Ginekologija i vagine....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply

Koliko cesto posjecujete svog ginekologa/ginekologinju?

Vise od jednom godisnje
159
21%
Jednom godisnje (za PAPa test) + po potrebi
232
30%
Samo jednom godisnje za redovni pregled
36
5%
Pokusavam ici na godisnji pregled ali nekad su razmaci duzi
56
7%
Samo po potrebi
92
12%
Kad se sjetim
28
4%
Nisam nikad bila na ginekoloskom pregledu
152
20%
Moj porodicni ljekar obavlja sve moje testove, nisam bila kod ginekologa
15
2%
 
Total votes: 770

mnbv
Posts: 31
Joined: 01/10/2014 12:29

#2951 Re: Ginekologija i vagine....

Post by mnbv »

Postovanje
Moze li mi neko preporuciti dobrog ginekologa u Tuzli?
Iskustva itd
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#2952 Re: Ginekologija i vagine....

Post by medvjed23 »

LaLuna wrote:Htjela bih ponoviti PAPA test kod drugog doktora, ali znam da postoji neki minimalan razmak izmedju dva uzastopna testa, jer inace nalaz nije mjerodavan. Negdje sam procitala da treba sacekati bar 3 mjeseca :-)
Moze li neko ovo potvrditi?
ja poznajem osobu koja je čekala 5 mjeseci :-)

no biće da je informacija, koju ti imaš, tačna
Arii
Posts: 283
Joined: 22/10/2013 22:23

#2953 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Arii »

pozdrav
ovako, buni me u nalazu uterus u AVF, tačnije te dimenzije, imaju li neke standardne ili normalne
hvala
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2954 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

Arii wrote:pozdrav
ovako, buni me u nalazu uterus u AVF, tačnije te dimenzije, imaju li neke standardne ili normalne
hvala
AVF znači da je materica zavijena prema naprijed, što je u većine žena slučaj.
Dužina materice zavisi od dobi, ali generalno je od 5 do 9 cm, debljina i širina od 3 do 6-7 cm.
Arii
Posts: 283
Joined: 22/10/2013 22:23

#2955 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Arii »

julisiz es grant wrote:
Arii wrote:pozdrav
ovako, buni me u nalazu uterus u AVF, tačnije te dimenzije, imaju li neke standardne ili normalne
hvala
AVF znači da je materica zavijena prema naprijed, što je u većine žena slučaj.
Dužina materice zavisi od dobi, ali generalno je od 5 do 9 cm, debljina i širina od 3 do 6-7 cm.

hvala puno za odgovor
još bih pitala ukoliko mozeteda protumacite ove dimenzije uterusa u afv 65,4x32,3x40,1mm, pravilnih kontura, uredne strukture, ne razumijem na šta se odnose zadnji brojevi u ovom opisu (debljina) i da li je u skladu sa normama...obzirom da dimenzije utiču na uživanje u seksualnom odnosu.
hvala, pozdrav
User avatar
Loo
Posts: 6486
Joined: 09/04/2012 12:10

#2956 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Loo »

Pozdrav :)
Trebala bih uraditi UZ dojki..ima li neko preporuku iz licnog iskustva, koja privatna klinika ima dobrog radiologa( dijagnosticara)? Hvala
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2957 Re: Ginekologija i vagine....

Post by wewa »

Loo wrote:Pozdrav :)
Trebala bih uraditi UZ dojki..ima li neko preporuku iz licnog iskustva, koja privatna klinika ima dobrog radiologa( dijagnosticara)? Hvala
ja mogu preporuciti dr klancevic, radi privatno, ima ordinaciju na mejtasu

http://mz.ks.gov.ba/ordinacije/privatna ... c-radiolog
mama_ba
Posts: 13
Joined: 09/10/2016 18:33

#2958 Re: Ginekologija i vagine....

Post by mama_ba »

Loo wrote:Pozdrav :)
Trebala bih uraditi UZ dojki..ima li neko preporuku iz licnog iskustva, koja privatna klinika ima dobrog radiologa( dijagnosticara)? Hvala
Moja preporuka je dr. Kapetanović, takodjer radi privatno. Glandularni je hirurg, pa je makar meni najviše pomogao.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#2959 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Bambi_na_kofeinu »

julisiz es grant wrote: AVF znači da je materica zavijena prema naprijed, što je u većine žena slučaj.
Dužina materice zavisi od dobi, ali generalno je od 5 do 9 cm, debljina i širina od 3 do 6-7 cm.
Julisiz, na šta bi prvo posumnjao u situaciji pacijentice kojoj je prije par godina odstranjena maternica i jajnici zbog raka materišta (u začetku), nije imala poslije nikakvih smetnji ali je sada prokrvarila vaginalno. Nije obilno ali svejedno.
Laički razmišljam da budući da nema maternicu ni jajnike, vaginalno krvarenje ne bi trebalo biti signal opet nekih malignih promjena?
Da li postoji mogućnost da pijesak u bubrezima dovede do toga?
Naravno otići će ljekaru, ali do ponedjeljka je spriječena...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2960 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

