Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#51 Re: Hajmo dati krv!

Post by alica.k »

jel zna neko radno vrijeme transfuziologije, da odem i ja dat malo krvi?
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#52 Re: Hajmo dati krv!

Post by Karen »

Transfuzilogija radi mislim od 8 do 15, svaki radni dan.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#53 Re: Hajmo dati krv!

Post by Karen »

Ako nekog zanima:
Tko može dati krv: Punoljetne osobe, znači od 18 do 65 godina.
Za koliko se krv uzeta, nadoknadi u organizmu: 14-16 dana je potrebno da se nadoknadi data (poklonjena!!!) količina plazme i krvnih stanica.
Zašto se onda preporuča davanje svaka 3-4 mjeseca: jer je primarni cilj čuvati davaoce a ne broj davanja.
Standardna doza krvi u BiH - 350 ml.
Minimalna tjelesna težina davaoca: 50 kg.
Vrijednosti Hb: za žene 120g/l, za muškarce 130/l. (donja granica)

Darivanje krvi je : ANONIMNO, BESPLATNO I DOBROVOLJNO!
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#54 Re: Hajmo dati krv!

Post by alica.k »

znaci do tri :D hvala puno karen :)
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#55 Re: Hajmo dati krv!

Post by Karen »

mogu ti sutra provjeriti za sigurno :)
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#56 Re: Hajmo dati krv!

Post by alica.k »

eh, pa valjda nije krace od tri...ali hajde, pa stavi ovdje da sav narod zna :D hvala puno!
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#57 Re: Hajmo dati krv!

Post by Karen »

do tri, provjereno :-D
mare 28
Posts: 50
Joined: 23/03/2009 17:13

#58 Re: Hajmo dati krv!

Post by mare 28 »

Je li neko zna da li su nabavili manje "kese" , jer doza za mene bi bila 250 ml, manja je zbog tjelesne tezine? U januaru nisu imali. Javite....Hvala...
cocochanel
Posts: 223
Joined: 06/10/2008 16:17

#59 Re: Hajmo dati krv!

Post by cocochanel »

ja sam u cetvrtak davala krv, i uzeli su mi malu dozu..zbog kilaze
mare 28
Posts: 50
Joined: 23/03/2009 17:13

#60 Re: Hajmo dati krv!

Post by mare 28 »

Hvala cochanel, i meni mogu uzeti samo manju dozu-na granici sam, ali "crvenih zrnaca" hvala Bogu ima :-D .
User avatar
xXBl0odXx
Posts: 508
Joined: 28/04/2009 00:17
Location: Sarajevo
Contact:

#61 Re: Hajmo dati krv!

Post by xXBl0odXx »

Ja danas prvi put darovao krv. U sustini mislim da bi svi koji mogu darovati krv to trebali uciniti. Malo vremena izdovojiti i nekome pomoci, to je najmanje sto se moze uciniti. I eto korisno je, saznao sam da sam A+ i valjda bi sutra trebali gotovi biti ti rezultati na one bolesti :D :D
cnermina
Posts: 380
Joined: 29/11/2006 09:32

#62 Re: Hajmo dati krv!

Post by cnermina »

Melika Spahić iz Tuzle, koja je u sedmom mjesecu trudnoće je hospitalizirana na Hematologiji u Tuzli. Potrebna joj je krv rijetke krvne grupe AB, ali se zbog tipa bolesti krv ne moze cuvati, niti deponovati, pa bi se trebala unaprijed sastaviti lista potencijalnih davaoca, koji bi davali krv u određenim intervalima u Tuzli (za svaki interval je potrebna krv od 6 ljudi) duzi vremenski period (oko 2,5 mjeseca).
Molimo sve ljude dobre volje sa krvnom grupom AB (AB+ ili AB-) koji zele, mogu doci u Tuzlu i sposobni su dati krv da joj pomognu
Kontakt telefon njene sestre Alme u Tuzli je 061 / 880 - 238. A mozete se javiti i Melikonoj rodici Selmi na mail: [email protected].

Prijevoz i sve ostalo bi bilo obezbjedjeno.

Molimo vas pomozite da se sacuva zivot mlade i divne buduce majke.

