HPV virus - genitalne bradavice....

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#51

Post by Hierarchia »

lillyca wrote:"Svaka zena koja nosi HPV virus kad tad dobije mutaciju celija (rak) maternice. Kraj."

Mutacija celija ne znaci rak maternice. Znaci da na tkivu postoje promjene koje jos uvijek NISU rak. I nije istina da svaka zena zena dobije rak (procitaj gore o tipovima HPV virusa). Za bolju ilustraciju: u Americi vec godinama vlada epidemija HPV-a - svaka 5-ta zena je inficirana virusom. Zelis da kazes da svaka 5-ta zena boluje od raka grlica maternice?
Pod pojmom rak podrazumijevam mutaciju celije, bez obzira da li je ona maligna ili benigna. Promjene na celiji su takodjer stadij karcinoma (zlocudnog/dobrocudnog). Govorimo o opasnoj vrsti virusa, logicno da sve ne uzrokuju rak. Prije pet-sest godina vladala je panika upravo zbog cinjenice (rezultata kontinuiranih istrazivanja) da su zene koje su zarazene onim HPV-om koji uzrokuje rak zaista i dobile karcinom (sa 30, 40, 50, 60...godina, nebitno). Upravo iz tog razloga se bolest prevenira vakcinom koja je smanjila stopu zarazenosti.
Takodjer, ne postoje dokazi da HVP uzrokuje probleme u trudnoci, ali postoje indicije zbog brojnih primjera u kojima su trudnoce popracene virusom bile problematicne.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#52

Post by Nosferatu »

Dosta ovdje mjesa babe i zaba sto me tjera da zakljucim da ljudi jos uvijek nisu dovoljno informisani.

Prvo, kako sprijeciti virus koji je virus koji jedino ljudi imaju - dakle specijalizirao se i adaptirao covjeku - da ga ima 20-30% ljudi? Do ljudi je. To je do proklestva prirode covjeka - koji je tesko ispravljati i upozoravati dok se ne desi - ovako nesto. HPV ima na 100-tine vrsta. Kao i sto medju 100 ljudi imas ubice i one koji samo pokusavaju sastaviti kraj s krajem, tako i HPV ima koji ubija onog ko mu pozajemljuje apartman za stanovanje a i onih za koje nikad neces ni znati da ga na sebi imas. Napada dakle izrazito sluzokozu jer je specijaliziran virus za taj epiteljum. Cak i onaj koji ubija - HPV koji izaziva karcinom, ubija iskljucivo zene, i potrebno je imati infekciju 10-tak godina BAREM, ako ne i 20 i vise godina - jer grlic maternice je nesto sto se regenerira do odredjene mjere tako da moze sam i zamladiti.

Nadalje. Kondiliom HPV tj. bradavice uzrokuje sasvim druga vrsta HPV virusa od onog koji napada grlic maternice uzrokujuci karcinom iste. Ti si malo mocino da izvines pustio kera po mahali - pa ti je sad odjednom doslo iz glave u guzove te poboljsavas ishranu tj. svoju sujetu narusenu i ego lastist. Iskren da budem - osim ako ti nije piva jedina hrana - nece ti tu "voce" pomoci. Kondilom zaista estetski zna izgledati uzasno, kao da ti je eksplodiralo nesto medju nogama, a zna se prosiriti i na anus - pa tek onda da vidis istrastaja ali - nije smrtna rana, niti je u pitanju karcinom npr. maternice kod zene koja je mlada i nije imala djecu - jer ovo je TRAGEDIJA a to sto ti imas je samo - jedna samarcina od majke prirode i shvati je kao upozorenje. Medjutim - taj HPV koji ti imas - ne ubija. Al' ona vrsta HPV s kojima zene kad se zaraze mogu dobiti rak je kod muskarca latentan tj. i ne osjetis i ne znas da nosis i siris zarazu okolo jer - tebi i onako i ovako, kao muskracu - nista TAJ virus ne moze. Zasto ubija zene a muskarcima ne moze nista - ne zna se pouzdano. Postoji vakcina tj. serija od 3 vakcine, kosta oko $400. U Americi uglavnom nije prihvacen tj. moras ti iz dzepica istresti veci dio love za vakcinu. Preporucuje se - djevojcicama prije 1 seksualnog odnosa. Ako si vec imao seks - moze preventirati da se u buducnosti zarazis ali sto si pokupio prije vakcine si "pokupio".

