discus herniae

Sve o zdravlju...
bizet

#351 Re: discus herniae

Post by bizet » 06/03/2016 19:53

nakupila sam se lijekova ovih mjeseci mogu apoteku otvoriti, najveci problem vise ne znam sta bih da uzmem od tableta

melox imam, doktorica mi dala bez specijalistickog recepta, ali kad sam procitala uputstvo prepala sam se i nisam ih koristila

koristila sam ketonal duo, brufen, i na svoju ruku ponekad analgin kad su bolovi manji
cula sam da je rapten duo dobar pa sam u nedoumici

razmisljam da sutra pitam doktoricu da mi da jos jedan koktel dexametazon, analgin i apaurin a od utorka da mi uvede OHB12 ili kako se vec zovu, a ja mogu nastaviti piti ketonal ili brufen ili sta vec plus apaurin

@pici, nimulud zvuci opasno kao i melox, a cemu sluzi pilex na toj slici, kakve veze hemoroidi imaju sa ledjima?

bizet

#352 Re: discus herniae

Post by bizet » 06/03/2016 20:01

i da dodam da sam deknula nakon injekcije voltarena u novembru pa se ne usudjujem vise ni pomisliti na taj lijek
mozda je nekom super ali meni je bio neodgovarajuci u tom trenutku

La_Forge

#353 Re: discus herniae

Post by La_Forge » 07/03/2016 13:00

Obavezno po svaki savjet doktoru otići... posebno ako se simptomi ponavljaju ili ne prestaju...
:-?

Meni su u FM-a pomogli... kombinacija vježbi i lijekova

http://zdraviji.ba/doktor/zeljko-misanovic/199

bizet

#354 Re: discus herniae

Post by bizet » 07/03/2016 21:22

La_Forge wrote:Obavezno po svaki savjet doktoru otići... posebno ako se simptomi ponavljaju ili ne prestaju...
:-?

Meni su u FM-a pomogli... kombinacija vježbi i lijekova

http://zdraviji.ba/doktor/zeljko-misanovic/199
La_Forge, naravno da sam kod doktora svaki dan ovih dana, kod svog doktora...nisam se ponovo javljala fizijatru jer mi ni privi put nije bio od pomoci, ali javicu mu se sigurno cim bol popusti i budem mogla ponovo raditi vjezbe
ovaj put zelim ih raditi uz njihovo prisustvo i zelim uraditi sve kako treba, kako bih se navikla na novi stil zivota i osvijestila u svojoj glavi da je ovo permanentno stanje koje zahtijeva permanentnu brigu

Dozer
Has thanked: 241 times
Been thanked: 214 times

#355 Re: discus herniae

Post by Dozer » 08/03/2016 11:48

Vec sve napisah na ranijih 2-3-4 stranice, pa eto... Ko hoce, citace.

bizet

#356 Re: discus herniae

Post by bizet » 08/03/2016 14:57

@Dozer, iscitala, temu od pocetka a na neke postove se vraca vise puta
tvoji postovi pravo daju nadu i bas su iscrpni, hvala ti!

problem kod nas je sto dok otkriju da je u pitanju DH ti se jos dodatno zeznes pogresnim fizikalnim i nacekas i nasepas od doktora do doktora, jednako sa i terapijama, niti je svaka osta niti svaka jednako pomaze i sve je to nekako iscrpljujuce, da ne govorim bolno :(

ja sam evo primila danas peti koktel dexametazon, analgin i apaurin i nema bas nekog pomaka, noga uzarena kao i ranije i jedva hodam...uvece pred spavanje popijem na svoju ruku analgin i brufen

inace vec dva dana pijem taj cobalamin B12 i mislila sam sutra traziti od doktorice da mi b12 daje u injekcijama, po mogucnosti sa jos necim protiv upale ili bolova, vidjecemo...lako je obustaviti piti tablete na par dana i nastaviti opet, ali bih voljela da postanem mobilnija opet i nesto mi se cini da su injekcije djelotvornije od tableta a i bar malo sacuvaju zeludac, pa vidjecemo sta ce reci doktorica

kad jos malo bolje prohodam idem fizijatru da trazim da kod njih radim vjezbe...zadnji put me hladno otkaci kaze imate sve na youtube...ma to je samo ljeno i bezobrazno, kao da bi ih on radio sa mnom...e pa ne idem kuci dok mi ne zakazu vjezbe sa strucnim licem koje ce me ispravno nauciti, a ne mozda je ovako ili onako...neka mi pokaze disanje veliki je zuhar!
Last edited by bizet on 08/03/2016 15:26, edited 1 time in total.

