerija? gdje da se rak dobija isključivo od cigareta? da ne spominjem upitnu riječ KAKO, u kojoj je sadržano sve ovo navedeno u tvom postu...

bez obzira, mislim da se suvišno zamarati se time šta će se desiti ako izađeš napolje mokre glave i slično....ako ti se izlazi izađi, ako ti se puši puši, ako ti se pije pij, ako ti se jede masno jedi, ako ti se sjedi u kući sjedi....priroda će već obaviti svoje a posljedice trpi svako ponaosob...
ok, mozda se nismo najbolje shvatili, uhvatila sam se za ono "objasnjenje neces naci u medicini" jer se ipak tamo dosta objasnjenja moze naci. mislim na zdravlje covjeka, ne na teorije zavjere :D
ja ne uzimam olako ove tvrdnje tipa: pusi ako ti se pusi, hodaj gologuz ako ti se hoda, pij ako ti se pije (alkohol),... jer zaboga, svakako ces umrijeti od necega a umiru i oni koji se cuvaju. mislim da svako treba voditi racuna o onome sto cini sebi jer tijelo pamti, spremno je i da oprosti neke stvari ali poslije nekog vremena pocinje vracati...s kamatama.
@king kong - sorry, nismo se razumjeli maloprije. a ovo sto sam sad napisala nije tebi upuceno, mislim da se po ovom pitanju dobrim dijelom slazemo :wink:

Litotes

#28 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by Litotes » 16/01/2009 11:12

To sam i ja mislila, pa sam prije jedno 4god prala kosu cijeli januar i na minusu isla u skolu.
Dok jednom, oprala kosu, osusila blago i izasla van, prvo mi se izgubio okus na jeziku, onda nisam mogla usta da napupcim, tada se vec moja mama zabrinula, odvede me doktoru, kaze on nije nista, kao da pijem antibiotike, sutra vise nisam mogla oka sklopiti ni obrvu podignuti, dakle ekspresija cijele desne strane je bila kao zaledjena, srecom imamo u gradu dobrog zubara, odemo njemu, kaze Facijalna paraliza. 15dana sam primala blokade u zivac iza uha koji se proteze ka ustima i ocima. Mjesec nisam nigdje izasla iz kuce, i imala srece da mi se usta nisu iskrivila.
Isto to se desilo rodjakovoj zeni u Danskoj, ali niko nije znao sta joj je tacno, jer ljudi ne vjeruju u propuh, prepisali joj antibiotike, od toga su joj ostala napola iskrivljena, koja uvijek vuku na jednu stranu dok prica.
Itekako vjerujem u propuh i sve ostalo!!!

smajkan

#29 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 16/01/2009 15:14

otherside wrote:
valter.ba wrote: Tebi i kada se ponudi razumno objasnjenje ne zelis da vjerujes u njega. Zasto? :shock: Zato sto ti nazalost logika nije jaca strana :lol: :lol: :lol:
i meni se cini :D cuj pareza facijalisa rezultat sugestije i placebo efekta. haj' vidi sta je placebo efekt pa se vrati :D
Uzroci paralize facijalisa:

VIRUSI - najmanje 60-70% kljenuti je uzrokovano virusnim upalama od kojih je najčešći uzročnik virus Herpes simplex tip I i herpes zooster oticus (sindrom Ramsey-Hunt). Ostali uzročnici su virusi Coxackie, Epstein-Barr, Parotitis, Influenza itd.
BAKTERIJE - u tijeku akutne ili kronične upale srednjeg uha, Lyme borelioze - bolesti koju prenose krpelji, tuberkuloze, botulizma itd.
OZLJEDA - sljepoočne kosti, baze lubanje, lica, barotrauma, operacija.
TUMOR - mozga, baze lubanje, uha, ličnog živca, doušne žlijezde slinovnice, kože.
SISTEMSKI - u sklopu šećerne bolesti, trudnoće, hipertenzije.
ODREĐENE NEUROLOŠKE, AUTOIMUNE BOLESTI I TOKSIČNA OŠTEĆENJA, RIJETKI SINDROMI kao npr. Melkersson-Rosenthal, nasljedna povratna paraliza itd.

