VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Sve o zdravlju...
easy

#1251 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 06/04/2017 13:59

sadie_forever wrote:I tvoji su rekla Kazala,ja i nisam protiv vakcina Za opasne bolesti ali nisam za to sa se ne odboluhu pljeskavice ,i sl....pa hajmo Ako je tako uvodit vakcine svake godine protiv godisnjih virusa,,ja mrzim prehlade
Sta je u mom postu rekla kazala? Ja cu potkrijepiti dodatno ako treba. Evo ti npr bi mogla da das neku referencu gdje to pise da je nuspojava od vakcine protiv pljuskavica smrt.

Sto se tice godisnjih vakcina... Svake godine se razvije nova vakcina protiv virusa gripe za tu godinu. Tako da to o cemu ti govoris vec manje-vise postoji. Jedini je problem kod tih vakcina, sto nije sigurno da ce biti efikasna. Prosle godine je bila efikasna, prije par godina nije.

lavorpunvode

#1252 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by lavorpunvode » 06/04/2017 15:00

sadie_forever wrote:I tvoji su rekla Kazala,ja i nisam protiv vakcina Za opasne bolesti ali nisam za to sa se ne odboluhu pljeskavice ,i sl....pa hajmo Ako je tako uvodit vakcine svake godine protiv godisnjih virusa,,ja mrzim prehlade
i te pljeskavice za vec bolesno ili dijete slabog imuniteta su opasne.. a da ne pricam o vakcinaciji protiv virusa gripe, pretpostavljam da na to mislis, i da. i to postoji i stvar je slobodnog izbora. mos mislit'

sadie_forever

#1253 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sadie_forever » 06/04/2017 15:08

lavorpunvode wrote:
i te pljeskavice za vec bolesno ili dijete slabog imuniteta su opasne.. a da ne pricam o vakcinaciji protiv virusa gripe, pretpostavljam da na to mislis, i da. i to postoji i stvar je slobodnog izbora. mos mislit'

pljuskavice ,i ako ih ja zovem ospice :D

kod nas ovdje je sve stvar izbora,tako da moje dijete nece nista primit,a drzava je 50 godina ispred Bosne u svemu,sto i ovo nebi bilo naprednije znaci?

easy

#1254 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 06/04/2017 16:30

sadie_forever wrote:
lavorpunvode wrote:

kod nas ovdje je sve stvar izbora,tako da moje dijete nece nista primit,a drzava je 50 godina ispred Bosne u svemu,sto i ovo nebi bilo naprednije znaci?
Al su joj neki gradjani nazalost 150 godina zaostali. Tako su sve velike civilizacije padele :-)

otherside

#1255 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by otherside » 06/04/2017 17:27

easy

#1256 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 06/04/2017 17:33

otherside wrote:je l ono sadija u sveCkoj?

https://www.thelocal.se/20160608/why-mo ... vaccinated
e shebat ce im sadije te procente...

JanuaryJones

#1257 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by JanuaryJones » 06/04/2017 19:25

sadie_forever wrote:
lavorpunvode wrote:

I baš zato što ih ti i tebi slični krivo nazivaš ospice (morbile) imamo bruku mladih roditelja koji misle da je MMR vakcina protiv pljuskavica, izmedju ostalog.

Mis mekinjas

#1258 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Mis mekinjas » 06/04/2017 19:52

Kod djece do 5 godina, koja su naročito osjetljiva, morbile (male boginje), mogu imati za posljedice: pneumoniju, gubitak sluha i zapaljenje mozga koji se uglavnom završava...nije za izgovoriti....
Damn ovaj je podatak dostupan u medicinskim enciklopedijama. Osim od morbila MMR štiti od rubeole i zaušnjaka. Zaušnjaci kod dječaka izazivaju sterilitet.

Ma ko ga j... šta se imaju vakcinisati. :D
Neke je ljude bolje bilo izdrk... u wc školjku. :D

Filter

#1259 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Filter » 06/04/2017 20:02

stora??

:oops: :D

sadie_forever

#1260 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sadie_forever » 07/04/2017 01:45

JanuaryJones wrote:o ih ti i tebi slični krivo nazivaš ospice (morbile) imamo bruku mladih roditelja koji misle da je MMR vakcina protiv pljuskavica, izmedju ostalog.
kod nas su ospice(pljuskavice) a morbili male boginje

sadie_forever

#1261 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sadie_forever » 07/04/2017 01:46

Mis mekinjas wrote:Kod djece do 5 godina, koja su naročito osjetljiva, morbile (male boginje), mogu imati za posljedice: pneumoniju, gubitak sluha i zapaljenje mozga koji se uglavnom završava...nije za izgovoriti....
Damn ovaj je podatak dostupan u medicinskim enciklopedijama. Osim od morbila MMR štiti od rubeole i zaušnjaka. Zaušnjaci kod dječaka izazivaju sterilitet.