bizet

#357 Re: discus herniae

Post by bizet » 08/03/2016 15:04

posto se ja umij raspisati, halalite, moram u dva posta :oops:

prosli vikend sam bila skoro bez bolova...radila vjezbe uredno i stanje mi se poboljsalo, mogla sam raditi skoro sve po kuci (usisavanje, kuhanje, pranje, mijenjanje pelena djetetu i kupanje itd.) ali bi se znala umoriti i osjetiti bol pa onda popustim malo i tako
odlucim da odem u Zavidpvice kod Cebica, rekp neka me jos nastima i ja kao nova...nije uspio, nije mnogo ni probavao, ali je ocigledno neisto pomjerio i vratio me na staro, jer sam evo pet dana vezana za krevet iz minimalno kretanje

kod mene je noga trnula ranije sad ne toliko ali boli, stopalo nije bas palo ali nije ni u 100% finkciji
kod Cebica sam mogla hodati i na prstma i na peti, sad se nisam ni usudila probati jer jedva ustajem

bizet

#358 Re: discus herniae

Post by bizet » 08/03/2016 15:11

eh u srijedu navecer ja ocajna lezim u krevetu bol se pojacava i citam ovu temu i nadjem tvoj post o Nado.hr i mislim se da mi je docekati ljeto pa cu gledati da odem u Osijek kako umijem i znam na te tretmane...radije probati sve prije operacije jel' da?

zove mama ocajna i kaze hajde nazovi ovog covjeka i vidi moze li ti on pomoci...reko nazvacu sutra sad nisam nizasta...i nazovem cisto za mamin hatur, reko da joj ispunim zelju i da joj ne idem uz nos....kad covjek radi DTK i jos mi dade imena ljudi kojima je pomogao da ga provjerim ako mu ne vjerujem
covjece plakala sam od srece ko malo dijete
ugl. ne moze me primiti dok je bol akutna pa gledam da se popravim sto prije a nesto se eto uzdam u njega i svu sam vjeru u njega polozila

bizet

#359 Re: discus herniae

Post by bizet » 08/03/2016 15:22

ja se bas raspipsah halalite mi
lezim, spavam, mastam o normalnom zivotu

bolovanje za bolovanjem, ni to nije rjesenje
dijete malo hoce da se igra, moras oko nje...ma ona mi najvise srce slomi kad joj moram reci da me boli i da me pusti na miru :sad:
sto sam bila pedantna i previse polako svoje zivce navikavam da gledam neusisano po par dana ili prozore koji nisu mjesec ocisceni isl.
vjerujem da cu se morati naviknuti da moja ucinkovitost vise nikada nece biti kakva je bila
na ulici jedino sto primjecujem je kako drugi hodaju, spontano i opusteno sto je znak da ih nista ne boli, ili sepaju i ukoceni su ...jbg
zakazala sam termin i u centru za mentalno zdravlje, iako mi svi govore da mi to nije potrebno, ali oni ne razumiju koliko je tesko za psihu kada od jedne osobe postanes ni trecina nje i kako je tesko to prihvatiti i ustvari sebi napraviti posve novi plan zivljenja

npr. od baste za kojom mastam moram odustati jer nisam u stanju i pertle svezati it'd
brine me i sta ce biti sa poslom, ali vidjecemo, ako sve bude sa hajrom dobro zavrsilo nakon DTK onda cu mozda moci raditi svoj posao, polako
ugl. nije lako...valja zivjeti i nema predaje, a opet ponekad bude jako tesko ako me razumijete

Dozer

#360 Re: discus herniae

Post by Dozer » 08/03/2016 15:30

bizet wrote:@Dozer, iscitala, temu od pocetka a na neke postove se vraca vise puta
tvoji postovi pravo daju nadu i bas su iscrpni, hvala ti!

