Ginekologija - sve o tome

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
233
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
92
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
152
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 771

LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#601 Re: Ginekologija i vagine....

Post by LaCici »

LaCici wrote:
hanumica82 wrote:Na zadnjem UVZ mi je doktorica rekla da mi se jedan jajnik spustio i daje blago uvecan. Nije bila pretjerano zabrinuta, niti mi je rekla sta to znaci, samo je tako konstatovala. Rjec je o drzavnom doktoru, a poznato je da oni nisu pretjerano zainteresovani da se pobrinu za pacijenta.
Zanima me sto bi to zaista moglo znaciti? Nisam radzala, tako da sam sa razlogom zabrinuta. Inace imam problema sa neredovnim ciklusima i neredovnim ovulacijama, pa me je strah da to znaci da taj jajnik nije u funkciji.

Moze li mi neko prepouciti dobrog privatno ginekologa u sarajevu, i reci mi koje su cijene pregleda obicnog i uvz i papa testa.

Hvala
Definitivno dr Divanovic, imas negdje na ovoj temi njegov broj. Ja sam bila kod njega, obicni pregled je 30 KM, papa mislim oko 50. Nazoves i pitas koliko je sta, al je veliki strucnjak, o njemu sam cula sve najbolje.
Evo broj
dr.Divanović
Kolodvorska 10
tel:663-935
User avatar
tomyf
Posts: 85
Joined: 18/02/2009 09:38

#602 Re: Ginekologija i vagine....

Post by tomyf »

LaCici wrote:
LaCici wrote:
hanumica82 wrote:Na zadnjem UVZ mi je doktorica rekla da mi se jedan jajnik spustio i daje blago uvecan. Nije bila pretjerano zabrinuta, niti mi je rekla sta to znaci, samo je tako konstatovala. Rjec je o drzavnom doktoru, a poznato je da oni nisu pretjerano zainteresovani da se pobrinu za pacijenta.
Zanima me sto bi to zaista moglo znaciti? Nisam radzala, tako da sam sa razlogom zabrinuta. Inace imam problema sa neredovnim ciklusima i neredovnim ovulacijama, pa me je strah da to znaci da taj jajnik nije u funkciji.

Moze li mi neko prepouciti dobrog privatno ginekologa u sarajevu, i reci mi koje su cijene pregleda obicnog i uvz i papa testa.

Hvala
Definitivno dr Divanovic, imas negdje na ovoj temi njegov broj. Ja sam bila kod njega, obicni pregled je 30 KM, papa mislim oko 50. Nazoves i pitas koliko je sta, al je veliki strucnjak, o njemu sam cula sve najbolje.
Evo broj
dr.Divanović
Kolodvorska 10
tel:663-935

ovo potpisujem... moj doktor vec godinama. super covjek, uvijek spreman na sve diskusije i ima puno zivaca , a veliki je strucnjak.
User avatar
tomyf
Posts: 85
Joined: 18/02/2009 09:38

#603 Re: Ginekologija i vagine....

Post by tomyf »

sigurno je negdje neko napisao ali ne mogu se snaci...ove lactogyn tablete...imaju u svim nasim apotekama? predpostavljam posto je probiotik da ne treba recept ili takvo sto? kolika im je cijena? sigurno se ponavljam
sombra
Posts: 111
Joined: 04/01/2008 10:03

#604 Re: Ginekologija i vagine....

Post by sombra »

Za Lactogyn recept nije potreban, mislim da ih mozes dobiti u svakoj apoteci. Ali su prilicno skupe, preko 15 KM pakovanje od 30 komada, a preporucuje se uzimati dvije dnevno...
ixus
Posts: 1
Joined: 26/04/2010 00:36

#605 Re: Ginekologija i vagine....

Post by ixus »

je li neko lijecio problem kondiloma? zanima me koja metoda je najbolja i gdje otici i kakve su cijene za uklanjanje? hvala
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#606 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 25/11/2010 11:48, edited 1 time in total.
User avatar
Šeherzada
Posts: 7054
Joined: 10/08/2006 00:01
Location: Pod ovom kapom nebeskom i mojom dusom Bosanskom....

#607 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Šeherzada »

A za sta je Lactogyn?
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#608 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 25/11/2010 11:48, edited 1 time in total.
User avatar
Šeherzada
Posts: 7054
Joined: 10/08/2006 00:01
Location: Pod ovom kapom nebeskom i mojom dusom Bosanskom....

#609 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Šeherzada »

One su oralne tablete,jel?I za koje su tacno upale,da li ih mogu uzeti na svoju ruku?
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#610 Re: Ginekologija i vagine....

Post by madnessa »

Šeherzada wrote:A za sta je Lactogyn?
Lactogyn je probiotik za floru vagine ili laicki "jogurt za vaginu". Kako jogurt obnavlja floru probavnog trakta tako Lactogyn obnavlja floru vagine.

Probiotici su mikroorganizmi koji pomazu borbu protiv stetnih mikroorganizama i obnavljanje flore organa za koje su namijenjeni. Poznato je da se pri upotrebi antibiotika ne ubijaju samo stetni mikroorganizmi koji uzrokuju upale nego i dobri mikroorganizmi koji se brinu za nase tijelo. Tada je potrebno uzimati dodatne kolicine tih dobrih mikroorganizama ili probiotike.

