HIV / AIDS u BiH

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
german_sa
Posts: 40
Joined: 14/03/2011 21:25

#101 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by german_sa »

Jao ne mogu da vjerujem da ja kao ekspert za pitanja HIV-a i drugih spolno prenosivih infekcija - nisam vidio ovu temu :D

O ovoj temi treba da se pricaa

Uglavnom za ovog momka gore. Testiranje nakon 3 sedmice nije "konacno", ali je jako jako jako dobar indikator da je sve ok. Inficirana osoba razvija p24 (antigen) a on je sastavni dio novijih testova koji mogu ufatiti infekciju već 16 dana nakon rizicnog izlaganja. Naravno testiranje nakon 28 dana rezultira sa nekih 99,89 % pa tako da se taj test može uzeti sa sigurnocu kao "final & conclusive". Ako je osoba imala izlaganja velikom riziku (npr. nezasticeni odnos sa seksualnim radnicima i sl. ili je osoba razvila ozbiljne ARS* simtome) preporucuje se retestiranje koje moze biti vec 1-2 sedmice poslije. Naravno ovo vrijedi SAMO za testove 4te generacije koji tesitraju i antitijela i p24 zajedno (COMBO, DUO ili neki drugi ekvivalent). Infektivna klinika u Sarajevu koristi Elisa Combo 4-te generacije, za druge klinike ne znam. Iako nisi napisao svoje izlaganje, vjerujem da će sve biti ok. :-D

A sad nešto u vezi window perioda. Svi znamo da je nekad ovaj period iznosio minimalnih 3 mjeseca upravo jer su se radili testovi samo na antitijela HIV virusa. Potvrdni testovi su se radili nakon 6 mjeseci. Eh zbog potrebe rane detekcije (poznato je da je 80-90% novih infekcija nastalo upravo u toj prvoj akutnoj fazi kada je inficirana osoba "najzaraženija" zbog broja virusa koji iznosi na milione kopija) razvili su se novi testovi koji su omogucili ranu detekciju. Pa tako sada imamo testove koji su u mogucnosti da otkriju virus u ranoj akutnoj fazi.

Ali zasto sad retestiranje nakon 3 mjeseca kada imamo te testove? (preporuke doktora, ministarstava i sl..)
više razloga, sve GLUPLJI od GLUPLJEG...
- Svjetski prihvacene preporuke od strane FDA (USFDA ili ti ga AmeriČKO ZDRAVSTVO). Umjesto da se uzimaju preporuke Australije ili čak UK-a, koji su na 10 puta vecem nivou od američkog zdravstva koje vazda krca u nekim problemima. Amerika je tek nedavno odobrila testove 4te generacije i još uvijek nisu obezbjedili njihovu široku primjenu. Tako da ćete vjerovatno naći neki gradić ili neku kliniku u gradu koja koristi starije Ab testove i sl...
- Zdravstvene institucije se uvijek vode Worst-case scenarijem
- Procenat False pozitivnih testova kod Comba je znatno znatno mali (objavljeno od strane jedne UK klinike nakon testiranja više mil. uzoraka) i krece se od 0,02 do 0,11 a neki tvrde i manje? to znaci od 1-2miliona testova njih 1000-2000 ce biti false pozitivno (da se desi da p24 padne ispod novoa detekcije, a antitijela ne porastu do potrebnog nova detekcije u krvi.)
- Ja sam nedavno radio jedno istraživanje uglavnom britanskih klinika i razmjenio sam par mailova sa nekim doktorima koji hajmo reci "na srecu" nisu naišli na slučaj da se neko testirao kao negativan na 28+ dana, pa da je nakon 3 mjeseca bio HIV+ tako ne želim da vjerujem da je ovo danas moguće. Bar ne u tolikoj mjeri ko prije.

Jedino period od 3 mjeseca za testiranje pa cak po potrebi 6 mjeseci savjetujem osobama koje već imaju oslabljen imuni sistem zbog zračenja, lijecenje raka i sl..

