VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Sve o zdravlju...
milojicabrzi

#1676 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by milojicabrzi » 15/07/2018 20:13

Evo mog slučaja,

Dijete od cca 3 mjeseca, nakon revakcinacije, dobilo povećanu limfnu žlijezdu ispod pazuha, tzv. "besežitis", koja se morala hirurški odstraniti.

Malecka od 5,5 kg išla pod anesteziju i pod nož.

Sada treba da se nastavi vakcinacija, radit ćemo, ali kad se potpiše doktor koji je odobrio, datum, dan i sat proizvodnje vakcine i svi detalji, pa ćemo vidjeti.

Znam ljude koji privatno vakcinišu djecu, jer neće da se u djecu ubrizgava smeće, koje neko nabavlja na tenderu, sa najnižom cijenom itd. pa placaju ljute novce za vakcine iz Luis Paster zavoda...

U ovom segmentu treba sve biti transparentno, datum rođenja djeteta, doktor koji vrši vakcinaciju, kompletni podaci o vakcini, tehnički i medicinski itd.

To će dovesti barem do smanjena otpora ovim procesima, koji su nužni.

Meni su objašnjavali da je bolje vakcinisati, pa da jedno od 200 djece ima neke nuspojave, nego nevakcinisati nikako, što se slažem, ali ni jedan roditelj ne želi da se na njemu kola slome....

U tome je suština cijele ove priče....

int21

#1677 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by int21 » 15/07/2018 20:40

Sustina ove price je da ljudi koji nemaju pojma sta je vakcina i koji nisu ni blizu medicinske struke, a kamoli da su imunolozi, traze da im se objasni sta je u vakcinama.

Necu dalje....

easy

#1678 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 15/07/2018 21:56

milojicabrzi wrote:Evo mog slučaja,

Dijete od cca 3 mjeseca, nakon revakcinacije, dobilo povećanu limfnu žlijezdu ispod pazuha, tzv. "besežitis", koja se morala hirurški odstraniti.

Sada treba da se nastavi vakcinacija, radit ćemo, ali kad se potpiše doktor koji je odobrio, datum, dan i sat proizvodnje vakcine i svi detalji, pa ćemo vidjeti.

Znam ljude koji privatno vakcinišu djecu, jer neće da se u djecu ubrizgava smeće, koje neko nabavlja na tenderu, sa najnižom cijenom itd. pa placaju ljute novce za vakcine iz Luis Paster zavoda...

U ovom segmentu treba sve biti transparentno, datum rođenja djeteta, doktor koji vrši vakcinaciju, kompletni podaci o vakcini, tehnički i medicinski itd.

Meni su objašnjavali da je bolje vakcinisati, pa da jedno od 200 djece ima neke nuspojave, nego nevakcinisati nikako, što se slažem, ali ni jedan roditelj ne želi da se na njemu kola slome....

Zao mi je cuti za to. I apsolutno si upravo, proizvodjac, serija i datum vazenja vakcine moraju biti predoceni roditelju pri vakcinaciji djeteta! Sve u svemu jedno vrlo zrelo i odgovorno razmisljanje.

S4mpion

#1679 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by S4mpion » 15/07/2018 22:41

int21 wrote:Sustina ove price je da ljudi koji nemaju pojma sta je vakcina i koji nisu ni blizu medicinske struke, a kamoli da su imunolozi, traze da im se objasni sta je u vakcinama.

Necu dalje....
Takvi podaci se kriju od bilo koga ko bi mogao ugroziti kriminalni sistem, taman da si doktor, nećeš dobit' podatke koji ugrožavaju kriminalce.

easy

#1680 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 15/07/2018 23:01

S4mpion wrote:
int21 wrote:Sustina ove price je da ljudi koji nemaju pojma sta je vakcina i koji nisu ni blizu medicinske struke, a kamoli da su imunolozi, traze da im se objasni sta je u vakcinama.