Kondilom tj bradavica se moze zamrznuti pa odsjeci, a moze se i siricetnom kiselinom prziti (prziti je pravi termin, ma kako vam zvucalo, nije bolno, malo te gricka, kao akumulatorska kiselina kad je prospes po rukama). Kljucno je dakle da te celije - koje su inficirane s virusom i koje pocnu onda razmnozavati se nekontrolisanom brzinom sto se manifestira kao bradavica - te celije kad se odstrane, kao sto rece neko prije mene imaces virus al' latentan tj. najvjerovatnije neces nikad vise imati tih problema a ako budes ih imao - naznaka je opadanja imuniteta - tj. moguce je u starost ili ako dobijes rak negdje nekad da to bude jedan od simptoma. Ovo ti samo ovako informativno kazem - vise da te malo smirim.

Sto se zena tice - najbitnija nije ni apstinencija sama po sebi ukoliko neko nije seksualno promiskiozan - vec je vrlo bitan uzrast tokom kojeg si imao 1 seksualni odnos. Ukoliko je ovo u srednjoj skoli ili na collegu - postoji 10-15 godina tokom kojih zeni je grlic maternice bitan faktor jer drzi trudnocu tj. fetus u maternici. Kad se komad grlica isjece bilo laserom bilo cone-hirurgijom (sretne su zene koje zive danas - ova operacija ja rezala kupasti komad grlica maternice da bi sprijecila sirenje) postoji sansa da ce grlic maternice biti otvoren tokom cijele trudnoce. Ovo znaci da mozete fetus inficirati, znaci da ga mozete pobaciti i znaci da nije normalno. To se moze tretirati tako sto stave sav kroz grlic maternice tj. svezu ga i 4-6 sedmica prije poroda - taj sav izvade. Kod zena koje npr. moraju ostati u krevetu kad su u trudnoci - ovo je upravo problem s kojim se susrecu. Tj. izvade im taj sav a onda se grlic otvori max. te ne smiju da se naprezu niti da dizu 1kg, niti da hodaju, nista. Robija znaci do poroda. Medjutim - i ovi problemi se mogu tolerisati. Danas rijetko ko ima 9 djece pa se moze pretripiti tortoura kroz koju covjek prodje - i izvuce zivu glavu ali sta te moze ubiti - je RAK.

Rak grlica maternice je svojevremeno bio #1 rak ubica zena, pored raka dojke. Danas su metodologije dijagnostike i tkz. screeninga adaptirane u zdravstvu tako da su brojke mnogo nize - jer ovaj rak ima jako dug period u kojem grlic moze biti abnormalan (incificarn HPV - mjenjajuci svoju strukturu) ali nije kancerogen (sposoban da vam napadne druge djelove tijela i prosiri se tamo). Zbog toga je bitno da 2 godina poslje prvog seksualnog odnosa ili nakon dobi od 21 cak i ako ste nevini - svake godine obavite Papa test kod ginekologa. Tokom tog testa vam uzmu primjerak grlica i pregledaju ga pod mikroskopom. Ono sto se trazi je celije epitelija koje pokazuju znakove infekcije s virusom. Na grlicu maternice se susrecu dvije vrste epitelija i HPV napada samo jedan tkz. squamous cutanous tj. sluzokozu. Maternica je pokrivena drugom vrstom epitelijuma i moze je samo napasti rak - a ne HPV per se. Dakle potrebne su godine i godine - da bi od infekcije najgorom vrstom HPV - celija oko grlica postala kancerogena. Ovo se uglavnom desava ili u zemljama u kojima je zdravstvo diskutabilo ili zena nije obrazovana dovoljno da ide kod ginekologa barem 1 godisnje ("jer je sve u redu"). Ukoliko se HPV pojavi - moze se kulposkopijom - sto vam je jedan veliki mikroskop koji kamerom seze do samog grlica - dakle moze se sa njim provjeriti dirketno stanje grlica maternice, uzmu se slike i ako je potrebno biopsija obavi, uzmu se primjerci koji se analiziraju u laboratoriju. Danas se pokusava ne biti odvec agresivan po ovom pitanju ukoliko se radi a najcesce se radi o zenama od 15-30 godina tj. njima je grlic potreban! Tako da mozete imati cesce Papa testove ili kulposkopije, mogu vam na kraju laserom sprziti odredjeni dio grlica - i na taj nacin unistiti dio koji je najgore inficiran al' ovo su sve mjere koje usporavaju ono sto se moze neminovno desiti ukoliko virus zaista ne uspije imuni sistem supresirati tj. drzati pod kontrolom uz pomoc intervencija doktora a to je rak.

