fiksni Haparat :) za zube

Sve o zdravlju...
shiny

#176 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by shiny » 23/09/2012 23:05

Josip321 wrote:
shiny wrote:Nosila fiksni u srednjoj školi. Dugo. Kad sam ga skinula, savršenstvo od zuba. Nosila onaj plastični ritejner još možda godinu i onda ga samoinicijativno i glupo prestanem nositi, bez ikakvog savjeta zubara. Evo sad, nekih pet ili šest godina kasnije, zubi mi se i dalje pomalo vraćaju na staro. Ništa strašno, ali se lagano razdvajaju kečevi. Sad se pitam, da li je moguće da toliko godina nakon skidanja fiksnog opet odem tražiti onaj mobilni plastični aparatić ili bih trebala opet fiksni stavljati pa sve nanovo? Je li neko imao slično iskustvo?
Neprave ortodonti više one plastičen aparatiće. Sada stavljaju (većina koliko je meni poznato) žice. Ako ti se nisu puno iskrivili žica će ti pomoći da ostanu kakvi su ti sada. A puno je jednostavnije živjeti sa žicom nego sa plastičnim ritejnerom.

Pročitaj moj predzadnji post.
Pročitala sam, hvala, ali ritejner je zube dalje ispravljao (nešto kao mobilni aparat, bar kad su meni stavljali prije pet il šest godina), a ova žica koliko sam shvatila, samo čuva zube da "ne idu nazad". Ja bih da ispravim ovo što mi se vratilo (tako je malo, da niko osim mene to ne primjeti), a nemam ni para ni želje da nešto novo nadograđujem na zube. Dakle, neki mobilni aparat koji bih nosila noću bi mi bio idealan. E sad, jesam li prestara za to i da li je sad, nakon toliko godina, prekasno? To pitam...

Atena

#177 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena » 11/10/2012 07:45

Bossy wrote:slicna situacija.. obisla 4 zubara i moram nositi fiksni aparatic.
sad razmisljam da li uzeti Damon sistem, citala sam na netu bolji je, efikasniji manje se vidi, ali ne znam koliko je skuplji??
inace metalni je oko 3000km u Tuzli, medjutim meni da je neki koji nije toliko upecatljiv kao metalni :S
gledala sam neki tipa ice inspire- al mogu mislit cijene da glava boli :S
nosila sam par mjeseci mobilni aparatic medjutim nije odradio svoje
malo mi je crno jer upisujem fax ove godine xD jeli toliko strasno koliko sam sebi umislila:S?
http://www.alpex-doo.com/ormco/
jesi li uradila aparatić u Tuzli i koji, treba mi preporuka!

goatly

#178 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by goatly » 12/10/2012 19:13

shiny wrote:Nosila fiksni u srednjoj školi. Dugo. Kad sam ga skinula, savršenstvo od zuba. Nosila onaj plastični ritejner još možda godinu i onda ga samoinicijativno i glupo prestanem nositi, bez ikakvog savjeta zubara. Evo sad, nekih pet ili šest godina kasnije, zubi mi se i dalje pomalo vraćaju na staro. Ništa strašno, ali se lagano razdvajaju kečevi. Sad se pitam, da li je moguće da toliko godina nakon skidanja fiksnog opet odem tražiti onaj mobilni plastični aparatić ili bih trebala opet fiksni stavljati pa sve nanovo? Je li neko imao slično iskustvo?
Meni je zubarka rekla drži zatvorena usta i što više nosi noćni aparatić. Čuo sam da u inostranstvu lijepe žicu iza zuba da ih drži. Najbolje bi ti bilo da se čuješ sa zubarom koji ti je to već radio i da od njega tražiš savjet. Po nekoj logici retejner bi trebalo da je za manje devijacije zuba (kod djece u osnovoj se ne radi fiksni aparatić), a pošto kažeš da si duže vrijeme nosila "dalekovode" :) vjerovatno ti nije razmak kakav je bio kad si tek počela nositi tako da mi je logično da ti retejner može pomoći.

