Ginekologija - sve o tome

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
233
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
92
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
152
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 771

User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#2276 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Suicidal Siberian »

Jedno pitanje sa strane muskarca. Naime, cura mi je juce napipala ispod sramnih usana neku kao kvrgicu, odnosno dvije, u podrucju medjunozja, ispod koze. Ja sam joj rekao da je vjerovatno kakva žlijezda. U svakom slučaju treba otici doktoru, ali eto pitam ovdje ako mozda neko ima slicno iskustvo?
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#2277 Re: Ginekologija i vagine....

Post by otherside »

Suicidal Siberian wrote:Jedno pitanje sa strane muskarca. Naime, cura mi je juce napipala ispod sramnih usana neku kao kvrgicu, odnosno dvije, u podrucju medjunozja, ispod koze. Ja sam joj rekao da je vjerovatno kakva žlijezda. U svakom slučaju treba otici doktoru, ali eto pitam ovdje ako mozda neko ima slicno iskustvo?
http://www.ezdravlje.info/index.php?opt ... Itemid=330
loptica skočica
Posts: 4
Joined: 05/12/2012 20:21

#2278 Re: Ginekologija i vagine....

Post by loptica skočica »

Drage moje, nisam baš tako nova na forumu, jer redovito pratim i čitam ali evo odlučih da nešto i napišem. Ova tema je iz dana u dan sve važnija za nas i toga bismo trebale postati svjesne. Nažalost još uvijek ima žena koje ne idu na redovite kontrole i time svakako rizikuju da ugroze svoje zdravlje :? Inače sam imala dosta problema u vezi komplikacija u trudnoči i naposljetku spontanog itd... ali to sad nije tema. Zbog prethodno navedenog sam imala priliku da upoznam dosta ljekara, što privatnih što onih na GAK-u. Uglavnom nisam bila zadovoljna zbog premalo posvećenog vremena i šturih odgovora. Prije oko mjesec dana sam igrom slučaja otišla u Sara - Vitu kod dr Emine. Ta žena je bila prva koja je izdvojila preko sat vremena za pregled i razgovor, te bila jako detaljna i susretljiva. Nekako se čovjek kod nje ugodno osjeća, jer svojim razgovorom i pristupom uljeva sigurnost. Toplo preporučujem. Ukoliko neko još ima iskustava sa navedenom dr neka se javi. Ja sam imala priliku da je posjetim tek jednom i eto za sada imam pozitivno iskustvo. ;-)
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#2279 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dust in the wind »

pomagajte... inace imam od ranog djetinjstva, ali ovo sto mi se desava 7 dana je fuj... strasno me boli.. imam redovne odnose i nekad me znalo ako je strast razbuktana da boli 2-3 dana... ali sada to nije slucaj... odnos je bio sasvim normalan i njezan.medjutim to mene boli strasno.posebno kada sjedim.kupila sam kanesten, mazem 3 dana...tubu sam skoro potrosila, ali nekih pomaka nema...
loptica skočica
Posts: 4
Joined: 05/12/2012 20:21

#2280 Re: Ginekologija i vagine....

Post by loptica skočica »

dust in the wind wrote:pomagajte... inace imam od ranog djetinjstva, ali ovo sto mi se desava 7 dana je fuj... strasno me boli.. imam redovne odnose i nekad me znalo ako je strast razbuktana da boli 2-3 dana... ali sada to nije slucaj... odnos je bio sasvim normalan i njezan.medjutim to mene boli strasno.posebno kada sjedim.kupila sam kanesten, mazem 3 dana...tubu sam skoro potrosila, ali nekih pomaka nema...
boli te šta i kako - svrab ili bol i kako misliš imaš od djetinjstva?

U tvom slučaju bih otišla ljekaru.
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#2281 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dust in the wind »

pa kandidu.javlja mi se s vremene na vrijeme... to nije spolno prenosiva bolest. bar ne na tipican nacin....a trenutno je bol. kada sjedim npr. vec me 7-8 dana boli... nikad nije ovako bilo. najcesce sam samovoljno rjesavala problem kanestenom ili vaginaletama.
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#2282 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Aleluja »

...samo ti kondom koristi ako se ne možeš suzdržati od odnosa da ne bi bilo ping pong efekta... :mrgreen:
User avatar
emmmy
Posts: 19
Joined: 12/12/2010 20:04
Location: Sarajevo

#2283 Re: Ginekologija i vagine....