Toliko, HIV je tabu tema koja se ne događa samo "tamo" već i kod nas "vamo", zato svima poručujem da se čuvaju i da održimo ovu naciju sa što manjom stopom novoinficiranih.

ZA SVA PITANJA NAJBOLJE BI BILO NAPRAVITI POST (JER I DRUGIMA MOZE KORISTITI VAŠE ISKUSTVO) ILI POŠALJITE PM A JA ĆU NASTOJATI DA VAM ODGOVORIM NAJBOLJE ŠTO ZNAM. :D

Čuvajte se, a guma će vam glavu sacuvati.
User avatar
5okraka
Posts: 85
Joined: 25/07/2011 05:43
Location: Naples,FL

#102 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by 5okraka »

Ne moze se samo iz ''ljubavi'' roditi taj virus, nekad nam ga i namjerno podmetnu :shock:

german_sa
Posts: 40
Joined: 14/03/2011 21:25

#103 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by german_sa »

Nažalost to je tako. Većina vjeruje da su virus proizvele velike farmaceutske kompanije. Navodno Bayer je proizveo lijek za hemofiliju 1970 i neke koji je bio zaražen sa virusom HIV, što je na kraju rezultiralo da se inficira oko 10 000 ljudi sa HIV-om u Americi. Druga velika kriza je bila kad je Francuska uvezla kontaminiranu krv i plazmu koja je bila prikupljena od donatora u Americi i rezultiralo je sa više hiljada novih infekcija. Treća kriza je kad su neke zemlje kao što je Iran, Italija, Portugal i dr. isto tako uvezle kontaminiranu krv ali ovo je rezultiralo u znatno manjem broju inficiranih. Četvrta kriza, opet Bayer kada je povukao lijek sa američkog tržišta i dalje ga distribuirao po čitavom svijetu. Svi vjeruju da je to urađeno svjesno, i presuđeno je 1980 i neke da Bayer mora platiti po 100 000 dolara za svaku infekciju koju je uzrokovao njihov lijek. To je tad bilo poprilicno velika svota, ali opet ljudi su stekli AIDS i umrli jer nije bilo terapija, lijekova i sl.
Univerzim-BL
Posts: 66
Joined: 04/07/2011 19:01

#104 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by Univerzim-BL »

HIV je bolest kao i svaka druga zarazna i neizleciva bolest,u danasanje doba baram u USA je nemoguce umrjeti od HIV-a jer postoje milion besplatnih organizacija koja lijece Besplatno jer nemoze se priustiti lijek kao recimo Atripla koja kosta 2300$ Mjestecno (30 tableta koktel) Naj jaca organizacija je White Ryan.

Problem ove bolesti je sto je Tabu tema u mnogim nerazvijenim zemljama i sto se progurala prica da samo pederi i lezbejke mogu da je fasuju sto je bukvalana laz,jer 1980-e vecina slucajeva je bila zarazena sa tranfuzijom krvi.

Da bi se covjek upoznao sta je to prvo treba da prouci sta je HIV kako djeluje kako napravi baze u linfnim zljezdama sta je CD4 kako se bori sta stvara i sta gubi,koliko traje inkubacija,koju vrstu krvi imas,koliko virusa je prisutno u tvojoj krvi itd.itd.

Nekada je bilo da se terapija primjenjuje samo onda kada CD4 = T cell padne ispod granice 200 dok sada strucnjaci preporucuju da se kokteli uzimaju cim se otkrije virus HIV-a Dok jos uvjek smatraju strucnjaci da sve preko 500 analizom krvi je osoba zdrava i imunoloski sistem je u stanju da se odupire sirenju virusa.