shiny

#179 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by shiny » 12/10/2012 19:34

goatly wrote:
Meni je zubarka rekla drži zatvorena usta i što više nosi noćni aparatić. Čuo sam da u inostranstvu lijepe žicu iza zuba da ih drži. Najbolje bi ti bilo da se čuješ sa zubarom koji ti je to već radio i da od njega tražiš savjet. Po nekoj logici retejner bi trebalo da je za manje devijacije zuba (kod djece u osnovoj se ne radi fiksni aparatić), a pošto kažeš da si duže vrijeme nosila "dalekovode" :) vjerovatno ti nije razmak kakav je bio kad si tek počela nositi tako da mi je logično da ti retejner može pomoći.
Ma ja sam dosta kriva jer sam samo tako odlučila da prestanem nositi ritejner (priznajem), tako da mi je malo ofirno otići kod starog zubara... Fiksni aparat mi je napravio čudo, jer su mi zubi bili ko raspored časova, a na kraju ko iz filmova. Razmak se međutim lagano pravi, trenutno ga vidim samo ja, ostali mi kažu da preuveličavam, ali se bojim da se u budućnosti ne poveća... Ništa, čim nađem vremena otići ću nekom zubaru da pitam za savjet. Bojim se samo da mi nakon toliko godina neće biti kasno, jer obično se ritejneri i te žice iza zuba stavljaju neposredno nakon skidanja aparatića, a meni je prošlo mašala godina. A i nisam više tinejdžer sa još relativno nerazvijenom vilicom, stari čovjek vremenom :D

goatly

#180 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by goatly » 13/10/2012 00:50

Ja sam aparat stavio kad sam imao 23-24 godine, a retejner sam i ja ostavio u naftalin... nakon ove priče ga kontam ponovo počet nosit :)

Atena

#181 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena » 28/10/2012 16:14

da li je neko nosio aparatić u trudnoći? :?

wildflower

#182 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower » 28/10/2012 17:16

I ja sam se to pitala, ja sam ga stavila sa 25, vec o tome intenzivno razmisljam i bas mi simpaticno izgleda ta mogucnost, na kontrolu kod ginekologa pa na zatezanje :) Za jednu zenu sam cula da se poradjala sa aparaticem, tacnije imala je carski, i jedini problem je bilo sto ju je malo nazuljalo po usnama dok je imala onu cijev u ustima :) Nisam imala priliku da razgovaram s njom licno jos...

Atena

#183 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena » 29/10/2012 10:53

wildflower wrote:I ja sam se to pitala, ja sam ga stavila sa 25, vec o tome intenzivno razmisljam i bas mi simpaticno izgleda ta mogucnost, na kontrolu kod ginekologa pa na zatezanje :) Za jednu zenu sam cula da se poradjala sa aparaticem, tacnije imala je carski, i jedini problem je bilo sto ju je malo nazuljalo po usnama dok je imala onu cijev u ustima :) Nisam imala priliku da razgovaram s njom licno jos...
ja sam već dala otisak i čekam da mi namontiraju :) kad ono eto i bebe , bojim se da neće doć do nekih komplikacija kao npr. povlačenje desni, pa da moram prekinuti treapiju a već odvojila toooliku lovu :?

wildflower

#184 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower » 29/10/2012 11:00

Svakako ne bi bilo lose posavjetovati se sa ortodontom, ali ja nekako mislim da ne bi trebalo biti problema uz pravilnu njegu i odrzavanje organizma ishranom kako se podrazumjeva u trudnoci.
Nekad su zene i gubile zube u trudnoci, sada ipak znamo zasto se to desava i mozemo to sprijeciti...