Necu dalje....
Takvi podaci se kriju od bilo koga ko bi mogao ugroziti kriminalni sistem, taman da si doktor, nećeš dobit' podatke koji ugrožavaju kriminalce.
Mora da si dao sve od sebe da dobijes te podatke, pa nisi uspio, pa tako pricas. Sta si do sada poduzeo po tom pitanju? Gdje si pokusao da dobijes podatke?

http://www.mpr.gov.ba/pristup_info/defa ... gTag=bs-BA

S4mpion

#1681 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by S4mpion » 15/07/2018 23:11

easy wrote:
Mora da si dao sve od sebe da dobijes te podatke, pa nisi uspio, pa tako pricas. Sta si do sada poduzeo po tom pitanju? Gdje si pokusao da dobijes podatke?

Kralju, sjedni, zapali.

славянин

#1682 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by славянин » 15/07/2018 23:38

S4mpion wrote:
easy wrote:

Kralju, sjedni, zapali.
Do sada samo pises kako je “neko koga znas” iz “odredjene institucije” “kriminal” “zataskavanje” “trovanje” sve to sa nekim velom tajne bez ikakve argumentacije - obavezno nemoj da vakcinises svoju djecu i ne salji u vrtice ili skolu dje su ova “otrovana” djeca.

S4mpion

#1683 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by S4mpion » 15/07/2018 23:40

славянин wrote:
S4mpion wrote:
easy wrote:

Kralju, sjedni, zapali.
Do sada samo pises kako je “neko koga znas” iz “odredjene institucije” “kriminal” “zataskavanje” “trovanje” sve to sa nekim velom tajne bez ikakve argumentacije - obavezno nemoj da vakcinises svoju djecu i ne salji u vrtice ili skolu dje su ova “otrovana” djeca.
Vidiš, o tome vam govorim, petljate se u privatne stvari i očekujete da vam ih izlistam k'o otvorenu knjigu.

Hoću li ja vakcinisat' svoju djecu ili ne, to je moja stvar, ne trebaju mi savjeti i upute.

славянин

#1684 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by славянин » 15/07/2018 23:42

Kakvu privatnu stvar ? pa mozes li reci “u toj bolnici daju lose vakcine” “u tom domu zdravlja ne daju podatke” - sta je tu privatno??

triconja

#1685 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by triconja » 16/07/2018 02:12

Hocemo segregaciju i posebne cesme dje ce pit nevakcinisani, i da sjede na zadnjem sjedistu u autobusima i trajvanima. :lol: :lol: :lol: :-)

easy

#1687 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 16/07/2018 07:47

славянин wrote:Kakvu privatnu stvar ? pa mozes li reci “u toj bolnici daju lose vakcine” “u tom domu zdravlja ne daju podatke” - sta je tu privatno??
Pa ako ti bude rekao dom zdravlja u koji ide, sigurno ces moci pogoditi JMGB citave porodice. Vidis da je covjek vjerovatno paranoja, ne cudi me uopste da misli da postoji zavjera i da ko zna sta ubrizgavaju.

drunken tiger

#1688 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by drunken tiger » 16/07/2018 07:56

Kad vi koji odbijate vakcine potpišete da svoju djecu nećete dovoditi doktorima kada se razbole vjerovatno će tada i doktori potpisivati papir kad budu davali vakcine.

nikimostar

#1689 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by nikimostar » 16/07/2018 08:43

E cuj da ne dovodis dijete doktoru.Sta sam se samo privatno naplacao doktora za svoje dijete od ultrazvuka raznih pa do pregleda itd..Samo MR nisam jer je mala beba bila u pitanju pa je drugacija procedura i nije moglo privatno a i to sam cekao 3mjeseca da se obavi.O kakvoj vi odgovornosti pricate,nemojte biti naivni,zavlace ljude mjesecima,dodje se do Zagreba ovi gore se za glavu hvataju kakvu su terapiju ovdje davali..Pustite price budite realni,tako nam je sve pa i vakcine,sve povrsno,aljkavo...