U slucaju raka - moze se izvaditi samo grlic ali i cijela maternica sa grlicem, a jajnici ostavljaju. Ukoliko se radi o starijoj zeni, onda se uzme u razmatranje i vadjenje svih unutrasnjih zenskih komponenata - dakle od jajnika preko maternice - zasto? Zato sto je rak jajnika najgori rak koji vas moze ubiti za circa 6 mjeseci. Jako ga je tesko dijaganosticirati u pocetnom stadiju jer nema nikakvih naznaka - dok nije odvces kasno i za kakve hirurske intervencije. Dakle - operacija nije sala jer vecina ih je rezultat pomankanja njege i brige o samom sebi.

Zbog toga - kao u svemu drugom - uzmite svoje zdravlje u svoje ruke i budite vi sami odgovorni. A ne - kad se desi nesto ovako - hvatati se za glavu i padati u kojekakve apatije i ljeciti se kojekakvim glupostima. Pasa moj solidni - imas internet - izvoli se informisati. Svaki dan po jedan clanak o HPV - pa dok ne procitas sto god ima od informacija - dok se ne osjecas komforno - a osjetis ces se komforno i sa virusom kad dovljno se informises i znas. Jer ce ti biti jasno - sta je u tvojoj moci, sta do doktora a sta ti ne moze niko pomoc - nego ce biti kako bude. U tvojim je rukama receno ti je - da se rijesis kondiloma, da evenutalno te testiraju za neke druge vrste HPV-a jer bradavica nije kraj svijeta - a rak moze biti tako da bi to uradio vise radi zene s kojom ces se skrasiti i da se malo uozbiljis po pitanju gologuzih malisanki koje letaju oko tebe po Mostaru.

A sto se tice price o tome kako kondom ne sprijecava HPV prenos - to je glupost zesca samo da se nebi kondom ni upotrebljavao. Grlic maternice je inficiran tako sto glans tj. glava penisa - udara tokom intekorsa u grlic koji se opusti - i onda muskarac moze penetrirati unutar maternice. Ukoliko je kondom na penisu - pokriven je glans tj. najveci dio sluzokoze muskarca - i nemate razloga za preveliku brigu ukoliko vam partner nije pokriven sav u bradavicama i izraslinama nekim dole. Kod zena je situacija slicna jer - mogu biti inficirane al' osim blagog bola tokom interkorsa - nece ni saznati da im je grlic inficiran dok ne nadju ugrusak krvi u gacama i zbog toga se doktorima digne kosa na glavi kad im spomenete da krvarite izmedju menustralnih perioda (a ima 100 razloga barem koji bi mogli biti uzrocknik ovog problem doduse nijedan "normalan" sasvim do kraja). E, onda je traumaticno malo - "odkud meni ovo da se desi" a nikad Papa test, nikad kondom, sa svakim leci i spavati - no problem. Zbog toga - stavi ti kondom i nemoj glavu razbijati o onih par % koji su navodno inficirani i sa kondomom. Jer alternative osim apstinencije nemas a da je apstinencija neka alternativa nebi nas bilo 6 milijardi na svijetu.