NAPOMENA: Meliki trebaju SAMO trombociti koji se izdvajaju iz krvne grupe AB , i iz tog razloga moze primati jedino tu krvnu grupu (nebitan je faktor).
caes
Posts: 535
Joined: 31/07/2008 17:02
Location: cardak

#63 Re: Hajmo dati krv!

Post by caes »

ovaj, ja cuh nedavno da se kod nas ne testira darovana krv na hiv, hepatitis i ostale boljke ?!
User avatar
Gabriela
Posts: 160
Joined: 02/01/2007 19:27
Contact:

#64 Re: Hajmo dati krv!

Post by Gabriela »

Neistina! To je obaveza po zakonu.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#65 Re: Hajmo dati krv!

Post by bordo gandalf »

.
Last edited by bordo gandalf on 08/02/2013 20:29, edited 1 time in total.
Dr Haus
Posts: 4
Joined: 11/06/2009 22:55

#66 Re: Hajmo dati krv!

Post by Dr Haus »

Posto sam iz te branse,da pokusam odgovoriti na par pitanja postavljenih na ovom forumu:
osobe koje boluju od hipertenzije te piju lijekove u principu mogu dati krv ako im je pritisak dobro regulisan lijekovima,odnosno ako im se ne desavaju hipotenzivne epizode izazvane lijekovima.Kao gornja granica vrijednosti pritiska kada se moze dati krv uzima se 180/100.Prema tome Tovarish bi mogao dati krv,ali ipak se moze desiti da vas u nekim sluzbama transfuzije odbiju.O cemu se radi?Desi se da,zbog nedostatka kadra,se "posudi" ljekar sa nekog drugog odjeljenja da radi na pregledu davalaca,a isti nije u potpunosti upoznat sa kriterijima za prihvatanje ili odbijanje davalaca,pa moze da vas vrati dok bi vas neko drugi pustio na pregledu.
Osobe koje boluju od insulin nezavisnog dijabetesa u principu mogu davati krv ali bolesnici na insulinu ne.
Sto se tice djevojke koja je davala trombocite,ne bih se slozio sa Alphonse Kauders da su je "iscijedili" (uplasicete buduce davaoce trombocita).Jednostavno procedura duze traje (oko sat i po) jer je potrebno vrijeme dok odredjena kolicina krvi ode u aparat-separator,da bi se zatim krv centrifugiranjem u separatoru razdvojila na komponente,izdvojili trombociti,i preostala krv vratila davaocu.Postupak se ponavlja jos par puta.Za sve to je potrebno vrijeme.Trombociti se mogu davati na 2 nedelje.
User avatar
S0RAYA
Posts: 3
Joined: 22/06/2009 17:02
Location: SARAJEVO

#67 Re: Hajmo dati krv!

Post by S0RAYA »

Hajmo" dat krv malo sutra :-) ... - ja prosle jeseni dala i za mjesec dana upala u anemiju :D :o ...
Dr Haus
Posts: 4
Joined: 11/06/2009 22:55

#68 Re: Hajmo dati krv!

Post by Dr Haus »

Nisi mogla dobiti anemiju od davanja krvi;
prije davanja sigurno ti je provjerena vrijednost hemoglobina "bockanjem" u prst.Time se iz davanja iskljucuju osobe sa anemijom.Oni koji prodju taj "test" imaju zadovoljavajucu vrijednost hemoglobina i davanje krvi ne moze im prouzrokovati nekakvu anemiju i sl.Nakon davanja vrijednost hemoglobina se smanji za nekih 10 g/L,da bi se adekvatnom (raznovrsnom,kvalitetnom) ishranom vratila na predjasnji nivo za nekih 8 nedelja.Razlog tvoje anemije moze biti neadekvatna ishrana,pojacano menstrualno krvarenje i sl.
Garica
Posts: 3
Joined: 28/06/2009 21:46

#69 Re: Hajmo dati krv!

Post by Garica »

Da li neko ko uzima lijek Seretide ili lijek Ventolin ili recimo Bloxan može dati krv? :?:
staples
Posts: 50
Joined: 29/05/2009 14:22

#70 Re: Hajmo dati krv!

Post by staples »

Ja sam dobrovoljni davalac krvi godinama, idem svaki cetvrti mjesec i od toga se ne moze dobiti anemija :shock: ili bilo koja druga bolest. Ipak na jednu stvar treba paziti: tete na Transfuziologiji se mijenjaju i desi se da zovu precesto sa standardnom pricom da je hitno( u biti nikad nije toliko hitno jer krvi ima u rezervama), te se treba paziti da se krv ne daje vise od jednom u 4 mjeseca( jer moze da prouzrokuje probleme u vlastitom organizmu). :?

