Proširene vene - kako ih se riješiti?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#226 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Hadzi Lojo »

Lasersko lijecenje je samo zavarivanje prosirene vene ili obicna kozmetika kao sto je bilo lijecenje vjestackom sklerozacijom. Poslije godinu dana se vene vrate na drugim mjestima. Pored toga poremeti se krvotok jer vena ostaje trajno zacepljena- zavarena.

U stvari lijek za vracanje vene u zdravo funkcionalno stanje ne postoji.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#227 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

Ima ih dovoljno da mozemo funkcionisati- no, ako smo skloni i 'ako se vracaju-vidljive', samo svakodnevno nosenje kompresijskih carape pomoze.
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#228 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by mnjonja »

Altsa wrote:
mnjonja wrote:Al tawil ili ovaj institut u hAvazu?
Zbog te dileme i neupucenosti kakvi su ja sam otisao kod Dragica u BL.
Moze li malo detalja?
Moze i u pp
Zanima me postupak, cijena, moze li se kuci odmah poslije i neki savjet.i sl?
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#229 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Hadzi Lojo »

moonca wrote:Ima ih dovoljno da mozemo funkcionisati- no, ako smo skloni i 'ako se vracaju-vidljive', samo svakodnevno nosenje kompresijskih carape pomoze.
Pa cim neko ima prosirene vene znaci da je sklon toj bolesti.

Pa kad nosis elasticne carape onda ti i ne treba laserska operacija.

Znam dosta doktora koji kazu da sebi to nikada ne bi uradili, jer ostavlja iste poseljedice kao sklerozacija vena pomocu injekcija.
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#230 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

Hadzi Lojo wrote:
moonca wrote:Ima ih dovoljno da mozemo funkcionisati- no, ako smo skloni i 'ako se vracaju-vidljive', samo svakodnevno nosenje kompresijskih carape pomoze.
Pa cim neko ima prosirene vene znaci da je sklon toj bolesti.

Pa kad nosis elasticne carape onda ti i ne treba laserska operacija.

Znam dosta doktora koji kazu da sebi to nikada ne bi uradili, jer ostavlja iste poseljedice kao sklerozacija vena pomocu injekcija.
jarane nosi ti carapu kada upekne u augustu a carapa do prepone. Ako ne znas ne pametuj. Sa 60 godina normalno je da neces operisati vene ali sa 30 godina ili 40 hoces sigurno, a ne citav zivot nositi carapu.
Last edited by Altsa on 23/11/2023 08:55, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#231 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

Altsa wrote:
Hadzi Lojo wrote:
moonca wrote:Ima ih dovoljno da mozemo funkcionisati- no, ako smo skloni i 'ako se vracaju-vidljive', samo svakodnevno nosenje kompresijskih carape pomoze.
Pa cim neko ima prosirene vene znaci da je sklon toj bolesti.

Pa kad nosis elasticne carape onda ti i ne treba laserska operacija.

Znam dosta doktora koji kazu da sebi to nikada ne bi uradili, jer ostavlja iste poseljedice kao sklerozacija vena pomocu injekcija.
jarane nosi ti carapu kada upekne u augustu a carapa do prepone. ako ne znas ne pametuj. ako imas 60 godina normalno a neces operisati ali sa 30 ili 40 hoces sigurno a ne citav zivot nositi carapu.
Ja sam ' odstranila dvije' i nisam nosila carape. Nakon par godina sam, iznad koljena sprzila -laserski obe i nakon te procedure pocela nositi carape.Svaki dan. Sada su u kontroli.

Altsa- moras nositi carape, I ja ih nosim na 35 C. naviknes igledaju kao normalne zenske carape.
Imas ih kupiti pamucne i dobro se podnose.

Poslije procedure -ides kuci, sve normalno obavljas.

Moras nositi nakon procedure carape par dana .Kasnije je na tebi.
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#232 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

@moonca, znam ja sta su carape. imam dvoje koje nosim kada se duze vozim. doktor kaze da se ne moraju nositi stalno osim duge voznje i voznje avionom. normalno nakon operacije sam ih nosio 10 dana iako je doktor rekao 5. mogao sam citav zivot nositi carape. koji ce mi onda djavo operacija i bacanje para. no svako nek radi sta misli da mu je najbolje.
I prestanite govoriti da su se vene vratile nakon operacije jer se nema sta vratiti s obzirom da je vena sa laserom spaljena, ne postoji. Vene druge su tu samo moze doci do toga da se pojave zbog razno raznih razloga ali to nema sigurno veze s tim sto vam je druga vena uklonjena.
Last edited by Altsa on 23/11/2023 08:58, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#233 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

