fiksni Haparat :) za zube

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
mrjasmin
Posts: 124
Joined: 13/09/2008 11:39

#126 Fiksni aparat za zube

Post by mrjasmin »

E ovako. Imam par pitanja vezana za fiksni aparat za zube. Poznajem jednu osobu koja je nedavno stavila fiksni aparat za zube. Stavila ga je kod doktora Omera Pinjica u Jablanici.

Cura je imala tijesnu gornju vilicu i dva zuba "u ruznom polozaju". Mene cudi da nije vadila nijedan zub i da uopste nije slikala zube. Zato imam par pitanja.

1. Ako je vilica tijesna, kako onda da nije vadila nijedan zub ? Kako se mogu onda zubi ispraviti ?
2. Kako to da nije slikala zube ? Zar je moguce staviti aparat za zube bez slikanja ?
3. Interesuje me da li iko ovdje ima kakov iskustva sa navedenim doktorom, tj Omerom Pinjicem ? Je li pouzdan ?

Hvala unaprijed
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#127 Re: Fiksni aparat za zube

Post by triple mama »

Moj sin od 14 godina i moja kci od 9 godina nose aparatic vec nekoliko godina.
Oboje su morali slikati CIJELU vilicu. e sad, to je mozda sto su jos u razvoju, tj. jos im zubi rastu i mijenjaju se...a ne znam kako je kod odrasle osobe...tog doktora ne poznajem iz Jablanice.
i da, sin nije morao vaditi niti jedan zub jer oni njemu/njoj aparaticem sire po potrebi vilicu milimetar po milimetar tako sto ona sama okrece kljucicem aparatic...a kcerka jeste morala izvaditi mlijecnu cetvorku, ali to je opet individualno od slucaja do slucaja. mozda doktor pokusava prvo probati bez vadjenja ijednog zuba napraviti prostor tj. prosiriti vilicu. zasto pacijentica nije sa njim razgovarala o tome, ako je imala nekih pitanja ili nedoumica? LP.
lakijemalonervozan
Posts: 13
Joined: 29/11/2011 15:39

#128 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by lakijemalonervozan »

Moze li mi neko na pp (da ne bude krsenja pravila foruma i reklamiranja) poslati informacije o ortodontima na Palama ili u I. Sarajevu. Zanimaju me cijene koje su ocigledno nize nego kod ortodonata u Sarajevu (vec sam saznala da je to zbog cijena materijala, valjda se, kako mi rekose, materijali po mnogo nizim cijenama mogu nabaviti u Srbiji), imena stomatologa (da se i o njima raspitam :)), odnos prema pacijentu, odnosno generalno vasa iskustva. Imam, naime, dvije kandidatkinje (moje kceri) za fiksni aparatic pa cu vjerovatno bankrotirati, budemo li placali sarajevske cijene.

Hvala punooooo
lakijemalonervozan
Posts: 13
Joined: 29/11/2011 15:39

#129 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by lakijemalonervozan »

lakijemalonervozan wrote:Moze li mi neko na pp (da ne bude krsenja pravila foruma i reklamiranja) poslati informacije o ortodontima na Palama ili u I. Sarajevu. Zanimaju me cijene koje su ocigledno nize nego kod ortodonata u Sarajevu (vec sam saznala da je to zbog cijena materijala, valjda se, kako mi rekose, materijali po mnogo nizim cijenama mogu nabaviti u Srbiji), imena stomatologa (da se i o njima raspitam :)), odnos prema pacijentu, odnosno generalno vasa iskustva. Imam, naime, dvije kandidatkinje (moje kceri) za fiksni aparatic pa cu vjerovatno bankrotirati, budemo li placali sarajevske cijene.