drunken tiger

#1690 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by drunken tiger » 16/07/2018 09:25

nikimostar wrote:E cuj da ne dovodis dijete doktoru.Sta sam se samo privatno naplacao doktora za svoje dijete od ultrazvuka raznih pa do pregleda itd..Samo MR nisam jer je mala beba bila u pitanju pa je drugacija procedura i nije moglo privatno a i to sam cekao 3mjeseca da se obavi.O kakvoj vi odgovornosti pricate,nemojte biti naivni,zavlace ljude mjesecima,dodje se do Zagreba ovi gore se za glavu hvataju kakvu su terapiju ovdje davali..Pustite price budite realni,tako nam je sve pa i vakcine,sve povrsno,aljkavo...
Govorim za doktore općenito. Ne samo za ovaj cirkus KCUS!!

easy

#1691 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 16/07/2018 09:56

drunken tiger wrote:

Kad vi koji odbijate vakcine potpišete da svoju djecu nećete dovoditi doktorima kada se razbole vjerovatno će tada i doktori potpisivati papir kad budu davali vakcine.
Ne vidim zasto doktor ne bi potpisao ime, proizvodjaca, seriju i rok trajanja vakcine. Vecina vakcina ima cak naljepnicu na kojoj to sve pise koja se moze odlijepiti sa pakovanja i nalijepiti u karton ili knjizicu. Sasvim je normalno da znas koji lijek primas.

EDIT

Ovako izgledaju te naljepnice:
Image

I apsolutno je obavezno da se zna koje je dijete primilo koju seriju vakcine ili nekog lijeka. U slucaju da stvarno nesto nije uredu sa serijom, moraju se moci identifikovati djeca koja su primila lijek ili vakcinu. Uzmi bilo koji lijek u apoteci i imaces seriju proizvodnje. Zasto onda ne dobiti isti info u domu zdravlja pri vakcinaciji?
Last edited by easy on 16/07/2018 11:02, edited 1 time in total.

славянин

#1693 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by славянин » 16/07/2018 15:09

easy wrote:.
Imam takvu knjizicu upravo - i to sam radi iste poprimao i vakcine koje nisam ni morao (revakcinacija) jer u inostranstvu ako nemas te knjizice sa papirima uopce ti ne priznaju da si vakcinisan (kako ce priznati ? / na rijec) i preporuka ie da se ista uvijek i nosi sa pasosom.Ima i zemalja koje zahtijevaju dokaz da si vakcinisan na odredjene bolesti ako zelis uci.Totalni je nonsens da se ne izdaju ovakve knjizice o vakcinacijama (pa i zivotinje ih imaju)..

milojicabrzi

#1694 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by milojicabrzi » 16/07/2018 21:01

easy wrote:
drunken tiger wrote:
milojicabrzi wrote:
Ne vidim zasto doktor ne bi potpisao ime, proizvodjaca, seriju i rok trajanja vakcine. Vecina vakcina ima cak naljepnicu na kojoj to sve pise koja se moze odlijepiti sa pakovanja i nalijepiti u karton ili knjizicu. Sasvim je normalno da znas koji lijek primas.
@drunken tiger,

Ne vidim smisao u tvom postu...

Nisam protivnik vakcinacije, ali da se standardi moraju podići, moraju.

Prepisivati riješenja razvijenih zemalja je sasvim ok u ovom segmentu.

Problem kod nas je što se od autodijelova, vakcina, supa u kesici i svega ostalog, trpaju sumnjivi proizvodi, jeftina tenderska roba i sl. a niko ne želi riskirati sa nečim kao što je zdravlje djece.

Nastasia

#1695 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Nastasia » 19/07/2018 14:10

славянин wrote:Kakvu privatnu stvar ? pa mozes li reci “u toj bolnici daju lose vakcine” “u tom domu zdravlja ne daju podatke” - sta je tu privatno??
Ova ti rasprava ne treba.

Pokusavas se raspravljati sa nekim ko svoju aroganciju nema nicim drugim potkrijepiti osim stavom. Zbog kojeg izgleda smijesno.