Moglo bi se pisati danima o ovom zanimljivom virusu ali lakse je pogledati sta je to HIV




zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#105 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by zemo_online »

pa najmanje virusa se nalazi u krvi,samo 2% koliko znam. nova otkrica potvrdjuju da hiv stvara zalihe,rezerve u kostanoj srzi tako da lijekovi tu nista ne pomazu jer u krvi ni ne mora bit virus prisutan.
hiv je komplikovana infekcija i nece bit jod dugo lijeka za nju iako je napredak u lijecenju ogroman u zadnjih 20 godina.
kada bi se danas naso lijek za hiv,bio bi dostupan samo bogatim jer je proizvodnja skupa,godine bi prosle dok se ne bi poceo proizvodit itd.
zemo_on_line
Posts: 34
Joined: 14/10/2011 23:36

#106 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by zemo_on_line »

german_sa wrote:Jao ne mogu da vjerujem da ja kao ekspert za pitanja HIV-a i drugih spolno prenosivih infekcija - nisam vidio ovu temu :D

O ovoj temi treba da se pricaa

Uglavnom za ovog momka gore. Testiranje nakon 3 sedmice nije "konacno", ali je jako jako jako dobar indikator da je sve ok. Inficirana osoba razvija p24 (antigen) a on je sastavni dio novijih testova koji mogu ufatiti infekciju već 16 dana nakon rizicnog izlaganja. Naravno testiranje nakon 28 dana rezultira sa nekih 99,89 % pa tako da se taj test može uzeti sa sigurnocu kao "final & conclusive". Ako je osoba imala izlaganja velikom riziku (npr. nezasticeni odnos sa seksualnim radnicima i sl. ili je osoba razvila ozbiljne ARS* simtome) preporucuje se retestiranje koje moze biti vec 1-2 sedmice poslije. Naravno ovo vrijedi SAMO za testove 4te generacije koji tesitraju i antitijela i p24 zajedno (COMBO, DUO ili neki drugi ekvivalent). Infektivna klinika u Sarajevu koristi Elisa Combo 4-te generacije, za druge klinike ne znam. Iako nisi napisao svoje izlaganje, vjerujem da će sve biti ok. :-D

A sad nešto u vezi window perioda. Svi znamo da je nekad ovaj period iznosio minimalnih 3 mjeseca upravo jer su se radili testovi samo na antitijela HIV virusa. Potvrdni testovi su se radili nakon 6 mjeseci. Eh zbog potrebe rane detekcije (poznato je da je 80-90% novih infekcija nastalo upravo u toj prvoj akutnoj fazi kada je inficirana osoba "najzaraženija" zbog broja virusa koji iznosi na milione kopija) razvili su se novi testovi koji su omogucili ranu detekciju. Pa tako sada imamo testove koji su u mogucnosti da otkriju virus u ranoj akutnoj fazi.

Ali zasto sad retestiranje nakon 3 mjeseca kada imamo te testove? (preporuke doktora, ministarstava i sl..)
više razloga, sve GLUPLJI od GLUPLJEG...
- Svjetski prihvacene preporuke od strane FDA (USFDA ili ti ga AmeriČKO ZDRAVSTVO). Umjesto da se uzimaju preporuke Australije ili čak UK-a, koji su na 10 puta vecem nivou od američkog zdravstva koje vazda krca u nekim problemima. Amerika je tek nedavno odobrila testove 4te generacije i još uvijek nisu obezbjedili njihovu široku primjenu. Tako da ćete vjerovatno naći neki gradić ili neku kliniku u gradu koja koristi starije Ab testove i sl...
- Zdravstvene institucije se uvijek vode Worst-case scenarijem
- Procenat False pozitivnih testova kod Comba je znatno znatno mali (objavljeno od strane jedne UK klinike nakon testiranja više mil. uzoraka) i krece se od 0,02 do 0,11 a neki tvrde i manje? to znaci od 1-2miliona testova njih 1000-2000 ce biti false pozitivno (da se desi da p24 padne ispod novoa detekcije, a antitijela ne porastu do potrebnog nova detekcije u krvi.)
- Ja sam nedavno radio jedno istraživanje uglavnom britanskih klinika i razmjenio sam par mailova sa nekim doktorima koji hajmo reci "na srecu" nisu naišli na slučaj da se neko testirao kao negativan na 28+ dana, pa da je nakon 3 mjeseca bio HIV+ tako ne želim da vjerujem da je ovo danas moguće. Bar ne u tolikoj mjeri ko prije.

