discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Derimboy
Posts: 32
Joined: 21/03/2019 21:02

#1476 Re: discus herniae

Post by Derimboy »

No_Ke wrote: 28/04/2020 08:30
Derimboy wrote: 18/04/2020 01:41 Izgleda korona zasjenila diskus herniju nigdje nikoga :zoka:
Jedno pitanje s obzirom da su meni danas puna 3 mjeseca kako sam se operisao l5 s1 dh.i hvala dragom Bogu super se osjecam, pa me intetesuje Imate li iskustva s operisanim osobama kakva su njihova iskustva dali ima pozitvnih slucajeva, da se ljuti haman u potpunosti oporave.... ja licno poznajem jednog covjeka koji je 2 puta operisavao dh i covjek se sad super osjeca a ima oko 70 godina i cijeli zivot je radio tezak posao a prosle godine je radio gradzevinske poslove tipa zidanje armiranje itd. Nesto sto i nije za pacijente s DH dali ima takvih slucajeva
Dobrodošao u klub operisanih.
Ja sam operisao prije 11 mjeseci i mogu reci da je bila dobra odluka. Pisao sam o stanju prije op. uglavnom nista nije pomagalo pa je op bila nužna iako MR nije pokazivao preveliku extruziju..
Helem, do 3-4 mjeseca bilo je onako guravo, te malo boli te ok.. Poslije toga lampa.. Naravno promjene vremena se osjete al samo u podrucju rane, iako vise ljudi nikako vise ne boli rana..
Znaci lagano vjezbanje je pod MORANJE, također odrzavanje kilaze i aktivnost (kretanje, setnja, plivanje).
Eh, sad imam manji problem bas iz razloga jer sam zbog upale pluća (nije korona :o ) bio koma i nisam mogao vježbati, setati itd
Kad sam to sanirao, umjesto lagano da pocnem ponovo, uradio sam glupost pa se ne zagrijan onako igrajuci se sa bebom istegao u onom polozaju na podu presavijenih nogu (kao na sedzdi) i sutradan sam osjetio da boli u predjelu rane, moj osjecaj je bas misic taj da me zabolio.. Dobro je da nema nikakvih drugih bolova (noga, trnjenje, guza itd). Vjerojatno sam istegao neki misic ligament, nešto..
Poenta price je da ne pravis ovakve gluposti ko ja i da vježbaš, samo lagane vjezbe koje si do sad naučio, prvu godinu nakon op. Nista naglo, teško, i sve dozirano..
Eto toliko, moramo se očito cuvati dok dišemo, nema druge.. Poz
:-D hvala na dobrodoslici..
Drago mi je cuti pozitivne stvari i da je sve proslo ok sto se tice op. I da sad nemas posljedica. Ja se takodze super osjecam ponekad malo noga otrni al mislim da je od vjezbi. ja sam se sto se tice posleoperativnog perioda malo udebljao 7 kg. Pa mi je to sad prioritet da smanjim kilazu.i mjesec je Ramazan pa cu se nadam izvuci na kraju aBda. Kako ti je tekao p.op. period dali si isao u banju i koliko si dnevno setao poslije operacije.
Jer nema neko pravilo vecinom doktori kazu da se hoda dok se ne jave bolovi,al bez pretjerivanja. Ja sam se operisao sredinom januara obavio sam fizikalne nakon 13 dana poslije op.
Predao za banju i u medzuvremenu se ovo izdesavalo sa koronom tako da je pitanje kad cu otici. A na posao me vracaju 4 maja . S obzirom da radim kao zastitar i da mi smjena traje 12 sati i vecinu vremena sjedim malo me sad i brine Kako to sve odraditi... imate li slicnih iskustava kad ste se vratili na poslove......
User avatar
No_Ke
Posts: 129
Joined: 04/12/2012 18:17

#1477 Re: discus herniae

Post by No_Ke »

