zeljezo u krvi...

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#26

Post by roki »

Sada sam vadio krv.Nalazi su sutra.Naime,par dana mi se nesvejsti a hronicni umor osjecam godinama.Ako nalazkrvi bude takav da mi fali zeljeza koje su najbolje tabletice za pijenje.Cuo sam da nevalja piti tablete nego ampule
dia81
Posts: 445
Joined: 31/03/2007 20:51
Location: sarajevo

#27

Post by dia81 »

ja sam pila ferrum lek to je ok...imala manjak zeljeza i malo crvenih krvnih zrnaca a hemoglobin odron...pa sam pila feroglobin imas kapsule i sirup...
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#28

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 10/05/2023 22:20, edited 2 times in total.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#29

Post by Orbini »

Za brzo disanje zeljeza je definitivno zara najbolja.

Dobro je obariti, podijeliti na vise porcija i zamrznuti.
Pa kad god spadne zeljezo ili ako te ocekuje naporan dan, neki momenat gdje bi volio da si u top formi,... uvijek mozes odmrznuti i na tavu spremiti ko cuspajz.

Na ostale prjedloge s nema sta dodati.
Osim da su krvne grupe itekako bitne u konzumiranju pojedine hrane. Ne djeluje spinat isto na svakoga.
Ima knjiga o tome u knjizarama, antikvarnicama, jest da kosta, ali se isplati uzeti.
ishak
Posts: 65
Joined: 25/11/2006 20:43

#30

Post by ishak »

Niko ne pomenu persun.
Napravi salatu sa persunom, lukom , limunovim sokom i maslinovim uljem:zeljezo+vitamin C
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#31

Post by tech10 »

Iron Rich Foods containing Heme Iron:
Excellent Sources
Clams
Pork Liver
Oysters
Chicken Liver
Mussels
Beef Liver

Good Sources
Beef
Shrimp
Sardines
Turkey

Iron Rich Foods containing Non-Heme Iron
Excellent Sources
Enriched breakfast cereals
Cooked beans and lentils
Pumpkin seeds
Blackstrap Molasses

Good Sources
Canned beans
Baked potato with skin
Enriched pasta
Canned asparagus
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#32

Post by pirmin »

Samo da spomenem da je spinat greskom potenciran kao vrlo bogat izvor zeljeza. Zabluda.

Zarez je se nasao na pogresnoj poziciji prilikom objavljivanja rezultata tako da je umjesto (ne znam sad tacno o kojoj cifri i o kojoj jedinici mjere se radi) 3,1 mg objavljeno 31 mg.
ishak
Posts: 65
Joined: 25/11/2006 20:43

#33

Post by ishak »

Za trudnice!

Ne jesti previse dzigerice ( ima previse vitamina A, uvecim kolicinama otrovan)!

Previse persuna isto moze naskoditi, kod nas se cesto koristi caj od persuna protiv upale mokracne besike.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#34

Post by PipiDugaDevetka »

Da samo znate kakvo mi u BiH bogatstvo imamo, Banja Crni guber-Srebrenica. Za sedam dana terapije ovom vodom iz Srebrenice vaša krvna slika je u normali. Ma, kakvi 7 dana, odmah, treći dan po uključenju ove terapije dolazi se do "normale". Pokušali su je flaširati, ali izgleda da nije 100% isti učinak kao kad je piješ geber-vodu sa izvora. Malokrvnim, a naročito ženama preporučujem odlazak u ovu banju, ma kakvi uslovi i prilike tamo vladale. Samo jedna banja, negdje u Italiji, ima nešto slično.
http://www.travelbh.net/banjskiturizam/banjaguber.html wrote:Tokom terapije koja traje između tri i četiri sedmice dolazi do stvaranja 500 000 do 1 000 000 crvenih krvnih zrnaca. Pijenjem srebreničke mineralne vode povećava se i osjetljivost organizma na UV zrake koje pomažu stvaranje vitamina D i znatno jačaju odbrambeni sistem.
Banja Guber nalazi se praktično u centru Srebrenice.Okružena je gustom borovom šumom a važno je znati i da zbog specifične klime, velike nadmorske visine bez vjetrova i magle, ovaj kraj predstavlja idealno mjesto za odmor.
Ljekoviti faktori
Voda iz "Gubera" je po fizičko-hemijskim osobinama oligomineralna (700 mg/l), željezno-arsenska, radioaktivna (17,1 MJ), hipoterma a izvire sa približno 50 izvora. Jedinstvena je u Evropi po količini arsena - 0,7 mg/l i željeza - 123 mg/l. Ph vrijednost je 3,4 (kisela).
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#35

Post by cHupjahalic@ »

EliasVeskot wrote:Povecati C vitamin, jer valjda treba da bi se "primilo"
Da bi tijelo moglo regulisati "primanje" zeljeza potrebno je koristiti i C vitamine.
Autor teme je pitao/la za hranu koja sadrzi zeljezo, a ako neko od vas slucajno (pored hrane) koristi i tablete onda najbolje kupiti "2 in 1", znaci zeljezo i C vitamin u jednom pakovanju. :)
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#36

Post by skojotovski »

i kod mene se dogodi da zeljezo opadne. dizao sam ga, da prostite, sokom od cvekle - flasirani 100%-tni, zatim cajem od zare - kombinacija listova i korijena, te sokovima od borovnice ili crnog ribizla. uz navedeno, bobe vitamina C-500... ima jos neki sirup koji je nedavno ugledao svjetlo dana. cini mi se da se zove Redapin ili Redopin... nisam probao, ali je kombinacija cvekle i vitamina.
P.S.
kila kuhanih eksera i da vidis kako skace Fe! :D :-)
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#37

Post by ziggy »

Sto se tice Ferrum Leka i slicnih preparata,uzimajte ih samo ako stvarno dokazete nedostatak Fe u krvi putem nalaza.Moze se desiti da vam se crni pred ocima i sl. a da nije u pitanju zeljezo nego nesto drugo.Prevelika koncentracija zeljeza u krvi moze dovesti do tzv. "zeljezne jetre",oboljenja jetre.
Post Reply