Jedino period od 3 mjeseca za testiranje pa cak po potrebi 6 mjeseci savjetujem osobama koje već imaju oslabljen imuni sistem zbog zračenja, lijecenje raka i sl..

Toliko, HIV je tabu tema koja se ne događa samo "tamo" već i kod nas "vamo", zato svima poručujem da se čuvaju i da održimo ovu naciju sa što manjom stopom novoinficiranih.

ZA SVA PITANJA NAJBOLJE BI BILO NAPRAVITI POST (JER I DRUGIMA MOZE KORISTITI VAŠE ISKUSTVO) ILI POŠALJITE PM A JA ĆU NASTOJATI DA VAM ODGOVORIM NAJBOLJE ŠTO ZNAM. :D

Čuvajte se, a guma će vam glavu sacuvati.



dobar dan
testovi 4 generacije smajuju window period za nekoliko dana i zato je to nebitno. znaci da nema bitne razlike izmedju eliza testova 2,3 ili 4 generacije.
koji god test da napravite on mora da bude potvrdjen eliza testom na antitjela,a onda se radi jos specificniji test koji ako je pozitivan,onda je osoba definitivno pozitivna. sansa da je lazno pozitivna je 1: 250.000
-uzimati test nakon 4 sedmice kao konacan je smijesno. ima slucajeva da i nakon 3 mjeseca osoba bude negativna,a nakon 6 pozitivna.
drugim rijecima ,niko vam ne moze reci kada cete razviti dovoljno antitjela u krvi koji ce test da detektuje.
german_sa
Posts: 40
Joined: 14/03/2011 21:25

#107 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by german_sa »

Apsolutno netačno. Kombo ili DUO test su dva brenda koja se koriste već više godina po čitavom svijetu i NIKAD nije prijavljeno da se neko testirao negativan nakon 4 sedmice, a zatim pozitivan. Ja ne kažem da to nije moguće, zato je i potrebno dodatno procijeniti rizik kojem je pacjent bio izložen i odlučiti o eventualnom ponovljenom testu.

Kakva je uloga genercije testova, to cu preskociti jer mi treba 2 h da objasnim.

Meni je žao što je većina doktora kontravezna, ali to je tako iz prakse.

Dalje kod kombinovanih testova (p24 + Ab) već od 4 sedmice, u 99,98% slucajeva, ili antigen p24 ili marker za Ab će biti reaktivan. P24 je već moguće detektovati 14 dana nakon izlaganja, ali radi sigurnosti se uzima 28 dana nakon izlaganja nakon čega ce ili p24 ili Ab test biti pozitivan. Tako da ne postoji period kada nešto od ovo dvoje nije moguće detektovati 4 sedmice nakon izlaganja riziku. Isto tako p24 je neovisan od imunog sistema tako da ne postoji bolest ili lijekovi koji mogu da uticu na njega.

Procedura dokazivanja infekcije varira od države do države. Najčešće je to da se svaki pozitivni uzorak sa kombo testa provjerava sa novim kombo testom od drugog proizvođaca. Zatim pozitivan test se definitivno potvrdjuje sa WB testom koji je gold standard u dokazivanju HIV infekcija. Druge države koje imaju više povjerenja u testove 4te generacije koriste više testova od razlicitih proizvodjaca, gdje rijetko izvode WB testove.

6 mjeseci je urabni mit. Napisao sam gore pod kojim uvjetima bi nekome savjetovao da ponovi test nakon 6 mjeseci, ali opet i ovo je teoretski, gdje samo svega nekoliko slucajeva prijavljeno da su se testirali neg. 3 mjes, a poz. nakon 6 mjes. od miliona i miliona inficiranih širom svijeta.