@Derimboy
Sto se tice post op isao sam nakon 15 dana na fizikalne 3 sedmice ukupno, nakon toga sam privatno isao 2 sedmice. Kasno sam predao za banje pa na kraju nisam ni otišao jer sam bio dobar a i dr sto me operisao rekao da nemam potrebe. Ti svakako gledaj da odes u Banje, kakav god budes.. Ja sam trebao vise insistirati..
Sto se tice posla, ja sam se vratio nakon 4,5 mjeseca na posao, i to gledaj da sto vise produžis, jer oni samo gledaju da te sto prije vrate na posao.. Ja sam cak na drugostepenu komisiju isao na kraju.. Ima par caka sa tim komisijama, pisi u pp ako te vise zanima.
Povratak na posao. Ja sam trazio promjenu radnog mjesta jer je predhodno bilo teren (90% u autu) te sam srecom dobio gdje malo sjedim malo hodam.. Svakako trazi dr posao, jer sam i ja davno bio zastitar, nema goreg posla vjerovatno a manje placenog..
Eto, sta znam..Moras se paziti dobro dobro i ne pomisliti da si zavrsio s ledjima ako te ne bole..
Ako te jos sta zanima tu sam.
Derimboy
Posts: 32
Joined: 21/03/2019 21:02

#1478 Re: discus herniae

Post by Derimboy »

Hvala puno na brzom odgovoru i na savjetima . Ziv i zdrav bio
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1479 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

stetoskop wrote: 25/04/2020 09:59
ArminCo wrote: 25/04/2020 08:14 Tako je kod nas u državnim bolnicama kad ideš na " besplatnu" operaciju. U mom slučaju najskuplja opcija..
Nije baš tako!
Nije besplatna operacija, jer si dao kovertu i taj što ti je uzeo nema ljudskosti, pa tako da ako nešto krene po zlu, neće imati osjećaja za pacijenta. Ti za njega nisi ljudsko biće, nego koverta.

Ja sam uradio besplatno operaciju u Sarajevu i kada su mi došli problemi poslije operacije, doktor je toliko brinuo o meni da je to za ne povjerovati.
Dva puta me je primio da ležim na neurohirurgiji i moje nalaze je razmatrao zajedno sa svojim kolegama. Ja sam molio za reoperaciju, jer mi je toliko loše bilo, ali on i šef klinike su me uvjeravali da odustanem i da to može samo pogoršati.

Paralelno dok sam ja to prolazio, dopisivao sam se sa djevojkom iz Zagreba koja je u isto vrijeme operisana i ima iste probleme.
Moj nalaz je čak i lošiji bio nego njen, jer imao sam herniju l4l5, ponovnu herniju l5s1 i mnogobrojne priraslice koje su mi vukle duralnu vreću nazad i okružile radiks nerva lijeve strane.

Moji neurohirurzi su me uvjerili da slijedim put oporavka konzervativnim liječenjem i da vrijeme učini svoje. Dr. Saftić mi je besplatno davao savjete i on je predložio operaciju svojim metodama ali bio je pesimista i dao mi je savjete da pokušam bez operacije, s tim da on je dodao da trebam liječiti bol i predložio mi da pijem lijek Lyrica (pregabalin). Tada sam bio drugu godinu u bolovima.

Djevojka iz Zagreba je slijedila put ponovne operacije i to kod dr. Saftića koji je bio optimističan. Ona je poslije reoperacije bila lošija, pa su tako uslijedile još tri operacije koje su se zakomplikovale.

Sedam dana nakon što sam počeo piti Lyricu, osjetio sam jako poboljšanje. Ubrzo sam počeo penjati se po brdima, planinama i odrađivati duge vožnje biciklom i izgrađivati novi život.
Bilo je tu dosta uspona i padova, pisao sam u ovoj temi, ima tu još dosta problema sa drugim nivoima na kičmi. Uglavnom, evo danas 10-ak godina poslije funkcionišem na osnovu tjelesne aktivnosti i ako smanjim sa tim, ubrzo bolovi se vraćaju.

Što se tiče djevojke iz Zg., nekako poslije pete operacije i ona se izvukla smanjili su se bolovi, ali i dosta sposobnosti u životu.

