Hormoni stitne zlijezde

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
pilica
Posts: 123
Joined: 16/01/2008 15:41

#101 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by pilica »

wewa wrote:
pilica wrote:Može li mi samo neko reći koja je to laboratorija u Lužanima, kako se zove ? Izgleda da samo tamo rade elektrolite, a trebaju mi i hormoni štitne.
zove se biohemijsko-mikrobioloska laboratorija luzani, blizu su brajlovica i rade hormone stitne za 27 km
Hvala puno
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#102 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by LaCici »

E vala se ja ne bih za 3 KM peglala do Luzana. Imas u Al Tawilu za 30 KM.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#103 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by wewa »

LaCici wrote:E vala se ja ne bih za 3 KM peglala do Luzana. Imas u Al Tawilu za 30 KM.
ovaj laboratorij ima prostorije i u branilaca grada, blizu bkc-a... a ko zna sta je kome blize.
pilica
Posts: 123
Joined: 16/01/2008 15:41

#104 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by pilica »

Ne bih se ni ja peglala i nije mi blizu, ali su oni izgleda jedini koji rade i ove elektrolite. Mislila sam otici u Sanasu, ali oni ne rade, eurofarm ne radi, zbog toga sam i pitala kako se zove laboratorija da vidim ima li jos negdje u gradu.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#105 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Loulou »

Eleonora wrote:Da li ste vi imale problema sa disanjem, odnosno ne disanjem? meni se u zadnje vrijeme vrlo cesto desi da ne mogu da disem normalno, kao da disem sa pola pluca :-? pa onda malo malo uzdisem, tako da svi oko mene misle da uzdisem radi neke zabrinutosti, ali ja tako uzdahnem, zato sto stvarno ne osjetim kisik u sebi kao sto sam prije osjetila :? strasno... :? to tako traje...pa popusti...pa opet...
Je, identično. Nemam pojma što bi moglo bit.... :-? Jesi ti saznala?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#106 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by pustopoljina »

hej,nemojte me pogresno shvatiti, ali je povezano je i sa stitnom...jeste li se udebljale u zadnje vrijeme?
kad relativno brzo dobijete na tezini, na koju tijelo nije naviklo-bukvalno vam je tesko "nositi ga", pa je i disanje otezano.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#107 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Loulou »

Je povezano, itekako. Problemi s disanjem su, između ostalog, simptomi i hipotireoze i hipertireoze.
Meni su hormoni štitnjače ok.
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#108 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dnaxy »

Imao sam isti slucaj .Nije se nista primjetilo,nikakvi simptomi, cak je i krvna slika bila u redu.razlog zbog kojeg smo otisli doktoru je bio cvor na vratu.nakon pregleda se ustanovilo da je to hladni cvor i da se mora da operise sto brze.za 3 dana smo dobili termin u bolnici.izvadili su prvo pola stitne ,pa nakon sto je patolog rekao da je to karcinom stitne ,onda su izvadili cijelu stitnu zlijezdu.
Sad slijedi radio iod terapija nakon koje ce se moc 95 % posto rec da nisu zaostale nikakve maligne celije.. a onda nakon toga se ide svaki pola godine na preglede..naravno uz trosnju tih hormona..
sve u svemu preporucio bih svima da to pregledaju..u mom slucaju da se doslo 6 mj. kasnije bi bilo kasno...
pilica
Posts: 123
Joined: 16/01/2008 15:41

#109 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by pilica »

wewa wrote:
LaCici wrote:E vala se ja ne bih za 3 KM peglala do Luzana. Imas u Al Tawilu za 30 KM.
ovaj laboratorij ima prostorije i u branilaca grada, blizu bkc-a... a ko zna sta je kome blize.
wewa, možeš li mi reći gdje je to tačno, ako znaš. Moram ujutro tatu odvesti pa da ne lutam i da znam gdje ću parkirati.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#110 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by wewa »

pilica wrote:
wewa wrote:
LaCici wrote:E vala se ja ne bih za 3 KM peglala do Luzana. Imas u Al Tawilu za 30 KM.
ovaj laboratorij ima prostorije i u branilaca grada, blizu bkc-a... a ko zna sta je kome blize.
wewa, možeš li mi reći gdje je to tačno, ako znaš. Moram ujutro tatu odvesti pa da ne lutam i da znam gdje ću parkirati.
ako mislis na luzane: prodjes kroz ilidzu i predjes most prema opstini, skrenes desno prema brajlovicu, nastavis tom cestom do prvog semafora i tu skrenes lijevo: usla si u parking zgrade - laboratorij je odmah u prizemlju.

