Multipla skleroza

Sve o zdravlju...
Sundjer

#376 Re: Multipla skleroza

Post by Sundjer » 05/05/2020 21:05

Da li je neko imao iskustva sa transplantacijom matičnih stanica ? I da li neko zna nešto više o tome ? Hvala!

nikeze

#377 Re: Multipla skleroza

Post by nikeze » 23/07/2020 11:07

Primiš kemoterapiju i jedva ostaneš živ. Smršaš 20 kg. To je transplantacija matičnih ćelija.

immuno

#378 Re: Multipla skleroza

Post by immuno » 23/07/2020 21:52

Sundjer wrote:
05/05/2020 21:05
Da li je neko imao iskustva sa transplantacijom matičnih stanica ? I da li neko zna nešto više o tome ? Hvala!

Transplantacija maticnih celija je vrlo zahtjevna i kompleksna terapija. Pored pripreme nalaza daje se chemoterapija prije transplantacije .Kad se prime celije onda ides u strogu izolaciju 6 nedelja i tada si pod jakom terapijom immunsupresiva da bi se sprijecila infekcija.Immunsupresivi su jaki medikamenti i obaraju bijela krvna zrnca - leukocite i trombocite. Nazalost najcesca nus pojava su i gljivice , zbog slabosti organizma odnosno oslabljen imuni sistem. Terapija je rekoh jako kompleksna ali kod odredjenih oboljenja uspjesna recimo leukemija. ovo je bas ugrubo al eto mozda ti pomogne. Sretno!

Forummeho

#379 Re: Multipla skleroza

Post by Forummeho » 12/09/2020 09:50

Da li znate gdje se moze naci statistika broja oboljelih od MS u posljednjih 20 godina u KS?

Po nekim novi istrazivanjima zagadjenje zraka moze povecati riziki i do 30% pa me interesuje veza izmedju broja oboljelih i dramaticnog zagadjenja u Sarajevu.

Jack Be Nimble

#380 Re: Multipla skleroza

Post by Jack Be Nimble » 26/10/2020 21:18

Forummeho wrote:
12/09/2020 09:50
Da li znate gdje se moze naci statistika broja oboljelih od MS u posljednjih 20 godina u KS?

Po nekim novi istrazivanjima zagadjenje zraka moze povecati riziki i do 30% pa me interesuje veza izmedju broja oboljelih i dramaticnog zagadjenja u Sarajevu.
Tata mi je obolio i na kraju umro zbog MS. U zadnjih 20 godina puno toga sam procitao i slusao razno razna predavanja na temu zasto osoba dobije MS i kako lijeciti. Kada saberes svaki drugi rizik, tesko je povezati da je osoba dobila MS iskljucivo zbog zagadjenosti zraka.

Ipak zagadjenost zraka igra veliku ulogu u pogorsanju simptoma. Oboljeluli od MS u SA su sigurno imali simptome prije ali nisu obracali paznju, dok zagadjenost zraka nije povecala te simptome, natjeralo pacijente da idu kod doktora i na kraju dobiju dijagnozu.

Treba to ipak istraziti, ali bi morao naci pacijente i sagledati citavu sliku. Najvaznije pitanje kada je neko nesto osjetio a da je rekao to je cudno i nastavio dalje svojim zivotom.

Moj je stari je premotao film i skontao da je prve siptome imao 1972. I tako svakih pet godina je bila neka epizoda trnjenja i jake glavobolje, ali on je samo obracao oaznju na glavobolju. U njegovom slucaju, a problem za citavu familju sa njegove majcine strane, sto se MS prenosi kroz gene. On je imao MS koji je bio aktiviran kroz njegovu deoresiju/stres. Sve te momente koje je imao orije 90tih, je bilo danima kada je bio pod velikim stresom (familija u bolnici, poplave itd). A sa ratom to je postalo gore.

Forummeho

#381 Re: Multipla skleroza

Post by Forummeho » 31/10/2020 15:02

Jack Be Nimble wrote:
26/10/2020 21:18
Forummeho wrote:
12/09/2020 09:50

Tata mi je obolio i na kraju umro zbog MS. U zadnjih 20 godina puno toga sam procitao i slusao razno razna predavanja na temu zasto osoba dobije MS i kako lijeciti. Kada saberes svaki drugi rizik, tesko je povezati da je osoba dobila MS iskljucivo zbog zagadjenosti zraka.

Ipak zagadjenost zraka igra veliku ulogu u pogorsanju simptoma. Oboljeluli od MS u SA su sigurno imali simptome prije ali nisu obracali paznju, dok zagadjenost zraka nije povecala te simptome, natjeralo pacijente da idu kod doktora i na kraju dobiju dijagnozu.

Treba to ipak istraziti, ali bi morao naci pacijente i sagledati citavu sliku. Najvaznije pitanje kada je neko nesto osjetio a da je rekao to je cudno i nastavio dalje svojim zivotom.

Moj je stari je premotao film i skontao da je prve siptome imao 1972. I tako svakih pet godina je bila neka epizoda trnjenja i jake glavobolje, ali on je samo obracao oaznju na glavobolju. U njegovom slucaju, a problem za citavu familju sa njegove majcine strane, sto se MS prenosi kroz gene. On je imao MS koji je bio aktiviran kroz njegovu deoresiju/stres. Sve te momente koje je imao orije 90tih, je bilo danima kada je bio pod velikim stresom (familija u bolnici, poplave itd). A sa ratom to je postalo gore.
Zao mi je zbog tvog starog.

Ovo pitam jer u posljednje vrijeme tri moja prijatelja obolili od MSa, mladji su, u tridesetim. Pronasao sam neke studije u Turskoj i Italiji koje povezuju MS sa zagadjenjem mada ne tvrde da zagadjenje uzrokuje. Pa me interesuju statistike u Sarajevu a ne mogu da nadjem nigdje.

Post Reply