Lijep pozdrav
zemo_on_line
Posts: 34
Joined: 14/10/2011 23:36

#108 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by zemo_on_line »

ok,cijenim tvoje iskustvo sa testovima i tvoje znanje koje si stekao u tome radu ali ako odes na relevantnu stranicu bilo koje organizacije u svijetu koja se bavi testiranjem na hiv onda imas info koji sam gore napisao.
ja bi volio da dobijem od tebe neki link u kojem pise da je nakon 4 sedmice 99,98% ali samo da nije link neke privatne firme koja sebi radi reklamu.
na kraju,ako bi to bilo tacno,onda je napravljena mala revolucija u odnosu na 3 generaciju testova,a to opet ne mos naci ni na jednoj relevantnoj web stranici.
german_sa
Posts: 40
Joined: 14/03/2011 21:25

#109 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by german_sa »

Vecina web-stranica je outdated, vecina doktora je konzervativna. Jednostavno ljudi ne idu sa tehnologijom, ne prate svjetske konferencije, doktori ne sarađuju između sebe, nema dovoljno prakse u ovom polju, nedostatak kvalitetnog treninga itd.. Moj dojam je da se pomalo i doktori boje svega što se veže za HIV. Ja ako ti kažem da postoji test koji se može izvesti vec nakon 7 dana i koji se izvodi kada se zadovolje uslovi za to.. bojim se da mi nebi povjerovao :-D

Ja od novijih materijala imam jedanu studiju.. naravno Australisko-američka.. :-D koja je malo komplikovana za tumačiti, ali mogu ti poslati ako te zanima pa pogledaj. Mada moj savjet ti je da tražiš članke koji izlaze u novijim med. žurnalima. To je definitivno najbolje štivo što se može naći ne samo o HIVu, već i o drugim medicinskim stvarima. Šti se tice konkretno HIV-a traži članke od prof. doktora Hunter Handsfield sa University of Washington ili od prof. dr. Edward W Hook. Po meni oni su najbolji jer su u svemu ovome od kada je prvi slučaj HIV-a zabilježen. Oboje su dobili nagradu za najbolje istrazivace ovaj prvi za najboljeg istrazivaca na polju STD u 2011 godini u Americi, a drugi isto samo od jedne asocijacije koja ulaže u istrazivanje. Naravno, koje god nove materijale uzmeš bilo da se radi o člancima ili knjigama ili cemu vec.. siguran sam da ces naici na kvalitetne informacije koje ce ti pomoci u daljem istrazivanju. ;)

Uglavnom, da zakljucim. Testovi za HIV spadaju među najpreciznije testove koji danas postoje. Medicinski centri kao što su Melbourne i Sidnej po mom mišljenju su najdalje dogurali što se tice istrazivanja o HIVu. Kod njih je oficijelni vodic za testiranje 6 sedmica za COMBO testove. Ovo navodim banalan primjer jer se isti takvi testovi koriste u BIH. Dok imas nebuloza gdje se raja javlja iz Tajlanda gdje doktori traže test nekon godinu dana. Znaci jedno veliko rasulo..
zemo_on_line
Posts: 34
Joined: 14/10/2011 23:36

#110 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by zemo_on_line »

ta dva doktora odgovaraju i na svojim web stranicama za 20 dolara po pitanju,jel tako? pa citao sam njihove odgovore i kad je pitanje malo skakljivije nemaju odgovor ili odgovore da oni znaju i zasto bi se njih ucilo jer se bave 30 godina blablabla. kada sam citao odgovore Roberta Frascina koji i sam ima hiv onda sam shvatio da su njegovi odgovori detaljniji i precizniji od navedene dvojice. prema odgovorima koje daje za mene je bolji od njih.

koji je to test koji otkriva infekciju nakon 7 dana i koliko je pouzdan? hvala.
Sir_Lancelot
Posts: 186
Joined: 05/07/2007 15:25

#111 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by Sir_Lancelot »