Hvala punooooo
anyone???
User avatar
ortodont
Posts: 1832
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#130 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by ortodont »

lakijemalonervozan wrote:
anyone???
Poslao na pp ;-)
lakijemalonervozan
Posts: 13
Joined: 29/11/2011 15:39

#131 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by lakijemalonervozan »

ortodont wrote:
lakijemalonervozan wrote:
anyone???
Poslao na pp ;-)
hvala puno!!!!
saketa
Posts: 1
Joined: 25/01/2012 23:00

#132 Re: Fiksni aparat za zube

Post by saketa »

Ma ne moraju se vaditi zubi ,jer to postepeno aparatom se rjesava..
kod doktora Pinjica idem redovno , i mogu vam reci da odlicno rade.. cak narod i iz drugih zemalja dolazi kod njeg da stavlja te aparaticee ..
tako da preporucujem ga :) :)
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#133 Re: Fiksni aparat za zube

Post by casanova123 »

ja sam svoje zube radio kod doktora demirovica na bjelavama..
zubi su mi predobro ispali i jos uvijek su takvi :D
125FANATIC
Posts: 2
Joined: 23/02/2012 13:44

#134 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by 125FANATIC »

Zdravo
imam pitanje sto se ovih fiksnih aparatica tice zanimaju me cijene u istocnom sarajevu i palama, koje su ordinacije, jel ima neko da nije zadovoljan radom stomatologa i tako to pa ako je neko tamo uzimao (a vidim ima vas) :-D molio bih da mi proslijedi informacije posto hocu na obje vilice da stavljam a ovdje u sarajevu su mi malo poskupi :-?
i ako neko zna kakve sve bravice tamo imaju jesu li samo obicne ili imaju i one damon ?? posto ne bih bas da vadim zub a vidim da ove damon mogu cijelu vilicu prosiriti ako sam dobro shvatio :?
125FANATIC
Posts: 2
Joined: 23/02/2012 13:44

#135 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by 125FANATIC »

125FANATIC wrote:Zdravo
imam pitanje sto se ovih fiksnih aparatica tice zanimaju me cijene u istocnom sarajevu i palama, koje su ordinacije, jel ima neko da nije zadovoljan radom stomatologa i tako to pa ako je neko tamo uzimao (a vidim ima vas) :-D molio bih da mi proslijedi informacije posto hocu na obje vilice da stavljam a ovdje u sarajevu su mi malo poskupi :-?
i ako neko zna kakve sve bravice tamo imaju jesu li samo obicne ili imaju i one damon ?? posto ne bih bas da vadim zub a vidim da ove damon mogu cijelu vilicu prosiriti ako sam dobro shvatio :?

nije valjda da nema niko ??
klotZZZ
Posts: 88
Joined: 07/06/2010 22:58

#136 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by klotZZZ »

Mene interesuje, da li neko zna, kako se krecu cijene aktivatora (tako se valjda zove aparatic koji se stavlja poslije fixnog). Skinuo sam prije par dana fixni aparatic koji sam radio na stomatologiji, znaci ne kod privatnika, i rekli su mi da sto prije trebam staviti taj aktivator, pa sad neko ko je nosio da mi kaye koliko kosta, koliko se nosi i to.

Unaprijed hvala :D
moi_E
Posts: 13
Joined: 09/05/2011 12:44

#137 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by moi_E »

Može li neko podijeliti novija iskustva?
Koja ordinacija, cijene, i ostalo? Razmišljam o stavljanju fiksnog aparatića, pročitala sam sve postove, ali su sve nove informacije dobrodošle. ;-) PP ili ovdje.

Hvala
armin_n
Posts: 6
Joined: 28/01/2008 17:55

#138 Aparatic za zube, student 23.

Post by armin_n »

Pozdrav, evo ovih dana namjeravam staviti taj famozni aparatic za ispravljanje zuba, student sam i imam 23 godine. Naravno svakom je na danasnjem vremenu bitna cijena svega pa tako i meni, studenti su s penzionerima rame uz rame :D . Treba mi samo za gornju vilicu, na donjoj su zubi super. Znate li neke informacije, trenutne aktuelnosti po ovom pitanju? Mozda neka ordinacija nudi neki popust za studente ili placanje na rate? Zanimaju me konkretno vasa iskustva- da li neko zna nesto vise o ovome? Hvala :)
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#139 Re: Aparatic za zube, student 23.