Ja ne iskljucujem vakcine totalno,ali bi ih dala sa 10 godina umjesto sa 1 godinu

manekenka u penziji

#1262 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by manekenka u penziji » 07/04/2017 08:20

Mi smo odgodili MMR zbog alergije na jaja, te nam je rečeno da curicu dovedemo ukoliko alergija prođe pa je tom vakcinom vakcinisana sa neke dvije i po godine.

Međutim, preskočili smo revakcinaciju POLIO koja ide sa godinom i po, kako nam doktorica reče, pa je više i ne može primiti. Da li je to tačno? Je li zaista ograničena vakcinacija vremenski? Ja sam čula da neka djeca koja se nisu na vrijeme vakcinisana mogu opet stići ispirimati sve vakcine prije škole pa mi nije jasno zašto moje dijete ne može primiti tu vakcinu sad, sa tri godine?

Muž i ja smo se u čudu našli kada su nam rekli da ima i ta vakcina, jer za nju do tog momenta nismo ni znali niti nam je iko rekao da trebamo tada dovesti dijete. Vjerovatno kako smo preskočili MMR zbog alergije, niko se od doktora nije sjetio da nam kaže za nju. S druge strane, ja se za vakcine uvijek oslanjam na upute doktora, pa nisam ni gledala raspored vakcinacije, a mogla sam i trebala sam.

Mene sad ovo bas proganja, obzirom na trend nevakcinisanja djece, moje postaje bas izloženo virusima, što greškom doktora, što mojom greškom jer se nisam sama informisala.

easy

#1264 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 08/04/2017 00:41

sadie_forever wrote:
JanuaryJones wrote:o ih ti i tebi slični krivo nazivaš ospice (morbile) imamo bruku mladih roditelja koji misle da je MMR vakcina protiv pljuskavica, izmedju ostalog.
Sta znaci kod vas? Kod vas u Sveckoj? Kod vas kod kuce? Zna se sta su ospice, a sta pljuskavice.

Ne kaze se bolan Hajrudine stio nego htio.

E Bogami se u nas kaze stio!
Last edited by easy on 08/04/2017 01:06, edited 1 time in total.

easy

#1265 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 08/04/2017 00:55

manekenka u penziji wrote:Mi smo odgodili MMR zbog alergije na jaja, te nam je rečeno da curicu dovedemo ukoliko alergija prođe pa je tom vakcinom vakcinisana sa neke dvije i po godine.

Međutim, preskočili smo revakcinaciju POLIO koja ide sa godinom i po, kako nam doktorica reče, pa je više i ne može primiti. Da li je to tačno? Je li zaista ograničena vakcinacija vremenski? Ja sam čula da neka djeca koja se nisu na vrijeme vakcinisana mogu opet stići ispirimati sve vakcine prije škole pa mi nije jasno zašto moje dijete ne može primiti tu vakcinu sad, sa tri godine?

Muž i ja smo se u čudu našli kada su nam rekli da ima i ta vakcina, jer za nju do tog momenta nismo ni znali niti nam je iko rekao da trebamo tada dovesti dijete. Vjerovatno kako smo preskočili MMR zbog alergije, niko se od doktora nije sjetio da nam kaže za nju. S druge strane, ja se za vakcine uvijek oslanjam na upute doktora, pa nisam ni gledala raspored vakcinacije, a mogla sam i trebala sam.

Mene sad ovo bas proganja, obzirom na trend nevakcinisanja djece, moje postaje bas izloženo virusima, što greškom doktora, što mojom greškom jer se nisam sama informisala.
Mislim da se vakcina ne moze propustiti, pa da se ne mozes vise vakcinisati. Ja to do sada nisam cuo. Jedino moze da bude upitna trenutna zasticenost djeteta ukilko nije primilo redovnu vakcinu po planu. U 5 gpdini ce dobiti jos jednu polio. Konsultujte se u svakom slucaju sa nekim drugim doktorom.

http://www.bebe.ba/kalendar-vakcinacije-u-bih/

https://www.quora.com/What-if-we-miss-a ... t-schedule

http://www.babycenter.in/x1017018/can-m ... later-date

Btw nije tacno da se sva djeca radi alergije na jaja ne smiju vakcinisati sa MMR. Samo ona koja imaju teske alergije koje mogu izazvati anafilakticni sok bi trebali da se vakcinisu u bolnici i budi posmatrani. Koliko je to kod nas moguce, to je druga prica.

manekenka u penziji

#1266 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by manekenka u penziji » 08/04/2017 07:49

easy wrote:
manekenka u penziji wrote:Mi smo odgodili MMR zbog alergije na jaja, te nam je rečeno da curicu dovedemo ukoliko alergija prođe pa je tom vakcinom vakcinisana sa neke dvije i po godine.