problem kod nas je sto dok otkriju da je u pitanju DH ti se jos dodatno zeznes pogresnim fizikalnim i nacekas i nasepas od doktora do doktora, jednako sa i terapijama, niti je svaka osta niti svaka jednako pomaze i sve je to nekako iscrpljujuce, da ne govorim bolno :(

ja sam evo primila danas peti koktel dexametazon, analgin i apaurin i nema bas nekog pomaka, noga uzarena kao i karnije i jedva hodam...uvece pred spavanje popijem na svoju ruku analgin i brufen

inace vec dva dana pijem taj cobalamin B12 i mislila sam sutra traziti od doktorice da mi b12 daje u injekcijama, po mogucnosti sa jos necim protiv upale ili bolova, vidjecemo...lako je obustaviti piti tablete na par dana i nastaviti opet, ali bih voljela da postanem mobilnija opet i nesto mi se cini da su injekcije djelotvornije od tableta a i bar malo sacuvaju zeludac, pa vidjecemo sta ce reci doktorica

kad jos malo bolje prohodam idem fizijatru da trazim da kod njih radim vjezbe...zadnji put me hladno otkaci kaze imate sve na youtube...ma to je samo ljeno i bezobrazno, kao da bi ih on radio sa mnom...e pa ne idem kuci dok mi ne zakazu vjezbe sa strucnim licem koje ce me ispravno nauciti, a ne mozda je ovako ili onako...neka mi pokaze disanje veliki je zuhar!
Izgleda da nisi bas pazljivo citala :lol: :lol:
Ne pomazu tu nikakve tablete ili injekcije protiv bolova, sto ti je jasno i iz tog koktela koji primas (usput, nemoj primati dexametazon ako imas - mogla bi dobiti odljev jer on siri krvne sudove).

B vitamini nista ne pomazu u smislu bola. B vitamini "samo" hrane nerve i usporavaju njihovo propadanje. ProNerv ti je ubjedljivo najbolji za nasu vrstu sranja, da izvines.

Moj ti je prijedlog - http://www.nado.hr , i dogovori DTK tretmane (nema to kod nas). Ali, treba ti MR prije toga.
Ovo sto sam cuo da ima neko kod nas da radi DTK, i kako sam cuo sta se radi, nije to ni blizu onoga gore u HR. Imas Nado klinike sirom HR, a nama najbliza je u Zupanji. Meni su vratili stopalo koje je pocelo padati, pa eto...
Kostalo me oko 1200 KM, bez goriva i ostalog, a isao sam u ZG (nije papak skont'o da imaju kliniku i u Zupanji, koja je i jeftinija od ZG, jbg...), ali je vrijedilo svake markice.
Od tada (juni 2014) sam u teretani, 2-3x hefticno, i dobar sam.

bizet

#361 Re: discus herniae

Post by bizet » 08/03/2016 15:45

@Dozer,
B vitamin mi treba jer trebam ocuvati nerv...pronerv (imam ga i pila jedno vrijeme) otvara apetit a ja imam viska kila i ne smijem si dozvoliti debljanje, pogotovo sad dok lezim, pa se odlucih za verziju cobalamin B12 koja cuva zivce a eto ne bi trebalo da otvara apetit

hoces reci da su te primili u Nado sa jakim bolovima i radili ti tretmane?
koliko sam upucena bolovi ne smiju biti akutni
a kako su kod tebe prosli? kojim lijekovima si ih ublazavao?

ima sad i u BiH na dva ili tri mjesta DTK i neko to mora osprobati da bi ljudi znali...ja cu kod ovog na crno,a imaju dvije poliklinike kojima sam zaboravila ime ali pitacu ga i javiti, jer me je uputio i na njih ako njemu ne vjerujem, tako da vidjecemo
probacu ovdje, u mom je gradu, lakse nego pucati u Zagreb ili Zupaniju, a ne mora znaciti ni da sve sto je nase nevalja...lakse mi je i jeftinije

pici
Has thanked: 377 times
Been thanked: 474 times

#362 Re: discus herniae

Post by pici » 08/03/2016 16:41

bizet wrote:nakupila sam se lijekova ovih mjeseci mogu apoteku otvoriti, najveci problem vise ne znam sta bih da uzmem od tableta

melox imam, doktorica mi dala bez specijalistickog recepta, ali kad sam procitala uputstvo prepala sam se i nisam ih koristila

koristila sam ketonal duo, brufen, i na svoju ruku ponekad analgin kad su bolovi manji
cula sam da je rapten duo dobar pa sam u nedoumici

razmisljam da sutra pitam doktoricu da mi da jos jedan koktel dexametazon, analgin i apaurin a od utorka da mi uvede OHB12 ili kako se vec zovu, a ja mogu nastaviti piti ketonal ili brufen ili sta vec plus apaurin

