srcana mana - ako ima neko da je upucen

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mobsterc
Posts: 2323
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#1 srcana mana - ako ima neko da je upucen

Post by mobsterc »

U mene mi jaran :D , nedavno se zalio kako ima osjecaj da mu brze srce kuca i kao da mu je malo zraka sto inace udahne, pa mora vece kolicine... Ja mu govorio da ode na pregled, nece ni da cuje :roll:
proslo je vec neko vrijeme od toga i bilo je prakticno zaboravljeno ali onda mi je rekao da se budi cesto nocu i da mu fali zraka :? a onda sam ja naletio na clanak http://www.mojdoktor.hr/(S(bl200g55tquwesyp3ppoma45))/news.aspx?newsID=1463&pageID=59
i sada sumnjam da ima srcanu manu :shock: , opet mi nije jasno kako mu se to tek sada javilo (ima 21). Naravno, on ima neko opravdanje i nece doktoru... Mi idemo zajedno u teretanu i bojim se ako ima tu manu da mu povecano opterecenje moze skoditi :-?
Da li da mu javim starcima?
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#2

Post by starii »

imas u kosevu centar za srce sarajevo..jebiga ljudi rade sa berlinskim centrom za srce..fakat su dobri..
User avatar
mobsterc
Posts: 2323
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#3

Post by mobsterc »

lik nije iz sarajeva... kako cu ga jos nagovoriti da ode tamo :D

on misli da je zbog uznemirenosti i ne predaje tome veliki znacaj, cak nije povezao one otkucaje sa budjenjem :-?
kako god da mu kazem, okrene na zajebanciju :-)
mozda je on to i prije imao pa je navikao... uspijem ga ponekad nagovoriti da se ne napreze, ne znam kako ce kada se ja vratim u Sa :-?
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#4

Post by Nosferatu »

Samo vi idite u teretanu. Pa kad razvalis ljevu krljetku, onda neka ti je bog na pomoci.

Ne znam da li ima problema covjek psihickih i moguce je da se oslikava na njegovo zdravstveno stanje. Ono sto ja znam, je da sam s 19 godina takodje dobio dijagnozu, takodje nakon sto sam isao na divlje po teretanama, gdje sam se opterecavao, a kardio nisam ni radio, prakticno, sto - da ne izgubis na masi a i pederski je nekako.

Rezultat - sum na srcu i hypertrophicna ljeva krljetka.

Koliki je ovo problem? Problem je u tome - sto je srce misic, kao svi drugi. I ono samo - se pod opterecenjem - jaca, ali na nacin na koji smanjuje se obim tj. koliko krvi moze stati u pretkrljetku i krljetku. Sto znaci dobijes veliko srce, koje slabo i malo pumpa. Onda normalno da ce brze kucati i da ces imati osjecaj da ti fali have.

Medjutim kod mene je krenulo sve ovako. Imao sam osjecaj kao da mi lezi na ljevoj strani nesto, kao blok neki. Dakle nije bol, nije primjetan nijedan od ovih stvari o kojima si ti govorio, nisam se budio po noci (to se inace se nocturnal dyspnea - tj. nocni nedostatak vazduha, desava se sto? zato sto srce - kad legnes, vise se krvi vraca, i onda se osjeca optereceno, tako ti nestane vazduha, ti se probudis, skocis na prozor - i dok si ustao, krv je u nogama - i kontas ma samo da udahnem malo have, onda se vratis na spavanje - i ubacis jos jedno dva jastuka pa spavas skoro u sjedecem polozaju i ne daj boze da ti neko zatvori prozore i vrata u sobi - sama ta pomisao dovodi do osjecanja gusenja).

Poenta price bi bila - da dok se ne pregleda - ne radi nista. Pod pregledom podrazumjevam specijalisticki kardioloski pregled, pulmonoloski (moze biti i do pluca - jer je to tandem), slikanje - X-ray dakle srca i pluca, i po mogucnosti/ako bude trebalo - reci ce mu da uradi i eho (koji gleda - kako krv putuje kroz srce tkz ejection fraction i slicno).