Također moram dodati da sam čitao i komunicirao sa dosta ljudi iz uređenijih zemalja koji prolaze kičmeni pakao nakon druge operacije.

Ja tebi neću davati nikakve savjete, osim da razmotriš više mišljenja i na kraju sam procijeniš. Novac nije jedina stvar koja ti može popraviti stanje.
Stetoskop, u kojim dozama si dnevno uzimao Lycru? Meni je Ćebić iz Zavidovića prepisao da pijem pregabalin 2x75mg dnevno. Mislim da je to baš mala doza, pa reko da vidim koliko si ti uzimao
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1480 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

ArminCo wrote: 02/05/2020 20:14 Stetoskop, u kojim dozama si dnevno uzimao Lycru? Meni je Ćebić iz Zavidovića prepisao da pijem pregabalin 2x75mg dnevno. Mislim da je to baš mala doza, pa reko da vidim koliko si ti uzimao
To je ta doza, s tim da moraš jako postepeno doći do nje, jer može biti opasno. Najbolje je početi prvih dana sa 25mg, pa 50 i onda 75. Ako za mjesec dana ne bude poboljšanje, mislim nema potrebe dalje piti, jer onda nije u pitanju bolest neuropatske boli.
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1481 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

stetoskop wrote: 02/05/2020 20:29
ArminCo wrote: 02/05/2020 20:14 Stetoskop, u kojim dozama si dnevno uzimao Lycru? Meni je Ćebić iz Zavidovića prepisao da pijem pregabalin 2x75mg dnevno. Mislim da je to baš mala doza, pa reko da vidim koliko si ti uzimao
To je ta doza, s tim da moraš jako postepeno doći do nje, jer može biti opasno. Najbolje je početi prvih dana sa 25mg, pa 50 i onda 75. Ako za mjesec dana ne bude poboljšanje, mislim nema potrebe dalje piti, jer onda nije u pitanju bolest neuropatske boli.
Hvala na informaciji 😁
artur morgan
Posts: 2837
Joined: 30/04/2020 19:47

#1482 Re: discus herniae

Post by artur morgan »

Imam povremeno rijetko bol u donjem dijelu ledja skroz dole nisko, presjece i ukljesti me iz cista mira, najvise smeta u lezecem polozaju kad se pomjeram, traje bol dva tri dana i popusti skroz, nema ga sve bude ok nekih godinu dana do godinu i pol, sve normala, treniram, trcim, fitnes...nista ne osjecam i onda opet se javi sam od sebe tako dan dva prodje i nista poslije. Nikad nisam isao ljekaru. Diskus ???
Derimboy
Posts: 32
Joined: 21/03/2019 21:02

#1483 Re: discus herniae

Post by Derimboy »

artur morgan wrote: 03/05/2020 14:19 Imam povremeno rijetko bol u donjem dijelu ledja skroz dole nisko, presjece i ukljesti me iz cista mira, najvise smeta u lezecem polozaju kad se pomjeram, traje bol dva tri dana i popusti skroz, nema ga sve bude ok nekih godinu dana do godinu i pol, sve normala, treniram, trcim, fitnes...nista ne osjecam i onda opet se javi sam od sebe tako dan dva prodje i nista poslije. Nikad nisam isao ljekaru. Diskus ???
Ima dosta osoba koji imaju Diskus Herniju a da uopste nemaju simptome kao sto vecina ima.i tako se provuku dok nepocnu pravi problemi. Nemora znaciti da imas problema sad DH al posto si fizicki aktivan i vjezbas ... najbolje bi ti bilo da snimis Magnetnu rezonancu lumbalnog dijela da znas na cemu si preventive radi.
Ja imam 34 god. cijeli zivot sam fizicki aktivan i nisam imao nekih problema sa ledzima sve do marta 2019 iznenada na spavanju noga me zabolila i tako trpio par dana kontao proci ce i onda doktoru razne pretrage,tretmani terapije sve moguce i na kraju morao operisati jer nije bilo rijesenja. I evo sad nepuna 4 mjeseca poslije operacije se vracam u formu :run:
User avatar
pici
Posts: 43578
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1484 Re: discus herniae