@pici, nimulud zvuci opasno kao i melox, a cemu sluzi pilex na toj slici, kakve veze hemoroidi imaju sa ledjima?
nisam nasao sliku samo nimulida :mrgreen: a jest to je t :) cno razvaljuje jetru al ja ga koristim samo u iznimnim slucajevim prejakih bolova

bizet

#363 Re: discus herniae

Post by bizet » 08/03/2016 18:29

znaci nimulid kao ni melox sve dok mrak ne pocne na oci od bolova

@pici, kontam bas nam je ova boljka dosadna kao i hemoroidi, nije taj pilex tu tek onako :lol:

osim prisutnog bola kako rjesavate ukocenost?

mene u ovoj akutnoj fazi bola strah pipnuti ledja, jesam stavila magnet na potkosulju u nadi da ce i on bar malo pomoci, hej ne smijte mi se covjek proba svasta kad mu je gusto, ali pored sto ziga meni i ukocenost smeta
sve me strah pokusati se istegnuti malo ili uraditi koju vjezbu, sjedim sto krace dok jedem ili pijem caj, ostalo je vrlo ograniceno hodanje i mnogo lezanja...savjeti?

Bluemore
Has thanked: 466 times
Been thanked: 44 times

#364 Re: discus herniae

Post by Bluemore » 09/03/2016 23:32

auuu,, vama bude lakse kada pocnete vjezbati i onda nakon dva dana prestanete , zbog cega, ne kontam?

holowey
Has thanked: 19 times
Been thanked: 14 times

#365 Re: discus herniae

Post by holowey » 10/03/2016 10:08

Bluemore wrote:auuu,, vama bude lakse kada pocnete vjezbati i onda nakon dva dana prestanete , zbog cega, ne kontam?
iz istog razloga sto ljudi sa zuboboljom kod zubara nakon anestezije hoce da idu kuci umjesto da rijese problem... kada bol prestane svi problemi se zaborave... tacno nam treba neki "pacemaker" koji ce nas s vremena na vrijeme podsjetiti na vjezbe, cvoka ili klempa :lol:

Dozer

#366 Re: discus herniae

Post by Dozer » 10/03/2016 11:07

bizet wrote:@Dozer,
B vitamin mi treba jer trebam ocuvati nerv...pronerv (imam ga i pila jedno vrijeme) otvara apetit a ja imam viska kila i ne smijem si dozvoliti debljanje, pogotovo sad dok lezim, pa se odlucih za verziju cobalamin B12 koja cuva zivce a eto ne bi trebalo da otvara apetit

hoces reci da su te primili u Nado sa jakim bolovima i radili ti tretmane?
koliko sam upucena bolovi ne smiju biti akutni
a kako su kod tebe prosli? kojim lijekovima si ih ublazavao?

ima sad i u BiH na dva ili tri mjesta DTK i neko to mora osprobati da bi ljudi znali...ja cu kod ovog na crno,a imaju dvije poliklinike kojima sam zaboravila ime ali pitacu ga i javiti, jer me je uputio i na njih ako njemu ne vjerujem, tako da vidjecemo
probacu ovdje, u mom je gradu, lakse nego pucati u Zagreb ili Zupaniju, a ne mora znaciti ni da sve sto je nase nevalja...lakse mi je i jeftinije
Meni ProNerv nije otvarao apetiti, i ni grama nisam dobio dok sam ga pio... Koliko znam, ProNerv je upravo koktel B vitamina koji je usmjeren samo na hranjenje zivaca...
Bolove ublazavao voltarenom od 100mg, s tim da sam i lezao u jednom od tzv. zastitnih polozaja, odnosno na desnom boku, kako bi se kicma izvijala na lijevu stranu i tako postepeno oslobadjala diskus koji je izasao na desnoj.