Eto nadam se da sam ti sta valjao. Smiri se malo, informisi, znaj sta radis i nemoj da se igras s onom stvari dole jer potrebna je malo vise za funkciju reprodukcije nego za zabavljanje. Imas kosarku, kafanu, nadji si zanimaciju i pusti mahalu da prica o cemu hoce bolan - bolje je da o tebi pricaju 1 dan nego da za 20 godina neka djevojka umre radi raka grlica maternice koji je od tebe fasovala il' se za 10 godina dijeca radaju preuranjeno il' abortiraju jer majke im nemaju funkcionalnog grlica. Uradio si pravu stvar nakon sto si se malo prepracunao i to neka ti je dovoljna satisfakcija za sad.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#53

Post by Hierarchia »

Nosferatu, svaka cast i hvala na informativnom tekstu. :thumbup:
lillyca
Posts: 3
Joined: 31/12/2005 17:19

#54

Post by lillyca »

Da ne bude zabune-na mislim da se radi o bezazlenoj stvari; cak sta vise, kada vidim nase novinare po kojekakvim Azrama i Avazima da o tome pisu kao da je rijec o obicnoj hunjavici, dodje mi zlo. Ali cinjenica koju si navela (da je svaka zena koja je imala HPV virus i oboljela od raka) ne govori nam da se od HPV-a dobija rak, nego da zene koje se ne lijece mogu dobiti, pa i umrijeti od raka. I nemozes pod pojmom rak podrazumijevati svaku mutaciju celije jer to nije isto.
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#55

Post by Vasa Kisa »

ja
Last edited by Vasa Kisa on 18/07/2007 20:26, edited 1 time in total.
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#56

Post by EI Presidente »

pitt wrote:
nebojeplavo wrote:Kod moje prijateljice je tek u pocetnoj fazi, tako da ce aBd moci roditi, samo joj moraju podvezati grlic ili tako nesto u trudnoci :roll:
Prije toga je imala spontani pobacaj i izgleda da je to bio uzrok :sad:
Uzas ba.....zato ovdje insistiraju na toj vakcini kod curica od 6 razreda pa navise. :?
Insistira Merck koji ce bit dobar milijarde na ovoj vakcini, a niko pojma mane kakvi su popratni rizici...cini mi se da je nisu provjeravali duze od godinu dana...
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#57

Post by kekec »

Mozda bi trebao poceti upotrebljavati:
- Koloidna srebrna voda -

http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=198
http://www.val.hr/znanje/koloidno.html

(Kada dogori do nokata i hodzina pomoc se trazi. :roll:)
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#58

Post by Vasa Kisa »

kekec wrote:Mozda bi trebao poceti upotrebljavati:
- Koloidna srebrna voda -

http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=198
http://www.val.hr/znanje/koloidno.html

(Kada dogori do nokata i hodzina pomoc se trazi. :roll:)

...e prije hodzu nego koloidnu vodu kume...
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#59

Post by Sarafcina »

gledam temu, pa me vrati neki flashback .. na neke stare teme

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=31534


te ovu :)

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=26071

pa mislim da bi bilo interesantno cuti vasa misljenja na ove teme :oops:
a u kontekstu aktuelnog drustveno-politickog trenutka, te interesnih sfera osvjestenih pojedinaca. I pojedinki. ;)
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#60

Post by Vasa Kisa »

Sarafcina wrote:gledam temu, pa me vrati neki flashback .. na neke stare teme

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=31534


te ovu :)

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=26071

pa mislim da bi bilo interesantno cuti vasa misljenja na ove teme :oops:
a u kontekstu aktuelnog drustveno-politickog trenutka, te interesnih sfera osvjestenih pojedinaca. I pojedinki. ;)
Ovo je fora neka jel?

ako je kraj naznači nam da se nasmijemo malo jebote...
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#61

Post by Sarafcina »

Vasa Kisa wrote:
Sarafcina wrote:gledam temu, pa me vrati neki flashback .. na neke stare teme

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=31534


te ovu :)

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=26071

pa mislim da bi bilo interesantno cuti vasa misljenja na ove teme :oops:
a u kontekstu aktuelnog drustveno-politickog trenutka, te interesnih sfera osvjestenih pojedinaca. I pojedinki. ;)
Ovo je fora neka jel?