Post by pici »

ja sam od dosade i ove korone poceo samoinicijativnp da radim trbusnjake, ne one standarne nego sa spravom za trbusne


Image

uzmem za rucke i dizem se trbusnjacima, ledjima i rukama i tridesetak dnevno napravim... doljnji dio ledja me skoro prestao boliti... znaci nista ono pedeset, sto, hiljadu, tridesetak komada i dosta taj dan, misici vec poceli reagovati... ni slucajno ono bez pomoci ruku il sto dvjesta komada... moze se napraviti sranje... laganih dvadeset do trideset svaki dan i ledja ce vam biti zahvalna... koga zaboli ili ostar bol odma nek prekine jer ovo nije za njeg, mora ce nesto drugo i lakse....
artur morgan
Posts: 2837
Joined: 30/04/2020 19:47

#1485 Re: discus herniae

Post by artur morgan »

Derimboy wrote: 04/05/2020 01:02
artur morgan wrote: 03/05/2020 14:19 Imam povremeno rijetko bol u donjem dijelu ledja skroz dole nisko, presjece i ukljesti me iz cista mira, najvise smeta u lezecem polozaju kad se pomjeram, traje bol dva tri dana i popusti skroz, nema ga sve bude ok nekih godinu dana do godinu i pol, sve normala, treniram, trcim, fitnes...nista ne osjecam i onda opet se javi sam od sebe tako dan dva prodje i nista poslije. Nikad nisam isao ljekaru. Diskus ???
Ima dosta osoba koji imaju Diskus Herniju a da uopste nemaju simptome kao sto vecina ima.i tako se provuku dok nepocnu pravi problemi. Nemora znaciti da imas problema sad DH al posto si fizicki aktivan i vjezbas ... najbolje bi ti bilo da snimis Magnetnu rezonancu lumbalnog dijela da znas na cemu si preventive radi.
Ja imam 34 god. cijeli zivot sam fizicki aktivan i nisam imao nekih problema sa ledzima sve do marta 2019 iznenada na spavanju noga me zabolila i tako trpio par dana kontao proci ce i onda doktoru razne pretrage,tretmani terapije sve moguce i na kraju morao operisati jer nije bilo rijesenja. I evo sad nepuna 4 mjeseca poslije operacije se vracam u formu :run:
Hvala na savjetu, trebacu uraditi magnet da znam na cemu sam. Zelim ti brz i uspjesan oporavak. Svaka cast, dobro se boris :thumbup:
Sancy
Posts: 10
Joined: 08/05/2020 16:39

#1486 Re: discus herniae

Post by Sancy »

Pozdrav svima. Ovako javljam vam sw ovim putem da mi pomognete koliko ko moze i zna. Imala sam tesku trudnocu ulezanu nosila dvoje djece. U sloveniji su savjetovali porod sa epiduralnom inekcijom. Kad je poros stao sutradan me zarila kraljeznica. Dosla sam kuci. Mjesto uboda je bilo bolno a noge su se grcile. I boljele su me obje noge. Nakon 2 mjeseca pocelo je mraviti po ledjima i rukama. Na to je sjevnuo elektricitet u obje noge. Da bi konstantno prilikom savijanja kicme napres i uspravljanja gore jednostavno na krlajeznici iznedju diskova nesto zapinje ne znam opisati vam. Uglavnom kad prst stavi se sjeva. Ja na to ave imam grceve u nogama i poceli su mi nozni prsti trnuti. Za 2 sesmixe tek magnetna je. Molim za pomoc imam dvoje djece. Znam da je stvar opasna ja nisam znala da to imam nit znam sta os toga. Prumjetila sam kad hodam nekako vrsi se peitisak na prste. Bolovi su bili samo poslje poroda obje noge su me boljele. I sad su poceli kao smanjen osjecaj u nogama ne znam ovjasniti a bolova nemam. Molim vas sviju da mi objasnite o cemu se easi i dal je prekasno za mene. Ja ae molim bogu da ne bude.
Sancy
Posts: 10
Joined: 08/05/2020 16:39