Altsa wrote:@moonca, znam ja sta su carape. imam dvoje koje nosim kada se duze vozim. doktor kaze da se ne moraju nositi stalno osim duge voznje i voznje avionom. normalno nakon operacije sam ih nosio 10 dana iako je doktor rekao 5. mogao sam citav zivot nositi carape. koji ce mi onda djavo operacija i bacanje para. no svako nek radi sta misli da mu je najbolje.
Kao sto sam i napisala, imala sam vise procedura, jer su mi se pojavljivale nove - vodljive.Prve dvije su bile estetskog karaktera.
Kao preventiva, carape nisu na prvom mjestu.
I hirurg mi nije posebno savjetovao da nosim carape- kada sam ga pitala koliko puta i koliko vena mogu tretirati - odgovor je bio u smislu-beskonacno :-) :roll:
no, kada sam pitala med. sestru koja radi s njim, da li nosi carape- rekla je da, mada nema problema.To mi je bilo dovoljno.
Od zadnje procedure ima vise od 10 godina- i niti jedna nova vena se nije pojavila. Nisam radila ni kontrole. Ne znam u kakvom su stanju, ali me ne bole.

Ako su ti zidovi vena osteceni i ako ih ne tretiras, moguce da ti naporave tromb, koji se otkaci i zavrsi gdje ..niko ne zna.

Samo iznosim moje iskustvo. :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18683
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#234 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by SmokingMan »

Sreća pa nemam tromb,sada vene tretiram Liotonom i Flebovenom (500.mg 1/dan),terapija će trajati 6 mjeseci,pa će mi nakon toga specijalista odrediti da i je potrbna operacija ili ne.Mada bi lično volio da mi je urade,dok se eventualno ne razvije u akutni stadiji.Kkao koristim terapiju malo mi je lakše.
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#235 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

MarlboroGold wrote:Ni operacije nisu ultimativno rješenje, jer se vene vraćaju nakon nekog vremena kod većine onih koji operišu. Stara je dva puta išla na lasersku operaciju i sad su joj se opet vratile.
Tu jednostavno nema spasa.
Kolko ti majka ima godina ? A kom si je hirurgu vodio ? Jeste li zvali za ljekarski spec. pregled kod dr Dragica u Banja Luku ?
Kod njega ima zena koje je operisao prije 10 g. pa im se nisu vise pojavljale vene ono noge pravo nepromijenjene. Heh, ono jeste da kod njega prate stanje nakon intervencije pa s vrjemena na vrjeme dotjeruju noge ali ti to najave prlikom pregleda.Drugi ti urade operaciju pa te poslije ne fermaju. :sad: Nisu ti ni sve te laserske na istu foru imas suvremenije i skuplje.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#236 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by MarlboroGold »

Mereema wrote:
MarlboroGold wrote:Ni operacije nisu ultimativno rješenje, jer se vene vraćaju nakon nekog vremena kod većine onih koji operišu. Stara je dva puta išla na lasersku operaciju i sad su joj se opet vratile.
Tu jednostavno nema spasa.
Kolko ti majka ima godina ? A kom si je hirurgu vodio ? Jeste li zvali za ljekarski spec. pregled kod dr Dragica u Banja Luku ?
Kod njega ima zena koje je operisao prije 10 g. pa im se nisu vise pojavljale vene ono noge pravo nepromijenjene. Heh, ono jeste da kod njega prate stanje nakon intervencije pa s vrjemena na vrjeme dotjeruju noge ali ti to najave prlikom pregleda.Drugi ti urade operaciju pa te poslije ne fermaju. :sad: Nisu ti ni sve te laserske na istu foru imas suvremenije i skuplje.
Sad ima 62 godine, a navikla je na te vene... kontroliše ih s vremena na vrijeme kako se ne bi pogoršala situacija, ali ne želi dalje zahvate.
Vodili smo je u neku polikliniku u Osijeku, a tad je bila baš poznata i navikana... zaboravio sam kako se tačno zove. Prošlo je dosta godina...
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#237 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

Nemoj me pogrešno shvatiti ali te vene ko nije doživio nikada neće znati koliko su neprijatne i bolne da je teško naviknuti se na njih. Ne može se na njih niko naviknuti. Ned'o mi ih Bog nikad više! A poslije ove operacije ih neću više vidjeti nadam se. Redovno se kontrolišem kod njih na klinici što je sve ušlo u cijenu operacije. Primiti će je oni kod sebe na prijegled samo ih treba pozvati i pitati.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#238 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

Moras nositi komperes carape, ako zelis da se ne 'vrate.'
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#239 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