U Nado su me primili poluukocenog. Rekoh vec - stopalo mi do pola bilo palo, bez savijanja koljena sam se iz "uspravnog" polozaja mogao saviti nekih 15-ak cm prema nogama, a tek kada savijem malo koljena onda sam mogao spustiti glavu ispod pojasa. Za mene, koji sam cijeli zivot razgiban i bez problema sam mogao spustiti prsa na koljena potpuno ispravljenih nogu, ovo je bilo kao da sam potpuno ukocen.
Mogao hodati samo na lijevoj peti, na desnoj ne. Imao stalno prisutnu bol u lumbalnom dijelu, itd.
To je bilo moje stanje kada dodjoh u Nado.

A DTK, cisto da znas i ti i ostali, se po pravilu izvodi na nacin da se prvo pod IC lampama 10-ak min. zagrijava problematicni dio ledja. Nakon toga se ide na namjenski sto s masinom, gdje se onda obavlja rastezanje donjeg od gornjeg dijela tijela. Krece se s manjom silom, od 15-30kg, i tako 20-ak min. naizmjenicnog rastezanja i otpustanja.
Svaki naredni tretman sila se povecava, kao i vrijeme, da bi na kraju sve doslo do maksimalnih 90kg/35min. Nije bolno, samo je malo blesav osjecaj. Dosta ljudi se zna uspaniciti, ne znaju se opustiti i prepadnu se, sto sam i sam vidio jednom prilikom. Ali, meni je nakon prva 2 tretmana, i kada sam se navikao, cak bilo i ugodno. Toliko da sam na zadnja 2 tretmana cak i zakunjao na stolu :D.

Nakon toga se ide na struju u trajanju od 15-30 min, zavisno kako ko. Fino se legne na stomak, na ledja se stave diode, pusti se struja, zamracena soba, lagana muzika. I ja svaki put zaspao k'o top :lol:
One sestre se redovno smijale, kazu - jos nisu vidjele da neko zaspe tu, a pogotovo na onom stolu za razvlacenje :D
Ali, i da je to super jer znaci da se covjek potpuno opustio, a tada terapija ima najbolji ucinak.

bizet

#367 Re: discus herniae

Post by bizet » 10/03/2016 11:38

Dozer wrote: lezao u jednom od tzv. zastitnih polozaja, odnosno na desnom boku, kako bi se kicma izvijala na lijevu stranu i tako postepeno oslobadjala diskus koji je izasao na desnoj.
molim te pojasni mi te zastitne polozaje???
ja lezim kako god umijem, najcesce na lijevoj strani jer me desna boli, ali nakon brufena mogu malo i na desnom boku da lezim, cak probam ostati i minut na ledjima
tvoje iskustvo je jako pozitivno i lijepo, nadam se da cu i sama moci pricati slicnu pricu
ja sam uvijek bila bucmasta i od kad znam za sebe borim se sa kilama, nikada nisam bila ni pretjerano agilna, imam iskrivljenu kicmu od srednje i sve predisppzicije za ovakvu nesrecu
ali se jesam upropastila sa trudnocom koju sam morala prelezati, jer sam eto takva, i u kojoj sam dobila 30 kg...skinula sam 20 ali ostalo je tih 10 i dijete koje, fala Bogu zivo i zdravo, raste i postaje teze za barati sa njom...bez vremena i motivacije da se bar malo posvetim sebi od poroda do sad sam bukvalno grohnula...razvod i sav taj stres su naravno doprinijeli da se na jos i nakalemi diskus hernija

eh sad je onaj momenat kad krece borba za ocuvanje onoliko sebe koliko mogu i da budem iskrena prilicno sam motivisana, nakon x godina ponovo, bez obzira na situaciju, meni se opet zivi
ma kako to zvucalo mozda cudno u ovakvoj situaciji kad sam prikovana za krevet

btw ja se ne mogu saviti ni 10 cm a nisam nesto ni bila savitljiva ni ranije :lol:
stopalo mi ne trne, ili vrlo malo zavisno od pozicije, ali kad hodam boli da mi se place, a i kad lezim pa se ulezim isto je
vidjecemo, zovem ovog covjeka citavo jutro ali je nedostupan...nadam se da ce se javiti ubrzo
ja sam od juce ujutro pocela raditi vjezbe, dio njih, na krevetu prije ustajanja, samo ne znam ima li efekta jer je ipak premekano za vjezbe, nije premekano za spavanje....ipak utadim koju cisto da se razgibam i lakse ustanem...idem do granice bola ne forsiram, a ni ne mogu