#1487 Re: discus herniae

Post by Sancy »

Isto tako doktori su samo izbjegavali me i slali kuci isla sam ali niko nije reagovao jer je korona virus ovaj. Bojim se jednostavno ne znam mislim da je za mene prekasno za sve. Taj dan kad je sjevnuo elektricitet u obje noge ja sam nosila stvaei teze. Ne znam ali vas molim za pomoc sviju. Jer mi se desava da nekako me pecka to mjesto
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#1488 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

Sancy wrote: 08/05/2020 16:46 Molim vas sviju da mi objasnite o cemu se easi i dal je prekasno za mene. Ja ae molim bogu da ne bude.

Ovdje na ovoj temi nema doktora, pa neće ti nitko moći dati stručno mišljenje, a i da ima treba detaljan pregled i dijagnostika.

Jedino što ti možemo pojasniti neke stvari.

Prilikom poroda, može se desiti da od silnog naprezanja dođe do pomaknuća pršljenova upale i onda za izvjesni period oporavak ili da je došlo do iskakanja hrskavice između pršljenova pa pritišću živac, a to uzrokuje bol, slabost, mravinjanje, gubitak osjeta u nozi ili obje noge, bol u donjem dijelu leđa i može da se desi gubitak kontrole mokrenja ili pad stopala.

Injekcija može napraviti oštećenje živca, probijanje duralne vreće i curenje moždane tečnosti. Tu bi odmah imala i glavobolje i svašta nešto. Također od injekcije može nastati ožiljno tkivo, ali od njega bi tek nakon mjesec i više osjetila tegobe.

Ono što se ne uklapa u sve ovo jeste mravinjanje u rukama.
Tako da postoji mogućnost da imaš jedan ili dva problema ili je bio jedan problem, pa u međuvremenu nastao drugi. Može biti i poremećaj krvne slike, nedostatak vitamina...

Tebi je sad najveći problem usporen rad zdravstva i trebaš uraditi sve preglede i početi se liječiti.
I nemoj da se brineš, jer ove bolesti jako sporo popuštaju, pa tako da ne misliš da ti nema spasa.
Za početak jedino šta ti ja mogu savjetovati je da uzimaš kvalitetan B komplex vitamin sa više B12 i da se zdravo hraniš.
Kada dobiješ dijagnoze onda ide liječenje i nadaj se napretku.
Sancy
Posts: 10
Joined: 08/05/2020 16:39

#1489 Re: discus herniae

Post by Sancy »

Hvala vam na odgovoru od srca. Ja sam slucajno ukucala i nasla forum i registrovala se da vas pitam jer me obuzeo strah prevelik. Zao mi je djece. Cekala sam ih 6 godina. I dodjemo ovdje zivjeti i teska je trudnoca bila ulezana sva. I po savjetu doktora sam primila inekciju tu. Jer nisu dali ovdje carski rez. Iako je znala da sam ulezana a sada je kasno. Ja se kajem sto nisam otisla fino u Bihac roditi a ne ovako sad muku mucim. Meni sad evo struji lagano nogama ja se bojim da nisu mi poceli misici propadati jer na ledjima me to mjesto pece. Noge su teske nekako ne znam. Bojim se da nije preopasno i da necu stici izljeciti se. Zao mi djece moje samo. I nije mi jasno zasto kad ae savijam stalno zapinje nesto. A ja kad sam dobila inekciju ja sam i gore imala problem nekako me na kraljeznici isto tako ne znam kao peckalo nesto ne znam opisati. I tako imam i vratnom i donjom problem. Ne znam dal je moguce od inekcije nije li. Znam da me arce boli za djecom. Strah me. Mene to mjesto bas boli pecka me kao disk citav i okolo. A moguce svasta jer porod je bio jak kod mene bas jer dvoje djece sam radjala i napatila se za to sve. Ja ne znam jesul pogodili zivce neke ili nisu nemam pojma. Znam samo da mi nije strujanjr jasno i taj elektricitet ja sam se ukocila od straha. Imam b12 pijem. Bojim se strujanja ovoga i da nedaj boze nemognem na noge svoje. A ja se zahvaljujem od seca na odgovoru.
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#1490 Re: discus herniae