Bambi_na_kofeinu wrote:
julisiz es grant wrote: AVF znači da je materica zavijena prema naprijed, što je u većine žena slučaj.
Dužina materice zavisi od dobi, ali generalno je od 5 do 9 cm, debljina i širina od 3 do 6-7 cm.
Julisiz, na šta bi prvo posumnjao u situaciji pacijentice kojoj je prije par godina odstranjena maternica i jajnici zbog raka materišta (u začetku), nije imala poslije nikakvih smetnji ali je sada prokrvarila vaginalno. Nije obilno ali svejedno.
Laički razmišljam da budući da nema maternicu ni jajnike, vaginalno krvarenje ne bi trebalo biti signal opet nekih malignih promjena?
Da li postoji mogućnost da pijesak u bubrezima dovede do toga?
Naravno otići će ljekaru, ali do ponedjeljka je spriječena...
Svakako napraviti vaginalni pregled, u spekulima. Najčešće bude upala, ili polip vagine. Naravno, mora se isključiti i malignom, jer ipak ima i vaginu i stidnicu, gdje može nastati nešto iznova. Iako je to rijetkost, tako da vjerujem da neće biti ništa slično.
User avatar
Bambi_na_kofeinu
Posts: 1187
Joined: 04/11/2005 00:21

#2961 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Bambi_na_kofeinu »

julisiz es grant wrote: Svakako napraviti vaginalni pregled, u spekulima. Najčešće bude upala, ili polip vagine. Naravno, mora se isključiti i malignom, jer ipak ima i vaginu i stidnicu, gdje može nastati nešto iznova. Iako je to rijetkost, tako da vjerujem da neće biti ništa slično.
Hvala ti mnogo :)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2962 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

Bambi_na_kofeinu wrote:
julisiz es grant wrote: Svakako napraviti vaginalni pregled, u spekulima. Najčešće bude upala, ili polip vagine. Naravno, mora se isključiti i malignom, jer ipak ima i vaginu i stidnicu, gdje može nastati nešto iznova. Iako je to rijetkost, tako da vjerujem da neće biti ništa slično.
Hvala ti mnogo :)
:thumbup:
User avatar
Shacii
Posts: 1019
Joined: 07/02/2011 12:21

#2963 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Shacii »

Lijep pozdrav,
zanimaju me iskustva zena sa postavljenom spiralom,obicnom,ne hormonskom.
Na 3.dan menzesa mi je dr postavila,menzes se zavrsio otprilike 3 dana kasnije ali se smedji iscjedak nastavio jos 20 dana sa povremenim svjezim krvarenjem. Bila na kontroli,uradila uzv i kao sve je uredno,dobila ampicilin da pijem pa ponovno na kontrolu. Danas ponovo svjeze krvarenje,oskudno ali ipak....da li je to normalno nakon postavljanja spirale ili da ja ipak potrazim drugo misljenje i eventualno izvadim spiralu.
Imam bebu od 8.mjeseci koju dojim tako da se menzes jos nije ustabilio.
User avatar
Shacii
Posts: 1019
Joined: 07/02/2011 12:21

#2964 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Shacii »

Bas niko :(
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#2965 Re: Ginekologija i vagine....

Post by dobar osjecaj »

Shacii wrote:Lijep pozdrav,
zanimaju me iskustva zena sa postavljenom spiralom,obicnom,ne hormonskom.
Na 3.dan menzesa mi je dr postavila,menzes se zavrsio otprilike 3 dana kasnije ali se smedji iscjedak nastavio jos 20 dana sa povremenim svjezim krvarenjem. Bila na kontroli,uradila uzv i kao sve je uredno,dobila ampicilin da pijem pa ponovno na kontrolu. Danas ponovo svjeze krvarenje,oskudno ali ipak....da li je to normalno nakon postavljanja spirale ili da ja ipak potrazim drugo misljenje i eventualno izvadim spiralu.
Imam bebu od 8.mjeseci koju dojim tako da se menzes jos nije ustabilio.

Slusaj svoju intuiciju. Ako osjecas bilo kakav strah, potrazi drugo misljenje.
User avatar
Shacii
Posts: 1019
Joined: 07/02/2011 12:21

#2966 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Shacii »

Hvala "dobar osjecaj".
mama_ba
Posts: 13
Joined: 09/10/2016 18:33

#2967 Re: Ginekologija i vagine....

Post by mama_ba »

Shacii wrote:Lijep pozdrav,
zanimaju me iskustva zena sa postavljenom spiralom,obicnom,ne hormonskom.
Na 3.dan menzesa mi je dr postavila,menzes se zavrsio otprilike 3 dana kasnije ali se smedji iscjedak nastavio jos 20 dana sa povremenim svjezim krvarenjem. Bila na kontroli,uradila uzv i kao sve je uredno,dobila ampicilin da pijem pa ponovno na kontrolu. Danas ponovo svjeze krvarenje,oskudno ali ipak....da li je to normalno nakon postavljanja spirale ili da ja ipak potrazim drugo misljenje i eventualno izvadim spiralu.
Imam bebu od 8.mjeseci koju dojim tako da se menzes jos nije ustabilio.
Voljela bih da ti mogu pomoći, ali ja sam se odlučila na tablete jer ne dojim. Takodje imam bebca od 8 mjeseci. :)
U svakom slučaju sretno :)
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#2968 Re: Ginekologija i vagine....