Mislim da se vakcina ne moze propustiti, pa da se ne mozes vise vakcinisati. Ja to do sada nisam cuo. Jedino moze da bude upitna trenutna zasticenost djeteta ukilko nije primilo redovnu vakcinu po planu. U 5 gpdini ce dobiti jos jednu polio. Konsultujte se u svakom slucaju sa nekim drugim doktorom.

http://www.bebe.ba/kalendar-vakcinacije-u-bih/

https://www.quora.com/What-if-we-miss-a ... t-schedule

http://www.babycenter.in/x1017018/can-m ... later-date

Btw nije tacno da se sva djeca radi alergije na jaja ne smiju vakcinisati sa MMR. Samo ona koja imaju teske alergije koje mogu izazvati anafilakticni sok bi trebali da se vakcinisu u bolnici i budi posmatrani. Koliko je to kod nas moguce, to je druga prica.

Kod nas je išlo ovako: došli kod doktora sa navršenom godinom i pita nas da li je curica probala jaje.
Jeste.
Ima li reakciju?
Crveni pristicavi osip po licu i vratu.
Ne može primiti vakcinu, dođite ako prođe.
Ima li alternativna vakcina za takvu djecu?
Nema, doviđenja i prijatno!

Mi smo došli sa dvije i po godine i onda su nam rekli da smo preskočili polio revakcinaciju u međuvremenu te da tu vakcinu ne može više primiti.

Bas sam u tom periodu riješila da se ne oslanjam na Internet, da samo slušam doktora i evo sta mi se desi, preskočim jednu strasno važnu bocu.

Potražit ću mišljenje i drugog doktora. Hvala!

sadie_forever

#1267 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sadie_forever » 08/04/2017 23:50

easy wrote:
sadie_forever wrote:
Sta znaci kod vas? Kod vas u Sveckoj? Kod vas kod kuce? Zna se sta su ospice, a sta pljuskavice.

Ne kaze se bolan Hajrudine stio nego htio.

E Bogami se u nas kaze stio!
lol,ja ti kazem kako ja oduvijek kazem,ili sam ja sve promasila i odbolovala morbile a sve mislim pljuskavice(ospice) pitat cu mamu

sizifinho

#1268 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sizifinho » 09/04/2017 10:39

sadie_forever wrote:
Mis mekinjas wrote:Kod djece do 5 godina, koja su naročito osjetljiva, morbile (male boginje), mogu imati za posljedice: pneumoniju, gubitak sluha i zapaljenje mozga koji se uglavnom završava...nije za izgovoriti....

Ja ne iskljucujem vakcine totalno,ali bi ih dala sa 10 godina umjesto sa 1 godinu
uzmi koju knjigu imunologije pa procitaj prije nego sto izjavis da bi ti nesto uradila u medicini drugacije

tako dodje zena sa djetetom koje ima epilepsiju, eemg pokazao napade, sestra ih primjetila i zabiljezila i kaze joj doktor: "Gospodjo, povecat cemo joj dozu lijeka."
a zena ce: "Ja joj ne bih povecavala."

Otkud ljudima iz naseg naroda ideja da se oni zapravo nesto pitaju u ovakvim situacijama? Tipa kako zena sa foruma koja nema dana medicinskog obrazovanja ili bilo kakve druge prirodne nauke, da sebi za pravo da tvrdi da bi ona vakcine dala nekad poslije kao da bi to bilo bolje, efikasnije, sigurnije. Draga gospodjo, postoji razlog zasto se vakcine daju kad se daju. Sumnjam da je skupina naucnika sjedila na kafi pa jedan rekao " ja bih vakcine davao u prvoj godini" vec iza toga stoje istrazivanja, pokusi i tone drugih dokaza... da se vas, laike, ista pita, mi bismo danas bolovali od cerebralne paralize, morbila, pertussisa, tetanusa, i jos stotinjak drugih bolesti.