Ja nigdje ovdje ne vidim ni propuh, ni mokru kosu. Opet, odkud nama ideja da te stvari imaju ikakve veze sa bolestima. Ja sam 100% siguran da nas narod dolazi do zakljucka da je paraliza uzrok propuha i mokre glave (u nekim slucajevima cak i doktori) bez istrazivanja.

smajkan

#30 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 16/01/2009 15:18

valter.ba wrote:
smajkan wrote:
valter.ba wrote:U pravu si :D donekle :lol: Uvjek mi je nezgodacija nekom strancu objaniti sta je to propuh ili draft kako oni vele,uvjek im oci ovolike :shock: :lol: Mislim da ta pojava i termin u ovom obliku egzistiraju iskljucivo na nasim prostorima. Medjutim evo ti konkretno objasnjenje za facijalis. Najveci problem predstavlja kapljica vode koja neminovno zavrsi u nasem uhu prilikom tusiranja. Problem se javlja kada ne osusimo tu kapljicu i izadjemo na hladnocu,obzirom da voda poprima brzo vanjsku temperaturu i pothladi,iziritira zivac koji je anatomski prolazi jednim djelom kroz slusni kanal. E kada se zivac upali istovremeno otiche a prolazi kroz jedan mali kanalic i nema gdje da se siri,nema cirkulacije ishranje i to ti je onda sr.nje u coloru :D
Vidis, ja ipak mislim da je to vise pitanje sugestije i placebo efekta nego pravog uzroka. Odakle ce neko znati kako se razbolio bez konsultacije doktora? Recimo sad da neko fasuje mozdani udar koji je povezan sa pusenjem ili holesterolom u krvi, prvu stvar na koju ce ta osoba svaliti bolest je propuh ili mokra kosa. Mi uvijek najbolje znamo i vecinom smo 100% sigurni tacno vrijeme i mjesto gdje smo fasovali bolest. Ustvari, tu nema nikakve logike.

Sto se tice facijalisa, to sa kapljicom vode i iritiranjem zivca isto nema logike.
Tebi i kada se ponudi razumno objasnjenje ne zelis da vjerujes u njega. Zasto? :shock: Zato sto ti nazalost logika nije jaca strana :lol: :lol: :lol:
To meni nije razumno objasnjenje jer nema podloge. Ako mozes, pronadji barem jedan dokaz pa cemo dalje pricati. Pogledaj gornji post za uzroke facijalis paralize.

smajkan

#31 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 16/01/2009 15:21

babyline wrote:
smajkan wrote:Zasto nas narod vjeruje da hladnoca i mokra kosa imaju ikakve veze za prehladom/gripom?

Vecina nas je ubijedjena da kad bi covjek izasao na 0ºC mokre glave da bi mu se nesto desilo. Ja imam obicaj da se kupam i perem kosu svako jutro bez obzira na godisnje doba i izadjem na frisak zrak mokre glave. Ako me slucajno ko vidi i upita kako me nije strah i jesam li normalan, inace zavrsava razgovor sa "Sve do jednom."

Nije mi cudo kad cujem tako nesto od starijih osoba koje vjeruju da supa lijeci sve bolesti, ali me nervira kad cujem takvu glupost od recimo medicinske sestre.

Odkud nama ta teorija da hladnoca ima ikakve veze sa virusima ili bakterijama koje prouzrokuju bolest? Jedina stvar koju hladnoca moze uzrokovati je hipotermija, ali to je vec druga prica. Isto tako, lakse cemo pokupiti gripu ili prehladu u zatvorenoj prostoriji nego vani na -20ºC.

Druga stvar, kakve veze ima "propuh" sa bolestima i kakva je razlika izmedju "propuha" u kuci i sto-podstotnog propuha vani? Stavljam propuh u navodne znake jer mislim da je to jedan fenomen koji je iskljuciv za nase prostore.

"Mora da me safatalo kod Safeta neki dan, cijelu noc mu je bio otvoren prozor!"
jesi li razmisljao o faktoru klima, nadmorska visina?
ja znam da nije isto sa pranjem kose u recimo londonu i kod nas...
a supa je zdrav sto jest jest. lijeci gripu, prehladu etc. narocito pileca.. ali o ukusima se ne raspravlja :D
Klima i nadmorska visina? Supa? Molim te, kakve veze imaju klima i nadmorska visina? Sta to supa ima u sebi da lijeci? Mozda te fino ugrije i lijepo se osjecas ali nema veze sa nikakvim lijecenjem.

mojgrad

#32 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by mojgrad » 16/01/2009 15:23

.......
Last edited by mojgrad on 19/03/2010 11:34, edited 1 time in total.