Dozer

#368 Re: discus herniae

Post by Dozer » 10/03/2016 13:12

bizet wrote:
Dozer wrote: lezao u jednom od tzv. zastitnih polozaja, odnosno na desnom boku, kako bi se kicma izvijala na lijevu stranu i tako postepeno oslobadjala diskus koji je izasao na desnoj.
molim te pojasni mi te zastitne polozaje???
ja lezim kako god umijem, najcesce na lijevoj strani jer me desna boli, ali nakon brufena mogu malo i na desnom boku da lezim, cak probam ostati i minut na ledjima
tvoje iskustvo je jako pozitivno i lijepo, nadam se da cu i sama moci pricati slicnu pricu
ja sam uvijek bila bucmasta i od kad znam za sebe borim se sa kilama, nikada nisam bila ni pretjerano agilna, imam iskrivljenu kicmu od srednje i sve predisppzicije za ovakvu nesrecu
ali se jesam upropastila sa trudnocom koju sam morala prelezati, jer sam eto takva, i u kojoj sam dobila 30 kg...skinula sam 20 ali ostalo je tih 10 i dijete koje, fala Bogu zivo i zdravo, raste i postaje teze za barati sa njom...bez vremena i motivacije da se bar malo posvetim sebi od poroda do sad sam bukvalno grohnula...razvod i sav taj stres su naravno doprinijeli da se na jos i nakalemi diskus hernija

eh sad je onaj momenat kad krece borba za ocuvanje onoliko sebe koliko mogu i da budem iskrena prilicno sam motivisana, nakon x godina ponovo, bez obzira na situaciju, meni se opet zivi
ma kako to zvucalo mozda cudno u ovakvoj situaciji kad sam prikovana za krevet

btw ja se ne mogu saviti ni 10 cm a nisam nesto ni bila savitljiva ni ranije :lol:
stopalo mi ne trne, ili vrlo malo zavisno od pozicije, ali kad hodam boli da mi se place, a i kad lezim pa se ulezim isto je
vidjecemo, zovem ovog covjeka citavo jutro ali je nedostupan...nadam se da ce se javiti ubrzo
ja sam od juce ujutro pocela raditi vjezbe, dio njih, na krevetu prije ustajanja, samo ne znam ima li efekta jer je ipak premekano za vjezbe, nije premekano za spavanje....ipak utadim koju cisto da se razgibam i lakse ustanem...idem do granice bola ne forsiram, a ni ne mogu
Zastitni polozaj je svaki u kojem ne osjetis bol, ili se bol smanjuje.
Polozaj koji sam ja koristio je i logican, jer ako znas kako izgleda kicma s diskus hernijom (slika dole), tj. ako mozes sebi to vizualizirati u glavi, onda ces lako i shvatiti kako da se namjestis. Tebi je, koliko shvatih, u pitanju desna strana. To je kao i kod mene.
Prvo, ne bi trebala lezati na 100% tvrdom, tipa na podu, ali ni premekanom. Takodjer, lezanjem na ledjima, na bilo kakvoj podlozi,
Moras biti neki optimum podloge koji ce ti osigurati da desni bocni karlicni dio utone u nju par cm, i ona kada se podbocis na desnu ruku gornji dio tijela se izvije u odnosu na donji (guzove, narodski receno).
Na taj nacin se kicma/prsljenovi priblizavaju jedan drugom u libalnom dijelu na bocnu lijevu stranu, ali se s desne strane razmicu, i time se oslobadja vertikalni pritisak prsljenova na disk, ali i diska na nerv koji se nalazi s desne bosne strane kicme.

Iz slike ce ti biti sve jasno. Crvena tacka je mjesto curenja diska i pritiska na zivac.
Image

Sto se kila tice, sex to uredno moze djelimicno sanirati, ali nemoj biti donja, nego gornja :D (malo sale nije na odmet :D. A, mozda se i ne salim... :lol: ).