Post by the_hooligan_ec »

Pozdrav
Može li mi neko reći kako se piju Pronerv kapsule ..Bio sam u subotu na masaži u domu slijepih u Neđarićima i reče mi ona doktorica zbog kičme nešto da su nervi oštećeni da pijem te kapsule...Jel ide ujutro ili naveče pred spavanje ili 2x na dan...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1491 Re: discus herniae

Post by pustopoljina »

Sancy wrote: 08/05/2020 16:46 Pozdrav svima. Ovako javljam vam sw ovim putem da mi pomognete koliko ko moze i zna. Imala sam tesku trudnocu ulezanu nosila dvoje djece. U sloveniji su savjetovali porod sa epiduralnom inekcijom. Kad je poros stao sutradan me zarila kraljeznica. Dosla sam kuci. Mjesto uboda je bilo bolno a noge su se grcile. I boljele su me obje noge. Nakon 2 mjeseca pocelo je mraviti po ledjima i rukama. Na to je sjevnuo elektricitet u obje noge. Da bi konstantno prilikom savijanja kicme napres i uspravljanja gore jednostavno na krlajeznici iznedju diskova nesto zapinje ne znam opisati vam. Uglavnom kad prst stavi se sjeva. Ja na to ave imam grceve u nogama i poceli su mi nozni prsti trnuti. Za 2 sesmixe tek magnetna je. Molim za pomoc imam dvoje djece. Znam da je stvar opasna ja nisam znala da to imam nit znam sta os toga. Prumjetila sam kad hodam nekako vrsi se peitisak na prste. Bolovi su bili samo poslje poroda obje noge su me boljele. I sad su poceli kao smanjen osjecaj u nogama ne znam ovjasniti a bolova nemam. Molim vas sviju da mi objasnite o cemu se easi i dal je prekasno za mene. Ja ae molim bogu da ne bude.
Sorry, covjek iznad odlicno objasnio.
Last edited by pustopoljina on 10/05/2020 21:11, edited 1 time in total.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1492 Re: discus herniae

Post by pustopoljina »

the_hooligan_ec wrote: 10/05/2020 19:56 Pozdrav
Može li mi neko reći kako se piju Pronerv kapsule ..Bio sam u subotu na masaži u domu slijepih u Neđarićima i reče mi ona doktorica zbog kičme nešto da su nervi oštećeni da pijem te kapsule...Jel ide ujutro ili naveče pred spavanje ili 2x na dan...
Sta je "pro nerv"? Vitamin B? Pij kad hoces...resorpcija je najbrza na prazan stomak, varenje se odvija nocu...ujutru i navece je sasvim logicno...al' nije to antibiotik ili opijat da moras tako paziti na dovoljnu koncentraciju u krvi. Ako su ti "ruzne" uzimaj ih poslije jela...a vitamin B je meni ruzan :)
Najbitnije je da ih ne uzimas sa alkoholom, jer alkohol "zaposli" jetru, pa ti vitamini ne budu optimalno resorbirani..cini mi se ni zeleni i crni caj nemoj sa njima kombinirati.
Imas li inace neku terapiju, trosis li kronicno neke lijekove? Ako ne, onda nemas nekih strogih ogranicenja kako moras uzimati.
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#1493 Re: discus herniae

Post by the_hooligan_ec »