Post by xamp »

armin_n wrote:Pozdrav, evo ovih dana namjeravam staviti taj famozni aparatic za ispravljanje zuba, student sam i imam 23 godine. Naravno svakom je na danasnjem vremenu bitna cijena svega pa tako i meni, studenti su s penzionerima rame uz rame :D . Treba mi samo za gornju vilicu, na donjoj su zubi super. Znate li neke informacije, trenutne aktuelnosti po ovom pitanju? Mozda neka ordinacija nudi neki popust za studente ili placanje na rate? Zanimaju me konkretno vasa iskustva- da li neko zna nesto vise o ovome? Hvala :)
Imas na mejtasu super ortodonta... Cijena samo za jednu vilicu je oko hiljadu ili mozda tako nesto (slagat cu ti).. Ali def mozes placati na rate... nemam broj, ali je preko puta KSC-a
Agnese
Posts: 1709
Joined: 29/12/2011 17:08

#140 Re: Aparatic za zube, student 23.

Post by Agnese »

Ne budi lijen, malo prelistaj po pdf-u zdravlje ima vec tema vezana za aparatice, tu mozes pronaci i imena ortodonta i cijene usluga.
User avatar
inSighT
Posts: 425
Joined: 15/10/2008 20:50
Vozim: na guranje

#142 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by inSighT »

Cisto da ispricam ovdje sta se meni desilo sa aparaticem. Sa 14 godina sam jos otisao kod naseg doktora na otoci u domu zdravlja koji me je vodao bukvalno 4 godine, samo da bi nadovrsio 18 godina tako da bi morao platiti aparatic i naravno kako bi on zaradio na tome. Sta se tu sve radilo i kako se radi je stvarno za hAvaza.

Sa 14 godina sam otisao, nisam htio kod privatnika s obzirom da sam osiguran, uzeli su otisak vilice, napravili gornji i donji tzv. mobilni aparatic odnosno "Hawley retainer"(eng.) koji sam platio 150km, dok je ostatak preuzelo osiguranje. Isao sam na kontrolne termine svaka 2 mjeseca. Naravno ovaj aparatic ne moze ispraviti u potpunosti zube, tako da je potrebno ugraditi stalni ili ti ga fiksni aparatic koji mi je trebao biti ugradjen sa 16 godina. Ali stvari su ispale tako da me papak vodao 4 godine, davao termine po 2-3 mjeseca samo da nadovrsim 18 godina kako bi mogao naplatiti svoj dio. Prvi termin koji sam imao nakon sto sam nadopunio 18 godina, znaci bio punoljetan je prvi put spomenuo stalni aparatic i rekao da ga treba ugraditi jos tu godinu. Familije mu se sjetim one africke odakle je dosao! A da ne spominjem da nikad nisu davali termine iza 17h, znaci od 17h do 20h su bili slobodni i ustvari nikad nisu primali pacijente. Nekad je vrsio preglede bez onih higijenskih rukavica, mah... :x

Pitao sam jednog iskusnog zubara koji ima privatnu ordinaciju i rekao mi je da sam max 2 godine trebao nositi mobilni aparatic, nakon njega postaviti stalni koji bi trebao nositi 2 godine(znaci dobiti stalni sa 16god.), pa nakon toga opet nositi mobilni neko vrijeme.

Danas su zubi ispravni, gornji su super, samo bi morao donji aparatic ugraditi kako bi i to ispravio, ali ima se vremena. ;-)
armin_n
Posts: 6
Joined: 28/01/2008 17:55

#143 Re: Aparatic za zube, student 23.

Post by armin_n »

Hvala za link, ali ovo je pisano prije vise od 3-4 godine. Mozda ima nekih novih stvari da se kazu pa neka ljudi pisu
User avatar
mersy 75
Posts: 14
Joined: 17/04/2012 14:28

#144 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by mersy 75 »

Danas sam vodila kćerku kod ortodonta. Rekao nam je da mora izvadit tri četvorke i jednu peticu koja je počela već rasti u krivo , i nakon toga da nosi fiksni apratić.Što je dočekano sa suzama naravno na taj prijedlog.Njoj je tek 11 godina i dali ona moze nosit taj aparatic ili je to malo prerano jer ni petice nisu sve nikle .... Uglavno nema mjesta u ustima za sve njene ogromne zube :( Sta da radim dali da dozvolim da joj vadi te cetvorke ?? :(( U velikoj sam dilemi ....
pets
Posts: 84
Joined: 06/02/2008 19:53
Location: sarajevo