Post by emmmy »

Obzirom da "bolesti" dojke spadaju pod ginekologiju nadam se da pisem na pravom mjestu. Naime, na desnoj dojci sam napipala kvrzicu (jasnih rubova, pomicnu) i koliko sam se prepala vjerujem da je suvisno da govorim. Otisla sam na radiologiju i doktorica mi je rekla da je rijec o cisti gušćeg sadržaja, hormonalog je porijekla i sto je najbitnije benignog karaktera. Doktorica je u nalazu napisala da je potrebno uraditi punkciju da bi se ustanovilo o kojoj je cisti rijec. Tu punkciju sam zakazala 9.1. Nisam htjela da se zadrzim na samo jednom misljenju pa sam otisla u Skerlicevu i cula i drugo. Doktorica iz Sk. mi je rekla da je najvjerovatnije da je riječ o fibroadenomu (benignom tumoru) i odmah me pitala jesam li koristila hormonalnu terapiju što jesam. Koristila sam 5 mjeseci YAZ i 4 mjeseca LOGEST. Prestala sam koristiti u junu da bih odmah u julu dobila mrosirene mlijecne kanalice i jake bolove. Znači za 5 mjeseci sam dobila cistu ili ne daj Boze tumor, vidjet cemo nakon punkcije... U mojoj porodici niko nikad ama baš nikakvih problema sa dojkama nije imao a kamoli da je imao tumor... Znam da je fibroadenom dobrocudni tumor, koji nastaje usljed povecane koncentracije estrogena inace u 20-tim godinama ali opet...nekako bih bila mirnija da je cista. Bila sam kod glandularnog hirurga koji nije siguran o cemu je rijec, samo je siguran da je benigno potpuno i da je rekao da ako bude fibroadenom da ce mi ga on otkloniti a ako bude cista moze da se "ispuše" samom punkcijom...
Nije bilo osobe koje je strahovala od posljedica kontracepcije više od mene. Uradila sam sve nalaze, svi bili u redu, tri puta sam bila kod doktorice i ona me ubjedjivala da su kontracepcijske pilule danas ben nus-pojava, da ih uzimaju i djevojcice od 13 god pa čak i ona sama... a ja se opet dvoumila. K'o da sam znala. Na kraju sam pristala na pilule sa najnizom koncentracijom hormona a sve samo da bi mi smanjile moju jako obimnu mentruaciju zbog koje sam vrlo cesto bila anemicna.
Nadam se da će moj post riješiti dileme nekih djevojaka vezano za kontracepciju. Nemaju svi posljedice. Neke ih koriste godinama bez posljedica ...Znam i da je individualno, da nekome odgovaraju jedne, nekome druge mada u sustini po mom misljenju u svakom slucaju nisu nimalo bezazlene i ne ispalti se riskirati. Ima li neko iskustva sa punkcijom? Cistama? Fibroadenomima?
Lullaby5
Posts: 143
Joined: 21/06/2010 17:51

#2284 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Lullaby5 »

Evo ja imam fibrocisticnu mastopatiju. Dakle imam prilicno veliki broj cista u dojkama. Inace mi je dijagnoza postavljena ultrazvukom, nakon sto je dr napipala neku kvrzicu. Meni je receno da je to benigno, i niko me nije slao na punkciju niti bilo kakvo dalje ispitivanje. Samo su mi rekli da treba raditi kontrolni UZV jednom u pola godine. Sad si me zabrinula sa svojim postom, jer sam ja mozda to sve olako shvatila. Mozda bih ipak trebala potraziti drugo misljenje :roll:
Amy82
Posts: 388
Joined: 03/07/2006 10:19
Location: LaLaLand

#2285 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Amy82 »

Curke gdje se kupuje beta glukan i kakve su cijene?

Tnx :-)
User avatar
emmmy
Posts: 19
Joined: 12/12/2010 20:04
Location: Sarajevo

#2286 Re: Ginekologija i vagine....

