Page 1 of 1

#1 Streptokokke i dr. bakterije.. Bakar!!!

Posted: 15/03/2007 11:38
by asmmi
Naucnici u Engleskoj su ustanovili da Streptokokke i druge
vrste bakterija ne mogu da opstanu na Bakru (metal) .

Na drugim materiajelima poput drveta , plastike ostaju
mjesecima, neki drugi metali danima , ai na bakru

max 45min. ... uguse se tj. ostaju bez kisika...

Bolnice u Britaniji su vec pocela da mijenjaju kvake,
pipe po WCima itd. sve s cim covijek dodje u dodir...
..sve od bakra...

#2

Posted: 15/03/2007 13:00
by Sarafcina
jel na cistom bakru ...iil.. ?
bakar jako brzo oksidira... i ono sto vidis na povrsini... je patina ...

#3

Posted: 15/03/2007 18:29
by asmmi
Sarafcina wrote:jel na cistom bakru ...iil.. ?
bakar jako brzo oksidira... i ono sto vidis na povrsini... je patina ...
...valjda je cisti bakar...
znas sta , to je ipak bolnica, moraju to sve sto je bakreno ,
brisati 2-3 puta dnevno... valjda..

#4

Posted: 16/03/2007 00:05
by PipiDugaDevetka
Biće posla za braću Rome...izgleda da će kalajisane bakarne tepsije, lonci, džezve, ibrici, itd., ponovo u modu...Mnogo zdravije od teflona i sl.

#5

Posted: 16/03/2007 01:57
by kub lajkan
PipiDugaDevetka wrote:Biće posla za braću Rome...
:D

#6

Posted: 16/03/2007 02:28
by Nosferatu
Ne znam odakle ovi podatci i pompa - o necemu sto je prevazdijeno.

Ukoliko su bolnice iole u Englskoj kao i Americi - tu nema otvaranja vrata - pretjeranog. 90% vrata je automatizirano, neka su non stop otvorena i slicno. Koja se otvoraju sa stekom ciste se 100% bleach-om.

Isto tako cesme nisu s pipom vec imaju pedale tj. nogama se voda otvara a ne rukama. Stoga - nema potrebe nikakve da neko odvrce, zavrce nesto kao prije. A i tu postoji ljek, uzmes komad papira s kojim ces obrisati ruke i nakon sto ih obrices zatvoris pipu i bacis u smece.

Nadalje, Streptokokus je bakterija koja zivi u ustima i grlu. Protiv nje postoji vakcina. Kao i protiv H. Influenze. type B koja je slicna zvjerka. Vecina djece su vakcinisana jer ove dvije uzrokuju meningitis kod djece i odraslih, tu je jos jedna Neisserija Meningiditis i ta je narucito opasna kod djece - zbog nje se skole zatvaraju i slicno...ali

Problem koji tu postoji su anaerobne bakterije koje su prisutne u stolici - tj. kad odete u halu i obrisete guzicu, slucajno dodirnete papir ili je operete guzu rukom - sta bude s bakterijama i gdje su? Ovakva bakar (ako sam dobro razumjeo) ni ne moze nista. Jer su fakultativno anaerobi/aerobne tj. mogu bez have, nije problem.

Na kraju je problem tu - patine na bakru, sto rece korisnik prije mene. Bakar kad oxidira - znaci ne moze doci u dodir sa vazduhom. Zbog toga se i presvuce zelenom patinom i glupost je cista vjerovati da ce neko brisati zelene patine po svakoj steki, bravi, pipi i slicno, jer patina se ne moze "obrisati" moraju se koristi kemikalije koje nisu stirka 100% vec mnogo jace i gore, znam to po mesinganom svjecnjaku koji imam i koji se cisti kremom tecnom koja smrdi i oxidira po rukama - da bi mu vratila stari sjaj koji traje 2 dana.

Dakle - jos jedna ubleha i tema o njoj. Bakterije su svugdje oko nas. Nosamo ih u nosu, u grlu, koza nam je pokrivena u baterijama, puna su ti crijeva bakterija, 50% vitamina koje absorbiras prave baterije, bakterije koje su prijateljski nastrojene su potrebne koliko i imuni sistem jer one svojim postojanjem sputvavaju koloniziranje od strane patogena - sto je prvi korak u uzrokovanju neke bolesti. Zbog toga - treba malo manje paranoidnosti u vezi bakterija - njih je toliko oko nas, da je nemoguce uciniti nesto sterlinim osim u operativnoj sali a i tu se ulazu nadljudski napori da bi se to ucinilo takvim.