Iako ne lijece upale mogu pomoci da do njih ne dodje, jer je organizam spremniji na odbranu od stetnih mikroba, ali mogu potpomoci brzi oporavak nakon sto se upala desila i lijecila antibioticima.
Šeherzada wrote:One su oralne tablete,jel?I za koje su tacno upale,da li ih mogu uzeti na svoju ruku?
Da, oralne su. Mozes, jer je to uistinu kao da pijes jogurt za probavu. Mozes ih stalno piti. Ja svako mjesec-dva uzmem jednu kutiju i popijem, jer imam sklonost ka cestim upalama. Imunitet mi je jako los i tesko ga vracam u normalu, pa mi one puno pomazu.
PalaSa Marsa
Posts: 18966
Joined: 11/09/2008 11:48
Location: Where the Moon play with the Stars :)

#611 Re: Ginekologija i vagine....

Post by PalaSa Marsa »

Nemam pojma dali ovdje mogu pitati, al' me zanima dali je neko imao iskustva sa tabletama za kontrolu, odnosno regulisanje lucenja nadbubrezne zlijezde, i ako jeste, da mi objasni kako i na koji nacin ustvari regulise lucenje tih hormona, dali postoji neki rizik ako kad ih se uzima i koji, i uopste dali mogu ostati posljedice, i dali su uopste preporucljive i "zdrave"/efikasne te tablete. Zovu se Prednisolon, Unaprijed Hvala. :)
Napomena, ako sam dosla na pogresan frum, slobodno me presaltajte na odgovarajuci. :)
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#612 Re: Ginekologija i vagine....

Post by jedna »

Aura Perez wrote:Pozdrav zene!

Da ne otvaram novu temu, nadam se da se ova cita vise nego pise :D

Ovako, nedavno sam pocela da pijem kontracepcijske pilule na preporuku ginekologa zbog neredovnog ciklusa. Tacnije zavrsavam prvo pakovanje i trebala bih da dobijem mjesecnu gospu u ovih par dana. Na pocetku sam imala standardne probleme, nalete mucnine, promjene raspolozenja, blage glavobolje. Onda je postalo jako rijetko, ali ova dva - tri dana, sto je otprilike vrijeme kad bi mi pms trebao poceti imam grozno izrazenje promjene raspolozenja i ridam ko malo dijete zbog svake sitnice. I prije pilula sam imala grozan PMS i problem s raspolozenjima, ali sad su nekako depresivne faze dosta izrazenije.

Je li iko imao slicno iskustvo ili treba da se brinem tojes :D smaram cika ginekologa opet?

Hvala :)
ja pijem kontracepciju, juče počela 5. ciklus. na sreću, nisam imala nikakvih negativnih nuspojava, pa tako ni tih, ali me ginekologica unaprijed upozorila šta je sve moguće (pa tako i to tvoje). koje piješ? ja znam da imaju neke koje ujedno ublažavaju i simptome pms-a. možda to da pitaš dr. opet sve to zavisi od osobe do osobe, moja drugarica je pila diane i trpila užasne glavobolje, pa je po preporuci doktorice prekinula korištenje, ja nisam nikad imala to, samo malo nekog vanmenstrualnog krvarenja tokom drugog ciklusa.
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#613 Re: Ginekologija i vagine....

Post by jedna »

pa, ja sam mislila da su te za a ublažavanje pms-a, ili yasmine (jesu li te iste).
ja pijem belune, koje su iste kao diane, i 3 sedmice, pa 7 pauze i trebam dobiti. a posle prve table, ja dobila nakon 3-4 dana i odmah krenem piti novu. posle mi dr rekla da sam trebala čekati 7 dana bez obzira kad dobijem, tako da ako mi i prođe mens. u tih 7 dana nema veze. meni su sada i ciklusi kraći i menstruacije manje obilne (što mi je super). i to mi je rekla da ću posle nekoliko mjeeci imati i po dan i po :mrgreen:
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#614 Re: Ginekologija i vagine....

Post by jedna »

ja sam se nadala da ću imati "neželjeni" efekat oticanja grudi. nažalost, i to je izostalo :run:
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#615 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Bellica »

Aura Perez wrote:Pozdrav zene!

Da ne otvaram novu temu, nadam se da se ova cita vise nego pise :D

Ovako, nedavno sam pocela da pijem kontracepcijske pilule na preporuku ginekologa zbog neredovnog ciklusa. Tacnije zavrsavam prvo pakovanje i trebala bih da dobijem mjesecnu gospu u ovih par dana. Na pocetku sam imala standardne probleme, nalete mucnine, promjene raspolozenja, blage glavobolje. Onda je postalo jako rijetko, ali ova dva - tri dana, sto je otprilike vrijeme kad bi mi pms trebao poceti imam grozno izrazenje promjene raspolozenja i ridam ko malo dijete zbog svake sitnice. I prije pilula sam imala grozan PMS i problem s raspolozenjima, ali sad su nekako depresivne faze dosta izrazenije.

