Ginekologija - sve o tome

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
233
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
92
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
152
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 771

User avatar
Generain
Posts: 42
Joined: 23/12/2009 17:59

#526 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Generain »

Haj da i ja nešto priupitam :D
Nego djevojka mi je bila na moru prije par godina i imala je mjesecnicu i nosila je tampon.Naime sa visine od par metara je skocla u vodu i nije sigurna da li joj je himen nastradao u tom podvigu :?
Mi bismo rado provjerili ali eto necemo još da odemo u te vode, pa ima li ikakav nacin da se provjeri postojanje himena osim one klasicne metode?
Posjet ginekologu je iskljucen, oboje smo maloljetni (17).
jaca.84
Posts: 54
Joined: 11/07/2009 12:56

#527 Re: Ginekologija i vagine....

Post by jaca.84 »

Generain wrote:Haj da i ja nešto priupitam :D
Nego djevojka mi je bila na moru prije par godina i imala je mjesecnicu i nosila je tampon.Naime sa visine od par metara je skocla u vodu i nije sigurna da li joj je himen nastradao u tom podvigu :?
Mi bismo rado provjerili ali eto necemo još da odemo u te vode, pa ima li ikakav nacin da se provjeri postojanje himena osim one klasicne metode?
Posjet ginekologu je iskljucen, oboje smo maloljetni (17).
E kad bi tako lako pucali himeni, ne bi imali ni jednu djevicu :-D
User avatar
Generain
Posts: 42
Joined: 23/12/2009 17:59

#528 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Generain »

Štajaznam , paranoja je to , pa bolje da pitam nego da skitam :D
Znaci velika je šana da je to još prisutno :D ?
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#529 Re: Ginekologija i vagine....

Post by duboka_misao »

Generain wrote:Štajaznam , paranoja je to , pa bolje da pitam nego da skitam :D
Znaci velika je šana da je to još prisutno :D ?
ako nije sjela na biciklo bez sica velike su sanse da je TO prisutno,aaa stas sad :D
User avatar
Generain
Posts: 42
Joined: 23/12/2009 17:59

#530 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Generain »

Eh hvala , taman da riješimo veliku misteriju :D
Hvala svima :oops:
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#531 Re: Ginekologija i vagine....

Post by pape »

Generain wrote:Haj da i ja nešto priupitam :D
Nego djevojka mi je bila na moru prije par godina i imala je mjesecnicu i nosila je tampon.Naime sa visine od par metara je skocla u vodu i nije sigurna da li joj je himen nastradao u tom podvigu :?
Mi bismo rado provjerili ali eto necemo još da odemo u te vode, pa ima li ikakav nacin da se provjeri postojanje himena osim one klasicne metode?
Posjet ginekologu je iskljucen, oboje smo maloljetni (17).
Momcino moja, ja mislim da je to otislo u helach, ... :roll:
Pomiri se s tim i vjeruj u ljubav. :oops:
Lakse ces zivjeti. Nezgode se dogadjaju, ... gluho bilo, ... zamisli da je sjela na jezha, ... na sta bi taj himen licio, ... :skoljka:
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#532 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Bellica »

narcisaa wrote:Zanima me koliko su te privatne zdravstevene ustanove čiste u "bakteriološkom smislu"? Da li se i koliko često vrši dezinfekcija prostora i radnih površina a i sterilizacija instrumenata.Naime čula sam da jedna privatna poliklinika u Hrasnom ne dezinfikuje ništa a i ako to ponekad učini onda samo sa izosanom koji je i jedino dezinfekciono sredstvo u njoj. Čistačicu nemaju a jedna od sestara čisti te prostore dva puta sedmično, a inače rade svaki dan. Vlasnici nisu zdravstveni radnici pa me zanima da li je to moguće? To je kriminal zar ne?
To su razlozi zbog kojih ja privatnim praksama ne vjerujem i zbog kojih još nikada nisam bila u nekoj od njih.
Ljubaznost osoblja meni nije ispred njihove stručnosti i profesionalnosti i to pokušavam ne brkati. Zato se još uvijek grčevito i držim državnih sigurnih ustanova pa ako se nešto i desi ja sam zaštićena a u privatnoj sam zaštićena samo dok ne platim a to šta je iza fasade i koliko je prljavo zna samo "gazda".