Mene neki dan uhvatila paranoja. Da li se može zaraziti HIV-om poljubcima (naravno onim pravim). Ova dvojica doktora, koju spominjete, kazu da je to nemoguće (moguće ali su šanse veoma, veoma male) Pa me zanimalo, šta vi mislite i da li im vjerujete.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#112 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by Pera Trta »

Sir_Lancelot wrote:Mene neki dan uhvatila paranoja. Da li se može zaraziti HIV-om poljubcima (naravno onim pravim). Ova dvojica doktora, koju spominjete, kazu da je to nemoguće (moguće ali su šanse veoma, veoma male) Pa me zanimalo, šta vi mislite i da li im vjerujete.
Ne može.
zemo_on_line
Posts: 34
Joined: 14/10/2011 23:36

#113 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by zemo_on_line »

Sir_Lancelot wrote:Mene neki dan uhvatila paranoja. Da li se može zaraziti HIV-om poljubcima (naravno onim pravim). Ova dvojica doktora, koju spominjete, kazu da je to nemoguće (moguće ali su šanse veoma, veoma male) Pa me zanimalo, šta vi mislite i da li im vjerujete.





ne prenosi se slinom,barem do sada nije dokazano, ali ima teorija da se teoretski mozes zarazit pri vecoj razmjeni sline.
User avatar
Mannequin
Posts: 1316
Joined: 14/07/2009 14:50
Location: FFM

#114 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by Mannequin »

zemo_on_line wrote:
Sir_Lancelot wrote:Mene neki dan uhvatila paranoja. Da li se može zaraziti HIV-om poljubcima (naravno onim pravim). Ova dvojica doktora, koju spominjete, kazu da je to nemoguće (moguće ali su šanse veoma, veoma male) Pa me zanimalo, šta vi mislite i da li im vjerujete.

ne prenosi se slinom,barem do sada nije dokazano, ali ima teorija da se teoretski mozes zarazit pri vecoj razmjeni sline.
Ne moze.
Teoretski, trebala bi cisterna sline (bukvalno toliko veca razmjena sline) da se putem poljupca zarazi. :roll:
zemo_on_line
Posts: 34
Joined: 14/10/2011 23:36

#115 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by zemo_on_line »

gle ovako. citao sam ja dosta o tome.
na osnovu procitanog smatram da je prilicno neistrazeno kolike su sanse da se virus prenese.
-npr. u kini je nekoliko ljudi fasovalo hiv tetovazom i piercingom u istom salonu ,a kazu da se na taj nacin skoro ne prenosi.
-preporuca se ne koristit pribor za brijanje osobe koja ima hiv,sto znaci da postoji izvjesni rizik.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#116 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by Pera Trta »

zemo_on_line wrote:gle ovako. citao sam ja dosta o tome.
na osnovu procitanog smatram da je prilicno neistrazeno kolike su sanse da se virus prenese.
-npr. u kini je nekoliko ljudi fasovalo hiv tetovazom i piercingom u istom salonu ,a kazu da se na taj nacin skoro ne prenosi.
-preporuca se ne koristit pribor za brijanje osobe koja ima hiv,sto znaci da postoji izvjesni rizik.
Ko kaže da se ne prenosi? Naravno da se može prenijeti i tetovažom i pirsingom i brijanjem (dovoljan je kontakt zaraženog materijala sa tvojom krvlju), ali nisu velike šanse (za razliku od recimo hepatitsa B, koji je mnogo kontagiozniji i veće su šanse da se takvim kontaktom ili slučajnim ubodom prenese).
german_sa
Posts: 40
Joined: 14/03/2011 21:25

#117 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by german_sa »

zemo_on_line wrote:ta dva doktora odgovaraju i na svojim web stranicama za 20 dolara po pitanju,jel tako? pa citao sam njihove odgovore i kad je pitanje malo skakljivije nemaju odgovor ili odgovore da oni znaju i zasto bi se njih ucilo jer se bave 30 godina blablabla. kada sam citao odgovore Roberta Frascina koji i sam ima hiv onda sam shvatio da su njegovi odgovori detaljniji i precizniji od navedene dvojice. prema odgovorima koje daje za mene je bolji od njih.