U svakom slucaju, u lezecem polozaju na ledjima se protezi maksimalno koliko mozes, s rukama iznad glave, a onda se polako vracaj u normalu, ne naglo.
Takodjer, ako se imas gdje uhvatiti rukama pa da visis, i to je ok.
Sljedece sto mozes jeste vjezba koju ja zovem "nakostrijesena macka", a cilj je da s ledjima postignes ovo:
Image
Dakle, na koljena i dlanove, glava prema prsima, a ledja maksimalno izvijena prema gore, koliko god mozes. Zadrzis tako 3-4 sec, pa polako spustis. I tako ponovis 10-ak puta.
Sve vjezbe se rade NA PODU, na tvrdom, ili na tankoj strunjaci, a nikako na mekanom duseku.

bizet

#369 Re: discus herniae

Post by bizet » 10/03/2016 18:04

tesko Dozer
sad mi lik rece da nisam kandidat za DTK jer imam ekstruziju diska...ili tako nesto...ugl nalaz radiologa i neurohirurga se ne slazu, pa me poslao po trece misljenje u Sarajevo dr. Robertu Safticu.

otisla sam na terapiju bas raspolozena, a sad sam...

navodno kad disk iscuri u spinalni kanal to se ne moze dekompresijom vratiti nego mora hirurski

ima li kakvih savjeta na ovom polju?

:(

Dozer

#370 Re: discus herniae

Post by Dozer » 11/03/2016 10:14

Mila majko... :roll:
Disc extrusion, also referred to as a ruptured or herniated disc, is a degenerative spine condition that can lead to nerve compression and significant neck and back pain.
Ili, na nasem:
Hernija diska (protruzija, ekstruzija)
Kada disk protrudira ili ekstrudira kroz zid anulusa, nukleus i fragmenti diska mogu vršiti pritisak na nježne spinalne živce ili na leđnu moždinu. Također, poremećeni intervertebrani disk otpušta kemijski iritirane materijale koji uzrokuju upalu živaca, bolove i razne druge simptome.
Drugim rijecima, diskus hernija = protruzija ili ekstruzija diska. I kod mene je ekstruzija, i to na L4, L5 i S1, znaci tuto kompleto :roll:
Jadni smo svi mi ako doktore moramo uciti ovim stvarima... Nije ni cudo sto imas dva razlicita misljenja...
Kao da si otisla u auto servis, pa ti jedan kaze da je riknula lafeta, a drugi da su otisle gumice na lafeti... Jedan bi ti mijenjao cijelu lafetu, a drugi samo gumice....

Iscitaj, da bi sama shvatila sta i kako sve to izgleda - http://www.bol.rs/enciklopedija_bola/pr ... 11#content

bizet

#371 Re: discus herniae

Post by bizet » 11/03/2016 11:55

mozda se nisam dobro izrazila...kod mene je disc iscurio ili sta bec u spinalni kanal, po neurohirurgu, a po radiologu nije
po dekompresijskom liku kad isciri u spinalni kanal onda se to mora operativno rijesiti, oscistiti ili sta vec. tu dekompresija ne pomaze i operacija je jedina metoda

hej, danas sam kao luda ili na pitu da poludim pa mi oprostite unaprijed

iscitacu sta si postao, ja sam inace kukavica i za sve mi treba hrabrosti, pa tako i za informisanje o mojoj bolesti...ima nas i ovakvih sta bi sad

svako dobro

Dozer

#372 Re: discus herniae

Post by Dozer » 11/03/2016 12:02

Ma dobro si se ti izrazila, jer ekstruzija i jeste hernija :)

Bluemore
Has thanked: 466 times
Been thanked: 44 times

#373 Re: discus herniae

Post by Bluemore » 13/03/2016 17:07

holowey wrote:
Bluemore wrote:auuu,, vama bude lakse kada pocnete vjezbati i onda nakon dva dana prestanete , zbog cega, ne kontam?
iz istog razloga sto ljudi sa zuboboljom kod zubara nakon anestezije hoce da idu kuci umjesto da rijese problem... kada bol prestane svi problemi se zaborave... tacno nam treba neki "pacemaker" koji ce nas s vremena na vrijeme podsjetiti na vjezbe, cvoka ili klempa :lol:
pa jasno svakom to treba, ali ima ih koji su se poslozili po tom pitanju, pogotovo kad te muka natjera.