Nemojete me krivo shvatiti ali meni je ovo ( sigurnost da upravo u nekoj od tih privatnih ambulanti neću fasovati neku zarazu kao onaj slučaj HIV-a u Tuzli) itekako važno.
E vidis ja upravo iz ovih razloga idem u privatnu polilkliniku, dovoljno je samo da udjem i osjetim miris svjezine, a ne ono sto osjetim u drzavnim ustanovama. Ako su vlasnici polikline nemedicinski radnici, ne znaci da su oni i direktori, oni su dakle kupili ili napravili tu zgradu, a za direktora imenuju nekog doktora koji vodi racuna o svemu ovome sto tebe brine. Tamo gdje ja idem redovno se cisti, dezinfikuju i sterilisu instrumenti, pa dovoljno je samo sam vidim cistu plahtu ispod sebe kad mi dr. radi UZ, koju mijenjaju nakon zavrsenog pregleda za svaku pacijenticu, a ne kao u nekim drzavnim, imaju istu plahtu cijeli dan ili bar jednu cijelu smjenu. A razlog vise da idem privatno je pored njihove ljubaznosti i strucnosti i ovog redovnog ciscenja i sterilisanja je i njihov odnos prema bolesnicima. Zalim svaku marku koju moram uplatiti mjesecno za zdr. osiguranje, a moram ici privatno jer jedino tamo dobijem odgovarajuci tretman, jedino me tamo ne tretiraju kao zivotinju, mogu da pitam sve sto me interesuje bez da dr. jedva ceka da izadjem van i da me isprati s namrgodjenom facom. Zato prednost dajem privatnim ustanovama, mada znam da i u drzavnim ima puno dobrih doktora.
User avatar
Generain
Posts: 42
Joined: 23/12/2009 17:59

#533 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Generain »

pape wrote:
Generain wrote:Haj da i ja nešto priupitam :D
Nego djevojka mi je bila na moru prije par godina i imala je mjesecnicu i nosila je tampon.Naime sa visine od par metara je skocla u vodu i nije sigurna da li joj je himen nastradao u tom podvigu :?
Mi bismo rado provjerili ali eto necemo još da odemo u te vode, pa ima li ikakav nacin da se provjeri postojanje himena osim one klasicne metode?
Posjet ginekologu je iskljucen, oboje smo maloljetni (17).
Momcino moja, ja mislim da je to otislo u helach, ... :roll:
Pomiri se s tim i vjeruj u ljubav. :oops:
Lakse ces zivjeti. Nezgode se dogadjaju, ... gluho bilo, ... zamisli da je sjela na jezha, ... na sta bi taj himen licio, ... :skoljka:
Ma meni nije belaj, kao da je tu himen radi neke velike funkcije :D
Nego eto nju zanima :D
Keksich
Posts: 253
Joined: 26/09/2009 22:38

#534 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Keksich »

I mene zanima može li se obaviti besplatan pregled ako si maloljetna da se ustvrdi da li si nevina - sličan slučaj kao ovaj gore...
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#535 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Pera Trta »

Keksich wrote:I mene zanima može li se obaviti besplatan pregled ako si maloljetna da se ustvrdi da li si nevina - sličan slučaj kao ovaj gore...
Uz pristanak i prisustvo roditelja ili staratelja-da.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#536 Re: Ginekologija i vagine....

Post by encian »

stavlja tampon a pita je li joj skok u more ostetio himen?
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#537 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 24/11/2010 11:08, edited 1 time in total.
Keksich
Posts: 253
Joined: 26/09/2009 22:38

#538 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Keksich »

Mogu, prije se nije moglo ali sad je izrada tampona napredovala tako da može.
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#539 Re: Ginekologija i vagine....

Post by neprilagodjena »

Aurora Borealis wrote:
encian wrote:stavlja tampon a pita je li joj skok u more ostetio himen?
Tampon mogu i "nevine" djevojke stavljati? Bez stete po himen. Zar ne? Bar po onome koliko ja znam...
Pa naravno da mogu :lol: :lol:
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#540 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 24/11/2010 11:08, edited 1 time in total.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#541 Re: Ginekologija i vagine....