pustopoljina wrote: 10/05/2020 21:08
the_hooligan_ec wrote: 10/05/2020 19:56 Pozdrav
Može li mi neko reći kako se piju Pronerv kapsule ..Bio sam u subotu na masaži u domu slijepih u Neđarićima i reče mi ona doktorica zbog kičme nešto da su nervi oštećeni da pijem te kapsule...Jel ide ujutro ili naveče pred spavanje ili 2x na dan...
Sta je "pro nerv"? Vitamin B? Pij kad hoces...resorpcija je najbrza na prazan stomak, varenje se odvija nocu...ujutru i navece je sasvim logicno...al' nije to antibiotik ili opijat da moras tako paziti na dovoljnu koncentraciju u krvi. Ako su ti "ruzne" uzimaj ih poslije jela...a vitamin B je meni ruzan :)
Najbitnije je da ih ne uzimas sa alkoholom, jer alkohol "zaposli" jetru, pa ti vitamini ne budu optimalno resorbirani..cini mi se ni zeleni i crni caj nemoj sa njima kombinirati.
Imas li inace neku terapiju, trosis li kronicno neke lijekove? Ako ne, onda nemas nekih strogih ogranicenja kako moras uzimati.
Ok hvala danas mi reče onaj u apoteci da uzimam 1 dnevno ,a juče kad sam zvao drugu reče mi 2x dnevno...zato i pitam..ne trošim ništa drugo osim kad živac leđni upali analgetik neki...Nekako bar po meni je logično naveče pred spavanje 1 a moglo bi i ujutro al ako tolika potreba nije onda 1..
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1494 Re: discus herniae

Post by pustopoljina »

Pa pise ti na pakovanju...ne znam koliko je dozirano, ali dnevnu potrebu za b grupu mozes izguglati i usporedi sa svojom dozom.
Ako ti se ne da...uzimaj jednu sedmicu do deset dana po dvije, a onda spusti na jednu za odrzavanje. Danas se mahom prodaju visokodozirani preparati.
Mozda ti i na pakovanju pise ono 'jedna kapsula pokriva toliko i toliko dnevne potrebe za vitaminima b'?
Sancy
Posts: 10
Joined: 08/05/2020 16:39

#1495 Re: discus herniae

Post by Sancy »

Meni se desilo da mi je elektrecitet sjevnuo nakon 2 mjeseca u obje noge i od tada stanje se pogorsalo. I nije mi jasno da prilikom savijanja prema naprijed na kraljeznici tacniije L4/L5 jednoszavno zapinje nesto sjeva. Ja ne znam ali danas prilikom hodanja grce se misici. U srijedu idem na pregled jedan ortopedu. Ja se samo bojim da je kod mene doslo do ostecenja zivca. Mozda sam dobila herniju od ulezane trudnoce i prililom aplikacije inekcije da je doslo do ostecenja veceg jer imam strujanje u nogama nekako grcenje misica onda slabiji osjet nekako u nogama. Mislim to je uzasno. Jer ovdje samo kuci salju kad se ode na hitnu. Ja uzimam sas B kompleks i cekam termin. Nije mi jasno sta se desilo. Taj dan kad je mravinjalo tad je i sjevnuo elektrecitet i to mjesto na kicmi pece nekad. Ne znam snasle su me muke velike pored svega ovoga da moram ici po bolnicama ovuda.
Sancy
Posts: 10
Joined: 08/05/2020 16:39

#1496 Re: discus herniae

Post by Sancy »

I jos nesto nema bolova. Postojali su kad sam ae porodila cijeli mjesec ubod plus noge obje.
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1497 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

the_hooligan_ec wrote: 10/05/2020 19:56 Pozdrav
Može li mi neko reći kako se piju Pronerv kapsule ..Bio sam u subotu na masaži u domu slijepih u Neđarićima i reče mi ona doktorica zbog kičme nešto da su nervi oštećeni da pijem te kapsule...Jel ide ujutro ili naveče pred spavanje ili 2x na dan...
Bacanje para, a dozvoli da ti objasnim i zašto.
Ja sam se nadavao para na te preparate tipa Pronerv ili. Neuronal gdje za nekih 20 kapsula platiš 40 KM a u kapsuli bude od 3 do 10mg potrebnih vitamina B1 B3 B6 i B12 ( doduše njega bude malo više).
Uglavnom, ja sam sebi preko IHERBA naručio taj isti kompleks vitamina po sličnoj cijeni gdje dođe 250 kapsula i u svakoj kapsuli je po 100 mg tih prijeko potrebnih vitamina za obnovu nerva. Kako sam ih počeo piti uveliko mi se smanjilo trnjenje u stopalima.