Post by emmmy »

Lullaby5 wrote:Evo ja imam fibrocisticnu mastopatiju. Dakle imam prilicno veliki broj cista u dojkama. Inace mi je dijagnoza postavljena ultrazvukom, nakon sto je dr napipala neku kvrzicu. Meni je receno da je to benigno, i niko me nije slao na punkciju niti bilo kakvo dalje ispitivanje. Samo su mi rekli da treba raditi kontrolni UZV jednom u pola godine. Sad si me zabrinula sa svojim postom, jer sam ja mozda to sve olako shvatila. Mozda bih ipak trebala potraziti drugo misljenje :roll:

Ma ne brini, rekli su ti da dolazis svako pola godine da bi pratili raste li. Meni ej neki dan hirurg rekao da oni skidaju sve preko 2cm. I meni je receno da je benigno i da se nista ne brinem ali opet... Sto se punkcije tice oni kazu da je bolje radi sebe da je uradim. Mozes potraziti drugo misljenje opet radi sebe. Ma mi zene smo cudo, uvijek pomisljamo na najgore.
User avatar
Perdita_Durango
Posts: 413
Joined: 21/08/2012 23:33

#2287 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Perdita_Durango »

Da li netko ima preporuku za finu, dobru ginekologinju u Sarajevu?
User avatar
R'n'B
Posts: 18
Joined: 11/09/2010 21:40
Location: Šeher

#2288 Re: Ginekologija i vagine....

Post by R'n'B »

Perdita_Durango wrote:Da li netko ima preporuku za finu, dobru ginekologinju u Sarajevu?
Dok sam bila trudna, trudnoću mi je vodila dr. Vesna Bralo koja radi na Otoci, bila sam prezadovoljna. I nakon poroda redovno sam na pregledima kod nje. Doktorica ima baš strpljenja sa pacijentima, a ako ti je frka da cekas na red (ja se narucim mjesec ranije), ona ima i privatnu ordinaciju Donna na Obali.
agenštajn
Posts: 39
Joined: 05/07/2012 10:32

#2289 Re: Ginekologija i vagine....

Post by agenštajn »

Juče sam radila kiretažu na GAk-u...i užas nemam druge riječi.Rade kao uz lokalnu anesteziju ali ni traga od toga...samo bocnu i počnu raditi...katastrofa...kiretaža=mesarenje!!!
User avatar
lara b.
Posts: 307
Joined: 23/01/2007 15:05
Location: sarajewo

#2290 Re: Ginekologija i vagine....

Post by lara b. »

agenštajn wrote:Juče sam radila kiretažu na GAk-u...i užas nemam druge riječi.Rade kao uz lokalnu anesteziju ali ni traga od toga...samo bocnu i počnu raditi...katastrofa...kiretaža=mesarenje!!!
uzas :x
semii
Posts: 43
Joined: 23/09/2011 09:24

#2291 Re: Ginekologija i vagine....

Post by semii »

Kako dr. u Vojnoj bolnici reaguju kada dodjete na porod sa lakom na noktima? da li skidaju oni, ako niste vi? Ja imam hennu na noktima, treba vremena da bi izrasla.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#2292 Re: Ginekologija i vagine....

Post by MrsJ »

Ja sam imala gel na svojim noktima i morala sam prije poroda skinuti, dr. Masic me je vodio i sam mi je rekao da ne smijem imati ni lak niti bilo sta na noktima. Tako da mislim da ne smijes ni kod drugih doktora.
semii
Posts: 43
Joined: 23/09/2011 09:24

#2293 Re: Ginekologija i vagine....

Post by semii »

Ma to je inace na operacijama tako, jer se valjda prvo po noktima vidi ako nesto krene po zlu. Nokti promijene boju.
User avatar
sarajevo_84
Posts: 151
Joined: 24/11/2010 14:55

#2294 Re: Ginekologija i vagine....

Post by sarajevo_84 »

Mislim da je dovoljno skinuti gel barem sa jednog nokta, ja sam otisla na carski sa ljubicastim nokticima na nogama i prozirnim gelom na rukama, i nisu bas bili odusevljeni, al je bila frka i nisu se puno zamarali. :roll:
vila-svila
Posts: 4
Joined: 26/07/2012 15:37

#2295 Re: Ginekologija i vagine....