Atena

#185 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena » 29/10/2012 14:30

wildflower wrote:Svakako ne bi bilo lose posavjetovati se sa ortodontom, ali ja nekako mislim da ne bi trebalo biti problema uz pravilnu njegu i odrzavanje organizma ishranom kako se podrazumjeva u trudnoci.
Nekad su zene i gubile zube u trudnoci, sada ipak znamo zasto se to desava i mozemo to sprijeciti...
zvala ortodonticu, kaže nije problem, imala je takvih pacijentica. pretpostavljam da su veće šanse za karijes i sve ostalo, osjetljive desni, ali više ću da se trudim oko higijene i prehrane ... valjda ne bude većih problema,

da li je nekom poznato može li se aparat skinut ukoliko se javi problem, pa se isti opet postavit :?

Atena

#186 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena » 03/11/2012 08:32

Pozdrav svim aparatičarima,
imam 28 godina, treba da nosim aparatić, problem je sljedeći: u gornjoj vilici jedan očnjak izbačen, obje dvice uvrnute i pritišću jedinice koje su radi njih postale uvučene (grozno-nikad se ne smijem)
moja ortodontica mi je uzela otisak za aparatić ( koji košta 3.000 KM) i predložila vađenje gornje lijeve petice (jer je "mrtva) i desne osmice, i rekla da je to nasljedno, da su zubi dosta jaki i da sam teži slučaj, te da će terapija trajat 2 godine.
sad sam se brinem jer sam "teži slučaj"
inače kad sam otišla na popravke zubi i objasnila dokotici da planiram aparatić, njen tehničar mi je savjetovao da uradim protetiku na te zube,jer on radi u nekoj privatnoj ordinaciji protetiku u koju dolaze ljudi koji su nosili aparatić i nisu ništa postigli ("samo su im uzeli lovu"), i to baš ovako kao moji slučajevi, znači on meni tvrdi da se ovo neće vratiti i da će me razvuću sa ove dvije godine na pet godina nošenja aparata a rezultati neće biti zadovoljavajući :(
baš sam se zabrinula, ne znam šta da radim...

zanima me koji ste vi slučaj (teži, lakši), koliko ste godina imali kad ste stavili aparatić, koliko je trajala terapija, kako ste zadovoljni efektima, koliko su vam rekli da će trajati terapija i koliko je terapija zaista trajala??? :?

wildflower

#187 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower » 03/11/2012 20:32

Ja nemam veliko iskustvo, ali ono sto mogu reci je sljedece:
Do stavljanja aparatica prije 2 mjeseca, sa skoro 26 godina, gornja vilica mi je bila jako nepravilna - jedinice izbacene i nesimetricne, desna strana vilice potpuno iskrivljena zbog izbacene trojke i uvucene dvojke.
Jedna ortodontica u Sarajevu kod koje sam bila prije 2 godine mi je isto tako rekla da sam jako tezak slucaj, da cu morati nositi aparatic najmanje 2 godine, da obavezno moram staviti odmah i na donju vilicu (koja je dosta lijepo poredana, zagriz pravilan), i rekla cijenu od 3000 KM.
Tad sam jos studirala i pored najbolje volje nisam uspjela sastaviti finansijsku konstrukciju za taj poduhvat, a nije mi bilo zgodno da roditelje uvaljujem u toliki trosak.
Sad sam se osamostalila finansijski i odlucila se na to, pa sam prvo otisla kod lokalnog ortodonta koji je na dosta dobrom glasu kao strucan i pouzdan (vratila sam se kuci u provinciju :)) On mi je dao procjenu od 1 do 2 godine, rekao da ce prvo staviti gornju, pa ako bude potrebno kada se to pocne slagati onda ce staviti donju, ako ne onda ne mora jer je estetski u redu. Cijena je 1000 KM po vilici. Izvadila sam zdravu cetvorku, sto mi nije bio problem jer mi je zaista guzva u ustima :) On je rekao da mu se cini po svemu da ce to ici dosta brzo.
Sada nakon nepunih 2 mjeseca moji zubi i ne lice na ono kako su izgledali prije aparatica. Izbacene jedinice se vracaju i poravnavaju, trojka koja je bila izbacena se pomjerila i napravilo se mjesto za uvucenu dvojku, a praznina nastala vadjenjem se vec 50% popunila. U usporedbi sa prethodnim stanjem, moj osmjeh je vec sad simetrican :mrgreen: a ja se smijem non-stop. Znam da ce to nosenje trajati dugo, cak i nakon sto se zubi potpuno poravnaju, ali mi to uopce ne pada tesko kad vidim ovaj pomak.
Ne bih nista sugerisala tebi konkretno, ali iskreno svima preporucujem da ne odgadjaju stavljanje aparatica duze nego sto je neophodno, i da se ne boje toga. Ako osjecas nesigurnost kod svoje ortodontice, mislim da bi trebala potraziti i drugo misljenje, ako imas priliku.
P.S. Ako zelis da napravis usporedbu sa svojim stanjem, mozes fotografiju mog bajnog osmjeha prije i sada dobiti na pp :-D

