fiksni Haparat :) za zube

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
me22
Posts: 24316
Joined: 08/06/2007 22:08
Location: kod potocaRke u :skoljka:

#426 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by me22 »

pa zbog tog operisanja jeste :lol:
medjutim, kao trebale bi mi u gornjoj vilici posto mi je gornja vilica manja od donje, pa sad nesto treba povecavati volumen gornje, pa cu nekad kad zavrsim s ortodoncijom morati uraditi dva implantata negdje nazad :-)
valjda do penzije budem imala normalno poredane zube :thumbup: :lol:
Acorns
Posts: 6
Joined: 18/09/2014 11:29

#427 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Acorns »

Zdravo.Zna li iko gdje je tenutno u Sarajevu ili u okolici najpovoljnije?Fiksni za jednu vilicu, najpovoljnije ili/i u ratama? :zoka:
nerma14
Posts: 1
Joined: 21/09/2014 22:26

#428 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by nerma14 »

Dali je neko bio kod ortodonta na palama i dali je jos uvijek cijena 800 KM za jedu vilicu i ako mi moze neko napisti broj telefona i ulicu :roll:
free_spirit
Posts: 330
Joined: 13/06/2013 13:40

#429 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by free_spirit »

me22 wrote:pa zbog tog operisanja jeste :lol:
medjutim, kao trebale bi mi u gornjoj vilici posto mi je gornja vilica manja od donje, pa sad nesto treba povecavati volumen gornje, pa cu nekad kad zavrsim s ortodoncijom morati uraditi dva implantata negdje nazad :-)
valjda do penzije budem imala normalno poredane zube :thumbup: :lol:
a jooj, bas te krenulo....ali ako je neka utjeha i ja cu morati raditi implatant umjesto jedne sestice :D
User avatar
me22
Posts: 24316
Joined: 08/06/2007 22:08
Location: kod potocaRke u :skoljka:

#430 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by me22 »

free_spirit wrote:ali ako je neka utjeha i ja cu morati raditi implatant umjesto jedne sestice :D
Image
User avatar
me22
Posts: 24316
Joined: 08/06/2007 22:08
Location: kod potocaRke u :skoljka:

#431 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by me22 »

imate li problema sa odljepljivanjem bravica? :D
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#432 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by ortodont »

Trenutno jedna odlijepljena. :/
User avatar
me22
Posts: 24316
Joined: 08/06/2007 22:08
Location: kod potocaRke u :skoljka:

#433 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by me22 »

jel' ti se sama od sebe odlijepi ili jedes nesto sto ne treba? :)
free_spirit
Posts: 330
Joined: 13/06/2013 13:40

#434 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by free_spirit »

me22 wrote:imate li problema sa odljepljivanjem bravica? :D
meni je za godinu dana samo jedna spala i to ne znam kako, sreca ostala je na zici, nisam je pojela :D
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#435 fiksni Haparat :) za zube

Post by ortodont »

me22 wrote:jel' ti se sama od sebe odlijepi ili jedes nesto sto ne treba? :)
Odlijepila mi se poslije mjesecnog pregleda, ne mogu se sjetiti, kombinacija tvrdje hrane + jace pranje zuba mislim. :D
Generalno, za par godina tek mi se 2x desilo da se bravice odlijepe, od toga jednom nakon sto su mi uzimali otisak nekom tvrdom masom koju su jedva skinuli i 2 bravice mi otkinuli i ovo je taj drugi put.
Ostalo je bilo ok. :D
Jelena86
Posts: 4
Joined: 10/08/2011 19:12

#436 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Jelena86 »

Kod kojeg ortodonta je najpovoljnije sto se tice placanja na rate? Da li se vecinom kod svakog mora isplatiti u kratkom periodu?
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#437 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by aldm »

Pozz,

i ja bih trebao staviti aparat za zube, pa imam par pitanja.

Ima li negdje u Sa ovaj prozirni aparat i kolika je cijena? Citam da je ovo hit u SADu (doduse ne moze se uvijek primijeniti):
http://www.skodadent.com/aparatic-za-zube/

Drugo, jeste li vi koji nosite / ste nosili aparat imali ikakvu garanciju da ce se zubi ispraviti? Koliko je uspjesnost ispravljanja, posto vidim ima i vise i manje uspjesnih ispravljanja :)

Jel istina da je 6 mjeseci krace lijecenje sa damonom nego sa standardnim aparatom i da je bol manja, posto vidim dosta ljudi se zali na bol i sa damonom ?

Ja sam bio kod doktora Muhasilovica kojeg je neko vec spomenuo i kod Pirovica, pa eto ako neko ima iskustva sa njima molim da podijeli ...