Sta se moze u protivnom desiti? Moguce nista. Moguce dosta losih scenarija. Medjutim kardiolog ce moci da mu kaze - cim dobije nalaze koliko se moze opteretiti. Npr. ok je trcanje i dizanje tereta do 50kg. Ali 120 kg nije ok. Ukoliko ne nadju nista - onda je stvarno psiholoska dijagnoza - pa treba otici kod psihijatra, da mu dadne nesto za aneksioznost, mozda i depresivnost a mozda i napade panike - napad panike traje do 10 minuta i prati ga osjecaj da ces umrti. Tj. bukvalno mislis da si u procesu umiranja. Nemas vazduha, gusis se i slicno. I onda odjednom - paf, i vratis se u normalu.

To sto mu je 21 godina - ne znaci nista. Srce je jako komblikovan organ - za formirati embrioloski i anatomski, tako da od rodjenja pa nadalje - ljudi imaju problema sa srcom. Neka djeca imaju santove tj. ljevo i desno srce im je - povezano iako ne bi trebalo, i kod nekih kod kojih je minimalna mana - nikad se i ne dijagnosticira dok ne odrastu, i naravno jos uzmes tu - pod kojim si opterecenjem kad bildas. Dakle - ne obaziri se na godine. Godine nemaju veze s ovim, ne radi se o karcinomu neke vrste, vec o srcu, sa srcem problema mozes imati u bilo kojem uzrastu.

Uglavnom, ne kontam - kakav ti je to prijatelj od 21 godinu koji nece da slusa - sta mu govoris. Mada cim je situacija takva - mislim da to nije ozbiljno. Jer vjeruj mi - da jest, otisao bi on sam, a nebi maccho fazone izvodio - jednom samo da mu se nadje dusa u nosu, preuzima sve prioritete. Pa mu fino reci da moze otici doktoru sad, ili moze otici kasnije. Jedino sto kasnije mu se moze desiti da se slagira, ima srcani udar ili da jednostavno ga nadju mrtvog, ujutro na sabahu. Pa ako ga to ne zada na razmisljanje, onda neka bilda i po mogucnosti pusi dvije kutrije najmanje dnevno, a moze i cevapa porcija barem dva put dnevno, proteini s masti su uvijek bili najbolji.
Last edited by Nosferatu on 16/07/2007 18:48, edited 1 time in total.
User avatar
arctic
Posts: 27
Joined: 03/02/2006 20:38

#5

Post by arctic »

starii wrote:imas u kosevu centar za srce sarajevo..jebiga ljudi rade sa berlinskim centrom za srce..fakat su dobri..
Nisam siguran jesu li još tu. Možda ih je bosanac palijom...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#6

Post by GandalfSivi »

Kupis novine, pa tamo negdje pred kraj vidis brdo slika onih koji nisu htjeli ici doktoru. A sve izmedju 20 i 30 godina, te jos pise da su iznenadno se preselili. Nije to zajebancija uopste, reci mu starcima, nek ga oni natjeraju ako ti ne mozes...
User avatar
mobsterc
Posts: 2323
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#7

Post by mobsterc »

hvala na iscrpnom odgovoru, a i ostalima...
problem je u tome sto on sve prebacuje na zajebanciju... takav je lik, ali sam primjetio da je dosta nervozniji nego inace :-?
i vjerovatno to njega nesto posebno ne ometa pa sad uzgaja neke nade... kao sto ti rece, kod tebe nije bila bol nego taj osjecaj nelagode, a posto on moze sa tim da obavlja zivotne funkcije... ne reaguje
vidim da imam razloga za zabrinutost, jer ipak to nije bas tako jednostavno i nagovoriti cu ga vec nekako da se obrati doktoru
Post Reply