U svakom slucaju otici dva puta godisnje nikom ne skodi!
quelle1983
Posts: 36
Joined: 31/03/2009 15:25

#71 Re: Hajmo dati krv!

Post by quelle1983 »

Također redovno dajem krv. Danas sam po drugi put dala i trombocite. Ne traje baš toliko dugo. :-) Barem ne preko sat vremena (oko 45 min). I nije istina da te iscijede. :D Malo me prvi put bilo strah ali danas je već bilo puuuuno lakše jer sam, za razliku od prethodnog puta, ponijela sa sobom nešto da čitam. Uostalom, može se gledati i tv tako da vrijeme brzo prođe. Jedina "neugodnost" jeste trajanje. Mada ne vidim problem u tome ako se želi pomoći nekome. A ne bih se složila s tim da krv nije hitna. Danas je bilo i par ljudi koji su davali krv za određene osobe, pošto je bilo hitno, a nije bilo zaliha. Što se tiče plaćanja, to nije istina. Poznajem više osoba koje su u bolnici morale primiti i krv i trombocite i nitko nije spominjao nikakvo plaćanje. Međutim, može se desiti da zatreba krv, a da nemaju zaliha pa da donor traži novac. To govorim iz ličnog iskustva. Jednoj, meni dragoj osobi je pod hitno trebala krv, u bolnici nisu imali pa smo tražili davaoca i kad smo ga našli iskoristio je priliku i tražio 3000 KM da bi dao krv. Na svu sreću, zahvaljujući jednoj liječnici, koja je uspjela nabaviti krv nismo platili ništa. A tad sam saznala da mnogi to nažalost rade. Žao mi je što je većini ljudi mrsko otići i dati krv ili padaju na neke glupe priče o tome kako tu krv ionako ne dobiju pacijenti... Jer svi možemo doći veoma lako u situaciju da nam zatreba krv. Ja bih donijela zakon po kojem bi svaki potencijalni donor morao povremeno davati krv i trombocite... 8-)
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#72 Re: Hajmo dati krv!

Post by alphonse kauders »

Juče na hou-ruk po treći put dao krv, zvali iz Zavoda, kažu "gori..":)
Celly
Posts: 159
Joined: 18/12/2006 14:01

#73 Re: Hajmo dati krv!

Post by Celly »

Potrebna su mi cetiri dobrovoljna davaoca krvi iz Sarajeva, bilo koje krvne grupe, koji bi bili voljni jedanput darovati krv uz novcanu naknadu. Naime, jedna bliska osoba treba ici na operaciju, a doktori su joj na Kosevu rekli kako prije operacije treba obezbijediti sest doza krvi !!! Iako to nije uslov za operaciju, odnosno oni ce nju operisati bez obzira da li uspije naci davaoce ili ne, ta osoba je voljna platiti po 100 KM svakom davaocu. Sve sto treba uraditi je otici u Zavod za transfuzijsku medicinu i dati krv, ali naglasiti da ste dosli radi te osobe. Eto, ako znate nekoga ko je spreman darovati krv, posaljite mi pp da se dogovorimo o detaljima :) Hvala vam ljudi!
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#74

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 28/05/2015 09:22, edited 2 times in total.
Celly
Posts: 159
Joined: 18/12/2006 14:01

#75 Re: Hajmo dati krv!

Post by Celly »

Da, da, razumijem sta hoces reci, ali eto, ja samo prenosim ono sto me je zamolila da napisem :roll:
Moj muz i ja cemo naravno dati krv, trazim dakle jos cetvero.
Sto se roka tice, ocekuje operaciju iduce sedmice, tako da bi krv trebalo dati u toku ove sedmice.
Ono sto je meni cudno u svemu tome jeste cinjenica da uopste ne traze njenu krvnu grupu, nego bilo koju. Dakle, pacijent ne obezbjedjuje direktno krv za sebe i svoju operaciju, nego nadopunjuje zalihe krvi u Zavodu. Malo mi je to cudno, moram priznati, ali tako su joj trazili na Kosevu...
Post Reply