Post by vila-svila »

Ne znam da li sam na pravom mjestu sa problemom, ali da pitam.... Bila sam na ginekološkom pregledu i doktorica mi je rekla da imam dupli endometrij (Sluznica u sluznici). Od tad surfam po netu da vidim šta je to, je li nešto opasno ili šta već.... Da li neko zna nešto o ovome?
vila-svila
Posts: 4
Joined: 26/07/2012 15:37

#2296 Re: Ginekologija i vagine....

Post by vila-svila »

Debljina endometrija je ok, imam jako bolne menstruacije i to je to. Ali me zanima da li je ovo problem prilikom začeća?
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#2297 Re: Ginekologija i vagine....

Post by žuta lala »

Joj žene drage, spasite me. Koje vi tablete koristite kada dobijete?
Ja se svaki mjesec patim s menstruacijom - prvi dan ne mogu ni iz kuće izaći koliko me boli. :( Pijem caffetin menstrual, pomogne malo, prestane na kratko i opet počne. A ja inače nisam zagovornik tableta, pa ne bih sada da popijem maksimalno dozvoljenu dozu ovog caffetin menstruala.
Ne znam živa šta da radim. A još mi često kasni, pa ne mogu ništa da planiram mjesec unaprijed, npr. neko putovanje ili sl., jer ako dobijem u tom periodu, nema šanse da se maknem iz kuće. :(
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#2298 Re: Ginekologija i vagine....

Post by duboka_misao »

zuta_lala wrote:Joj žene drage, spasite me. Koje vi tablete koristite kada dobijete?
Ja se svaki mjesec patim s menstruacijom - prvi dan ne mogu ni iz kuće izaći koliko me boli. :( Pijem caffetin menstrual, pomogne malo, prestane na kratko i opet počne. A ja inače nisam zagovornik tableta, pa ne bih sada da popijem maksimalno dozvoljenu dozu ovog caffetin menstruala.
Ne znam živa šta da radim. A još mi često kasni, pa ne mogu ništa da planiram mjesec unaprijed, npr. neko putovanje ili sl., jer ako dobijem u tom periodu, nema šanse da se maknem iz kuće. :(
brufen zakon
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#2299 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Michun »

duboka_misao wrote:
zuta_lala wrote:Joj žene drage, spasite me. Koje vi tablete koristite kada dobijete?
Ja se svaki mjesec patim s menstruacijom - prvi dan ne mogu ni iz kuće izaći koliko me boli. :( Pijem caffetin menstrual, pomogne malo, prestane na kratko i opet počne. A ja inače nisam zagovornik tableta, pa ne bih sada da popijem maksimalno dozvoljenu dozu ovog caffetin menstruala.
Ne znam živa šta da radim. A još mi često kasni, pa ne mogu ništa da planiram mjesec unaprijed, npr. neko putovanje ili sl., jer ako dobijem u tom periodu, nema šanse da se maknem iz kuće. :(
brufen zakon
Ketonal je zakon. Ima od 50, 100, 150. Na njemu pise da je za menstrualne bolove jer opusta matericu.
Caffetin mentrual meni nista - ko tik tak da pojedem.
Ako ti ide neko u inostranstvo nek ti kupi Espidifen u kesicama. To je ibuprofen (brufen) ali sa ubrzanim dejstvom, popijes i za 5 min. si ko pticica.
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#2300 Re: Ginekologija i vagine....

Post by žuta lala »

Michun wrote:
duboka_misao wrote:
brufen zakon
Ketonal je zakon. Ima od 50, 100, 150. Na njemu pise da je za menstrualne bolove jer opusta matericu.
Caffetin mentrual meni nista - ko tik tak da pojedem.
Ako ti ide neko u inostranstvo nek ti kupi Espidifen u kesicama. To je ibuprofen (brufen) ali sa ubrzanim dejstvom, popijes i za 5 min. si ko pticica.
Hvala i jednoj i drugoj! Probat ću i brufen i ketonal, pa šta mi više pomogne... Ne razumijem se baš u tablete, pa rekoh bolje ovdje da pitam, jer stvarno ovako više ne mogu. :-D
Post Reply