Drvosjeca iz Dejcica

#33 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 16/01/2009 15:44

Sta je gore izaci na -10 mokre kose ili osusiti kosu (zagrijati glavu) i izaci na isti taj minus? Iskrenom ja bih prije izabrao izaci mokre kose na -10 nego zagrijane glave. Imao sam priliku par puta kupati se u zatvorenom bazenu koji ima izlaz na otvorni zagrijani bazen. Mogu reci samo da je uzivanje sjediti i plivati u vodi +28/30 stepeni a temeratura vazduha 0 ili -3 stepena. :)

valter.ba

#34 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by valter.ba » 16/01/2009 15:47

Smajkane tebi je najbolje da sam razradjujes temu :lol: Postavljaj brate pitanja i odgovaraj :lol: No offence :D
Znam gore navedene uzroke,pitanje se odnosilo na korelaciju propuha i facijalisa zar ne :lol:

nebojeplavo

#35 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by nebojeplavo » 16/01/2009 16:02

smajkan wrote: Klima i nadmorska visina? Supa? Molim te, kakve veze imaju klima i nadmorska visina? Sta to supa ima u sebi da lijeci? Mozda te fino ugrije i lijepo se osjecas ali nema veze sa nikakvim lijecenjem.
Skoro je bio clanak, mislim bas na Sa-xu, o ljekovitosti pilece supe, u smislu da je provedeno istrazivanje u kojem je utvrdjeno da pileca supa sadrzi neki sastojak koji pomaze u slucaju prehlade i gripe :-) e nemoj me sad samo tjerati da trazim taj clanak, nisam bas toliko besposlena :D

Michun

#36 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by Michun » 16/01/2009 16:49

Moram samo reci smajkanu da si dosao sa vec formiranim misljenjem u zelji da svima kazes da nisu u pravu koji imaju drugacije misljenjeod tebe...bez uvrede :)
Open minded - to je vazno.

Ima tamo po Indoneziji ljudi koji operisu rukama i izvade ti tumor - NAZIVO, a ti ni ne osjetis. Ja mislim da je ubleha al' ljudi vjeruju pa idu na te "operacije" :D

E sad oko teme - ne vjerujem da treba zivjeti u bezvazdusnom prostoru kako neki nasi ljudi imaju obicaj al' ne treba ni gologuz na minuse. Nije prirodno, nemamo krzno :) Ko zeli da se kupa pa izlazi, neka to i radi. Bolje ti nego da smrdi. Ja vjerujem da je zdravije okupati se prije spavanja pa u posteljinu leci cist i mirisan a ujutro na noge lagane, kafa i izaci vani. Al' eto, sve je individualno :D

smajkan

#37 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 16/01/2009 17:21

Michun wrote:Moram samo reci smajkanu da si dosao sa vec formiranim misljenjem u zelji da svima kazes da nisu u pravu koji imaju drugacije misljenjeod tebe...bez uvrede :)
Open minded - to je vazno.

Ima tamo po Indoneziji ljudi koji operisu rukama i izvade ti tumor - NAZIVO, a ti ni ne osjetis. Ja mislim da je ubleha al' ljudi vjeruju pa idu na te "operacije" :D

E sad oko teme - ne vjerujem da treba zivjeti u bezvazdusnom prostoru kako neki nasi ljudi imaju obicaj al' ne treba ni gologuz na minuse. Nije prirodno, nemamo krzno :) Ko zeli da se kupa pa izlazi, neka to i radi. Bolje ti nego da smrdi. Ja vjerujem da je zdravije okupati se prije spavanja pa u posteljinu leci cist i mirisan a ujutro na noge lagane, kafa i izaci vani. Al' eto, sve je individualno :D
Ja nisam dosao sa nekim formiranim misljenjem nego trazim DOKAZ da propuh, mokra kosa, i hladna temperatura imaju IKAKVE veze sa bolestima. Do sad mi niko nije dao ni jedan dokaz (medicinski clanak, clanak iz enciklopedije...).