Ma ne moras evo ja ih uopce ne nosim od poslije operacije kod dr Dragica a nove se zilice niti vene nisu pojavljivale. Vrijeme oporavka je bas brzo. Ono stto su meni naglasili da neke dvije sedmice nakon zahvata treba izbjegavati veću fizičku aktivnost. :!: Izbjegavati cu ako treba zauvijek. :)
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#240 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

moonca wrote:Moras nositi komperes carape, ako zelis da se ne 'vrate.'
Vene se ne mogu vratiti jer su trajno odstranjene-sprzene. Mogu se samo pojaviti nove.
User avatar
Mereema
Posts: 28
Joined: 31/01/2013 20:34

#241 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Mereema »

Altsa wrote:
moonca wrote:Moras nositi komperes carape, ako zelis da se ne 'vrate.'
Vene se ne mogu vratiti jer su trajno odstranjene-sprzene. Mogu se samo pojaviti nove.
Ma dobro rizik uvjek postoji a dobro je poznato da je stanje proširenih vena 4 puta više zastupljenije kod žena. Prije svega, ja sam odma na početku ozbiljno dobro proučila ovu tabelu www.dr.dragic.rs/rs/vene i tu on ljepo navodi "procenat javljanja novih vena (recitival u periodu
od deset godina)" kod klasicne je 50-60% a kod ove izvedene laserom 25% što će reći da laserska pobjedjuje i loše nasljedne osobine, ne ?
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#242 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

Mereema wrote:
Altsa wrote:
moonca wrote:Moras nositi komperes carape, ako zelis da se ne 'vrate.'
Vene se ne mogu vratiti jer su trajno odstranjene-sprzene. Mogu se samo pojaviti nove.
Ma dobro rizik uvjek postoji a dobro je poznato da je stanje proširenih vena 4 puta više zastupljenije kod žena. Prije svega, ja sam odma na početku ozbiljno dobro proučila ovu tabelu http://www.dr.dragic.rs/rs/vene i tu on ljepo navodi "procenat javljanja novih vena (recitival u periodu
od deset godina)" kod klasicne je 50-60% a kod ove izvedene laserom 25% što će reći da laserska pobjedjuje i loše nasljedne osobine, ne ?
Ma razumijemo se :-D
tap3ah75
Posts: 5994
Joined: 07/09/2009 14:14

#243 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by tap3ah75 »

Gdje ima kupiti čarape?
Imam vene na jednoj nozi, ne boli, ne pravi mi probleme ali vrijedi li to preventivno nosati?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#244 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by VladaFBiH »

tap3ah75 wrote:Gdje ima kupiti čarape?
Imam vene na jednoj nozi, ne boli, ne pravi mi probleme ali vrijedi li to preventivno nosati?
ako si u Sa imaš fin izbor http://bauerfeind.ba/
tap3ah75
Posts: 5994
Joined: 07/09/2009 14:14

#245 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by tap3ah75 »

VladaFBiH wrote:
tap3ah75 wrote:Gdje ima kupiti čarape?
Imam vene na jednoj nozi, ne boli, ne pravi mi probleme ali vrijedi li to preventivno nosati?
ako si u Sa imaš fin izbor http://bauerfeind.ba/
Nisam ali se može doći maksuz po čarape :lol:
User avatar
Altsa
Posts: 7343
Joined: 19/03/2004 18:31

#246 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by Altsa »

tap3ah75 wrote:Gdje ima kupiti čarape?
Imam vene na jednoj nozi, ne boli, ne pravi mi probleme ali vrijedi li to preventivno nosati?
Od preventive nista. vec ti je iskocila :D ali mozes sprijeciti iskakanje novih. Samo moras znati koje carape jer nisu sve iste. Zato prvo pregled.
tap3ah75
Posts: 5994
Joined: 07/09/2009 14:14

#247 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by tap3ah75 »

Odoh ja temu od početka pregledati.
Javim se.
:lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#248 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by moonca »

tap3ah75 wrote:Gdje ima kupiti čarape?
Imam vene na jednoj nozi, ne boli, ne pravi mi probleme ali vrijedi li to preventivno nosati?
ne mogu odgonetnuti jesi li M /Z-- Da vrijedi nositi ako imas problem- Svakodnevno. prati u mlakoj vodi ne woolite- neki blagi deterdjent..

ne znam kod nas ali vani su /jacine - 8/15 ; 15/20 ; 20/30 ; 30/40

.ja godinama nosim 30/40 - i sasvim se ugodno osjecam..
kogaba
Posts: 57
Joined: 31/10/2010 20:16

#249 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by kogaba »

Kod proširenih vena pomažu i ove tinkture kojima se masiraju noge ali i za druge probleme su korisne.https://youtu.be/f6dFQW4X5rw
User avatar
okanomalo
Posts: 924
Joined: 09/01/2015 16:10

#250 Re: Proširene vene - kako ih se riješiti?

Post by okanomalo »

hitno trebam preporuku za angiologa. radi se o dubokoj trombozi noge.na kliniku ne mogu jer ne primaju.
Post Reply