isti lab u branilaca grada je u posljednjem ulazu kad se prodje pomodorino (sada primavera) prema bkc-u, na prvom spratu.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#111 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Loulou »

dnaxy wrote:Imao sam isti slucaj .Nije se nista primjetilo,nikakvi simptomi, cak je i krvna slika bila u redu.razlog zbog kojeg smo otisli doktoru je bio cvor na vratu.nakon pregleda se ustanovilo da je to hladni cvor i da se mora da operise sto brze.za 3 dana smo dobili termin u bolnici.izvadili su prvo pola stitne ,pa nakon sto je patolog rekao da je to karcinom stitne ,onda su izvadili cijelu stitnu zlijezdu.
Sad slijedi radio iod terapija nakon koje ce se moc 95 % posto rec da nisu zaostale nikakve maligne celije.. a onda nakon toga se ide svaki pola godine na preglede..naravno uz trosnju tih hormona..
sve u svemu preporucio bih svima da to pregledaju..u mom slucaju da se doslo 6 mj. kasnije bi bilo kasno...
Kakav si isti slučaj imao?
Kažeš nije bilo simptoma... a čvor na vratu? Jesi ti sam mogao napipati čvor ili je to na pregledu/UZ ustanovljeno?
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#112 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dnaxy »

Loulou wrote:
dnaxy wrote:Imao sam isti slucaj .Nije se nista primjetilo,nikakvi simptomi, cak je i krvna slika bila u redu.razlog zbog kojeg smo otisli doktoru je bio cvor na vratu.nakon pregleda se ustanovilo da je to hladni cvor i da se mora da operise sto brze.za 3 dana smo dobili termin u bolnici.izvadili su prvo pola stitne ,pa nakon sto je patolog rekao da je to karcinom stitne ,onda su izvadili cijelu stitnu zlijezdu.
Sad slijedi radio iod terapija nakon koje ce se moc 95 % posto rec da nisu zaostale nikakve maligne celije.. a onda nakon toga se ide svaki pola godine na preglede..naravno uz trosnju tih hormona..
sve u svemu preporucio bih svima da to pregledaju..u mom slucaju da se doslo 6 mj. kasnije bi bilo kasno...
Kakav si isti slučaj imao?
Kažeš nije bilo simptoma... a čvor na vratu? Jesi ti sam mogao napipati čvor ili je to na pregledu/UZ ustanovljeno?
Pa mislim na problem sa stitnom.Vremenom je izasao cvor na vratu.Prvo je se tesko primjetilo,da bi kasnije bilo bas vidljivo. 3 cm velicine..
Ja sam samo otisao na kontrolu jer mi je bilo cudno,onda je doktor opipao i ustanovio da se mora ici kod specijaliste.specijalista je onda izvadio probu iz cvora i nakon toga odma na operaciju.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#113 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Skyfox »

LaCici wrote:Bila sam danas na pregledu u poliklinici Al Tawil, kod dr Amele Begic. Zadovoljna sam tretmanom. Hormone sam izvadila u 14.00, a nalaz je bio gotov u 14.30. Doktorica jako fina, posveti dosta vremena pacijentu, i objasni sve sto te zanima. Sto se tice cijene, platila sam 80 KM: vadjenje hormona 30 KM i konsultacije sa dr 50 KM.
Ima i labaratorij u onoj ulici sto ide od parkinka kod Pozorista (Opere) prema Trgu Oslobodenja, zaboravio sam kako se zove... vadenje hormona je isto 30KM, samo sto je onda moja stara to odnjela gore na Kosevo specijalisti radi propisivanja terapije.
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#114 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Eleonora »

Ja sam radila ultrazvuk...Pronasli su mi vodenu cistu na lijevoj strani :?
Rezultate hormonalnog statusa jos cekam....tek 6.9, posto sam ih radila na Kosevu....
Doktor mrtav hladan mi napipa cistu i nista specijl. ne rece....ja ostala zbunjena... :-?
A inace taj dio gdje je cista ja vidim ovako od oka, zaista je nateceno....
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#115 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Loulou »