smajkan

#38 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 16/01/2009 17:27

valter.ba wrote:Smajkane tebi je najbolje da sam razradjujes temu :lol: Postavljaj brate pitanja i odgovaraj :lol: No offence :D
Znam gore navedene uzroke,pitanje se odnosilo na korelaciju propuha i facijalisa zar ne :lol:
No offense taken valtere, samo trazim dokaz. Mozemo mi do sutra pricati o hipotezijama koje su prenesene s koljena na koljeno generacijama, a nikad da se upitamo ima li tu istine. Bas je interesantno da 99% nasih ljudi vjeruje u to i cudo mi je da do sad nema istomisljenika :shock:

king kong

#39 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by king kong » 16/01/2009 17:47

smajkan wrote:
valter.ba wrote:Smajkane tebi je najbolje da sam razradjujes temu :lol: Postavljaj brate pitanja i odgovaraj :lol: No offence :D
No offense taken valtere, samo trazim dokaz. Mozemo mi do sutra pricati o hipotezijama koje su prenesene s koljena na koljeno generacijama, a nikad da se upitamo ima li tu istine. Bas je interesantno da 99% nasih ljudi vjeruje u to i cudo mi je da do sad nema istomisljenika :shock:

a ti k'o fol nisi vjerovao u to prije nego si otišao u NY....no offense ;-)

pusti bolan ljude da vjeruju u šta hoće..ja vjerujem u dejstvo propuha, u ljekovito dejstvo supe, u ljekovito dejstvo soka od crnog ribizla u kojem ima brdo vitamina C...:-)

još jednom...neko se kupa na minus 10 i ne bude mu ništa, neko izađe mokre glave napolje i sutradan završi u bolnici...dokaz nećeš naći, ni ovdje, ni bilo gdje drugo...

Prijedlog:
probaj napraviti studiju o tome šta će se desiti ako mokre glave izađeš na -2°C...nađi 1000 ljudi, ponudi im po 100km ili već koliko se nudi, pregledaj ih od glave do pete (krv, urin, ovo, ono) da vidiš jesu li podobni za taj eksperiment, i pokret...svi nek operu glavu i nek šetaju nekih pola sata po napolju, a rezultate bilježi u periodu od 12-48 sati...možda ćeš onda imati neki dokaz...

smajkan

#40 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 16/01/2009 17:54

king kong wrote:
smajkan wrote:

a ti k'o fol nisi vjerovao u to prije nego si otišao u NY....no offense ;-)

pusti bolan ljude da vjeruju u šta hoće..ja vjerujem u dejstvo propuha, u ljekovito dejstvo supe, u ljekovito dejstvo soka od crnog ribizla u kojem ima brdo vitamina C...:-)

još jednom...neko se kupa na minus 10 i ne bude mu ništa, neko izađe mokre glave napolje i sutradan završi u bolnici...dokaz nećeš naći, ni ovdje, ni bilo gdje drugo...

Prijedlog:
probaj napraviti studiju o tome šta će se desiti ako mokre glave izađeš na -2°C...nađi 1000 ljudi, ponudi im po 100km ili već koliko se nudi, pregledaj ih od glave do pete (krv, urin, ovo, ono) da vidiš jesu li podobni za taj eksperiment, i pokret...svi nek operu glavu i nek šetaju nekih pola sata po napolju, a rezultate bilježi u periodu od 12-48 sati...možda ćeš onda imati neki dokaz...
Kako da nisam vjerovao. Vjerovao sam i ja i svako koga znam, ukljucujuci moju cijelu porodicu. Jedan prijatelj se razbolio, otisao kod doktora, propisao mu doktor antibiotike (zato sto je nasao bakterije). Iako mu je doktor zagarantovao da to nema nikakve vez sa njegovim otvorenim prozorom u autu, Bosnjo i dalje tvrdi da je to do propuha.

Drugi primjer: Moja supruga pere kosu prije spavanja i ne dozvoljava ostavljanje otvorenog prozora po noci. Par puta sam ostavio otvoren prozor zbog svjezeg zraka, nije joj se nista desilo i sad nam je prozor otvoren non-stop bez ikakvih problema.

smajkan

#41 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 16/01/2009 17:58

Na osnovu dosadasnjih dokaza mozemo ustanoviti sljedece:

Prehlada:
Uzrok: Virus: DA, Bakterije: DA, Propuh: ?, Mokra kosa: ?, Hladnoca: ?