ako je kraj naznaèi nam da se nasmijemo malo jebote...

ne, nije zajebancija ...
nego samo jos jedan ugao gledanja na okrutnosti koje zivot nosi sa sobom.
jebaji ga ... citanjem ove teme, skontas da ni te drustvene norme nisu bile bas besmislene.... a ljudi su vukovi... samo puno inteligentiji (samim tim svoje interese nastoje da stite....dugorocnije) ... a u ovim temama ...ocito je da zena ispada jebena stranka, kako god uzeo...
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#62

Post by Vasa Kisa »

ovo je loše...prvo jutro koje sam se probudio a da sam automatski bio svjestan ovoga. inače je dosad bilo ono...ne sjetim se isprve, prije pishanja, pa ugledam i drama potonem...ne znam shta je gore...
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#63

Post by kekec »

Vasa Kisa wrote:
kekec wrote:Mozda bi trebao poceti upotrebljavati:
- Koloidna srebrna voda -

http://www.galaksija.info/forum/viewtopic.php?t=198
http://www.val.hr/znanje/koloidno.html

(Kada dogori do nokata i hodzina pomoc se trazi. :roll:)

...e prije hodzu nego koloidnu vodu kume...
I onda ti, moj kume, hodza dadne bocicu sa koloidnim srebrom. :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#64

Post by Bosanac sa dna kace »

Ma ja sam se u novembru nekad sasro u gace kad sam na medjunozju primijetio ko neku bubljicu!!!
Bio cetvrtak, a u petak nisam mogo otic doktoru, nit u ponedjeljak, ne znam kako sam dozivio utorak, ma nisam mogo cekat da svane!
na netu sam procito sve , al nikako se nisam mogo nac u tome!
kad sam otiso doktoru, veli zena; ma sine to ti se dlaka malo zavratila, drz kremu i sve je Ok!kad sam onda odahno, joj....
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#65

Post by Svemirski_Jebach »

Bosanac sa dna kace wrote:Ma ja sam se u novembru nekad sasro u gace kad sam na medjunozju primijetio ko neku bubljicu!!!
Bio cetvrtak, a u petak nisam mogo otic doktoru, nit u ponedjeljak, ne znam kako sam dozivio utorak, ma nisam mogo cekat da svane!
na netu sam procito sve , al nikako se nisam mogo nac u tome!
kad sam otiso doktoru, veli zena; ma sine to ti se dlaka malo zavratila, drz kremu i sve je Ok!kad sam onda odahno, joj....
to ti vrlo moguce moze biti sifilis :D :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#66

Post by mamica papucarka »

a meni nikako nije jasno da ima jos takvih koji pristanu na sex bez kondoma :-) (mislim na ljude koji relativno cesto mijenjaju partnere)
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#67

Post by Pearl »

mamica 31 wrote:a meni nikako nije jasno da ima jos takvih koji pristanu na sex bez kondoma :-) (mislim na ljude koji relativno cesto mijenjaju partnere)
nemas pojma od koliko sam osoba muskg pola cula da im kondom smeta.. da "nije to to".. a cure ocito pristaju.. :shock: :roll:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#68

Post by Bosanac sa dna kace »

Svemirski_Jebach wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:Ma ja sam se u novembru nekad sasro u gace kad sam na medjunozju primijetio ko neku bubljicu!!!
Bio cetvrtak, a u petak nisam mogo otic doktoru, nit u ponedjeljak, ne znam kako sam dozivio utorak, ma nisam mogo cekat da svane!
na netu sam procito sve , al nikako se nisam mogo nac u tome!
kad sam otiso doktoru, veli zena; ma sine to ti se dlaka malo zavratila, drz kremu i sve je Ok!kad sam onda odahno, joj....
to ti vrlo moguce moze biti sifilis :D :D
haj bilo je davno....pa proslo...
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#69

Post by Daphna »

Postoje li i neki propratni simptomi kada se kondiliomi (tj bradavice) pojave na (sluzo)kozi?