Je li iko imao slicno iskustvo ili treba da se brinem tojes :D smaram cika ginekologa opet?

Hvala :)
To su sve normalne pojave, kod nekih zena se jave pojacani simptomi, a kod nekih umanjeni. Prvo tek ti je prva kutija i tek si u fazi navikavanja, ustvari ne ti nego tvoj organizam i normalno je da na neki cudan nacin odreaguje. Evo moje iskustvo, nakon prve pilule je sve bilo ok, nakon 5. pilule pojavili su mi se nesigurni znaci trudnoce, jutarnje mucnine, povracanje, vrtoglavice, zelja za odredjenom hranom... Nakon 3. kutije sve je isto, samo sto sada imam skoro bezbolne cikluse, krsta me skoro nikako ne bole, grudi tu i tamo, znaju mi praviti probleme. Eh sad, kad sam tek pocela s terapijom akne su mi se pojacale, masna koza takodjer, kosa isto tako, htjela sam da prestanem piti pilule jer su mi pravile vise problema nego sto sam ih imala prije. Medjutim, kasnije su se akne smanjile, masna kosa i koza takodjer, samo su jos uvijek ostale jutarnje mucnine i povracanje, glavobolje i vrtoglavice. Doktor kaze da ce to sve proci i ja mislim isto jer imam organizam koji cijeli zivot prima odredjenu kolicinu hormona i sad najednom mu "ubacujem" dodatnu kolicinu. Malo se strpi i proci ce, ciklusi ce ti biti redovni, znat ces tacno kad ces dobiti, nece vise biti "iznenadjenja" sto je super, mozes se organizovati s npr. godisnjim odmorom i sl.
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#616 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 25/11/2010 11:49, edited 1 time in total.
-mala mu-
Posts: 6
Joined: 17/05/2010 13:19

#617 Re: Ginekologija i vagine....

Post by -mala mu- »

Trebam pomoc... prije otprilike mjesec dana sam na usnicama napipala cvorugicu, kad pogledam, vidim velicinu zrna graska, bjela, isto kao da je masno tkivo. Zna li neko sta je? Jel opasno? Jel se nekom desilo slicno? Hvala.
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#618 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Loulou »

Malim ili velikim?
Ako je na ovim drugim, moguće je da je urasla dlaka.
-mala mu-
Posts: 6
Joined: 17/05/2010 13:19

#619 Re: Ginekologija i vagine....

Post by -mala mu- »

Loulou wrote:Malim ili velikim?
Ako je na ovim drugim, moguće je da je urasla dlaka.

Nije urasla dlaka. :(
shambho
Posts: 989
Joined: 30/04/2009 23:18

#620 Re: Ginekologija i vagine....

Post by shambho »

Moze biti da je urasla dlaka i meni se to desava.. I sad je vec postalo problem jer kad god obrijem poraste..malko boli na dodir.. I nestane za nekoliko dana.. Da mi se nekkao te dlake rijesit al' ne smijem da diram nis.. :| ..Je li imao neko slican problem?

..Ako se i tebi nakon brijanja to desilo najvjerovatnije je to u pitanju..
shambho
Posts: 989
Joined: 30/04/2009 23:18

#621 Re: Ginekologija i vagine....

Post by shambho »

E a moze biti i da je bubuljica al' opet mjesec dana.. :| Nije onda al' ne brini sigurno nije nista strasno..
Mozda da odes na pregled cisto da smiris misli.. :)
-mala mu-
Posts: 6
Joined: 17/05/2010 13:19

#622 Re: Ginekologija i vagine....

Post by -mala mu- »

ma bas je na malim usnicama, gdje nema dlacica..., pa ne znam? :-?
shambho
Posts: 989
Joined: 30/04/2009 23:18

#623 Re: Ginekologija i vagine....

Post by shambho »

Pa ako ne boli i ne raste, ne bi trebalo biti strasno ni zabrinjavajuce, mada stvarno ne znam sta bi moglo biti..

Najbolje je skupiti 30 KM, naruciti se kod privatnika imas iznad brojeve, i za dan se rijesit brige, nije na odmet :) ..

..Samo nemoj puno da se brines ali nemoj ni zapostaviti.. Bit ce to sve OK.. :)
-mala mu-
Posts: 6
Joined: 17/05/2010 13:19

#624 Re: Ginekologija i vagine....

Post by -mala mu- »

shambho wrote:Pa ako ne boli i ne raste, ne bi trebalo biti strasno ni zabrinjavajuce, mada stvarno ne znam sta bi moglo biti..

Najbolje je skupiti 30 KM, naruciti se kod privatnika imas iznad brojeve, i za dan se rijesit brige, nije na odmet :) ..

..Samo nemoj puno da se brines ali nemoj ni zapostaviti.. Bit ce to sve OK.. :)

Hvala na savjetu, da trebala bi otici dr. i provjeriti to.
*mima*

#625 Re: Ginekologija i vagine....

Post by *mima* »

Nemoj pisat to trebala.....spremi se i idi ginekologu.
Post Reply