https://www.iherb.com/pr/p/395?utm_sour ... &storeId=0

Ove su od Solgara
https://www.iherb.com/pr/p/19437?utm_so ... &storeId=0
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 336
Joined: 05/04/2014 02:39

#1498 Re: discus herniae

Post by the_hooligan_ec »

ArminCo wrote: 11/05/2020 16:29
the_hooligan_ec wrote: 10/05/2020 19:56 Pozdrav
Može li mi neko reći kako se piju Pronerv kapsule ..Bio sam u subotu na masaži u domu slijepih u Neđarićima i reče mi ona doktorica zbog kičme nešto da su nervi oštećeni da pijem te kapsule...Jel ide ujutro ili naveče pred spavanje ili 2x na dan...
Bacanje para, a dozvoli da ti objasnim i zašto.
Ja sam se nadavao para na te preparate tipa Pronerv ili. Neuronal gdje za nekih 20 kapsula platiš 40 KM a u kapsuli bude od 3 do 10mg potrebnih vitamina B1 B3 B6 i B12 ( doduše njega bude malo više).
Uglavnom, ja sam sebi preko IHERBA naručio taj isti kompleks vitamina po sličnoj cijeni gdje dođe 250 kapsula i u svakoj kapsuli je po 100 mg tih prijeko potrebnih vitamina za obnovu nerva. Kako sam ih počeo piti uveliko mi se smanjilo trnjenje u stopalima.

https://www.iherb.com/pr/p/395?utm_sour ... &storeId=0

Ove su od Solgara
https://www.iherb.com/pr/p/19437?utm_so ... &storeId=0
Hvala ti puno..ima li ih gdje ovde kupiti ili je to ta stranica
ArminCo
Posts: 90
Joined: 23/03/2014 15:31

#1499 Re: discus herniae

Post by ArminCo »

the_hooligan_ec wrote: 11/05/2020 17:20
ArminCo wrote: 11/05/2020 16:29
the_hooligan_ec wrote: 10/05/2020 19:56 Pozdrav
Može li mi neko reći kako se piju Pronerv kapsule ..Bio sam u subotu na masaži u domu slijepih u Neđarićima i reče mi ona doktorica zbog kičme nešto da su nervi oštećeni da pijem te kapsule...Jel ide ujutro ili naveče pred spavanje ili 2x na dan...
Bacanje para, a dozvoli da ti objasnim i zašto.
Ja sam se nadavao para na te preparate tipa Pronerv ili. Neuronal gdje za nekih 20 kapsula platiš 40 KM a u kapsuli bude od 3 do 10mg potrebnih vitamina B1 B3 B6 i B12 ( doduše njega bude malo više).
Uglavnom, ja sam sebi preko IHERBA naručio taj isti kompleks vitamina po sličnoj cijeni gdje dođe 250 kapsula i u svakoj kapsuli je po 100 mg tih prijeko potrebnih vitamina za obnovu nerva. Kako sam ih počeo piti uveliko mi se smanjilo trnjenje u stopalima.

https://www.iherb.com/pr/p/395?utm_sour ... &storeId=0

Ove su od Solgara
https://www.iherb.com/pr/p/19437?utm_so ... &storeId=0
Hvala ti puno..ima li ih gdje ovde kupiti ili je to ta stranica
Ja ih ovdje nisam mogao naći nigdje kod nas
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#1500 Re: discus herniae

Post by PRO165 »

Ako si u fazi da ti mogu pomoći suplementi onda ti predlažem Foreverove proizvode a otprilike ti ovo može pomoći:

Forever B12 ima 8330% dnevne doze !
Treba ti i omega 3 ulje , Forever Artic See,
Ako je problem negdje na nivou hrskavice/zgloba/pršljenja/ onda još i Forever Move.

Top proizvodi ali je i takva cijena. Mogu ti proslijediti kontakt osobe koja "dila" na PP pa nek ti objasne detalje. (ne sekiraj se sve regularno - dobiješ fiskalni) .
I također ogromna količina C vitamina.
Post Reply