Stoga...ljudi, manite se gluposti i kupovine kojekakvih dezinfekanata, detrdzenata, sterlizatora, ovoga onoga. Cak i oni koji ubiju 99% - 1% je po broju - milioni i milioni bakterija, koje ce samo za nekoliko sati - stvoriti opet koloniju - dakle gubite vrijeme, i ne samo to vec od bezpasnih bubica stvarate samo opasnije, i opasnije, i opasnije - tako da danas postoje bakterije koje su imune na sve i jedan antibiotik. Znaci - halali se s familojom kad je dobijes. Sto? Pa zato sto sipaju antibiotike zitovinjama na farmama - koje drze u uslovima koji nisu normlani, al' bitan je profi, samo profit, sve za profit pa cak i ako znaci stvoriti bakteriju za koju nemamo rijesenja - i koja nas moze pobiti barem pola s jednom solidnom epidemijom. Al' necemo mi doci tobe.

Zato majstore - ozezi bakreno neka je sve, i steka od vrata na automobilu. I pazi, nemoj da ne platis masno, svoje uvjerenje. Jer kakva je to solucija i moderni dizajn koji ne kosta crno iza nokta.

#7

Posted: 16/03/2007 09:00
by nebojeplavo
U nasim bolnicama, u wc za pacijente, nema ni sapuna ni papira :roll: a kamoli sta drugo :roll: a jos na vratima velikim slovima pise da se mole pacijenti da vode brigu o higijeni :-?

#8

Posted: 17/03/2007 05:32
by Nosferatu
Znam. To je tuga golema. Da mi koji smo imali fabrike kao npr. Santikes koji je pravio sve vrste sapuna, i imamo sume koliko ti bog hoce, da ne mozemo ukrstiti dva dobra - pa da covjek barem moze ruke oprati i da se osjeti covjekom a ne kao zivotinja samo poperi onako vise da te nije sramota s nekim se rukovati i pozdravit i to je to.

Al' to je tema - za sebe. Na koju ne znam ni sta bih adekvatno napisao osim ne znam kakva situacija da je, to ipak nebi smjelo da se desi. Ali kod nas mnogo sto nebi trebalo pa se desava. Ako ti to stvarno smeta mozes pokusati nabaviti Avargard D - tj. antispeticki preparat baziran na alkoholu - s kojim kad ruke namazes ne moras ih oprati. U sustini danas ga koriste i u hirurgiji gdje izmedju operacija se ne peru ruke, samo ujutro - prvi put, 10-12 minuta i onda se ovo stavlja. To ukoliko me pitas sta ti mozes uraditi po tom pitanju. Ako nema ili je skupo - onda ponesi ti sa sobom sapun i malo papira. Kad njih nije sramota, sta ima tebe biti?

Ja se sjecam u sred rata kako je nana pravila kabas bolan, uzme se malo gara tj. ono sto od drveta ostane kad izgori, i pomjesa se sa salom od zivotinje i onda se to kuha, par sati i izlijes u tepsiju jednu, ostavis da se ohladi i izrezes onda samo kasnije - kao baklavu. Pravljenje sapuna je vrlo jednostavan proces, to je quaternary ammonium substanca, dakle uzmes salo, u njega dodas kalcijum da bi ga saponificirao, i onda Ammonium. I to je to. Onda stave malo arome pa povecaju 25 puta cijenu jednog sapuna jer mirisi - ovako ili onako. Na kraju te price zasto koristimo sapun? Sapun se koristi da bi onemogucio bakterije da prionu na kozi - sve bakterije imaju odredjene receptore koji im omogucavaju da se bukvalno - usidre na covjeku - e zbog toga je potreban sapun. Inace razlika izmedju sapuna i detrdzenta je ta - sto detrdzen im unistava membrane tj. bakterija ne moze prezivjeti detrzent ukoliko dodje u dodir sa dovoljnom koncentracijom istog, to je kao kad bi covjeka iz koze istjerao - zbog toga peremo sudje, ono s cim jedemo, i odjecu s detrdzentom. I zubna pasta je jedna vrsta deterzenta doduse nije stetna kad se proguta, sa Florom koji je vrlo aktivan element, ali poenta iste je smanjiti kolicinu bakterija i sprijeciti im da stvore biofilm - tj. kamenac na zubima u kojem se kriju bakterije - i koji se mora razbijati barem 1 godisnje, ili u par godina... da bi se odklonile ili barem do njih doslo. Inace bakterijama u ustima je najgora smrt od - zraka, tj Oksigena. Anaerobne bakterije se prepoznaju po svom neugodnom zadahu koji predstavljaju short chain Fatty Acids, tj. masnoca koja se ne moze metabolizirati - daje "los" zadah iz usta. il' npr kad se rana zagnoji - isto se desava. Cak i znoj sam po sebi nije neugodnog mirisa. Ono sto je neugodnog mirisa su bakterije koje se hrane sa znojem - i kad ga razgrade stvaraju "smrad". Slicno je i sa stolicom - anaerobne bakterije na djelu, rezultat neugodan mirisi. Itd...