Atena

#188 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena » 04/11/2012 08:56

wildflower wrote:Ja nemam veliko iskustvo, ali ono sto mogu reci je sljedece:
Do stavljanja aparatica prije 2 mjeseca, sa skoro 26 godina, gornja vilica mi je bila jako nepravilna - jedinice izbacene i nesimetricne, desna strana vilice potpuno iskrivljena zbog izbacene trojke i uvucene dvojke.
Jedna ortodontica u Sarajevu kod koje sam bila prije 2 godine mi je isto tako rekla da sam jako tezak slucaj, da cu morati nositi aparatic najmanje 2 godine, da obavezno moram staviti odmah i na donju vilicu (koja je dosta lijepo poredana, zagriz pravilan), i rekla cijenu od 3000 KM.

bravo za tvoje napredovanje, hrabrost a i ovaj super komentar, puno me oraspoloži :thumbup:
volila bi sliku, i da mi napišeš kod kog ortodonta ideš i u kojem gradu!
baš sam bila skeptična, a u mojoj sredini ne poznajem nikog ko je nosio fiksni aparatić, drago mi je što sam čula nečije iskustvo :)

wildflower

#189 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower » 04/11/2012 18:10

Imas PP :)

FrozenCastle

#190 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by FrozenCastle » 05/11/2012 19:21

Zna li iko cijenu otprilike Damon sistema proteza?

Dr.Cuddy

#191 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Dr.Cuddy » 05/11/2012 19:34

šefica wrote:Zna li iko cijenu otprilike Damon sistema proteza?
4000 km obje vilice

Sent from my HTC

cvjetak zanovijetak

#192 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by cvjetak zanovijetak » 18/12/2012 22:01

mene nešto jako muči.. ugl. za mjesec dana trebam skinuti fiksni aparat ( nosila sam ga oko 2.5 godine) ... e sad, moj problem je taj što imam rupicu između dvojke i trojke i to me jako smeta.. ortodontica mi kaže da to tak mora biti jer imam takav oblik zuba, al meni je to preružnoo.. i kad se sjetim kolko sam ga nosila za nizašto, dođe mi da plačem (jedino što me je smetalo prije stavljanja fiksnog aparata ta rupica koja je i dalje tu -.- ) da li imam itko ikakvu ideju kak se to da popraviti, dal se može ispraviti tako da još duže nosim aparatić?! heeeelp :(

ortodont

#193 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by ortodont » 18/12/2012 22:31

cvjetak zanovijetak wrote:mene nešto jako muči.. ugl. za mjesec dana trebam skinuti fiksni aparat ( nosila sam ga oko 2.5 godine) ... e sad, moj problem je taj što imam rupicu između dvojke i trojke i to me jako smeta.. ortodontica mi kaže da to tak mora biti jer imam takav oblik zuba, al meni je to preružnoo.. i kad se sjetim kolko sam ga nosila za nizašto, dođe mi da plačem (jedino što me je smetalo prije stavljanja fiksnog aparata ta rupica koja je i dalje tu -.- ) da li imam itko ikakvu ideju kak se to da popraviti, dal se može ispraviti tako da još duže nosim aparatić?! heeeelp :(
Najbolje da sa njom vidiš, nemoj joj dopustiti da ti skine ako ti to smeta, ja nosim blizu 2 godine i kada baš očistim zube kako treba, konac i slično, vidi se blagi razmak između 2 jedinice dole.