Eleonora wrote:Ja sam radila ultrazvuk...Pronasli su mi vodenu cistu na lijevoj strani :?
Rezultate hormonalnog statusa jos cekam....tek 6.9, posto sam ih radila na Kosevu....
Doktor mrtav hladan mi napipa cistu i nista specijl. ne rece....ja ostala zbunjena... :-?
A inace taj dio gdje je cista ja vidim ovako od oka, zaista je nateceno....
Cista na vratu? Moraš čekati nalaze hormona da odeš specijalisti ili?
Hmm...
Jesu ti išta rekli u vezi s onim problemima s disanjem koje si opisala?
User avatar
Eleonora
Posts: 1315
Joined: 06/04/2008 14:05

#116 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Eleonora »

Loulou wrote:
Eleonora wrote:Ja sam radila ultrazvuk...Pronasli su mi vodenu cistu na lijevoj strani :?
Rezultate hormonalnog statusa jos cekam....tek 6.9, posto sam ih radila na Kosevu....
Doktor mrtav hladan mi napipa cistu i nista specijl. ne rece....ja ostala zbunjena... :-?
A inace taj dio gdje je cista ja vidim ovako od oka, zaista je nateceno....
Cista na vratu? Moraš čekati nalaze hormona da odeš specijalisti ili?
Hmm...
Jesu ti išta rekli u vezi s onim problemima s disanjem koje si opisala?
Ma da, cista neka... :-? ne, ja sam prije ultrazvuka otisla gore na Kosevo i vadila krv, da mi rade hormone, ali posto je velika guzva, rezultati nalaza ce mi tek biti 6.9.
Nije mi rekao doktor da idem specijalisti, ali ako budu hormoni pobrkani, ici cu svakako :-?
Nista mi nisu rekli to za disanje, kao na psiha bazi ( puna mi je kapa tog ''psiha bazi'', to kad ne znaju sta ti je , to kazu :-? )... to su neki simptomi nenormalnog lucenja hormona stitne zlijezde, ali eto, tek kad mi ispitaju i vide hormone, reci ce mi jeli to...
cula sam inace, da se te ciste uspjesno lijece, ili cak uspjesno operiraju...al mi vala to nekako :skoljka:
tikvash
Posts: 3
Joined: 25/05/2010 18:48

#117 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by tikvash »

i meni je prije 2 godine odstranjen jedan režanj štitnjače,imao čvor neki tzv.solidni nodus,bio oko1cm ali je bio dobro nalegao na dušnik i tvrd kao lješnjak ,.ph nalaz je Bogu hvala pokazao da je benigan,.ali od tada uzimam nadomjesnu terapiju letroxom jer preostali dio ne može da proizvede dovoljno hormona,prije operacije su mi hormoni bili školski,.inače se relativno dobro osjećam i nemam nekih posebnih tegoba.
[email protected]
Posts: 21
Joined: 17/08/2010 12:14

#118 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by [email protected] »

operisala sam štitun žlijezdu prošle godine i od tada nikako nisam dobro.stalno sam kod doktora i od toga sam se umorila.poslije operacije sam imala i ginekoloških problema na grliću materice sam imala kondilome koje sam laserski odstranila sad imam problema sa glasnicama otečene su mi i teško dišem ,zamaram se .što se tiče štitne to sam regulisala i sad sam ok zahvaljujući doktorici Zeliji Veliji ona je ekspert što se tiče endokrine a svi ostali su nula pojma nemaju
[email protected]
Posts: 21
Joined: 17/08/2010 12:14