#9

Posted: 22/03/2007 05:01
by Aorta
Nosferatu wrote:Znam. To je tuga golema. Da mi koji smo imali fabrike kao npr. Santikes koji je pravio sve vrste sapuna, i imamo sume koliko ti bog hoce, da ne mozemo ukrstiti dva dobra - pa da covjek barem moze ruke oprati i da se osjeti covjekom a ne kao zivotinja samo poperi onako vise da te nije sramota s nekim se rukovati i pozdravit i to je to.

Al' to je tema - za sebe. Na koju ne znam ni sta bih adekvatno napisao osim ne znam kakva situacija da je, to ipak nebi smjelo da se desi. Ali kod nas mnogo sto nebi trebalo pa se desava. Ako ti to stvarno smeta mozes pokusati nabaviti Avargard D - tj. antispeticki preparat baziran na alkoholu - s kojim kad ruke namazes ne moras ih oprati. U sustini danas ga koriste i u hirurgiji gdje izmedju operacija se ne peru ruke, samo ujutro - prvi put, 10-12 minuta i onda se ovo stavlja. To ukoliko me pitas sta ti mozes uraditi po tom pitanju. Ako nema ili je skupo - onda ponesi ti sa sobom sapun i malo papira. Kad njih nije sramota, sta ima tebe biti?

Ja se sjecam u sred rata kako je nana pravila kabas bolan, uzme se malo gara tj. ono sto od drveta ostane kad izgori, i pomjesa se sa salom od zivotinje i onda se to kuha, par sati i izlijes u tepsiju jednu, ostavis da se ohladi i izrezes onda samo kasnije - kao baklavu. Pravljenje sapuna je vrlo jednostavan proces, to je quaternary ammonium substanca, dakle uzmes salo, u njega dodas kalcijum da bi ga saponificirao, i onda Ammonium. I to je to. Onda stave malo arome pa povecaju 25 puta cijenu jednog sapuna jer mirisi - ovako ili onako. Na kraju te price zasto koristimo sapun? Sapun se koristi da bi onemogucio bakterije da prionu na kozi - sve bakterije imaju odredjene receptore koji im omogucavaju da se bukvalno - usidre na covjeku - e zbog toga je potreban sapun. Inace razlika izmedju sapuna i detrdzenta je ta - sto detrdzen im unistava membrane tj. bakterija ne moze prezivjeti detrzent ukoliko dodje u dodir sa dovoljnom koncentracijom istog, to je kao kad bi covjeka iz koze istjerao - zbog toga peremo sudje, ono s cim jedemo, i odjecu s detrdzentom. I zubna pasta je jedna vrsta deterzenta doduse nije stetna kad se proguta, sa Florom koji je vrlo aktivan element, ali poenta iste je smanjiti kolicinu bakterija i sprijeciti im da stvore biofilm - tj. kamenac na zubima u kojem se kriju bakterije - i koji se mora razbijati barem 1 godisnje, ili u par godina... da bi se odklonile ili barem do njih doslo. Inace bakterijama u ustima je najgora smrt od - zraka, tj Oksigena. Anaerobne bakterije se prepoznaju po svom neugodnom zadahu koji predstavljaju short chain Fatty Acids, tj. masnoca koja se ne moze metabolizirati - daje "los" zadah iz usta. il' npr kad se rana zagnoji - isto se desava. Cak i znoj sam po sebi nije neugodnog mirisa. Ono sto je neugodnog mirisa su bakterije koje se hrane sa znojem - i kad ga razgrade stvaraju "smrad". Slicno je i sa stolicom - anaerobne bakterije na djelu, rezultat neugodan mirisi. Itd...
Nosferatu, od vas se uvijek da nesto nauciti.

#10

Posted: 02/04/2007 04:21
by PipiDugaDevetka
Nosferatu wrote:...Ja se sjecam u sred rata kako je nana pravila kabas bolan, uzme se malo gara tj. ono sto od drveta ostane kad izgori, i pomjesa se sa salom od zivotinje i onda se to kuha, par sati i izlijes u tepsiju jednu, ostavis da se ohladi i izrezes onda samo kasnije - kao baklavu. Pravljenje sapuna je vrlo jednostavan proces, to je quaternary ammonium substanca, dakle uzmes salo, u njega dodas kalcijum da bi ga saponificirao, i onda Ammonium. I to je to. Onda stave malo arome pa povecaju 25 puta cijenu jednog sapuna jer mirisi - ovako ili onako. ...
Čuo sam da je sapun najbolji kada je napravljen od ljudskog sala.
Ono što ostane poslije operacije skidanja sala, celulita i sl. ...?