Da li to boli, svrbi, pecka... :? :? :?
Vasa Kisa
Posts: 203
Joined: 25/03/2004 13:05
Location: Mostar

#70

Post by Vasa Kisa »

Daphna wrote:Postoje li i neki propratni simptomi kada se kondiliomi (tj bradavice) pojave na (sluzo)kozi?

Da li to boli, svrbi, pecka... :? :? :?
pravo pravo svrbi...
User avatar
Dirty Harry
Posts: 1238
Joined: 09/08/2003 00:00

#71

Post by Dirty Harry »

Zagreb: Borba protiv HPV-a Rock'n'Rollom

U Zagrebu je pokrenuta akcija "Znanje je užitak! sex & znanje & rock'n'roll" u sklopu koje će se petkom održavati edukativna predavanja o prevenciji infekcije humanim papiloma virusom (HPV).
Akciju je potaknuo doktor Dubravko Lepušić a namijenjena je učenicima zagrebačkih gimnazija. Nakon predavanja održavati će se rock koncerti uz Renata Metessija & Zvijezde.
Akcije je počela 16. ožujka ove godine.
- Gimnazijalci su odlično reagirali na predavanje koje nije održano njima nerazumljivom stručnom terminologijom već jezikom bliskim toj dobi, potvrdio je Lepušić, te nadodao da su učenici postavljali brojna pitanja.
Najviše je bilo riječi o preventivi infekcije HPV virusom, ali i drugih spolnih bolesti, izbjegavanju rizičnog i promiskuitetnog ponašanja, higijeni, korištenju kondoma i zaštiti od bolesti.
Doktor Lepušić namjerava do kraja školske godine održati predavanja u još desetak srednjih škola, a vjeruje da će se taj projekt nastaviti i iduće školske godine.
Akcija se provodi u suradnji s Gradom Zagrebom te uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Zaraza HPV-om u svijetu je proširena na 30-40 posto spolno aktivne adolescentske populacije. :shock:
Riječ je o virusu koji se najčešće prenosi spolnim putem, oporavak je jako dug dok se u nekim slučajevima ne može izliječiti u cjelosti.

(24sata.hr)
User avatar
giga
Posts: 429
Joined: 14/10/2002 00:00

#72

Post by giga »

ko zna, moze se desiti i kakvo otkrice - revolucija u lijecenju virusnih oboljenja
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#73

Post by Svemirski_Jebach »

Bosanac sa dna kace wrote:
Svemirski_Jebach wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:Ma ja sam se u novembru nekad sasro u gace kad sam na medjunozju primijetio ko neku bubljicu!!!
Bio cetvrtak, a u petak nisam mogo otic doktoru, nit u ponedjeljak, ne znam kako sam dozivio utorak, ma nisam mogo cekat da svane!
na netu sam procito sve , al nikako se nisam mogo nac u tome!
kad sam otiso doktoru, veli zena; ma sine to ti se dlaka malo zavratila, drz kremu i sve je Ok!kad sam onda odahno, joj....
to ti vrlo moguce moze biti sifilis :D :D
haj bilo je davno....pa proslo...
buraz to nestane na par godina...toliko moze trajati inkubacija...eto, pripazi
dama_u_gostima
Posts: 1
Joined: 15/02/2008 09:00

#74

Post by dama_u_gostima »

Istinski sam tuzna sto me zivot prisilio da moj prvi post na ovom forumu bude panicni poziv u pomoc.

Koliko sam citala kod HPV-a je moguce da oboljelim zenama bude uradjena kiretaza cervikalnog kanala. HPV nemam, ali imam abnormalne stanice te mi je preporucena ova kiretaza.

Interesuje me da li ima neko na forumu ko je prosao kroz ovaj postupak jer ja stvarno nista ne znam, a imam hiljade pitanja i ne mogu da se smirim i cekam da odem kod doktora (nisam sigurna ni da ce me sutra primiti)!

Unaprijed zahvalna!
ABAP
Posts: 162
Joined: 10/05/2006 18:14

#75

Post by ABAP »

Ima lijek koji je meni pomogao

Condyline 0,5 % (podophyllotoxine 5 mg/ml )

Tek posle godinu i po nestale!! Ah meraka onda jarane..
Post Reply