Jednostavno, give up. :D

zdruzdjo

#1696 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by zdruzdjo » 19/07/2018 19:37

Onako cu se sa srednjeg stanovista ukljuciti.
Dvoje djece iza mene i oboje uredno vakcinisane. Nije mi padalo na pamet da promasim neku. Nikad. Da li se bojim vakcina? Naravno. Utjeraju mi strah u kosti svaki put. Ali...
Isto tako se bojim i svakog antibiotika koji doktor prepise za upaljeno grlo. Penicilina, Svakog paracetamola ili ibuprofena za temperaturu od 38+ stepeni.
Dovoljno je da zaguglate malo o npr situacijama gdje "shit hit the fan" vezano za npr ibuprofen ili voltaren cepice i sve ce vam biti jasno.
Medjutim da li se iko zapita sta se moze desiti ukoliko potomak dobije neku od bolescura koje se pokrivaju vakcinom. Npr ja nisam vakcinisan od nekih stvari zbog bolescure koju sam fasovao kao djete. Jedna od tih stvari su i glupavi zausnjaci. Reci ce neko "aaaaa cuj zausnjaci..."
Da ali zausnjake dobijete i ako ste vakcinisani. Ali blaze. Ukoliko niste vakcinisani a fasujete, jedna od sitnih stvari koja se vrlo lako moze desiti je "sterilitet". Mislim bas sitno. Kao djete sam bjezao drugova koji su imali zausnjake kao od ebole.

Uopste necu osporavati ovu demonizaciju koja se veze za vakcine i autizam. O autizmu znam vrlo malo. Znam da je dosta neistrazena kao bolest. Ali ono sto znam je da je to bolescura koja moze biti i genetska. Da li je vakcina moze izazvati? Mozda. Ja nesto onako laicki i bez neke jake tvrdnje cu reci da mi je to na labavim nogama, ali....
Ali isto tako znam da woltaren moze izazvati zatajenje bubrega.
Medjutim sta mene ljuti je to da ljudi tek tako odluce ne davati vakcine jer je mama cula od neke zilbahete na kahvi da je to opasno.
Niko se npr ne zapita kako to da u vrijeme "ono" nekadasnje nije bilo autizama od vakcine. Nije bilo ovoliko karcinoma kod djece. Osim sto se pazilo na kvalitet kud i kamo vise, imali smo i puno zdraviju okolinu i proizvodnju hrane.
Nisu se trudnice kljukale apaurinima od prvog dana trudnoce kao danas i to bas na preporuku ljekara. I jos milion stvari.
Uzecu za primjer glupu stvar. Napijes se ciste vodke i sljedeci dan imas mahmurluk onako kao kad se napijes. A pomjesas vodku i juice od narandze (sto mnogi rade) i napijes se a onda sutradan si unisten da bi sebi mater jexx sto te rodi. Znaci pomjesas neku nevinu stvar sa necim onako malo zescim i dobijs burnu reakciju. A odvojene te dvije supstance i nista(mislim skoro nista). Neko ce reci jooooj mene sve boli od vodke 3 dana. Pa ne dobije ni svako djete (mozda)autizam. E tako i ovo.
Mozda ta demonska vakcina djeluje burno sa npr nektarmilom i insekticidom kojom je prskana jabuka u djecijoj hrani i kamilicom koju djete pije zbog grceva pa napravi belaj.
Sve je to vaga. Mora covjek odvagati pozitivne i negativne stvari u zivotu pa donjeti odluke. Nekad malo i riskantne. Ali "that is life".

E sad da budem malo radikalan. Da se pitam(a hvala Bogu da se ne pitam) jednostavno:
Daj mogucnost izbora. Vakcinisi ili ne vakcinisi djete. Ako vakcinises ok. Ako ne vakcinises djete a dobije neku od bolescura koje bi vakcinom bile sprijecene, onda sam placas sve troskove lijecenja svog djeteta bio osiguran ili ne. Takodje bih uveo da u skolama pri upisu se mora donjeti papir o vakcinaciji. Ako ja placam osiguranje za svoje vakcinisano djete npr 5 km, neko sa nevakcinisanim djetetom bi placao 55km. Zasto? Zato sto je veci rizik od takvog djeteta da zakaci neku od tih bolescura pa da izbije epidemija medju djecom koja (kao ja sto nisam smio) nisu vakcinisana ili su vakcinisana ali dobiju ublazenu verziju bolesti. Isto kao kad auto registrujes u razvijenim zemljama, veci rizik je od 20-to godisnjaka koji vozi bmw od 300 ks nego od 40-to godisnjaka koji vozi isto to auto i razlicita je i cjena osiguranja.