#145 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by pets »

mom sinu trojka nije imala mjesta , pa je ostala skroz gore. Govorili su mi da će najvjerovatnije morati vaditi neke zube da bi se trojka spustila. Otišla sam kod drugog ortodonta tj. kod dr. Đane Firdus i ona mi je rakla da će spustiti zub bez vađenja ostalih. Rečeno- učinjeno. Nosi fiksni aparatić već godinu, zubi se savršeno poredali .Ovih dana će ga skinuti. Moj ti je savjet da potražiš još nekog stručnjaka i čuješ i druga mišljenja.
User avatar
mersy 75
Posts: 14
Joined: 17/04/2012 14:28

#146 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by mersy 75 »

[quote="pets"]mom sinu trojka nije imala mjesta , pa je ostala skroz gore. Govorili su mi da će najvjerovatnije morati vaditi neke zube da bi se trojka spustila. Otišla sam kod drugog ortodonta tj. kod dr. Đane Firdus i ona mi je rakla da će spustiti zub bez vađenja ostalih. Rečeno- učinjeno. Nosi fiksni aparatić već godinu, zubi se savršeno poredali .Ovih dana će ga skinuti. Moj ti je savjet da potražiš još nekog stručnjaka i čuješ i druga mišljenja.[/quote


Hvala pets, vec danas idemo drugom ortodontu ;) bar jos dva misljenja da cujemo do konačne odluke .... mada mi vadjenje cetvorki nikako ne ide :/
User avatar
mersy 75
Posts: 14
Joined: 17/04/2012 14:28

#147 Re: Fiksni aparat za zube

Post by mersy 75 »

saketa wrote:Ma ne moraju se vaditi zubi ,jer to postepeno aparatom se rjesava..
kod doktora Pinjica idem redovno , i mogu vam reci da odlicno rade.. cak narod i iz drugih zemalja dolazi kod njeg da stavlja te aparaticee ..
tako da preporucujem ga :) :)

Gdje radi Dr. Pinjić molim vas adresu ili broj telefona, imam kćerku koja bi trebala nosit fiksni aparatic. isli sko kod ortodonta u našem gradu rekao joj je da mora izvadit tri četvorke i jednu peticu i tek onda aparatic. Njoj je tek 11 godina ta 5 jos nije dobro ni nikla ne znam sta da radim, ne znam dali je to ispravno ??? željela bih i mišljenje drugog ortodonta.

HVALA unaprijed
User avatar
rogerthat
Posts: 12
Joined: 11/02/2012 18:01

#148 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by rogerthat »

Pozdrav svima, hitno mi treba informacija da li je neko od Vas stavljao fixni aparat na Palama, kakva su iskustva, meni treba aparat samo na gornju vilicu , a nešto su mi plaho skupi ovi po gradu :roll: ?
Čitam na forumu da je cijena oko 800 KM, ako neko ima nekih informacija, bila bih zahvalna :thumbup: :mrgreen: ???
cvjecka
Posts: 2
Joined: 30/04/2012 17:55

#149 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by cvjecka »

Pozdrav svima...prije par dana bila sam kod zubara i predlozio mi je fixni aparat za gornju vilicu.. dao mi je broj od dr. Hamijete Hajdaragić-Ibričević... jel neko isao kod nje..interesuje me kakva je i naravno cijena :-)
i ako je neko isao na Pale, jel moze tel. i iskustva :) Hvala
Saranagati
Posts: 1
Joined: 08/05/2012 02:38

#150 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Saranagati »

Zdravo svima! :D Ovih dana se kanim staviti fixni aparat, ali imam par dvojbi. Prva koji izabrati? Najradije bih lingvalni (onaj koji ide sa unutrasnje strane), ali nisam nikoga nasla da ga radi u Sa. Drugi je taj neki novi Damon system koji ljepse izgleda, a i brzi je, medjutim za to znam da radi dr.Sandra Bizovic i to je to. Druga dvojba je ko je najozbiljniji stomatolog za to? Neki mi kazu da je Demirovic, medjutim mislim da su te metode malo 'zastarjele' i necu bas da imam zeljezni osmjeh. :(
Ako neko ima neki savjet, ili mozda zna ko radi linkvalni, ili ovaj Damon neka odgovori! Hvalaaa :D
Post Reply