Upala Jajnika:
Uzrok: Mokre noge: ?, Propuh: ?, Mokra kosa: ?

Facijalis Paraliza:

Supa kao lijek: ?

chuchumbamayumbe

#42 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by chuchumbamayumbe » 16/01/2009 18:10

A kada te neko lupi mokrom charapom po glavi, moze li to izazvati prehladu?!
:D

Loulou

#43 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by Loulou » 16/01/2009 19:23

smajkan wrote:Zasto nas narod vjeruje da hladnoca i mokra kosa imaju ikakve veze za prehladom/gripom?

Vecina nas je ubijedjena da kad bi covjek izasao na 0ºC mokre glave da bi mu se nesto desilo. Ja imam obicaj da se kupam i perem kosu svako jutro bez obzira na godisnje doba i izadjem na frisak zrak mokre glave. Ako me slucajno ko vidi i upita kako me nije strah i jesam li normalan, inace zavrsava razgovor sa "Sve do jednom."

Nije mi cudo kad cujem tako nesto od starijih osoba koje vjeruju da supa lijeci sve bolesti, ali me nervira kad cujem takvu glupost od recimo medicinske sestre.

Odkud nama ta teorija da hladnoca ima ikakve veze sa virusima ili bakterijama koje prouzrokuju bolest? Jedina stvar koju hladnoca moze uzrokovati je hipotermija, ali to je vec druga prica. Isto tako, lakse cemo pokupiti gripu ili prehladu u zatvorenoj prostoriji nego vani na -20ºC.

Druga stvar, kakve veze ima "propuh" sa bolestima i kakva je razlika izmedju "propuha" u kuci i sto-podstotnog propuha vani? Stavljam propuh u navodne znake jer mislim da je to jedan fenomen koji je iskljuciv za nase prostore.

I ja mislim da je to jedan od mitova ovih prostora, naročito to za "propuh". Testirala na vlastitoj koži :-D

A što se tiče "sindroma mokre kose", slična je stvar, mada bih se složila s onim što je @mojgrad napisala: dosta zavisi od toga na što je organizam navikao.
Moje su kolegice (strankinje, naravno), dolazile na posao potpuno mokre kose, često vezane u rep, bez obzira na godišnje doba, a svojim očima nisam mogla vjerovati kad se jedna pojavila u januaru, na -15 i ledenice joj vise s kose... :shock: :shock: :shock: Mom čudu nikad kraja...
Sad, vjerujem da, ako bih ja to napravila, a odrasla sam "pod dejstvom navedenih mitova", da bih se razboljela... Da sam od djetinstva izlazila vani, bez obzira na vanjsku temepraturu mokre kose - ok. Ali sad... Ipak ne bih eksperimenitrala :-)
Mada, često se dogodi da ne osušim kosu do kraja a izađem van (kad nije baš jako hladno) i ništa mi ne bude. Isto se tako ne pridržavam "pravila" da ne izlazim neko vrijeme (par sati) nakon što operem kosu. I opet mi ništa ne bude. (Pa, iz frizerskog salona, bez obzira na godišnje doba, izađemo neposredno nakon sušenja kose. Neko sačeka još neko vrijeme, dok se kao malo "ohladi"....)
Možda je sve to i individualno. Ne znam... :-)

smajkan

#44 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 16/01/2009 19:39

Loulou wrote:

I ja mislim da je to jedan od mitova ovih prostora, naročito to za "propuh". Testirala na vlastitoj koži :-D