Da se narod pita, epilepsija bi se idalje smatrala dzinima i sejtanskim poslima.

easy

#1269 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 10/04/2017 09:26

pa sasvim je logicno davati vakcine protiv tzv. DJECIJIH bolesti tek od 10 godine :-) valjda su do tada zasticeni putem majcinog mlijeka.

ne kontam kako te ljude nije strah da donesu takve odluke za svoju djecu, a imaju tako nizak nivo znanja o tome. Ne daj Boze da joj dijete fasuje veliki kasadlj ili djeciju paralizu, kako bi mogla nocu spavat znajuci da niko drugi do ona nije kriv za to.

Black swan

#1270 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Black swan » 10/04/2017 09:36

kako će ih biti strah kad je neznanje blagoslov

pa strah dolazi iz ZNANJA ne iz NEZNANJA

neznanje JE BLAGOSLOV ljudi moji

Black swan

#1271 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Black swan » 10/04/2017 09:38

može li meni neko reći
ono što je realnije

da npr greškom doktor da dvije iste vakcine
tojest sestra

ili da da pogrešnu... u smislu da s godinu da onu koja ide s pola godine

zbog rukopisa pitam i zaboravljanja ubacivanja u karton podataka

easy

#1272 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy » 10/04/2017 09:50

Black swan wrote:može li meni neko reći
ono što je realnije

da npr greškom doktor da dvije iste vakcine
tojest sestra

ili da da pogrešnu... u smislu da s godinu da onu koja ide s pola godine

zbog rukopisa pitam i zaboravljanja ubacivanja u karton podataka
pa realno je oboje moguce, ali je vjerovatno rijetko. u sustini je ista greska u pitanju, samo sa dvije razlicite implikacije. u svakom slucaju da se izbjeci, ako se roditelj malo ukljuci u citav proces i pita doktora koju vakcinu dobija danas, pa onda provjeri jel to ta koja je i po planu. Mozes cak i da zatrazis bocicu ili omot da se uvjeris da je to ta vakcina i da znas da se informises o kontraindikacijama.

Ne znam kako to u Bosni ide, ali u vecini evropskih zemalja imas knjizicu vakcinacije i u nju se lijepe naljepnice koje dolaze na pakovanju vakcine. Na naljepnici pise koja je vakcina, serijski br. itd. I onda je vrlo tesko napraviti zabunu, jer nema piskaranja. To se naljepi u odgovarajucu rubriku u knjizici vakcinacije, upise se datum koji ti mozes naknadno da provjeris i to je to. Iduci put kad dodjes, doktor uzme knjizicu i vidi sta je iduce.

sadie_forever

#1273 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sadie_forever » 12/04/2017 14:23

Jucer smo ja i muz vodili bebu pedijatrici za 6-mjesecni pregled,tada je trebala i vakcinacija,odbili smo,ona je pricala o tome sta se moze desiti,rekoh hajd razmislit cemo pa cemo vam javit ..sreca pa ovdje ne moras vakcinisat ako neces.Jos doktorica bila arapkinja i ona odmah skontala sta je prica i krenula pricati kako i u njenoj domovini se svi vakcinisu,sve zemlje svijeta to rade ne samo zapadnjacke gdje autizam povecao :D

u bosni citam zakonski te tjeraju,a zasto onda potpisuju roditelji u slucaju da se nesto desi preuzimaju odgovornost na sebe? nebi ja nista potpisala,tjerate me da vakcinisem dijete nije to moja zelja,znaci vi potpisite ne ja

MyTao

#1274 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by MyTao » 12/04/2017 15:16

sadie_forever wrote:Jucer smo ja i muz vodili bebu pedijatrici za 6-mjesecni pregled,tada je trebala i vakcinacija,odbili smo,ona je pricala o tome sta se moze desiti,rekoh hajd razmislit cemo pa cemo vam javit ..sreca pa ovdje ne moras vakcinisat ako neces.Jos doktorica bila arapkinja i ona odmah skontala sta je prica i krenula pricati kako i u njenoj domovini se svi vakcinisu,sve zemlje svijeta to rade ne samo zapadnjacke gdje autizam povecao :D

u bosni citam zakonski te tjeraju,a zasto onda potpisuju roditelji u slucaju da se nesto desi preuzimaju odgovornost na sebe? nebi ja nista potpisala,tjerate me da vakcinisem dijete nije to moja zelja,znaci vi potpisite ne ja
Roditeljima kao sto ste ti I tvoj muz treba oduzeti djecu... Kako nazadno razmisljanje majko draga.

MyTao

#1275 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by MyTao » 12/04/2017 15:19

"Ta ce doktori... karine... ima jedna mama pravi videos na youtube kanalu sve zena zna.
Pa svima je poznato da su doktori dio terije zavjere I da su mnogi ustvari gusteri ljudi...

Post Reply