Post by encian »

ja sam jos zbunjenija onda :). objasnite mi "fiziku" toga. ako je himen na ulazu u rodnicu, a tampon se gura u rodnicu, mislim da su sanse velike da se himen "osteti". znam i da himen najcesce ne prekriva cijeli ulaz, ali mi svejedno nije jasno kako skok u vodu predstavlja vecu opasnost po negov "integritet" nego tampon.

sorry, meni sve pod navodnicima. pomalo mi je smijesna prica o himenu. meni to dodje ko krmeljine pa ne znam sta se ljudi oko toga zamajavaju. al eto, svakom svoje.
User avatar
Aurora Borealis
Posts: 3063
Joined: 04/08/2008 20:38
Location: Sarajevo

#542 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Aurora Borealis »

.
Last edited by Aurora Borealis on 24/11/2010 11:08, edited 1 time in total.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#544 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Karen »

Ima li neko da se razumije u dijagnoze? nakon kolposkopije mi je napisan nalaz, koji razumijem (imam promjenu) ali šta znači skraćenica ZTZT? "oko svježa ZTZT sa izraženim vaskularnom mrežom". I dg Cervicitis chr. AZT?
znam šta je kronična upala cerviksa ali ovo AZT nikad čula?

Nemam terapije jer idem na tipizaciju i biopsiju, ali eto, ako netko zna oko pojasniti bila bih zahvalna :)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#545 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Pera Trta »

Karen wrote:Ima li neko da se razumije u dijagnoze? nakon kolposkopije mi je napisan nalaz, koji razumijem (imam promjenu) ali šta znači skraćenica ZTZT? "oko svježa ZTZT sa izraženim vaskularnom mrežom". I dg Cervicitis chr. AZT?
znam šta je kronična upala cerviksa ali ovo AZT nikad čula?

Nemam terapije jer idem na tipizaciju i biopsiju, ali eto, ako netko zna oko pojasniti bila bih zahvalna :)
Jedino AZT za koje ja znam je skraćenica za zidovudin, antiviralni lijek, korišti se u terapiji HIV-a.
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#546 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Karen »

ali nije terapija i hiv sam negativna skoro 100 % (dobrovoljni davaoc+ zdravstveni radnik, testirana prije mjesec dana zadni put).
a i nije mi data nikakva terapija, "ganjam" potvrdu hpv-a.

btw, postoji li neki narodni lijek za jačanje imuniteta, da bi ubila hpv? i šta treba partner da radi?
narcisaa
Posts: 91
Joined: 04/01/2010 01:01

#547 Re: Ginekologija i vagine....

Post by narcisaa »

Bellica wrote:
narcisaa wrote:Zanima me koliko su te privatne zdravstevene ustanove čiste u "bakteriološkom smislu"? Da li se i koliko često vrši dezinfekcija prostora i radnih površina a i sterilizacija instrumenata.Naime čula sam da jedna privatna poliklinika u Hrasnom ne dezinfikuje ništa a i ako to ponekad učini onda samo sa izosanom koji je i jedino dezinfekciono sredstvo u njoj. Čistačicu nemaju a jedna od sestara čisti te prostore dva puta sedmično, a inače rade svaki dan. Vlasnici nisu zdravstveni radnici pa me zanima da li je to moguće? To je kriminal zar ne?
To su razlozi zbog kojih ja privatnim praksama ne vjerujem i zbog kojih još nikada nisam bila u nekoj od njih.
Ljubaznost osoblja meni nije ispred njihove stručnosti i profesionalnosti i to pokušavam ne brkati. Zato se još uvijek grčevito i držim državnih sigurnih ustanova pa ako se nešto i desi ja sam zaštićena a u privatnoj sam zaštićena samo dok ne platim a to šta je iza fasade i koliko je prljavo zna samo "gazda".

Nemojete me krivo shvatiti ali meni je ovo ( sigurnost da upravo u nekoj od tih privatnih ambulanti neću fasovati neku zarazu kao onaj slučaj HIV-a u Tuzli) itekako važno.
E vidis ja upravo iz ovih razloga idem u privatnu polilkliniku, dovoljno je samo da udjem i osjetim miris svjezine, a ne ono sto osjetim u drzavnim ustanovama. Ako su vlasnici polikline nemedicinski radnici, ne znaci da su oni i direktori, oni su dakle kupili ili napravili tu zgradu, a za direktora imenuju nekog doktora koji vodi racuna o svemu ovome sto tebe brine. Tamo gdje ja idem redovno se cisti, dezinfikuju i sterilisu instrumenti, pa dovoljno je samo sam vidim cistu plahtu ispod sebe kad mi dr. radi UZ, koju mijenjaju nakon zavrsenog pregleda za svaku pacijenticu, a ne kao u nekim drzavnim, imaju istu plahtu cijeli dan ili bar jednu cijelu smjenu. A razlog vise da idem privatno je pored njihove ljubaznosti i strucnosti i ovog redovnog ciscenja i sterilisanja je i njihov odnos prema bolesnicima. Zalim svaku marku koju moram uplatiti mjesecno za zdr. osiguranje, a moram ici privatno jer jedino tamo dobijem odgovarajuci tretman, jedino me tamo ne tretiraju kao zivotinju, mogu da pitam sve sto me interesuje bez da dr. jedva ceka da izadjem van i da me isprati s namrgodjenom facom. Zato prednost dajem privatnim ustanovama, mada znam da i u drzavnim ima puno dobrih doktora.