A što se tiče "sindroma mokre kose", slična je stvar, mada bih se složila s onim što je @mojgrad napisala: dosta zavisi od toga na što je organizam navikao.
Moje su kolegice (strankinje, naravno), dolazile na posao potpuno mokre kose, često vezane u rep, bez obzira na godišnje doba, a svojim očima nisam mogla vjerovati kad se jedna pojavila u januaru, na -15 i ledenice joj vise s kose... :shock: :shock: :shock: Mom čudu nikad kraja...
Sad, vjerujem da, ako bih ja to napravila, a odrasla sam "pod dejstvom navedenih mitova", da bih se razboljela... Da sam od djetinstva izlazila vani, bez obzira na vanjsku temepraturu mokre kose - ok. Ali sad... Ipak ne bih eksperimenitrala :-)
Mada, često se dogodi da ne osušim kosu do kraja a izađem van (kad nije baš jako hladno) i ništa mi ne bude. Isto se tako ne pridržavam "pravila" da ne izlazim neko vrijeme (par sati) nakon što operem kosu. I opet mi ništa ne bude. (Pa, iz frizerskog salona, bez obzira na godišnje doba, izađemo neposredno nakon sušenja kose. Neko sačeka još neko vrijeme, dok se kao malo "ohladi"....)
Možda je sve to i individualno. Ne znam... :-)
Vidis, i ja dok sam imao duzu kosu sam znao otici na posao sa ledenicama na glavi. :-) Da mi je neko prije 10 godina rekao evo ti $1000 hajd' operi kosu i izadji vani, ja bi mu odgovorio da nije normalan.

smajkan

#45 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 17/01/2009 01:14

babyline wrote: ti si izgleda vrlo obrazovan, ali selektivno citas. pa zar nisi nigdje procitao, eto recimo studije sta ima pileca supa i kako djeluje na prehladu i gripu... bas si neozbiljan cccc :D
Ma nema to nista sa mojim obrazovanjem, nego ozbiljno, kakav je to sastoj u supi da lijeci prehladu i gripu?

melb26sa

#46 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by melb26sa » 17/01/2009 15:26

smajkan wrote:
babyline wrote: ti si izgleda vrlo obrazovan, ali selektivno citas. pa zar nisi nigdje procitao, eto recimo studije sta ima pileca supa i kako djeluje na prehladu i gripu... bas si neozbiljan cccc :D
Ma nema to nista sa mojim obrazovanjem, nego ozbiljno, kakav je to sastoj u supi da lijeci prehladu i gripu?
Bas ne znas koristiti search engine, bar google? Da pomognem: http://archives.cnn.com/2000/HEALTH/die ... soup.reut/

smajkan

#47 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by smajkan » 17/01/2009 16:55

melb26sa wrote:
smajkan wrote:
Bas ne znas koristiti search engine, bar google? Da pomognem: http://archives.cnn.com/2000/HEALTH/die ... soup.reut/
Super! Promjena podataka.

Na osnovu dosadasnjih dokaza mozemo ustanoviti sljedece:

Prehlada:

Upala Jajnika:
Uzrok: Mokre noge: ?, Propuh: ?, Mokra kosa: ?

Facijalis Paraliza:

Supa kao lijek: DA (Pomaze hidracijom, izlucivanjem sluznice parom i sadrzajima protiv upale. Nije klinicki testirano.)

anjusha
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#48 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by anjusha » 17/01/2009 23:44

Ma reci ti sta hoces, ali znam kad se malo prosetam bosih nogu po pločicama da definitivno dobijem jednu poštenu upalu jajnika koja baše ne žuri da prođe. Ili ako sjedim na hladnom betonu duže od 2 -3 minute. Pa od čega je da je, meni se to ponavlja ama svaki put. Pa valjda sam nešto naučila tako...

maxumic

#49 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by maxumic » 18/01/2009 00:08

Hladnoca i promaha nisu uzrok prehlade , tacno je da su to virusi i bakterije ALI nagle promjene temperature dovode do slabljenja imun. sistema shto uveliko olakshava prodiranje virusa i bakterija. Ipak ima veze,iz vlastitog iskustva ti govorim ...cak ti dugotrajni stres i strah mogu toliko oslabiti sistem da bolujesh 2 puta u 2 mjeseca... :shock: .Fazon je razlikovati uzroke i posljedice necega :wink:

anjusha
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#50 Re: Prehlada, Temperatura, Propuh???

Post by anjusha » 18/01/2009 00:15

Ma da i to što kažeš...
To mi dođe isto kao što znam da ću se garant razboliti-prehlada, gripa i sl- nakon jedne od idućih situacija: dugotrajnijeg perioda neraspoloženja koje se graniči sa depresijom i dugotrajnijeg perioda predugugog (više od 10 sati dnevno svaki dan) i iscrpljujućeg rada. Stres, stres, stres, ubica iz sjene modernog vremena.

Post Reply