koji je to test koji otkriva infekciju nakon 7 dana i koliko je pouzdan? hvala.
Da to je tačno. I meni je malo glupo što naplacuju, ali šta ćeš.. i ja bih.. Medhelp ih je i uzeo jer su poznate face u svemu ovome. Ali opet kakav god imao stav o uzimanju ljudi na njihovu najvecu slabost - zdravlje, opet po meni je to čak najbolja praksa i challenge za nekoga ko se bavi time, jer svaki dan se javljaju ljudi sa drugačijim situacijama, a što je najbolje sve je dostupno ljudima kojim to može znaciti jedna briga manje. Opet kažem nažalost to je sve pretvoreno je u biznis kao i sve drugo u Americi... Robert Frascin je nedavno preminuo, ali da i on je jako dobar istraživac i humanista.

PCR ili NAT sa novom platformom od Roche-a. Ovo je objavljeno nekad prošle godine. Većina doktora uzima test PCR da je pouzdan nakon 10-12 dana, ali ovi tvrde da sa ovom gore kombinacijom oni to mogu izvesti već nakon 7 dana. Tako da za ovih 7 dana ja iskreno ne znam pouzdanost ovog testa. Moracemo cekati neko istrazivanje ili sta vec slicno. Naravno ove tehnike se ne bi trebale koristiti za dijagnozu HIV-a jer je praksa pokazala da su tehnike sklone lažno pozitivnim rezultatatima koji se ne mogu niti potvrditi niti odbaciti u tom periodu sa WB ili nekom slicnom metodom. Uslovi za korištenje su skeniranje kod transplatacije i kod doniranja krvi kada se iskaže hitna potreba za tim.
german_sa
Posts: 40
Joined: 14/03/2011 21:25

#118 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by german_sa »

Mannequin wrote:
zemo_on_line wrote:
Sir_Lancelot wrote:Mene neki dan uhvatila paranoja. Da li se može zaraziti HIV-om poljubcima (naravno onim pravim). Ova dvojica doktora, koju spominjete, kazu da je to nemoguće (moguće ali su šanse veoma, veoma male) Pa me zanimalo, šta vi mislite i da li im vjerujete.

ne prenosi se slinom,barem do sada nije dokazano, ali ima teorija da se teoretski mozes zarazit pri vecoj razmjeni sline.
Ne moze.
Teoretski, trebala bi cisterna sline (bukvalno toliko veca razmjena sline) da se putem poljupca zarazi. :roll:
Definitivno se ne prenosi jer nije zabiljezen niti jedan slucaj od kad je otkriven virus. Pa tako da nećeš ni ti otkriti nešto novo. :-D
german_sa
Posts: 40
Joined: 14/03/2011 21:25

#119 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by german_sa »

Pera Trta wrote:
zemo_on_line wrote:gle ovako. citao sam ja dosta o tome.
na osnovu procitanog smatram da je prilicno neistrazeno kolike su sanse da se virus prenese.
-npr. u kini je nekoliko ljudi fasovalo hiv tetovazom i piercingom u istom salonu ,a kazu da se na taj nacin skoro ne prenosi.
-preporuca se ne koristit pribor za brijanje osobe koja ima hiv,sto znaci da postoji izvjesni rizik.
Ko kaže da se ne prenosi? Naravno da se može prenijeti i tetovažom i pirsingom i brijanjem (dovoljan je kontakt zaraženog materijala sa tvojom krvlju), ali nisu velike šanse (za razliku od recimo hepatitsa B, koji je mnogo kontagiozniji i veće su šanse da se takvim kontaktom ili slučajnim ubodom prenese).
Da slažem se ali su šanse gotovo pa nikakve, gotovo pa zanemarive. Samo sekunde su potrebne da virus postane nestabilan u vanjskim uslovima, i vrlo vjerovatno već tada nesposoban da inficira. Nakon nekoliko minuta se totalno uništava tako da ova priča sa brijačem po meni otpada. Npr. do sada je svega 50-tak slučajeva zabilježeno da su se ljudi inficirali ubodom igle i to većinom medicinske sestre u bolnicama. Tako da je i ovaj obrazac opet potvrda da se virus uglavnom prenosi ne zašticenim seksom. I naravno izmedju IV korisnike. Oni zasigurno jesu u velikom riziku. Moguće, ali vrlo rijetko sa majke na dijete. To su tri načina koja dominiraju, za ostale rijetko da ima podataka.