U razredu moga djeteta ima dvoje djece koja su odlukom roditelja iskljucena iz svih vakcina. Uciteljica je ove godine trudna. Zamislite kojem riziku se izlaze ta zena ukoliko neko od te djece donese u skolu npr ospice ili rubeolu ili nesto trece...
Znaci u slucaju odumiranja ploda ili necega nepovoljnog po nerodjeno djete bih hladno pucao u glavu roditeljima bez sekunde dvoumljenja ili griznje savjeati.
E pa svaka odluka u zivotu se placa i od mnogo stvari zavisi koliko ce nas kostati. I do nas je. Isto to koliko nas moze kostati.

Ali naravno doooobro bi mi odgovarali i oni iz javnog zdravstva koji "provlace" na tenderima sumnjive proizvodjace.Uffff......
Tacno bi se znalo ko odlucuje o tome i taj neko bi tacno znao sa kakvim odgovornostima radi.

triconja

#1697 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by triconja » 19/07/2018 22:47

zdruzdjo wrote: Znaci u slucaju odumiranja ploda ili necega nepovoljnog po nerodjeno djete bih hladno pucao u glavu roditeljima bez sekunde dvoumljenja ili griznje savjeati.
A ja kad kazem da su ljudi govna i da je moral sranje mene prave budalom, a u svakom od nas lezi mali krvolok kojeg se ko od sale probudi. :D

milojicabrzi

#1698 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by milojicabrzi » 19/07/2018 23:54

@zdruzjo

Upravo tako, vakcina mora biti obavezna, kao što je bio i vojni rok i tu nema priče, jer je kolektivni imunitet i kolektivno zdravlje u pitanju.

Proces vakcinacije mora biti do tančina precizan i transparentan, mogućnost amnestije od vakcine minimalna i samo u izuzetno opravdanim slučajevima (nigdje imunizacija nije 100% uvijek ima izuzetaka koji potvrđuju pravilo).

Tenderi i javne nabavke transparentni, u svakom kartonu upisan proizvođač vakcine, datum i sat proizvodnje, atest i sve što treba.

Kada se stvari uozbilje, antivakcinacioni loby neće imati puno izbora.

Ovako, zbog nesređene regulative, sivih zona,igranja i pravljena cirkusa sa državnim zdravstvenim ustanovama, njima se samo daje prostora...

S4mpion

#1699 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by S4mpion » 20/07/2018 00:03

Još uvijek smo na nivou "treba ovo, treba ono" i onda se čudimo što ljudi izbjegavaju vakcinaciju djece.

zdruzdjo

#1700 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by zdruzdjo » 20/07/2018 00:31

triconja wrote:
zdruzdjo wrote: Znaci u slucaju odumiranja ploda ili necega nepovoljnog po nerodjeno djete bih hladno pucao u glavu roditeljima bez sekunde dvoumljenja ili griznje savjeati.
A ja kad kazem da su ljudi govna i da je moral sranje mene prave budalom, a u svakom od nas lezi mali krvolok kojeg se ko od sale probudi. :D

Kad je u pitanju zdravlje i zivot moje djece, a to neko svjesno ugrozava samo zato sto nece da pogleda dalje od svog nosa i od fildzana kahve, tada taj krvolok uopste ne lezi niti spava vec ponosno stoji spreman da nekome takvom se napije krvi.

Da se razumijemo odmah. Iako krivim neku majku koja nece da vakcinise djete, vise krivim sto je sve u ovoj drzavi pa tako i vakcine dovedeno na nivo kao da su u pitanju rezdelije na pijaci. I sto je neko dao nekome neukom da prica uopste o tome. A isto tako i da odlucuje o tome. Ta majka nije kriva sto je glupava, ali je vise kriv onaj ko je jos vise zaglupljuje dajuci joj vjetra u ledja da nekoj novoj glupachi soli pamet.
Ali isto tako postoji borba koja se ne sastoji u tome da se govna pometu pod cilim, nego da se pometu iz kuce, ociste ostatci, izbace, i dezinfikuju.
Ah eto nam za cas i oktobra.

Post Reply