Post by suza81 »

I mene bas to sve oko spirale zanima, pa molim dr ako navrati da preporuci za zene koje doje, koji je najidealniji oblik kontracepcije i koju konkretno vrstu spirale bi preporucio i zasto.

Btw... Zene... Malo sam izasla iz fazona pa se ne sjecam treba li za posjet ginekologu uputnica porodicnog dr. :?
User avatar
Shacii
Posts: 1019
Joined: 07/02/2011 12:21

#2969 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Shacii »

Suza81 ako si u TZ,ne treba uputnica. Ne znam kako je u drugim gradovima.

Sto se tice spirale,bila sam ponovo na kontroli,opet dr kaze da je sve ok. Iscjedak smedji je konacno nestao ali sada imam baas puno sekreta,ne sjecam se da sam ikad imala ovako puno pa eto i to pripisujem spirali,mada ne mora biti. Menga kasni jedan dan,a kad sam bila na pregledu dr kaze da bi trebala uskoro dobiti,od tad prosla hevta.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#2970 Re: Ginekologija i vagine....

Post by Zoya »

suza81 wrote:I mene bas to sve oko spirale zanima, pa molim dr ako navrati da preporuci za zene koje doje, koji je najidealniji oblik kontracepcije i koju konkretno vrstu spirale bi preporucio i zasto.

Btw... Zene... Malo sam izasla iz fazona pa se ne sjecam treba li za posjet ginekologu uputnica porodicnog dr. :?
Imaš injekciju koja te zaštiti nekih pola godine pa onda po novu dozu. Flastete takodjer. Kutija traje neka dva mjeseca. Mislim da ako želiš još djece svaki će ti doktor preporučiti hormonsku spiralu. Meni recimo nije odgovarala pa su mi je uklonili nakon godinu dana zbog konstantnog krvarenja.
Ako već ne želite djece ne vidim problem da ti se suprug steriliše. Taj zahvat ne traje duže od 20 minuta a kod nas žene se svašta može zakomplikovati
saraxy
Posts: 87
Joined: 08/01/2017 21:00

#2971 Re: Ginekologija i vagine....

Post by saraxy »

http://lolamagazin.com/2017/01/20/zivot ... moguce-je/

Pozdrav ženskice! Zanima me šta mislite o ovoj zgodnoj "napravi"
Da li je neka od vas imala iskustvo sa menstrual cup-om, gdje ste kupile s obzirom da čitam da nema kod nas (u BiH) kupiti.
Ja sam se baš "zapalila" za ovo jer mi je dosta uložaka i zajebancija sa istim.

Rado bih probala ovu "stvarčicu" i svaka dodatna informacija me zanima.


Poslano sa mog LG-K350
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#2972 Re: Ginekologija i vagine....

Post by suza81 »

Zoya wrote:
suza81 wrote:I mene bas to sve oko spirale zanima, pa molim dr ako navrati da preporuci za zene koje doje, koji je najidealniji oblik kontracepcije i koju konkretno vrstu spirale bi preporucio i zasto.

Btw... Zene... Malo sam izasla iz fazona pa se ne sjecam treba li za posjet ginekologu uputnica porodicnog dr. :?
Imaš injekciju koja te zaštiti nekih pola godine pa onda po novu dozu. Flastete takodjer. Kutija traje neka dva mjeseca. Mislim da ako želiš još djece svaki će ti doktor preporučiti hormonsku spiralu. Meni recimo nije odgovarala pa su mi je uklonili nakon godinu dana zbog konstantnog krvarenja.
Ako već ne želite djece ne vidim problem da ti se suprug steriliše. Taj zahvat ne traje duže od 20 minuta a kod nas žene se svašta može zakomplikovati
Hvala na opsirnom odgovoru!

Sterilisati balkanca :lol: bolje ga upucat.
Kontam ako su te spirale i injekcije hormonske vjerovatno nisu za dojilje.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2973 Re: Ginekologija i vagine....

Post by julisiz es grant »

Jesu za dojilje, ali injekcija u Bosni nema.
123magija
Posts: 84
Joined: 30/11/2015 17:46

#2974 Re: Ginekologija i vagine....

Post by 123magija »

Ali ima nexoplanon i sjajan je.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#2975 Re: Ginekologija i vagine....

Post by suza81 »

julisiz es grant wrote:Jesu za dojilje, ali injekcija u Bosni nema.
Sta vi svojim pacijenticama najcesce preporucujete od zastita na duze staze?
Post Reply