Hvala
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#438 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by aldm »

iko, ista ?
User avatar
staxx
Posts: 508
Joined: 09/02/2008 23:57

#439 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by staxx »

zna li mi molim vas neko reci ko i gdje mi moze skinuti fiksatore sa unutranje strane gornje i donje vilice???
isao sam zubaru, kaze zubar da on to ne radi... (mada mi nije jasno zasto jer je to u sustini bezveze, jedna obicna zica)

P.S. tehnicar koji mi je ovo namontirao je umro! pozz
švrljo
Posts: 123
Joined: 04/08/2012 18:29

#440 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by švrljo »

Buduci da nisam u mogucnosti sve postove na temi procitati, da li je neko imao iskustvo sa stavljenjem fiksnog aparatica kod Pirovica? Cijena? i ako mogu svi ostali detalji?
Jetfire
Posts: 4
Joined: 05/10/2014 20:02

#441 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Jetfire »

Zdravo, planiram staviti fiksni aparatić kod dr. Bizović :)
Prije svega, 4000 KM je cca Damon, a vidim postoji ovaj kao bijeli i crni, to do bravica, razlikuje li se tu cijena na ovih 4000?
Postoji više vrsta materijala, keramički, metalni i sl, ako sam dobro shvatio sa ove teme na forumu, u te 4000 koji se dobije da li se dodatno nešto plaća, možete li mi to malo pojasniti, bio bih zahvalan :D
Lamija87
Posts: 5
Joined: 14/10/2014 13:32

#442 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Lamija87 »

Eh ovako, da podijelim i ja svoja iskustva obzirom da odavno vec pratim forum i kanim se da stavim taj fiksni aparatic. Danas idem da dajem otiske u Ortodonstskoj poliklinici na Ciglanama kod doktorice Nakas. Cula sam da je ona najbolja... pa sad, vidjecemo :) Prije par mjeseci sam isla na konsultacije (besplatne) kod dr. Hatidze Foco, bila sam zadovoljna prilicno onim sto mi je rekla i njenim pristupom i strpljenjem, odvojila je vrijeme za mene i objasnila mi kako bi sve izgledalo. Posto od moguca 32 zuba,nemam samo jedan, tj donja osmica mi je izvadjena i imam jako malo prostora. Doktorica je rekla da bi pokusala terapiju bez vadjenja zuba, s tim da budem spremna i da je moguce da cemo morati vaditi cetvorke. Sto se tice nje, nemam primjedbe, ali nisam ni imala nesto previse povjerenja (vjerovatno jer nije poznata toliko :roll: ) a htjela sam i drugo misljenje pa sam otisla u ordinaciju kod Pirovica za kojeg sam cula samo najbolje i sve pohvale, a i vidjela sam par "zivih dokaza" da je covjek doveo do savrsenstva zube koji su bas teski slucajevi. Medjutim, ja sam se malo razocarala... doktor je pregledao i bez ikakvog snimka, onako samouvjereno mi kaze vadi dvije cetvorke, ovo ne moze bez vadjenja itd, a vidjecemo mozda ce i dole trebati da se vade 2 zuba :shock: ... nikakve nesigurnosti u slucaj, nikakav snimak...nista! Mislim, on je mozda vrhunski ortodont i mozda njemu snimak ne treba da procijeni, al' ne moze mi ni tek tako reci izvadi dva zdrava zuba bez da pogleda snimak ili bilo sta drugo... iskreno, mene je to sokiralo ja sam izasla iz ordinacije sa ocima punih suza :-) Jah, i sto se tice placanja, kod Pirovica je aparatic 3000 KM (standardno, sve preko je previse) i kod njega kako sam cula moze se novac donositi na pregledima, pa koliko mozes platis... a kod Dr. Foco placa se prvo 1200KM pa ostalo u ratama, kao i kod ostalih vecinom... Eto moja dva "probna" iskustva :)
Sad idem kod dr. Nakas u Ortodontskoj Poliklinici Jurisic na Ciglanama. cijena metalnog je 3000 KM, mislim da ce moci u ratama, doktorica me pregledala, doduse pregled se placa 30 KM, uradila sam snimak na stomatologiji 12 KM, koji je ona pogledala i izgleda cemo bez vadjenja terapiju poceti (izbjegavam vadjenje jer mi je stvarno zao a imam lijepe zube, malo prednji su stisnuti ali nije strasno nista), narucena sam za otiske, i jedva cekam vise da stavim aparatic.
Eto nadam se da sam malo pomogla...preporucujem svakako 2-3 misljenja, ja sam cula da je dr. Nakas vrh sto se toga tice, sad... ko zna ne mogu reci nista dok ne vidim rezultate ;-)
wildflower
Posts: 273
Joined: 25/11/2008 21:14