@Bellica ja sam napisala ovo o ustanovi za koju znam šta se iza "fasade" krije.Naime plahta se mijenja poslije svakih nekoliko pacijenata ili jednom dnevno, prostorije se čiste dva puta sedmično (srijedom i nedjeljom i to ih čisti laborantica).Puknuto rebrasto crijevo na spirometru zamijenjeno crijevom od usisivača (lično žena od vlasnika donijela polovinu rebraste cijevi od vlastitog usisivača od kuće i zamijenila njime oroginalno), a nastvke koje stavljaš u usta ne sterilišu nego samo dezinfikuju u izosanu koji je ujedno i jedino dezinfekciono sredstvo, a dnevno imaju i po 20-tak spirometrija. Licemjerni i lažni osmijeh i "lijepa riječ" nisu stručnost i kompetentnost koju osoblje MORA da posjeduje, a što se tiče ovih ljekara koji te u državnim zdravstvenim ustanovama nekorektno tretiraju i nakraju te upute u svoju privatnu praksu gdje te onda dočekaju sa osmijehom to se polako dovodi u red i takvima treba pokazati zube i prijaviti ih liječničkoj komori i ministarstvu zdravstva ili o njima ovako na forumu pisati.
Ovo je moje lično iskustvo i moj lični stav isto kao što eto i ti imaš svoj.
Veoma dobro znam o čemu pišem. :x
Keksich
Posts: 253
Joined: 26/09/2009 22:38

#548 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Keksich »

Karen wrote:ali nije terapija i hiv sam negativna skoro 100 % (dobrovoljni davaoc+ zdravstveni radnik, testirana prije mjesec dana zadni put).
a i nije mi data nikakva terapija, "ganjam" potvrdu hpv-a.

btw, postoji li neki narodni lijek za jačanje imuniteta, da bi ubila hpv? i šta treba partner da radi?
Samo malo, a kako se to može biti skoro 100% negativan na HIV? Ili si negativan ili si pozitivan, valjda se HIV ili ima ili nema?
A HPV ne možeš ubiti, on jednom kad uđe u tijelo, ostaje tu zauvijek.
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#549 Re: Ginekologija i vagine....

Post by jedna »

Ja sam počela piti Belune (koje su, haman pa iste ko Diane samo drugi proizvođač), a razlog je disbalans hormona (što je i prouzrokovalo probleme sa aknama i pojačanu dlakavost). Menstruacija mi je redovna (26-28 dana i traje 3-6 dana). Da li je ko imao iskustva sa istim?
Karen
Posts: 798
Joined: 17/07/2007 15:52
Location: Sarajevo

#550 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Karen »

Keksich wrote:
Karen wrote:ali nije terapija i hiv sam negativna skoro 100 % (dobrovoljni davaoc+ zdravstveni radnik, testirana prije mjesec dana zadni put).
a i nije mi data nikakva terapija, "ganjam" potvrdu hpv-a.

btw, postoji li neki narodni lijek za jačanje imuniteta, da bi ubila hpv? i šta treba partner da radi?
Samo malo, a kako se to može biti skoro 100% negativan na HIV? Ili si negativan ili si pozitivan, valjda se HIV ili ima ili nema?
A HPV ne možeš ubiti, on jednom kad uđe u tijelo, ostaje tu zauvijek.
ovo 100 % je bilo više figurativno. Ako radiš sa humanim materijalom svaki se smatra infektivnim.

ovo azt je skraćenica nečeg što je dr. Naima Imširija uspjela shvatiti, to mi je jedno bitno.

Znam i za HPV, ali se može neutralizirati. Postoje osobe koje su imale pozitivan pa negativan nalaz tipizacije HPV -visokog rizika. Prvo i osnovno je imunitet. Mene zanima kako imunitet pojačati a da nisu tabletice.
Post Reply