#119 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by [email protected] »

kod mene su bile ciste prije operacije hormoni su mi bili uredu al nije to baš bezazlena operacija meni su izvadili i paratioidnu žlijezdu pa sad moram piti CA Sandoz 3x1 dnevno rokatrol tablete 2x1x2 ,magnezijum, i hormonsku terapiju eutirox 125mg 5 dana i 2 dana 100mg.Malo je stručnjak za operaciju štitne kod nas i glasnice su mi oštetili pa sad moram operisati i njih jer mi prave problem kod disanja jasam ko auto da voziš pod ručnom
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#120 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by paja patak »

nisam znala da ljudi znaju imati toliko problema s tim, ja nisam nikakve simptome osjecala, niti primjecivala, dok nisam otisla onako cisto zbog sebe na kontrolu... meni je samo malllko uvecanja na desnu stranu i to se nista ne vidi dok ne odem na ultrazvuk... pijem letrox, svakih 6 mjeseci vadim nalaze, sve dobro hvala Bogu, ali doktor kaze da cu haman cijeli zivot morati piti terapiju... dijagnoza: hipotiroza... pa me zanima je li neko pio tablete, pa nakon nekog vremena nije vise imao potrebu za tim? tj, da je stitna sposobna sama raditi normalno?
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#121 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by LaCici »

Ja imam hipotireozu i uzimala sam do nedavno Letrox. Bolest mi je dijagnosticirana prije 3 godine i pocela sam sa pola tablete letroxa od 50, medjutim svaki put mi je sve gori i gori nalaz bio, a doktorica mi je samo povecavala dozu ne pitajuci se kako mi nije nimalo bolje ako sam pod terapijom. Inace rijec je o doktorici iz Opce bolnice, koju ne bih nikome preporucila. I prije nekoliko sedmica odem u privatnu polikliniku, i dr mi kaze da mi vjerovatno ne odgovara lijek jer mi se simptomi nisu nimalo povukli, osjecala sam se isto i pod terapijom i prije nego mi je dijagnosticirana hipotireoza. Promijenila mi je lijek, i sada pijem Tivoral, pa cu za par sedmica ici na kontrolu da se vidi kako organizam reaguje na novi lijek. Inace, cula sam da je npr u Kanadi Letrox zabranjen zbog neucinkovitosti, a ovdje ga u bolnicama nenormalno forsiraju. Eto toliko.
[email protected]
Posts: 21
Joined: 17/08/2010 12:14

#122 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by [email protected] »

ja bih vam preporučila doktoricu Zeliju Veliju ona je što se tiče štitne ekspert radi privatno u domu željezničara na Socijalnom nije skupa ,a sve ostale ništa mene je Bešlićka na nuklearnoj vodila nema pojma poslije operacije dva mjeseca me držala bez terapije ni otpusno pismo nije pogledala nego na hodniku onako usput dođite za mjesec ipo na kontrolu a komplet štitnu mi izvadili što je apsurdno sedam dana možeš biti bez terapie.znam ljude koji odstrane jedan režanj i vremenom prestanu piti hormonsku terapiju.Što se tiče hormonskih terapija meni su na početku uključili Letrox al nije mi odgovarao sada mijem Eutirox i odlično reagujem ne debljam se nisam nervozna nemam nikakvih negativnih pojava.črvorove možete kontrolisati al nema nikakve terapije i svaki poud kad odete oni narastu zato idite na vrijeme nemojte se zapuštati kao ja pa da vam sve izvade vodite računa o čvorićima
doblo
Posts: 10
Joined: 06/06/2008 15:35

#123 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by doblo »

jos prije dvije godine na nekoj temi o stitnoj zlijezdi,rekao sam da je jedini strucnjak za to i cijelu endokrinologiju jedino Zelija,nazalost to je tako.Bolesni ljudi prodju sve "strucnjake" ali na kraju zavrse kod jedne tihe,strucne,postene zene.
dzana
Posts: 84
Joined: 05/06/2009 15:09

#124 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dzana »

doblo wrote:jos prije dvije godine na nekoj temi o stitnoj zlijezdi,rekao sam da je jedini strucnjak za to i cijelu endokrinologiju jedino Zelija,nazalost to je tako.Bolesni ljudi prodju sve "strucnjake" ali na kraju zavrse kod jedne tihe,strucne,postene zene.
potpisujem.. samo rijeci hvale za dr. Zeliju..
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#125 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by paja patak »

doblo wrote:jos prije dvije godine na nekoj temi o stitnoj zlijezdi,rekao sam da je jedini strucnjak za to i cijelu endokrinologiju jedino Zelija,nazalost to je tako.Bolesni ljudi prodju sve "strucnjake" ali na kraju zavrse kod jedne tihe,strucne,postene zene.
Boga mi nije ni mom lijecniku mane :oops: :)
Post Reply