Ali kod nekih rjesenje pred njih a oni ga haman ignorisu. doduse zahtjeva vlastitu aktivnost. pa mozda tu zapne.

@dozer: jesi ti siguran da vjezba "nakostrijesena macka" pravilo objasnjenja, po meni i ono sto znam ovaj polazaj glave kao kod ove cema ni pod razno.

bizet

#374 Re: discus herniae

Post by bizet » 20/03/2016 22:07

sve dane sam provela informisuci se oko DH i ovih ekstruzija diska od 10mm tj. velikih kakvu ja imam
bila sam i kod cinenjenog dr. Saftica Roberta i on je rekao samo operacija...e sad on radi te najmanje invazivne pod lokalnom anestezijom i isti dan ides kuci, samo sto takva kosta 8000KM koje ja nemam
pitala sam i za vjezbe i on mi rece nikakve...nakon operacije pilates da su najbolje
moj plan je bio pokusati sa plivanjem svaki dan i vidjeti hoce li to uroditi plodom pa da izbjegnem noz, ali kod nas u Zenici bazen i nije toliko topao i bojim se da bi se samo vratila na injekcije ako bi zaplivala u hladnoj vodi :(

nije meni mrsko raditi vjezbe...ja sam isprepadana i u bolu predugo i vise ne znam sta je dobro za mene a sta ne
sutra cu ovdje fizijatru da cujem i njeno misljenje i savjet oko fizikalnih koje su mi ocigledno potrebne
ukocena sam i tesko hodam, bolovi su prisutni stalno samo manjeg intenziteta

prosle sedmice sam nakon 5 dexametazona, primila jos 8 i na kraju dobila tablete zaracet (tramadol i paracetamol) koje sam se ustrucavala piti par dana a onda sam nakon jedne napokon uspjela odspavati dva sata u komadu

jedni kazu samo vjezbe drugi ne smijes vjezbati...cini mi se da se svi slazu da je bazen dobar samo sto je kod nas neuslovan...neki kazu proci ce samo vremenom samo pazi na pokrete i saginjanje, drugi kazu idi na operaciju
nekima je operacija bila prava stvar, drugi se pate vise nakon nego prije operacije
i kako naci sebe i pomoci sebi u mnostvu razlicitih iskustava?

da li neko poznaje rad Srecka Barisica iz Splita?
nevodno, tako on tvrdi, da se velike hernije takodje mogu rjesavati dekompresijom i on na svojoj str. cak kao i nudi dokaze da je to uspio vratiti na svoje mjesto

mene vise sttah da mi neko dira kicmu...previse sam propatila i jednostavo ne mogu vise
pokusacu da pazim koliko je moguce i da mazem tim kantarionovim uljem...idu topliji dani mozdai to pomogne...odoh fizijatru po prave vjezbe ako postoje i nadati se da cu izbjeci noz

Dozer

#375 Re: discus herniae

Post by Dozer » 21/03/2016 09:49

Bluemore wrote:
holowey wrote:
pa jasno svakom to treba, ali ima ih koji su se poslozili po tom pitanju, pogotovo kad te muka natjera.

Ali kod nekih rjesenje pred njih a oni ga haman ignorisu. doduse zahtjeva vlastitu aktivnost. pa mozda tu zapne.

@dozer: jesi ti siguran da vjezba "nakostrijesena macka" pravilo objasnjenja, po meni i ono sto znam ovaj polazaj glave kao kod ove cema ni pod razno.
Pa nisam ni napisao da je polozaj glave kao kod mace :-D
Dakle, na koljena i dlanove, glava prema prsima, a ledja maksimalno izvijena prema gore, koliko god mozes. Zadrzis tako 3-4 sec, pa polako spustis. I tako ponovis 10-ak puta.
Sve vjezbe se rade NA PODU, na tvrdom, ili na tankoj strunjaci, a nikako na mekanom duseku.
Ovako:

Image

Post Reply