Svakako da je taj razmak normalan jer zubi u korijenu nisu spojeni, ali ću se svakako raspitati i ne želim nikakav razmak kada skinem aparatić.

LaCici

#194 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by LaCici » 18/12/2012 23:00

Ima li iko iskustvo sa dr Nadom Radenovic sa Pala? Moze na pp.

cvjetak zanovijetak

#195 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by cvjetak zanovijetak » 18/12/2012 23:04

ortodont wrote:
cvjetak zanovijetak wrote:mene nešto jako muči.. ugl. za mjesec dana trebam skinuti fiksni aparat ( nosila sam ga oko 2.5 godine) ... e sad, moj problem je taj što imam rupicu između dvojke i trojke i to me jako smeta.. ortodontica mi kaže da to tak mora biti jer imam takav oblik zuba, al meni je to preružnoo.. i kad se sjetim kolko sam ga nosila za nizašto, dođe mi da plačem (jedino što me je smetalo prije stavljanja fiksnog aparata ta rupica koja je i dalje tu -.- ) da li imam itko ikakvu ideju kak se to da popraviti, dal se može ispraviti tako da još duže nosim aparatić?! heeeelp :(
Najbolje da sa njom vidiš, nemoj joj dopustiti da ti skine ako ti to smeta, ja nosim blizu 2 godine i kada baš očistim zube kako treba, konac i slično, vidi se blagi razmak između 2 jedinice dole.

Svakako da je taj razmak normalan jer zubi u korijenu nisu spojeni, ali ću se svakako raspitati i ne želim nikakav razmak kada skinem aparatić.
e da, tak i ja razmišljam.. budem ju sigurno još jednom pitala sad kad bum išla na kontrolu :) valjda ima još nade :D

Atena

#196 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena » 20/12/2012 18:35

ja ne bi skinula aparatić ni mrtva nakon toliko vremena nošenja, potrošenih živaca a i novaca dok mi sve nije pod konac, ako ta ortodontica ne može da zatvori tu rupu nakon tvog inzistiranja i nezadovoljstva odi nekom drugom koji će moći. :x
Mislim da je zatvaranje prostora između zuba mačiji kašalj za ortodonciju

MrsJ

#197 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by MrsJ » 22/12/2012 09:16

Zna li neko kako se krece cijena aparatica za gornju vilicu kod dr Bizovic?

Filter

#198 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Filter » 22/12/2012 09:43

evo jedan padobranski ulet na temu, mozda nekome i pomogne :)

kad je kcerka kao djevojcica od 5 godina pocela ici kod zubara, odveli smo je i ortodontu. tad je jos uvijek bila previse mala i nije bilo potrebe za intervencijom. ali od tada, evo vec 6 godina je pod kontrolom ortodonta i tek pocetkom ove godine je dobila aparatic za manje korekcije gornje vilice i prije dva mjeseca za donju vilicu. aparatici se skidaju ujutro, samo spava sa njima :)

elem, poenta je u tome da je ortodontica godinama pazila koji zubi se vade, pomalo brusila mlijecne da se sami nastimaju u vilici i ovi aparatici su tu da se posao dovrsi u sljedecih par mjeseci :) par odlazaka godisnje ortodontu, vam moze ustediti dosta frke :)
naravno, ovo je sve za ubuduce :)

Atena

#199 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Atena » 24/12/2012 07:28

to je rezultat osviještenih roditelja i dobrog ortodonta, istina da se sve to treba pratiti i paziti od početka rasta stalnih zubi, preventiva je uvijek bila najbolja!

Mrvicaaa_

#200 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Mrvicaaa_ » 24/12/2012 23:51

LaCici wrote:Ima li iko iskustvo sa dr Nadom Radenovic sa Pala? Moze na pp.
I mene isto zanima da li je vec neko imao iskustva sa stomatolozima sa Pala/Lukavice...i cula sam da su cijene dosta povoljnije???

Post Reply