#443 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by wildflower »

Lamija87, iskreno da ti kazem, svi koje poznajem koji su poceli bez vadjenja zuba (obicno na svoje insistiranje ili jer ortodont popusti), su imali jako spor napredak i na kraju ipak morali vaditi. Ne znam zašto je to toliko strašno, ja sam imala baš preguste zube, izvadila jednu četvorku i dobila fantastične rezultate, vrlo brzo, nosila sam ga svega 2 godine. Evo malo više od mjesec dana nakon skidanja sve je na svom mjestu, nosim retainer nocu i kod kuce, i prezadovoljna sam.
Lamija87
Posts: 5
Joined: 14/10/2014 13:32

#444 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Lamija87 »

Wildflower, pogresno si me shvatila ili sam se ja pogresno izrazila. Ne bjezim od vadjenja zuba, ali ne zelim ni da bezveze izvadim dva zuba nepotrebno ako moze bez vadjenja. Rekla sam da pogleda snimak i da mi jave posto je doktorica cesto na putu da li treba vaditi da sto prije izvadim ako je neophodno, drugacije je kad uradis snimak i temeljito pregleda nego kad samo kaze izvadi zube na prvi pogled... po snimku je doktorica rekla da ne treba vaditi, pogledace i model od otiska, jer sam danas dala otisak pa cu znati definitivno :) A kako si ti vadila samo jednu cetvorku, obicno kazu da se to treba u paru vaditi?
User avatar
me22
Posts: 24316
Joined: 08/06/2007 22:08
Location: kod potocaRke u :skoljka:

#445 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by me22 »

Jetfire wrote:Zdravo, planiram staviti fiksni aparatić kod dr. Bizović :)
Prije svega, 4000 KM je cca Damon, a vidim postoji ovaj kao bijeli i crni, to do bravica, razlikuje li se tu cijena na ovih 4000?
Postoji više vrsta materijala, keramički, metalni i sl, ako sam dobro shvatio sa ove teme na forumu, u te 4000 koji se dobije da li se dodatno nešto plaća, možete li mi to malo pojasniti, bio bih zahvalan :D
Ja imam damon Q, to je ovaj:

Image

Taj je 4000.

Ako hoces estetske bravice, znaci one providne, to se mora nadoplatiti na te 4000 u zavisnosti od toga koliko estetskih bravica imas. Nisam sigurna koliko kosta jedna.
Moj drug je imao safirni, doduse nije damon nego obicni fiksni aparatic, ali nekako vremenom pozute te bravice koliko god pazis.
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#446 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by rinna0304 »

Prije 6 godina sam skinula fixni aparatic i sad nakon pocetka rasta osmica zagriz se je skroz poremetio i zglobovi vilice nisu kako treba ... Preporucili su mi da ponovo pocnem nosit aparatic da bi to ispravila .. Sada me zanima da li se na stomatologiji moze dobiti fiksni aparatic preko osiguranja ili moram opet ici privatno?
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#447 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by ortodont »

Moras privatno.
švrljo
Posts: 123
Joined: 04/08/2012 18:29

#448 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by švrljo »

Moze li mi neko sa argumentima napisati zasto ovolika razlika u cijenama npr kod doktorice Nade na Palama gdje fiksni aparati za obje vilice kostaju oko 1600 KM, za razliku u kantonu Sarajevo gdje oni kostaju od 3000- 4000 KM?
Lamija87
Posts: 5
Joined: 14/10/2014 13:32

#449 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by Lamija87 »

Švrljo, mislim da je neko u prethodnim postovima napisao da u RS-u materijal nabavljaju po jeftinijoj cijeni... Ja sam htjela otici kod doktorice Nade, ali nisam nekako mi je to neprovjereno i nemam povjerenja, ipak je ogromna razlika u cijeni, mozda grijesim ali mislim da se to radi jednom u zivotu pa kad se radi vec i odlucuje na taj korak treba dobro raspitati i uraditi kvalitetno...
švrljo
Posts: 123
Joined: 04/08/2012 18:29

#450 Re: fiksni Haparat :) za zube

Post by švrljo »

Upravo sam i ja u velikoj dilemi.
Imam dvije opcije- jedna je skuplja varijanta 3000-3500 KM, a druga je kod doktorice Nade 1600 KM (govorim za obje vilice...
Nemoguce da je tolika razlika u cijeni, a isto sve.
Post Reply