Što se tice HBV I HCV to definitivno stoji. Virusi Hepatitisa mogu opsatiti jako dugo u vanjskoj sredini i lakse se prenose od HIVa.
Timur_Nemanja
Posts: 1
Joined: 06/03/2012 21:47

#120 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by Timur_Nemanja »

Jel ovo samo test za HIV virius ili se rezultati dobiju i za ostale spolno prenosive bolesti ?
Sta testiraju urin, krv.. ?
Jel satnica testiranja i dalje ista ponedeljkom i cetvrtkom ?
Hvala na odgovorima :D
User avatar
harirock
Posts: 22
Joined: 17/04/2011 23:00

#121 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by harirock »

Zanima me gdje se najblize mogu testirat ja sam iz Travnika treba mi uvjerenje zbog posla
strah me
Posts: 12
Joined: 10/10/2012 11:52

#122 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by strah me »

hoce li neko odgovoriti timur nemanji??? i mene to zanima
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#123 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

Neki dan na Klinici za zarazne bolesti bolnice na Koševu uradih brze testove na hepatitis C i HIV. Oboje negativno.
Uputio me ortoped jer se pojavilo propadanje kukova, pa da vidi da nije šta od toga razlog. Da, poslao me da prekontrolišem i TBC, ali to na Pulmološkom odjelu, na DIP.

Ti brzi testovi su potpuno bezbolni, uzimaju se tako što ti sa nepca između zuba i obraza uzme uzorak brisa i potpi ga u neku tekućinu i za 20-tak minuta dobiješ rezultate.

Slobodno, anonimno i besplatno (sa ovjerenom knjižicom) uradi te brze testove. Pojma nemam koliko su brzi testovi pouzdani.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#124 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by zemo_online »

PipiDugaDevetka wrote:Neki dan na Klinici za zarazne bolesti bolnice na Koševu uradih brze testove na hepatitis C i HIV. Oboje negativno.
Uputio me ortoped jer se pojavilo propadanje kukova, pa da vidi da nije šta od toga razlog. Da, poslao me da prekontrolišem i TBC, ali to na Pulmološkom odjelu, na DIP.

Ti brzi testovi su potpuno bezbolni, uzimaju se tako što ti sa nepca između zuba i obraza uzme uzorak brisa i potpi ga u neku tekućinu i za 20-tak minuta dobiješ rezultate.

Slobodno, anonimno i besplatno (sa ovjerenom knjižicom) uradi te brze testove. Pojma nemam koliko su brzi testovi pouzdani.


pouzdani su ako su uradjeni najmanje 3 mjeseca od rizika. ako je brzi test pozitivan,onda se radi onaj "spori" jer postoji mogucnost da je lazno pozitivan.
melisash
Posts: 24
Joined: 21/09/2012 05:17

#125 Re: HIV / AIDS u BiH

Post by melisash »

Sir_Lancelot wrote:Mene neki dan uhvatila paranoja. Da li se može zaraziti HIV-om poljubcima (naravno onim pravim). Ova dvojica doktora, koju spominjete, kazu da je to nemoguće (moguće ali su šanse veoma, veoma male) Pa me zanimalo, šta vi mislite i da li im vjerujete.
Iako je veoma mala, skoro pa nikakva, naravno da postoji mogućnost, pr. ako ste oboje imali otvorene ranice u ustima..rijetko, ali može se desiti..btw no hard feelings :D
Post Reply